Het bezoek van Z.M. den Koning der Belgen aan H.M. de Koningin C LUCHTAANVALLEN! STADS NIEUWS DINSDAG 15 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? MIST. De Bill seint: Verwachting: Zwakke wind meest uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot gedeelte lijk bewolkt, in den nacht en ochtend plaatselijk dikke mist, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 777.3 te Budapest. Laagste barometerst: 746.8 te Vardö. De luchtdruk is in het Noorden nog re gelmatig stijgende. Het continentale ge ls ied van hoogeluchtdruk heeft thans een enorme uitgebreidheid gekregen en bedekt het geheele waarnemingsgebied. Op het geheele continent en op de Britsche Eilan den is het luchtdrukverval thans gering ge worden en tengevolge daarvan de winden zwak. Een uitgestrekt mistgebied bedekt Centraal Europa en de kustlanden en reikt tot over het Kanaal tot in Midden-Enge- land. De gister gemelde geisoleerde de pressie op den Oceaan vult op en ver plaatst zich weinig. Een nieuw gebied van lageluchtdruk van groote uitgestrektheid nadert het Westelijke deel van den Oceaan. Bij de Azoren is de luchtdruk flink geste gen en ook op IJsland zijn de barometers nog stijgende. De atmospheertemperatu- ren zijn op de plaatsen, waar waarnemin gen mogelijk waren, minder hoog dan de vorige dagen. De hooge Alpenstations mel den echter nog denzelfden zomertoestand van gisteren. Het is te verwachten, dat de wind uiterst zwak zal blijven en uit rich tingen tusschen Zuid en Oost. De mist kan wellicht in den middag iets dunner worden, doch zal in den nacht zeer dik blijven en ook morgen is een snelle opklaring niet waarschijnlijk. De tempera tuur zal onder deze omstandighe den weinig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 11.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Dinsdagnamiddag 4.39 uur tot Woensdagmorgen 6.52 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 16 Nov. voorm. 8.10 en nam. 8.34 uur. Maan op 0.46 uur Woensdagnacht. Maan onder 13.30 uur Woensdagmiddag. stoffelijk overschot van den zoo populairen gezagvoerder te vinden. Hier vond men een wiel, daar een stuk van een vleugel, hon derd meter verder een verwrongen klomp staal, die eenige uren te voren een vlieg tuigmotor was geweest, weer honderd meter verder resten van de cabine enz. enz. Kort vóór elf uur is men bij het bergingswerk aan het wrak van de verongelukte K.L.M.-machine erin geslaagd, het stoffelijk overschot van den tot dat oogenblik vermisten gezagvoerder van het vliegtuig, Jan Duimelaar, te vinden. Het bleek, zooals men gevreesd had, te liggen tusschen de onder het achterstuk van den romp terechtge komen resten van de cockpit. Nadat het stoffelijk overschot was uitge zaagd, is het per auto van den G.G.D. naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. DE ZES SLACHTOFFERS. Toen was het zeker, dat deze vliegramp zes dooden had geëischt, n.l. de gezagvoer- Beschermt U tegen de ge volgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zooveel ernstiger ge vaar uit de lucht? Doe het nog I der Duimelaar, kapitein W. van Gemeren, de marconist C. J. W. Surber, en de werk tuigkundige W. J. van Huut, terwijl van de veertien passagiers bleken te zijn over leden mevrouw Silberstein, van Duitsche nationaliteit, die zich met haar echtgenoot en haar dochtertje in het toestel bevond, en mevr. Schneider-Desnitzki, eveneens een Duitsche. De heer Silberstein werd zwaar gewond, zijn dochtertje liep slechts onbeteekenende kwetsuren op. Zwaar gewonod werd mevrouw Vley- mann, een EngeLsche uit Nieuw-Zeeland, die op weg was naar Londen. Eveneens ernstig gewond werd de Engelschman Muller. De Engelschman Ingram werd met een beenbreuk opgenomen. Van de Duit sche familie Weidemann, bestaande uit drie personen, is de man ernstig gewond, de vrouw en de dochter werden licht gewond. De Duitsche mej. Zimmermann en de En gelschman Tairclough werden eveneens licht gewond. Al deze passagiers waren op weg naar Londen. Licht gewond werd verder de Tsjech M. Winter, die met zijn broer S. Winter," die te Amsterdam woont, op weg was naar Nederland. Laatstgenoemde werd nagenoeg niet gewond en kon naar zijn woning te Amsterdam worden overgebracht. De Duitsche mej. Muellerheim, die eveneens op weg was naar Amsterdam, werd ook licht gewond. DE TOESTAND VAN DE GEWONDEN. Omtrent den toestand van de gewonde passagiers, vernemen wy, dat deze zich in het algemeen in den loop van den ochtend iets gunstiger liet aanzien dan men aan vankelijk durfde hopen. Niettemin blijft de toestand van de zwaargewonden nog zorgelijk. BLIJKEN VAN DEELNEMING. Bij het hoofdkwartier der K. L. M. te 's Gravenhage zijn in den loop van den echtend tal van blijken van deelneming ontvangen. De minister van waterstaat .zond een brief, waarin hij zijn deelneming betuigde, terwijl de directeur van den luchtvaartdienst, de heer Van Ede van der Pais, persoonlijk zijn opwachting kwam maken. Verder zijn telegrammen van deelne ming ontvangen van den directeur-gene raal der P. T. T., ir. M. H. Damme, die zich momenteel in Nederlandsch-Indië be vindt, van de directeur van het depart ment van verkeer en waterstaat te Ban doeng, van de nationale luchtvaartschool, van de K. N. I. L. M., van vele buitenland - sche luchtvaartmaatschappijen, van tal van organisaties op luchtvaartgebied en van particulieren. J. J. E. DUIMELAAR. De bestuurder van het verongelukte vliegtuig, J. J. E. Duimelaar. werd 27 Sep tember 1895 te Asperen (Z.-H.) geboren. Hij ving zijn luchtvaartcarrière aan in No vember 1916 als chauffeur-monteur bij de luchtvaart-afdeeling te Soesterberg. In Augustus 1921 werd hij leerling-vlieger en in 1922 behaalde hij zijn internationaal en militair brevet. Op 9 April 1922 trad hij in dienst der K. L. M. De heer Duimelaar bezit het onderschei- dingsteeken voor 12 K-jarigen dienst bij de K. L. M. Hij maakte 25 Indië-vluchten, waarvan 24 als gezagvoerder. KAPITEIN VAN GEEMEREN. De bij het vliegongeluk omgekomen ka pitein-vlieger W. van Geemeren was 43 jaar oud. Hij werd in Juli 1923 in den rang van eerste luitenant bij de L. V. A. ge plaatst en 1 Januari j.l. tot kapitein bevor derd. W. J. VAN HUUT. De werktuigkundige W. J. van Huut is geboren te Enschede op 26 April 1907. Zes jaar was hij gedetacheerd op de vliegkampen de Kooy en de Mok als bur- gervliegtuigmaker. Op 13 April 1931 kwam hij in dienst bij de K. L. M. Hij stond bekend als een uit stekende kracht en hij was gedurende een half jaar gedetacheerd bij de chargeurs reünies om het personeel aldaar te ïn- strueeren. C. J. SURBER. De marconist C. J. Surber werd geboren cp 1 Juli 1912 te Rotterdam. Hij heeft als derde stuurman op de groote vaart geva ren, o. m. was hij in dienst bij de Rotter- damsche Lloyd. Hij was reserve-luitenant ter zee derde klasse. In 1935 kwam hij als telegrafist bij de K. L. M. in opleiding en op 16 April 1936 ontving hij zijn aanstelling als zoo danig bij deze maatschappij. Men meldt ons van officieele zijde, dat het programma van het bezoek, dat Z. M. de Koning der Belgen aan H. M. de Ko- ningin der Nederlanden zal brengen, als volgt is vastgesteld. Maandag 21 November: I.01 uur nam.: Aankomst van Z. M. den koning der Belgen te Roosendaal. Opwach ting van de Nederlandsche autoriteiten en den eeredienst. 3.00 uur nam.: Aankomst van Z. M. den Koning der Belgen aan het Centraal-Sta- tion te Amsterdam. Begroeting door H. M. de Koningin. Hun ne majesteiten begeven zich naar het ko ninklijk paleis. 6 45 uur nam. ontvangt Z. M. de Koning der Belgen de hoofden van missies. 8.00 uur nam. gala-diner in de burgerzaal 10.00 uur nam. taptoe op den Dam. Dinsdag 22 November: 10.30 uur v.m.: hunne majesteiten bege ven zich naar het Raadhuis. 10.45 uur v.m.: ontvangst aldaar door het gemeentebestuur van Amsterdam. II.30 uur v.m.: hunne majesteiten bege ven zich van het Raadhuis naar Soestdijk. Noenmaal in den familiekring. 3.00 uur nam.: hunne majesteiten bege ven zich naar het monument der Belgen. 3.4& uur nam.: vertrek van hunne majes teiten naar Amsterdam. Bezoek aan het Rijksmuseum. 7.30 uur nam.: Diner in de burgerzaal. 9.15 uur nam.: Vertrek van hunne ma jesteiten naar het Concertgebouw ter bij woning van het concert, aangeboden aan Z. M. den Koning der Belgen door het ge meentebestuur van Amsterdam. Woensdag 23 November: 10.30 uur v.m.: vertrek naar de Fokker fabrieken. 10.45 uur v.m. bezoek aan die fabrieken. 12.30 uur nam. noenmaal van hunne majesteiten. 2.45 uur nam. vertrek naar Den Haag. 4.00 uur nam. aankomst aan het paleis Noordeinde. De bouw van het Stadhuis. 16o. Voorstel tot onderhandsche opdracht aan de firma Smit en van der Linden, te 's-Gravenhage, van: a. het leveren enz. van eiectrische instal laties voor laagspanning en zwakstroom, met bijbehoorende werken; b. het leveren enz. van lichtornamenten en van de bijbehoorende stekkers voor de stopcontacten; een en ander ten behoeve van het in aanbouw zijnde Stadhuis. De heer Schüller (S. D.) meent, dat de raad slechts poover is ingelicht. Spre ker heeft o.a. vernomen, dat de laagste in schrijver vrij wat hooger was dan de be grooting. Spr. heeft ook gehoord, dat de besteding veel eerder had kunnen plaats vinden. De raad dient ook te weten hoe gj oot de stelpost is, die in het bestek is op- ge nomen. Wethouder Splinter antwoordt, dat wat de eerste vraag betreft de betrokken ingenieur wat licht tegen de zaak heeft aangekeken. De lichtleiding had eerder be steed moeten worden. Of dat de voortgang van het werk heeft geschaad betwijfelt spr. Architect Blaauw wilde de leiding niet gelegd hebben voor het dak waterdicht was en dat is het op 't oogenblik nóg niet om dat de aanvoer van leien uit Engeland ver traagd is. Dat de begrooting is overschre den is jammer, maar de zaak ligt er nu eenmaal toe. De vraag hoe groot de stel post is kan spr. niet mededeelen. Dan zou de onderhandsche aanbesteding geen zin hebben. Spr. heeft echter een geruststel lende verklaring gekregen over de groot te van de stelpost. De heer Schüller (S. D.) zegt, dat z.i. de raming niet juist is geweest. Ondanks de bezuinigingen is men nog /T2000 bo ven de raming (in ieder geval 10.000). En za1 het gevolg van de bezuinigingen niet zijn, dat er straks weer meer bijwerk komt. Wethouder Splinter bestrijdt dat de aanneemsom 12.000 boven de begrooting zou liggen. De heer Blaauw heeft een be drag van 5000 berekend. Daarmede heeft spr. te maken en met andere berekeningen niet. De heer Oostveen (S. D.) merkt op, dat sommige bezuinigingen wel heel ver gaan. Zoo is o.a. de noodverlichting van 73 op 53 teruggebracht. Wethouder Splinter: Wat beteekent dat nu? De heer O os tv en: Waren er dan aan vankelijk 20 lichtupnten te veel? Wethouder Splinter: Dat heb ik toch al gezegd. De heer Oostveen zegt voorts te vree zen, dat de vaste kern van arbeiders der aannemers-firma zoo groot zal zijn dat Leidsche arbeiders aan dit werk niet te pas zullen komen. Wethouder Splinter antwoordt, dat er de noodige aandacht aan zal worden 4.25 uur nam.: vertrek van Z. M. den Koning der Belgen naar de Belgische le gatie. Donderdag 24 November: 11.13 uur v.m. vertrek van Z. M. de Ko ning der Belgen van het station Holland- sche Spoor. 9 12.18 uur nam.: aankomst te Roosendaal. Afscheid van de Nederlandsche autoriteiten en eeredienst. HET GEVOLG VAN Z. M. DEN KONING DER BELGEN EN DE AAN Z. M. TOEGEVOEGDE EEREDIENST. Men meldt ons van officieele zijde, dat het gevolg van Z. M. den Koning der Bel gen zal bestaan uit de hierna genoemde heeren: Graaf Cornet de Ways Ruart, groot-maar schalk van het hof van Z. M. den Koning; Luitenant-generaal Tilkensv adjudant- generaal, chef van het militaire huis van Z. M. den Koning; Baron Capelle, d.d. chef van het Kabinet en secretaris van Z. M. den Koning; De heer Papeians de Morchoven, ceremo niemeester van Z. M. den Koning; Luitenant-generaal Nuyten, adjudant van dienst van Z. M. den Koning; Majoor van den Heuvel, comfnandant van de koninklijke paleizen; Ordonnans-officier van dienst: kolonel van Caubergh, stalmeester van Z. M. den koning. Z.M. zal vergezeld zijn van den eersten minister en ministej van buitenlandsche zaken en handel, den heer P. H. Spaak, met diens kabinetchef, den heer J. Reus. De eeredienst zal bestaan uit: vice-admiraal A. Vos, hoofd der IVde afdeeling van het departement van de fensie; gep. generaal-majoor der artillerie K. N. I L. J. H. Wesseling, Ph. J. graaf van Zuylen van Nijevelt, kamerheer van H. M. de Koningin, eerste luitenant Jhr. D. J. A. A. van La- wick van Pabst van Nijevelt, ordonnans officier van H. M. de Koningin. besteed, dat de kern zoo klein mogelijk zal zijn. Het voorstel van B. en W. wordt daarna goedgekeurd. Ontsierende reclame. 17o. Voorstel tot voortzetting van de be handeling van het voorstei tot het wijzigen van de verordening op de Straatpolitie met betrekking tot het weren van ontsierende reclame. Hierbij heeft de heer v. Eek (S. D. A. P.) het volgende amendement (een nieuw lid van art. 1) ingediend: Degene, tot wien B. en W. hebben besloten een aanschrijving te richten als bedoeld in het eerste lid, kan tegen het besluit van B. en W. schriftelijk in beroep komen bij den Raad binnen 30 dagen, nadat de aanschrijving is verzon den. Binnen 30 dagen, nadat het verzoek schrift bij den Raad is ingediend, wordt door dezen een beslissing genomen. De Raad kan echter zijn beslissing voor den tijd van 30 dagen uitstellen." De heer P. v. d. Tas (A.-R.) stelde de volgende motie voor: „De Raad overwegende: dat het gewenscht is ter zake van ont sierende reclame een Advies Commissie in te stellen, welke in het bijzonder zal moe ten lette op de belangen van het bedrijfs leven, dat het wenschelijk geacht wordt, dat B en W. alvorens een aanschrijving als voorgesteld in art. 48 van de Verordening op de Straatpolitiè te doen uitgaan, advies van deze commissie inwint, dat bij gebleken verschil van meening tusschen B. en W. en de Advies Commissie den betrokken beroep op den Raad dient open te staan, verzoekt B. en W. te willen bevorde ren dat het ontwerp der verordening als nog in deze zin gewijzigd wordt." De voorzitter deelt mede, dat de commissie voor de Strafverordening met de motie-v. d. Tas in hoofdzaak accoord gaat. Als advies-commissie zouden B. en W. de Monumenten-commissie willen zien aange wezen. Als B. en W. een besluit nemen in afwij king van het advies der commissie wil de Commissie voor de Strafverordeningen het beroep op den Raad open stellen. De heer v. Eek (S. D. A. P.) gaat met dit nieuwe voorstel accoord. De heer v. d. Tas (A.-R.) meent, dat de Monumenten-Commissie wel in de laat ste plaats geschikt is om kwesties over mo derne reclame te beoordeelen. Spr. moet daarom aan een aparte advies-commissie vasthouden. De heer Wilbrink (C.-H.) heeft even eens bezwaar tegen de monumenten-com missie als commissie van advies inzake re clame. Spr. begrijpt ook overigens niet, dat de gemeente, die op haar eigen bor den alerlei moderne en toch allesbehalve Gemeentel. Aankondigingen Het gemeentelijk badhuis aan de van der Werfstraat zal op Woensdag 16 No vember a.s. van des middags 12 uur tot des n.m. 2J4 uur voor het publiek geslo ten zijn. De Directeur van den Genees kundigen Dienst. fraaie reclame heeft toegelaten, thans van particulieren z.g. ontsierende reclame wil verbieden. In elk geval ligt de reclame ge heel buiten de visie van de personen, die in de monumenten-commissie zitting kun nen hebben. Als men daarin menschen wil hebben die ook van reclame verstand heb ben, dan zoekt men naar het schaap met vijf pooten. De heer Wilmer (R.-K.) heeft in de zitting van Maart ook de wenschelijkheid van een beroepsinstantie uitgesproken. In gevallen, als bij de aanneming der veror dening aan de orde kunnen komen, kan diep ingegrepen worden in den particulie ren eigendom en dan is 'n instantie voor be roep noodzakelijk. De raad is als zoodanig niet uitermate geschikt, maar beter de Raad dan in 't geheel geen beroeps-instantie. 't Spijt spr., dat de Commissie voor de Strafverordeningen niet tot een beroeps instantie is kunnen komen. Op 't oogenblik zijn er twee stroomingen in den Raad: de een wil de monumenten commissie, de andere een aparte commis sie als adviseerend college. Spr. schaart zich bij de laatste. De advies-commissie kan zoodanig worden samengesteld, dat zij de zaak volkomen objectief en van alle kan ten kan bezien. De heer Beekenk amp (A.-R.) breekt een lans voor de monumenten-commissie. Het gaat hier uitsluitend over de vraag: Is een reclame ontsierend voor de stad, ja dan neen? Met de kwestie of een reclame efficient en doelmatig is heeft dit niets te maken. De heer Groen eve ld (S. D. A. P.) is van meening, dat de Monumenten-Com missie zich ook wel degelijk met de zake lijke zijde van de kwesties die aan haar oordeel worden onderworpen zal hebben bezig te houden. Maar bij de samenstelling van de monumenten-commissie kan daar mede rekening worden gehouden. De heer Tobé (R.-K.) voelt niets voor de heele verordening. Als men in de rich ting zou gaan van bijv. de vereen. „Oud Leiden" dan zou Leiden op den duur een groot museum worden. En spr. leeft lie ver in een levende stad dan in het graf van Toetankhamen. De voorzitter wijst er op, dat in den Raad de beteekenis der zaak wordt over schat. Er zullen betrekkelijk weinig objec ten zijn, die op grond van de verordening geweerd zullen worden. Het aantal geval len zal gering zijn. Spr. gelooft dat men den aard der Monumenten-Commissie ver keerd ziet. Daarin zullen wel degelijk ook personen zitting moeten hebben met mo derne opvattingen ook omtrent reclame. De verordening wil slechts het stadsschoon beschermen, maar het wil de reclame niet weren. De gemeente blijft zelf reclame-ob jecten exploiteeren. Maar B. en W. moeten de macht hebben om in te gaan tegen ont siering van bepaalde stukjes stadsschoon. De heer v. d. Tas (A.-R.) trekt zijn mo tie in en dient een amendement in om in plaats van Monumenten-commissie te le zen: Reclame-advies-commissie. De heer v. Eek (S. D. A. P.) trekt zijn voorstel in ten behoeve van dat der Com missie voor de Strafverordeningen. Het voorstel-v. d. Tas wordt verwor pen- met 21 tegen 13 stemmen. Vóór de heeren v. d. Tas, Knibbe, Eiker bout, v. Rosmalen, Wilbrink, v. d. Kwaak, v. d. Reyden, Coster, Wilmer, Manders, Bergers en Lombert. De verordening wordt goedgekeurd met 24 tegen 10 stemmen. Tegen de heeren Tobé, v. d. Tas, v. Ros malen, Eikerbout, v. d. Kwaak, Wilbrink, v d. Reijden, Knibbe, Wilmer en Lom- bert. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigt dr. Key (V. D.) de aandacht op het feit, dat de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose alhier zoo in geldverlegenheid zit, dat zij misschien 't werk zal moeten staken. Als er hier gehol pen kan worden, laat dit dan spoedig zijn. De voorzitter zegt, dat deze zaak de aandacht heeft. De heer v. d. L a an (Lib.) vraagt of het niet mogelijk is de schutting voor het Stad huis te verwijderen nu de werkzaamheden zoover gevorderd zijn. De voorzitter antwoordt, dat juist binnenkort de schutting gedeeltelijk meer naar de straat zal verplaatst worden, omdat men dan aan de Stadhuisstoep gaat begin nen. Als deze gereed is (voorjaar 1939 waarschijnlijk) zal overwogen worden of de schutting kan worder weggenomen. De heer Bergers (R.-K.) vestigt de aandacht op de sloot achter Rijn- en Schie- kade bij Ambachtsschool, die zeer ver vuild is. De heer Coster (R.-K.) vraagt spoe dige praeadvies op een adres inzake licht- tarieven van den biotcoop-exploitant den heer Huges. De Raad gaat daarna in geheime zitting. Aankoop grond. Na heropening der openbare vergadering werd met 24 tegen 9 stemmen besloten tot aankoop v. grond en water, te Leiden, groot 2.49.70 hectaren, en van grond en water, te Zoeterwoude, groot 0.62.05 hectaren (al les ten Noorden van de vroegere open zweminrichting) Tegen stemden de heeren Snel, Jonge- leen, Tobé, Hessing, Oostveen, Lombert, Wilmer en v. Weizen en mevr. Braggaar. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN OVER EEN OPDRACHT INZAKE DEN STADHUISBOUW STEDE LIJK SCHOON EN RECLAME AANKOOP VAN GROND.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2