STADS NIEUWS Vereenigde Staten heffen Narcissen-embargo op Verruiming van den uitvoer zeker te verwachten Academienieuws RECHTZAKEN Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN DINSDAG 15 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 PROF. VERAART VOOR „SANCTUS AUGUSTINUS". Oriënteering naar den stand der katholieke emancipatie in Nederland. Op uitnoodiging van de R.-K. Studenten ver. „Sanctus Augustinus" hield gister avond prof. dr. J. A. Veraart een voor dracht over bovengenoemd onderwerp. Het katholieke volksdeel van Neder land, aldus begon spr., is een goed en sterk deel van het Nederlandsche volk, van toe nemende kracht en met eindelooze reser ves. Het is nu en dan goed te onderzoe ken, hoe het staat met zijn ontwikkeling in het groote volksgeheel op verschillend cultuurgebied. Hierbij is beperking gebo den. De deelname aan de wetenschappelijke volksprestatie is nog altijd onevenredig. Eigen universiteit en eigen hoogeschool hebben ons belangrijk vooruit gebracht. Kwalitatief leveren de Katholieken dik wijls eminente wetenschappelijken arbeid. Maar wie onze wetenschappelijke werk zaamheid meet aan onze bijdragen in tijd schrift, preadvies, boek, zal moeten erken nen, dat wij nog lang niet in overeenstem ming zijn met ons percentage in het volk. Tot een zeer krachtige beoefening der vak wetenschap kan dan ook niet genoeg in onze academische milieu's worden aange- Vooral is van belang onze bijdrage tot de geestelijke en tijdelijke welvaart van het geheele Nederlandsche volk. Daar voor is van groote beteekenis onze positie op sociaal-economisch en staatkundig ter rein. De Katholieken kunnen het zeker niet helpen, dat zij in het practisch eco nomisch leven een zeer bescheiden plaats bezetten. De eeuwenlange achteruitstel ling heeft hen ver gehouden van Indische mijnen en cultures, scheepvaartmaatschap pijen en bankwezen. Dat mag hen niet be letten zeer krachtig mee te arbeiden aan de economische ontwikkeling van het ge heele volk, dat is juist een krachtige aan sporing om te werken aan de ontworsteling van de groote massa des volks, aan het geld-kapitalisme, dat thans weer geducht den kop opsteekt. Op het gebied van werk loosheidsbestrijding en het schenken van rechtspositie aan het kleine volk hebben de Katholieken een reusachtige taak. De begane, grove fouten moeten nog altijd worden goed gemaakt en zeer positieve ar beid moet worden geleverd. Dit brengt ons op het gebied der staat kunde. Door aard en samenstelling behoort het katholieke volk tot de zeer vooruitstre- venden. Bij het Nederlandsche volk be hoort de politieke democratie, die wij als een kostbaar erfgoed hebben te bewaren, maar ook op moderne wijze moeten uit bouwen. Struycken is hier onze groote leermeester, maar zijn werk moet op de hoogte van onzen tijd worden gebracht. Ten slotte sprak de inleider over de ver draagzaamheid, tegenover de andere volks groepen en onderling. De allergrootste ver draagzaamheid is passend voor ons. In dit verband behandelt spr. de fouten uit oude re phasen van onze emancipatie. Daarna behandelt hij de onderilnge ver draagzaamheid. Niets teekent meer,* dat wij er nog lang niet zijn, dan dat de oude kuddegeest nog vaardig is over ons. Af wijkende meeningen worden verdoezeld en onderdrukt. Het critisch element wordt practisch steeds als een gevaar gezien, voor al op de groote gebieden van het volksle ven. Natuurlijk is criticisme zonder con- structiviteit een onding. Maar waar die con- structiviteit, vooral op de gebieden van staatkunde en sociale economie aanwezig is, hebben wij noodig, dat de frissche wind der critiek door onze kranten, tijdschrif ten en vergaderingen blaast. Spr. eindigde zijn rede met een aanspo ring tot rusteloozen arbeid aan de ontwik keling van een emancipatie die nog lang niet is voltooid. HULDIGING VAN DEN HEER HL BOLDERDIJK. Vandaag is het vijftien jaar geleden, dat de heer M. Bolderdijk werd aange steld als directeur van het Leidsch Poli tie Muziekgezelschap. Hoewel dit feit geen officieel jubileum is, meenden bestuur en leden van het ge zelschap dezen dag toch niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Dies toog het muziekcorps vanmorgen naar Jan van Houtkade 11, waar den energieken directeur een aubade werd gebracht. De Commissaris van Politie, de heet" R. Meyer, bleef niet achter en gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn waardeering voor den succesvollen -arbeid van den heer Bolderdijk. Toen allen door den „jubilaris" waren binnengenoodigd, gaf de heer Meyer daar aan in eenige hartelijke .woorden uiting. Een stoffelijk geschenk legde mede ge tuigenis af van de waardeer ing, welke men voor den heer Bolderdijk als direc teur en als mensch bezit. In hartelijke woorden bracht de heer Bolderdijk dank aan allen, in het bijzon der aan den Commissaris voor de betoon de attentie, welke door hem ten zeerste op prijs werd gesteld. Na een kleine tractatie volgde buiten nog een matsch tot slot en daarna trok het muziekcorps via Korevaarstraat-Bree- straat af. K.J.M.V. „ST. PETER KANIS" Deze week verschijnt er geen convocaat. Daarvoor in de plaats deze mededeeling. Aanstaande Donderdag 17 November des avond te half negen zal onze K.J.M.- V.er-militair Jan Stor een korte inleiding houden over het Apostolaat ter Zee. Waar dit onderwerp vooral in de laatste weken zooveel belangstelling heeft ondervonden sporen wij jullie aan allen te komen. VIERING VAN HET 125-JARIG BESTAAN VAN HET 4e REGIMENT INFANTERIE. Comité uit de burgerij. Gisterenavond vergaderde de Nationale Contact-Commissie onder het voorzitter schap van Mr. P. E. Briët, ter bespreking van de deelneming van de burgerij aan de herdenking van het 125-jarig bestaan van het 4e Regiment Infanterie. Besloten werd een speciale commissie tot dit doel te vormen, waarin alle aange sloten vereenigingen zitting zullen nemen, terwijl ook voor die vereenigingen, welke met dit doel sympathiseeren en niet bij de Contact-Commissie zijn aangesloten gele genheid tot medewerking wordt gegeven. AFSCHEID W. C. LEGERSTEE. Hedenmorgen heeft de heer W. C. Leger stee, stationschef alhier, afscheid genomen uit zijn werkkring bij de Ned. spoorwegen. Bescheiden als de heer Legerstee steeds ge weest is, droeg dit afscheid ook een heel bescheiden karakter. Officieele toespraken, zooals gewoonlijk plegen te worden gehou den, bleven op verzoek van den heer Le gerstee achterwege, doch ieder van het per soneel werd in de gelegenheid gesteld den scheidenden chef de hand ten afscheid te drukken. Tooneel Boefje. Gisteravond had in den Leidschen Schouwburg een opvoering plaats de hoeveelste? van het bekende spel „Boefje'ditmaal ter gelegenheid van de 700ste opvoering. Zooals steeds was ook nu weer de zaal bijna geheel gevuld met een dankbaar publiek, dat na ieder bedrijf en vooral aan het einde, den tooneelisten met een hartelijk applaus beloonde. In 't bijzonder de vertolkster van de hoofd rol, mevr. Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees, kreeg een gtoot aandeel in deze hul de, welke ten volle verdiend was. Het is geen kleinigheid een zelfde rol zoovele malen te vertolken zonder in sleur te ver vallen. Muziek LEIDSCHE KUNSTKRING. Lola BobeskoTheo van der Pas. Lola Bobeski, die in den lande zich al successen heeft gespeeld, heeft gisteravond voor den Kunstkring een vioolrecital ge geven en de menschen met opgetogenheid bezield, door haar niet te onderschatten interpretatie. Deze achttienjarige Roemeensche is een geboren violiste met muzikale aanvoelbaar- heid van een bijzonder soort; haar impul- sies van een latende passie en haar visie is in gevarieerde gevoelsomlijsting gevat. Er ligt iets pastoraals en zeer lokkends in haar jeugdig spel, iets erotisch, wat ver moedelijk wel de grondoorzaak is van de iokkende en poëtische muziekschoonheid, die dan weer frisch en stralend van jeugd is, dan weer melancholiek en fel ontroerd. In de intense geaardheid van het werk moge haar geest dan al niet zoo rijp wezen als van een kunstenaar van jaren, zij be licht alle muziek van uit haar natuurlijke, heimelijke gevoelsoverdadigheid. Vandaar, dat haar Mozart interpretatie „Sonate C gr. t. no. 8" zoo zonnig aandeed. Niet zoet cf week, maar verteederd, vanwege Mo zart's eeuwig jeugdschoon en vooral met de vibreerende emotie van kinderlijke vreugde. Van der Pas was uitnemend op zijn plaats en hield het samenspel prachtig in handen. Dat de jeugdige violiste nog niet heel en al doorleefd is, wijsgeerig en geestelijk diep, dat is toch niet tot haar schade. Aan Bach's prachtig „A moll concert" staat toch wel zoo'n jong-dichterlijk gewaad. Uitzingend vioolspelen (dat in een kleine zaal ontegen zeggelijk meer tot zijn recht zou zijn ge komen) dat kan zij en blijkbaar heeft zij liefde voor deze muziekuiting. Na de pauze speelde de soliste op haar eigen vèrzoek „Sonate op: 13" van Fauré, en wij hoorden een lyrische lieering, die in de op ende op Fransche muziek emo tioneel aandeed. De macht der overtuiging is voor haar een groot bezit. Spelend met een respectabelen techniek leek het in het Allegro vivace" alsof zij voor een zware opgaaf was komen staan. Maar met moed en durf wist zij er zich doorheen te slaan en vooral in het laatste deel pakte zij haar auditorium door haar ontroering. Daar staat voor ons een jonge kunstenares, die in het kieine ten zeerste uitmunt. Met de teerste klankenval van nuance en karakter rea liseerde zij de fijnzinnige „Berceuse" van Fauré, met sier van rhythme en zwier van spelen, bracht zij het „Menuet" van Pu- guani-Kreisler ten gehoore, terwijl „Hopk" van Moussorgski deed hooren, dat zij in staat is de veel vertakte accenten in veel zijdigheid van kleur en karakter weer te geven. Van der Pas wiens ragfijn samenspel en i as-muzikale opvatting wij in de sonates BESLUIT GAAT IN: 13 AUGUSTUS De Algemeene Vereeniging voor bloem bollencultuur te Haarlem heeft uit Amerika net volgend telegram ontvangen. „Ingaande 15 Augustus 1939 wordt narcissen-embargo opgeheven. Geen speciale behandeling voorgeschreven. Narcissen kunnen op dezelfde wijze als tulpen en hyacinthen geïmporteerd worden". De heer H. J. V o o r s, algemeen secre taris van de vereeniging voor bloembollen cultuur te Haarlem, met wien wij gister avond over dit Amerikaansch besluit een kort onderhoud hadden, noemde het van groote beteekenis voor het bloembollenvak. Een aantal jaren geleden is Amerika er op grond van de zoogenaamde quarantaine- wetten van 1912 toe overgegaan, den invoer van narcissenbollen niet meer toe te staan, wegens het gevaar voor plantenziekten, welke de narcissen, naar werd voorgegeven, l et land zouden kunnen binnenbrengen fo.m. het aaltjesziek). Van de zijde der Alg. Vereeniging zijn daarna herhaaldelijk alle mogelijke pogin gen gedaan om het invoerverbod opgeheven te krijgen. Zoo werd door haar o.m. aange voerd, dat, indien de narcissen de be doelde ziekten al Amerika zouden kunnen binnendringen, deze ziekten ook zonder dien invoer in Amerika reeds aanwezig waren, zoodat op dien grond een invoer verbod nutteloos was. Verder werd betoogd, dat de door Neder land bij den uitvoer van Narcissen toege paste wetenschappelijke behandeling het vrijwel onmogelijk maakt dat besmette bollen naar Amerika worden gezonden. Desondanks bleef het embargo gehandhaafd. Alleen werd een jaar of twee geleden de concessie gedaan, dat narcissenbollen moch ten worden ingevoerd, indien zij een be handeling hadden ondergaan, waardoor zij werden gesteriliseerd (warmwaterbehan deling). Dit beteekende echter, dat er prac tisch geen verandering in de situatie ont stond, want de geëischte sterilisatie maakte ce bollen ongeschikt voor het doel, waar voor zij naar Amerika werden gezonden, n 1. om in dienzelfden winter in vervroeg den bloei te worden getrokken. Blijkens bovenstaand telegram is nu ook deze laatste belemmering opgeheven. Herinnerd mag worden aan het feit, dat herhaaldelijk Nederlandsche kweekers naar Amerika zijn geweest om hun goed recht te bepleiten en dat in het jongste voorjaar regeeringsambtenaren uit Washington hier te lande zich van de behandeling der nar cissenbollen op de hoogte zijn komen stel len. De gevallen beslissing is van belang, om dat hiermede recht wordt gedaan en een onjuist gemotiveerde maatregel wordt in getrokken. Maar ook omdat blijkens deze beslissing Amerika breekt met een tot nu toe gevolgden politieken stelregel. Of de afzet van narcissenbollen vroeger in Amerika groot was? Ja, maar aan cijfers van een jaar of twintig geleden, aldus Voors, heeft men thans natuurlijk weinig. Amerika was een belangrijke markt voor de bloembollen en men heeft nu hoop, deze markt te herwinnen. Een niet-officieel telegram. De secretaris van den bond van Bloem bollenhandelaren, mr. Toulon van der Koog, deelde ons mede, dat het telegram van niet-officieele zijde was binnenge komen. De handel in narcissen moet thans als geheel vrij worden beschouwd. De invoer rechten blijven natuurlijk gehandhaafd, doch deze, ofschoon hoog, dragen geen pro- tibitief karakter. De uitvoer naar Amerika was, ondanks de „kook-bepalingen" de laatste jaren toe nemend. De heer Toulon van der Koog, ofschoon verwachtend een vermeerdering van den uitvoer van narcissen wees erop, dat in Amerika zelf thans belangrijke kwantiteiten Narcissen geteeld worden, zoodat nier te voren is vast te tellen, hoe de uitvoer zich zal ontwikkelen. Verruiming van export zal er zeer zeker zijn, doch over de hoegrootheid van deze verruiming zijn geen gegronde verondertellingen te maken. Een vermindering van de teeltbeperking zag de Bondssecretaris nog niet in het ver schiet. Al zal de uitvoer naar Amerika toe nemen, het overschot van narcissen is, on danks de teeltbeperking, nog steeds aan zienlijk. boven lof noemden, is in de begeleiding al niet minder kunstzinnig geweest, aanvul lend, transparant en verrijkend, zoodat Lola Bobesko zich zeker geen beter ac- compagnateur had kunnen wenschen. Wij hebben waardeering voor dit mooie concert van den Kunstkring, waarop een tweetal artisten optraden, die mousseerend hebben gespeeld en die beiden grocte belangstelling verdienen. Het succes was dan ook uitbun dig en een toegiftje, waarvoor het „Rondi- no" van Beethoven-Kreisler gekozen werd, bleef niet achterwege. De violiste kreeg fraaie bloemen ten geschenke. J. K. LEIDEN. Geslaagd: Propaedeutisch examen Theologie, de heer R. H. van Apeldoorn, Leiden; Doctoraal examen Indisch Recht: de heer H. M. Weeds, Den Haag; Doctoraal examen Geneeskunde: mej. H. E. Daamen, Wassenaar en de hee- ren E. de Wind, Den Haag, C. H. W. Leek- sma, Den Haag. WEER ACHT WILDE AUTOBUS DIENSTEN VERBODEN. De president van de rechtbank, mr. A. J. van Royen, heeft vanmorgen vonnis ge wezen in acht korte gedingen, aanhangig gemaakt door de Nederlandsche Spoorwe gen tegen wilde autobusdiensten en de stopzetting van deze acht diensten gelast. Verboden zijn de Nederlandsche Unie N.V. (Pool), die een wilde busdienst on derhield tusschen Amsterdam en Utrecht, AmsterdamArnhem, UtrechtArnhem en AmsterdamAntwerpen (in het laatste geval werd de dienst tot den grens verbo den), Schouten's centrale (Zilvermeeuw) lijdende tusschen Amsterdam en Antwer pen, de meergarage (P. C. Nie), die van Amsterdam op Dusseldorf rijdt, Pelikaan Tours (J. C. van Zoelen) een dienst onder houdende van Amsterdam naar Maas tricht, Unah Meys Touringcars, rijdende van Amsterdam op Rotterdam, reisbureau v. h. A. J. Holthuysen (AmsterdamDen Haag), de Harde's Tours N.V. (Amsterdam Apeldoorn) garage-bedrijf Talma (Am sterdamNijmegen en Den HelderRotter dam. Voorts was voor vandaag wederom een nieuw kort geding aanhangig gemaakt tus schen de „vergeet mij niet" Tours, welke maatschappij een dienst tusschen Amster dam en IJmuiden onderhoudt. Er is in deze zaak niet gepleit en de president zal hierin morgen uitspraak doen. HAAGSCHE RECHTBANK. Meineed. Een dienstbode uit Leiden was in Maart van dit jaar in betrekking bij een leerares in de Spaansche taal in Den Haag. Op 5 Maart was de patrones van de dienst bode lastig gevallen door een man, die zon der uitnoodiging het huis had betreden tot in de keuken, waarmede hij huisvrede breuk had gepleegd en deswege door den politierechter reeds is veroordeeld. Op die zitting van den politierechter was ook de dienstbode als getuige gehoord, die ver klaard had, zulks in tegenstelling met de andere getuigen, dat zij niets van de zaak wist te vertellen, omdat zij niet in de keu ken was geweest, zooals de andere getui gen eenparig verteld hadden, maar op de plaats achter de keuken, zoodat zij niets gehoord had van de ruzie. Deze verklaring onder eede was door den politierechter in twijfel getrokken en de dienstbode was vervolgd wegens meineed. De officier acht te de ten laste gelegde meineed bewezen en de eisch was geworden een jaar gevange nisstraf. De zaak werd hedenmorgen terug gewe zen naar den rechtercommissaris om een onderzoek in te stellen naar de geestver mogens van verdachte. Valsche kwartjes gemaakt om goede dubbeltjes te krijgen. Een werklooze timmerman C. W., af komstig uit V e u r, en een metselaar H. A. K. uit Den Haag, beiden het laatst wonen de te Voorburg en thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Den Haag, had den terecht moeten staan wegens het ma ken van valsch geld. Verdachten hadden kwartjes van lood gemaakt en hadden de ze nagemaakte kwartjes in sigaretten-auto maten gegooid, alwaar zij steeds pakjes si garetten „kochten" van vijftien cent, zoo dat er steeds een dubbeltje in het pakje zat, hetwelk te voorschijn kwam. De Officier had tegen elk der verdach ten een gevangenisstraf geëischt voor den tijd van anderhalf jaar. De uitspraak werd hedenmorgen tegen C. W. een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tegen H. A. K. een gevangenis straf van zes maanden. LEIDEN. Geboren: Nicolaas Bernard us z. v. H. Tegelaar en J. v. d. Kaaij. Johanne d. v. A. Molenaar en J. Ligtvoet. Susanna Magdalena d. v. J. H. Vallentgoed en W. Lucas. Willebrordus Wilhelmus z. v. J. C. Schoonderwóerd en J. M. v. d. Berg. Geertruida d. v. M. de Kier en G. Keere- weer. Theodora Johanna d. v. R. W. Teunissen en R. M. de Vogel. Marianna d v. I. Vrijbloed en M. Vrijbloed. Ma ria Theresia d. v. P. v. d. Berg en M. Th. Tkatzik. Lilli Anna Cornelia d. v. P. J. C. Hansen en L. A. Ferger. Jan z. v. J. C. v. Staveren en B. Schoenmaker. Marinus Adrianus z. v. J. J. v. Kesteren en W. J. Waaijer. Jacobus Josef z. v. H. P. C. Kettenis en S. T. Boemer. Wouter z. v W. Boudrij en M. Loos. Leendert Mat- tbijs z. v. L. M. Verbeek en M. Oosthoek. Rudolf z. v. G. Cornet en J. Bijvoets. Cornelis Martien z. v. H. Horsman en T. v. Tol. Cornelia Alida Maria d. v. H. W. Schoo en J. Beutinck. Jannetje Leen- tje d. v. J. J. v. Vliet en A. Schellinger hout. Gehuwd: N. v. Leeuwen jm. en E. A. M. Uljee jd. J. Looij jm. en J. v. d. Steen jd. W. H. Noppen wen. en Th. H. T. Kuikhoven wed. D. Tuithof jm. en G. v. Loon jd. Overleden: A. G. M. Laats hsvr. van J Rauws 57 j. M. H. Steenhuizen vr. 80 j. A. M. Th. Beereboom d. 2 j.sF. v. V/ent z. 10 j. M. A. Keereweer wed. van W. Duijverman 78 j. LEIDEN, 14 Nov. Groentenveiling. Per 100 kg.: wittekool 1.30—1.40, roodekool 1.10—2.40, savoyekool 1.702.60, groe- nekool 1.00—4.20, boerenkool 0.90—2.80, rapen 0.90—2.30, prei 1.50—2.70, kro ten 1.202.40, kroten, gekookt 25, uien 0.603.40, peen 1.504.10, sprui ten 2—12, andijvie 24, sla 2—5, rero f 7.70—10.10, druiven 22—34, witlof 618, spinazie 520, tomaten A f 2 16.40, idem B 2.00—17.80, idem C 2.00 9.80, idem CC 2.005.40, per 100 stuks: andijvie 0.50—1.00, bloemkool 1.50 10.40, salade 0.302.80, knolselderie 1 3.30, ptr 100 bos: kroten 50 cent, pieter selie 0.302.00, radijs 60 cent, selderie 3080 cent, bleekselderie 3.peen 4.707.50, raapstelen 60 cent. 15 Nov. Vette Varkens. Aanvoer 166 totaal, waarvan 154 zwaar 5052 cent per kg. levend gewicht, en 12 licht. Handel sleepend. BODEGRAVEN, 15 Nov. Kaas. Aange voerd 260 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 11.7000 stuks, wegende 105.300 kg. Prijs met rijksmerk le scoort 2728, 2e soort f 2426, zwaardere tot 30.Handel matig. ROTTERDAM, 15 Nov. Vee. Aanvoer: 3090 totaal. 100 paarden, 4 veulens, 985 ma gere runderen, 545 vette runderen, 15 vette kalveren, 782 graskalveren, 870 nuchteren kalveren, 195 schapen en lammeren, 4 var kens, 1 big, en 89 bokken of geiten. Prij zen per kg.: vette koeien 72, 59 en 3848 cent, vette ossen 68, 58 en 3848 cent, stie ren 64, 57 en 50 cent, vette kalveren 1.25, 1.15 en 8090 cent, schapen 45, 36 en 30 cent, lammeren 49, 45 en 42 cent, gras kalveren 50 en 40 cent, nuchtere kalveren 40, 35 en 30 cent, slachtpaarden 46, 40 en 39 cent, Prijzen per stuk: schapen 2320 17, lammeren 161412, nuchtere si achtkalveren 10—75, nuchtere fok- kalveren 252118, slachtpaarden 200 16090, werkpaarden 310250100, hitten 225—180—100, stieren f 285—215 150, kalfkoeien 310250170, melk koeien 305245180,e varekoeien 200 160140, vaarzen 180160120, pin ken 150120100, graskalveren 48 3828, bokken of geiten 1085. 14 Nov. Buitenlandsche Granen. Prijs houdend. Rogge 77-78 kg. Zuid-Russ. loco 8.30, 76-77 kg. idem stoomend 8.10, no. 2 Ca nada loco 8.35. Gerst no. I Amerik. loco 151.no. Ill idem loco 150, idem idem stoomend 149.65-66 kg. Russische loco 154. 67-68 loco idem 155.72-73 Portsche golf gest. 158.68-69 Bahia Blanca stoo mend 158.64-65 kg. La Plata stoo mend 156. Mais per 2000 kg.: Gele La Plata loco 143,idem idem stoomend 142.50; No. 2 gele Amerik. stoomend f 143.No. I Amerik. Mixed stoom, 142.Donau- Galfox-Bess. stoomend 143.idem idem ladend f 141.—. Binnenl. Granen en Peulvruchten. Gerst chevalier 7.407.75, do. winter- 7 25—7.50; haver 5.50—6.25; rogge 7.52 7.50; erwten, kleine groene f 910, schok ker-erwten f 10.50 tot 11.75, bruine boo- nen 2025, alles per 100 kg. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.68 Berlijn 74.071 /2 Parijs 4.863/4 Brussel 31.29 Zwitserland 41.72 Kopenhagen 38 80 Stockholm 44.75 Oslo 43.67l/o New York 1.85 Praag 6.35

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10