Vreeselijke brand te Oslo Dertig feestvierenden ondergaan een gruwelijken dood Prof. Z. de Korte Aanslag in Duitsche ambassade KERKNIEUWS MAANDAG 7 NOVEMBER 1938 30ste i-arjang No. 9177 Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Een brandramp, die wreede herinneringen opwekt aan de recente catastrophe te Marseille, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats gehad in de hoofdstad van Noorwegen. Tijdens een feest, dat gehouden werd in een foto-atelier, gelegen op de vierde verdieping van een huis, brak door kortsluiting brand uit. Hierbij zijn dertig menschen om het leven gekomen, allen van Noorsche nationaliteit. De meeste slachtoffers waren jonge mannen en vrou wen, die een feestje vierden in het atelier. Van de deelnemers aan het feest is alleen een dame, welke even voor het uitbreken van den brand het atelier verliet, gered. Van de slachtoffers stierven er 25 een verschrikkelijken vuurdood na een wanhopigen strijd op zich te redden, terwijl de overigen op straat te pletter vielen, nadat zij uit een venster waren gesprongen. Benoemd lot Deken van Alphen aan den Rijn Tot deken en pastoor te Alphen a. d. Rijn is door Z. H. Exc. den Bis schap van Haarlem, met ingang van 18 November, benoemd de zeereerw. hooggel, heer prof. Z. de Korte, thans hoogleeraar aan het Theologicum te Warmond. Mgr. Huibers is gisterenavond per soonlijk aan Deken De Korte mede- deeling komen doen van deze benoe ming. De benoeming van prof. de Korte tot Deken van Alphen a. d. Rijn is een eer volle, zoowel voor hem, die benoemd werd, als voor de Alphensche St. Bonifatius- parochie. Met diens aanwijzing tot Deken van Al phen a. d. Rijn heeft de Bisschop openlijk getuigenis afgelegd van zijn groote waar deering voor den jarenlangen arbeid van prof. de Korte als hoogleeraar in de li turgie en als econoom aan de beide War- mondsche seminaria. De hoogeerw. heer Zacharias de Korte werd geboren te Gouda 26 Februari 1891, priester gewijd op 15 Augustus 1918 en daarna achtereenvolgens benoemd tot ka pelaan te Oude Tonge (1918Mei 1919), Volendam (t— Januari 1923) en Haarlem (St. Lidwina) tot 25 October 1925, toen zijn benoeming volgde tot hoogleeraar in de liturgie en tot econoom aan het Groot- Seminarie te Warmond. Dertien jaren dus heeft de nieuwe De ken deze dubbele functie bekleed. Tijdens zijn professoraat heeft hij het door hem gedoceerde vak aanzien gege ven. In 't bijzonder heeft hij aangedron gen op de beleving en deelname van alle geloovigen in de liturgie der Kerk. Als bestuurslid van de Liturgische Ver- eeniging in het Bisdom Haarlem, als lid van de redactie van het „Liturgisch Tijd schrift en als voorzitter van de Federatie van Liturgische Vereenigingen in Neder land heeft prof. de Korte een krachtige in vloed uitgeoefend op de herleving van de belangstelling voor de liturgie, zoowel bij de geestelijkheid als de leeken. De uitgave b.v. van de Zondags-missen in de reeks van kleine brochures „Bron van Christe- lijken Geest" had zijn groote belangstel ling. In „Ons Liturgisch Tijdschrift" publi ceerde hij vele artikelen over hetgeen hem zoo na aan het harte lag, terwijl van zijn hand ook twee boekwerken verschenen: „De Misliturgie" en de twee deelen „Le venswijding door de Zondagsmis". In een voorwoord, dat Mgr. Aengenent, ealiger gedachtenis, tot het eerstgenoem de boek schreef, gaf Z. H. Exc. zijn oor deel, waarmede tevens de professoraal- priesterlijke arbeid van prof. de Korte werd gekenschetst. Mgr. schreef in dit voorwoord: de wetenschappelijke wij- te van behandeling van het verheven on derwerp is op zóó gelukkige wijze gecom bineerd met een devote uitzegging van de Deteekenis der gebeden en ceremoniën van de H. Mis, dat het boek niet zal nalaten een meer dan gewone bekoring en aan trekking uit te oefenen". Als voorzitter van de Bisschoppelijke Liturgische Commissie, welke commissie irvoor heeft te waken, dat, bij het bouwen HET WAS GROOT FEEST In Oscargade, een voorstad van Oslo, dicht bij het koninklijk paleis, bevindt zich een huis van vier verdiepingen, en op de bovenste verdieping is een fotografisch atelier gevestigd. Vroeger behoorde dit atelier toe aan den Zweedsch'en hof fotograaf Andersson, maar na diens dood, eenige jaren geleden, is het in eigendom over gegaan aan den Noor- schen fotograaf Per Brandstrup. Zaterdag j.L bestond de zaak veertig jaar, en dit jubileum werd met gepasten luister gevierd. Een dertigtal familieleden en vrienden van den huidigen firmant namen aan het feest deel, zoodat in totaal 31 personen zich in de zaak bevonden. Deze bestond uit vier vertrekken; het eigenlijke atelier, een donkere kamer en twee andere vertrekken. Met lampions, guirlandes en bloemen had men aan de appartementen een feestelijk aanzien weten te geven, en al het film-ma teriaal had men bij elkaar in de donkere kamer gebracht. Gered door een kwartier tijds! Den geheelen Zaterdagavond en een deel van den nacht had men vroolijk feest ge vierd. Iedereen verkeerde in de beste stern- min, en pas om kwart over twee vertrok de eerste gast. Dit was mevr. Andersson, die haar leven te danken heeft aan het fent, dat zij niet een kwartier later had willen vertrekken. Een ontploffing. Want om half drie gebeurde het ver schrikkelijke. Plotseling werd het gezelschap opge schrikt door het geluid van een ontploffing. Het electrische licht doofde uit, en daar voor in de plaats kwam een ander licht... dat van JeKkende vlammen, die uit de don kere kamer te voorschijn kwamen. Een geweldige, angstwekkende rookont wikkeling ging daarmee gepaard, en na een eerste oogenblik van verlammende schrik of herstellen der kerken de door de Chris telijke traditie aanvaarde vormen en de wetten der gewijde kunst bewaard wor den (aldus het Kerkelijk Wetboek) was prof. de Korte in de gelegenheid ook in deze kwaliteit een invloed ten goede uit te oefenen op de toepassing van de litur gische voorschriften in bouw- en beeld houwkunst. Deken van Alphen a. d. Rijn geworden, zal prof. de Korte ongetwijfeld het litur gisch mede-leven der parochianen met den eeredienst der Kerk bevorderen. Als econoom van de beide Warmondsche Seminaria belast zijnde met de administra tieve en voor een gedeelte met de dage lij ksche huishouding van de beide instel lingen, heeft prof. de Korte zich bemind gemaakt door aan iedere redelijke wensch een gewillig oor te verleenen. De jaren, dat prof. de Korte in de prac- tische zielzorg werkzaam was, heeft hij op bizondere wijze aandacht geschonken aan de jeugdbeweging. In alle drie parochies, waar de nieuwe Deken van Alphen als kapelaan werkzaam is geweest, waren het de gezonde jeugd en de zieke mensch- heid, die op zijn warme toewijding en deel neming konden rekenen. Ook het onder richt van de cathechismus had zijn volle aandacht, en menig jeugdig luisteraar van destijds kan verklaren, dat de lessen van kapelaan de Korte op zijn geestelijke ont wikkeling hun uitwerking niet misten. Over de benoeming van prof. de Korte tot deken en pastoor te Alphen a. d. Rijn kan de parochie van St. Bonifatius zich verheugen en verheugen zich ook de vele vrienden, die de Deken zich wijd en zijd heeft verworven. Aan den nieuwen Deken èn aan de pa rochie van Alphen onzen welgemeenden gelukwensch. snelden allen naar de eenige deur, waar door redding mogelijk was. Dit was echter eer. deur, die zich slechts naar den binnenkant opende, en ziedaar de reden waarom deze brand tot zulke vreese lijke gevolgen heeft geleid. Een kort, maar gruwelijk gevecht moet zich voor die deur hebben afgespeeld. Vrouwen vielen in zwijm, anderen gil den, weer anderen gebruikten geweld,en de verwarring was zóó groot, dat redding uit gesloten was, nog wel in een geval, waar in koelbloedigheid allen had kunnen red den. Drie vrouwen en een man, die zagen, dat redding uit deze vuurpoel onmo gelijk was, openden in wanhoop een venster, en sprongen naar beneden, waar zij op straat te pletter vielen. Middelerwijl zette het vuur zijn vernie tigend executie-proces voort, en het licht ontvlambare film-materiaal was oorzaak, dat in een minimum van tijd de geheele verdieping in vlam stond. De brandweer, die spoedig arriveerde, kon de bovenste verdieping niet meer be reiken, en pas toen na eenige uren de brand gebluscht was, kon men in de rookende puinhoopen naar de lichamen der slacht offers gaan zoeken. Deze bleken vrijwel geheel verkoold, en pas Zondagavond laat was men er in ge slaagd alle lijken te identificeeren. De oorzaak van den brand Omtrent de oorzaak is komen vast te staan, dat er kortsluiting is gekomen in de donkere kamer, waar men al 't filmmate riaal had opgestapeld, en men begrijpt, dat het licht ontvlambare goedje spoedig één woedende vuurpoel was. Bekende zangeres onder de dooden Bij den grooten brand, aldus wordt na der gemeld, is ook de bekende Noorsche zangeres Karen Brandstrup om het leven gekomen. DE GEZONDHEID VAN DEN H. VADER Een anecdote uit den tijd van het zomerverblijf in Castel Gandolfo. Bij gelegenheid van de audiëntie, die aan de deelnemers van het Archaeologisch Con gres te Rome verleend werd, zeide de H. Va der: „Ik ben 80 jaar oud, en ik heb mij nog nooit zoo wel gevoeld"! Ziedaar de woorden van een grijsaard op den Stoel van den H. Petrus. Van verschillende zijden verwonderde men zich erover, dat de H. Vader tijdens de moeilijke Septemberdagen niet eerder zijn stem had doen hoor en. Aan aansporin gen hiertoe heeft het niet ontbroken, maar de H. Vader bleef erop wijzen, dat zijn vroegere vredesbemoeiingen altijd als „po litiek" waren uitgelegd, hoewel godsdien stige doeleinden altijd het motief waren geweest. Tenslotte heeft de H. Vader toch gesproken, en het heeft allen ontroerd, hoe de H. Vader zijn leven aanbood voor den vrede. Hierover kunnen sommige on- geloovigen het hoofd geschud hebben, maar geloovige menschen weten, dat de Heer over leven en dood een dergelijk offer meermalen heeft aanvaard. Maar het was geen ziekte of zwakte, zoo als sommigen meenden, die den H. Vader ertoe drongen om zoolang met spreken te wachten. Onlangs bekende hij: „Ik werk nu als vroeger". Dat wil zeggen: hij werkt van den vroegen morgen tot laat in den nacht. Hij ziet er beter uit en beweegi zich gemakkelijker. Hij kan zelfs weer tamelijk lange wandeltochten ondernemen. Over zijn laatste verblijf in Caste'gan- dolfo wordt een aardige anecdote verteld. Bij een autotocht door het park bemerkte de H. Vader, dat de begeleidende kamer heer was ingeslapen. De Paus liet den wa gen stoppen, verliet zwijgend de auto en gaf den Chauffeur bevel om met den slapen- den Kamerheer door te rijden. Men kan zich de schrik van den Kamerheer voor stellen, toen hij bij zijn ontwaken zag, dat de H. Vader niet meer in de auto gezeten was. Eerst den dag daarop durfde hij weer voor den Paus te verschijnen, die hartelijk lachte over de ontsteltenis die hij had te weeggebracht. DE WERELD IN VOGELVLUCHT WEIMAR: Hitler heeft gisteren te Wei- mar een rede gehouden, waarin hij zich op gebruikelijke wijze keerde tegen de oor logsophitsers, die zich z. i. in de democra tische landen bevinden. Duitschland is vredelievend, maar moet op zijn hoede zijn tegen de mannen, die vijandig staan tegen over Duitschland en morgen wellicht aan het roer zullen kunnen komen. De toon, zoowel als de inhoud van deze rede waren niet bepaald geëigend om de genen, die groote verwachtingen koesteren van den vrede van München, gerust te stel len. De minder groote optimisten, die maar niet kunnen vergeten, dat het juist Hitier was, die verklaard heeft, bereid te zijn een wereldoorlog te riskeeren om zijn zin door te drijven inzake de Sudeten-Duitsche kwestie, staan wat sceptisch tegenover de bewering, dat degenen, die naar oorlog drijven, zich in de democratische staten zouden bevinden. Geen redelijk mensch verlangt naar oorlog, als hij niet wordt aangevallen. Het is juist de angst aange vallen te worden, die alle landen tot Amerika incluis er toe brengt zich tot de tanden te wapenen. De Engelsche en Fransche bladen ziji. zeer teleurgesteld door de woorden van Hitier. Volgens de „Action Frangaise" is de con clusie, die uit de rede van Weimar na die van Saarbruecken kan worden getrokken, dat het groote succes, dat Hitier behaald heeft, hem niet gekalmeerd heeft. Men zou eerder zeggen, dat hij nog krachtiger var. toon is geworden, hetgeen, naar men zal moeten toegeven, geen goed voorteeken is voor het welslagen van de onderhande lingen, die in het vooruitzicht zijn. OSLO: Na Marseille heeft thans ook Oslo zijn groote brandcatastrophe gehad. Bij deze brand, in een fotographisch atelier, dat een jubileumfeest vierde, zijn niet min der dan 30 personen ellendig om het leven gekomen. Een verschrikkelijk einde van een blij begonnen feest. OP LEGATIESECRETARIS TE PARIJS GESCHOTEN. PARIJS, 7 November (A.N.P.) Een vreem deling is vanochtend de Duitsche ambas sade binnengedrongen, waar hij zich toe gang verschafte tot het bureau van den derden legatiesecretaris von Rath, op wien hij twee schoten loste. Een kogel drong in den schouder, de tweede kwam terecht in de buurt van de lever. Het slachtoffer is naar een zieken huis overgebracht. De dader een Poolsche Jood. PARIJS, 7 Nov. (A.N.PVolgens de Duitsche ambassade is de vreemdeling, die op den secretaris geschoten heeft, een Pool, die, hoewel hij over al zijn geestvermogens ■beschikt, een fanaticus schijnt te zijn. Vanochtend had hij zich bij de ambas sade vervoegd en den secretaris te spreken gevraagd. Von Rath ontving hem, waarop de Pool direct schoot. Bij zyn ondervraging verklaarde hij, dat hij zijn Joodsche geloofsgenooten, die uit Duitschland waren gezet, wilde wreken. Op het commissariaat verklaarde hij Herschel Feibel Grymsztan te heeten en op 29 Maart 1921 te Hannover geboren te zijn. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Deken en Pastoor te Alphen aan den R ij n den zeereerw. hooggel. heer prof. Z. de Korte, thans professor in de Li turgie en Oeconoom aan het Theologicum te Warmond; tot Pastoor te Hillegersberg (H. Liduina) den weleerw. heer C. M. Mol; tot Pastoor te Nieuw veen den wel eerw. heer H. H. Snel, thans Kapelaan te Venhuizen. Pastoor Ant. J. J. Bergmans, t In het St. Jans Gasthuis te Weert, waar hij sedert een week verpleegd werd, over leed gisteren in den ouderdom van 56 jaren de zeereerw. heer A. J. J. Bergmans, oud pastoor van Schin op Geulle. DE STRIJD TEGEN DE TERREUR IN PALESTINA. HAIFA, 7 Nov. (A.N.P.) In het Ooste lijk deel van Haifa, waar Zaterdag op een militaire patrouille is geschoten, zijn bij wijze van strafmaatregel verscheidene hui zen afgebroken. Dit nummer beslaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Hitier houdt te Weimar een rede tegen tïe „oorlogsophitsers" in de democratische landen. (2de blad). Een groote brand heeft te Oslo gewoed, waarbij 30 personen om het leven zijn ge komen. (1ste blad). Kardinaal Faulhaber over de vier fun- damenteele rechten van het individu. (2de blad). Roosevelts bewapeningsplannen. (2de blad). Binnenland Opening van het Jubeljaar van St. Wil- librord. (1ste blad). Tot Deken en Pastoor te Alphen aan den Rijn is benoemd prof. Z. de Korte, hoog leeraar aan het Theologicum te Warmond. (lste blad). Belangrijke voorstellen van Ged. Staten aan de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. (3de blad). De strijd tegen de wilde autobussen. De Staat en Minister Goseling gedagvaard. (lste blad). Te Rotterdam is een geveltourist-inbre- ker van vier verdiepingen hoog gevallen, waarbij hij beide enkels brak. (3de blad). Tot burgemeester van Lisse is benoemd jhr. mr. F. van Rijckevorsel. (lste blad). Leiden Nieuw geval van kinderverlamming ge constateerd. (lste blad). Sport en Wedstrijden VOETBAL: In den I. V. C. B. boekte S. J. C. een fraaie overwinning op H. B. C.; 't was over het algemeen een goede dag voor de leidende clubs, ook in den D. H. V. B. In den K. N. V. B. verspeelde A. D. O. een punt, Feyenoord won en D. O. S. verloor; U. V. S. versloeg Overmaas en A. S C. speelde tegen S. V. C. gelijk (4de blad). SCHAKEN: Het toumooi der grootmees ters te Amsterdam begonnen: een zege van Fine op Botwinnik, dr. Euwe speelde remi se met Keres; Flohr bood Capablanca re mise aan. (3de en lste blad). BELANGRIJKE OPDRACHT VAN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Opdracht van 4 1/2 mililoen gulden. Naar wij vernemen zijn door de Ne- derlandsche Spoorwegen bij de firma's Werkspoor, Beynes en Allan de rijtuigen besteld, benoodigd voor de samenstelling van 18 diesel-electrische treinen, elk be staande uit vijf rijtuigen. Bovendien zijn besteld twee reserve-rijtuigen met bagage- en motorruimte. De bestelling werd als volgt verdeeld: Werkspoor 38 rijtuigen, Beynes 36 rijtuigen en Allna 18 rijtuigen. Het gaat hier om een bedrag van ruim 41/2 millioen gulden. Zooals bekend is onlangs reeds de opdracht voor de diesel motor-uitrustingen voor deze treinen aan de Nederlandsche industrie gegeven en wel aan de firma's Werkspoor en Stork, voor een totaal bedrag van ruim 2 1/ mil lioen gulden. Door deze bestellingen, waarmede in to taal ruim zeven millioen gulden gemoeid is, zal een groot aantal arbeiders voor ge- ruimen tijd te werk gesteld kur.r.en wor den. HERDENKING VAN DE „GROOTE TREK". Jhr. Beelaerts van Bl kland naar Zuicl-Afrika. De regeeringspersdienst meldt: Jonkheer mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Staat, vice-president van den Raad van State, heeft zich op verzoek van de regeering bereid verklaard om, ehou- dens onvoorziene omstandigheden, na mens haar in Zuid-Afrika de herdenking va den Grooten Trek in December aan staande bij te wonen, teneinde aldus een blijk te geven van de warme belangstel ling die in Nederland voor die gebeurte nis gevoeld wordt. Jonkheer Beelaerts van Blokland stelt zich voor de reis heen en weer te maken met het vliegtuig, dat de K.L.M. in De cember een bijzondere rois naar Zuid- Afrika hoopt te laten maken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1