De Joodsche vluchtelingen RECHTZAKEN LUCHTVAART ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 1 WIELRENNEN „Nieuw Swift". Morgen bij gunstig weer zal verreden worden een handicap peleton-race voor alle categorieën, waarvoor twee prijzen beschikbaar zijn gesteld. Samenkomst te 8.30 uur v.m. in het clubgebouw. SWIFT. Morgen peletonrit naar Schiphol. Start 9.15 uur aan de Zijl. KATWIJK I—L.D.C. I Lïlsteravond speelde Katwijk I in het Jeugdhuis te Katwijk een competitie wedstrijd tegen L.D.C. I uit Leiderdorp. De uitslag is volgt: G. Guyt (K.)—C. de Koning (L.) 2—0 J. G. SnelJ. van Sandijk 11 Y. de WiltJ. B. v. d. Wijngaard 11 D. MeyvogelM. de Koning 20 C. J. BouwmeesterJ. Smit 11 W. Dubbelaar—H. v. d. Vecht 20 P. MeijvogelG. van Sandijk 11 H. van SchieM. Hoogervorst 1—1 L. BrouwerB. Marbus 11 G. Pluimgraaf!W. van Heusden 11 Totaal 13—7 R. K. DAMCLUB „GEZELLIG SAMENZIJN". Donderdag j.l. speelde Gez. Samenzijn I een competitiewedstrijd in den R.-K. Volks bond tegen ODII uit Den Haag. Het is dien avond niet tot een beslissing gekomen, daar er 3 partijen moesten worden afge broken. Er is wel mogelijkheid, dat G. S. deze wedstrijd gaat winnen. De voorloo- pige uitslag is op het oogenblik 86 voor Gez. Samenzijn. „Gez. Samenzijn"„O. D. I." A. G. de JeuW. C. M. Scholtes afgebr. G GeerlyingsA. Jacobs 11 A. JansenJ. Molhoek 02 H. StipdonkB. Diependaal 11 P. GeerlingsL. Duivenstein 20 L. GroenewegenJ. Waasdorp afgebr. G. RijsdamL. v. Noort 20 J J. BekkerA. Waasdorp 02 H. ZwetslootC. Molhoek 20 W. v. d. VeenP. Swart .fgebr. Woensdag 23 Nov. a.s. speelt Gez. Sa menzijn I uit tegen Samen Sterk I in Den Haag. Tweede Kamer Kampen voor uitgewekenen van middel baren leeftijd - Geen afzonderlijk bureau om toelating te adviseeren. Vergadering van gisteren. In de vergadering der Tweede Kamer zijn gistermiddag de beraadslagingen voortgezet over hoofdstuk IV (dep. van Justitie) der Rijksbegrooting voor 1989. De heer ZANDT (Staatk. Ger.) bepleit verlaging van proceskosten, vooral bij het innen van kleine vorderingen. Echt scheiding wordt te gemakkelijk gemaakt. Echter verzet spr. zich tegen de Katho lieke opvatting van het huwelijk; mocht die in het komende wetsontwerp tot uiting komen, dan moet spr.'s fractie er zich te gen verzetten. De doodstraf behoort we der te worden ingevoerd. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C. H.) wijst op de noodzakelijkheid van toezicht tegen openbare onzedelijkheid, ook wat betreft de gemeentebesturen. Er is een toeneming van het aantal zeden misdrijven. Het is wenschelijk op dit ge bied een verscherpte repressie toe te pas sen. De minister van Justitie, de heer GO- SELING, dankt degenen, die hem hebben gesteund in zijn taak, ook door het ma ken van tegenwerpingen. De heeren Wen- delaar en Rost van Tonningen echter heb ben getracht van spreker een beeld te ge ven met zijn portret er bij. Als men geen vertrouwen in iemand heeft, heeft men dat ook niet in zijn antwoord, en behoeft dit niet te worden uitgesproken. Men moet niet ten opzichte van spreker, zoo als de heer Wendelaar deed, uiting geven aan zeker defaitisme. Spr. zou geen strij der zijn voor een rechtsstaat, bijv. blijkens het wijzigingsontwerp inzake het recht van vereenigingen en vergaderingen. Bij alle maatregelen moet de inwendige rust van den Staat vooropstaan. Er is ge klaagd over stijging der uitgaven, doch die is hoofdzakelijk een gevolg van nood zakelijke kosten der politie. Het vergemakkelijken der invorderin gen van onbetwiste vorderingen is niet een gemakkelijke zaak. Wat het ontslag recht betreft, zal spr. overwegen, dat ten deze te doen is. Men moet tegenwoordig bij vele maat regelen rekening houden met snel wisse lende omstandigheden. Dit geldt ook voor anti-semietische uitingen; spr. heeft te dezer zake de ambtenaren O. M. aange schreven waakzaam te zijn. Door collec tieve bestrijding is evenwel meer te be reiken dan door individueele strafzaken. Wat betreft de tentoonstellingen van den N. Malthusiaanschen Bond, spr. is het niet te verwijten als de politie te laat is opgetreden. Spr. kan echter ook verwij zen naar het optreden der politie te Arn hem. Wat de overtreding van het uniform verbod bij de Vierdaagsche betreft, men moet ook niet gaan overdrijven. Daar was geenerlei provocatie en er was geen aan leiding tot ingrijpen. Een bewaringsinstituut vergt een bedrag van 600.000. Wat den steun aan werk kampen betreft, alleen van neutrale en katholieke zijde zijn aanvragen ingeko- HET VLUCHTELINGENPROBLEEM. Spr. komt tot het vluchtelingenpro' bleem. Hij zal een nieuwe wettelijke re> geling bevorderen en dit heeft blijkbaar algemeene instemming. De maatregelen, genomen tot 10 No vember, moeten gescheiden zijn van wat daarna gebeurde. We leven echter onge looflijk snel ten deze. Het is een geluk ge weest, tijdig orde en registratie t.a.v. de vreemdelingen te hebben ingevoerd. Er is aangedrongen op adviseerende colleges. Een advies is voor den minister aanlok kelijk, doch zou hem zijn verantwoorde lijkheid niet ontnemen. De vluchtelingen - comité's zijn al adviseerende colleges. Hetgeen thans is en wordt gedaan, is het groote probleem. Spr. sluit zich aan bij de mededeelingen van minister Colijn. Deze heeft 15 November eerst gewezen op de eerste noodhulp jegens menschen, die in levensgevaar verkeerden en daarom werden toegelaten. Deze maatregel is ge nomen onder den nood-druk. Daaruit volgt niet, dat allen konden worden toegelaten. Het ging bijv. om kindergroepen, tegen de grens aangedrongen. Heel anders stond het bijv. met een twintig Poolsche kinde ren, in het station Zevenaar aangekomen. Het onderzoek van toelating wordt sterk bespoedigd. Meer dan 300 ver zoeken per dag worden behandeld. Spr. vraagt waardeering van de Ka mer voor wat de ambtenaren de laat ste dagen hebben gedaan. Honderden vluchtelingen zijn er toegelaten en bij familieleden ondergebracht. Het is onjuist, dat de meer gegoeden wor den bevoordeeld boven de armen. Er zijn in Duitschland zeide een der Duitsche staatslieden 600.000 Joden. Er is ook wel gezegd 900.000. Er is overleg gepleegd met andere lan den. De vooruitzichten zijn niet rooskleu rig. We hebben allen de eigen zorg en verantwoordelijkheid jegens het eigen volk. Woensdag 16 November ging in Duitschland de mare: Nederland zet de grenzen open voor Duitsche vluchtelingen. Een gevolg van goed bedoelde geruchten. Maar de resultaten bleven niet uit. Dat moest worden tegengegaan. Het is duide lijk, de situatie verandert elke 24 uur. En er moeten algemeene regelen blij ven bestaan. T.a.v. die kinderen nemen we ernstige verantwoordelijkheid op ons. De Joodsche comité's hebben geklaagd, dat er zooveel gepraat werd. Men wilde daden. Overigens is er volledige overeen stemming. Er zullen in kampen menschen wor den ondergebracht van middelbaren leeftijd, om verder te zien, wat er mede te doen. Het is geen kwestie van geld alleen, doch ook om in een ander land binnen te komen. De leiding der kampen is in handen van den minis ter van Binnenlandsche Zaken in overleg met spr. Groot is niet minder de zorg voor de kinderen. Ze moeten goed behandeld wor den. Komen de ouders mede? Zorg is er ook ten aanzien van de zedelijkheid. Een parallel met den oorlog gaat niet op. Die zou eenmaal uit zijn. Hoe de toe standen zich in het Duitsche rijk zullen ontwikkelen, weet niemand. Ten aanzien van kinderen zal in elk geval ruimheid worden betracht. In de beklemming zoekt men een oplos sing. Vooral als men van uur tot uur met den rampspoed te maken heeft. Afwen den kunnen we dien niet. We kunnen al leen helpen. Spr. bezweert de Kamer, verder niet te vragen. Over een paar da gen is het alles weer zoo anders. De organisaties en de regeering zul len samen de daden moeten stellen. Daarom moeten ze de teugels in han den houden, ziende naar de toekomst. We zullen doen, wat mogelijk en ver antwoord is. Nederland verzaakt zijn plicht niet m een zaak, die het zqlf niet geschapen heeft. De regeering. aanvaardt overigens het beroep op het vertrouwen op God, die uiteinde lijk alleen uitkomst zal kunnen bren gen. Replieken. De heer WENDELAAR (Lib.) repliceert. Spr. heeft het anti-semitisme voorname lijk bestreden om zyn gevolgen. Spr. her innert aan uitlatingen van den afgeor- dende Rost van Tonningen. De VOORZITTER hamert. De heer WENDELAAR: Van den afge vaardigde Rost van Tonningen. Spr. noemt gevallen van spionnage hier te lande voor ae Gestapo. Hij wil streng zien opgetreden tegen anti-Nederlandsche geschriften. Met genoegen vernam spr., dat de minister verdere maatregelen wil nemen. Spr. is niet geheel voldaan door de me- dedeeling over de maatregelen voor de vluchtelingen, maar om 's ministers be roep op samenwerking zal spr. er zich bij neerleggen. De heer ROST VAN TONNINGEN (N. S. B.) zegt, dat de minister geen antwoord nuttig acht aan hen, die hem niet vertrou wen. Ja, als de minister de Kamer 7 April niet' onjuist had ingelichtSpr. merkt op, dat de minister niet luistert. De VOORZITTER verzoekt den Kamer leden, met wie de minister staat te spre ken, den minister niet af te leiden. De heer ROST VAN TONNINGEN zegt, dat de heer Wendelaar voorts ook wel weet, dat de schuldigen in Oss vrij rond- loopen. De Duitsche Joden worden nu gebruikt als agitatie tegen Duitschland. Bij afd. VII (politie) vraagt de heer VAN DIJKEN (A. R.) nadere inlichtingen omtrent de bestemming der marechaussee. De hoofdlijnen dezer materie behooren in een wet te zijn neergelegd. Mevr. MACKAY—KATZ (C. H.) is het eens met den heer Van Dijken, dat mare chaussee en rijksveldwacht beide een eigen taak hebben te vervullen. Minister GOSELING kent rijks- en ge- meente-politie. Tot de eerste behooren veldwacht en marechaussee. De eene heeft een militair karakter,' de eerste kreeg den laatst en tijd een semi-militair karakter. De voordeelen zullen nader moe ten blijken. De rijkspolitie is een zaak, die aan de Kroon behoort, en niet aan de Kamer. Spr. wilde gemaakte opmerkingen echter over wegen, zonder een toezegging te doen. Spr. is nu, door de gebeurtenissen der laatste dagen, des te meer blij, dat de grens-detacheeringen hebben plaats gehad. Over het algemeen zijn er geen klachten van belang vernomen. Spr. ont kent, dat er geen samenwerking is tus- schen rijksveldwacht en marechaussee. Hoofdstuk IV der Rijksbegrooting voor 1939 wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen (tegen de N. S. B.). Zonder debat en z. h. st. wordt aange nomen het wetsontwerp „nadere wijziging der wet van 12 December 1892 op het Ne derlanderschap en het ingezetenschap, laatstelijk gewijzigd bij de wetten van 21 December 1936". De vergadering wordt te 16.50 uur ver daagd tot Dinsdag 13 uur. DE REORGANISATIE VAN DE ALG. VEREEN, v. BLOEMBOLLEN CULTUUR. Op de op 12 December te houden alge meene vergadering komt wederom in be handeling de reorganisatie van de Alg. Vereen, v. Bloembolencultuur. Nadat de voorstellen van het hoofdbe stuur tot reorganisatie der vereeniging in de in December 1936 gehouden algemee ne vergadering uitvoerig waren bespro ken, werden deze in de op 5 April van dit jaar gehouden algemeene vergadering be handeld. De vereischte meerderheid van 75 pet, der uitgebrachte stemmen kon ech ter niet worden verkregen. De afd. BennebroekVogelenzang meent dat de door het hoofdbestuur ingediende reorganisatievoorstellen de vereeniging en het vak inderdaad ten goede' zouden komen, en dat misverstand en verkeerd begrijpen in vele gevallen de oorzaak zijn geweest, dat men zijn stem niet aan dit voorstel heeft willen geven. De afdeeling meent, dat de behandeling op de in April gehouden algemeene vergadering verhel derend heeft gewerkt, terwijl dit onder werp ook in den kring der vakgenooten na die vergadering veelvoudig is besproken. Deze besprekingen hebben zonder twijfel veel misverstand uit den weg geruimd. Om deze redenen heeft de afd. Bennebroek Vogelenzang opnieuw deze voorstellen in gediend. Uit het praeadvies van het hoofdbestuur lichten wij de volgende zinsnede: Voor het hoofdbestuur, dat vorig jaar nagenoeg deze zelfde'»voorstellen aan de algemeene vergadering had voorgelegd v/aarop toen echter niet de voor statuten wijziging vereischte meerderheid van 75 pet. der stemmen kon worden verkre.gen is dit voorstel een reden tot verheuge nis, omdat het naar voren brengen er van door een der afdeelingen er op wijst, dat het verwerpen er van inderdaad aan mis verstand is te wijten. Het hoofdbestuur heeft aan zijn, bij het voorstel gevoegde, de vorige maal gege ven toelichting thans niets toe te voegen; het meent nog steeds, dat aanneming de zer voorstellen de constructie der vereeni ging aanzienlijk zou verbeteren en daar door haar positie en gezag zeer ten goede zou komen. De door de afdeeling BennebroekVoge lenzang in Art. 26 al. 1 aangebrachte toe voeging, welke een schriftelijk referendum mogelijk maakt, acht het hoofdbestuur een verbetering der oorspronkelijke voorstel len, omdat hierdoor wordt mogelijk ge maakt dat over belangrijke vraagstukken ieder lid, naar eigen overtuiging, zijn stem zal uitbrengen. De vorm van het voorstel der afd. Ben nebroekVogelenzang deed het hoofdbe stuur op het eerste gezicht eenigszins eigenaardig aan. maar wanneer het voor stel nader wordt bezien, blijkt inderdaad, dit dit de meest juiste vorm is. Er wordt door mogelijk gemaakt, om dit reorgani satieplan als één voorstel te behandelen, zonder dat echter het recht tot amendee ring van het voorstel wordt beknot. Het hoofdbestuur kan dan ook slechts anneming van dit voorstel warm aanbeve len. KANTONGERECHT TE ALPHEN Hand in hand. t Tet strafziting van Vrijdag, kwam aller eerst in behandeling de zaak tegen v. d. B. en diens verloofde mej. R. uit Bleiswijk, die gezamenlijk naast elkaar op een rijwiel, rijdende onder de gemeente Hazers- w o u d e, op onvoorzichtige wijze den Rijksstraatweg waren overstaken, zonder richting te hebben aangegeven, tengevolge waarvan de motorrijder v. Vliet en duo- passagi&r Blom uit Rotterdam, deelnemers van een betrouwbaarheidsrit uit Rotter dam, komende uit de richting Leiden, met de wielrijders in botsing kwamen en ernstig werden verwond, zoodat beiden langen tijd invalide zijn geweest. De motorrijders ver klaarde beiden, dat verdachten geen rich ting hadden aangegeven. Uit het verder vernoor bleek echter, dat de wielrijders hand in hand hadden gereden en onvoor zichtig hadden gehandeld. De ambtenaar kwalificeerde dit als „dom" en vorderde tegen ieder een geldboete van 10.00 subs 10.00. Voor verdachte B. trad als verde diger op mr. Fopma uit den Haag, die naar- voren bracht dat het hier in hoofdzaak ging om de schaderegeling en eigenaardige assurantiezaaak, daar zijn cliënt via zijn ouders in een Onderlinge Landbouwver- zekering wel tegen schade aan derden is verzekerd, doch diens verloofde niet. Hij meende echter dat niet is bewezen, dat zij geen richting hebben aangegeven en ten opzichte van zijn cliënt meende hij ook dat niet was bewezen het gevolg, als in het slot der dagvaarding vermeld. Hoewel amb tenaar en kantonrechter met dit laatste konden meegaan, meende de kantonrechter toch dat dit niets aan den eisch afdeed en veroordeelde hen conform. Het kampeerverbod te Nieuwkoop. A. H. uit Nieuwkoop was ten laste gelegdt dat hij in strijd met het Kampeer verbod in die gemeente aan derden ver gunning had verleend tot het kampeeren en verolijven in een hem toebehoorende schuur, waar hij tevens slaapgelegenheid zou hebben verstrekt. Althans waren daar een man en 2 vrouwen in nachtgewaad aan- getroffend en iriten had ook beddegoed of ledikanten in dezen schuur aangetroffen. Verdacht beweerde, dat hij geen vergoeding voor dit verblijf had ontvangen en geen slaapgelegenheid had versterkt. De per soon aan wien hij gewoonlijk de schuur Verhuurd, zekere heer H., gebruikte deze om hier uit zijn zeilboot op den dag het bedegoed op te bergen, terwijl hij 's nachts dit er weer uithaalt en in zijn zeilboot dan altijd overnacht. De ambtenaar meende echter, dat de overtreding was bewezen door de personen, die men had aangetrof fen evenals het beddegoed. Z.i. moet aan deze verordening de hand worden gehouden want er gebeuren anders soms rare dingen als al die heeren of hooibergen slapen. Hij vorderde derhalve een geldboete van 3, subs. 3 dagen Als verdediger trad op mr. Bosch van Woerden, die de stelling van verdacht herhalde en ontkende, dit ge legenheid tot kampeeren was gegeven, wel tot visschen. Op een vraag van den ambte naar gaf verdachte toe, dat er zich steeds stróozakken in de'schuur bevinden. Verdediger bestreed voorts de betref fende verordening, die z.i. veel tever in grijpt. Volgens deze verordening is onder kampeeren ook te verstaan het feit, dat als iemand zijn kinderen op zolder laat slapen of nog erger b.v. een koe in een stal houdt. Zoo kon hij nog doorgaanf kort om de redactie is z.i. veel te ruim en eigen aardig en bovendien zelfs in strijd met art. 125 van het Burgerlijk Wetboek. Door ambtenaar en kantonrechter werd daarop de verordening eens nader bekeken en gelet op deze eigenaardige kwestie ver zocht de ambtenaar van het O. M. den kantonrechter dan liever schriftelijk von nis te wijzen, waartoe deze besloot. Zoo dat over 14 dagen schriftelijk vonnis wordt gewezen. Eerst overtreding wet tegen lintbebouwing, Ook deze zaak waarvoor zich had te ver antwoorden P. A. Zandvliet, tuinder en ex ploitant van een koffie-tent, te Hazers- woude bleek een bijzondere kwestie en zeker voorloopig een unicum. Volgen de dagvaarding stond verdachte terecht: ter zake dat hij op of omstreeks de maanden Aug. 1938 of September 1938, althans in het jaar 1938, heeft „uitgeweegd" op den Rijks straatweg te Hazerswoude, ten behoeve van een langs dien weg staande consumptie tent. Als verdediger trad voor verdachte op de heer Th. v. d. Heijden, Rechtskundig aaviseur uit Leiden. Het woord uitgeweegd moet worden ver staan als „een uitweg hebben". Uit de gehoorde getuigen a décnarge D. H. Z. en B. v. d. P. bleek, dat verdachte reeds altijd een uitpad op den rijksstraatweg heeft gehad. Uit-een onderhandsche actie of mondelinge overeenkomst zou bovendien moeten blij ken dat dit recht ook bleef bestendig toen het rijk of tuschen den Rijksstraatweg en verdachte een overeenkomst is aangegaan omtrent den koop en verkoop van een strook grond, die het rijk noodig had tot verbreeding van den rijkstraatweg ter plaatse. Het bleek voorts dat echter de be trokken ambtenaar van den waterstaat die deze verkoop heeft geregeld, later ver dachte nu voor dit feit heeft geverbaliseerd hoewel deze toch met deze regeling op de hoogte was. Kantonrechter en ambtenaar,, niet begrijpende waarom de betrokken ambtenaar zulks dan ook heeft gedaan, bevolen daarop de aanhouding, om dezen ambtenaar eerst te doen hooren. Oiücieële Crisispublicaties STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentralft maakt bekend, dat de steunvergoeding voor voederarwten van den oogst 1938, welk# voldoen aan de daartoe gestelde eischen en door den teler, die deze erwten zelf heeft geteeld zijn gedenatureerd in het tijd vak 14 tot en met 19 November 1938, zal bedragen 1.per 100 K.G. De steunvergoeding voor in hetzelfde tijdvak door telers of handelaren gedena tureerde veldboonen van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwaliteitseischen zal f 2.50 per 100 K.G. bedragen. 2709 'sGravenhage, 18 November 1938. Besmet vee vervoerd. F. O. te Bodegraven had een schaap van een met mond en klauwzeer besmet terrein vervoerd naar een hem toebehoo- reinde schuur en daar het cadaver den haLs doorgesneden in stede het cadaver naar de noodslachtplaats te hebben gebracht. De rijksveldwachter N. lichtte een en ander toe, daar verdachte zich onwetendheid be riep. Eisch 50.— subs. 50 dagen veroor deeling 40.— subs 20 dagen. Hij kon zich niets herinneren. V. uit Boskoop had in strijd met de visscherij wet een zegen vervoerd, wat hij ondanks getuigenverklaring bleef ontken nen. Hij wist zich niet te herinneren reeds eerder te zijn veroordeeld of boete te heb ben betaald. De ambtenaar liet zulks ter griffie even nazien, waarbij echter het te gengestelde bleek, zoodat hij een geldboete vorderde van 15.subs 10 dagen met verbeurdverklaring der inbeslaggenomen zegen. De kantonrechter veranderde de boete 12.— tot 10. doch liet zijn uit spraak verder ongewijzigd overeenkomstig den eisch wat de verbeurdverklaring be treft. Recalcitrante Melkhandelaren te Boskoop. F. C. M. melkhandelaar uit Boskoop, had zich te verantwoorden voor 3 feiten betreffende het verkoopen, invoorraad hou den van melk etc. zonder vergunning of zonder daartoe volgens de wet gemachtigd te zijn. Verdachte beweerde wel vergunning te hebben om melk te venten. Hij was lid van het C.M.C. van welke vereeniging hij geld had te vorderen zoodat hij niet zijn af dracht kon betalen aan de A.V.M. (Alge meene verg. voor Melkverziening). De kantonrechter merkte op: ja, maar U had zich toch niet tegen de Politie mogen ver zetten! Als verbalisant werd gehoord de controleur der landbouwcrisiswet M. A. Diel uit Leiden, die een uitvoerig relaas gaf. Tweemaal was verdachte reeds ge waarschuwd en geverbaliseerd, zoodat hij ten derde male in opdracht van zijn chef 't melkgerei van verdachte inbeslag moest nemen. Verdachte heeft zich toen met zijn zoon tegen de politie ernstig verzet en werd daarbij zelfs toen in arrest gesteld. De heele zaak bleek te draaien om het feit dat verdachte zijn afdracht aan de A.V.M. niet had betaald. De ambtenaar, rekening houdende met het feit dat ver dachte zich ook voor het „verzet tegen de politie" nog zal hebben te verantwoorden voor de Rechtbank, hoewel hij reeds 21 keer is veroordeeld, vorderde drie geld boeten van 5.subs 3x 5 dagen Th. G. R. eveneens melkhandelaar te Boskoop, die voor dezelfde feiten moest terecht staan n.l. in 2 zaken en die ook her haaldelijk is veroordeeld voor alle moge lijke andere feiten, werd thans veroordeeld tot tweekeer 6.subs. 2x 6.Deze verdachte beriep zich op het feit, dat hij wel vergunning had van de Warenwet, doch dit bleek niet voldoende wat verdach te had kunnen weten. DE POSITIE DER INDISCHE POST VLIEGTUIGEN De positie der postvliegtuigen was gis teravond: Uitreis: „Pelikaan" te Alexandrië; „Zuizerd" te Bandoeng; „Ibis" te Basra. Thuisreis: „Oehoe" te Bagdad; „Emoe" te Rangoon. Hedenmorgen om 7.05 uur is het K.L.M.- toestel „Valk" met gezagvoerder Hulse- bos van Schiphol naar Indië vertrokken. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Van verre.... volgen In vele dingen volgen wij Katho lieken het heidendom van verre. Wij gebruiken dan niet de abso lute maatstaü van het goede beginsel, maar wij kijken naar de hc'denen en doen wat zij doen, wel niet zóé erg, maar een paar graadjes minder Zoo verzetten wij onze bakens naar de hunneMeedoen zoo ver het kan (en verder) met de heidenen en toch willen -hooren tot Christus Rijkdroeve tweeslacht! gneid.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15