MAANDAG 14 NOVEMBER 1938 Voor de arme Kerken Jubeljaar van St. Willibrord geopend 30ste Jaargang No. 9183 Ste CcicbclieSoii^aAit Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. - Postbus 11. JOANNES PETRUS HUIBERS, door de genade Gods en de gunst van den Apostolischen Stoel Bisschop van Haarlem. Aan de Geestelijkheid en Geloovigen van Ons Bisdom Zaligheid in den Heer! Dierbare Geloovigen. Wederom komt Uw Bisschop Uw hulp inroepen voor de schulddelging van de nood!'J diende parochies. Wij en We spreken hier ook uit naam van vele kleine luiden, die door Uwe of fervaardige hulp uit den nood zijn gered Wij zijn U zoo oprecht dankbaar voor wat ge reeds hebt gedaan. Wij zouden ook niet andermaal willen vragen, wanneer het niet zoo dringend noodig was, zoo- als Wij U een vorige maal hebben uiteen gezet. Echter vertrouwen Wij, dat onze be hoefte, onze nood, ons vragen door Gods Voorzienigheid een zegen wordt voor U. Allen toch zijn we er van overtuigd, dat de Goddelijke Majesteit in onze dagen moet verzoend en verbeden worden door gebed en door boete en dat Hij op onze boetvaardigheid wacht. Wie is er die zeg gen durft, dat hij zonder zondg is en geen boetvaardigheid noodig heeft? En als er iemand is, w e r k e 1 ij k zonder zonde, zal deze dan niet de eerste zijn om door vrij willige boete goed te maken wat ande ren misdeden? Daarenboven: welke Christen zal in deze maand zich niet beijveren om vol doening te geven voor de zielen, die ver smachten in het vagevuur? Misschien wachten onze meest geliefden op onze hulp. Dierbare geloovigen, neemt het aan en beschouwt het gis een Zegen, dat U zoo menigmaal de gelegenheid wordt gebo den, ja dat er zoo dikwerf een krachtige aansporing tot U gericht wordt om door stoffelijke gaven God te verzoenen en over U zelf en over Uwe medemenschen zooveel geestelijke zegen af te trekken. Dankt God, dat gij geven moogt en ge ven kunt. Wordt niet moede het goede te doen zoolang gij nog tijd hebt; weest er zeker van: gij zult er in eeuwigheid dankbaar voor zijn, dat ge het hebt ge daan en dat ge daartoe zoo vaak zijt aan gespoord. Geeft dan heden mild, niet met tegen zin of noodgedwongen. Want God heeft den blijmoedigen gever lief. Maar geeft met de zuivere meening om aan God Uw liefde te toonen en Hem te verbidden. Als onderpand van de Goddelijke gun sten schenken Wij U, onze dierbare ge loovigen, volgaarne Onzen Bisschoppelij- ken Zegen. Gegeven te Haarlem, op den feestdag van Christus Koning, 30 October 1938. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. H. Excellentie, H. W. AGTEROF, Secretaris. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Hoogleeraar en Oeconoom aan het Theologicum te Warmond den weleerw. zeergel. heer J. A. M. van der Gaag; tot Pastoor te Warmenhuizen den wel eerw .heer G. A. Jongejan; tot Pastoor te Zwijndrecht den weleerw. heer C. A. Ouwendijk; tot Assistent te Zwijndrecht (H. Bonifa- cius) den weleerw heer N. P. Velzeboer (Neom.) tot Kapelaan te Amsterdam (H. Nicolaas binnen de Veste) den weleerw. heer K. E. Vosskühler; tot Kapelaan te Amsterdam (H. Gerardus Majella) den weleerw. heer A. Martens; tot Kapelaan te Oegstgeest den weleerw. heer A. L. Umans; tot Kapelaan te Meije-en-Zegveld den weleerw. heer A. van der Voorn; tot Kapelaan te Venhuizen den weleerw. heer M. van Stee. V Dc Joden-vervolging in Duitschland Met een diepen afschuw èn met een diep medelijden heeft de wereld in de afgeloo- pen week kennis genomen van de gruwe lijke, weerzinwekkende Joden-vervolging in Duitschland. Men kan haast niet begrijpen, men kan niet begrijpen, dat zóó iets moge lijk is in „een beschaafd land met een krachtige regeering", zooals Zaterdag werd geschreven in ons blad onder „7 Dagen historie". Men kan het niet begrijpen, maar: het is een feit. Bij de beoordeeling van dergelijke uit spattingen, waarbij het volk de meest ele mentaire eischen van menschelijkheid schijnt te hebben verloren, moet men ech ter één overweging onder meerdere an dere scherp voor den geest houden. Het zijn niet alle Duitschers, het zijn niet d e Duitschers, die men voor de hier be doelde redelooze wraak-excessen mag ver antwoordelijk stellen. Er zijn, naar onze besliste overtuiging, zeer vele, zeer talrijke Duitschers, talrijk zieker inabsolutenen hoogstwaarschijn lijk ook in relatieven zin d.w.z. in verhouding tot het gehééle Duitsche volk die een dergelijk optreden evenzeer afkeuren en verfoeien als wij Maar zij kunnen in een dictatuur-staat weinig of niets doen, zelfs in zeer vele ge vallen niet eens, al is 't slechts met 'n enkel woord, protesteeren. U, lezer, zoudt, als gij in Duitschland zoudt wonen, zeer waarschijnlijk, óók zwijgen tenzij U over een moed beschikt, grooter dan de mensch in doorsnee zijn geestelijk bezit kan noemen. En, als gij niet zoudt zwijgen, zou uw mond zeer waarschijnlijk heel gauw gesnoerd zijn!.... Wij willen dit zeggen: wij moeten mede lijden hebben met de zoo verschrikkelijk vervolgde Joden, maar ook met de zeer vele niet-Joodsche Duitschers, die deze ver volging lijdelijk moeten aanzien. En 't zou heel pn.iëchtvaardig zijn, als wij deze menschen, behalve dat wij hun ons op recht en hartelijk medelijden onthielden, c o k nog mede-aansprakelijk zouden stel len voor de barbaarsche Joden-vervolging, waarvan héél de beschaafde wereld met ontzetting heeft kennis genomen. Men mag niet spreken van de Joden vervolging door de Duitschers. De barbaarschheden, die in Duitschland plaats grijpen, kunnen ook goede gevolgen hebben. Zij kunnen tot gevolg hebben, dat steeds meerderen in Duitschland de oogen wor den geopend. Zij kunnen tot gevolg hebben, dat een ook zich ten onzent verder indringend ar.ti-semietisme wordt gestuit, omdat men nu vóór zich ziet, tot welke gruwelijke excessen de Joden-haat in Duitschland heeft geleid! Dc Katholieken-vervolging In Duitschland In een rede te Gaenserdorf heeft Jury, gouwleider voor beneden-Oostenrijk, ver klaard: „Wij zullen het vraagstuk van het politieke katholicisme oplossen op dezelf de wijze als het Joodsche vraagstuk". Er dreigt dus voor de Katholieken in Duitschland een nog onrechtvaardiger en grievender bejegening, dan tot op he den.... Voor de Katholieken. Er is nu toch wel geen kind meer, zóó onnoozel, dat het niet inziet, hoe de kwalificatie „politiek katho licisme" wordt gebruikt voor de Katholie ke Kerk! Met ergernis, met verontwaardiging en met droefheid constateeren wij, hoe een macht, gebaseerd op onrecht, zich in Duitschland keert tegen Protestanten, Ka tholieken. Joden. Maar men trooste en sterke zich met deze gedachte, dat macht, gebaseerd op onrecht, meestal niet lang stand houdt. De historie geeft er overvloedige bewijzen van. De vrede van Versailles, twintig jaar geleden gesloten, was een onrechtvaardig heid tegenover Duitschland. En wat is er nu van overgebleven! Als ge nu door het Paleis van Versailles wandelt met den gids, die verklaringen geeft van de kost bare historische stukken, daar verzameld, dan zegt hij u, gelaten-lachend, wijzend op den tafel, waaraan de vrede van Ver sailles is gesloten: die is het eenige, wat van den vrede van Versailles is overge bleven Dat had men twintig jaar geleden zich zelfs niet kunnen voorstellen. Wie had durven veronderstellen, dat reeds na twintig jaar van den vrede van Versailles niets zou zijn overgebleven, zelfs zonder dat er een nieuwe oorlog was gevoerd! Macht, gebaseerd op onrecht, duurt ge woonlijk niet lang. Demacht der Kerk blijft! Omdat haar macht is gegrond op de waarheid en op de belofte van Christus! UE WERELD IN VOGELVLUCHT BERLIJN: De dreigende wettelijke maat regelen tegen de Duitsche Joden zijn ge komen. Het is nog maar een begin, zeggen de Duitsche bladen, die overigens met een sadistische wellust de wreede maatrege len der regeering bejubelen. De Joden zijn thans uit elke onderneming gestooten, de zelfstandige handel is voor hen gesloten en wanneer zij een vooraanstaande plaats innemen in een of ander bedrijf, moeten zij ook daar uit. Een persman van Reuter heeft minister Goebbels gevraagd, hoe de Joden nu eigenlijk aan de kost moeten komen. „Zij kunnen hun zaken verkoopen, antwoordde Goebbels, en van de opbrengst effecten koopen. Van de rente kunnen zij leven." Dat verkoopen van ihun zaken.... men begrijpt, hoe dat er naar toe zal gaan. En wanneer alle schade die notabene door de Joden zelf betaald moet worden is vergoed en de ongelooflijke boete van 1 milliard Mark zal zijn betaald, zal er heusch niet zooveel meer overschieten om te gaan „rentenieren". Is het wonder, dat er allerwegen felle protesten opgaan in het buitenland tegen een dergelijke plunde ring van regeeringswege? De Amerikanen spreken van regelrechten waanzin. PARIJS: De minister van financiën Rey- naud heeft een lawine van decreten over Frankrijk uitgestrooid. De regeering heeft daar eindelijk ingezien, dat het land bezig was naar den afgrond te hollen en nog tij dig ingegrepen. Het oogenblik was gunstig; d* aanmatiging van Duitschland heeft allen de oogen geopend. „Terug naar den ar beid", roept thans Reynaud en zijn decreten pakken de saneering grondig aan. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN IRAN. TEHERAN, 14 November. (A. N. P.). Nabij Nahavend, waar onlangs 208 men schen na een onweder het leven verloren hebben, is een nieuwe watersnood ont staan. Tot dusver zijn 150 huizen vernield, Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. HOOGLEERAARSBENOEM3NG TE WARMOND Prof. J. A. M. van der Gaag Tot hoogleeraar en oeconoom aan het Theologicum te Warmond is door Z.H. Exc. den Bisschop benoemd de weleerw. zeergeleerde heer J. A. M. van der Gaag. De nieuwe Warmondsche hoogleeraar werd geboren te Amsterdam, 11 Februari 1908. Na zijn priesterwijding in 1932 volgde zijn benoeming tot kapelaan te Oegstgeest. In het najaar van 1933 vertrok kapelaan van der Gaag naar Rome, waar hij na een 4-jarige studie zijn doctoraal behaalde in het Kerkelijk- en in het Romeinsch Recht. In Augustus van het vorig jaar werd hij benoemd het kapelaan van het gestioht „Sancta Maria" te Noordwijkerhout. Prof. van der Gaag bereidt zich voor op het behalen van den doctors-titel met het schrijven van een proefschrift over het Privilegium Paulinum. De promotie zal te gelegener tijd te Rome plaats vinden. De mipister van Sociale Zaken, Z. Ex. ror. C. P. M. Romme, heelt Zaterdag te Venray de eerste spade gestoken voor de Peel-ontginning Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Joden uit Duitsche bedrijven gewor pen. Zij moeten alle schade zelf betalen en bovendien een boete van 1 milliard Mark. (2de blad). Een decretenlawine over Frankrijk. Er moet weer gewerkt worden, zegt minister Reynaud. (2de blad). De reis van koning Carol van Roemenië naar Londen. (2de blad). De Chineezen melden successen bij hun tegenoffensief. (2de blad). Binnenland Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Rechtspraak inzake de „wild2"-autobus- diensten. (2de blad). Het Centraal Verband van de St. Jo- sephs-gezellenver. vergadert. blad). Nabij Veenwouden heeft een aanrijding op een onbewaakten overweg plaats ge had, waarbij twee doodcn vielen. (2de blad). Zaterdagavond liepen twee paters der H.H. Harten, w.o. de pater Provinciaal, bij een auto-ongeluk te Schaik ernstige ver wondingen op. 2de blad). Inbrekers opereerden te Amsterdam bij een bakker en in de Hema. Bij elk be droeg de buit f 3000.(2de en lste blad). Sport en Wedstrijden VOETBAL: Voor de competitie van den I V. C. B. verloor de Meer van V. V. A., S. J. C. won van Excelsior en D. O. S. R. speelde gelijk tegen Onze Gezellen; in de tweede klasse boekten Blauw Zwart, G. D. A. en Lisse overwinningen. Het Leid- sohe Docos zet zijn zegetocht in den D. H. V. B. voort. Nederlagen der eerste klas leiders in den K. N. V. B.; overwinningen van U. V. S. en A. S. C. (4de blad). ZWEMMEN: Nieuwe wereldrecords van Iet van Feggelen en den Duitscher Joachim Balke. (4de blad). HOCKEY: De Ned. Dames-hockeyploeg verloor met 50 van Ierland. (4de blad). SCHAKEN: Fine vergroot zijn voorsprong in het grootmeesterstournooi. (3de blad). Pontilicale Hoogmis te Utrecht In de Kathedraal aan de Lange Nieuw- straat te Utrecht werd gisteren de viering van het twaalfde eeuwgetijde van St. Wil librord, den grooten apostel der Neder landen, patroon van het Aartsbisdom Utrecht en eersten Bisschop van Utrecht, ingezet met een pontificale Hoogmis, wel ke door Z. H. Exc. den Aartsbisschop, mgT, dr. J. de Jong werd gecelebreerd. De Aartsbisschop werd bij deze plech tigheid geassisteerd door verschillende le den van het metropalitaan-kapittel, n.L door mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, kanunnik J. G. van Schaik, proost van het kapittel, plebaan J. B. A. Batenburg, officiaal F. A. H. van de Loo en deken Th. J. M. Knuvelder. De beide secretarissen van het aartsbis dom, dr. J. A. Geerdinck en Th. W. van Luenen, alsmede eenige theologanten van het seminarie „Rijsenburg" verleenden de overige assistenties. Het kathedrale koor „St. Gregorius Magnus" voerde tijdens deze pontificale plechtigheid de missa „Papae Marcelli" van Palestrina uit, met een zes-stemmige compositie van Joh. Winnubst „Decora lux". De belangstelling voor deze kerkelijke viering, als inzet van de Willibrord-her denking, was buitengewoon groot. De vicaris-generaal celebreerde gister avond in de St. Willibrorduskerk een plechtig Lof.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1