VOOR ONZE ZIEKEN. De Oxford-groep en haar idealen 1 d BENDER "iP Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Heldere uiteenzetting en beoordeeling door Pater Piket S.J. Wij weten, dat ,,De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van oen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsme'de den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonDÓ's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant -Mannborg Pianochord- is door zijn voor namen eenvoud en beschaafd toon- karakter nog steeds de meest gewilde kleine piano. Prijzen van f 360.- af mm A'dam - Rotterdam - Arnhem - Breda „PETRONELLA" VIERT FEEST. Morgen hoopt mej. de wed. C. de Grauw, Beestenmarkt 42, Leiden (Parkeerterrein Steenstraat) den dag te herdenken, dat ze 30 jaar geleden in dit pand een Melksalon opende, tevens studentenpension. Gezien hear groot aantal cliënten van binnen en buiten de stad, in den loop dier jaren ver kregen, zal het haar dien dag niet aan ge- lukwenschen ontbreken. Ze telt vele cliën ten die haar zaak reeds 30 jaar met een bezoek vereeren, wel een bewijs, dat mej. de Grauw haar zaak met kennis drijft. Onder de studenten, en dit zijn er velen, heeft ze het genoegen mogen smaken om den naam van Petronella te verwerven, en het is voor velen aangenaam om hun Pe tronella morgen met een bezoek te mogen vereeren, daar menig student in dit huis zim studentenjaren, onder de moerlijke zorg van Petronella heeft doorgebracht. Het zal haar dan ook dien dag aan belang stelling bij dit dubbel jubileum niet ont breken en wij wenschen haar nog vele ja ren van geluk. HET 75-JARIG BESTAAN VAN DE AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE De feestelijke viering in de Stads gehoorzaal Nadat Zondag op plechtige wijze het feit van het 75-jarig bestaan der H. Familie- Congregatie kerkelijk gevierd was in de Parochiekerk O.L.Vr. Hemelvaart en St. Joseph, vond gisteravond in den foyer der Stadsgehoorzaal de feestelijke viering plaats. Ook nu.was de belangstelling weer buitengewoon groot en de foyer was tot de laatste plaats bozet met feestvierenden. De hoogeerw. heer Deken Homulle gaf blijk van zijn hooge belangstelling, terwijl de eerw. heeren Verhoofstad en Lausbergen bericht van verhindering hadden gezonden. De avond werd geopend, zooals het in Katholieke kringen de gewoonte is met den Christelijken groet, waarna de weleerw heer P. J. J. Hofstede het welkomstwoord sprak, en de aanwezigen op wijzend, dat de tijden in 25 jaar veel veranderd zijn. Immers toen spr. eens bladerde in het pro gramma van 25 jaar geleden werd hij ge troffen door het feit. dat toen in dezelfde stadgehoorzaal het 50-jarig bestaan werd herdacht, waarbij de feestrede werd uit gesproken door den zeereerw. heer J. P Huibers, leeraar aan het sem. te Voorhout er. oud-directeur van de H. Familie, thans Bisschop van Haarlem. Maar spr. wil niet over deze veranderingen praten en ook geen lange feestrede uitspreken, doch vol staan met de jubelarissen nogmaals hulde te brengen voor hun grooten trouw in de afgeloopen jaren betoond, hen tot voorbeeld stellend aan de talrijke jeugdige personen in de zaal en deze aansporend om zich op te geven als lid. De vrede van Christus zal dan bij ieder van hun en in hun gezin heerschen. Hierna was het woord aan de Sc. Odo-koorknapen, die onder bekwame leiding van den weleerw. heer E. A. M. Paap op de bekende, d.w.z. goede wijze, de spits van den avond afbeten door een aantal liederen ten gehoore te brengen, die een dankbaar applaus oogstten. Daarna was aan de beurt de all round artist Henri Nolles, die met een praatje en een liedjes vlug de volle aandacht had om daarna eenige goochelkunsten te vertoo- nen, die boven het begrip van de aanwezi gen gingen maar dat was dan ook de be doeling. Na een korte pauze kwamen de St. Odo- knapen weer ten tooneele om wederom een vijftal composities te zingen w.o. de zeer bekenden en geliefden „Jongens van nu", en „Met muziek door het leven"-. Waarna het applaus de vorm van een ovatie kreeg. Inmiddels was ook toch nog gekomen den oud-directeur der H. Familie, de wel eerw. heer P. Verhoofstad, die met een warm applaus begroet werd. Na de St. Odo-knapen was de hof-artist Henri Nolles weer de man die, trots dat hij danig op de vingers werd gekeken, nie mand kans gaf om zijn kunsten te door gronden. Het slot werd verzorgd door mej. Marina van Goudzwaard met haar sprekenden en zingenden Piccolo. Het werd een waardig sluitstuk. Deze goedgeslaagde feestavond werd be sloten met het zingen van het Vaandellied, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. 'n Kwade kans..tl In uw wagen moet u niets wagen.... autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! IN HET GEBOUW ST. WILLIBRORD TE OEGSTGEÊST. Op initiatief van Pastoor J. J. C. M. Looyaard, in overleg met de „Katho lieke Actie voor God", was gisteravond in het gebouw „St. Willibrord" een bijeen komst belegd, toegankelijk ook voor an dersdenkenden, op welke bijeenkomst Pater Piket S.J. een lezing heeft gehouden over de Oxford-beweging. Voor dezen avond bestond groote be langstelling, ook van niet-Katholieke zijde, zoodat Pastoor Looyaard, in zijn openings woord, schertsend verklaarde, dat het ge leek op het Utr rhtsche congres van de Cxford-beweging, verleden jaar gehouden. Pater Piket, zijn lezing aanvangend, zei- de, dat de Oxford-beweging (niet te ver warren met de Oxford-beweging van New man e.a.), in het geestelijk réveil onzer dagen een voorname plaats inneemt. In weinige jaren tijd heeft zij honderdduizen den over de geheele wereld en vooral de jongeren weten te enthousiasmeeren. Al mogen wij ons niet laten overrompelen door de modern-opgezette propaganda en Amerikaansche reclame, niet voorbij gezien mag worden de zeer groote invloed, die de Oxford-groep tot in de allerhoogste kringen ook hier te lande heeft, getuige de verklaring van Minister Patijn, waarin deze o.a. schreef: „De Oxforü-beweging wil, dat het gansche Nederlandsche volk luistert naar God". Ook cultuur-historisch is de Oxford-groep een feit van beteekenis; immers, de onge meen snelle verbreiding met behulp van de moderne techniek is een echt teeken des tijds. Stichter en naam. De stichter, Frank Buchman, Zwitser van geboorte (1878), doch Amerikaansch staats burger, heeft zeer diep zijn persoonlijk stempel op deze charismatische beweging gedrukt. Er is een sterke overeenkomst tus- sehen de eigen gewaarwoordingen en bé- levenissen van den stichter en de richtlijnen van zijn „groep". Tijdens een bezoek van Keswick in. Engeland had Buchman een visioen, ten gevolge waarvan hij zich ge heel over gaf aan de leiding van den h. Geest, en hij zich gedreven voelde tot „getuigen" van het nieuw-ontdekte levens geluk. Hij won vele aanhangers, bizonder ook onder studenten. Tijdens een missio- neerende uitzending van Oxfordsche stu denten in Zuid-Afrika ontving de beweging in de pers aldaar den naam Oxford-bewe ging, welke naam door de geheele wereld is overgenomen. De beweging is thans over bijna alle landen van de wereld verspreid. Het doel. Het doel van de Oxford-groep is groot en wijdsch: de algeheele toewijding van het particuliere en openbare leven aan de ver vulling van Gods wereldplan. De ellende van deze wereld zal worden uitgebannen, als de menschheid terugkeert tot God. Op de voorgrond staat de bekeering van den individueelen mensch. De Oxford-groep wil geen nieuwe leer en allerminst een nieuwe secte zijn. Zij wil slechts, dat. iedereen zijn eigen godsdienst voor 100% beleeft. Het viervoudig voimaaktheicls- ideeal. De Oxford-groep beweert.geen „leer" te hebben en zich zorgvuldig te onthouden om •theorie en theologie. Zij predikt een vol maaktheids-ideaal van absolute eerlijkheid, reinheid, onzelfzuchtigheid en liefde. En de methode om het te be reiken. Dit ideaal h.i. kan bereikt worden door overgave aan God (surrender), getuigen en schuld-bekennen (sharing), vergiffenis en goed-maken (restitution) en door on- aerwerping aan de goddelijke leiding (gui dance). Het „getuigen". Over het „schuld-bekennen en getuigen" zeide spr., dat het eerste plaats heeft tegen over een goed en vertrouwd vriend, het tweede voornamelijk op de „house-parties". In deze zonde-belijdenis constateerde spr. echter (met citaten ondersteund) een te puur-menscheljjke waardeering van de zunde. De gevaren, uit deze zonde-belijde nis voortvloeiend, zijn reeds in de practijk gebleken. Het getuigen (waarbij men omtrent zijn fouten niet in bizonderheden afdaalt) is het groote zendingsmiddel van de groep. Men belijdt sommige zonden en getuigt van zijn veranderde levenshouding. Het goedmaken en vergiffenis vragen, als openlijke breuk met den band dei- zonde, heeft, hoewel goed-bedoeld, door hett onoordeelkundige vergiffenis vragen, "ook al veel stukken gemaakt. De overgave en de goddelijke leiding. Door de „surrender", de overgave aan God, wil men een volledige breuk met „ons oude zelf" bereiken, om zijn leven door God te laten leiden en zich doorloopënd be wust te zijn van Christus' tegenwoordig heid. Door de „guidance" aanvaardt men den H Geest als zijn eenige gids. Deze „gui dance" is het kernstuk, de grondwaarheid en de grondwet van de Oxford-groep. De inspraken van den H. Geest worden het best beluisterd in den vroegen morgen, gedurende de quiet time", als men zich zelf rustig neerzet om de stem van den H. Geest te vernemen. Katholieken kunnen er iets van leeren. Dankbaar moet erkend worden het vele goede, wat met dit eenvoudig-geformuleerd levensprogram is gesticht. Ook in Nederland is de invloed der be weging groot, ofschoon ook velen weer te leurgesteld worden. Voor vele mondaine, in stof-vergoding verzonken menschen is de beweging een keerpunt in het leven geworden. Van hun enthousiasme en apos tolisch élan kan ook menig Katholiek iets leeren. Zeggen we niet al te gemakkelijk: in ons geloof hebben we dat alles, en be ter om dan over te gaan tot de orde van den dag? De woorden van Pius XI in de ency cliek „Caritate Christi compulsi" (1932), dat „een machtige storm van den H. Geest ove±- de wereld raast", geldt zeer zeker bok voor de Oxford-groep. Wanneer zij God beminnen en te goeder trouw die nen, zijn ook zij tempels van den H. Geest en ledematen van het Mystieke Lichaam van Christus ook al zijn zij onvol groeide ledematen. Het is Katholieke plicht hen als onze broeders met liefde te bejegenen. Maar bij alle waardeering.... Dit is echter slechts één pool van onze Katholieke gedragslijn. De andere pool is deze: dat men bij alle waardeering van het Christelijk erfgoed, dat wij ook in de Oxford-groep vinden, stelling moeten ne men tegen de dwaling. Dit is ten opzichte van de Oxford-groep dubbel noodzakelijk, omdat zij buitenge woon verzoenend staat tegenover de Kerk, en vervolgens wegens de schijnbare over eenkomst (biecht, meditatie, vertrouwen in de Voorzienigheid en gehoorzamen aan ingevingen H. Geest noemde spr. „oude bekenden"). De Oxford-groep meent bovendien een algemeene opdracht te hebben ontvangen en daarom is een wooïd van critiek niet overbodig. is ernstige critiek en onthouding geboden. Spr. zal geen critiek leveren op de prak tische beleving van de Oxford-beweging, doch op het leerstellige. Ofschoon de Ox ford-groep verzekert geen dogma's te heb ben, ontkent spr. dit ten stelligste. De Ox ford-groep heeft dogma's (God, Christus, H. Geest, Bijbel enz.) en ook ècht-protes- tantsche dogma's (vrije onderzoek H. Schrift en de opvatting omtrent de over gave aan God, welke in feite niets anders is dan de „bekeering" bij de Methodisten) In 't bizonder wees spr. op het plotselinge „revolutionaire" van de „overgave van God", in tegenstelling tot de Katholieke leer, die beklemtoont de langzame en ge leidelijke werking der genade. Spr. gaf de Oxford-groep in overweging de heili- gen-levens inderdaad door God bestuur de levens te bestudeeren. Daaruit zou blijken, dat over 't algemeen slechts langs den weg van langdurige zelf verzaking een ménschenleven geheel-en- al in overeenstemming met Gods Wil ge bracht is. De Oxford-gïoep vertoont ook liberaal- protestantsche karaktertrekken; door hun naturalisme loochenen zij de gevolgen van de erfzonde. Doch behalve deze dogma's, heeft de Oxford-groep één centraal dogma, het a. b. c. der volmaaktheid en haar oogap pel, welke ook in Protestantsche kringen verzet uitlokt, n.l. de divine guidance, de gemakkelijkheid van het luisteren naar de uitspraken van den Heiligen Geest. Wel zijn de Protestanten in hooge mate subjectivistisch (persoonlijke inspiratie door dén H. Geest), maar de in spiratie is bij hen gebonden aan den Bij bel. Doch de Oxfotd-groep maakt van den H. Geest als 't ware een internationaal radio-station: men sluit de oogen en luis tert, wat de H. Geest te vertellen heeft. Ook verzet in protestantsche kringen. Voor protestantsche kringen is dat iets ongewoons en ongehoords. Feitelijk ech ter is het niets anders dan de uiterste ge volgtrekking van het protestantsche indi vidualisme en subjectivisme. Een kardinale „leemte"! Voor Katholieken is aansluiting, gelijk uit deze uiteenzetting blijkt, niet toege staan (veroordeelingen door den bisschop van Straatburg en door den kardinaal aartsbisschop van Westminster). Behalve de dogmatische verschillen, blijft bestaan het overheerschende indiffe rentisme (alle godsdiensten zijn even goed) en vooral de vaagheid en stilheid der be weging over de verlossing van de erfzonde door Jezus Christus, den God-mensch. Op •dat kardinale punt van onze geloofsleer is de leemte in de Oxford-groep zoo groot, dat volgens sommige beoordeelaars uit aien hoofde de Oxford-groep niet eens meer positief-Christelijk genoemd mag worden. Spr. besloot zijn lezing met het goede te erkennen, door de Oxford-groep gesticht en haar ten leering stellend aan de Katho lieken in haar methode en vrijmoedig ge tuigen. Van de gelegenheid tot vragen stellen, werd door verscheidene toehoorders ge bruik gemaakt. Zelfs de Bijbel kwam op tafel! De opgeworpen moeilijkheden wer den door pater Piket verhelderd, waarna Pastoor Looyaard de bijeenkomst sloot met een dankwoord aan spreker en gehoor. HET GOUD DER OOSTZEE: BERNSTEEN. Wanneer de stormen de golven in de Oostzee hoog en woest op doen bruischen, dan denken de bewoners van Noord- Duitschland aan het sprookje van het be- tooverde goud, dat de moeders van alle generaties op haar beurt weer aan haar kinderen vertellen. Van het eeuwige ster ven en herleven der natuur. Geweldige natuurcatastrophen hebben zich voltrokken en waar eenmaal in het tertiaire tijdperk de toppen der oerouden dennen ruischten, bevindt zich thans de Oostzee, en op den bodem ligt het gele goud, barnsteen, genaamd. De boomen, die eertijds in de onmete lijk groote wouden hun toppen zachtkens op en neer deden wiegen, zijn lange eeuwen reeds verdwenen, maar de hars is bewaard gebleven. De woelende golven werkten dezen schat van den bodem los en voerden hem mede naar de Oost- en West-Pruisische kusten. In den loop der jaren hebben de bezoekers en bewoners van de Samlandkust dit barnsteen menig maal na den vloed op het strand gevon den en de barnsteen-visschers visschen het met hun langgesteelde netten na moeizaam werken op. In Palmnicken wordt het meeste barn steen gevonden en geweldige aardmassa's worden door groote baggermachines naar omhoog gewerkt, waartusschen deze mooie steen grauw en onaanzienlijk verborgen is. Eerst na de bewerking door des mees ters hand straalt het in zijn lichtende reinheid van kleur, zooals het eenmaal uit het binnenste der reuzenboomen van de oerwouden werd afgescheiden. Heeds in de oude tijden is barnsteen een uitvoermiddel van groote beteekenis geweest en in de Oostersche landen schreef men hieraan gelukbrengende krachten toe. Men zag zoowel in de bid- kettingen als in de overwinning brengen de amuletten barnsteen aangebracht. Men schrijft er allerlei krachten aan toe en het dragen ervan zou, zoo wilde het volksgeloof, ziekte voorkomen. Deze ge heimkrachten zijn niet te verklaren, wèl echter zien wij de mystische werking er van, waarmede deze steen omgeven wordt, wanneer wij een ketting van licht of donker gekleurd barnsteen door de lichtstralen laten beschijnen. Armbanden, kettingen, broches, han gers, pijpen, dit alles maakt men van de eeuwenoude stukken hars, al naar gelang van de grootte der stukken, die men uit de diepe aardlagen weet te putten. Menigmaal ziet men sieraden van barn steen, die in hun binnenste nog duidelijk te zien geven, afkomstig uit de bosschen, die zich eeuwen terug in dit Noordelijk deel van het land onzer naburen bevon den. WIELRIJDER DOOR AUTO AANGE REDEN EN GEDOOD Gisteren is op den Muiderstraatweg ter hoogte van den Vechtbrug de 74-jarige E. van Harten uit Abcoude, die per rijwiel den voorrangsweg wilde overstaken, door een personenauto aangereden. H. werd van zijn fiets geslingerd E. vrij wel op slag gedood Het stoffelijk overschot is per zieken auto naar het lijkenhuisje te Muiden ver voerd. LEIDEN. Geboren: Wilhelmus Gerardus Joseph, v. m. W. v. Meegen en C. C. D. Lelie Martin Jan Hugo, z. v. A. de Groot en J. Degent Adriana Jeannette Wilfrieda Ma ria, d. v. L. J. A. Rosdorff en A. Verboog Elisabeth, d. v. P. J. Melet en M. v. d. Velden. Overleden: W. J. B. Hage, hsvr. van J. A. v. Ingen Schenau 46 j. R0EL0FARENDS7EEN, 16 Nov. Groen- tenveiling. Sla 0.30—3.00 per 100 stuks, spinazie 9 cent per kg., tomaten A 1.05 2 70, idem B 1.25—2.85, idem C 0.75— 2 50, idem CC 2575 cent, idem bonken 1.351.90 per bak. BOSKOOP, 16 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 80 120 cent, Wendland 4060 cent, Hadley 3045 cent, Claudius Pernet 80112 cent, Briarcvliff 30—45 cent, Butterfly 40—75 cent, Steward 3045 cent, Wilh. Kordes 8C116 cent, Rosalandia 3570 cent, Flo- rex 80140 cent, Phoebe 2140 cent, Vier- landen 80160 cent, Edith Helen 80130 cent, Aug. Noack 2540 cent, Else Poulsen 1524 cent, Gloria Mundi 2035 cent, El len Poulsen 4055 cent, Paul Grampel 15 30 cent, Rosa Mundi .5080 cent, Mevr. van Straat van Nes 1218cent, Ingar Ohl- son 3046 cent, Chrysanten grootbloemig 60110 cent, Chrysanten tros 1022 cent, Fernettia 3042 cent, Clematis Prins Hen drik 1.001.30, idem le Coultre 1.10. AMSTERDAM, 16 Nov. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 166 vette kalveren 8088 cent (enkele hooger), 70 78 cent en 6066 cent per kg. levend ge wicht, 46 nuchtere kalveren 69, 65 var kens: vleeschvarkens, wegened van 90110 kg. 6162 cent, zware 6061 cent en vette 5960 cent per kg. slachtgewicht. Over zicht: vette kalveren, korte aanvoer, han- de1 zeer stug met beduidend hoogere prij zen, nuchtere kalveren weinig aanvoer, handel kalm en prijshoudend. Varkens zeer aorte aanvoer, prijs vleeschvarkens iets lager. VEUR, 15 Nov. Eierenveiling Café „Het Wapen van Veur". Aanvoer: 14046 kippen eieren 5.355.55, 3150 henneneieren 3.50 4 20, 744 eendeneieren 3.353.50 per stuk, 216 kippeneieren 4090 cent, 31 een deneieren 40—70 cent, 162 konijnen 0.20 2.50, 20 duiven 1020 cent per stuk. R1JPWETERING, 15 Nov. Eierenveiling R. P. V. Aanvoer 1918 kippeneieren 4.70 6.00, 69 eendeneieren ƒ3.804.00 per 100 stuks, konijnen 0.651.40 per stuk. KOUDEKERK, 15 Nov. Eierenveiling Kou dekerk-Rijndijk. Prijzen: Kippeneieren 4.306.00, eendeneieren 3.804.00 per 100 stuks, boter 7075 cent, kaas 2830 ctnt per pond, kippen 6080 cent, hanen 0.80—1.00 per stuk. WOERDEN, 16 Nov. Kaas. Aanvoer 292 partijen. Met rijksmerk le kwal. 26.50 28en 2e kwal. 22.5025.50, zware 29 Kandel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) 8.763/8 1.849/16

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3