Laatste berichten Burgerlijke Stand DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Tentoonstellingen. TENTOONSTELLING IN HET PRENTENKABINET KLOKSTEEG Bij een vroegere gelegenheid hebben wij op deze plaats al eens een poging ge waagd, om de redenen te achterhalen waarom, niet in 't algemeen tentoonstel lingen in deze stad, maar speciaal het toch zoo aantrekkelijke Prenten-kabinet, met zijn geheel eigen sfeer, zoo jammerlijk weinig bezocht wordt, - ofschoon de toe gang geheel gratis is. Als wij ons goed herinneren tempora mutantur et nos mutamur in illis zijn we toen tot de conclusie gekomen, dat deze angst om bin nen te gaan, juist in die sfeer zijn oor sprong vindt, of althans in een bepaald aspect daarvan. Het oude ernstige pren tenkabinet maakt nu juist geen uitnoodi- gt-nd gebaar, maakt eerder een bepaald aristocratische indruk. Hoe groot was dan ook onze verbazing, teen wij na een langdurige afwezigheid, wederom in onze goede oude stad, door do vele, bescheiden aankondigingen hier dn daar achter de winkelramen verlokt, de ernstige deur in de schaduw van de oude Pieterskerk binnengingen, en daar van een maand zoo ongeveer volgeschre ven vonden. Daar moet iets bizonders aan do hand zijn met deze tentoonstelling. En waarschijnlijk worden al deze bezoe kers gelokt door het magische, pretentie- luoze woord prenten op de aanplak biljetten. Ondanks het feit dat wij in „de eeuw van het kind" leven men zou zich lan gzamerhand geneigd gaan voelen, deze nobel-sentimenteele betiteling licht te wij zigen in „eeuw van den branie", en of schoon men in de bioscopen steeds ver- sche prentjes kan zien, die bovendien nog bewegen en spreken, schijnt gelukkig de liefde voor het ouderwetsche „plaatjes- kijken" nog te bestaan. Het is wel de moeite waard zich even te bezinnen op den zin van het aanleg gen van een verzameling van prenten, die men om de een of andere reden mooi ge vonden heeft. Goethe heeft gezegd: „een verzamelaar is een gelukkig mensch" en het ingekeerde, rustige beschouwen van zoo'n moeizaam bijeengebrachte en zorg zaam bewaarde platenmap kan op iemands leven een onberekenbaar goeden invloed hebben. Wij behoeven ons slechts te herinneren, hoe de christenen uit de eerste eeuwen hun plaatsen van samen komst, de catacomben, met allerlei voor stellingen van geloofssymbolen en van heiligen bedekten, zoodat de geloovigen alles, wat hun geestelijk leven kon bevoor- deelen, steeds voor oogen hadden. Meer dan van lezen of mediteeren ondergaan wij de machtige werking van het beschouwen. Het aanleggen van dergelijke verzamelingen desnoods in goedkoope, niet al te erge re producties, zou eigenlijk op de scholen moe ten worden aangemoedigd. Maar om tot de tentoonstelling terug te keeren, die: juist groot genoeg is om zonder oververmoeidheid opgenomen te worden, wat in de eerste plaats opvalt is, hoe veel directer dan een schilderstuk zoo'n prent op ons inwerkt, teekenen als uiting van een kunstenaar is toch altijd een graadje min der geheimzinning dan schilderen, 't staat veel dichter bij ons. Men ziet met een alle tijdsverschil vergetende directheid de prenten zijn uit de zestiende en zeventiende eeuw de richtingen en wendingen waar in de scheppende hand met pen of etsnaald zich bewoog. Neem deze Ste Catharina van Rubens; men kan zich onmiddellijk voor stellen, hoe het blad vóór den machtigen Vlaamschen reus op de tafel lag, hier rustte zijn pols en zijn arm, op deze hoogte erboven was zijn gezicht en straalde in zijn fantasie het beeld, dat hij hier voor ons verwer kelijkte. Men vindt er verder twee ma ^portret ten van Van Dij cl:, zooals alleen hij een portret maken kon: wonderlijk van warm te en ongetwijfeld 'sprekend gelijkend, maar toch met een noblesse, die ons met eerbied tot de figuren doet opzien. Het kan niet onze bedoeling zijn, alle stukken voor u te beschrijven, maar wij vragen uw speciale aandacht Voor de pen- teekeningen van C a n a 1 e 11 o, d?e men hier niet zoo dikwijls te z'en krijgt. Deze zonnige stadsgezichten zijn voor ons weer eer nieuw bewijs, dat er in de kunst toch nooit iets nieuws is onder de zond. Vindt men de koenste expressionistische avonturen niet terug in negerkunst, oude mozaieken en b.v. oud-Iersche miniaturen? Zoo ook hier de geheele theorie van Mauet c.s. „rieu que la nuance" en „de la musique avant toutechose" ziet men hier in al zijn vertakkingen toegepast. Met zijn subtiele, levende pennestreekjes verwekt Canaletto een ademende reeks valeurs in lucht, hui zen en pleinen overgoten door het zonlicht. Juist door deze altijd helderblijvende arce ringen en lijnen wordt deze uiterst delicate opvatting behoed voor het versmeltend overcultiveeren dat b.v. Monet deed ver warren en onmachtig worden. De verge lijking kan natuurlijk niet geheel opgaan omdat bij de schilders van de plein-air school de kleur juist essentieel is. Maar dit uiterst gevoelige lijnenspel, in een spec trum van nuances is als het ware geabstra heerd uit de kleur en behoudt zoo de con structie, waarna b.v. Seurat en Signac met hun pointillisme wéér streepjes zetten, zij het met kleuren zoo, hopeloos gezocht hebben. Paulus Potters' paarden en vooral de por tretten in de gang van het gebouw verdie nen ook bizondere aandacht. H. Donderdag 10 November a.s. herdenkt de heer D. Huter ambachtsman bij weg en werken der Ned. Spoorwegen op het sta tion alhier, den dag. dat hij vóór 25 jaar bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienst trad. VOOR-AZIATISCH GEZELSCHAP „EX ORIENTE LUX". Voordracht van prof. dr. Einar Gjerstad. Voor den studiekring „Leiden- en omstre ken" van het Voor-Aziatisch-Egyptisch ge- rootschap „Ex Oriente Lux" en de Leid- sche vereeniging voor Wetenschappelijke Voordrachten heeft de oekende Zweedsche archaeoloog prof. dr. Einar Gjerstad, di recteur van het Zweedsche archaeologische Instituut te Rome, gisteravond een lezing met lichtbeelden gehouden over het onder werp: „Cyprus en zijn cultuurverbindingen: de Cyprische architectuur en haar cultuur historische samenhang". De lezing beoogde een voorstelling te geven van de cultuurverbindingen tusschen het Oosten en het Westen, zooals deze zich weerspiegelen in de Cyprische architectuur. Het tot heden meest belangrijKe Cyprische architèctuurmonument is het paleis op Vouni. Het paleis werd kort na 500 vóór Christus gebouwd en ongeveer 375 vóór Chr. verwoest. Een analyse van de paleis architectuur toont aan, dat het in ver schillende etappen gebouwd werd, en dat het plan daarbij belangrijk veranderd werd. Het plan van het eerste paleis toont een on miskenbare gelijkenis met het z.g. Liwan huis. De representatiewoning' in het in gangsgebouw, de groepeering der vertrek ken om een peristyle-hof, het driezijdige vertrekken-complex in den ingang en in het fond van het voorhof, de axialiteit en frontaliteit alle wezenlijke trekken in de architectuur van het eerste Vounipaleis en het Liwanhuis stemmen overeen. De geschiedenis en de oorsprong van de Livvan- architectuur werden onderzocht Dit archi tectuurtype komt al in de neolithische pe riode en in den bronstijd op Cyprus voor. Het was ook in de Minoische architectuur bekend. Buiten Cyprus verschijnt deze ar chitectuur in vroeger tijd in Klein-Azië, in Tepe Gawra, in Sendjirli en andere plaat sen in het Oosten. In d" 6e eeuw vóór Chr. tieedt het Liwan als vreemd element in het paleis van Nebukainezar in Babyion op. De Perzische Serenentempel bij Lachisch (Tell ed Duweir) in Palestina toont ons dit type in de sacrale architec tuur. Verder wordt het Liwantype door het Atrium Tuseanicum vertegenwoordigd. De piobleemstelling betreffende de oorsprong van het Etruskische huis kan aldus toege spitst worden; is het Atriumhuis een hal- lenbouw of een hofbouw? Bij nadere stu die blijkt, dat het laatste alternatief het vjuiste is. Bij dieptegravmgen in het atrium van Casa del Chirurgo in Pompeï vond men, dat het oorspronkelijk geen implu- vium had en een geheel open hof was. Atrium Tuscahicum is dus als eer. hofbouw van het Anatolische Liwantype te beschou wen en dit t>pe werd door de Etruskiërs uit Klein-Azië naar Italië meegebracht. Naar de locale uitbreiding van de Liwan- architectuur in vroeger tijd kunnen we constateer en, dat het Liwanhuis in een be perkt gebied van het voorste deel van het Oosten naar het centrum in Syrië, Cyprus en' Anatolië vertegenwoordigd is Het twee de. Vounipaleis is door het inbouwen van een Megaron-achtig vertrek in het oor spronkelijk inganggebouw gekarakteri seerd. Het tweede paleis beteekent dus een vereeniging van Cyprische en Grieksche elementen, waarin twee verschillende ar chitectuurtypen vereenigd zijn: het Oos- tersche Liwanhuis en het Grieksche Mega- ron. In den Griekschen en Romeinschen tijd is de Liwanarchitectuur op Cyprus sterk vertegenwoordigd, de agora met de Zenotempel ir. Salamis, de Aphroditetem- pel in Paphes en de Ssrapistempel in Soli kunnen genoemd worden. Er wordt gepro beerd, de beteekenis en rol van dit archi tectuurtype in Griekschen en Romeinschen tijd vast te stellen. Het Liwantype is in de wuningarchitectuur op Delos, in Pergamon en Pompeï door peristylhuizen vertegen woordigd. We vinden het in den Griekschen tijd ook in de sacrale architectuur, in de Heroa San Kalvdon en Pergamon en in de tempel van de godenmoedei bij Mamurè Kaleh in Klein-Azië. In het Oosten is de Liwanarchitectuur in de Parthische bouw kunst sterk vertegenwoordigd. In Dura is de Atagatistempel een speciale en interes sante uitbeelding van het Liwantype. We vinden het ook in de Nabataïschen cultuur kring en in den Romeinschen tijd is het ook in het Westen zeer veel verbreid. Eenige voorbeelden worden genoemd: tempel in Noord-Afrika, de z.g. Syrische tempel en de tempel van Apollo Palatinus, beide in Rome; de woonhuizen in Ostia en de Kei zerlijke paleizen op de Palatijn in Rome. Tenslotte wordt de opmerkzaamheid daar op gericht, dat het architecluurtype, dat de Keizerlijke fora vertegenwoordigen, een af takking van de Liwanarchitectuur is. Er is dus aangetoond, dat de Cyprische archi tectuur tot een groote, wereldhistorische samenhang behoort. Het gesproken woord werd met licht beelden verduidelijkt. Handelsregister K. v. K. Nieuwe ins chr.: 7246. Centraal Ra dio Bedrijf, Sassenheim, Charbonlaan 6. Eig.: P. IJsselmuiden, Sassenheim. Wijzigingen: 1451. C. M. Bahlmann, Alphen a. d. Rijn, Bruggestraat 4, Manu facturen en confectiegoederen. Bijv. uit- geoef. bedr.: Tevens kleinhandel in par- fumeriën en toiletartikelen, bijouterieën, lederwaren, speelgoederen, kramerijen en huishoudelijke artikelen. 4129. N.V. Zilverfabriek „Voorschoten" voorheen J. M. van Kempen en Zonen, Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken. Voorscho ten, Leidscheweg 219. Uittr. dir.: dr. M. R. J. Brinkgreve per 1 November 1938. Voor het examen van apothekersassi stente slaagde te Amsterdam mej. J. A. van Beukering, alhier. R.K. MELKVERKOOPERSGILDE ST. PASCHALIS" Bij het 25-jarig bestaan Men verzoekt ons opname van het vol gende: Op 6 Nov. herdenkt de vereeniging „St. Pachalis" haar 5de lustrum, vijf-en- twintig jaar van organisatie en arbeid zijn voorbij gegaan en nog groeit en bloeit de vereeniging, onder haar wakker bestuur en door goeden organisatiegeest. Wij herdenken hier in de eerste plaats den oprichter der vereeniging, wijlen den heer N. Verberg, die 25 jaar geleden het initiatief nam tot oprichting, en de ver eeniging een krachtige leiding gaf. De leden zullen hem dien dag zeker in hunne gebeden herdenken. Tevens brengen wij een woord van hulde aan den heer S. v. d. Poel, die 25 jaren als penningmeester de kas accuraat beheerde en zijn beste krachten aan de vereeniging gaf. Wij zullen den feestdag aanvangen met een H. Mis met algemeene H. Communie waar wij den God des Vredes zullen bid den om den zegen voor „St. Paschalis" voor onze gezinnen en zaken. Daarna volgt een gemeenschappelijk ontbijt, dat gehouden wordt bij de eeiw. Zusters in de Voorzienigheid. 'sMiddags is er van 2.30 tot 4.30 receptie in den foyer van den Burcht, 's Avonds om 8 uur feest avond in de groote zaal van den Burcht waar zullen optreden voordrachtkunste naars en een muziekgezelschap. Tevens willen wij alle katholieke melkhandelaren, die nog niet georganiseerd zijn, opwekken tot onze organisatie toe te treden, want nu is het de tijd, nu of nooit, immers in dezen tijd kan de eenling niets bereiken, sluit U allen aan en wordt één, één onder het vaandel van „St. Paschalis", één in strijd voor gezin en zaken, één voor een betere maatschappelijke ordening volgen^ de Ency cliek „Quadragesimo Anno". Als allen één zijn, zal de vereeniging „St. Paschalis" in kracht toenemen, tot glorie van God en heil van ons zelf. HET RIJKSHERBARIUM. Verschenen is het jaarverslag van het Rijksherbarium, uitgebracht door den loco- directeur, dr. J. Th. Henrard, over 1937— 1938. Hieraan is het volgende ontleend: Hoewel dit jaar een zeer verheugende verlichti j werd ondervonden door de ter beschikkingstelling van een assistent op vaste wedde ten bheoeve van het onder wijs, blijft de ernstige wensch, de titel van assistent te doen verdwijnen en die van conservator weder algemeen in te voeren. Verder was ook financieel het jaar 1938 weder iets gunstiger dan 1937, dat een niet onaanzienlijk tekort vertoonde, ondanks dat de volle 100 pet. van het materieel crediet werden toegestaan, benevens r n extra crediet, waardoor het tekort groo- tendeels kon worden gedekt. Voor 1938 werd door de zeer gewaj);deerde steun van het College van Curatoren het mate rieel crediet gebracht op ƒ6700.—, waar van de volle 100 pet. werd toegestaan. Het Rijksherbarium werd in het verslag jaar bezocht door 59 personen, van wie er 19 korteren of langeren tijd in de collec ties of bibliotheek werkzaam waren. De bibliotheek nam toe met 96 boeken en 386 brochures, waarbij nog komen 479 overdrukken in de bibliotheek van den di recteur. Het totale aantal loopende tijd schriften vermeerderde met 17 tot 459; hiervan zijn 431 ruiltijdschriften. Uitgeleend ter bewerking werden 9533 exemplaren (vorig jaar 4981 ex.). Aanwinsten door schenking of aan koop: 9265 ex., waaronder de schenking a van herbariumma^eriaal van prof. E. D. Merrill te Jamaica Plain (2160), de Eota- nische Tuin te New York (561) en dr. H. Hapeman te Minden (576) aparte vermel ding verdienen. Het aantal ontvangen fo to's, teekeningen e.d. bedroeg 722 (v. j. 578). Het aantal uitgegeven doubletten was 3468 ex. (v. j. 4407 ex.). De bouw werd aangevraagd van een aantal rekken voor nieuwe doozen. Gedurende het verslag ja... werden ge monteerd 25395 ex. (v. j. 16834 ex.). In de collectie ingelijf werden voor de eerste maal 11209 ex. (v. j. 8619) en voor de tweede maal (teruggezonden geleend ma ter' "1, enz.) 8233 ex. (v. j. 10534). Van het tijdschrift „Bumea" verscheen Vol. Ill, No. 1. De directeur, prof. dr. H, J. Lam, ver gezeld van den assistent A. D. J. Meeum, vertrok in Augustus naar Zuid-Afrika, deel uitmakend van de Nederlandsche biologische excursie naar Zuid-Afrika, die ondersteund wordt door de Nederlandsche Regeering. Na afloop hiervan zal hij nog verzamelen op Madagascar, welke reis on dersteund wordt door een aantal particu liere lichamen. De directeur vertegenwoordigde het Rijksherbarium bij het 50-jarig bestaan van het Genootschap „Dodonaea" te Gent en bij het 150-jarig bestaan van de Lin- nean Society of London. Dr. J. Th. Henrard en dr. S. J. van Oost- stroom maakten een verzamelreis naar Corsica. Verder vermeldt het verslag publicaties van den wetenschappelijken staf en ten slotte mededeelingen, over wat aan het Rijksherbarium voor het onderwijs in de Systematische Botanie en Plantengeografie is verricht. Gedurende het verslagjaar werkten 5 candidatenop het Rijksherba- De jeugd staaf ervan te kijken. dat ik nog zoo opgeruimd ben. Het is toch zoo eenvoudigik bekijkalles van den vroolijken kant. Natuurlijk ook wel eens wat rheumatiek of spit, maar dan neem ik één of twee Aspirintjes en.„het leed is geleden! ASMRIW® HET PRODUCT VAN VERTROUWENI HET 4e REG. INFANTERIE Bestaat binnenkort 125 jaar Ter gelegenheid van het 125 jarig be staan van het 4e Reg. Infanterie op 9 Jan 1939 heeft zich een commissie gevormd be staande uit oud-milliciëns van virschil- lende lichtingen en beroepsmilitairen, die reeds uit den dienst ontslagen zijn, om dezen dag gezamenlijk te vieren. Als voorzitter werd gekozen <JL heer M. van Mens, terwijl als secretaris werd benoemd de heer W. Geene, Vondellaan 20. NAAR EEN WETTELIJKE MIDDAG- SLUITING VOOR KAPPERSZAKEN Evenals in de andere groote plaatsen van ons land, worden hier door de dames- en heerenkappërs pogingen in het werk ge steld, om ook tot een wettelijke, middag sluiting eens per week te komen. Reeds is men naar men ons mededeelt tot overeenstemming in de bestaande vakorganisaties gekomen en daar ook de ongeorganiseerden voor een sluiting van een middag in de week zijn, zouden deze pogingen wet kans op slagen hebben. EXAMENS PONTSCHOOL. Voor het examen Steno-Typen in de Ned. taal, 130 lettergr. per min., afgeno men door den Alg. Stenografenbond, slaagden: mej. C. H. Bodaan, Oude-Wete- ring en de heer A. J. de Boer, Hazers- woude. Voor Kantoorstenograaf in de Ned. taal, 130 lettergr. per minuut: de dames H. M. Creyghton. M. v. d. Kraan, F. H. M. M. Pierrot, T. v. d. Ster, Voorschoten en de heer. G. W. van Vliet, Hazerswoude. Voor Kantoorstenograaf Duitsch, 130 lettergr. per min.: mej. B. Veldman. Voor Machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur) slaagden: de dames J. M. Bink, R. Brandenburg, J. M. v. d. Horst, Zoeterwoude, N. R. van Leeu wen, W. F Monné, J. C. M. Mulders, Voor schoten, E. Pardon, B. Tijsterman, Oegst- geest en de heeren P. Hemerik, W. de Jong, D. Kraay, C. F. L. Lut, H. D. L. Odendaal, C. H. van Offeren. A. B. Pen seel, G. Rol Jr., G. W. van Vliet, Hazers woude, H. van Zoelen. Voor Machineschrijven diploma A: mej. C. A. M. Schouten, Zoeterwoude. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze alhier. Allen waren leerlingen van de Pont- school, Steenschuur 3. Binnenland POSTBODE DOOR AUTO GEDOOD. Auto sloeg over den kop. Op den Rijksstraatweg naar Almelo even buiten Borne, is vanochtend de 76-ja- rige postbode Nijland uit Borne, die voor een vereeniging geld incasseerde, toen hij plotseling per rijwiel den weg overstak, waarschijnlijk zonder richting aan te ge ven, door een passeerende auto gegrepen en op slag gedood. De auto, we11--? afkomstig is uit Den Haag, reeds hierop tegen een boom, sloeg over den kop en kwam in een weiland te recht. De bestuurder kwam echter met den schrik vrij. De politie stelt een onderzoek in. Het parket uit Almelo is gewaarschuwd. DOODELIJK MIJNONGELUK. Vandaag is in de schacht „Willem" van de Domaniale mijn te Kerkrade de mijn werker J. H. Schliiper onder vallend ge steente bedolven en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. BOTERNOTFERING. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 78 cent per k.g. LEIDEN. Geboren: Henricus Franciscus zoon van P. v. Vliet en F. v-. d. Zon Alphon- sius Maria zoon van S. J. J. H. Theelen en C. J. Thoren Helena Maria dochter van M. Keveling en M. Schimmel Johanna Maria dochter van C. J. Stapper en C. v. d. Beek Adriaantje dochter van P. de Mol en P. Ouwehand Pieter zoon van J. de Jong en S. v. Duijvenbode Robert zoon van G. A. Evers en J. A. Koole Johan nes Gielles zoon van G. v. Westbroek en G. Beij Frans zoon van S. Ramak en H. v. d. Meij Jacoba dochter van J. Lens en M. C. C. Segaar. Ondertrouwd: L. Erades, wedn 45 jaar en A. v. d. Kraan, jd 31 jaar. Getrouwd: J. F. A. Boks, jm en E. M. Bonnet, jd O. Janssen, jm en M. Schuil, jd W. F. Karstens jm en J. Regeer, jd J. M. Roos, jm en A. Broere, jd F. v. Beek, jm en G. Beij, jd. 'Overleden: H. S. Marijt, vr,. 79 jaar B. P. Verhart, dr., 16 jaar J. J. v. d. Klein, zn., 9 jaar. DE OVERVAL MET BEROOVING TE KERKRADE. De verdachten ook schuldig aan inbraak bij een ouden landbouwer. De beide verdachten van den overval met berooving aan den Kerkraderweg te Heerlen zijn heden naar Maastricht over gebracht. Het onderzoek in deze zaak heeft voorts aan het licht gebracht, dat de beide ver dachten ook schuldig zijn aan een inbraak aan de Beitel te Heerlen. Het kwam vast bij den negentig-jarigen landbouwer V. te staan, dat hierbij nog een derde per soon betrokken was. Na verder onderzoek kon de politie te Heerlen tot arrestatie overgaan van den 25-jarigen H. J. G. uit Kerkrade, die de twee verdachten attent heeft gemaakt op de bezittingen van den landbouwer V. Het drietal heeft bij dert landbouwer ingebroken; de buit was ech ter gering. Zij vonden niets anders dan drie antieke potjes. Eén ervan is door de politie in beslag gencmen. G. is vanochtend, tegelijk met zijn kor nuiten, op transport naar Maastricht ge steld. Buitenland SCHEIDSRECHTERLIJKE UITSPRAAK. Een verklaring voor den Praagschen zender. PRAAG, 3 Nov. (A.N.P.) Voor den Praagschen zender is gisteren omtrent de scheidsrechterlijke uitspra'ak van Weenen o.m. verklaard: „De beslissing van Weenen is voor ons zeer wreed en smartelijk. Maar ook deze slag zal onzen wil niet breken. De Tsje chen, Slowaken en Karpatho-Oekrainers zijn vastbesloten een nieuwen, levens- krachtigen federatieven staat op te bou wen. „Na de afkondiging van de scheidsrech terlijke uitspraak hebben de Slowaaksche premier, Tisso, en de premier van de Kar- pathische Oekraine, mgr. Wolosjin,, uit drukking aan hun vasten wil en vastbeslo tenheid gegeven om in gemeenschappelij- ken arbeid en in den strijd om een waar dige toekomst der natie voort te gaan". HET BOMBARDEMENT VAN MADRID. Ook de Nederlandsche legatie getroffen? MADRID, 3 Nov. (A.N.P.). Thans is be kend, dat vijftien personen gedood en vier en dertig gewond zijn tijdens het bombar dement van gisteravond. Twee granaten hebben ernstige schade toegebracht aan de ambassade der Vereenigde Staten. Voorts heeft een granaat de Nederlandsche legatie getroffen. Een zware granaat kwam neer in de eetzaal van het gebouw der In ternationale Roode Hulp, waar zeven per sonen gedood en verscheidene anderen ge wond werden, terwijl zij aan den maaltijd waren. Het bombardement dat om negen uur des avonds begon, duurde bijna twee uur. In verband met het bericht uit Madrid betreffende het bombardement, waarbij ook het gebouw der Nederlandsche legatie zou zijn getroffen, vestigt men er de aandacht op, da't Nederland in Madrid drie huizen heeft, alle huurhuizen, welke thans niet in gebruik zijn bij de Nederlandsche legatie. Het bombardement kan voor Nederland ook geen materieele beteekenis hebben, aangezien de archievn met het personeel der legatie zich thans in Valencia bevinden. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.74i/4 Berlijn 73.60 Parijs 4.89' Brussel 31.09 Zwitserland 41.71 Kopenhagen 39 05 Stockholm 45.071/0 Oslo 4395 New York 1.8313/16 Praag 6.33

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3