OMGEVING Ambts-bevestiging van den Burgemeester van Lisse. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Vele goede wenschen en hartelijke toespraken DANKWOORD VAN JHR. VAN RIJCKEVORSEL Des namiddags tegen het aanvangsuur der openbare buitengewone raadsverga dering, waren vele vertegenwoordigers uit de burgerij ten raadhuize samengeko men om deze plechtigheid bij te wonen. De nieuwe burgemeester besteeg, gaan de door een eere-escorte, gevormd door leden van den Kon. Ned. Bond van Oud- onderofficieren te 's-Hertogenbosch, waar van hij beschermheer is, de trappen van het gemeentehuis en werd naar een der vertrekken geleid. De raadszaal was door de bekwame handen van den heer Grimme op zeer smaakvolle en kunstzinnige wijze ver sierd, waarin de Lissesche kleuren den boventoon voerden. Prachtige bloemstuk ken versierde de groote hal. Opmerkelijk was het bloemstuk van het laboratorium voor bloembollenonderzoek, dat reeds bloeiende hyacinthen en narcissen be vatte. Officieele personen. Onder de genoodigden zagen wij den heer en mevr. dr. S. Baron van Wijnbergen, oud-burgemeester van Lisse, thans burge meester der gemeente Wasenaar; de heer en mevr. J. C. E Graaf van Lijnden; de Burgemeesters der gemeenten Hillegom, Noordwijkerhout, Sassenheim, Voorhout, de loco-bürgemeester van Warmond, als mede de Burgemeester der gemeente Vught, mr. H. J. M. Loeff, de Burgemees- tèr der gemeente Den Dungen, P. A. van den Broek, de geestelijkheid, doktoren, notaris A. van Pelt; ir. K. Volkersz, rijks- tuinbouwconsulent; prof. E. van Slogte- ren van het Laboratorium voor bloembol lenonderzoek. Voorts waren nog aanwe zig de gemeente-secretaris van Vught en vertegenwoordigers van de afdeelingen gemeente-secretarie en openbare werken dier gemeenten. Mede waren aanwezig vertegenwoordigers van Bloembollencul tuur, L.T.B., Kweekersgenootschap H.B. G., Burg. Armbestuur, de hoofdambtena ren der gemeente Lisse en vertegenwoor digers van de verschillende politieke par tijen. Van de zijde van den Burgemeester wa ren tegenwoordig zijn echtgenoote, mevr. van Rijckevorsel, zijn moeder, mevr. van Rijckevorsel geb. van der Does de Wille- bois, zijn schoonmoeder, mevr. van Lan- schot, Baron en Baronesse de Smeth, mr. van Lanschot en eenige broers en zusters van den burgemeester. Om vier uur opende de loco-burgemees ter, de heer G. Tromp, de vergadering met het gebruikelijke gebed en las de se cretaris, de heer J. C. de Haan, het be noemingsbesluit van den nieuwen burge meester voor. Hierop werd de Burgemeester door het oudste lid, den heer A. Th. van Kesteren en het jongste lid van den Raad, den heer F. R. J. Knetsch, alsmede door den ge meente-secretaris de raadzaal binnenge leid. De loco-burgemeester sprak den, burge meester hierop met de volgende rede toe. REDE LOCO-BURGEMEESTER G. TROMP. Bij de aanvaarding van het hoogste ge zag in deze gemeente, valt mij de eer te beurt, u het eerst te mogen toespreken. Het vertrouwen door Hare Majesteit's Re geering in u gesteld, om u als eerste But gemeeStersplaats Lisse toe te wijzen, doet hoopvol deze loopbaan met u begin nen, en vertrouwen, dat u dit door daden zult wettigen. De inwoners van Lisse zien tot u op als hun nieuw hoofd, die de zaken der ge meente naar behooren zal behartigen, als ook die der gemeentenaren, zonder onder scheid van rang, stand of gezindte. Het raadsgebed, waarmede wij zooeven de vergadering hebben geopend en wat na aanvaarding vdn het voorzitterschap in het vervolg door u zal worden uitgespro ken, bidt om Gods steun en leiding bij onze werkzaamheden, en die steun en leiding wenschen wij u van harte toe. De gemeente Lisse is slechts een groot dorp met ongeveer 10.000 inwoners. Dé voornaamste tak van bestaan is het kwee ken en verhandelen van bloembollen. Reeds het poststempel zegt u: „Centrum der Bloembollencultuur". Voot" die bloem bollencultuur zijn hier ter plaatse twee groote Bloembollen veilingen; is hier de Rijkstuinbouwschool, waar de jongeling schap theoretisch wordt opgeleid in het teelen van bloembollen en wat daarmede verband houdt; is hier gevestigd het La boratorium voor Bloembollenonderzoek, welke inrichting in binnen- en buiten land zeer hoog woïdt gewaardeerd, dank zij de voortreffelijke stuwkracht van prof. dr. van Slogteren aan dit laboratorium; allen instellingen, die direct of indirect, uwe attentie als hoofd der gemeente, van tijd tot tijd zullen vragen. Het bloembollenbedrijf wordt hier in tensief behartigd, zoodat ongeveer 80 pet. van de landarbeiders in dit bedrijf werk vinden. De handel in de bloembollen die zich uitstrekt over drie-vijfde deel der beschaafde wereld, en ons door vele rei nigers in contact houdt met het buiten land, moge oorzaak zijn van de metropo listische ideeën, die in deze gemeente zich uiten. Bijzonder bevelen wij u ook de beharti ging aan van de belangen onzer midden standers en neringdoenden, die onze plaats naar ieders vermogen van alle be hoeften ruim voorzien. Het onderwijs der jeugd in de gemeen te staat op vrij hoog peil, terwijl de zoo gemakkelijk te bereiken nabij liggende gróote steden rijke gelegenheid bieden voor opleiding der naar meerdere kennis hunkerende jongelingschap. De verschillende kerkelijke gezindten, die ons godsdienstig dorp geestelijke ver zorging bieden bevelen wij ten zeerste in uwe onpattijdige bescherming aan. Het politiecorps ter plaatse bestaat uit een vijftal personen, die onder voortref felijke leiding blijk geven voor hun taak berekend te zijn, en de rust en orde in deze gemeente op juiste wijze weten te handhaven. Ook de ambtenaren ter secretarie zul len u in vele opzichten respect afdwin gen, zijnde zeer stipt in de uitvoering hun ner verplichtingen. In den heef secretaris zult u iemand leeren kennen, die door be daard en kalm overleg de zaken uitne mend weet te regelen, en door wiens ken nis van onze gemeentezaken, gepaard met voorbeeldige arbeidslust alles steeds op tijd in orde komt. U zult in hem een rech terhand vinden. Tot ons groot genoegen kunnen wij u mededeelen, dat tot hiertoe onze gemeen te geen extra steun uit 's Rijks kas heeft noodig gehad om de financieele lasten te dragen. Om hiervan vtij te blijven heb ben wij ons wel meermalen gerechtigde verlangens moeten ontzeggen, doch wilden dit liever niet dragen dan armlastig te worden. We hopen aan het begin te staan van een meer dragelijke financieele toe stand. De ambtsvoorganger kwam juist in de gemeente Lisse toen de magere jaren aanbraken. Wij hopen, dat bij uwe komst deze mogen voorbij zijn en we een iets beteren tijd mogen tegemoet gaan. Dat het u en uwe gade wel moge gaan in ons Lisse, en het u onder Gods zegen moge gegeven zijn een lange reeks van ja ren tot opbloei onzer gemeente werkzaam te zijn. Vergun mij, Burgemeester, dat ik u den ambtsketen omhang, en u den voorzit tershamer, als teeken uwer waardigheid, overhandig. Nadat deze korte ceremonie had plaats gehad sprak ^e burgemeester. REDE VAN DEN BURGEMEESTER. Zoo juist de ambtsketen wan den loco burgemeester ontvangen hebbende, begint thans het tijdstip waarop ik het burge meesterschap van Lisse aanvaard en heb ik de verantwoordelijkheid hiervan op mij genomen. Op de allereerste plaats gaat thans mijn dank uit naar God. Immers het gezag wordt door Hem gelegd op de schouders van de menschen, die deze taak moeten vervullen naar de richtlijnen door Hem gegeven. Naast dez endank tot God dank ik onze landsvrouwe, H. M. de Koningin, die mij heeft willen benoemen tot burgemeester dezer gemeente. Grooten dank ben ik voorts verschuldigd aan Zijne Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken en aan den Minister van Staat, Commissaris der Koningin van dit gewest, die mijne benoeming hebben bewerkstelligd en aan al degenen, die hiertoe hebben medege werkt. M. de loco-Burgemeester, als lid van het dagelijksch bestuur der gemeente zal ik met u en uw mede-wethouder samenwer ken. De woorden door u gesproken sluiten aan bij het gesprokene bij onze eerste kennismaking op j.l. Woensdag, waarbij u in het colege van Burg. en Weth. uw loyale steun heeft toegezegd. Ik kan u dan ook verklaren, dat de ontvangst mij heeft geleerd, dat ik van u de trouwe medewer king mag ondervinden. Ik doe een beroep op u en de leden van het college van Burg. en Weth. om mij het vertrouwen te schenken en ik ben ervan verzekerd, dit beroep niet tevergeefs te doen. Het we derzij dsch vertrouwen schept een sfeer, waarbij met vrucht arbeid kan worden verricht. Heeren Raadsleden. De Raad van deze gemeente heeft de reputatie, dat hij tot groote dingen in staat is. De raad is het spiegelbeeld der geheele bevolking tot in alle lagen. Vanzelfsprekend kan er niet altijd eenstemmigheid zijn, doch dit geeft juist aanleiding het belang der gemeente voor te staan. Uit de verschillen van denk wijze wordt de waarheid geboren. Niemand mag een vooroordeel hebben en men moet elkaar leeren begrijpen en vertrouwen. Ik zal niet ingaan op hetgeen het Bur gemeestersambt inhoudt; ik zal de belan gen der gemeente Lisse steeds voor oogen houden. Veel en belangrijk werk wacht mij. Ik zal mij moeten inwerken in alle aangelegenheden, welke reeds aanhangig zijn gemaakt, welke nog op afdoening wachten en welke reeds in wording zijn. Met uwe samenwerking en met weder zijds begrijpen van de taak, die ons sa- menvoert, valt veel goeds te doen. Het ambt van Burgemeester beschouw ik niet als een persoonlijk iets. Mijn eer zucht is het om te werken in het belang van Lisse en om de stand van Lisse, welke zij tot nu toe heeft gehad, hoog te hou den. Met een „Moge God ons werk zegenen" besloot de Burgemeester zijn rede. Namens de R.-Kath. Raadsfractie. Namens de R.-K. Raadsfractie sprak hierna Wethouder Warmerdam. Wethouder Warmerdam riep den Bur gemeester namens zijn fractie een harte lijk woord van welkom toe. Van u is een roep uitgegaan, die. ons het allerbeste doet vermoeden. Burgemeester, deze gemeente ging een langen tijd gebukt onder de groote werk loosheid en enorm kapitaalverlies. Thans zijn er evenwel weer enkele lichtpunten aan deze donkeren hemel verschenen. Een, NOORDWIJK C. VERWEY t Onverwacht is op 15 November 1938 in het St. Elisabethsgesticht te Leiden, waarin hij ter observatie was opgenomen, de heer C. Verweij, onderwijzer aan de R.K. school te Noordwijk overleden. De heer Verweij had sinds 1 September ziekte-verlof. Herstel is achterwege geble ven. De dood heeft thans een einde ge maakt aan dit werkzaam leven. Vijf-en-dertig lange jaren heeft de heer Verweij het katholiek onderwijs hier ter plaatse gediend na voordien werkzaam te zijn geweest te Houter, Fynaart, en Zaan dam. In die lange periode heeft hy alle downs and ups van de school mede gemaakt Van tallooze Noordwijksche families heeft hij zoowel de vaders als de zonen onder wezen. Als goed onderwijzer werd hij ge waardeerd. Ouderen spreken nog altijd over zijn lessen in bijbelsche geschiedenis aardrijkskunde en natuurlijke historie. Vertellen en voorlezen kon hij als geen andere! Man van strenge plichtsvervulling ont brak hij nooit op het appèl. Zelfs toen zijn gezondheidstoestand achteruit ging, dacht hij aan geen ziekte-verlof. Wel erg heeft het hem aangegrepen, dat hij den eersten dag na de vacantie tot de bittere ervaring kwam, dat de schooltaak hem te zwaar was geworden. Dat was een ontgoocheling voor den werker, die nooit rust heeft gekend, behoudens zijn laatste levensjaren, toen bepaalde voorteekenen hem dwongen alle neven functies te laten varen. Talloos zijn de functies geweest, welke de overledene in het openbare leven ver vuld heeft. Wij noemen er slechts enkele. Een langdurig secretariaat van de afd. Noordwijk der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur sloot ook in: de technische leiding aan de groote vollegronds "grondstentoon- stelling. Dat secretariaat was niet vreemd aan zijn groote liefde voor en kennis van planten. Daarin was hij specialist. Maar ook allerlei sociale betrekkingen heeft hij vervuld. Jarenlang was hij lid en secretaris van de Patronaatscommissie, lid en administrateur van het Sportpark; voorzitter en bibliothe caris van de voormalige Parochieele bibli otheek; jarenlang voorzitter der Kiesver- eeniging; en vroeger jaren correspondent van verschillende bladen, voorzitter van het Kruisverbond. Er is een tijd geweest, dat een vereeniging niet denkbaar was zonder den heer Verweij. Als goed organisator wist hij in de No vemberdagen van 1918 een comité van Ver weer te formeeren, gelijk hij later zoovele comité's heeft gevormd. Het geven van leiding werd vergemak kelijkt door bijzondere sprekers kwaliteiten VOORSCHOTEN Jubileum. De heer M. Lakeman zal op Dinsdag, 22 November a.s., den dag her denken, dat hij vóór 25 jaar werd benoemd tot directeur van het R'.-K. parochiale zang koor „St. Caecilia". Het was in het jaar 1913, dat de Vaticaansche uitgave vdn het Gregoriaansch op het zangkoor, dat des tijds de z.g. Pustesuitgave zong. werd inge voerd, waarbij aan hem het directeurschap werd opgedragen, dat hij sedert dien dag onafgebroken heeft vervuld. Deze dag zal voor den jubilaris niet onopgemerkt voor bijgaan. Buitengewoon vlot spreker, met heldere betoogtrant, uiterst bevattelijk had hij steeds het oor der vergadering. Daarbij stond de heer Verweij klaar voor iedereen. Wie moeilijkheden had, waarvan de oplossing via een request moest geschie den, die wist den weg wel naar den thans ontslapenene te vinden. Honderden heeft hij immer bereidvaardig geholpen. Ook in de onderwijzersorganisaties heeft hij een belangrijke taak vervuld. In 1906 belast met de administratie van het Ka tholieke Schoolblad, heeft hij die functie tot 1934 onafgebroken vervuld, totdat het blad door veranderden organisatievorm in andere handen overging. Deze arbeid vooral heeft hem onafgebroken zorgen verschaft: vrije Zondagen of vrije vacanties waren hem vreemd. Maar ook hier toonde hij benijdenswaardige eigenschappen: ijver, acuratesse, zakelijk inzicht. De heer Verweij was een principieel katholiek, die zich zijn overtuiging niet schaamde; integendeel, die manmoedig opkwam voor katholieke drankbestrijding, katholieke politiek, katholieke cultuur, kath. sociale strevingen. Naast zijn onderwijzerschap, is het dan ook zeker tex oorzake van zijn veelvuldige activiteit geweest op katholiek terrein, dat hem bij zijn vijf-en-twintig jarig ju bileum in 1928 het gouden Eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" werd verleend. In 1930 bleek reeds, dat de heer Verweij meer van zijn krachten had gevergd dan mocht. Na dien heeft hij op medisch ad vies de een na de andere betrekking moe ten neerleggen. Thans is hij de eeuwige rust ingegaan. Zijn vrienden, oud-leerlingen en leerlin gen zullen hem betreuren en in dankbaar gedenken van wat zij van hem ontvin gen, voor zijn zielerust bidden de bede: dat het Eeuwige Licht hem nu reeds mo ge omstralen. H. G. DE BOER. en een heel voornaam, lichtpunt is wel de openstelling van Amerika voor den invoer van narcissen. Spreker betuigde hiervoor zijn dak aan prof. van Slogteren en an deren, die hierin zulk een groot aandeel hebben gehad. Dit is een lichtpunt voor geheel het bloembollenvak. De werkloos heid, die buitengewoon groot was, staat op een keerpunt en er is een kentering geko men. Dank zij de groote medewerking van Graaf van Lijnden is men begonnen met de cultuurrijpmaking der bloembollen- gronden door middel van diepdelven. Dit is een productieve werkverschaffing en een werkverschaffing, waarbij de arbeid loonend is. Geef aan onze arbeidende be volking loonende arbeid, opdat zij hierme de gebaat is, terwijl ook de middenstand hiervan zijn voordeel heeft. De steun van overheidswege is hiertoe ingeroepen, doch deze steun is verzocht met behoud van een menschwaardig loon. DE BURGEMEESTER WORDT DOOR EEN DER JONGE INGEZETENEN INGE LICHT OVER ZIJN NIEUWE GEMEENTE. AANGEVUURD DOOR EEN DER EERW. ZUSTERS ZONG DE LIEVE JEUGD LUIDKEELS EEN WELKOMSLIED.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5