Redders ter zee VRIJDAG 11 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHË CUUKANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 DE PLANNEN VAN DÉ N.-Z. HOLL. REDDINGSBRIGADE BINNENLAND DE KONINGIN IN DEN IIAAG. H. M. de Koningin is hedenochtend per auto van het Loo in de residentie aange komen voor een kort bezoek aa n de pa leizen Noordeinde en Huis ten Bosch. In den middag is H. M. naar het Loo terug gekeerd. DE ONTVANGST VAN KONING LEOPOLD. Repetitie van het ceremonieel l In verband met de aanstaande komst van koning Leopold van België heeft he denochtend een repetitie plaats gehad van den intocht van de koning en zijn aan komst ten paleize Noordeinde. Hiertoe reed een brik van het koninklijk stalde partement met 6 paarden bespannen, en voorafgegaan en gevolgd door een deta chement cavalerie en eenige rijknechts door de Parkstraat en de Oranjestraat naar het koninklijk paleis, waar de brik stilhield en de cavalerie, na een carré te hebben geformeerd, zich in haag opstelde tegenover het koninklijk paleis. Daarop werden de militaire eerbewijzen gebracht. HET CENTRALE VLIEGVELD Meeningen van Kamerleden Aan het voorloopig verslag van de Twee de Kamer op de begrooting van het Ver- keersfonds is het volgende ontleend: Men had vernomen, dat de regeering de stichting of het bevorderen van de stichting van een centraal vliegveld overweegt. Ter verheldering van het openbaar debat zou men het echter algemeen bijzonder op prijs stellen, indien de minister de Kamer vol ledig zou willen inlichten omtrent hetgeen de regeering heeft gedaan om tot de stich ting van een centraal vliegveld te komen, omtrent den huidigen stand van zaken en omtrent 's ministers opvattingen. Sommige leden verklaarden niet in te zien, dat aan een centraal vliegveld be hoefte bestaat en de keuze van Schiphol als het eenige vliegveld voor internationaal luchtverkeer achtten zij voor Rotterdam volstrekt verwerpelijk. Andere leden waren niet zoo volstrekt gekant tegen het denkbeeld, één internatio naal vliegveld aan te wijzenr Zij zouden daarmede kunnen instemmen, indien dat eene vliegveld dan ook werkelijk centraal gelegen zal zijn ten opzichte van de groote steden. Verscheidene leden gaven eveneens de voorkeur aan Leiderdorp althans een centraal gelegen terrein boven Schiphol, doch sommige betwijfelden, of de omgeving van Leiderdorp voor het stichten van een nieuw vliegveld wel centraal genoeg is ge legen. Zij zouden aan den omtrek van Bo degraven de voorkeur geven. Andere leden zouden juist, omdat Leider dorp noch Bodegraven op den duur Rotter dam zal kunnen bevredigen, verre de voor keur geven aan de thans in uitzicht ge stelde oplossing. Schiphol moge later zijn ontstaan dan Waalhaven, het is het best geoutilleerde vliegveld van Nederland, heeft het meeste verkeer, is gunstig gelegen en heeft een goeden naam in het buiten land; bij het inrichten van een nieuw vlieg veld enkele kilometers Zuidelijker, zou den de belangrijke in Schiphol geïnvesteer de kapitalen verlóren gaan. WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD Gissingen in verband met de versterkte bestrijding De regeeringspersdienst bericht: Naar aanleiding van in de laatste dagen van verschillende zijden gepubliceerde cou ranten-artikelen betreffende de uitwerking der regeerings-voornemens met betrekking tot de versterkte bestrijding der werkloos heid onder de jeugd, in het bijzonder om trent de richtlijnen, welke daaraan ten grondslag zullen worden gelegd, wordt medegedeeld, dat aangezien de bereids met betrekking tot dit onderwerp plaats heb bende besprekingen nog geheel commisso riaal zijn, deze berichten elk officieel of officieus karakter missen. Integendeel moeten zij in hun algemeen heid worden geacht niet te zijn gesteld in den geest, waarin een voorloopig program ma te dier zake door de Rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk der jeugd werkloosheid aan een subcommissie is op gedragen geworden. Het komt den bevoegden instanties wen- sohelijk voor, gezien de wijze, waarop ver schillende gissingen met betrekking tot dit onderwerp werden voorgedragen, ter voor koming van misvattingen, hierop de aan dacht te vestigen. A.R. STATENLEDEN IN ZyiD-HOLLAND. Vier hunner bedanken voor een nieuwe candidatuur. Naar de „Tel." verneemt hebben vier van de elf anti-revolutionnaire leden van de Piov. Staten van Zuid-Holland, die in 1939 aftreden, te kennen gegeven, zich niet meer voor een hernieuwde candidatuur be schikbaar te stellen, nl, de heeren mr. A. de Jong, oud-wethouder van Rotterdam, W. Warnaar te Sassenheim, J. Schouten, lid der Tweede Kamer, te Rotterdam, en I. van der Loo te 's-Gravenhage. KATHOLIEKE ONDERWIJZERSDAG. Gisteren is te Utrecht de twaalfde R.K. Onderwijzersdag gehouden. Op deze bij eenkomst heeft de voorzitter, de heer W. R. de Jong, algemeen inspecteur van het BK. bijzonder onderwijs in het aartsbis dom Utrecht, aen rede gehouden over het onderwerp: Zeventig jaren na het onder- De Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij bestaat vandaag hon derd jaar. Langer dan een eeuw heeft deze maatschappij, voortgekomen uit par- ticiulier initiatief en in stand gehouden zonder een cent subsidie van overheids wege, haar menschlievend werk aan onze gevaarlijke kusten verricht. Meer dan zesduizend menschen hebben hun leven te danken aan de dappere bemanningen van de red dingsbooten der N. en Z. H. R. M. In 1938 zijn 48 zeelieden van een wissen dood gered. De N. Z. H. R. M. ontvangt van over heidswege geen subsidie, integendeel, er moet nog steeds een belangrijk bedrag door de maatschappij worden betaald aan z.g.n. doodehandbelasting. Een vreemde combinatie: een reddingmaatschappij, die „doode"hand belasting betaalt. Terecht koestert het bestuur de hoop, dat bij de a.s. herziening van de wet de Noord- en Zuid Hollandsche hiervan zal woiden vrij gesteld,' wat voor de kas een verschil van 2700 zou uitmaken. De 10.000 contri buanten dragen gezamenlijk pl.m. f40.000 bij, de intrest van het kapitaal bedraagt pl.m. ƒ48.000. Maar om de begrooting slui tend te krijgen moet de Reddingmaat schappij ca. 50.000 per jaar aan giften en legaten ontvangen. De uitgaven stijgen steeds. Er is voor het omvangrijke werk aan onze gevaarlijke kust veel geld noodig voor vernieuwing van het materiaal, voor pensioenen en on dersteuningen van oud-redders en wedu wen van redders wordt bovendien ieder jaar reeds ƒ25.000 uitgegeven. Plannen. Over de toekomst vertelde de secreta ris, de heer H. Th. de Booy, ons het vol gende: De technisch-adviseur van de N. Z. H. R. M, prof. Vossnack te Delft, is bezig met het ontwerp van een nieuwe motor- strandreddingboot, van 91/2 M. lang. Er zullen twee booten van het nieuwe type wordij gebouwd. De eerste de Presi dent Steyn is bestemd voor Egmond aan Zee, ter vervanging van de daar ge stationeerde roeireddingboot. De tweede een geschenk van de Nederlandsche schooljeugd wordt te Scheveningen ge stationeerd. In beide plaatsen wordt een nieuw bootenhuis gebouwd en voor de motorreddingboot te Scheveningen wordt een nieuwe waterdichte motortractor, die de fiere naam van „Zeeleeuw" zal dragen, wijs-mandement der Nederlandsche bis schoppen. De heer de Jong vroeg zich af, of de in nerlijke groei en bloei aan den uitwendi- gen groei en bloei beantwoord heeft. Er is zonder twijfel veel gedaan op dit ge bied, maar er blijft ook" nog veel te doen. Te velen keeren na het verlaten der school kerk en godsdienst den rug- toe. De leerkrachten kunnen door woord en voorbeeld werken aan de godsdienstige vorming der hun toevertrouwde kinderen. In de middagvergadering heeft prof. dr. A. Pompen, hcogleeraar aan de R.K. uni versiteit te Nijmegen, een rede gehouden over bloei, ondergang en herleving in Ier land. WEDEROM FUSIE VAN HYPOTHEEK BANKEN Zuid-Hollandsche- Zuider- en Westlandsche Hypotheekbank Naar het „Hbld." uit goede bron ver neemt zullen bij zonderheden worden ge publiceerd over een fusie, die is ontworpen tusschen de Zuid-Hollandsche Hypotheek bank, de Zuider Hypotheekbank en de Westlandsche Hypotheekbank. De plannen zullen aan aandeelhouders der betrokken instellingen worden toege zonden en zij zullen daarna aan hun oordeel worden onderworpen. De tendens tot concentratie in het hypo- theekbedrijf blijft nog altijd bestaan en vindt haar oorsprong in de scherpe con currentie zoowel onderling als van de zijde der andere beleggende lichamen wordt on dervonden. Het kostenvraagstuk speelt hierdoor een grootere rol dan vroeger en door samensmelting hoopt men belangrijke besparingen te krijgen. Dit is ook het oogmerk geweest van het samengaan van de Nederlandsche met de Friesch-Groningsche Hypotheekbank, ter wijl de overneming van de 's-Gravenhaag- sche Hypotheekbank door de Verz. Mij de Nederlanden van 1845 eveneens haar oor sprong vond in de moeilijkheid vojr som mige hypotheekbanken om, onafhankelijk de concurrentie het hoofd te bieden. Door het samengaan van bedoelde drie hypotheekbanken zal een pandbriefkapitaal van omstreeks 104 millioen in een groep worden geconcentreei-d. Directeur Damme naar Indië. Met het Indië-vliegtuig „Reiger", dat gistermorgen onder commando van gezag voerder Bax naar Indië vertrok, is voor een koït particulier bezoek als passagier meegegaan de directeur-generaal der P.T.T. dr. ir. M. H. Damme. gekocht. De statons De Krim en Cocks- dorp worden samengevoegd, waardoor de roeireddingboot van De Krim kan worden afgevoerd. Vcor het nieuwe station zijn een motortractor en een reddingbootwagen noodig. Nieuwe bootenhuizen. De 21 jaar oude motorreddingboot C. A. den Tex te Harlingen vraagt dringend om vervanging. Dit wat betreft het program ma tot 1940. Daarna zullen nieuwe boo tenhuizen voor Katwijk a. Zee, Noord- wijk, Zand voort, Wijk a. Zee, de Koog Oosterend (Terschelling), Nes (Ameland) en Schiermonnikoog worden gebouwd. Met deze vernieuwingen is een bedrag van 400.000 gemoeid. Wij hopen, aldus de heer de Booy, in staat te zijn deze plannen vóór 1945 te kunnen verwezenlijken. Onze uitstekende bemanningen en ijve rde plaatselijke commissies verdienen al leen met het allerbeste en meerrt betrouw bare materiaal te werken. Maar er zijn ge lukkig vele Nederlanders, die beseffen, dat de N. Z. H. R. M. gesteund dient te worden. D:1 bewijst b.v. het nieuwe sta tion Terschelling, waar een bootenhuis is gebouwd en een nieuwe motorstrandred- dingboot, de Nicolaas Marius, is gestatio neerd. Bootenhuis en reddingboot zijn vrij wel geheel bekostigd door twee onbeken de, milde gevers, die ƒ50.000 beschikbaar stelden. Ond^ idiugen. Vandaag op haar verjaardag heeft de N. Z. H. R. M. onderscheidingen aan redders uitgereikt. Te Scheveningen, voor de befaamde red ding van de opvarenden van de Sch. 102 op 9 October j.l. kreeg de schipper van de „Zeemanshoop" M. J. dc Bruin, de greote gouden medaille van de N. Z. H. R. M. Aan A. P. Kramer, motordrijver van de „Zeemanshoop" is de kleine gouden me daille uitgereikt. De zilveren medaille ont vingen J. Dijkhuizen, A. Toet, O. M. Klaa- sen, C. Grootveld en G. Groen. Allen ont vingen een getuigschrift in lijst. Te Ameland zijn uitgereikt: de zilveren gesp op de zilveren medaille (met getuig schrift) aan Botte Ney, L. Kanger en S. de Jong en de bronzen medaille aan G. Lap, J. de Jong, G. Bruins en D. Borsch voor de reddingen op 4 en 8 October (resp. „Johanna", ..Hoop op Behoud" en „Sperwer"). Een koninklijke wijze om een verjaar dag te herdenken! WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS Verkrijgbaar van 1 December tot en met 5 Januari De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie maakt bekond, dat van 1 December tot en met 5 Januari a.s. wel dadigheidspostzegels worden verkrijgbaar gesteld. De netto-opbrengst van deze zegels is wederom bestemd voor steun van den arbeid ten bate van het bescherming- en hulpbehoevende kind in het algemeen, met uitzondering van de zuigelingenbescher ming. De zegels worden uitgeven in 5 soorten, met een frankeerwaarde van resp. lj^, 3, 4, 5 en 12 y3 cent. De kleur is resp. bruin zwart, paarsrood, groen, roodbruin en blauw. De verkoopprijs van de zegels bedraagt resp. 3, 5, 6, 8 en 16 cent. De zegels dragen alle een zelfde voor stelling: t.w. een fluitspelend jongetje te midden der natuur, die door bloemen, een vogeil en een visch is verbeeld. Het ontwerp, uitgevoerd in koperdiep druk, is van den graphischen kunstenaar Pam G. Rueter, te Sloterdijk. De weldadigheidspostzegels hebben een beeldvlak van 18 x 27 n.m. en zijn voor de frankeering, mede in het internationale verkeer, geldig tot en met 31 December 1943. (St.crt) HET TIENJARIG BESTAAN EENER SYNAGOGE Herdenkingsplechtigheid gaat niet door Wegens de bittere vervolgingen, waaraan de Duitsche Joden thans blootstaan, heeft het kerkbestuur der Nederlandsche Israëli tische Hoofdsynagoge te Amsterdam be sloten de voorgenomen plechtige herden king van het tienjarig bestaan der synagoge Linnaeusstraat, welke a.s. Zondagavond zou plaats vinden, niet te doen doorgaan. BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter is behoudens tusschen- tijdsche wijziging, voor de week van 10 tot 17 November vastgesteld op 70 cent per K.G. Biggenmerken. Van 24 tot 29 October zijn 50.623 (v.j. 43.083) biggenmerken aangebracht. Van de toekenning 1938 zyn tot 29 Octo ber 1.1. gebruikt 1. 710.752 merken, tegen over 1.509.729 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Van 1 Januari tot genoemden datum zijn in totaal 1.973.481 (v.j. 1.659.868) biggen gemerkt. FORENSEN PROTESTEEREN Tegen opnieuw voorgestelde forensen belasting In de gisteravond te Amsterdam ge houden jaarlijksche vergadering van den Algemeenen Bond van Forensen zijn de beide wetsontwerpen betreffende de ge- meente-financiën ter sprake gekomen, wel ke wetsontwerpen enkele weken geleden door de regeering bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn aanhangig gemaakt. Hoewel het hoofdbestuur zich nog verder biaraadt omtrent de feitelijke beteekenis van het wetsontwerp, waarbij zooals men weet wordt voorgesteld opnieuw een forensenbelasting te heffen bleek de vergadering unaniem van oordeel, dat in 1929 bij de wet op de financieele verhou ding van rijk en gemeenten het stelsel van een afzonderlijke belasting der forensen op staatsrechtelijke gronden in principe is af geschaft en afgeschaft behoort te blijven. Voorts vernemen wij nog, dat de Alge- meene Bond van Forensen een uitnoodiging heeft gekregen tot bijwoning van de ver gadering, welke de dagelijksche besturen van Forensengemeenten morgenmiddag in het gemeentehuis te De Bilt houden, in welke bijeenkomst dezelfde wetsontwerpen in bespreking worden gebracht. De bond heeft deze uitnoodiging aan vaard. Afgevaardigd zijn mr. P. B. H. van Groin Soetens, dr. H. van Beeck Vollen hoven en de heer C. D. van Vliet. VERZOEK VERBINDENDVERKLARING OVEREENKOMST ZEEPINDUSTRIE. In de Staatscourant van 26 October 1938, werd medegedeeld, dat de Minister van Econimsche Zaken een bij hem ingediend verzoek om algemeen verbindendverkla ring van een ondernemersovereenkomst m de zachte-zeepindustrie aan de vaste com missie van den Economischen Raad ex ar tikel 8 van de wet op het algemeen ver bindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935, om ad vies heeft gezonden. Deze overeenkomst houdt o.a. in, dat de jaarlijksche afzet door de betrokken fabri kanten wordt beperkt tot een nader te be palen percentage van den gemiddelden af zet dier fabrikanten in de periode 1 April 1931 tot en met 31 Maart 1938 van zachte- zeep in bulk, vermeerderd met een gelijk percentage van den afzet in de periode 1 April 1937 tot en met 31 Maart 1938 van zachte-zeep in z.g. kleinverpakking. Voor de fabrikanten, die in de eerstgenoemde periode niet regelmatig hebben geprodu ceerd, wordt de aldus gevonden basis-hoe- veelheid nader volgens bepaalde regelen gecorrigeerd. Onder zachte zeep worden in deze overeenkomst de artikelen ver staan, die in den handel bekend zijn als zachte groene en gele zeep en transpa- rantzeep. In verband hiermede wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in ge val van algemeen verbindendverklaring van bovenbedoelde overeenkomst de daar in opgenomen bepalingen, behoudens eventueel door den minister vast te stel len uitzonderingen, zullen gelden voor alle personen, die handelingen verrichten, welke naar haar aard onder deze over eenkomst vallen. Voor nadere inlichtingen met betrek king to een door bovengenoemde commis sie op 22 November a.s. te houden open baar verhoor, waarop alle belanghebben den in' de gelegenheid zullen worden ge steld van hun opvatting terzake te doen blijken, wende men zich tot het secreta riaat dezer commissie, Bezuidenhoutsche- weg 87, 's-Gravenhage. DE WILDE BUSSEN Een nieuwe vondst Bussum is een brandpunt geworden in den strijd der wilde bussen. De onderne ming Van der Leyden zal een nieuwe vondst toepassen. Gegadigden zullen een auto'tje van blik kunnen koopen voor 30 cent en krijgen daarbij een reis naar Am sterdam via Laren, Blaricum, Huizen ca deau. In deze gemeenten is de prijs van het speelgoed ook op 30 cent bepaald. Het eerste vertrek zal morgenochtend om 7.30 uur geschieden. STERKE AARDBEVING TE DE BILT WAARGENOMEN. Gisteravond werd aan het Meteorolo- gxsch Instituut te De Bilt een buitengewoon ^sterke aardbeving geregistreerd, zooals se dert 2 Maart 1933 (Sauriku-aardbeving bij Noordoost Japan) niet werd opgeteekend. De registreering begon om 20 uur 30 mi nuten 8 sec. ty'd van Greenwich, de afstand van den oorsprong bedraagt ongeveer 7500 K.M., de richting ligt waarschijnlijk tus schen Noord- en Noord-Oost-West, de oor sprong nabij of in Alaska. NEDERLANDSCH CREDIET AAN FRANKRIJK. Groot 100 millioen in schatkistbiljetten. Naar wij vernemen hebben de heeren Mendelssohn en Co. Amsterdam en de Ned. Handel-Mlj., met medeweten doch zonder medewerking van de Nedex-landsche Bank, een bedrag van 100.000.000 schatkistbil jetten van den Ftanschen staat overgeno men. Deze schatkistbiljetten hebben een loop tijd van drie maanden en kunnen, naar keuze van de Fransche regeering, viermaal telkens voor een periode van drie maanden worden verlengd. De biljetten luiden in gulden, de terug betaling zal, naar keuze van den houder, geschieden in guldens of in goud. 's-JIERTOGENBOSCH KRIJGT SCHUIL KELDER TEN GESCHENKE In tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten heeft de burgemeester van 's-Hertogenbosch Woensdagmiddag een ge heel ingerichten schuilkelder geopend, wel ke de stad is aangeboden door de directie van „Maison Nouveautés", die aan de Pens markt op dezen dag een nieuwe zaak open de. LUCHTVAART VRIJWILLIGE ORGANISATIE SPORTVLIEGERS. Navigatievlucht van Schiphol naar Soesterberg. Morgen organiseert de vrijwillige orga nisatie sportvliegers een groote navigatie vlucht van Schiphol naar Soesterberg en terug. De deelnemende machines, in totaal on geveer achttien, welker bestuurde-is allen leden van de V.O.S. zijn, vertrekken om ongeveer half één van Schiphol. Gevlogen wordt via Alphen aan den Rijn, Vianen en Woudenburg, waar diverse stille contro l's aanwezig zijn, welke de navigatie con troleeren van de vliegers. Het tweede traject gaat van Soesterberg, Koitenhoef, Naarden, Muiderberg, Schip hol. Op dit traject zijn verschillende krui sen uitgelegd, welke door de vliegers op genomen en in de kaart geteekend moeten worden. Op Schiphol, waar de vliegers tusschen half drie en drie uur terug zul len keeren, zullen zij doellanden. De vlucht staat onder leiding van den groep Amsterdam van de V.O.S. Dit is de eerste keer dat de V.O.S. Soes terberg zal bezoeken, voor welk bezoek speciale toestemming is verleend. VLIEGTUIGONGELUK IN JAPAN Een vliegtuig van de Japan Air Transport een Douglas D.C. 3, plaats biedende aan 21 personen, is, toen de piloot trachtte een botsing met een tweede Douglaspassagiers- vliegtuig. dat opsteeg, te vermijden, met den linkervleugel tegen een pijnboom ge vlogen en neergestort, tijdens een proef vlucht nabij vliegveld Foekoeoka in Kioes- joe. Vijf personen, onder wie de bestuur ders en een weerdeskundige, werden" ge wond. Het vliegtuig was een van de vier Douglasmachinesi die de vorige maand in. Amerika gekocht zijn. BIOSCOPEN TE LEIDEN THEATER HUÜb'^FlLMS INHOUD AANVANGSUUR KLEURING Lido: De brand van Oud- Chicago (Tyrone Power, Alice Fay). Als de maan schijnt in Kentucky. (Ritz Brothers). Sensationeel Komisch lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati- née. Goedgekeurd v. volwassenen Trianon: Care Free (Ginger Rogers,- Fred Astaire) Meisjes van 17. (Karl Diehl, Doro thea Wieck). Amusante dansfilm Speelfilm lederen avond 8.15 uur. Vrijdag 2.30 uur. Zaterdag en Zondag vanaf 2 uur doorl. voorstelling. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Vluchtelingen. (Hans Albers, Kathe von Nagy). Cowboy-eer. (Reb Russell). Avontuurlijk Wild-West lederen avond 8 uur Zondag ook van 47 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen I.uxor: La Habanera (Za- rah Leander). De terugkeer van den rooden Pimper nel. (K. Barns, So phie Stewart). Speel- en zangfilm Avontuurlijk lederen avond 8 uur. Zondag van 2—7 uur Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwasenen Rex: Jij bent mijn leven. (Benjamino Gigli). Charley Chan op Broadway. (Warner Oland). Romantische zangfilm Detectivefilm lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Eiken werkdag 2 uur matinée. Goedgekeurd v volwassenen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7