Edward Bellamy en de I.V.B. Ons standpunt in deze DONDERDAG 10 NOVEMBER 1938 30ste Jaargang No. 9180 S)e ÊcicbeiieSou^aiit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Z L Sinds 1932 is in Den Haag gevestigd de Internationale Vereeniging Bellamy, Centrale voor Nederland (af korting I.V.B.) Waarom deze vereeniging zich internationaal noemt, blijkt uit de sta tuten niet, of het moest wezen op grond hiervan, dat zij haar doel tracht te bereiken „hetzij zelfstandig hetzij in samenwerking met en door aansluiting bij andere natio nale vereenigingen of groepen, die hetzelfde doel beoogen en dit door -dezelfde of ge lijksoortige middelen trachten te berei ken.'' (art 3). Maar daarmee is zij zelf toch geen internationale vereeniging! Wat daaï- van zij, de uit de statuten aangehaalde woorden maken in ieder geval wel duide lijk, dat de I.V.B. niet wil samenwerken met en zich niet wil aansluiten bij de twee de socialistische) of bij de derde (commu nistische) Internationale, daar deze mar xistische groepeeringen, zeker wat de aan te wenden middelen betreft, andere wegen gaan dan de I.V.B. Zij verklaart immers onomwonden, dat zij haar doel langs wettigen weg bereiken wil, en be trekt ook onder de middelen daartoe niet politieke partijvorming en politieke actie. Ofschoon het minder juist is om te zeg gen, dat zij geen politieke strekking heeft, daar zij toch een algeheele omvorming der samenleving beoogt, wil zij voor dit doel alleen ijveren door in te werken op de overtuiging en de mentaliteit van alle bur gers zonder onderscheid. Zij staat niet op het standpunt van den klassenstrijd, kiest ook geen stelling tegen den godsdienst, en meent neutraal te wezen. Niet zonder reden wordt van dit alles in de statuten melding gemaakt. De vereeni ging wil zich nu eenmaal met geen enkele politieke of godsdienstige partij vereen zelvigen, omdat zij anders vreest de daarbij niet aangeslotenen reeds van den aanvang af huiverig te maken voor hetgeen zij na streeft. De afgrenzing van de socialistische en atheïstische-communistische organisa ties en het zich scharen niet achter Marx, maar achter Bellamy heeft nog te meer zin, omdat het doel, dat zij eenmaal hoopt te bet eiken, warm verwant is aan het doel, dat ook deze partijen beoogen. Zij wil nl., evenals deze partijen, komen tot een samenleving, waarin het privaat-bezit van productie-middelen en de daarmee gepaard gaande particuliere productie-wijze ver vangen is door het gemeenschappelijk be zit (communisme) der productie-middelen en een door de gemeenschap geleide ge zamenlijke productie. Zij wil dit echter op nationalen grondslag, met als eindresultaat een alle staten of naties overhuivende be langengemeenschap in coöperatief verband, en hoopt dit alles zonder geweldmiddelen, zonder bloedige revoluties, zonder verdruk king of knechting van welke bevolkings groepen ook te kunnen verwezenlijken.' Deze ideeën ontleent de I.V.B. aan de ge schriften van een voor veertig jaar over leden Amerikaanschen journalist E d- ward Bellamy, die zich naam gemaakt heeft vooral door zijn werk L o o k i n g Backward, wat in vertaling zou moe ten heeten: Terugblik, maar op grond van den inhoud in het Nederlandsch den titel gekregen heeft: „In 't jaar 2000". Zoowel in Amerika als daarbuiten heeft dit werk bij zijn verschijnen zeer grooten opgang gemaakt, omdat de schrijver daarin de le zers verplaatst in een samenleving, die zich van de bestaande samenleving onder scheidt als het licht van de donkerte, als de dag van den nacht, als de hemel van de hel. Onmiddellijk betreft dit groote on derscheid de voorzienning van het mensch- dom met de stoffelijke goederen, die wij allen behoeven om ons leven in stand te houden, te beschermen en te veraangena men. Was in de oude samenleving deze voorziening voor het grootste deel der menschheid uiterst gebrekkig en voor allen onzeker, in de nieuwe samenleving is voor allen de welstand verzekerd en gewaar borgd. Gevolgelij k daaraan is ook de gees telijke ontwikkeling en het zedelijk-gods- dienstig peil der menschheid gestegen, daar volgens de meening van den schrijver, zoo als reeds Marx geleerd had, de materieels levensbasis bepalend is voor al het overige. Verder is ook het leed, voorzoover het door menschelijke verkeerdheid veroorzaakt wordt, minder en zelfs nagenoeg verdwe nen. Deze gelukkige ommekeer heeft geen an dere oorzaak dan deze, dat het menschdom ter plaatse, waar het verhaalde zich af speelt, verzaakt heeft aan den individueelen eigendom der productie-middelen en aan het daarmee gepaard gaande produceeren enkel en alleen uit egoistisch winstbejag. De op het winststelsel gebaseerde samenle ving is er vervangen door een coöperatieve. Allen, die tot arbeiden in staat zijn en bin nen de termen vallen, dat zij reeds of nog aan den productie-arbeid moeten deelne men (d.i. van 21 tot 45 (of hoogstens 55) jaar), kunnen naar eigen wensch en aan leg zich een beroep kiezen en werken in dienst der gemeenschap en voor de ge meenschap. De baten van hun arbeid val len ten deel aan alle leden der gemeen schap en wel op grondslag van gelijkheid, zoodat alleen het mensch-zijn reeds vol doende titel is om dit gelijke aandeel te ontvangen, en het wat dit betreft geen ver schil meet uitmaakt of iemand kind, man of vrouw is, werken kan of niet werken kan, binnen de termen valt om reeds of nog te arbeiden dan wel daarbuiten valt. Dit aandeel bestaat niet in het onpersoon lijke geld, want geld is er afgeschaft, maar in een strikt-persoonlijk te-goed, welks hoogte bepaald wordt door het aantal ar beidsuren, vereischt voor een ruime jaat- lijksche voorziening in de verschillende behoeften, te deelen door het aantal ge meenschapsleven. Ieder heeft dan recht om zich aan te schaffen, wat naar dat aan tal arbeidsuren te vervaardigen is, maar blijft vrij in de keuze van wat er aan goe deren voor neemt. Elke transactie gaat in mindering van zijn te-goed, waarmee hij, een jaar moet toekomen, en wat er niet van verbruikt is verliest na het jaar voor dien persoon zijn waarde en vervalt weer aan de gemeenschap. Individueel sparen in den zin van het niet-geheel besteden van ieders te-goed heeft dus geen zin meer. Bellamy is onuitputtelijk in het uitstal len van alle voordeelen en zegeningen, die aan zulk een gemeenschapsregeling vast zitten, en voor alle bezwaren en moeilijk heden, die men ertegen opwerpt,-heeft hij een antwoord klaar. Dat het hem bij dit alles hooge ernst is, en dat de romanvorm maar een inkleeding is voor zijn ideeën, lijkt mij aan geen twijfel onderhevig. Dit komt ook tot uitdrukking in de verdere door hem ontwikkelde activiteit. Niet al leen gaf hij later nog een vervolg op zijn Looking Backward, dat Equality heet en in het Nederlandsch tot titel voert: „Ge lijkheid voor alle", maar tusschen het ver schijnen dezer beide werken in ligt een hoog opgevoerde propagandistische werk zaamheid. Ondanks zijn zwakke gezond heid ontzag hij zich niet, maar werkte in woord en geschrift aan de verbreiding van zijn ideeën. Er vormden zich door heel Noord-Amerika groepeeringen van men- schen, die aan de totstandkoming dezer Nieuwe Natie wilden meewerken. Ten dienste dier beweging stichtte hij meerde re bladen, die hijzelf redigeerde en waarin hij een groot aantal artikelen schreef. Nog onlangs is men in Amerika overgegaan tot de her-uitgave dezer artikelen en rede voeringen, en twee banden zijn er reeds van verschenen, die ook in het Neder landsch zullen uitkomen onder de titels: „Gesprekken over nationalisme" en „Bel lamy spreekt opnieuw". De door hem ge- inspireerde beweging heeft ook deelgeno- me naan den politieken strijd, maar na een aanvankelijk succes, is zij al spoedig op gelost in de socialistische volkspartij. Hij zelf is op 48 jarigen leeftijd gestorven in 1898. Dat men na 40 jaren weer naar hem teruggrijpt vindt zijn oorzaak wel in de groote crisis, waaronder het menschdom in zijn geheel en vooral ook de volksklasse gebukt gaat. Warmond. J. H. NIEKEL. Amsterdamsche millionairs Het aantal millionnairs te Amster- sterdam is weer toenemende. Blijkens de jongste publicatie van het gemeen telijk bureau van statistiek inzake de inkomsten- en vermogensbelasting be droeg het aantal op 1 Mei j.l. 97 met een gezamenlijk vermogen van 219 mil- lio en. Vergeleken bij het vorige belasting jaar, toen er 68 waren met een totaal bezit van 151 millioen gulden, beteeke- nen deze cijfers dus een aanzienlijken vooruitgang. Het peil van 1930, toen er nog 154 millionnairs woonden in de hoofdstad des lands, is nog lang niet weer bereikt. Het gezamenlijk vermo gen bedroeg toen 371 millioen. Nederlaag of overwin ning te München GEEN VAN BEIDE, ZEGT CHAMBERLAIN „Naar rustiger tijden" De Engelsche Minister-President Cham berlain heeft gisteravond op het jaarlijk- sche banket van den Lord Mayor van Lon den het woord gevoerd. Ten aanzien van de conferentie van Mün chen, merkte Chamberlain op: „Ik zou graag zien, dat er een einde kwam aan het denkbeeld, dat er te München een botsing was tusschen twee verschillende systemen en dat het gevolg daarvan de overwinning van een van beide zijden was. Ik kan u zeg gen, dat er geen botsing was en dat er geen sprake was van overwinning of nederlaag". Chamberlain besprak vervolgens de Tsjecho-Slowaaksche kwestie en herinnerde aan de stappen, welke gedaan zijn, om deze kwestie te regelen. „Ik wensch er met den meesten nadruk op te wijzen, aldus spreker, dat de vrede niet gered werd door woorden, zelfs niet met nota's, doch dat hij gered werd door daden. Nu de crisis voarbij is, is het heel gemakkelijk om fouten in de oplossing te vinden, doch feit is, dat het gezien den toe stand, waaraan ik het hoofd had te bieden, niet mogelijk was, een ideale oplossing aan te bieden als het alternatief van het geweld. Ik twijfel er geen oogenblik aan, of dat wat ik deed, was goed". (Luide toejuichin gen). Chamberlain zeide vervolgens, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat de ver klaring, welke hij met Hitier tezamen heeft onderteekend, gevaren zal opleveren voor de goede betrekkingen met Frankrijk, waarbij hij er op wees, dat Lord Halifax en hij met het grootste genoegen de uitnoodi- ging der Fransche regeeringe om met hun dames een bezoek aan Parijs te brengen, hebben aanvaard. Ten aanzien van het Britsch-Italiaansche accoord zeide Chamberlain ervan overtuigd te zijn, dat het een nieuwe stap zal zijn in de richting van de algemeene bevrediging van Europa. „Kerstmis, aldus besloot Chamberlain zijn rede, nadert en ik zie geen reden, waar om wij ons niet zouden voorbereiden op dit feest in een geest van opgewektheid en vertrouwen. Naar mijn meening wijzen de politieke voorwaarden in Europa, na de spanningen in September thans in de rich ting van rustiger tijden". DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Wat wij officieus reeds wis ten, is thans officieel bekend, n.l. dat de Engelsche regeering het plan, om Palestina te verdeelen in een Joddschen en Arabi- schen staat, heeft laten varen als onuit voerbaar. Men wil thans een ronde-tafel conferentie met de Joden en Arabieren, teneinde te komen tot een gemeenschap pelijk bestuur over het land onder opper toezicht van Egeland. Wij kunnen niet zeg gen, dat het nieuwe plan met veel enhou- siasme is ontvangen. De Joden zijn boos, dat ook de Arabieren zullen worden uit- genoodigd om te regeeren over het eigen Joodsche land en de Arabieren zijn boos, omdat de Joden zullen moeten regeeren over hun Arabisch geboorteland. Zoo komt men niet veel verder. „In geval niet spoe dig een oplossing wordt gevonden, blijft Palestina onder Britsch bewind", zegt Lon den. Dat zal wel de eenige oplossing blij ken. PARIJS: De secretaris der Duitsche lega tie te Parijs von Rath is gisternamiddag aan de gevolgen van den op hem gepleeg- den aanslag overleden. Het was moeilijk anders te verwachten, dan dat als reactie hierop in Duitschland een nieuwe storm tegen de Joden zou opsteken. Dat is dan ook gebeurd, hoewel op minder disciplinaire wijze als bevorderlijk is voor den goeden naam van Duitschland. In verschillende plaatsen is het gepeupel tot de ergste ban deloosheden overgegaan. De ruiten van Joodsche winkels het is zoo makkelijk: de Joodsche winkels moeten goed kenbaar zijn werden in massa's kapotgeslagen; huisraad en inboedel werd vernield en in tal van steden zijn de synagogen in brand gestoken. In München heeft men alle man nelijke Joden maar tegelijk gearresteerd. Wij zullen de laatsten zijn om de daad van den jongen Joodschen dwaas te Parijs te verheerlijken of zelfs maar te vergoelijken, doch wanneer een dergelijke wraakoefe ning in ons eigen land zou plaats vinden, tegenover welke groep dan ook, zouden wij ons diep schamen. Istanboel: In de voormalige hoofdstad van Turkije is de eerste president van de Turk- sche republiek, Kemal Ataturk, hedenmor gen na een sleepende ziekte overleden. Hij was de modernisator van de Turken. Jodenhaat breekt los OVERAL STAAN SYNAGOGEN IN BRAND De verontwaardiging der nazis over den dood van von Rath wordt vandaag over al in Duitschland gelucht door het in brand steken van synagogen, het inslaan van rui ten en het arrestëeren van Joden. Te Berlijn zijn over de ingeslagen ruiten opschriften geplakt, zooals „Fuehrer ver los ons van de Joodsche pest". Te Hamburg is de vernieling wel zeer grordig. Niet slechts de winkelruiten zijn ingeslagen, doch ook de vensters op de eerste en tweede verdieping van aan Jo den behoorende kantoren. De eenige synagoge, welke nog te Muen- chen was overgebleven, stond hedenochtend in brand. Het vuur sloeg over naar een ach ter de synagoge gelegen school en van bei de gebouwen is niet veel overgebleven. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Bultenïand Het Britsche regeering geeft het dee- lingsplan van Palestina op (2e blad). De legatie-secretaris von Rath overleden. Als reactie allerlei anti-Joodsche uitspat- tingën in Duitschland. Ie en 2e blaid). De eerste president van Turkije, Kemal Ataturk, is heden overleden. (2e blad). Alle mannelijke inwoners zijn vanochtend vroeg door de geheime politie van hun bed gelicht en naar politie-baraken overge bracht. Omtrent hun lot is niets bekend. Ook te Weenen zijn hedenochtend twee synagogen door brand verwoest. De Reutercorrespondent te Weenen meldt, dat een menigte van 500 personen, die be toogingen tegen de Joden hield, vanochtend de synagoge te Linz in brand heeft gesto ken. Het gebouw brandde volkomen af. Havas meldt, dat behalve die in de Prinzpegentenstrasse ook de synagoge in de Fasanenstrasse in brand is gestoken. De eerste brand heeft belangrijke schade aan gericht. Drie andere synagogen zouden eveneens in brand staan. DE ANTISEMITISCHE UITWASSEN De voornaamste winkelstraten van Ber lijn liggen bezaaid met alle soorten étalage- materiaal, afkomstig uit Joodsche winkels. Een aantal Joodsche winkeliers hebben be sloten, hun zaken te sluiten en de ontwik keling af te wachten. Het aantal Joden, dat te Weenen gearresteerd is, wordt op 5.000 geschat. Volgens Havas zouden in de Westelijke wijken van Beiiijn niet minder dan vijf synagogen in brand gestoken zijn, doch Reuter meldt, dat men het vuur overal on der de knie, of reeds gebluscht heeft. Van de hoofdsynagoge in het hartje van Berlijn zijn alle ruiten ingeslagen en de ijzeren leuningen vernield. De politie be lette een groote menigte Joden het gebouw binnen te gaan. Een sterke politiemacht be waakt de omgeving. Personen die foto's trachten te nemen, worden gearresteerd. DE VERWOESTING AAN DE KURFÜRSTENDAMM. BERLIJN, 10 Nov. (A. N. P.). In het deftige Westen van Berlijn zijn de rui ten van honderden Joodsche winkels vol komen vergruizeld, en het schijnt, dat geen enkel winkelraam gespaard is. De Kurfür- stendam ziet er uit, alsof zich een lucht aanval of een groote ontploffing heeft voor gedaan. Groote groepen menschen komen een kijkje nemen in de wijken, waar de ver woestingen zijn aangericht. Velen komen met ontelbare autobussen, die overal ern stige. verkeersopstoppingen veroorzaken. De vernieling is niet alleen beperkt geble ven tot de hoofdstraten. Ook de Joodsche winkels in de zijstraten hebben het moeten ontgelden. In enkele gevallen zijn de eige naars der winkels in preventieve hechte nis genomen om hun veiligheid te waarbor gen. Daar te Berlijn nog twee synagogen in brand zijn gestoken, zijn in totaal negen van de elf synanogen in de hoofdstad aan de anti-semitische actie ten offer gevallen. In een gesprek met een buitenlandsche journalist voorspelde een bruinhemd voor vanavond en morgen zelfs nog ergere din gen. Hij gaf toe, dat de actie tegen de Jo den voorbereid is, doch zeide: „De hooge- ren weten het natuurlijk niet, en wij dra gen, zooals vanzelf spreekt, niet onze uni form, wanneer wij het doen". Volgens een bericht uit Hamburg is ook daar de voornaamste synagoge verwoest. In sommige straten in het Westen zoo meldt Havas nog zijn zelfs meubelen en piano's uit de etalages gehaald en op straat geworpen. Verder zijn ook de ruiten inge slagen van den showroom van de Fransche automobielfabriek Citroen aan den Kur- fuerstendamm, waarvan de directeur een Duitscher is. Ook zijn groote verwoestin gen aangericht in een Hongaarsch restau rant aan den Kurfuerstendamm, welks eigenaar een Hongaar is. DE JODEN MOESTEN ZELF DE PUINEN OPRUIMEN. WEENEN, 10 Nov. (ANP). Alle Joden, die vanochtend voor het Britsche consul- laat stonden te wachten op visa om te emi- greeren, zijn gearresteerd. In het zestiende district van Weenen zijn twee synagogen opgeblazen en verscheidene andere in brand gestoken. Aan de gearresteerde Joden zijn schop pen uitgereikt, waarna zij naar de ver woeste synagogen zijn gebracht, waar hun opgedragen werd de puinhoopen op te rui men. Naar gemeld wordt hebben zich he denochtend sedert het begin der betoogin gen 22 Joden van leven beroofd. Na de opvoering van „Cavalleria Rusticana" door d^ Italiaansche Opera, onder persoonlijke leiding van den componist, Pietro Mascagni in theater Carré te Amsterdam, werd Mascagni (temidden der artisten) Woensdagavond geestdriftig gehuldigd!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1