OMGEVING Het militaire vlieg kamp te Katwijk 1 H. BRINKS J DONDERDAG 3 NOVEMBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 HAARLEMMERMEER Geboren: Adriaan z. van G. Oostwou- der en P. M. Noriter. Maria Johanna, d. van E. A. Boone en M. M. van Iieese. Cornelia d. van J. Quist en C. den Hertog. Hendrika Sophia d. van M. van Leeu wen en E. H. P. Kikkert. Gerardus Leo- nardus z. van G. A. Th. Suidgeest en J. M. Stokman. Johannes Gerardus z. van G. A. Th. Suidgeest en J. M. Stokman. Ni- colaas Joseph, z. van H. Schönhage en M. G. Gorter. Cornelis Meijer z. van F. A. Dol en G. Baak. Ondertrouwd: Hendricus Prins, 21 jaar en Cornelia Gladpootjes 20 j. Anto- mie Johannes van Bracht 61 j. en Catharina Cardol 54 j. Gijsbertus Uithol 22 j. en Johanna Alida Kooij 25 j. Jacobus Ram- kema 25 jaar en Margaretha Dol 22 j. Jozeph van Tienderen, 32 j. en Jacoba Eli zabeth Resoort, 24 j. Johannes Jacobus Mense 30 j. en Maria Petronella Antonia de Boer, 25 j. Getrouwd: Johannes Trouwen 25 j. en Margaretha Johanna Veen, 20 j. Christianus Petrus Meegdes 26 j. en Anna d' Haens, 22 j. Jan Boeve 22 j. en Johan na Blom, 19 j. Aart Cornelis van Gam- meren, 37 j. en Elisabeth Bostelaar, 22 j. Cornelis Theodorus Hogervorst 26 j. en Anna Catharina Maria Stokman 24 j. Fieter van der Meijden 24 j. en Elisabeth Maria Struik 27 j. Jan Dik 22 j. en Neel- tje Pietertje de Dood 23 j. Gerrit Hoo- gendoorn 30 j. en Hielkje Wierda 25 j. Overleden: Karei Wilhelmus Lambo, 61 j. geh. m. E. Blom. Andries Ossen, 88 jaar wedr. van E. Hoek. Gevestigd: Jan Glasbergen, Roer dompstraat 1. Wed. Herman Helsloot, Marktlaan 28. Simon Korver, Nieuwen- meerdijk 250. Petrus G. van Alphen, Spiereingweg 195. Leendert J. Joustra, Nieuwemeerdijk 360. Reinikes Brands- ma, Friedalaan 102. Wed. P. Kamstra, Roerdompstraat 55. Jan F. D. van Joo- len, Wilgenlaan 83. Johannes A. Kem per, Eikenlaan 54. Hubertus J. v. Wees, Schuilhoevelaan 35. Petrus J. Keijzers, Venneperweg 440. Lourens J. Moos, Akerdijk 173. Christian H. Brandemann, Hillegommerdijk 58. Cornelis Pauw, Dennenlaan 92. Hendrikus C. MichieL sen, IJweg 92. Vertrokken: Wed. Jan Entius naar Venlo. Cornelis Rijnberg naar St Maar tensdijk. Johannes de Bruin naar Lisse. Arie Mantel naar Mijdrecht. Neeltje M. de Graaf naar Velsen. Evert Groot naar Velsen. Gerrit Schoenmaker naar Winsterwijk. Popko Elema naar Middel- stun. Adrianus J. Bruins naar Ned. In- dië. Johannes Gijemijter naar Ned. Indië Cornelia H. de Vrij naar Amsterdam. Arnoldus W. Stroop naar Leidschendam. Johannes G. Metz naar Amsterdam. Arie L. Bax naar Zeist. Petrus Vermeulen naar Medemblik. Willem de Waal naar Amsterdam. Frans Franse naar Leid schendam. Jacobus M. Eland naar Leus den. Herman J. S. Niekel naar A'dam. KATWIJK AAN DEN RIJN Steun bloemkool-telers. Gisteren ver gaderden de Kleine Zelfstandigen die be sloten te trachten bij de regeering gedaan te krijgen dat een bijzondere'steunregeling in het leven geroepen zal worden in ver band met de slechte rsultaten der bloem- kooloogst. Aanrijding. Gisteren had in de Kerk straat een aanrijding plaats tusschen een rnet twee paarden bespannen vierwielig voertuig van het 6e Reg. Veld Art. te Lei den en een personenauto, bestuurd door A. C. uit Katwijk aan Zee. De auto werd danig beschadigd. De schuld is vermoede lijk te wijten aan den bestuurder vgn het gespan, die plotseling up het oogenblik, dat O. passeerde zonder noodzaak naar links uithaalde. LISSE Aanbesteding. In café-restaurant „De Nachtegaal" had gisteren onder architect Kees Barnhoorn te Lisse de aanbesteding plaats voor het bouwen van een woonhuis aan de Hyacinthentsraat alhier, voor reke ning van den heer H. Schoone Pzn. te Lisse. Ingeschreven werd door de fa P. G. Lemmers te Voorhout voor 5420.het aannemersbedrijf Reynders te Haarlem lem voor 5080.Th. van der Hoorn en Zonen te Hiilegom voor 4587.N. W. Castien te Lises voor 4745.--; A. L. Beu- gelsdijk te Lisse voor f 5587.de fa Dau- dey en Co's te Lisse voor 5244.C. J. Janssen te Hiilegom voor 5644.de fa Kruidhof en Horsman te Lisse voor 5225. Laagste inschrijvers waren de heer en Th. van der Hoorn en Zonen te Hiilegom voor 4587.De gunning is aangehouden. Pluimveevereeniging. De Pluimvee- en Konijnen Sport-vereeniging „Lisse en Omstreken" hield gisteravond een alge- meene ledenvergadering, onder presidium van den heer W. T. Daudey. De voorzitter bracht de bespreking der tentoonstelling aan de orde. Hierbij her dacht hij den arbeid van J. 2. de Haan. J. Pollé en W. van der Reep, die geduren de 20 jaren aan deze vereeniging waren verbonden. Hij feliciteerde deze leden. Spr. herdacht ook met enkele woorden het 20- jarig jubileum. Medegedeeld werd dat di verse prijzen beschikbaar waren gesteld, waaronder ook een mooie beker van den hooggeb. heer J. C. E. Graaf van Lynden, alhier. Door de gemeente Lisse wordt voor deze jubileum-tentoonstelling ten bedrag beschikbaar gesteld van 15.— voor den aankoop van een medaille of anderszins, indien de gemeenteraad zulks op voor dracht van B. en W. zal goedkeuren. Het reglement op welke wijze de tentoonstel ling zal worden gehouden werd hierna be handeld en an ampele bespreking aange nomen. Overgegaan werd tot de bespreking der veilingen. De veilingen zullen worden ge houden in de H.B.G. en de eerste veiling wordt gehouden, zoo dit mogelij k is, op a.s. Maandag. De veilingmeesters zijn de heeren K. Smits, J. Hoogkamer, Chr. de Bruin en L. Hoogkamer. De heer J. C. de Haan sprak bij de rond vraag en herinnerde er aan, dat 20 jaar geleden deze sport-vereeniging werd opge richt. In de eerste jaren bloeide de vereeni- ging zeer goed en de tentoonstellingen wa ren evéneens uitstekend. Daarna kwamen dt moeilijke jaren, gedurende welke de ver- eeniging in stand is gebleven. Spreker wenschte de vereenigirg een nog grootere bloei toe. Spreker memoreerde de werk zaamheden van den voorzitter, den heer Daudey gedurende deze 20 jaren gepres teerd. In dezen tijd heeft hij zeer veel ge daan voor de vereeniging, waarvoor hij hem dank bracht. De voorzitter dankte den heer de Haan voor het gesprokene. Na de gebruikelijke verloting volgde de sluiting. LEIDSCHENDAM Stratenplan. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de Maatschappij „Wim- ka" uit Den Haag voornemens is op de gronden gelegen tusschen den Vlietweg, Tedingerstraat en Ringvaart een groot stra- tencomplex aan te leggen. NOORDWIJKERHOUT De werkloosheid. Bij het gebin dezer maand stonden bij het agentschap der ar beidsbemiddeling alhier 93 personen als zijnde geheel werkloos ingeschreven, 61 hiervan vallen onder de rijkssteunregeling. Bij de werkverschaffing zijn 19 werk- loozen tewerk gesteld. Inkwartiering. 8 en 9 November a.s. zal de trein-afdeeling van de le artillerie brigade uit Den Haag in ons dorp inge kwartierd worden. OEGSTGEEST Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Maandag 7 November des avonds te 7 uur ten gemeentehuize. 1. Ope ning. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Behandeling van het beroep schrift ingediend door wed. den Haanv. Delft tegen het besluit van burgemeester en wethouders om geen vergunning te ver leen en tot het gebruik van de onbewoon baar verklaarde perceelen Oegstgeesterweg 14 en 19 als werkplaats, het praeadvies van burgemeester en wethouders. 4. Voortzet ting behandeling van de gemeentebegroo- ting dienstjaar 1939. 5. Vaststelling van de kosten per leerling van het openbaar on derwijs voor 1939. Rondvraag. SASSENHE1M „Bethesda". De gehouden bazar met inbegrip van den oliebollendag heeft op gebracht 1225. Geboren: Nicolaas Martinus zoon van N. J. J. Assendelft en M. M. Apswoude Johannes Hendrikus, zoon van Th. Hoog kamer en van G. van der Linden Maria Catharina, dochter van T. A. Spies en van M. Mieremet Elisabeth Geertrudis doch ter van H. van der Voort en M. Haver. Gevestigd: M. A. van den Berg van Voorhout D. A. van Leeuwen van Hiile gom J. C. M. Pauw van 's-Gravenhage A. van Zon van Dreumel M. W. Pie- terse van Alkemade P. Bij en gezin van Leiden J. J. Rotteveel van Leiden. Vertrokken: Chr. van Koert naar Nieukoop Wed. Landwer en gezin naar Juthaas A. W. van der Lans naar Lisse A. M. Koning naar Almelo G. de Zanger naar Haarlemmermeer C. A. Endhoven naar Monster. VOORSCHOTEN Geboren: Petronella Hermina, dochter van H. Nagtegaal en P. Perfors Adolph Frederik, zoon van R. A. Thierry en A. Kooi Maria Antonetta Theodora, dochter van J. C. van Gastel en T. M. J. Dirks. Ondertrouwd: Th. de Bruyn, oud 36 jaar en M. C. Parlevliet, oud 27 jaar. Getrouwd: J. Solleveld, oud 29 jaar en J. M. W. Kuhn, oud 25 jaar. Overleden: W. C. Trumpie, oud 84 jaar, wed. van M. M. Homberg J. H. Meijer, oud 81 jaar, echtg. van N. Daudeij. WARMOND Volksbond. De afdeeling Warmond van den Ned. R.K. Volksbond geeft Zon dag a.s. haar eerste winteruitvoering van dit seizoen in Hotel „de Stad Rome". Op gevoerd zal worden het bekende tooneel- spel in vier bedrijven van Antoon Coolen, getiteld: „Kinderen van ons volk". Het beloofd een mooie avond te worden. Werkloozen. Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg 1 November j.l. 43, terwijl op den zelfden datum van het vo rig jaar stonden ingeschreven 40 werk loozen. De werkloosheid blijft dus in deze gemeente stabiel. Pap-kranten. De - krantenbezorger J. v. K. alhier had het ongeluk met zijn rij wiel en zyn couranten in de Leede terecht te komen, waar hij door hulpvaardige han den op het droge werd gebracht. De cou ranten-lezers zullen zich dien avond met een „natte courant" tevreden hebben moe ten stellen. Gedupeerde boeren Nadat enkele dagen geleden verschillen de inwoners van Katwijk en Valkenburg, bijna alle landbouwers, de bekende me- dedeeling hadden ontvangen over een eventueele verkoop of andere onteigening hunner landerijen in den Broekpolder, welke mededeeling als een kouden douche midden in den winter op iemands lichaam, ook over hen een rilling deed gaan, heb ben we ons eens van een en ander op de hoogte gesteld en geïnformeerd hoe men in het algemeen over deze aangelegenheid dacht. We kunnen hierop al direct antwoor den, dat als iemand mocht meenen, dat de betrokkenen hierin een buitenkansje zien, men er volkomen naast is. Het tegendeel is werkelijk het geval. Die betrokkenen zijn landbouwers te Katwijk en te Valken burg, voornamelijk uit Valkenburg, waar van verschillenden met angst en vreeze de toekomst tegemoet zien. Wat toch is het geval? De vraag naar weiland is aanmerkelijk grooter dan het aanbod. Het zal dus bui tengewoon moeilijk zijn zich na verkoop of onteigening, van ander weiland te voor zien. Wanneer eens een perceel vrij komt zijn daar een massa aanvragen voor, en, dit ligt in dergelijke gevallen voor de hand, kan slechts gehuurd worden tegen hoogen prijs. Verschillende gebruikers de zer landerijen staan als eigenaren inge schreven, maar bekend is ook, dat meer dere perceelen zwaar belast zijn. Voor de zulken ontstaan dus nog meerdere moei lijkheden, n.l. de directe financieele be zwaren. Als een bedrijf, al is het in soms moei lijke omstandigheden, al eenige jaren loopt, blijft het bedrijf nog wel in stand. Maar iets anders wordt het als men ge noodzaakt wordt het bestaande bedrijf te verlaten, en zich elders zal moeten ves tigen, of een gedeelte van hetbedrijf door onteigening kwijt raakt. Want velerlei ge vallen doen zich voor. Er zijn bedrijven, waarvan al het land voor verkoop of ont eigening in aanmerking komt, er zijn er waar men b.v. drie, andere 6 H.A., weer anderen waar 15 H.A. voor onteigening of verkoop in aanmerking komen. In die ge vallen waar men b.v. een derde van het land zal moeten missen, zal het bedrijf zoo goed als zeker met 1/3 ingekrompen moeten worden, want, zooals gezegd, kans voor aanvulling met ander weiland bestaat zoo goed als niet. Vooral niet nu zoo velen door deze transactie getroffen zulen wor den. Er zijn er ook waar wel de boeren woning met stallen buiten aankoop zullen blven, doch waarvan al de landerijen be- noodigd zijn! In zulke gevallen wordt men zooveel als schipper te voet. De aangegeven benoodigde gronden voor het vliegterrein als het althans voor een vliegterrein noodig is, want daaromtrent kan men tot heden niets officieels- te we ten komen, het terrein zou cok voor an dere militaire doeleinden kunnen noodig zijn), de benoodigde gronden dan voor dit terrein, liggen vrij dicht bij het bebouwde dorpsdeel, strekken zich uit naar richting Wassenaar en naar de grens van de ge meente Katwijk in welke gemeente de of- ficieele toegang naar dit terrein zal ko men, n.l. vanaf de Provinciale weg in „de Mient", welke weg spoedig een groote ver keersweg zal worden tuschen Den Haag en Haarlem. Over de plannen voor dezen weg gaven we onlangs een uitvoerige uit eenzetting. Hemelsbreedte ligt dit terrein pl.m. 4K .M. van Katwijk, 1 K.M. van Val kenburg, pl.m. 6 K.M. van Leiden, liggen de ten Oosten van de Groote Watering, over welke watering een brug gelegd zal moeten worden om vanaf richting Kat- wijksche grens op deze terreinen te kun nen komen. De grond bestaat uit zware kleigronden, doorsneden met ontelbare sloten en sloot jes. Hier en daar is de grond soms dras sig. De kwaliteit der gronden verschilt nogal. Er is veel beste grond, waarnaast ook enkele perceelen van mindere kwali teit liggen. Het eventueel gereed maken voor vliegterrein zal, naar men ons mede deelde een nogal kostbare geschiedenis zijn vanwege de lage ligging der gronden en om de ontelbare sloten, die er in voor komen. Land- en tuinbouw zullen er onge twijfeld hinder van ondervinden als er een dergelijke oppervlakte aan deze be drijven zal worden onttrokken. Het gebrek aan teelgronden en ook aan weiland is èn te Katwijk èn te Valkenburg vrij groot en de mogelijkheid om dit te kort in andere richting aan te vullen, bestaat niet. Rijns burg en Noordwijk hebben niets te mis sen, westwaarts ligt de duinenrij, de gron den onder Wassenaar of Voorschoten lig gen te ongelegen voor de bedrijven te Valkenburg en Katwijk. Bovendien is het de vraag of deze te krijgen zouden zijn. Uit deze uiteenzetting blijkt over duidelijk uit onze verkregen inlichtin gen dat, wanneer deze geschiedenis landbouwers in groote of minder groo- doorgang zal vinden, een groot getal te moeilijkheden zullen geraken. We vernemen, dat het de bedoeling is van eenige betrokkenen om tegen deze handeling een actie te gaan voeren. Er is haast bij, want 15 Nov. moeten de eigenaars prijs en schadeloosstelling hebben opgegeven! En 1 Jan. zou het een voldongen feit kunnen zijn. Ten minste, als de plannen definitief wor den. VOORHOUT Vijf jaren K.J.M.V. Het zal op 20 December a.s. 5 jaren geleden zijn, dat in deze gemeente een afdeeling der Katho lieke Jonge Middenstandsvereeniging werd opgericht. Gedurende deze periode van 5 jaren heeft deze vereeniging, zeker in het afgeloopen jaar, met zeer veel moeilijk heden te kampen gehad Niet minder dan 5 voorzitters en niet minder dan 4 Mode ratoren heeft deze vereeniging in die korte periode leeren kennen. De grootste moei lijkheid waarmede het K.J.M.V.-bestuur thans te kampen .heeft, is het gebrek aan belangstelling van de zijde van hen, die thuisbehooren in de K.J.M.V. en zoch bij geen enkele organisatie hebben aangeslo ten, omdat.... men soms meent dat de contributie beter gebruikt kan worden bij voorbeeld voorbal-avonden en andere feesten, waarvan men niets wijzer wordt, en die perslot van rekening meer geld kos ten ook. Ondanks deze motieven, die het bestuur bekend geworden zijn, heeft het toch gemeend met onverzwakten ijver voort te gaan op den weg, in de afgeloopen 5 jaren afgelegd, in de hoop en het vaste ver trouwen dat nieuwe leden de K J.M.V.-ge- lederen zullen komen versterken, hetgeen ongetwijfeld het mooiste en grootste ca deau zal zijn, hetwelk de K.J.M.V. bij de viering van haar Eerste Lustrum zou kun nen worden aangeboden. Aangezien de eigenlijdatum valt in de Advent, heeft het bestuur besloten de fees telijke avond ter herdenking van het lus trum te bepalen op Woensdag 16 November a.s. Deze avond zal niet zijn een avond van speeches en predikaties, doch een avond, tintelend van humor. Hiertoe is de vereeni ging zelf niet in staat en heeft te dien ein de beslag weten te leggen op het gezelschap der „Vereenigde Haagsche Spelers" onder leiding van Pierré Balledux, die dien avond zullen opvoeren een blijspel van Jacq. Bal-' lings, getiteld „Amor in de pastorie". Leden met hun dames alsmede de dona teurs met één dame zullen natuurlijk gratis toegang tot dezen avond hebben, terwijl voorts eenieder welkom zal zijn, die de begrijpelijk hooge kosten mede helpt dragen door betling van een entree van 0.75 bij voorverkoop en 1.aan de zaal op den avond der uitvoering zcif. Moge deze gran- diooze feestavond in alle opzichten slagen, de daad is aan Uü! Feestavond Volksbond. Op Dinsdag 8 en Woensdag 9 November a.s. zal de afd. Voorhout van den Ned. R. K. Volksbond alhier haar jaarlijksche feestavond geven in het parochiehuis, aanvang half 8. Zon dag 6 Noverpber zgl in de parochiekerk een H. Mis worden opgedragen voor ue levende en overledene leden van den Bond, waar onder Algemeene H. Communie. De onder- afdeeling tooneel „Ons Genoegen zal beide avonden opvoeren: „Ik ben maar een pa ria", tooneelspel in 4 bedrijven en de klucht „Het laatste nieuws". Gezien de repetities, belooft deze uitvoering een succesvolle te worden. Blindenboud „St. Odilia". Door den R. K. Blindenbond „St. Odilia" werd een propaganda-avond gehouden in de groote zaal van het parochiehuis. Pastoor War- menhoven opende de bijeenkomst met woorden van welkom, waarna de voorzitter van de afdeeling „Leiden Omstreken", de heer Jaap Meijer van Lisse, over het doel van den bond sprak. Meer speciaal legde spr. er den nadruk op, dat de blinden geen medelijden vragen doch slechts mede leven. Voorts zegt spr. dat speciaal de aan dacht der vereeniging wordt gevraagt voor: I. de Leerplicht van de blinden; 2 de Vak opleiding; 3. de Collectieve werkgelegen heid en 4. steun aan Ouden van dagen en van hen, die geen vak meer kunnen leeren. In Nederland zijn 4000 blinden. Hierna werd overgegaan tot de vertoo- ning van de blindenfilm, waaronder door Mej. H. Aartsen uit Woerden demonstra tie werd gegeven van braille-schrift en schrijfmachineschrift. Ter bestrijding van de kosten werd nog een door blinden ver vaardigd kleedje bij Amerikaansch opbod verkocht, waarna de voorzitter aan de aan wezigen dank bracht voor de belangstelling en eenieder opwekte om den bond met hun donatie of lidmaatschap te steunen. Na de pauze werd nog een amusementsfilm ge toond, waarna allen een ervaring rijker nopens de blindheid, huiswaarts gingen. WASSENAAR BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO. Motorrijder brak een been. Hedenochtend omstreeks kwart over elf had op den hoek van Zuylen van Nijevelt- straatJohan de Wittstraat een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door v. d. B., alhier en de motorrijder K. uic Den Haag. De motorrijder werd door de met 3 ton schelpen beladen auto mee gesleurd en bekwam een gecompliceerde beenbreuk. Nadat dr. Hubbeling de eer ste hulp had verleend is hij per ziekenauto overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag. Voor Chrysanthemum-liefhebbers. Door den heer D. T. Rays, wethouder de zer gemeente, zal evenals op andere jaren zijn buitenplaats opengesteld worden voor het publiek ter bezichtiging in de kassen van de thans in vollen bloei staande enorme collectie Chrysanthemums. De ge legenheid hiertoe wordt geboden op Zon dag 6 November a.s. van half twee tot vijf uur en Woensdag d.a.v. eveneens van half twee tot vijf uur. Als men weet, dat niet minder dan 2 groote kassen één met tros- chrysanthen en één met groot-bloemlge exemplaren. Naar wij vernemen moet dit jaar de aan blik van dit alles die van vorige jaren nog overtreffen. De toegang is geheel en voor iedereen gratis mits men zich aan de aan- I wij zingen van het personeel gedraagt. Aanrijding. Op den Deijl had een aan rijding plaats tusschen twee auto's res- MEISJE DOOR DE TRAM GEDOOD Droevig ongeluk te Lisse Hedenmorgen om half twaalf is door de electrische tram, komende uit de richting Leiden, nabij de halte Vree wijk het 6-jarig meisje Jacoba Hendrika Wassenaar, wonende Wilhelminastraat 49 door nog onbekende oorzaak gegre pen en gedood. Het kind was totaal verminkt. Waarschijnlijk is het kind plotseling uit een zijstraat gekomen en zonder op te letten den weg overgesto ken. Noch bestuurder, noch de conducteur, noch de passagiers van de tram hadden iets van het ongeluk bemerkt. De tram is gewoon doorgereden. Het lijkje is naar Huize „Pius" over gebracht. pectievelijk bestuurd door v. H uit Mon ster en de R. uit Noordwijk. De auto van laatstgenoemde moest worden weggesleept. Persoonlijke ongevallen deden zich hierby niet voor. Geboren: Gerrit Cornelis z. van A. Veloo en N. v. Altena. Gerritje d. van H. v. Laar en J. Nagtegaal. Ondertrouwd: W. de Jong en P. A. Zuiderduin. A. Biluski en G. M, de Smit. Getrouwd: J. W. Cunes en P. R. van Dijk. H. G. v. d. Poel en P. M. v. Wouw. W. G. van Leeuwen en W. E. Straijer. S. J. v. d. Veek en M. Güsenleitner. G. J. van Welie en B. v. d. Berg. G. J. de Geus en J. K. v. Noord. Overleden: Maria Johanna Henry 55 j., echtgenoote van H. E. Behle. ZOETER MEER Geboren: Johannes Jacob zon van A. Chr. Moerland en M. Veldhuizen Johan na Theodora Anna dochter van Chr. Bolle- boom en J. Th. Hoogduin Renée dochter van M. du Clou en T. F. Faltay. Overleden: G. P. Roos, oud 10 dagen A. Hogeveen, oud 72 jaar vrouw van P. Langeveld. Ondertrouwd: H. J. Oskam, oud 21 jaar en J. Sentel, oud 19 jaar. D. Veeke, oud 28 jaar en J. C. Bierman, oud 28 jaar. Vertrokken: W. Weenning naar Ze- venhuizenn E. Wondergem geb. Weening naai Zevenhuizen. /(■Si Sassenheim, 2 November. De kraamverpleging in Sassenheim. In de jaarvergadering van den R.-K. Vrouwenbond kan men altijd het volgende hooren: Zuster v. d. Wiel heeft zooveel maal hulp verleend aan het kraambed en zooveel bezoeken afgelegd in het afgeloo pen jaar. Dan applaus van de heele verga dering. Verder niets. De vergadering gaat uiteen. Volgend jaar weer opnieuw precies hetzelfde, behalve (en daar wordt niet over nagedacht) dat elk jaar de cijfers hooger worden van het aantal kraamvrouwen en de Zuster het daardoor steeds drukker krijgt. Het gebeurt nu al dat de Zuster drie of vier nachten in de week haar bed niet ziet; het kan ook niet anders. Sassenheim wordt steeds grooter, en het geboortecijfer stijgt vanzelf ook, maar de Zuster blijft alleen. Daarom moet er een oplossing voor gevonden worden, door er nog een Zuster bij te nemen. Ik hoop, dat het bestuur van den V. B. spoedig in zal zien, dat het zóó niet langer kan en zal trachten een Zuster bij te krij gen, niet voor een paar dagen, maar voor goed. En ik doe een beroep op alle vrouwen van Sassenheim, om daarin krachtig mee te werken, opdat Zuster v. d. Wiel, een, laat ik het maar gerust zeggen, mensch- waardig bestaan krijgt. Laten wij dus als dat noodig mocht blijken, spontaan, allen zonder uitzondering onze vijf centen voor de kraamverzorging verdubbelen en er een dubbeltje van maken, als dat gevraagd wordt. Er gaat zoo dikwijls vijf cent hier of daar ongemerkt weg; laten wij dit voor dit schoone doel gaarne over hebben. Een dubbeltje per week voor dit mooie werk kan ons niet armer maken. Ik hoop, M. de R., dat dit er toe bij zal dragen, om te komen tot een hoognoodige verbetering, tot welzijn van den Vrouwen bond, tot welzijn van de Zuster, en tot wel zijn van ons allen. U, M. de R., nogmaals dankend. Een moeder van tien kinderen, maar die gaarne voor dat doel haar contributie wil verdubbe len. HAARL.STRAAT 126, TEL. 1074 M M t/o Donkersleeg <u TURFMARKT 11 TEL. 2336 2 In Sieraden, Goud, Zilver, CS Horloges en Gero-Artikelen Het adres voor O* Verlovingsringen -

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11