RIJNSTREEK WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ALPHEN AAN DEN RIJN Aanvaring-. Op den Rijn nabij de Al- phensche brug, kwam gistermorgen de sleepboot „Alwie" uit Rotterdam, in aan varing met een uit tegenovergestelde rich ting komend rijnschip, waarvan de boeg aanzienlijk werd beschadigd Omtrent de regeling der schade werd onderling tot overeenstemming gekomen. Vestigingswet. Voor het volledig di ploma van de vestigingswet slaagden onze plaatsgenooten J. Griffioen, Th. Gaalswijk, A. Molema, G. Oosterom, A. Voskuilen, Th. Wen ting, A. Vis, H. de Jonge en Th. Basie. ALKEMADE De bestrating in Roelofarendsveen aan besteed. Gistermorgen had ten raadhuize alhier de publieke aanbesteding plaats voor het maken van een betonnen walbe- schoeiing en een klinkerbestrating in het Zuiden van Roelofarendsveen met steun van het werkfonds. Het aantal inschrijvin gen bedroeg 37. Er werd als volgt inge schreven: S. van Verlaat en Co., Zeist, be stek A (schoeiing) 19.870, B straatwerk 12.260; Gebrs. Beljon te Lemmer A 24.852; Gebrs. Schouls, Leiderdorp A 27.379; I. C. Baas te Naaldwijk B 10.910; wed. C. Langhout alhier A f 18.834, B 11.768; P. J. van Hoften, Haarlem A 24.760, in massa 37.200; L. v. d. Geer— Stuifzand, Leiden A 22.077, B 12.420; Gebrs. Jansen, Rijp wetering A 19.690; J. Zandberg, Utrecht A 24.100; wed. van Driel, Koudekerk A 21.400, B 10.800; T. P. de Geus en Co., Leidschendam A 25.858, B 10.888, P. Langeveld, Hardinxveld in massa 29.740; firma van Halen en van Doornik, Leiden, A 21.340, B 10.700; E. Woud, te Wormer, A ƒ23.341; H. Timmin- ga, Vucht, A 31.740, in massa 43.440; W. van Bruggen en Co., Nieuwveen A 27.225; wed. A. de Bruin, Mijdrecht A 23.832; I. T. Cornet, Leiden, A 25624; J. Oordt, Vrie- zeveen A 29.800, in massa 43.400; Amersfoortsche beton mij A 27.700, in massa 39.600, firma van Splunders, Rid derkerk 28.900, B 11.240, Philipsbouwbe- drijf, Haarlem, A 27.000, B. 14.000, H. van Diest, te Gouda A 22.500, B 12.370; G. Kok, N. Amstel, in massa S 39.900; fir ma Koblenz en Zi,. te Haarlem 25.869, in massa 39.379; L. v. d. Meer, Amsterdam A 24.300, B 13.800; G. Viveen te'Schoonho- ven A 34.757; firma van Dongen, Dor drecht 31.130; voor A in massa 41.440; C. van Zwol, Amersfoort A 28.388, in mas sa 43.377, M. S. v. d. Voort te Leiden A 20.325; G. Schermers, Nieuwendijk A 27.635; G. van Eek, Zegveld A 20.300, B 11.300; W. Bakker, Gouda A 23.574, B. 11.660; J. van Berkel, alhier, A 21.450; Gebrs. Deerenberg en van Wijk, te Alphen a. d. Rijn 21.957, B 11.714, P. Bos te Am stelveen A 28.380, en A. Driessen te Dreu- mel A 23.500 en in massa 25.000. De gun ning is aangehouden. willen vestigen, is de misschien minder be kende T.B.C.-bestrijding, die ook een deel van de Warmondsche Wijkverpleging uit maakt en die haar werk uitstrekt onder alle gezindten in ons dorp. In samenwerking met de R. K. Wijkver pleegster zijn reeds belangrijke successen verkregen. De beide huis-bezoeksters, onze wijkverpleegsters, kunnen met voldoening op hetgeen zij in deze hebben bereikt terug zien. Dankbaar herinneren wij ons, dat het Gemeente-Bestuur, de diaconie der Ned. Herv. Gemeente en R. K. Armbestuur ons nooit te vergeefs om steun voor uitzending van T.B.C.-lijders lieten aankloppen. De Rijks- en Provinciale subsidies ver minderen echter steeds door gebrek aan geldmiddelen; en ons werk ook op dit dit gebied gaat door. Het is mij nog een behoefte alle dames van de wijkkrans, die de Warmondsche Wijkverpleging reeds zooveel jaren ter zijde staan, een woord van bijzonderen dank te brengen voor het vele werk, ook in de af- geloopen 4 jaar verricht; en die thans in samenwerking met andere dames als ver koopsters fungeeren. De beste voldoening voor hen is zeker, aldus besloot spr., dat U allen de verkoop sters door Uwe inkoopen veel en veel werk op onze verkoopdagen bezorgt en dat na afloop van den bazaar alles is uitverkocht. Hierna werden de diverse stands bezich tigd en verschillende attracties w.o. sjoel bakken, touwtje-trekken enz., trokken al heel spoedig de aandacht. Wij kregen al dadelijk den indruk, dat Warmonds inge zetenen het werk van de Wijkverpleging zeer waardeeren, want geheel de avond kenmerkte zich door een gezellige drukte. Wij spreken hierbij den wensch uit, dat ook de volgende dagen de Wijkverpleging een zelfde succes mag boeken als den eer sten avond; dan kan het comité met vol doening op zijn werk terugzien en zal het in staat zijn aan de vele aanvragen om hulp te kunnen voldoen. WASSENAAR Reddingsbrigade. De gehouden collecte door de Wassenaai-sche Reddingsbrigade voor het aanschaffen van een nieuwe red dingsboot met onderstel, te gebruiken aan het Noordzeestrand, heeft opgebracht de som van 453.02 1/2. Verkooping. Door notaris H. C. A. Ver meulen van Kruiningen had heden de ver kooping plaats van drie perceelen grond a. d. Rijksstraatweg alhier, nabij de vleesch- warenfabr. en halte Maaldrift H.T.M., resp. groot 5 Aren, 5 Aren en 30.20 Aren. De perceelen werden in combinatie ge kocht door M. de Veer te Rotterdam qq. voor 6000. BOSKOOP De veroordeelde melkboer. In ons blad van 29 October is het vol gende bericht: „Vermeldden we eenige dagen gele den de incidenten betreffende de melk- verkooper M., thans is deze persoon door het Kantongerecht te Alphen a. d. Rijn bij verstek veroordeeld tot ƒ2.50 boete, subs 2 dagen. Ofschoon in den beginne dit incident wees op een wetsovertreding, blijkt achteraf, dat de heer M. in geen enkel opzicht, behalve dan beleediging van ambtenaren in functie, de wet heeft overtrden. Ge noemde melkboer is aan geen enke len bond aangesloten en verkoopt de melk, welke hij van zijn eigen boer derij betrekt, voor den prijs, welken hij zelf kan stellen. Voor het nadeel, dat hij heeft onder vonden, is hem een vergoeding aange boden." Van deskundige zijde wordt ons er op ge wezen, dat de voorstelling van zaken geens zins juist is. De melkverköoper M. was wel degelijk in overtreding, want hij had bij de Alge- meene Vereen, voor Melkvoorziening aan gesloten moeten zijn. Hij was ook aangeslo ten geweest, doch als lid geschorst, omdat hij zijn financieele verplichtingen niet na kwam. Hij had dus geen recht om melk te ver- koopen, ook al was hij een „zelf-ventende" veehouder. Er is ook geen sprake van, dat M. scha deloos zou zijn gesteld, althans niet door de A. V. M. „St. Deus Dedit". Gisteravond hield de R.K. Land- en Tuinarbeidersbond „St. Deus Dedit" in het R.K. Verenigingsge bouw een algem. ledenvergadering. Het hoofddoel van deze vergadering was: de meeningen der leden eens te vernemen be treffende de patroonsvoorstellen en te hoo- ren bij welke voorstellen zij zich zouden kunnen neerleggen als de tijd er was, dat zij moesten kiezen of kabelen. Er waren n.l. het voorstel van de Groote Patroons om evenals dit jaar ook volgend jaar de uit spraak van arbiter Minderhout te handha ven, en een voorstel van de kleinere pa troons n.l. de leden van den L.T.B., N.T.B en den C.B.T.B., hetwelk voor vaste arbei ders het loon vaststelde: 17 gld. bij 22 jaar, 16 gld. bij 21 jaar, en 15 gld. bij 20 j., ter wijl beneden de 20 jaar de loonen vrij zou den zijn. Voor losse werkkrachten zou dan resp. een gulden meer worden betaald, ter wijl dan het loon beneden de 18 j. vrij zou zijn. Over dit onderwerp werd onder lei ding van den heer J. Salman, lid van het hoofdbestuur, langen tijd gesproken. Ten slotte helde de algemeene meenir.g over naar het plan der drie vereenigingen: L.T. B. enz. Hoewel ook aan dit plan een scha duwzijde is, is het op de eerste plaatj voor- deeliger. Immers bij de arbitrale uitspraak zou een persoon van 21 j. 17 gldl. verdienen met den successievelijken aftrek van 10 pet. is 1.70, dus 15.30, terwijl bij het collec tief contract der drie vereenigingen één gulden per jaar wordt verminderd. Het na deel, dat volwassen krachten bij die rege ling door 19-jarigen zouden kunnen worden verdrongen deed het plan opperen er bij de patroons op aan te dringen dan de leeftijd tut 18 jaar te regelen. Hier zullen de „col lectieven" het waarschijnlijk i.iet mee eens zijn, doch het is bij het arbitrage-contract minstens even dubieus door de regeling, dat alleen aan „volwaardige" arbeiders het vol le ioon kon worden betaald? Aldus waren de meeningen verdeeld en geregeld, zoodat het collectief-contract als het meest verkiezenswaardig werd be schouwd. Na nog eenige vaktechnische be schouwingen ging men nog even over tot huishoudelijke onderwerpen. Het contact met den Volksbond zagen verschillende le den graag wat strakker aangehaald evenals het contact met de neutrale en chr. vakorga nisaties. Na nog een lans te hebben gebroken voor de propaganda, werd door den waarnem. voorz., den heer J. van den Berg, de verga dering gesloten. Kon. Ned. Mij van Tuinbouw en Plant kunde. De 2de voorzitter, de heer D. beerman, opende de vergadering van de Kpn. Ned. Mij van Tuinbouw en Plantkunde en sprak er zijn leedwezen over uit, dat de lste voorzitter niet aanwezig kon zijn en hij zoordoende den heer G. J. Noordt niet kon gelukwenschen met zijn benoeming tot lid van het Hoofdbestuur. Daarna werd overgegaan met bespreking van het aanwezige plantenmateriaal. De firma Blonk Boer toonde een af wijking uit de Chamaeciparis lawsoniana zaailingen. Eenige leden waren van meening dat het een soort macrocarpa was, maar na een breedvoerige gedachten wisseling kwam men tot de overtuiging dat het een of an der verdwaalde kruising moest zijn van andere soorten. De heer J. Boer laat een tak met bloem zien van een roos met de bedoeling of een der leden hem kon vertellen welk soort het was; de heer W. Hags was van meening dat het Rosa rubiginosa was. De heer K. Verboom toonde de tak van Crataegus Phenopigum bezet met kleine roode bessen. De heer J. J. van Oosterom toonde een sortiment tros-Chrysanthen, o.a. Enton Eeauty, bruin, Dante, donker bruin, Dir. Plesman, enkel wit" met geel hart, Emouth Pink, enkele rose, Mont-blanc, dubbel wit, Susan, enkel rose grootbloemig. Daarna volgt de rondvraag, waarbij de heer Hage er zijn leedwezen over uitspreekt, dat er zoo weinig materiaal aanwezig was; hij stelde voor dat die menschen welke veel in het buitenland reizen, hun oogen goed de kost zouden geven en wanneer zij iets bijzonders zien, hiervan notities te maken en deze op de bijeenkomsten ter be spreking voor te leggen. Het bestuur ging volkomen met dit voor stel accoord. De heer G. Boer Pz. vond het idee ook aardig, want hij zelf had deze zomer gezien hoe mooi en interessant het was als mooie groote Rhododoendrons ziet bloeien. Zoo ook de heeren van 't Hof en Goudkade, die iets dergelijks gezien hadden. De heer B. Keuls vestigde de aandacht op bet tijdschrift „Gartenbauschönheit" welke hij beschouwde als een van de mooiste tijd schriften betreffende het vak, en stelde voor als een der leden een artikel ontmoet, dat zeer interessant is, dit mede te brengen op de bijeenkomsten en dan te bespreken, om zoodoende meer bekend te worden met planten welke aan de leden nog niet zoo algemeen bekend zijn. Zoo volgde er nog een geanimeerde dis cussie over een Juniperis welke de heer Hage op de hei in de z.g. boschjes gezien had. Hieraan zagen wij dat het ook zijn nut kan hebben dat er niet veel materiaal is, daar er zoodoende meer tijd over is om meer van gedachte te wisselen en meer in de finesses te treden over een of andere plant. De heer Hage stelde nog voor om op een volgende bijeenkomst Ledun soorten mede te brengen daar er nogal eens verschil be staat wat de soort betreft. De voorzitter verzocht ook bladhoudende Berberis-soorten mede te brengen. Hierna sluiting. DE MEIJE Afscheid kapelaan A. L. Umans. Het bestuur van de parochieele jongemannen- vereeniging St. Jan deelt mede, dat heden avond te 7 uur in hotel Hellingerwerf af scheid zal worden genomen van kapelaan Umans. Vanzelfsprekend zullen alle leden dezen avond aanwezig zijn om bij het af scheid van de kapelaan, die zoo veel goeds voor de jongemannenvereeniging heeft gedaan, tegenwoordig zijn. Betreffende het verloop van den avond zullen wij morgen verslag uitbrengen. KOUDEKERK Ondertrouwd: Albertus Diederik Jan Hooijberg, 29 jaar en Hendrika Schel lingerhout, 25 jaar Gerrit de Jong, 25 jaar en Jacoba van Arkel, 25 jaar, wonende te Alphen aan den Rijn Arie Scheer, 27 jaar en Aaltje Bakker, 21 jaar, wonende te Woerden. NIEUWVEEN AFSCHEID VAN PASTOOR C. MOL. Gisteren is door de Nieuwveensche paro chianen op zeer hartelijke wijze van hun pastoor afscheid genomen. De zoo goed als voltallige besturen der verschillende ver eenigingen waren daartoe in hotel Schreu- der bijeengekomen. Ongeveer 8 uur trad de pastoor met zijn ouders en familie, gevolgd door het kerk en armbestuur de zaal binnen, waar zij met „Roomsche Blijdschap" werden begroet De heer Th. Haakman, in wiens handen de leiding van dezen avond was gelegd, opende de bijeenkomst. Ha den scheiden den herder te hebben toegesproken en in korte trekken een overzicht gegeven te heb ben wat in het kort verblijf alhier is tot stand gebracht, bood spr. zijneerw. een bloemstuk aan. Vervolgens werd aan de vertegenwoordigers der vereenigingen de gelegenheid gegeven een afscheidswoord te spreken, hetwelk nu en dan werd afge wisseld door een muzieknummer, gegeven door de gebrs. Speet en den heer v. d. Hoorn, van Langeraar, en enkele zang nummers, welke werden gegeven door het nog maar zeer kort geleden samengestel de gemengd dubbelkwartet. Zeer velen hebben de gelegenheid aangegrepen hun pastoor met hartelijke woorden het afscheid toe te spreken. Spontaan wijdden de spre kers waardeerende woorden voor alles wat op geestelijk terrein op de eerste plaats en voor het vereenigingsleven is tot stand ge bracht. Nadat de ry van sprekers gesloten was, werd wederom het woord gevoerd en een enveloppe met inhoud, door de parochianen bijeengebracht, aangeboden. Hierna sprak de pastoor de aanwezigen als volgt toe: Dierbare parochianen! Zoo mag ik u nog noemen. In mijn benoeming tot pas toor te Hillegersberg is Gods wil uitge drukt. U weet, dat ik niet gauw sprake loos sta, maar toch ben ik nu een weinig verlegen door de hulde mij gebracht en de overweldigende belangstelling der geheele parochie. Minstens zijn mij dierbaar de hartelijke woorden mij toegesproken. Men heeft mij nog nooit zoo'n afscheid gegeven als hier. U vindt het jammer, dat ik weg ga. Ik waardeer dit ten zeerste. Ik ben blij, dat ik door Gods kracht in de paro chie iets kon doen. Alle lof aan God en de Hemelsche Moeder, onder wiens bescher ming ik mijn pastoraa gesteld heb. Alle lof, dank en hulde aan God, alle liefde aan Hem en Zijn lieve Moeder. Ik spreek er mijn vreugde over uit, dat u mijn ouders in dit afscheid hebt betrokken en ik dank u voor de hartelijke woorden tot hen ge richt. Mijn belangstelling ging vooral uit naar het Christelijk huisgezin. Het was Gods kracht en Gods roeping, welke mij hiertoe dreef. Tracht alles te doen voor het rein houden der jeugd en het huwelijksle ven. Ik vind het heerlijk, zooals Nieuw veen zich van zijn beste kant heeft doen zien. Wij missen eigenlijk nog een hoofdver- eeniging. Wij hebben een Katholiek Am- sterdma, Rotterdam, waarom ook geen „Ka tholiek Nieuwveen"? Wij hebben feitelijk nu die vereeniging samengesteld. Blijft elkander waardeeren en bouwt er op voort. Op charitatief gebied moeten wij de eerste zijn dan wordt er geen liefdelooze praat verkocht om elkander het leven moeilijk te maken. Bereiden wij met elkaar voor het 75-jarig bestaan van de pa rochie. Dat moet een feest worden. De ver houding tusschen de raad en de kath. gees telijkheid is altijd juist geweest. Het spijt zijneerw., dat de hooggeachte burgemees ter niet aanwezig kon zijn. De samenwer king is altijd prettig geweest, voor de ar men en behoeftigen van elke richting heb ik alles gedaan wat maar eenigszins moge lijk was. De pastoor dringt er dan nog maals op aan een comité „Katholiek Nieuw veen" in het leven te roepen. Naar verhouding van onze bescheiden krachten kunnen wij daartoe komen. God moge hen de kracht geven die noodig is. Vervolgens werd door den pastoor aan al le vereenigingen een ernstig woord mee gegeven, waarin werd aangedrongen de goede verstandhouding te bevorderen en niets onbeproefd te laten, alles nog hoo- ger op te voeren. Ik sluit, aldus de pastoor, met dank aan u allen. Hartelijk dank voor uw aller me dewerking, ook die van niet-Katholieken, welker medewerking ik ook steeds heb mo gen ontvangen. Moge God bevestigen wat in u begon nen is. Hebt elkander lief, omdat de lief de onoverwinnelijk is en blijft. De avond werd besloten met het „Aan U, o Koning der Eeuwen". Pastoor Mol gaat heen. Wij zijn erken telijk voor alles wat tot heil der parochie is tot stand gekomen, dat alles zal nog lan ge jaren in dankbaar aandenken door ons worden voortgedargen. OUDE-WETERING Bazar R. K. Tooneelvereeniging. Gis termiddag te 3 uur had in de zaal van ho tel Van den Bosch alhier de officieele ope ning plaats van den bazar, welken op Dins dag 15 en Woensdag 16 Nov. is georgani seerd ten bate van de R.K. Tooneelvereeni ging. De comité-leden en de genoodigden, waaronder de zeereerw. heer pastoor Sa raber, werden met een welkomstwoord be groet door den voorzitter der vereeniging, den heer P. H. van den Bosch. Deze gaf overzicht va nde voor-geschiedenis van den bazar en bracht dank aan het dames-comi té, dat het initiatief tot deze hulp-actie tot veilig-stelling van het voortbestaan der vereeniging heeft genomen. Voorts bracht spr. dank aan alle personen of vereenigin gen, welke op eenigerlei wijze medewerking of bijstand hadden verleend en het verheug de spr. te kunnen mededeelen, dat deze medewerking is ondervonden uit alle krin gen der bevolking. Met den wensch, dat het welslagen van dezen bazar de vereeniging in de toekomst stefker mocht maken dan ooit te voren besloot spr. zijn welkomst woord. Na het serveeren van de thee ver richte pastoor Saraber de opening, waarna de bazar-zaal weldra als in een bijeenkorf werd herschapen. Er heerschte al direct een prettige stemming en de dames maak ten weldra vlotte zaken. Wanneer de be langstelling op beide dagen zoo mocht zijn als op dezen middag dan zal het beoogde doel zeker worden bereikt. TER AAR Gemeenteraad. Ter behandeling van de agenda komt de raad dezer gemeente Vrijdagmiddag om twee uur bijeen ten ge meentehuize. De agenda luidt als volgt: 1. ingekomen stukken; 2. vernieuwing reke ning-courant overeenkomst voor gewone uitgaven met de N.V. Bank voor Neder- landsche gemeenten; 3. presentiegeld leden van de commissie tot wering van schoolver zuim; 4. voorstel inzake bestrijding van ratten; 5. voorstel tot het in werkverschaf fing ophoogen van de algemeene begraaf plaats; 6. vaststelling van de gemeente-be grooting en de begrooting van het electri- citeitsbedrijf over het jaar 1939. ZOETERWOUDE fH. R.) St. Josephsgezellen. Donderdag a.s. zal door den zeereerw. Pater Christoffel een lezing met lichtbeelden worden gege ven over: „De groei en de wording van de Sovjet-Republiek". Niemand verzuime de zen avond bij te wonen. Zondag 20 Nov. opvoering van het tooneelspel „Offerande" door de leden van den Volksbond en St. Jos. Gez. Ver. Dinsdag 22 Nov. zal een spreker het onderwerp behandelen: „50 jaar Katholiek openbaar leven". Ook dan zijn de Gezellen natuurlijk aanwezig. ZOETERWOUDE GEMEENTEBEGROOTING 1939. De gemeentebegrooting voor 1939 sluit in den gewonen dienst in ontvangsten en uitgaven op 141037,34 en in den kapi- taaldierfst in ontvangsten met 136246,20 en in uitgaven op 135081,69, zoodat er dus een batig saldo is van 1164,51. Deze begrooting vertoont in den gewonen dienst een verschil met verleden jaar (1938) van rond 7900. Moest verleden jaar om een sluitende begrooting te krijgen een bedrag van 5700 aan extra bijdrage worden ge raamd op de primitieve begrooting, thans werd bij de aanbieding door den burge meester een bedrag genoemd van rond 8600.onder mededeeling dat dit nog wel gewijzigd zou worden en zooals ons blijkt teruggebracht is tot f 2344. Bij de inkomsten zien we eene lagere raming uit het gemeentefonds van rond 4300; een verhoogde opbrengst van de straatbelas ting van 8500 tot 9000 (bij gelijk hef fingspercentage als in 1938) en een ver hoogde opbrengst der overige belastingen (grond-, personeele-, fonds- en hondenbe lasting) eveneens bij toepassing van het zelfde heffingspercentage als voor 1938, van 650. De uitkeering uit het werkloos- heidssubsidiefonds is voor 1939 ongeveer 5700 lager dan over 1938 maar daar staat tegenover dat ook de uitgaven aan werkloozensteun ongeveer een gelijk be drag lager pijn geraamd. De ontvangsten terzake heffen elkaar dus op evenals de ontvangsten en uitgaven in verband met de voorgenomen verbetering der tertiaire wegen. Op den kapitaaldienst treffen we een geldleening aan van 88800 waar mee de kosten van verbetering der ter tiaire wegen zullen worden bestreden. De bedoeling is een 15-jarige annuiteitslee- ning aan te gaan tegen het percentage zoodat de gewone dienst een uitgave krijgt te dragen van f 7638,40, welk be drag volledig van de provincie zal worden terugontvangen en in den gewonen dienst der ontvangsten is verantwoord. De ontvangposten geven geen aanlei ding tot verdere vermelding. Bij de uitgaven van den gewonen dienst zien we een nadeelig saldo van 1937 groot 2358,15 geraamd tegen in de begrooting 1938 van 3845,15. Aan jaarwedde voor burgemeester en secretaris werd in 1938 geraamd 7341, terwijl voor 1939 in ver band met de cumulatie van genoemde betrekkingen 4674 wordt vermeld. Ook de post jaarwedde gemeente-ontvanger geeft in vergelijking met 1938 een min dere uitgave van 400, in verband met de wisseling van functionaris, waarvoor thans de minimumwedde of 1550 wordt geraamd. De post jaarwedde ambtenaren ter secretarie wordt 400 hooger ge raamd, doch daartegenover staat dat een post ad 300 wegens gratificatie aan een volontair komt te vervallen, tenminste als het voorstel van B. en W. wordt aange nomen en de gediplomeerd volontair een aanstelling krijgt als derde ambtenaar ter secretarie, waaromtrent reeds verleden jaar een voorstel werd gedaan, doch het welk toen werd teruggenomen in ver band met het toen op komst zijnde te ver vullen ambt van burgemeester. Verschillende uitgaafposten zijn lager geraamd dan verleden jaar, terwijl andere gelijk zijn aan de raming van 1938, ter wijl als nieuwe uitgaafposten bij hoofd stuk II staan vermeld de te maken onkos ten voor de te houden gemeenteraads- en statenverkiezingen, hetgeen ongeveer 300 zal vergen. De invoering van het persoons kaartenstelsel eischt ongeveer 100. De uitgaven voor pensioensbijdragen zijn on geveer 350 lager, terwijl de posten ren te en aflossing van geldleening nagenoeg gelijk zijn aan die van 1938. Aan onkos ten straatverlichting wordt 300 minder geraamd dan het vorig jaar, in verband met de daling van den eenheidsprijs per K.W. van 15 cent op 10 cent. Aan onkos ten voor luchtbescherming wordt 150 geraamd; aan onkosten rattenbestrijding 100, terwijl op de verschillende subsi dies door B. en W. een korting wordt voor gesteld op de bedragen van 1938, met uit zondering van de subsidie aan instellin gen (bijzondere) van hooger en middel baar onderwijs, waar het bedrag wordt verhoogd van 20 tot f 25 per leerling. Bij het onderhoud der wegen zien we een lagere raming van 500, hetgeen te danken is aan het feit dat een gedeelte der wegen, zooals reeds vermeld, valt on der het tertiaire wegenfonds. Aan onkos ten voor den vracht-vuilnisauto wordt on geveer 260 minder geraamd, omdat het in de bedoeling ligt van B. en W. een nieuwe wagen te doen aankoopen, waar voor op den kapitaaldienst een bedrag van 3000 wordt gevraagd. De uitgaven per leerlingen voor de openbare lagere school zijn voor 1939 berekend op 14,59, welk bedrag aan de bijzondere scholen zou moeten uitgekeerd worden, doch, zoo als reeds vermeld, wordt genoegen geno men met een bedrag van 11 per leer ling voor Schenkelweg en Zuidbuurt en met 12 voor Hooge Rijndijk, waardoor ongeveer 900 minder aan uitgaven be hoeft geraamd te worden. In dit verband zij nog vermeld dat in ontvangsten aan schoolgeldopbrengst voor 1939 ongeveer 800 minder zal worden ontvangen in verband met de gewijzigde schoolgeldre geling, die voor verschillende ouders eenige verlichting bracht. Aan onkosten nijverheidsonderwijs wordt weer 1050 geraamd evenals voor 1938, terwijl open baar hooger en middelbaar onderwijs een uitgave vergen van ongeveer 1850. Voor ziekenverpleging wordt geraamd 2140 als vorig jaar; voor krankzinnigen 10424 tegen 9160 in 1938. Hiervan ontvangt de gemeente ongeveer 3800 terug van pro vincie en particulieren. Aan ondersteu ning in geld wordt geraamd 2000 even als in 1938; aan ondersteuning in natura 250 en aan kosten huisvesting behoef tigen 570. De kosten der steunverleening bespraken we reeds in den aanvang. Ge raamd wordt aan onkosten werkverschaf fing ongeveer 2000; rijkssteun 13000; gemeentesteun 1400 en bijdrage in kos ten ziekenfondsen 300. De post onvoor ziene uitgaven wordt geraamd op 1500 (vorig jaar 1800). In den kapitaaldienst zien we dat het in het voornemen ligt naast de reeds bespro ken voorstellen tot wegenverbetering aan dacht te schenken aan den hoek Miening- Noordbuurt; b. verbetering Vlietweg, waarvoor men de kosten wil betalen door bemiddeling van het Werkfonds 13000). Voorts is er een plan tot verbetering van den Zuidbuuttschen weg en het vernieu wen van bruggendekken waarvoor onge veer een bedrag van 18000 noodig is, te dekken door een geldleening. Tenslotte wordt nog een bedrag van 400 gevraagd vodr uitvoering van het raadsbesluit tot voorgenomen verbetering der straatver lichting. Een enquête. In onze parochie zal in de eerstkomende weken een aanvang wor den gemaakt met de arbeiders jeugd-enquê- te, uitgaande van de St. Joseph Gezellen Ver. en Jonge Werkman. Het gaat er om deugdelijk bewijsmate riaal te verzamelen betreffende de feite lijke toestqpden als arbeidsvoorwaarden, loon-basis, vacantie-regeling enz. van alle katholieke werknemende jongemannen tusschen 17 en 25 jaar. Deze enquête zal over het geheele land worden ingesteld.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7