De vluchtelingen uit Duitschland in ons land. WOENSDAG 16 NOVEMBER 19^ 30ste Jaargang No. 9185 Ste- Ccid^clveSoii^cmt Telefoon: Redactie 15. rv 1 7AAn r rinr\l raT Adv. en Abonm-tarieven zie pag. 2 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Z.M. Koning Leopold van België zal Maandag 21 November a.s. te Amster dam arriveeren voor een officieel bezoek aan Nederland Meening van Regeering en Volksvertegen woordiging. Met oprecht meevoelen lijdt heel de wereld met het lot der vervolgde Joden in Duitschland. En in het Nederlandsche Parlement is gisteren op de regeering aandrang uitge oefend, om ons land zoo wijd mogelijk open te zetten voor de vluchtelingen. Minister Colijn verklaarde, dat voor de regeering zulk een aandrang niet noodig is, omdat zij zelf er van overtuigd is, al het mogelijke te moeten doen, om de ellende van de Duitsche vluchtelingen te verzach ten. En dr. Colijn sprak het sympathieke woord, dat aan overwegingen van kosten, van geld niet wordt gedócht; de regeering laat zich bij het toelaten van vluchtelin gen alleen inperken door overwegingen van plaatsgebrek. Dit woord sluit aan by wat dr Deckers zeide: Er zijn omstandigheden, waarin niet wordt geredeneerd, maar gedaan! Dat de regeering het initiatief heeft ge nomen, om zich te wenden tot andere lan den, teneinde gezamenlijk te trachten het vluchtelingen-vraagstuk tot een oplossing te brengen, zal iedereen moeten toejuichen. Intusschen late de regeering inderdaad de grenzen openstaan voor de beklagens waardige vluchtelingen, opdat dezen hier een asyl vinden totdat de stroom tè groot mocht worden! MINISTER ZAL JOODSCHE VLUCHTELINGEN SELECTEEREN. Bij velen is de vraag gedezen aldus het „Handelsblad" wie straks selectie zal moeten toepassen op de Joodsche vluchte lingen, die uit Duitschland naar ons land willen trekken. Want minister Colijn heeft gistermiddag immers nog in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hier een grens moet worden gesteld en dat ons land b.v. een aantal van 100.000 vluchtelingen niet kan opnemen. In antwoord op de dienaangaande ge stelde vragen kunnen wij mededeelen, dat de betrokken minister hier zal uitmaken, wie niet en wie wel wordt toegelaten. Alle stukken inzake toelating tot ons land pas- seeren zijn departement, dat dan een on derzoek instelt naar de persoon van de(n) aanvrager. Het behoeft echter wel geen betoog, dat het aantal bonafide vluchtelingen veel groo- ter dan het toegestane aantal immigranten is. Het is ons inziens dus te verwachten, zoo besluit 'het „Hbld," dat de grens weer zal worden gesloten, zoodra dit toegestane aantal hier is aangekomen. HOEVEEL VREEMDELINGEN WORDEN TOEGELATEN. Deze vraag stelt de Kameroverzicht- schrijver van de „N.R.Crt": „De vraag is nu maar: hoeveel vreem delingen zullen worden toegelaten voordat de grensstaten het eens zijn geworden? Schier alle sprekers (ook de communist De Visser, die tevergeefs een eigen interpel latie had aangevraagd, en die aan zijn be toog vrijwel alle waarde ontnam door een lofzang op het in waarheid hyper-tyran- i.ieke Rusland) waren bij voorbaat be vreesd, dat de regeering het aantal toe- gelatenen te krap zou houden. Houvast hebt gij mij echter niet gegeven, meende dr Co lijn te moeten constateeren; ook thans zal de regeering het zelf moeten uitmaken. Niettemin zal zij goed doen, als zij het warmhartig woord van zoovele afgevaar digden niet veronachtzaamt. „Enkele dui zenden", het cijfer, dat den minister voor den geest stond, was een getal, dat allen sprekers in de gegeven omstandigheden toch wel wat al te gering scheen, behalve dan den heer de Marchant et d'Ansembourg, die geen enkelen vluchteling wil toelaten en bovendien alle sinds -1914 hier gevestigde Joden'wil uitdryven. Dat noemt hij „op treden zonder haat en zonder politiek"! DIE STEM HAD MOETEN ZWIJGEN! Uit hef Kameroverzicht van het „Vader land": „Lang is het geleden, dat een Duitsche schrijver humaniteit „de bloem der be schaving" noemde. Het nationaal-socialisme kan Molière nazeggen: Nous avons changé tout cela. Humaniteit is in het hedendaag- sche Duitschland iets doemwaardigs, dat de machthebbers minachten en zouden willen uitroeien, gelijk alles wat anders denkt dan zij en van ander ras is dan waartoe deze heeren zelf meenen te behooren. Ver is het gekomen met hun groot land, dat de beschaafde wereld alom met diepen af keer bezield is tegenover wat hun regiem zich tegenover een onschuldige minderheid veroorlooft. Het is deze verontwaardiging, welke gis teren in uns Parlement tot uiting is geko men, gelijk zij tot uiting moest komen daar waar de stem des volks in vrijheid spreekt. Er was één stem die detoneerde, maar dat geluid met het bekende. volksch-Duitsche accent was de stem van de beweging die ook te onzent, sluipend door de mazen der strafwet, alles doet en niets nalaat om anti semitisme te importeeren in ons van ras senhaat vrije Nederland. Met wrevel hoorde de Kamer naar deze stem, die althans bij deze gelegenheid had moeten zwijgen". DE OPENBARE MEENING BUITEN EN IN DUITSCHLAND. De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Berlijn telefoneerde gisteravond: Het Schwarze Korps richt zich in zijn jongste nummer met groote kracht tegen defaitistische beetweters, die bezwaren koesteren tegen de wijze, waarop in Duitschland de definitieve oplossing van het jodenvraagstuk is ingeleid. Het blad iden tificeert deze lieden met de defaitisten uit den wereldoorlog alsmede hun geestelijk nakroost, en stelt ze ten slotte met Joden gelijk. Het artikel van het toonaangevende blad eindigt aldus: „Wie het weten wil, mag het weten: dat wij, voor ons part met een spookachtige consequentie, van de gijzelaars, die het Jo dendom ons biedt, gebruik zullen maken volgens het door de Joden zelf opgestelde principe: oog om oog, tand om tand 1000 oogen om één oog, duizend tanden om één tand. Wee de Joden, als nog een van hen, of een door hen omgekochte of opgehitste handlanger zijn moorddadige hand tegen een Duitschers verheft. Niet één van hen staat borg voor een dooden of gewonden Duitscher, maar zij allen staan borg. Dat moge een ieder weten, die het na onze eer ste zachte waarschuwing nog steeds niet mocht weten. „Wij laten ons niet in met ingewikkelde rekenkunsten omtrent schuld of onschuld van enkelingen. Want wij voeren met de Joden geen volkenrechtelijken oorlog, ge lijk mannelijk oprechte volken die tegen elkaar voeren. „Joden en Duitschers zijn geen pdrtijen met gelijke rechten; wij komen er tegen op dat men hen met ons in één adem noemt. Er is hier slechts één recht, dat is ons recht, het recht van onze noodweer, en wij alleen bepalen, wanneer en hoe het wordt toegepast. „Den hoogst verdachten ijverigen bemid delaars wordt dringend aanbevolen, uit de vuurlinie te gaan." Het is opmerkelijk, dat het Schwarze Korps het noodig acht om zulk een lang en fel hoofdartikel aan het adres van deze „verdachte bemiddelaars" te richten, want dit wekt het vermoeden, dat zij niet gering in aantal zijn en dit vermoeden wordt door het Schwarze Korps zelf bevestgd, waar dit orgaan van de S.S. schrijft: „Ieder van ons heeft wel in de laatste dagen met zulk een trouwhartig verdediger van de oer- christelijke en bijna reeds voor-Aziatische naastenliefde te doen gehad, omdat zij in iederen vleesch winkel, aan ieder kranten stalletje, aan iedere koffiehuistafel onge roepen verschenen." Al gaat het dan vol gens het Schwarze Korps om „nog erger tuig" dan de Joden zelf, het blad neemt nochtans voetstoots aan, dat al zijn lezers een vertegenwoordiger van dit „tuig" heb ben gesproken, die van meening was, dat men mogelijk een weg had kunnen kiezen, waardoor de openbare meening in de we reld minder zou zijn geschokt. Hoezeer die meening geschokt is, weet men hier overi gens slechts in beperkten kring. Wij vin den b.v. in de pers de uitlating van Cham berlain in het Lagerhuis niet vermeld, zoo min als den tweeden stap van den Brit- schen zaakgelastigde te Berlijn, terwijl aan het vertrek van den Amerikaanschen am bassadeur een te onschuldige uitlegging wordt gegeven. GELD EN HUIZEN WORDEN TER BESCHIKKING GESTELD De stichting „Nationaal Centrum" heeft met medewerking van de eigenaars van de steunpunten kasteel „Nijenhuis" te Heino, Overijssel, en kasteel „Limpregi" te Sittard, tijdelijk ter beschikking gesteld van de Duitsche Joodsche vluchtelingen. Het bondsbestuur van den Alg. Ned. Bond v. Handels- en Kantoorbedienden heeft het jeugdgebouw van den bond op de Schelenberg te Lunteren, ter beschikking gesteld voor de opneming van Duitsche kinderen, die moeten emigreeren. Een niet-joodsche ingezetene te Sant poort, die onbekend wenscht te blijven, heeft naar aanleiding van het bericht van de beschikbaarstelling van het Burgerwees huis te Naarden voor Joodsche kinderen uit Duitschland, den burgemeester den heer J. E. Boddens Hosang een gift van 1000 doen toekomen. Tal van particulieren en leveranciers uit het Gooi hebben hun steun aangeboden, zoodat de verzorging der kin deren voorloopig voor onbepaalden tijd ver zekerd is. Eenige stichtingen van christelij- ken en neutralen grondslag in onderschei dene deelen des lands hebben den burge meester van Naarden schriftelijk of telefo nisch aangeboden om kinderen, voor wie geen plaats zou zijn in het weeshuis, in hun stichting op te nemen, doch zooals reeds gemeld is op het oogenblik niet zeker of er meer dan 25 kinderen waarop de plaats ruimte bereeknd is zullen komen. Tegen den avond wordt de komst van het 25-tal tegem oetgezien. Het bestuur van „Ziekenzorg", het Amsterdamsche democratische ziekenfonds voor arbeiders en middenstander^, heeft besloten, het eigen koloniehuis „Huis ter Duin" te Egmond aan Zee voor den tijd van drie maanden ter beschikking te stellen voor de huisvesting van Duitsche kinderen. Er is daar plaats voor ongeveer 50 kinderen Aan deze huisvesting heeft het bestuur van het ziekenfondsc verbonden, het even eens kosteloos ter beschikking stellen van 't noodige perhoneel. De kolonie-arts dr. C. Belonje stelt zich voor de medische behan deling der kinderen eveneens belangloos beschikbaar. JODEN EN KATHOLIEKEN. Wij ontleenen aan een artikel in de Volkskrant het volgende: De afschuw en verontwaardiging in de geheele wereld over de georganiseerde wandaden en de broodroof jegens de Duit sche Joden zijn even fel als oprecht. Katholieken en protestanten, liberalen en socialisten laten in deze dagen 'eenzelfde geluid hooren, dat is afgestemd op de be ginselen der menschelijkheid. Bij deze, waarlijk indrukwekkende ma nifestatie der geheele menschheid die den Duitschen regeerders, indien ze nog bekwaam zijn om de feiten te constatee ren en conclusies te trekken, toch wel iets moet zeggen klinkt slechts één valsch accoord. Dit geluid wordt voortgebracht door de communistische pers die met het begrip menschelijkheid al op zeer slechte voet staat. We behoeven slechts te herinneren aan de stuitende en slaafsche toejuichin gen van de periodieke massa-moorden in sovjet-Rusland om de hevige verontwaar diging van thans op de juiste waarde te schatenen. De jodenvervolging in Duitschland komt dc communistische pers uitstekend te pas in haar anti-fascistische kraam. Het is een kwestie van berekening en tactiek. Met no bele impulsen heeft dit geschrijf niets te maken. Het communistische regiem heeft in den loop der jaren bovendien ontel bare Joden afgeslacht. Men bedenke ver der hoe dit regiem en zijn gecommandeer de pers b.v. den Jood Trotzki met een doo- delijke haat vervolgt. Wij, Katholieken, juichen het eenstem mige geluid der menschelijkheid het communisme schakelt men steeds en bij voorbaat uit zonder voorbehoud toe. Maar juist omdat we Katholieken zijn, be- hoorend tot de Kerk die twintig eeuwen lang vervolging en verguizing, smaad en laster en nog veel meer te verduren had, denken we onwillekeurig aan ons zelf. De Katholieken der geheele wereld vor men één groote, onverbreekbare gemeen schap. En derhalve denkt deze gemeen schap op de eerste plaats aan de dertig millioen geloofsgenooten, die in Duitsch land onder een regiem van kerkvervolging leven en die ales wijst er op de vol gende slachtoffers der moderne barbarij zullen zijn, indien het nationaal-socialis me even blind als hardvochtig op den weg van den waanzin blijft voortmarcheeren. Maar wij, Katholieken, denken in deze dagen van indrukwekkende en eenstem mige sympathie met de Joodsche slachtof fers, ook aan iets anders. We denken aan vervolgingen, waaraan Katholieken bloot stonden in andere landen. We denken in het bijzonder aan Mexico, aan het regiem van den beruchten Cal- les, maar ook aan Sovjet-Rusland en Spanje. Drie landen, waar de vervolging van Katholieken gewoed heeft en nog woedt, drie landen, die ongetelde duizend tallen martelaars geestelijken zoowel als leeken voor Gods rechterstoel ge bracht hebben, met de palm der eind-victo rie in de hand. Wij, Katholieken, overwe gen in deze dagen van grenzeloos on recht, dit alles. En dan het kan niet anders maken we een vergelijking. En deze vergelijking toont aan dat, waar het Katholieken betrof, de menschelijk heid als een collectieve uiting der geheele menschheid, in gebreke is gebleven. Hetgeen wij stellen dit onmiddellijk voorop minder een tekortkoming van de menschheid dan wel van haar voorlich ters was. Men kent deze droevige zaak waaraan de beruchte en blijkbaar onuit roeibare mentaliteit „het zijn maar Katho lieken" ten grondslag lag. De politiek van Minister Romme. Aan het voorloopig verslag over het elfde hoofdstuk (Sociale Zaken) der Rijksbe- grooting voor 1939 is het volgende ont leend. Ofschoon erkennend, dat de minister een veelomvattend en moeilijke taak heeft, vreesden verscheidene leden, gezien het weinig, dat tot dusverre tot stand gekomen is, dat aan het einde van de parlementaire periode indien het kabinet dan nog aan het bewind is het ministerieele leven van dezen minister weinig vruchtdragend zal zijn gebleken. Wil de minister resultaten bereiken, dan zal zijn departement anders moeten gaan werden. Vele andere leden meenden, dat 's minis ters beleid veeleer warme hulde verdient. Verscheidene leden voegden hieraan toe, dat niet slechts de bestrijding der werk loosheid met grooter intensiteit ter hand genomen is, doch dat ook reeds bij de be staande mogelijkheden resultaten niet zijn uitgebleven. De dalende conjunctuur bracht geen stijging van het werkloozental; zelfs bleef de vermindering van dat aantal, zij het in te geringe mate, zich doorzetten. Vrijwel algemeen achtte men toeneming van de uitgaven voor dit departement met het oog op de bestrijding der werkloosheid onvermijdelijk. Dit nummer bestaal alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland President Roosevelt spreekt zijn afkeu ring uit over de Jodenvervolging in Duitsch land. (4de blad). Het „Schwarze Korps" kondigt onteige- nings-maatregelen aan tegen het klooster bezit in Duitschland. (4de blad). Het bezoek van koning Carol aan Enge land. (4de blad). Binnenland Weer werd bij een inbraak te Amsterdam een brandkast opengescheurd en 2000 meegenomen. (3de blad). Handelsagenten moeten in den vervolge een schriftelijke vergunning hebben. Wering van vreemdelingen. (1ste blad). Een Nederlandsch initiatief voor Jood sche kolonisatie. Reeds meer dan een mli- lioen toegezegd. (4de blad). De kwestie der toelating van vreemde lingen is in de Tweede Kamer behandeld. (4de blad). De Tweede Kamer heeft besloten tot verlenging van de doodehandbelasting. (4de blad). Leiden Wederom een geval van kinderverlam ming geconstateerd. (1ste blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT WASHINGTON: President Roosevelt heeft gisteren openlijk zijn afkeuring uit gesproken over hetgeen er in Duitschland met de Joden gebeurt. Hij heeft tevens onthuld, dat hij het zelf geweest is, die opdracht heeft gegeven, den Amerikaan schen ambassadeur te Berlijn naar huis te ontbieden. Daarmee zijn dus alle klets praatjes, dat tot dit vertrek reeds lang te voren besloten zou zijn, van de baan. De oorveeg, die Roosevelt de Duitsche regeering heeft gegeven en het ontbieden van den gezant vormen tezamen een krasse uitdrukking van ernstig misnoegen. Roo sevelt handelt daarmee ongetwijfeld in den geest van het Amerikaansche volk, dat zijn verontwaardiging ook allerminst onder stoe len of banken steekt. De Duitsche pers probeert natuurlijk den bal terug te kaatsen en wijst erop, dat zoo wel Amerika als Engeland zwarte blad zijden in hun geschiedenisboeken hebben aan te wijzen. Afgezien van het feit, dat parallellen moeilijk te trekken zijn, betee- kent dat nog allerminst een rechtvaardiging van het eigen optreden. Zij wijzen er voorts op, dat andere landen niets doen om de Jodenkwestie op te lossen. Geen land is echter verplicht iemand op te nemen, die door een ander land tegen elk recht en redelijkheid in eruit wordt gegooid. Maar bovendien worden er plannen gemaakt om wel degelijk hulp te verleen en. LONDEN: Koning Carol van Roemenië is gisteren te Londen aangekomen, waar hij door den koning van Engeland werd ver welkomd. Zijn reis staat ongetwijfeld in verband met economische kwesties, die accuut geworden zijn door de Duitsche po gingen tot handelsuitbreiding op den Bal kan. TOELATING VAN NARCISSEN IN AMERIKA. De regeeringspersdienst bericht, dat, bly- kens van den rijkslandbouwconsulent te Washington ontvangen telegrafisch be richt, met ingang van 15 Augustus 1939 de warmwaterbehandeling voor ingevoerde narcissen niet meer vereischt is, tenzij de bollen ziek blijken. JODEN UIT ITALIAANSCHE SPORT- VEREENIGINGEN GEWEERD TRIEST, 16 November (ANP). De sport-, gymnastiek-, zwem- en zeilvereeni- gingen hebben besloten, degenen die krach tens de jongste wetten als Joden worden beschouwd, van de ledenlijst te schrappen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1