SPORT Acaderofenieuws STADS a NIEUWS AGENDA VRIJDAG 11 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaal Bij onze agenten ^0 cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V HOE WORDT HET WEER? OPKLAREND. De Bilt seint: Verwachting:: Meest matige, in het Zui- .den wellicht toenemende Oosctelijke tot Zuidelijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, in den nacht en den morgen mist, overdag opklarend, zelf de temperatuur. Hoogste barometers!: 771.3 te Memel. Laagste barometers!: 738.1 te Akureyri. Het geheele continent is nog bedekt door hei uitgestrekte gebied van hoogen lucht druk, dat thans reikt van het Noorden van Scandinavië tot het Middellandsche Zee ge bied en Noord-Afrika met maxima in Lap land en in Polen. Op den Oceaan ligt sta- tior.nair op het Oostelijk deel het enorme gebied van lagen luchtdruk, waarvan het Noordelijkste minimum thans in de Poolzee ligt, terwijl de depressie zich Zuidwaarts uitbreidt tot de Azoren. De diepe minima bewegen zich in een richting Zuid-Noord, hun kernen komen echter steeds dichter bii Ierland te liggen. Het regengebied reikt echter nog niet verder Oostelijk als de Iersche Zee. Op het vasteland zijn de win den meest zwak en uit Oost tot Zuid. Naar het Westen nemen de windsterkten toe tot krachtig aan den ingang van het Kanaal, in Ierland en het Zuid-Westen van Enge land. Over het algemeen is tot in Midden- Zweden de temperatuur zacht. Ook in het Noord-Westen werd het veel zachter. In Zweden verplaatste het gebied van strenge vorst zich naar Lapland. Het weer zal in onze omgeving nog weinig veranderen. Na opkla ring in den middag zal zich in den nacht weer mist vormen. Morgen overdag zal de bewolking waar schijnlijk zwaarder zijn dan heden. De wind blijft uit Zuid-Oost met matige kracht. Na een koude nacht wcrdt het morgen overdag weer zacht. LUCHTTEMPERATUUR. 12.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 4.45 uur tot Zaterdagmorgen 6.44 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 12 Nov. voorm. 5.15 uur en nam 5.40 uur. Maan op 19.40 uur Vrijdagavond. Maan onder 11.35 uur Zaterdagvoormid dag. NIEUWE WETTELIJKE MAATREGELEN OP KOMST. Hitler, Goering, Hess en v. Ribbentrop in beraad. De leidende leden van de regeering, on der wie Hitier, Goering, Hess en von Rib bentrop, zijn gisteravond bijeen gekomen, om de maatregelen te overwegen, welke te gen de Joden getroffen zullen worden. Men verwacht, dat de betreffende maat regelen zeer spoedig zullen worden uitge vaardigd en in officieele kringen is men van meening, dat ze zeer streng zullen zijn. EEN PROTEST VAN JOODSCH WERELDCONGRES. Havas meldt uit Ge.nève, dat het Jood- sche wereldcongres gisteravond een com muniqué heeft gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat het zich, terwijl het den aan slag met doodelijken afloop betreurt, welke een Poolsche Jodenjongen heeft gepleegd op een lid der Duitsche ambassade te Pa rijs, verplicht ziet, met kracht te protestee ren tegen de hevige beschuldigingen, wel ke bij deze gelegenheid door de Duitsche pers tegen het geheele Jodendom worden gericht en vooral tegen de vergeldings maatregelen, welke thans genomen wor den tegen de Duitsche Joden". Na er aan herinnerd te hebben, dat tal- looze Joden tijdens de vervolgingen der laatste jaren werden gedood, betoogt het Joodsche wereldcongres, dat de werkelij ke verantwoordelijken voor de misdaad te Parijs degenen zijn, die deze vervolgingen verheerlijken door niet op te houden te prediken, dat geweld boven recht staat. AFGRIJZEN OVER HEEL DE WERELD ONTSTEMMING IN AMERIKA. Ontaarding, die afschuw wekt. De anti-semietische manifestaties in Duitschland hebben in heel Amerika hevige opwinding en gevoelens v. verontwaardiging gewekt. Men wijst er op, dat deze exces sen blijkbaar zijn georganiseérd. Algemeen is de overtuiging, dat Duitschland aldus zijn baat tegen de Joden uitvierend, zijn tegen woordig regime zelf tot een voorwerp van haat maakt over heel de wereld. Bijzonder groot is de opwinding in de Joodsche kolonie te New York, waar tal- looze met schrik en ontzetting denken aan hun verwanten in Duitschland. De „New York Times" schrijft in een hoofdartikel: De tooneelen, die zich giste ren hebben afgespeeld kan niemand aan zien zonder zich te schamen voor de ont aarding van het menschdom. De „New York Herald Tribune", welk blad evenals de „Times" zeer fel is in zijn uitlatingen, schrijft: Wat men niet kan be grijpen is, hoe zelfs de tegenwoordige meesters in Duitschland zich kunnen ver beelden. dat zij, door dit soort dingen toe te laten, zich voor hun groote schepping iets anders verwerven dan een afschuw van alle beschaafde menschen. UIT DE FRANSCHE PERS. De misdaad van een kind. De „Petit Parisien" schrijft: „De wereld verwondert er zich met verontwaardiging over, dat in een zoo beschaafd land als Duitschland de misdaad van een enkeling kan leiden tot represaillemaatregelen te gen slachtoffers, die met den moordenaar in niets anders dan het ras in betrekking staan." De „Populaire" schrijft: De misdaad van een kind maakt het mogelijk, dat de regee ring van een rijk met 80 millioen inwoners de meest sombere gebeurtenissen in de Middeleeuwen doet herleven. ENGELSCHE PERS INSTEMMIG IN AFKEURING. Sinds lang is zooiets niet meer voorgekomen. De meeste Engelsche bladen wijden van daag hoofdartikelen aan de antisemitische uitspattingen in Duitschland. De „Times" is van oordeel, „dat geen buitenlandsche propagandist, die er op uit is, Duitschland zwart te maken voor het oog der wereld, de beschrijving van de brandstichtingen, mishandelingen en laag hartige aanvallen op een weerloos en on schuldig volk zou kunnen overtreffen. Mil- lioenen Duitschers moeten afschuw heb ben voor de oneer, die hunn aam gisteren is aangedaan en de verantwoordelijkheid, waarin men hen heeft laten deelen." De „Daily Telegraph" verklaart, dat de „orgie van beestachtigheid", die men giste ren in Duitschland kon zien, overal in de beschaafde wereld een rilling van afgrij zen zal verwekken. De wraak der nazis is een der verschrik kelijkste dingen in deze eeuw geweest. De „News Chronicle" schrijft, dat de pro- grom, die sedert de donkere Middeleeuwen nauwelijks in felheid is overtroffen, over al in Groot-Duitschland het welberekende grondigheid is uitgevoerd. Niet op basis van zulke beestachtigheid kan er eenige hoop op begrip zijn tusschen de leiders van Duitschland en het volk van dit land. De „Daily Herald" schrijft: Sedert lan gen tijd is niets van dien aard in een land van de grootte van Duitschland voorgeko men, en het eerste resultaat er van moet zijn, dat alle voorstanders van internationa le samenwerking met zooiets als hopeloos heid worden vervuld. De eenige hoopgeven de omstandigheid is, dat naar het schijnt dt Duitsche openbare meening er toe heeft bijgedragen, dat de Duitsche regeering last gegeven heeft, dat een einde aan de pro- grnm moest komen. DAMMEN Stultus Ponens. Donderdag speelde „Stultus Ponens" haar eersten competitiewedstrijd tegen „Wij willen dammen II". De uitslag was 137 voor S. P. M RademakerP Lamen 20 C. VerdegaalW. Laman 20 G. RademakerM. v. Oosterhout 20 W. VerdegaalW. Vlasveld 20 W. RademakerH. Binnendijk 20 H. v. TeijlingenJ. Binnendijk 11 D. BosJ. v. d. Hout 02 L. VerdegaalD. Houps 20 C de BoerH. de Klerk 02 C. GroenL. Brand 02 DE WERELD IN VOGELVLUCHT BERLIJN: De uitspattingen, welke in ge heel Duitschland tegen de Joden en hun bezittingen zijn los gebroken, hebben rijksminister Goebbels er gistermiddag ten slotte toe gebracht een proclamatie uit te vaardigen, waarin aan de bevolking de strenge eisch wordt gesteld, dat onmiddel lijk van alle verdere demonstraties en acties tegen de Joden wordt afgezien.. Ondanks dit verbod der rijksregeering werden de betoogingen, de woeste vernie ling van Joodsche warenhuizen, winkels en huizen, en de plunderingen in Joodsche koffiehuizen, zonder dat de politie tusschen beide kwam, om het bevel van den minis ter te doen eerbiedigen, voortgezet. Bij het vallen van den avond hadden de manifestaties van nazi-woede een angst wekkend hoogtepunt bereikt en speelden zich tooneelen af, zooals Berlijn nog nim mer aanschouwd. In den avond werd rijkelijk laat de politiebewaking te Berlijn verdubbeld en toen pas kwam er aan deze georgani seerde wanorde een einde. Eenige aankon diging, dat de schuldigen gestraft zullen worden, hetgeen, gezien het gebeurde te Weenen tijdens de bestorming van het paleis van kardinaal Innitzer, toch een wassen neus zou zijn geweest ontbreekt thans geheel. Er worden nu nieuwe wette lijke maatregelen voorbereid, waarvan de Duitsche autoriteiten nog durven verkla ren, dat zij niet malsch zullen zijn. Alsof de Joden de schuldigen waren. Joden schij nen echter geen menschen te zijn. De ver ontwaardiging over deze redelooze wanda den is in het buitenland zeer groot. ROME: Wanneer het in Duitschland op de Joden regent, druppelt het in Italië. Ook daar zijn zoojuist nieuwe maatregelen van kracht geworden, welke de rechten der Joden aanzienlijk beperken. Voorzoover het huwelijksrecht erbij betrokken is be- teekenen de nieuwe wetten een schending van het Concordaat. Maar Concordaten staan tegenover op gelijk plan als de Jo den; zii zijn er slechts óm stuk geslagen te worden. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten:, de heeren P. Guittart, Rotterdam, P. J. W. Bijnen, Den Haag en L. H. N. F. M. Bosch van Rosenthal, Utrecht; Doctoraal examen Geneeskunde: de hee ren B. M. M. Delemarre, Den Haag, Ph. Glaser, Den Haag; Candidaatsexamen Rechten: mej. J. Co- hen Tervaert, Utrecht en de heeren C. Th. E. M. Lammerschap, Rotterdam, J. A. Dek- natel, Den Haag; Artsexamen le gedeelte: mej. H. Bou- ma, Den Haag. Bevorderd: tot arts: de heeren B. J. Rethmeier, J. J. Schermer, J. Kappers, allen Den Haag. Een politieke school Het bestuur van den Statenkring „Leiden" besloot tot de oprichting van een politieke school, waaraan alle Katholieken boven de 18 jaar en be- hoorende tot dien kring, kunnen deel nemen. In aansluiting op het succes, dat de Par tij in tal van plaatsen reeds met deze scholen heeft, verwacht het Statenkring- Bestuur ook voor Leiden en omgeving zeer goede resultaten. De bedoeling is, dat gedurende de win termaanden in de R.K. H.B.S., Mariënpoel- straat te Leiden, door twee deskundige leeraren onderricht wordt gegeven in ver schillende onderwerpen, welke ten nauw ste met de politieke-, godsdienstige- en economische ontwikkeling samenhangen. In hoofdzaak betreft dit: a. Staatsinrichting van Nederland en Indië; b. Sociologie; c. Geschiedenis en beginselen R.K. Staatspartij d. Geschiedenis en beginselen der ove rige partijen. Als leeraren zullen optreden de heeren mr. H. F. A. Geise en mr. D. A. Holtz. De z.g. school zal staan onder leiding van een com bestaande uit den Zeer- eerv Pater B. de Goede, directeur van de R.K. H.B.S.. voorzitter, mr. E. J. M. H. Bolsius, secretaris en H. Lombert, penningmeester. De lessen zullen wekelijks gehouden worden in de R.K. H.B.S., Mariënpoel- straat te Leiden, op Dinsdagavond te be ginnen Dinsdag 22 November a.s. des a .ids te 7.30 uur. Twee lessen gedurende 50 minuten per avond. Aanmelding voor dezen cursus kan ge schieden vóór 20 November a.s. bij den Secretaris van den Statenkring, H. J. van 1 te Zoe*erwoude, Hcrve F'mdvik R 163. LEIDEN, 12 November. Een cursus in bijen-teelt. Wellicht zullen meerderen onder uw le zers zich het artikel over bijenteelt her inneren, dat namens de afd. Leiden van de Vereeniging tot bevordering der Bijen teelt in uw blad werd opgenomen, waar in allereerst gewezen werd op het nut van de bijenteelt voor de fruitteelt, maar bo vendien ook op het genot, dat natuurlief hebbers zich kunnen verschaffen door het van nabij gadeslaan van het leven en werken der bijen. Een paar practische lessen werden voor belangstellenden ge geven, die echter door het ongunstige weer van dezen zomer niet geheel tot hun recht kwamen. Het bestuur van bovengenoemde Ver eeniging heef^ nu besloten, een cursus in bijenteelt te organiseeren, die begin Ja nuari '39 zal aanvangen en bestaan zal uit zes theoretische lessen, te geven door den heer C. P. Vergouwen, leeraar in bijen teelt te Voorhout. Deze lessen zullen ten slotte gevolgd worden door een paar prac tische. De kosten van deelneming aan den geheelen cursus, waarvoor de Regeering subsidie verleent, bedragen f 1.25 in 't ge heel, terwijl werkloozen en minvermogen den van lesgeld vrijgesteld kunnen wor den. Ter inleiding zal op Vrijdag 18 Novem ber a.s. 's avonds te half acht, de film der Vereeniging vertoond worden, die ons in schitterende opnamen het geheele leven der bijen en de werkzaamheden van den imker gedurende de geheele zomer doet zien. Door de welwillende medewerking van prof. dr. Baas Becking, en in samen werking met de Vereeniging van Hortus- Vrienden, zal deze film vertoond worden in de Collegazaal van het Botanisch Labo ratorium, ingang Nonnensteeg 3, alhier, terwijl de heer Kroes, voorzitter van de afd. Amsterdam, de film mondeling zal toelichten. Belangstellenden kunnen gratis, voor zoover de plaatsruimte toelaat, een toe gangsbewijs voor dezen avond aanvragen bij den secretaris der af deeling: Hooge Rijndijk 137, waar men zich ook kan aan melden voor deelneming aan den cursus. Met vriendelijke dank voor de plaatsing, Namens het bestuur, S. BROEKHUIZEN, secretaris. De Kraamverpleging te Sassenheim. SASSENHEIM, 10 November. Naar aanleiding van het ingezonden stuk uit S'heim aangaande de kraamver pleging zou ik graag een opmerking ma ken n.l. deze, dat „moeder van tien kin deren", toch zeker geen moeder is, die week in week uit van een paar steuncen- ten hoeft te leven; anders zou z;j nooit de opmerking kunnen maken van: er gaat zoo dikwijls ongemerkt vijf cent weg, want daar heb je dan geen kans voor, daar je eerst je centen wel 10 keer nakijkt voor je ze uitgeeft. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsing, teeken ik Een Moeder van 7 kinderen, die toch heusch geen vijf cent ongemerkt weg kan geven. BAZAR LEIDSCHE DIERENASYL. Ook de laatste bazaravond was volko men geslaagd; de foyer vulde zich geleide lijk met kijkers en koopers to een gezelli ge volte. Onder leiding van mevrouw Maartje Offers heeft het Leidsche Dames koor eenige welgekozen liederen ten ge- hoore gebracht. Het trof ons, dat dit koor zoo rhytmisch, vocaal zuiver en opgewekt zong, wat zeker aan de bezielende leiding van de dirigente mag worden toegeschre- Naar de penningmeester ons meedeelde bedraagt de bruto-onbren?st van de drie- daagsche actie ongeveer 750 gulden. NEDERLANDSCH TOONEEL Maandag 14 November wacht Leiden een bij zonderen avond. In den Schouwburg wordt n.l. een buitengewonen voorstelling gegeven ter herdenking van het feit, dat mevrouw Annie van der Lugt Melsert-van Ees voor de 700ste maal „Boefje" speelde. Het mag als een zeldzaamheid gekenschetst worden, indien een stuk in Nederland hon derd maal wordt opgevoerd. Stukken, die vijfhonderd maal opgevoerd worden, ko men op een kwart eeuw voor, maar het getuigt van een ongekend diepe indruk, die stuk en spel bij publiek moeten maken, wil een opvoering 700 maal plaats vinden. Aldus is het geval met Brusse's Boefje. Is dit succes zeer zeker aan de kwaliteiten en den inhoud van het stuk te danken, niet minder vindt deze triomphtocht van zuiver nationale kunst haar oorzaak in hetsublieme spel van mevrouw Annie van der Lugt Melsert-van Ees, die voor de zevenhon derdste maal de rol gecreëerd, die in de historie der Nederlandsche tooneelspeelf kunst onafscheidelijk en glorieus verbonden zal zijn aan haar naam. ZESDE LUSTRUM VAN „PERHIMPOENAN INDONESIA". De politieke organisatie „Perhimpoenan Indonesia" van de Indonesische studenten in Nederland zal op 10 December a.s. haar zesde lustrum vieren. viering zal geschieden in het A.M. V.J.-gebouw, Leidscheplein, te Amster dam. LEIDEN. Vrijdag, 2e Abonnementsconcert Residen tie orkest, dirigent Frits Schuur man, soliste Henriette Bosnians, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Zondag, Maandag, Dinsdag Tentoonstelling Misgewaden enz. van de- Ver. der Eeuwigdurende Aanbidding en het Liefdewerk voor arme kerken, „Huize Maria", Pieterkerkkoor- steeg 15, 2.306 uur. Dinsdag. Lezing door Patei Dr. Piket S.J. over „De Oxfordbeweging", Patro naatsgebouw Oegstgeest, 8 uur. Deze avond is toegankelijk voor de leden van „Geloof en Wetenschap". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 5 tot en met Vrijdag 11 Nov. a.s. waargenomen door de apotheek M. Boek wijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. P. A. H. DE BOER. Rede over „het Koningsschap in Israël". Hedenmiddag heeft prof. dr. P. A. H. de Boer, benoemd tot gewoon hoogleetaar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Universiteit alhier, om onderwijs te geven in de uitlegging van het Oude Testament, de geschiedenis van den Israëlitischen godsdienst en van de Israëlitische letter kunde zijn hoogleeraarsambt aanvaard met een inaugureele rede over het onderwerp: „het Koningschap in Oud Israël". Het Oude Testament verhaalt ons van den aanvang van Istaëls koningschap. Het hoofstuk van den godsdienst van Israël dat het koningschap behandelt, plaats ons voor de volgende moeilijkheid: in Israël is het begrip koning drager van groote godsdien stige waarden, zooals blijkt uit de beoor deeling der Davidische dynastie, het mes- sias-ideaal, de psalmen, en niet het minst uit de melektitel van Jahwe zelf. De ge dachte „God is koning" is voort blijven le ven, via het Nieuwe Testament in de Chris telijke Kerk en ook in den godsdienst van het Joodsche Volk. Tevens echter treffen wij anti-royalistische uitspraken aan. De uitingen der profeten van het klassieke tijdperk acht spreker door Hun temporeele bepaaldheid en groote bewogenheid niet voor het constateeren van principiëelen te genstand tegen het koningschap in' aan merking te komen. Voor zijn onderwerp acht spr. belangrijk de fabel van Jotham en Samuel's verzet. Richt. IX en I Samuel VIII. Het probleem is dat wij in de gege vens een godsdienstige fundeering van het koningsschap aantreffen naast een gods dienstige afkeuring van hetzelve. In het kort behandelt spr. eenige oplos singen, o.a. die der bronnenscheiding, meer beschrijving dan verklaring van de moei lijkheid. De karakteriseering „profetisch, dus jonge critiek" van de anti-royalistische gegevens wordt ongegrond geacht. Ook de verplaatsing der textgedeelten, hetwelk een apart stadium, het nagodstadium, zou op leveren, wijst spr. af. Buber gaat den goe den weg in door het probleem als een gods dienstige spanning te schetsen. Zijn con structieve oplossing, die door de texten niet bevestigd wordt en te weinig oog heeft voor den godsdienstigen zin van het God- koningchap bij andere volkeren, kan moei lijk juist zijn. Men zal bij het zoeken naar een juist verstaan rekening moeten hou den met: lo. de vormen van koningschap, die Israël gekend heeft (Alt), 2o. met het feit, dat Israël boerenvolk geweest is, 3o. het priesterlijk karakter van den z.g. rich ter, 4o. het priesterlijk karakter van Is- raëls eerste koningen. De zalving van den koning staat gelijk met die van priester en piofeet, en heeft waarschijnlijk het levend maken, ontvangen van de ruah van Jahwe als beteekenis. Spr. acht de anti-royalisti sche gegevens een oude traditie te zijn, het boerenverzet tegen overheersching, godsdienstig verzet, daar Jahwe, der boe ren God, de bevrijder uit de overheersching is. De godsdienstige aanvaarding wordt in de verhalen aangegeven: de priesterrich ter haalt den koning in de Jahwistische sfeer door de zalving. David maakte van het nationale Israël hoe langer hoe meer een territoriale staat, maar toont in ver schillende verhalen den priesterlijken ach tergrond van het koningschap nog te ver staan. Spr. besloot zijn rede met de gebruike lijke toespraken. AANBESTEDING. Gisteren werd door den Garnizoenscom mandant Leiden een openbare aanbeste ding gehouden, voor de levering van in- landsch versch rundvleesch, gerookt- en pekelspek over het tijdvak van 1 Januari 1939 tot en met 31 Mei 1939. Er waren zes inschrijvers t.w.: T. M. W. Bergers, Leiden, pekelspek f 0.68, gerookt spek f 0.74; N. V. Brand, Rotterdam, pekel spek f 0.66, gerookt spek f 0.74; S. Mars man, Leiden, rundvleesch f 0.569; J. J. van Mastrigt, Leiden, rundvleesch f 0.52; Ph. van Gelderen, Leiden, rundvleesch f 0.57 van der Stam, Amsterdam, rundvleesch f 0.629. Al deze prijzen per K.G. De gunning is aangehouden. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 5972. Ingenieurs-Bureau voor Bouwnijverheid, Oegstguzst, Hooge Morschweg 2—46—8. Overl. Comm.: K. B Nijkerk, dd. 17 Oct. 1938. 6786. N.V. Leidsche Handelsmaatschappij van Onroerende Goederen. Leiden, Rapen- Lurg 122. Uittr. Com.: Mej. M. M. C. van Zijp, Leiden. N. Comm.: Mej. J. H. van Zijp, Leiden..

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2