Laatste berichten MARKTBERICHTEN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDSCHE MIJ. VAN WELDADIGHEID Gistermiddag werd in café-rest. „In den Vergulden Turk" de jaarlijksche algemeene vergadering der Leidsche Mij. van Welda digheid gehouden onder praesidium van mej. D. Coebergh. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd. De heer F. H. Sobels bracht verslag uit van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Hieraan ontleenen we het volgende: Hoewel 1937 in het algemeen, in econo misch opzicht, een beter jaar was dan het voorgaande, nam de werkgelegenheid hier ter stede niet zoodanig toe, dat van een zichtbare verbetering gesproken kon wor den. Het aantal aanvragen om hulp nam nog steeds toe en was zelfs iets grooter dan dat van het vorige jaar. Het aantal vaste wintergevallen bedroeg in het begin van het jaar 80, 3 vielen er door overlijden af en slechts 3 werden er in het jaar bijgevoegd, waardoor het totaal aantal onveranderd bleef. Van deze ondersteunden zijn er 3 onder de vijftig, 30 tusschen de vijftig en vijf en zestig en 47 boven de vijf en zestig jaar, het meerendeel bestaat uit vrouwen boven de 65 jaar. Bovendien werd nog door 308 perso nen onze hulp ingeroepen. Al deze gevallen werden zoo nauwkeurig mogelijk onderzocht, 74 maal moest een weigerend antwoord gegeven worden, zoo dat in totaal 314 gezinnen of personen bij stand van onze Maatschappij ontvingen. In vele gevallen, die wij niet alleen tot een oplossing konden brengen, werd de hulp ingeroepen van de Commissie van Sa menwerking voor Bijzondere Nooden, die zich dan meestal met de afwikkeling van de hulpverleening belastte. Gaarne brengt de Maatschappij haren dank aan deze Com missie voor de vlotte samenwerking, die zij steeds ondervond. Ook dit jaar heeft de Maatschappjij in vele evallen kunnen volstaan met het ver strekken van brandstoffen. Aan 68 gezinnen (v. j. 77) werd in totaal 1112 H.L. parelcokes verstrekt tegen 1358 H.L. in het vorige jaar. In de lijst van medewerkers kwam dit jaar geen verandering. Van al de dames- en heeren-medewerkers is ook dit jaar veel arbeid gevraagd. Een woord van dank voor al hun onbaatzuchtige hulp is hier zeker op zijn plaats. Met groote dankbaarheid maakt het be stuur melding van een zeer belangrijke gift, die H.M. de Koningin voor het werk beschikbaar stelde. Aan giften en contributies werd ontvan gen 1036 (v. j. 876.50) en aan rente werd gemaakt 5163.42 (v. j. 5580.82), terwijl de Hulpbank een saldo van 887.06 (v. j. 917.93) kon afdragei. Aan schoolgeld en leermiddelen werd besteed 151.32 (v. j. 544.43), aan voe ding en kleeding 588.25 (v. j. 338.20), de medewerkers ontvingen ten bate van de aan hun toevertrouwde gezinnen 4531.23 (v. j. 6255.94) en bovendien werd aan brandstof 1132.45 (v. j. ƒ1207.36) uitgegeven. Ten laste van het Kuiperfonds Werd 2004.91 uitgegeven voor de Pauvres Hon- teux. Tenslotte betuigt de Maatschappij gaarne i.aan den Armenraad voor de in lichtingen die over de gezinnen verstrekt werden, aan den Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon voor de aangename wijze, waarop in vele gevallen werd samenge werkt. De heer Sobels brengt vervolgens verslag uit van de Leidsche Hulpbank, afdeeling Maart j.l. 75 jaar bestond. Waarschijnlijk heeft de Leidsche Maat schappij van Weldadigheid in 1861 het plan opgevat een Hulpbank te stichten, want er bestaat een Reglement voor de Hulpbank, gedateerd 18 December 1861 onderteekend door den heer H. Obreen als voorzitter en den heer J. F. Buis als secretaris van die Maatschappij. Maar op een staat die inge diend moest worden bij het Bureau voor Statistieken staat als jaar van oprichting 1862 en tevens dat de Bank erkend was bij Kon. Besluit van 4 Maart 1862. Als een merkwaardigheid kunnen wy melden dat nog aanwezig is een in het Fransch gesteld concept voor Statuten en Huishoudelijk Reglement, dat echter geen datum draagt. Een aanvraag van het bestuur van de Bank om als rechtspersoon erkend te wor den ,werd geweigerd bij schrijven van den Minister van Justitie no. 87 dato 18 Febr. 1863. Vanaf de oprichting hebben de weke- lijksche zittingen waarschijnlijk plaats ge had in het lokaal van de Ned. Pensioen^ vereeniging voor werklieden in de Waag, maar vanaf 5 Maart 1886 werd gebruik ge maakt van een lokaal van de Leidsche Spaarbank en wel op Vrijdagmiddag. De Spaarbank was toen maar op enkele dagen van de week geopend, maar door uitbreiding „van zaken, moest zij in 1889 meerdere dagen per week voor het publiek beschikbaar stellen. Daardoor werd de Hulpbank genoodzaakt naar een ander lo kaal uit te zien. Vermoedelijk is toen de Hulpbank verplaatst naar het Loge-gebouw. Correspondentie is hierover niet te vinden, maar uit een staat van ontvangsten en uit gaven over 1891 blijkt, dat er in dat jaar betaald is „26 weken lokaalhuur van het Loge-gebouw", zoodat we wel de gevolg trekking mogen maken dat in Juli 1891 de Hulpbank in het Loge-gebouw werd geves tigd. In het jaarverslag van 1892, toen dus de Bank 50 jaren bestond, is er een staat ge maakt van het aantal leeningen die vanaf de oprichting waren uitgegeven. Daaruit zien we dat in het jaar van oprichting 42 leeningen werden uitgegeven met een totaal bedrag van 3255. Dit aantal nam gestadig toe, bereikte in 1880 het getal 639 en was in 1892: 533 met een bedrag van 77870. Het grootste bedrag dat gegeven werd was 400. Vergelijkt men deze gegevens met die van den tegenwoordigen tijd, dan springt al dadelijk in het oog, dat het aan- Van onze Adverteerders MODELWONING LORENTZKADE 11 Een annonce in ons nummer van giste ren heeft het reeds medegedeeld: in per ceel Lorentzkade 11, een woning van het nieuwe blok huizen, dat door de fa. Bik en Breedeveld is gebouwd, werd inge richt tot modelwoning om aspirant-huuï- ders te laten zien hoeveel er met een goe de, doelmatige inrichting van een huis ge maakt kan worden. De firma Hasselman en Pander, in sa menwerking met de N.V. „Iemco" voor de technische verlichting en de fa. J. v. d. Stok voor de keuken-installatie en huis houdelijke artikelen, werd deze modelwo ning ingericht en dat zulks in orde is: Wie zou daaraan twijfelen? 't Is daarom ook niet onze bedoeling daarover den loftrom pet te steken, we willen slechts een op wekking schrijven om te gaan zien hoe een woning keurig, smaakvol en niet duur kan worden ingericht. Dit modelhuis is dagelijks van 105 uur te bezichtigen. tal leeningen thans belangrijk minder is, maar dat het bedrag in geld nu niet zoo heel veel verschilt. Er worden dus thans grootere bedragen geleend. Er hebben zich vroeger groote mistoe standen voorgedaan, die hun oorzaak daar in vonden, dat de bode terugbetalingen mocht ontvangen en daarvoor 2 1/2 cent per handeling in rekening kon brengen bij den leener. Het gevolg hiervan was dat een bode alle leeners dwong bij hem terug te betalen, hij hield alle boekjes onder zich en hij verkreeg daardoor een aardige bijver dienste. De resultaten van dit dwang-systeem ble ven niet uit. In één jaar liepen de leeningen met 15000 terug. Op een zeer rumoerige bestuursvergadering die gehouden werd, bleek dat niet alle commissarissen het met de gevolgde werkwijze eens waren. Er heerschte groote verdeeldheid in het be stuur, wat ten gevolge had, dat de voorzit ter, de heer van der Wijk, aftrad en opge volgd werd door den heer Sijthoff, nadat alle andere bommissarissen geweigerd had den voorzitter te worden. Deze voorzitter heeft direct orde op zaken gesteld, de bode werd ontslagen, een gesala rieerde bode werd aangesteld benevens een boekhouder, die een borgtocht moest stel len. De zittingen werden op de avonduren ge steld en langzamerhand herkreeg de Hulp bank weer haar goeden naam onder het pu bliek. Na dien tijd schijnt de Hulpbank ge werkt te hebben zooals nu geschiedt, de aanwezige notulen van de laatste jaren ge- gen geen bijzondere voorvallen aan. Wat het jaar 1937 betreft, kunnen wij u mededeelen, dat in het geheel 305 leenin gen werden afgesloten (v. j. 341) met een bedrag van 55738.80 (v. j. 62082), ter wijl terug werd ontvangen 57887.31 (v. j. 60383.58). Het netto-program van de Hulpbank be draagt 877.06 (v. j. 917.93). Dit bedrag zal aan de Leidsche Mij. van Weldadigheid werden afgedragen. De penningmeester, de heer G. R. D. Crommelin, bracht vervolgens verslag uit over de financiën. Het vorig jaar was er een nadeelig saldo van 2200, thans bedraagt dit 60. Het kapitaal bleef op 180.000 ge handhaafd, dat van de Tulpbank op 87.000. De jaarverslagen werden onder dank aan de samenstellers goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden, mej. D. M. J. Coe bergh en de heeren mr. P. E. Briët en G. R. D. Crommelin werd herkozen. Hierna volgde sluiting der vergadering. MEISJES-CONGREGATIE O. L. VR. HEMELVAART EN ST. JOS. Morgen, kwart voor zeven, alg. H. Com munie voor de beide afdeelir.gen van de Meisjescongregatie. Komt op tijd. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 7194. Cedo Nulli. Ha- zerswoude, Hooge Rijndijk 2a. Kunstaarde werk. De zaak is verplaatst naar: Leider dorp, Zijl-dijk 28. 5405. N.V. Verzijl's Electrische Drukkerij. Leiden, Weddesteeg 5. Overl. dir.: H. G. J. Verzijl, Gouda. De heer Tom Westen, Maarmanssteeg behaalde aan de Reichsfach-schule te Es sen (Duitschland) het groote diploma als friseur, welk diploma in dit vak gelijk staat met de „Meister-prüfung". Gisteravond te 8.10 uur is de 21-jarige winkeljuffrouw G. A. v. d. P. op de Prin- cessekade bij het onvoorzichtigoversteken van den rijweg aangereden door den mo torrijder L. J. v. d. M. uit Noordwijk. Met een ernstige wond aan het achterhoofd en een hersenschuding werd het slachtof fer door den E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Bioscopen. Lid o. CHICAGO IN BRAND. „In Old Chicago" is een nieuwe parel aan de kroon der historische Fox-films. Het is de opkomst, de schittering, de ver dorvenheid en ten slotte de ontzettende brand van Chicago in 1871. Het begint dus met het verhaal der O'Leary's, een familie van Iersche af komst, die zich in het rijke Chicago gaat vestigen, waar het geld rolt en gemakke lijk verdiend'wordt. Men trekt hier onge merkt een vergelijking met een ander Iersch geslacht, dat der O'Hara's in de tri logie van Margareth Mitchell. De O'Hara's komen ook om in Amerika, in den strijd van Noord tegen Zuid. Daar is ook een hoofdpersoon, 'n vrouw, die stand houdt te gen alle rampen in. De geschiedenis van de O'Leary's, die de film draagt is bovendien pakkend beschre ven. De vondst van de familie O'Leary, die in de huifkar der pioniers naar Chi cago trekt, het ongelijk van den overmoe- digen vader, die de gouden stad van zijn droomen niet levend bereikt, levert een voortreffelijke inleiding. Men volgt met aandacht de lotgevallen van het hardwerkende Iersche gezin. De moeder (Alice Brady) slaat er zich als waschvrouw door, één zoon (Jack O'Leary Don Anieche) kan zij zelfs advocaat la ten worden, met uitzicht op een mooie rechterlijke of overheidscarrière. Dion O'Leary (Tyrone Power) kiest niet het smalle, maar het breede pad naar succes. Bob O'Leary (Tom Brown) is de derde zoon. Dion duikt onder in het vermaaksleven van Old Chicago. Hij wil een groote „tent" slichten en hij weet voor het etablissement zelfs Belle Fawcett (Alice Faye), de groo te attractie van zijn concurrent Gil Warren (Brian Donlevy) te winnen. Mede dank zij een liefdesverhouding, die Gil Warren volkomen schaakmat zet. Maar de tijd voor een contraprestatie komt. Gil Warren heeft genoeg van de kroeg-exploitatie. Hij wil Dion O'Leary heelemaal vrij spel geven, als deze er maar voor wel helpen zorgen dat Gil Warren bur gemeester wordt in de corruptie stad Chi cago. Dion gaat op deze voorstellen in, maar tegelijk steunt hij zijn deugdzamen broer Jack, die ook candidaat gesteld wordt voor het burgemeesterschap. Er ont staat een zeer hachelijke situatie, vooral als hij zijn strijd tegen de slechte elementen krachtdadig gaat aanpakken. Zoo vreest men ingrijpende maatregelen dat, als de groote brand uitbreekt zelfs het praatje in gang vindt, dat de burgemeester deze brand heeft gesticht om het centrum van corruptie en bederf, dat in de houten wij ken van Chicago te vinden was, uit te roeien. De broers trekken dan, in het uur des gevaars, als echte O'Leary's weer één lijn. Wel schiet Jack er het leven bij in maar ook Gil Warren komt om bij de brand, die duizenden nog in de golven van het meer Michigan drijft en die honderden doet omkomen onder de hoeven van de los gebroken runderen, die wachten op de slachterijen Deze brand is ongetwijfeld het hoogte punt van deze film. Het zijn indruk wekken de scènes, aan welke „kosten nach moeite zijn gespaard". Maar ook de cabaret-scè nes, in welke Alice Faye de herinnering op roept aan overeenkomstige scènes in de beroemde negentien-eeuwsche May West- fils en het spel der voornaamste acteurs moet geprezen worden. Het aardigst is de volkomen paradoxale bezetting der hoofd rollen: Tyrone Power, krachtens zijn uiter lijk voorbestemd voor brave rollen, is de slechtaard en Don Ameche, zeer geschikt, althans volgens zijn voorkomen, om slechte .menschen 'voor te stellen is juist de deugd zame. De tweede hoofdfilm is „Als de maan schijnt in Kentucky", een komische film van artisten, die niet aan den slag kunnen komen en ten slotte op orgigineele wijze sla gen wordt gedragen door de 3 Ritz-brothers, onvergelijkelijke komieken, naaT onzen smaak de meest acceptabele uit de rij van Amerika's komieken. Luxor. LA HABANERA. Wanneer bij ons een melodie dag in dag uit gezonden wordt, duurt het niet lang of wij kunnen ze niet meer hooren en stop pen onze ooren dicht. Op Portorico is dat blijkbaar anders. Daar is de „Habane-a" een soort nationaal lied, waarnaar men niet moe wordt te luisteren. Een j on Te Lvveedsche dame, die op een reis Portorico aandoet, raakt er zóó van onder de beko ring, dat zij niet meer terug wil naar Zwe den, waar haar alles even onbenullig en banaal toeschijnt, terwijl alles op het pa radijselijke eiland Portorico haar roman tisch voorkomt. Zij trouwt er met don Pe dro, de onbekroonde koning -> het eiland. Maar een Zweedsche vrouw kan ten slotte toch niet aarden in de oppervlakkige en luchtige, triviale sfeer van een volk, dat leeft onder een Zuidelijker hemel. En dan is er nog de gevreesde koorts, waarvan don Pedro niet. wil hooren, omdat zij de handelsbetrekkingen verstoort. Wanneer er twee buitenlandsche doctoren komen, van wie er één een Zweedsche dokter is, en een jeugdvriend van de op Portorico „ge vangen" Zweedsche vrouw, ontmoeten zij de vijandschap van don Pedro. Hij laat het tegengif, dat zy ontdekt hebben, vernieti gen en graaft daarmee zijn eigen graf, want ook hij wordt door de koorts aan getast. Dan slaat het uur der bevrijding en wordt Portorico met zijn „Habanera" een herinnering. Zarah Leander vervult in deze film met z'n prachtige natuuropnamen, de hoofdrol. Zij geeft een meesterlijke weer gave van de innerlijke ziele-roerselen van een vrouw in haar situatie en maakt deze film tot een der beste. De tweede film is „De terugkeer van den Rooden Pimpernel", die ons terugvoert naar de spannende dagen van de Fransche revolutie, toen Robespierre een schrikbe wind voerde. De avonturen van den Rooden Pimper nel zijn op zich Teeds interessant, doch zij worden wel zeer sensationeel, wanneer hij zich tot taak ziet gesteld zijn eigen vrouw te verlossen uit de klauwen van het schrikbewind. Het is een strijd op leven en dood, met de van bloed druipende guil lotine op den achtergrond. Een boeiend en spannend, goed ver zorgd programma. Rex. JIJ BENT MIJN LEVEN. Meer en meer streeft men in de film naar betere muziek, en zang en de vraag of ver filmde opera's succes zullen hebben, is nu dunkt ons, reeds voldoende beantwoord. De echte oude opera zal men niet zonder meer in zijn geheel op het doek kunnen brengen, doch fragmenten kunnen met veel succes in een filmverhaal gevlochten worden. In de film „Jij bent mijn leven", met frag menten uit Manin, Tosca, Aida en meerdere opera-stukken en Italiaansche liederen kan men genieten van het piachtige stemgeluid van den wereldberoemde tenor. Monti (Ben- jamino Gigli) was niet altijd zanger ge weest, want ongeveer 15 jaar geleden was hij nog metselaar in München en zong hij bij zijn arbeid tot groot genoegen van zijn mede-arbeiders en voorbijgangers zyn Ita liaansche liederen. Een zij ner bewonderaars was een vierjarig meisje en weldra sloot haar moeder, Bianca genaamd, zich daarbij aan. De echtgenoot van Bianca, de Italiaan sche zangleeraar Scarpa ontdekt de prach tige stem van Monti en helpt hem zijn stem ontwikkelen. Tusschen Bianca en Monti ontstaat weldra een innige verhouding en Scarpa, die verbazend jaloersch is, tracht de vriendschappelijke betrekkingen te ver breken en Monti moet vertrekken. Scarpa hoopt hierdoor Bianca voor zich te houden, doch zij besluit naar Monti te gaan, on danks het groote verdriet en de angst die zij heeft bij het scheider. van haar kind. Monti is intusschen een groot zanger ge worden, doch Bianca kan ondanks haar geluk het kind niet vergeten en als zij by toeval Scarpa ontmoet, smeekt zij hem te willen mededeelen waar haar kind L doch de man, strijdend tusschen haat en liefde snauwt haar toe nooit te zullen ver raden waar het kind zich ophoudt, al haar smeeken heeft geen resultaat en met ge broken hart verlaat de wanhopige moeder hem en keert naar Monti terug, welke zich voorneemt alles in het werk te stellen het kind terug te vinden, in de verdere ont knooping spelen op buitengewone wijze mede Isa Miranda, Gustav Waldau, Josef Sieber, Eric Helgar en andere filmsterren, spel, muziek en zang zijn hierbij uniek. Voor de pauze wordt vertoond „Charlie Chan op Broadway", een spannend detec tive verhaal, waarin Charlie Chan de hoofd rol vervult. Deze ingewikkelde geschiede nis, waarin enkele moorden gebeuren, wordt door den beroemden detective ont- v^ardt, waarvan de ontxnooping echter ge heel anders is dan men zich had voorge steld. Een journaal en een natuurfilm comple- teeren dit programma, dat door volwasse nen gezien kan worden. Trianon. „MEISJES VAN ZEVENTIEN". Hoewel deze film voor de pauze gege ven wordt, achten we haar van meer im portantie dan het andere hoofdnummer. „Meisjes van Zeventien" snijdt het moei lijke onderwerp aan van leeraar en leer linge. Hoewel niet oorspronkelijk, omdat deze materie reeds eerder is verwerkt in films, hebben we hier toch een behoor lijk resultaat verkregen voornamelijk door het voortreffelijke spel van Dorothea Wieck en Karl Ludwig Diehl. Deze laatste is de nieuwe leeraar in kunstgeschiedenis op een meisjesschool. Knappe verschijning als hij is, vervoert hij spoedig veler meisjeshar ten. Hijzelf voelt zich het meest aangetrok ken tot en geimponeerd door Kristin Dahl- berg, een bekoorlijke verschijning. Zeer te recht is hij van oordeel, dat hij deze harts geheimen niet openbaar mag maken, om dat zij van noodlottigen invloed kunnen zijn op het meisje, dat als leerlinge onge wapend staat tegenover haar leeraar. En om deze gevoelens zooveel mogelijk te ver bergen, vervalt hij in een ander uiterste, hij wordt hard en onbillijk tegenover het meisje en zijn hardheid is oorzaak, dat het meisje overstuur raakt. Er speelt zich ech ter nog meer af en daaruit komt het meis je tot de verdenking, dat haar leeraar ge negenheid voor haar heeft, maar daarom verwijt zij hem des te sterker zijn vol gens haar gedachte tweeslachtige hou ding. De film krijgt dan een eigenaardige wending. Natuurlijk mag er niet zoo maar zonder meer een „happy end" komen. Daarom wordt dit iets geforceerd, doch de toeschouwer zal er vrede mee hebben, wijl het voortreffelijke spel der hoofdrolver tolkers voor 'n vlot geheel doet zorgen. Na de pauze komen Fred Astaire en Gin ger Rogers, Amerika's phenomenaal duo hi „Care Free" op de planken. Dansen, songs, fraaie ensceneering en ten slotte een groote dosis humor, waardoor de toeuschou- wers een uurtje hartelijk kunnen lachen en bewonderen.... Wat wil men nog meer? Casino. Eigenlijk leven wij allen als het burger mannetje, door Goethe in de „Faust" ge hekeld: wij lezen van oorlogsrumoer, nu wel niet „in der Türkei", maar in China, van plunderingen en doodslag, en wij kij ken op uit de krant, om meewarig te ver klaren: „wat is dat toch ontzettend!" En daarna drinken wij een kopje thee en zak ken kalm in slaap. Zoo lang de narigheid niet ons eigen volk heeft aangetast, trekken wij er ons geen sikkepit van aan. Daarom kan de vertooning van de film „Vluchtelingen" haar nut hebben. „Even tijd.voor de wer kelijkheid!" luidt het jongste strooiblijet van de Kath. Staatspartij. Even tijd voor de werkelijkheid in de binnenlanden van China is de tendenz van deze film. Het is een film van leed en ellende. Uit Rusland gevluchte Wolga-Duitschers trach ten door Mandsjoerije heen de „Heimat" te bereiken. Zij zijn geen Russen en geen Duitschers. en daarom reddeloos aan de willekeur van Sovjet en Chineesche gene raals overgeleverd. De film heeft een sterk „völkische" in slag, en is in sommige uitlatingen ontoe laatbaar heidensch. Doch afgezien van deze bezwaren, als schouwspel van menschelij- ke ellende en menschelijke krachtsinspan ning is het een aangrijpende vertooning. Hans Albers en Kathe von Nagy vervul len dg. hoofdrollen in deze film van groot- sche allure. Het bijprogramma is deze week in „Ca sino" zeer afwisselend een uitgebreid journaal, een teekenfilmpje, een prachtig opgenomen en zeer interessante industrie- film „Water en Staal" en ten slotte een cowboy-film, die rijkelijk voorzien is van opwindende vechtpartijen, revolver-concer ten, achtervolgingen en ruiterkunst. Een spannend verhaal, waarbij het publiek zit te springen van opwinding. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING Caféhouder en schilder gearresteerd Gister heeft de rijksrecherche te Laren twee personen gearresteerd, verdacht van brandstichting en uitlokking van dit mis drijf. Maandagnamiddag ontstond brand in café „Het Hoekje" aan het Zevenend te Laren. Een schilder was bezig met het af branden van de raamkozijnen op de eerste verdieping. Op de achter een dezer ramen gelegen kamer, waar bedden stonden op geslagen. Al spoedig rees echter het ver dieping brandde vrijwel volledig uit. Vol gens de verklaringen van den huisschilder J. V., afkomstig uit Zwolle, was de vlam door een sleet van het raam naar binnen- geslagen. Al spoedig reeds echter het ver moeden, dat hier moedwil in het spel was en de caféhouder en eigenaar van het café, een 53-jarige man, werd gearresteerd, evenals de huisschilder. Zij zijn vandaag voor den Officier van Justitie, mr. Bosch, geleid, die de zaak in handen van den rechter-commissaris stelde. Deskundigen zullen naar deze zaak een uitvoerig onder zoek instellen. De caféhouder zou verzekerd zijn voor een bedrag van 25.000.—, terwyl twee hooge hypotheken op het pand rusten. LEIDEN, 11 Nov. Grocntenveiling. Per 100 kg.: wittekool 1.—, roodekool 1.50 —2.60, savoyekool 1.30—2.30, geroenekool 1.003.30, bvoerenkool 1.002.60, ra pen 1.50—2.50, prei 1.50—2.60, kroten 1.401.70, kroten, gekookt 26, uien 0.602.90, peen 1.503.70, spruiten 214, andijvie 25, sla 410, nero 7.1010.10, druiven 1636, snijboonen 1848, stokboonen 5359, witloof 3 23, spinazie 11—19, tomaten A 2—14, idem B 2.00—17.60, idem C 2.00—10.60, idem CC 254. per 100 stuks: andijvie 0.301.komkommers 5.90, bloemkool 1.50—8.40, salade 0.50—2.60, knolselde- rie 1.003.30, per 100 bos: pieterselie 1.20—1.90, selderie 0.30—1.70, bleek- selderie 3—9, peen 2.30—6.10. 12 Nov. Boter. Aanvoer 205 kg. Prij zen prima fabriei^sboter 1.54, prima boe ren boter 1.50—1.52 K per kg. Handel goed. Turfmarkt van 7 tot en met 12 Nov. Lange turf geen aanvoer, prijzen 78 per 100 stuks. TER AAR, 11 Nov. Centrale Veiling. Spinazie 3135 cent, andijvie 720 cent, sla 0.302.60, slavellen 59 cent, kas- snijboonen 2.50—3.15, stek 1.30—2.30, druiven 17 cent, waschpeen 1.502.80, bospeen 2.505.60, uien 2.303.20, prei 2 303.40, spruitkool 12.30, roodekool f 1.00—1.90, wittekool 1.001.80, savoye kool 1.00—1.70, kroten 80 cent, selderie 6070 cent, bloemkool 1.509.00, toma ten 1.00—5.80. LEIDERDORP, 11 Nov. Eierenveiling. kippeneieren 5.705.80, kuikeneieren 4.404.60, eendeneieren 4 per 100 stupks, boter 80 cent en kaas 24—29 cent per pond, kippen 40—60 cent en konijnen 0.552.05 per stuk. NOOTDORP, 11 Nov. Eierenveiling. Aan- voor 1076 stuks. Prijzen: kippeneieren ƒ5.50 6.50, heneieren 4.305.00, eendeneieren 3.103.20 per 100 stuks, kippen 5570 cent en hanen 70 cent per stuk, kaas 2030 cent per pond. BOSKOOP, 12 Nov. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 50 80 cent, Wendland 3055 cent, Hadley 3045 cent, Briarcliff 3055 cent, Butter fly 5076 cent, Steward 2540 cent, Wilh, Kordes 4080 cent, Rosalandia 5075 ct„ Florex 80—120 cent, Edith Helen 100—141 cent, Aug. Noack 2540 cent, Else Poul- sen 1520 cent, Ellen Poulsen 2440 cent Chrysanten, grootbloemig 5080 cent, idem tros 612 cent, Pernettia 1016 cent. UTRECHT, 12 Nov. Vee. Totaal aange voerd 335 stuks vee, w. o. 1100 runderen: stieren 2428 cent per pond, handel zeer kalm, zelfde prijzén; slachtkoeien 2e soort 3134 cent, slachtkoeien 3e soort 2630 cent, handel kalm, onveranderde prijzen, vaarzen 140230, melkkoeien 170280, kalfkoeien 180290, varekoeien 130 210 per stuk, handel in goede soorten re delijk, in minder goede soorten stug, zelf de prijzen. 750 magere kalveren 45100 per stuk, handel voor de slacht redelijk, voor het leven stug, zelfde prijzen; 430 nuchtere kalveren 69, handel redelijk, onveranderde'prijzen: 475 magere varkens ,f?2238, en schrammen 1522, 400 big gen 9—15 per stuk, handel matig, onver anderde prijzen; 70 magere schapen 16 23, handel gedrukt, iets lagere prijzen. 110 lammeren 10—16 per stuk, handel kalm, onveranderde prijzen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3