WEEK-END. BIOSCOPEN TE LEIDEN LIED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDEBLAD-PAG.il 1 GEMENGDE BERICHTEN MOORDAANSLAG OP MEISJE TE 'S-GRAVENHAGE. MAN LOST NA WORSTELING EENIGE SCHOTEN. Na korte vlucht dader gearresteerd. Op den hoek van de Kortenaerkade en de Zeestraat te 's-Gravenhage heeft vanmiddag ongeveer 3 uur een jonge man bij een worsteling een jong meisje met een schot in het achterhoofd ge troffen, waardoor zij levensgevaarlijk werd gewond. De jongeman, die zag, dat de om standers onmiddellijk toeschoten, trachtte te vluchten, waarbij hij nog op zijn achtervolger, den heer G. Doets, trachtte te schieten. Zijn revolver ging echter niet af. Daarna sprong hij in het water van de Kortenaerkade tegen over de koninklijke stallen. Een chauf feur sprong hem na en haalde hem uit het water, waarna hij door de politie werd gearresteerd. Het meisje is naar het Roode Kruis ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. Nader vernemen we omtrent dezen aan slag het volgende: Omstreeks 3 uur zagen voorbijgangers, dat een jongeman in een donkerblauwe regenjas, die bij een auto stond te wach ten, plotseling naar een meisje, dat op de fiets door de Zeestraat reed, afkwam, haar beetgreep, en tegen den grond sleurde. Er ontstond een worsteling, waarbij de jongeman blijkbaar het meisje trachtte te wurgen. Plotseling klonk een schot en toen de jongeman zag, dat de omstanders toescho ten, nam hij ijlings de vlucht. Het meisje bleef hevig bloedend liggen. Ook nadat de jongeman naar het hoofd bureau van politie was weggevoerd en het meisje naar het ziekenhuis was gebracht, bleef de belangstelling van het publiek het is hier een zeer druk verkeerspunt buitengewoon groot. De hoofdcommissaris van politie, de heer N G. van der Meij, was spoedig op de plaats van het misdrijf aanwezig. (Het bovenstaande is reeds geplaatst in een gedeelte van ons vorig nummer). Gistermiddag om vier uur heeft de poli tie over den moordaanslag op den hoek van de Kortenaerkade en de Zeestraat het volgende medegedeeld: Er is omstreeks drie uur een aanslag ge pleegd op het 19-jarige meisje A. M. D. door een ongeveer dertigjarigen man, C. B. genaamd. Deze B. heeft twee schoten op het meis je gelost, waarvan één haar ernstig in den nek trof. Alvorens de man, zooals gemeld is, ter hoogte van de koninklijke stallen in het water is gesprongen, heeft hij nog twee maal met zijn revolver gedreigd. -"De hoofdcommissaris van politie, de heer- van der Mey, en de hoofdinspecteur van den Heuvel waren onmiddellijk ter plaatse en toen de man, druipnat uit het water- kwam, heeft de hoofdcommissaris hem bij zijn kraag gepakt en in een politiemotor met zijspan geduwd. Daarna is hij overgebracht naar den justitieelen dienst C. aan het hoofdbureau van politie. Vandaar is hij door den ge neeskundigen dienst naar den centralen post vervoerd. Hij heeft veel water bin nengekregen en kon nog niet gehoord worden. Daarom zijn dan ook nog geen motieven bekend, waarom hij de daad ge pleegd heeft. Het dreggen naar het wapen. De hoek KortenaerkadeZeestraat is een druk punt in het Haagsche verkeer. Van daar, dat er vrij veel getuigen zijn geweest van den aanslag op het 24-jarige meisje. De meeste omstanders hebben het drama in zijn geheel weliswaar niet gezien, maar de verschillende verklaringen aan elkaar geregen geven toch een vrij volledig beeld van het geheel. De chauffeur van de vrachtauto, zekere Franken, zag met een aantal anderen den man in het water springen. Franken haal de onmiddellijk een touw voor den dag, maar de drenkeling bleek niet bereid het te grijpen. Daarop is de man te water ge sprongen en heeft den dader niet zonder moeite, want hij spartelde tegen naar den kant getrokken. "Beiden zijn toen met het touw omhoog geheschen. Hoe het ver der gegaan is, is reeds gezegd. Het wapij is nog niet gevonden. De po litie heeft met een soort open ijzeren korf je er naar gedregd en toen zij niets vond heeft zij een motorbootje van gemeente werken gecharterd om van dit bootje uit het water nauwkeuriger af te zoeken. Zooals te begrijpen is was er veel be langstelling voor dit werk. Was de belang stelling van het publiek in het begin voor al op de plek van den aanslag groot, later gingen de omstanders naar de plaats, waar gedregd werd. Aan beide kanten (zijde ko ninklijke stallen en van het gebouw der P.T.T.) van het water stonden de toeschou wers. Jaloezie het motief? Het meisje, de 24-jarige A. M. D. wonen de op den Honingerdijk te Rotterdam, was als dienstbode in betrekking bij een fami lie op de Laan van Meerdervoort. De jon geman, de 30-jarige chauffeur C. B., die eveneens op de Laan van Meerdervoort woont, had reeds geruimen tijd met haar een verhouding, welke het meisje even wel onlangs heeft verbroken. Daarna heeft hij haar verschillende malen bedreigd en is zelfs eenmaal wegens mishandeling ver volgd. Gistermiddag wandelde het meisje met haar mevrouw door de Zeestraat en aan het einde daarvan, heeft B. haar opge wacht. Zooals reeds gemeld, heeft hij haar aan gegrepen en tegen den grond geworpen. Aanvankelijk schijnt hij haar te hebben willen wurgen, maar toen dat niet lukte, leste hij twee schoten op haar, waarvan één doel trof. Vermoedelijk heeft hij haar in den mond willen schieten, maar daar het meisje het hoofd omwendde, is het schot ir. haar nek terecht gekomen. De toestand van het meisje, is gelukkig niet zoo ernstig gebleken, als aanvankelijk werd gedacht. Na in het Roode Kruis Ziekenhuis te zijn verbenden kon zij in den vooravond weder naar haar woning aan de Laan van Meer dervoort terugkeeren. Wat den dader betreft vernamen we, dat zijn toestand tot laat in den avond nog steeds zoodanig was, dat hem geen ver hoor kon worden afgenomen. LUGUBERE VONDST IN EEN BOUWLAND TE AMSTENRADE. LIJK VAN EEN JONGE VROUW. GEWIKKELD IN EEN ZAK, GEVONDEN. Echtgenoot in hechtenis genomen. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft de gemeentepolitie van Brunssum in een bouwland, gelegen te Amstenrade, een af schuwelijke ontdekking gedaan. In een gonje zak gewikkeld lag daar het lijk van een 23-jarige vrouw uit Brunssum, die sedert enkele dagen werd vermist. De beenen van het slachtoffer staken uit de zak. Onmiddellijk werden de noodige maat regelen genomen en het parket te Maas tricht van dezen luguberen vondst op de hoogte gesteld. Na eenigen tijd was de Of ficier van Justitie ter plaatse, waarna men onmiddellijk tot een diepgaand onderzoek overging. Naar wij vernemen heeft dit onderzoek geleid tot de voorloopige inhechtenisne- mig van den 28-jarigen echtgenoot der vrouw. Het echtpaar was drie maanden geleden in het huwelijk getreden. Naar het schijnt konden de jong gehuwden het goed met elkander vinden. Maandagavond j.l. heeft de vrouw per fiets haar woning ver laten en sedert dien heeft nfemand meer iets van haar vernomen. Het onderzoek in deze zaak is in handen van inspecteur Weyma van de gemeente politie te Brunssum. DOODELIJKE TRAP VAN EEN PAARD. Te Oudkerk (F.) is de arbeider Rijpma, die aan het mestrijden was, door een der paarden tegen het hoofd getrapt. De man werd ernstig gewond naar het diacones- senhuis te Leeuwarden overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. GROOTE BRAND IN JUTPHAAS. Smederij in vlammen opgegaan. In den afgeloopen nacht is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak de groote sme derij annex fabriek van den heer G. W. Koppen, gelegen aan het Kanaalplein in de gemeente Jutphaas geheel in vlammen op gegaan/Omstreeks half een bemerkten en kele bewoners van het Kanaalplein, een afzonderlijke buurt met een dertigtal arbei derswoningen, enkele winkels alsmede voornoemde smederij, dat er in deze laat ste een begin van brand was uitgebroken. Zij waarschuwden terstond de brandweer, zoowel plaatselijk als die te Utrecht. Deze laatste rukte evenwel niet uit vermits de brand binnen de gemeente Jutphaas woed de. Het duurde nog bijna een uur voor de brandweer met een motorspuit aanrukte en toen stond, mede ten. gevolge van den krachtigen wind de smederij reeds in lich te laaie. Aan blusschen viel dan ook niet meer te denken. De windrichting was gelukkig zoodanig, dat de vonkenregen op de achterliggende landerijen neerkwam. Ware dit niet het geval geweest dan zou waarschijnlijk de geheele buurtschap afgebrand zijn, waar door tientallen gezinnen dakloos geworden zouden zijn. Van den inventaris van de fa briek kon niets worden gered. Daar dé eigenaar, de heer Koppen, niet te bereiken was kan niet worden nage gaan hoe groot de schade door dezen brand veroorzaakt is. Tijdens het blusschingswerk was de bur gemeester van Jutphaas, de heer mr. Ha mers op het terrein van den brand aan wezig. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. Na het raoken. DE OPLICHTERSAFFAIRE TE ROTTERDAM. Nieuwe arrestaties. In verband met de affaire-K., ambte naar ten stadhuize te Rotterdam, die den oud-Indischman B., aldaar, na thans is ko men vast te staan, voor meer dan twintig mille heeft opgelicht met valsche contrac ten voor voorschotten, is thans nog aan gehouden de 45-jarige J. F. v. D., een ambtenaar van de afdeeling onderwijs aan het Rotterdamsche stadhuis, een man die reeds 25 jaar in dienst van de gemeente is. v D heeft, evenals de Woensdag aan gehouden ambtenaar W. (die inmiddels op vrije voeten is gesteld) zijn handteekening geplaatst onder een gefingeerd contract, door K. opgemaakt. K. heeft vroeger v. D. geholpen, toen hij in financieele moeilijk heden zat en als tegenprestatie heeft v. D. thans K. willen helpen. K. had tegen v. D. gezegd, dat hij de voorschotbank aan klanten moest helpen én dat het natuurlijk tegenover den geld schieter, die aanvankelijk slechts 5000 gul den had gefourneerd, een goeden indruk zou maken, wanneer er veel cliënten kwa men. Een deel van de manipulaties zijn in het postkantoor te Rotterdam voorbereid. Daar kwame voorschotnemers en K. bij elkaar en daar werden de contracten opgemaakt. Na afloop daarvan begaf K. zich in gezel schap van v. D., naar een café aan den Coolsingel, waar de heer B. zat te wach ten. K. had van D. toen bewerkt, in tegen woordigheid van den heer B. zijn handtee kening te plaatsen en dat is in het betrok ken café dan ook gebeurd, v. D. dacht echter, dat het contract bij K. bleef, maar tot zijn verbazing constateerde hij, dat het contract aan' den heer B. werd overhan digd, die het in zijn bezit hield. Hij voel de toen wel, dat er iets niet in den haak was, maar hij had niets durven zeggen. Op soortgelijke wijze heeft K. nog een aantal andere personen weten te bewegen in te genwoordigheid van den heer B. hand- teekeningen te plaatsen. In het geheel zijn ruim tien van deze contracten opgemaakt. Vast staat, dat W. van D. en K. daarvan ieder een hebben geteekend. De overige handteekeningen zijn door andere perso nen geplaatst, vermoedelijk ook ambtena ren. Het is evenwel niet uitgesloten, dat ook particulieren zich tot het zetten van een handteekening hebben geleend. K., die niet, zooals gemeld, een oude kennis van den heer B. was, maar voor het eerst door middel van een advertentie in een Rotter- damsch blad met hem in contact was ge komen, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Hij ontkende o.m. nog, dat hij de andere personen, die handteekeningen hadden geplaatst, zou kennen, hetgeen na tuurlijk niet waar is. Verschillende van die personen zijn reeds opgespoord en in den loop van den ochtend nog gehoord. Enkele heeft de heer B. herkend als de personen, die bij de samenkomst in het café aan den Coolsingel hun handteeke ning hadden geplaatst. Gaandeweg komt er meer klaarheid in de zaak en telkens moet K. meer toegeven. De contracten wa ren alle 850 gulden groot, hetgeen in ver band staat met de geldschieterswet, die ver biedt, dat voorschotten beneden 700 gulden worden gegeven, zonder een daartoe strek kende vergunning. Zoowel W. als v. D. hebben spoedig het vermoeden gehad, dat er iets aan de hand was met de contrac ten, het is daarom verwonderlijk, dat geen van beiden ooit iets hebben durven zeggen. Het is mogelijk, dat dit niet is ge beurd, omdat de betrokkenen bang wa ren, dat zij hun betrekking zouden kwijt raken. Aan den anderen kant wordt er ook op gewezen, dat K. spiritist was en blijk baar de macht had zijn slachtoffers min of meer onder hypnose te brengen, v. D. heeft althans iets in dien geest gezegd. Het politie-onderzoek inzake de affaire van de oplichting van den oud-Indisch man B., vordert thans snel. Gisteren is an dermaal een gemeente-ambtenaar van de afdeeling wachtgelders ten stadhuzie, ze kere A., gearresteerd. Deze A. heeft twee maal een schuldbekentenis van een val sche handteekening voorzien en nadat B. de geldèh had uitbetaald, heeft hij beide malen het bedrag aan K. overhandigd. Financieel heeft hij van deze manipula ties dus geen voordeel gehad. Ook A. zal ter zake van valschheid in geschrifte worden vervolgd. EEN HELDERZIENDE, DIE ƒ1100 BUIT MAAKTE. Ten nadeele van Utrechtschen jongeman. Een „wereldberoemde" helderziende, die volgens de advertenties in de neutrale bladen voor alle moeilijkheden uitkomst wist en voor wien (weer volgens de ad vertenties) geen zaak te duister was, had zich van Den Haag in Utrecht gevestigd en oefende op de Voorstraat aldaar zijn praktijken uit. Dat de man wel iets te veel over zichzelf gezegd heeft, en dat hij toch niet uit alle moeilijkheden kon komen, be wijst het simpele feit, dat hij wegens op lichting van 1100 gulden door de politie gearresteerd is. De 47-jarige man, die aan de Haagsche politie goed bekend is, omdat hij reeds mear veroordeelingen wegens verduiste ring en andere praktijken achter den rug heeft, had met zijn advertenties een 24- jarigen Utrechtschen jongeman tot zich gelokt. Het was hem natuurlijk uitsluitend te doen om het erfenisje, dat den goedge- loovigen jongeling niet lang geleden was te beurt gevallen. Hij deed dit zoo geraffi neerd en met zulke gefingeerde verhalen, dat zijn slachtoffer hem geheel vertrouw de en hem alles betaalde, wat hij vroeg. En dat was geen kleinigheid. Vooreerst kostte het gewone consult vijf gulden. Daarna hoorde de dokter zijn patiënt zoo veel mogelijk uit en bemerkte aldra, dat er aan den bleeken jongeman meer te ver dienen viel. Zoo was hij werkloos. Dus paaide de man hem met een goede betrek king. Maar.... de jongeman was ziek, moest gekeurd worden en om het juiste, geneesmiddel te vinden moest de helder ziende „in trance", hetgeen zestig gulden per uur kostte. Doch daar bleef het niet bij, want zoo'n trance-toestand duurde vijf uur, zoodat het slachtoffer na een dergelij ke vertooning niet minder dan ƒ300 kwijt was. Het mooiste was, dat de jongeman daar niet bij mocht zijn, want, zoo vertel de de man, de trance kwam alleen in een absoluut stille omgeving! De Voor straat te Utrecht was te druk en zoo moest hij daarvoor naar Den Haag. Wat hij daar uitvoerde, laat zich gemakkelijk raden; in ieder geval vond de politie bij zijn arresta tie niet meer dan honderd gulden terug. De overige duizend waren in Den Haag opgemaakt. Men begrijpt bijna niet hoe de jonge man zoo goedgeloovig kon zijn, schrijft de „Msb.". Nog een voorbeeld van de bedriegerij: Op zekeren dag bracht de jongeman een portret van een meisje mee. Hij vond haar wel aardig enafijn, het einde van het gesprek was, dat de helderziende haar ka rakter zou analyseeren voor 200 gulden. Zoo handig wist de man het aan te leggen, dat, toen men hem vroeg, hoeveel zijn maandelijksche inkomsten bedroegen, hij zonder aarzeling opgaf: 1000, zoodat die erfenis van zijn slachtoffer als „inkom sten" aangeslagen werd. Dit spelletje had reeds vier weken ge duurd en nog koesterde de jongeman geen argwaan. Toen hij deze dingen toevalli gerwijze aan zijn vriend vertelde, bleek deze wereldwijzer te zijn en raadde hem aan het geval aan de politie voor te leg gen. Deze arresteerde den oplichter onmid dellijk. Zooals gezegd, bleek hij reeds een dui zend gulden er door gejaagd te hebben, hoewel hij zijn kamerhuur niet kon vol doen. Zij zijn de straten langs gegaan ïn zinnelooze haat. De „Leiders" hadden het gezegd: Gaat uit langs alle straat En toon het dier van 't bruut geweld In 't middernacht'lijk uur. Sla dood, sla stuk en steek in brand! Dat is vandaag Duitsche cultuur. Tusschen 't gebroken huisraad zit Een moeder. Op haar schoot Zit niet alleen haar jongste kind, Maar ook de milde dood. Want om haar heen ligt het geluk In scherven, loeit het vuur, Daar buiten juicht een „frissche jeugd", Dat is vandaag Duitsche cultuur. SCHAKEN. Ik kan niet schaken, maar als sportlie- vend mensch kan ik de geweldige emotie aanvoelen, die zich van de menschheid heeft meester gemaakt bij den strijd, die thans tusschen de groot-meesters der denksport is uitgesproken en waarbij bijna de strijd van Hitier tegen hulpelooze Jo den-kinderen in het niet verzinkt. Daar om zijn aller oogen in ons dierbaar vader land nu gevestigd op Fine, en Botwinnik en Eu we, en op al hun vrouwen, die hen vergezellen op dezen sportieven veldtocht en meestrijden met hun geest. Ik .weet natuurlijk wel iets van schaken af, anders zou ik er niet over schrijven nietwaar. Ik weet dat er koningen zijn en konin ginnen en raadsheeren ook wel loopers genaamd en kasteelen, paarden en pion nen. Het slagveld ziet er dus precies het zelfde uit als bij een oorlog. Daar zitten de koningen ook in de ach terhoede en de gewone soldaten in de voor posten. Daar loopen de raadsheeren ook naar Hitier zoo gauw als het gevaarlijk wordt. Daar worden ook kasteelen in brand ge stoken. Daar maken bij het gebulder van kanonnen en het ontploffen van granaten de paarden ook zulke rare zijsprongen. Dat klopt allemaal en u ziet dus, dat ik er wel verstand van heb. Ook het ge vechtsterrein ken ik natuurlijk. Het is een houten bord. Aan den eenen kant groote vierkante ruitjes om te scha ken, aan den anderen kant kleine vierkante ruitjes om te dammen. Of andersom, dat weet ik niet precies meer. In ieder geval hoop ik u aldus duidelijk gemaakt te hebben, dat mijn kennis van het schaakspel mij enkele opmerkingen veroorlooft. Vooreerst de tijd. Re zeg, dat ik twee uur in den middag een rare tijd vind voor een schaakpartij, waarvoor de heele wereld belangstelling heeft en waarvan velen ge tuigen willen zijn. Ik erken, dat het wel logisch Is om den vijand aan te vallen als het hem het minst gelegen komt. Dat doet Hitier ook. Maar ze moeten toch ook een beetje re kening houden met de toeschouwers. Dat zijn toch in den regel bedaagde en se- rieuse lieden niet waar, die leven in orde en regelmaat. Die moeten thuis om 2 uur eten. Om 4 uur eten gaat niet, want dan zijn de kinderen nog niet thuis van school. En heelemaal niet eten is ook al niet aan te bevelen. Daar komt bij, dat het mij te langzaam gaat. Niet, dat ik voor een strategischen zet drie kwartier bedenktijd te veel vind, maar wel als je daarop zit te wachten. En daar Aljechin toch z'n zetten zoo nu en dan onder couvert afgeeft, kan hij in dien tusschentijd evengoed een eindje gaan fietsen. Je kunt natuurlijk wel de partij gaan meespelen, maar dan blijk je toch telkens verkeerd te zetten en dan word je er heelemaal akelig van. Zoodat u ziet, dat ik nogal ernstige be zwaren heb. Het lijkt me dan ook beter, dat de Vol kenbond het recht tot schaken aan zich trekt. Hij zou daarmee opnieuw tot leven kunnen geraken. Dan zou men al die dure levende raadsheeren kunnen afschaffen. En een partijtje tusschen Hitier en Be- nesj zou wel zoo amusant zijn geweest. Maar met schreeuwen is in onzen tijd meer te winnen. DANIEL. Een moeder loopt de straten langs, De kind'ren aan haar hand, Er is geen plaats, geen steen voor hen In dit beschaafde land, Waarin 't de grootste misdaad is Een Jood te zijn. Dit uur Is 't uur onzer barmhartigheid. Dat is vandaag Duitsche cultuur. Er is een kind geboren, maar In angst en vrees en nood, Geen voedsel is er voor dit kind, Slechts haat, het is een Jood. Achter de moederliefde staat De haat, een zware muur, Waarachter slechts ellende gaat. Dat is vandaag Duitsche cultuur. HOOFDFILMS Het eiland des doods (Grant Wither, Adrian Morris). Tarantella (Jean- nette MacDonald, Allan Jones). Mademoiselle Doc- teur (Dita Parlo, John Loder). De groote schaduw (Rainia, Pierre Blanchar). De model-echtgenoot (Heinz Rühmann). Achter gevangenis muren (Dick Foran, Jane Travis). Spionnage Dramatisch Komisch Dramatisch AANVANGSUUR lederen avond 8 uur Zondag ook van 47 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati née. lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée, lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen Toelaatbaar v volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Afgekeurd En in het concentratiekamp Gaan velen in den dood, Daar er geen plaats in Duitschland is Voor Christen en voor Jood. Daar brandt nu in het Duitsche hart De haat, dat helsche vuur, Dat Jodenmoeder, Jodenkind Verteert in de Duitsche.... cultuur. TROUBADOUR. DUITSCHE CULTUUR.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11