KREYMBORG Een Amerikaansch Bisschop over den Kerkstrijd in Duitschland Uitvaart Rector Thompson AGENDA NIEUWS DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5i) per kwartaal Bij onze agenten ^0 cent per week; f 2 60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? BETROKKEN EN REGEN. De BUI seint: Verwachting: Matige tot krachtige Zui delijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met later eenige regen, wei nig verandering in temperatuur overdag. Hoogste.barometers!: 767.1 te Lyon. Laagste barometers!: 731.2 te Kinn. De depressie welke gistermorgen by de Faroer lag trok in de diepte afnemend naar de Noorsche kust. Zij bracht nog storm achtige tot krachtige winden en buiig weer over de Britsche eilanden, de Noordzeè en Zuidscandinavië. De hoogedruk in Zuid-Frankrijk nam weer in beteekenis toe. De nacnt was daar helder en de ochtendtemperafuur laag. Een ondiepe storing bevindt zich vóór de golf van Biscaye. Een nieuwe diepe oceaandepressie be weegt zich in de richting van Schotland. Voor onze omgeving wordt ma tige tot krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind verwacht .met zware bewolking en later eenige regen. De temperatuur zal weinig veranderen. LUCHTTEMPERATUUR. 12.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdag nam. 16.57 uur tot Vrij dagochtend 6.30 uur. Acarïemfenicuws LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Indisch Recht: de heer J. W. B. Haaxman, Den Haag. Doctoraal examen Geneeskunde: de heer D. Akkerhuis, Maassluis. VAN M'N BOEKENTAFEL Studiën. Katholiek cultureel tijdschrift. November 1938. Het Novembernummer bevat een door F. M. Taliani op treffende wijze gesteld verhaal der laatste levensdagen van kardi naal Gasparri. Dr. J. Beuns S.J. gaat de uitwerking na der vermaningen van de pausen tot redding van den "vrede zulks in verband met uit gaven van pausteksten door Yves de la Brière S.J. en P. M. Colbach S.J. De vaak behandelde en omstreden kwestie van „in komen naar behoeften-of-loon naar ver diensten" wordt door Mr. Dr. Arnold Borret S.J. aan de hand van scherpe be gripsbepalingen toegelicht. Verhelderend voor de kennis van het Middeleeuwsche devotieleven is het artikel over de H.H. vier Maarschalken (den H. kluizenaar An tonius, den H. paus Cornelius, den H. bis schop Hubertus en den H. legeroverste Quirinus), van Maria Hüffer. Hoe droevig het met de Christelijke levenspractijk in het land van Sankt Olav gesteld is ont hult ons de bijdrage van Joh. Heesterbeek S.J. waarin ter plaatse verzamelde gege vens zijn verwerkt. Dr. Hans Nicolaas S.J. leidt den lezer in de raadselen, waarvoor een meesterlijke teekening van Henri Matisse ons plaatst. Verder vinden we kor tere bijdragen over de groote wereldgebeur tenissen van de afgeloopen maand, over de kwestie der gemengde huwelijke tussohen gedoopten, en over boeken die pas van de persen zijn gekomen. Een Radio-rede van den Bisschop van Omaha De „Osservatore Romano" pu bliceert een radio-rede van den Bisschop van Omaha in den Noord- Amerikaanschen staat Nebraska, Mgr. Ryan, oud-rector magnificus van de Katholieke Universiteit van Washington, waarin hij protesteert tegen de kerkvervolging in het Derde Rijk en de katholieken in de Vereenigde Staten opwekt tot solidariteit met de Duitsche Katho lieken. Aan deze radiorede ontleenen wij de volgende bijzonderheden: Na herinnerd te hebben aan de trieste tafereelen rond en in het Aartsbisschop pelijk paleis te Weenen, zeide de bisschop van Omaha: „De hevige vervolging van den godsdienst en vooral van de Katholieke Kerk in het nationaalsocialistische Duitschland heeft in de Vereenigde Staten algemeene afkeer verwekt. De Amerikaansche geest kan niet begrijpen, hoe het mogelijk is, dat een Staat op onbarmhartige wijze die Kerk ver volgt, wier wortels zoo diep geplant zijn in het nationale leven en wier historie zoo nauw verbonden is met de historie van de natie zelf. Een redelijke en aanvaardbare verklaring kunnen wij hier niet voor geven. Van den eersten dag van de machts overname door de nationaalsocialisten in Duitschland heeft de Kerk op wettige wijze getracht samenwerking met de leiders van het nieuwe Duitschland te vinden. Dat deze pogingen niet gelukt zijn, is niet de schuld van de Kerk, die niet getrouw zou zijn aan haar Goddelijke zending, als zij de eischen van het nationaalsocialisme op godsdienstig gebied had vervuld. De Kerk kan niet toe staan, dat de Nationaalsocialisten op alle gebied het laatste woord hebben. Vooral de aanspraken der nationaalsocialisten op de wetgeving van huwelijk en opvoeding zijn in strijd met de Kerk. Verraad aan haar beginselen is vanzelfsprekend onaan vaardbaar voor de Kerk. Ondanks de fundamenteele tegenstelling tusschen de nationaalsocialistische ideologie en het christelijk geloof zou een „modus vi- vendi" mogèlijk geweest zijn, als de natio naalsocialisten hun eischen aangaande de totalitaire suprematie maar eenigszins had den gewijzigd. De actie van het Nationaal-Socialisme tegen de Kerk schijnt zoo vervuld te zijn van haat, geweld en onmenschelijkheid, als de wereld sinds de Fransche revolutie maar zelden heeft kunnen zien. Allerlei or ganisaties worden verboden, scholen en seminaria gesloten, dagbladen opgeheven, eigendommen in beslag genomen. Een hef tige campagne is aan de gang om aan de jeugd het geloof in God te ontnemen. Iedere gelegenheid wordt aangegrepen om de Kerk en haar bedienaren in discrediet te biengen. Wanneer hooggeplaatste personen zich verlagen, om zelfs den Paus aan te vallen, dan is het duidelijk dat wij voor excessen staan, die eigen zijn aan de meest droevige extremismen. De godsdienstige toestand van Duitschland is nu nog donkerder, dan ik beschreven heb. De bisschop pen zyn overtuigd, dat de vervol ging zal voortduren tot het uiterste. Zij hebben de geestelijkheid en de leeken voorbereid om te leven, zooals de eerste christenen gedwon gen werden te leven in de cata comben. Met diepe ontroering hebben wij de laat ste gebeurtenissen in Duitschland verno men. In ons hart is geen haat tegen het Duitsche volk, maar een universeele ver oordeeling van de godsdienstvervolging en een gevoel van solidariteit met de Kerk, die in Duitschland zooveel te lijden heeft. Ik weet, dat ik de gevoelens van het ge- heele Amerikaansche volk vertolk, wan neer ik openlijk en zonder voorbehoud de campagne van haat tegen de Kerk ver oordeel. Moge God de harten der verantwoorde lijke personen verlichten, opdat zij her stellen wat zij misdeden. Dat is het gebed van iederen Amerikaan, welk geloof hij ook moge belijden". WAAItBOItG-KLEEDIlVG is voor Hfeeren die goede kleeding het meest waardeeren. Waarborg-Kleeding alléén bij: De oud-journalist ten grave gedragen Rector Thompson is vandaag begraven. Allen, die zijn arbeid in het verleden hebben gekend en meegeleefd, zullen hem blijven gedenken, zullen hem blijven zien als één, die de gave van het woord bezat, zooals weinigen onder ons die be zeten hebben; en die deze gave met harts tochtelijken ijver stelde in dienst van wat hij als de waarheid zag. Nu moge deze mensch van daadwerke lijk groot geloof, in eeuwige aanschou wing genieten de Waarheid, de Goddelijke Waarheid. En zijn apostolische liefde voor de Katholieke pers moge hij ons achter laten, als de rijke erfenis van een rijken geest. DE METTEN. Gisteravond werden in de parochiekerk te Voorschoten de Metten gezongen. Agens bij deze plechtigheid was de hoogeerwaarde heer Mgr. Th. M. P. Bek kers, rector van Huize „Bijdorp", te Voor schoten. Hem assisteerden kapelaan P. Th. A. Perquin en de Montfortaan Pater J. Fransen. Als cantores fungeerden de zeereerw. heeren Th. M. Beukers, pastoor van de St. Petruskerk te Leiden en Ch. N. J. Meysing van Wassenaar. Op het presbyterium hadden plaats ge nomen de hoogeerw. heer A. H. M. J. Ho- mulle, deken van Leiden, de zeereerw. zeergel. pater dr. J. de Jonge S.J., redac teur van „De Maasbode", de zeereerw. heer Th. L. Westgeest, rector van het Ge sticht „De Goede Herder" te Zoeterwoude en de zeereerw. Pater F. Jongen, Mont fortaan, rector van de Rectorale Hulp kerk „Maria, Middelares van Genade", te Voorschoten. In de eerste banken hadden links plaats genomen de familieleden en de huisge- nooten van den ontslapene, met in hun midden Zuster Dominica, terwijl rechts was gezeten de directeur van „De Maas bode", de heer H. Kuijpers, de arts van Rector Thompson, dr. C. J. Kerkhof, als mede de heer C. H. Vroom, uit Wassenaar. DE UITVAART EN BEGRAFENIS. „Zooals hij geleefd heeft, is hij gestor ven: in eenvoud der kinderen gelijk, ook in openhartigheid, de Waarheid bemin nend bovenal". Aldus staat er geschreven op het bidprentje van den zeereerw. heer rector Marie Antonius Thompson z.g. En in allen eenvoud is hij, wiens naam eens als een bazuinstoot was in de katho lieke kringen van Nederland, in het stille Voorschoten ten grave gedragen. Maar naast den eenvoud stond ook de oprecht heid aan zijn baar, want zijn stoffelijk overschot werd uitgeleide gedaan in op rechten eerbied door hen, die hem in zijn arbeid het naaste stonden. Nadat te 9.30 uur hedenmorgen in de parochiekerk de Lauden waren gezongen, vond te 10 uur dé plechtige gezongen H. Uitvaartmis plaats. Op het priesterkoor, dat in paarsche rouwkleur was gestoken, stond de kist met het stoffelijk overschot van den overleden priester en schrijver. De H. Mis werd opgedragen door deken A. H. M. J. Homulle van Leiden, geassi steerd door pater v. Kempen C.ss.R. als diaken en pater Jongen, Montfortaan, als subdiaken. Ceremoniarius was kapelaan B. Th. A. Perquin te Voorschoten, terwijl als cantores fungeerden pastoor Th. M. Beukers uit Leidfn en pastoor C. N. J. Meysing van Wassenaar. Op het priesterkoor hadden ter rechter zijde plaats genomen mgr. M. P. J. Möll- mann, oud-vicaris-generaal van het Bis dom, en kanunnik-pastoor L. A. A. M. Westerwoudt, oud-plebaan der Haarlem- sche kathedraal, terwijl aan de linker zijde gezeten waren mgr. H. J. M. Taskin, praeses van het Theologicum te Warmond, en mgr. Th. M. P. Bekkers van Voor schoten. Aan de zij-altaren lazen een stille H. Mi smgr. dr. J. Witlox, hoofdredacteur van de Maasbode, e'n pater dr. L. de Jon ge S.J., thans eveneens aan de Maasbode verbonden. Aanwezig waren voorts de directeur, de heer H. Kuijpers, mevr. Kuijpers en drie commissarissen van de Maasbode, verscheidene redacteuren, zoowel van de Maasbode als van andere dagbladen,o.a. de heer Alph. Laudy, terwijl de Ned. R.K. Journalistenvereeniging, waarvan de over ledene eere-lid was, vertegenwoordigd was door haar geestel. adviseur pater prof. dr. Titus Brandsma O. Carm, en haar voorzitter mr. H. F. A. Geise. Vele geestelijken uit het bisdom waren even eens bij de uitvaart tegenwoordig, o.w. de hoogeerw. heer dr. Beysens, de zeereerw. heer rector H. Sondaal, redacteur van „Sint Bavo". Na de H. Mis beklom pater Hyacinth Hermans, redacteur van de Maasbode, den kansel tot het houden van de lijkrede. Lijkrede van pater Hyacinth Hermans. De gewijde redenaar had zich de woor den van St. Paulus uit diens Hebreeën brief tot tekst gekozen: „God is niet on rechtvaardig, dat Hij de werken zou ver geten, die gij in liefde tot Hem verricht hebt". Wij zijn hier samengekomen rondom de stille baar van hem, die vroeger directeur en hoofdredacteur was van de „Maasbo- en later de redacteur van het tijd schrift dat hij doopte met den naam: „Rome". De bekende redenaar Bossuet hield voor beroemde personen een lijkrede soms een jaar na het verscheiden, omdat hij verantwoord wilde zijn voor de geschie denis. Zulk een vrije verkiezing heb ik niet, aldus spr. Hij zal den ontslapene geden ken vooral als de talentvolle schrijver, in welke kwaliteit hij zich den historischen naam Thompson waardig heeft getoond. De parochianen van Voorschoten heb ben hem alleen gekend als den stillen teruggetrokken man. De jongeren weten nauwelijks, wat hij in vroegere jaren be- teekend heeft voor het Katholicisme in Nederland. Rector Marie Antonius Thompson was in de beste jaren van zijn leven directeur en hoofdredacteur van de Maasbode, ge sticht door zijn vader, wien hij in 1898 opvolgde. Van den eersten dag, dat hij de arena van de Maasbode binnenkwam, toonde hij zich een waardig strijder. Hij was een man met een leeuwenkop en toonde ook den moed van een leeuw. Het bekende gezegde: „Ex ungue leonem" (uit den klauw kent men den leeuw) was ook op hem van toepassing. Strijd voerde hij tegen het liberalisme en tegen het liberale katholicisme, later ook tegen het Modernisme. Het griefde hem diep, als hij katholieken met de Nieuwe R'damscne Courant in de zak naar de kerk zag gaan Hij voelde echter, dat men nooit zou slagen, als de achterstand der katholieke pers niet zou zijn ingehaald. Daarom was zijn streven, om een groot katholiek dag blad met een ochtendeditie te maken. De Voorzienigheid voerde hem op een goeden dag een jongen directeur in de armen, de heer Henri Kiijpers, thans nog directeur van de Maasbode. Toen kwam het ochtendblad er en dat was de hoogste glorie van Thompsons leven. Toen Paus Pius X zijn waarschuwende stem verhief tegen het Modernisme, verklaarde Thomp son zich onmiddellijk bereid. Van dat oogenblik af werd rector Thompson de onvermoeide strijder, die geen rust kende dag noch nacht. Hij was gevreesd en geducht door ve len, die de scherpte van zijn zwaard tegen zich gericht voelden, zelfs zoo, dat men zich wel eens afgevraagd heeft, of hij niet dikwijls te ver ging. Zijn karakter was te eerlijk om niet direct te protesteeren te gen alles wat onoprecht was. God had hem een zwaard gegeven en hij zorgde er voor, dat het nooit roestte. Het moge waar zijn, dat hij wel eens te kort schoot in verdraagzaamheid, doch dat had hij gemeen met vele Kerkvaders en groote schrijvers. Men is gerechtigd sommige zijner hef tigheden af te wijzen. Maar één ding staat vast, dat hij onkreukbaar eerlijk was, on- LEIDEN. Donderdag. 8.30 uur Hartebrugskerk Con ferentie voor niet-Katholieken door P. Wijnand Sluys O.F.M. Donderdag. R.-K. Reciasseeringsvereeniging bureau-zitting 89 uur n.m. St.- Vincentiushuis, Hooglandsche Kerkgracht 32. Donderdag, Mij. voor Toonkunst; Rotter - damsch Philharmonisch Orkest, so liste Lelia Gousseau, Stadsgehoor zaal, 8.15 uur. Maandag, R.K. Bond van handels-, kan toor- en winkelbedienden, café- rest. „De Doelen", 3.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r - d a g 29 O c t. tot en met Vrijdag4Nov., waargenomen door de apotheek P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 2.74. baatzuchtig, geheel in dienst van de Kerk. Als de Katholieke pers geheel zou bestaan uit zulke mannen, het aanschijn van de Kerk zou geheel veranderd kunnen wor den. Rector Thompsons onbaatzuchtigheid was voorbeeldloos. Meermalen heeft hij groote heroïsche offers gebracht. Hij ging heen van de Maasbode op het oogenbbk, waarop hij meende dat zijn strijdbaar ka rakter de ontwikkeling van het dagblad zou kunnen belemmeren. Hij liet ook bet tijdschrift „Rome" varen, toen hij meen de, dat een wapenstilstand wensohelijk was. Hij heeft deze offers gebracht met diepe ootmoedigheid en volle overgave. Hij sprak uit het Geioof, maar het Ge loof bracht hem er ook toe, op tijd le zwijgen. Zijn leed heeft hij in stilte in zich zelf verwerkt. Zijn kracht vond hij in het gebed. De man, die zijn tegenstanders zoo meedoogenloos kan afgeeselen, wist ook voor zijn vijanden te bidden. Zonder doodstrijd is deze strijdbare man naar een beter leven overgegaan. Hem zijn geen kerkelijke noch wereld lijke onderscheidingen toegekend, maar God heeft hem onderscheiden door hem tot 'Zich te roepen op den vooravond van Allerheiligen. Nu gaan wij u "uitdragen, Marie Anto nius Thompson, naar den stillen doodenak- ker bi^ de stille kerk, waar gij de laatste jaren van uw leven hebt doorgebracht. God is niet onrechtvaardig, zegt Pauius. Ook wij zullen dankbaar uw werk her denken en de liefde, waarmede gij dat ge daan hebt voor Gods naam. Amen. Nadat de absoute Verricht was, en velen nog een laatsten blik op den gevallen strijder hadden geworpen, werd de kist dichtgeschroefd en droeg men hem uit onder het zingen van het „In Paradisum deducant te Angeli" naar het priestergraf, op het stille kerkhof. Een gebeurtenis op filmgebied Eenigen tijd geleden had er te Berlijn een opmerkelijke gebeurtenis plaats op filmgebied, die dan ook niet naliet, de in ternationale belangstelling te trekken. Het was de eerste vertooning van een prachtig geluidsfilmwerk „Die Königstochter der Zulu". Tobis-Klnagfilm Deze film heeft inderdaad vele merk waardige iegenschappen. Het was de eerste speelfilm, met echte inboorlingen opgeno men. De film vertolkte een prachtig en boeiend .dramatisch gebeuren, en deed dit niet met de opgemaakte filmacteurs der groote Europeesche of Amerikaansche maatschappijen maar met onvervalschte ruige Zoeloe's, die een spel ten beste ga ven waarin ze als echte natuurkinderen hun primitieve ziel op een levens ware on gekunstelde manier uitleefden. Voor het eerst had een filmtechnicus zich met helpers en technische uitrusting voor het opnemen van een geluidsspeelfilm in de rimboe begeven, om het echte Zoe loeleven op den geluidsfilmband vast te leggen in een spannend Zoeloedrama. Voor het eerst bewoog zich, als resultaat van een ingespannen arbeid van vijftien maan den onder de gloeiende Afrikaansche zon, de bonte wemeling van een inboorlingen volk op het witte doek van een grootsl&ds- bioscoop; voor het eerste weerklonken tus schen de wanden van een deftig Berlijnsch bioscooptheater de echoën der wildernis, de oorlogskreten en bruiloftszangen, de zangerige sleepende taal der Zoeloe's. Geen wonder, dat de toeschouwers zich lieten meesleepen door dien droom uit een andere wereld, die alleen ware filmkunst weet op te roepen. De film werd een geweldig succes! Weken aaneen moest zij te Berlijn gepro longeerd worden zoo pakte zij zelfs de meest verwende bioscoopliefhebbers onder het grootstadspubliek. Zij draaide in alle grootsteden van Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland; zij veroverde in één slag heel het groote Duitsche taalgebied. Deze film draait thans ook in Nederland onder den titel „De Zwarte Zuster". Het alom bekende Dominikaansche Lief dewerk „St. Dominicus-Penning" heeft de zen film aangekocht om het publiek met de moeilijkheden van het Zuid-Afrikaan sche missiegebied, waar de paters Domi- nikanen sinds 1932 een nieuwe missie-ar beid aanvaard hebben, bekend te maken. Nu deze prachtige geluidsfilm de eenige echte geluidsfilm, die een missiethema behandelt en ook de eenige, die den toets der zwaarste critiek glans rijk doorstaan heeft, ook in Nederland is uitgebracht, late niemand de unieke gele genheid voorbij gaan, om deze grootsche episole uit het onvérvalschte Zoeloeleven op het witte doek mee te maken in enkele uren van spanning .en kunstgenot. De film komt Zondag 20 en Maandag V Nov. in de Gehoorzaal te Leiden. BEGIN VAN BRAND Gisteravond te 7 uur is eefi begin van brand ontstaan, tengevolge van kortslui ting, in het clubhuis der afd. Leiden van de Ned. Chr. Padvinders vereeniging, Oude Vest, hoek v. d. Werffstraat. Eenige pad vinders waren bezig in het gebouw, een voormalige bewaarschool, paalhutten te bouwen. Door een der jongens werd de electrische leiding uit een stopcontact af getakt om licht in de hutten te brengen. Daarbij is kortsluiting ontstaan en geraakte het'stroo in een der hutten in brand. Met emmers water werd het vuur spoedig ge- bluscht, terwijl de politie-br and weer met een slang op de motorspuit voor nablus- sching zorgde. PAST OP VOOR APPELEN- VERKOOPERS! De Commissaris van Politie alhier deelt ons mede, dat er den laatsten tijd koop lieden met appelen leuren, goedkoope en mooie appelen. Doch als de koop is door gegaan geven zij den koopsters een heel slecht gewicht. Zoo is voorgekomen, dat iemand 18 a 20 pond in een mand gekocht had en later slechts ruim 10 pond in bezit kreeg. Ook in Warmond schijnen deze kooplieden te hebben geopereerd. Men zij gewaarschuwd. INBRAAK IN EEN PAKSCHUIT. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een pakhuis van de fa. Roodenburg, lig gend aan de Aalmarkt. Een hoeveelheid pakken met stukgoederen, ter waarde van ettelijke tientallen guldens, is verdwenen. De politie stelt een onderzoek in.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2