BINNENLAND KERKNIEUWS SPORT RECHTZAKEN VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE ONDER RUNDVEE. Algemeene vergadering te Rotterdam. Gistermorgen heeft de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose en van an dere ziekten onder het rundvee in Zuid- Holland haar negende algemeene vergade ring gehouden onder leiding van den voor zitter. den heer P. Jas, in een der zalen van Coomans te Rotterdam. De voorzitter sprak by de opening een speciaal woord van welkom tot den heer G Roos. lid van Ged. Staten van Zuid- Holland, in wiens aanwezigheid een blijk van groote belangstelling voor het werk der vereeniging mag worden gezien. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Louter, vermeldt, dat sinds de re- geeringsbemoeiingen in het leven zijn ge roepen, de bestrijding als zoodanig in een gehteel ander licht is komen te staan. De laatste groep, die der consumptiemel- kers, welke uiteraard slechts kort aan de bestrijding doet, komt er wat betreft het reactieprocent hunner veebeslagen, niet bijzonder ongunstig voor te staan tegen over de totaalcijfers van het afgeloopen boekjaar. Alvorens nader te treden in een en an der achten we het van groot belang om eens na te gaan, waaraan de leden met een t.b.c. vrij beslag dit succes voor een groot deel te danken hebben. In de eerste plaats hebben dezen niets nagelaten om verbreiding der tuberculose te voorkomen door met groote nauwgezet heid de reageerende dieren gescheiden te houden van de overige, zoowel des zomers als gedurende de stalperiode. Ten tweede hebben zij weliswaar rui mer gelegenheid gehad tot selecteeren dan heden het geval is, doch vooral het eerste, n.l. het gescheiden houden, legt veel meer' gewicht in de schaal dan velen wel mee- nen, zoodat we er van deze plaats dan ook nogmaals nadrukkelijk de aandacht op meenen te moeten vestigen. Dat contactbesmetting vooral in de oe- drijven met een hoog reactieprocent een van de oorzaken is van de grcote verbrei ding van de tuberculose op een en het zelfde bedrijf wordt hierdoor bewezen, dat het jongvee, hetwelk als regel vry van tu berculose is, nadat het als melkvaars aan den koppel is toegevoegd, het het daarop volgende seizoen voor een groot percen tage reageert op de tuberculineproef. Het niet gescheiden houden geeft dus onherroepelijk teleurstellingen. In 1926 waren er 82 leden en behandel de dieren, thans zyn er 2424 leden met 71.285 behandelde dieren. Uit de gegevens blijkt, dat, niettegen staande den sterken groei van het aantal onderzochte dieren, de reacties procen- tisch verminderen. Waar is gebleken, dat het reactiepercen tage bij de veehouders, die de paar laat ste jaren zijn toegetreden, belangrijk hoo- ger is dan bij de oudere leden, ligt het voor de hand, dat daardoor het gemiddelds reactiepercentage wordt gedrukt. Niette genstaande dit feit is het totaal reactie percentage gedurende eenige opvolgende jaren toch verlaagd, waaruit volgt dat vooral de oudere leden met toenemend succes bestrijden. Ook de cijfers van de groep consumptie- melkers zijn niet onbevredigend, getuige het feit, dat bij deze reeds over ongeveer 1/3 gedeelte van alle bedrijven een tuder- culose-vrije stal voorkomt. Vooral dit laat ste kan voor het groote aantal veehouders, dat thans uit hoofde van hun contract ver plicht is om aan de bestrijding deel te ne men ,een stimulans zyn cm ir.et evenveel energie het werk ter hand te nemen als anderen dit reeds vóór hen hebben Ge daan. De taak, welke nu voor dezen is weggelegd, is niet gemakkelijk, doch uit voerbaar. Bedroeg het batig saldo, waarmede de rekening van het vorige jaar werd afge- ƒ2651 79/2U5'24' 'hanS bedraa£t dit In de uitkeeringen van het Rijk kwam over het afgeloopen boekjaar geen wijzi ging en bedroegen deze wederom resp. 40 cent per behandeld rund en ƒ20 voor ieder afgeslacht open lijder. In totaal werd voor behandelde runde ren uitgekeerd ƒ27.262.40 en voor open lij ders ƒ7440. Van de Provincie werd wederom een subsidie van 3000 ontvangen, waarvan 31/2 per behandeld rund en ƒ4 per open lyder werd uitbetaald. Het verslag van den secretaris en de re keningen werden goedgekeurd. Daarna kwam in behandeling een voor stel van het bestuur om de contributie voor erkende bestrydingsvereenigingen te stellen op 31/2 cent per rund, teneinde hierdoor aan de B-leden, welke open lij ders moeten opruimen, in plaats van ƒ10 per rund 15 te vergoeden. Na eenige discussie werd dit voorstel aangenomen. Bij de behandeling van de begrooting werd de wensch te kennen gegeven, dat de Prov. Staten van Zuid-Hclland het voorbeeld zullen volgen van die van Noord-Holland, waar de subsidie veel hoo- ger is. Hierbij werd er op gewezen, dat het werk van de vereeniging van zeer groot belang is voor de volksgezondheid. De heer J. Roos zeide, dat de Staten een zuinig beleid moeten voeren. Deze t.b c. bestrijding wordt van groot belang ge acht en al kan spr. geen toezegging doen. hy kon toch woorden uiten ,die een hoop- vollen klank inhielden. De begrooting werd da:vna goedge keurd. 6 Bij de rondvraag kwam het van de hand doen van de open lijders ter sprake Me degedeeld werd, dat een nieuwe regeling hieromtrent tegemoet kon worden gezien De vergadering werd daarna gesloten. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Van officieele zijde meldt men ons, dat H M. de Koningin hedenmiddag de perso nen, werkzaam op het domein het Loo, in de houtvesterijen en by het jachtdeparte- ment uitgenoodigd heeft tot een bespre king over de moreele en geestelijke herbe wapening. DE AMERIKAANSCHE INVOER RECHTEN OP NEDERLANDSCHE ZU*VELPRODUCTEN. Geen inwerkingtreding vóór 26 November. In aansluitng aan het bericht inzake de voorgenomen heffing door de Vereenigde Staten van compenseerende invoerrechten op een aantal Nederlandsche melk- en zui velproducten, meldt Hr. Ms. gezant te Washington nader, dat de heffing in wer king treedt dertig dagen na de publica tie in de Treasury decisions, welke giste ren verwacht werden, zoodat de in wer- kingtreding in geen geval vóór 26 Novem ber zal geschieden. Ir. VAN DER LA AKEN CONTRA Ir. MUSSERT. Proces over twee maanden salaris. De gewezen N.S.B.-leider in Indië ir. Van der Laaken, die door den algemeenen lei der op stel en sprong werd ontslagen, om dat hy in een openbare vergadering on voorzichtige uitlatingen had gedaan, welke voor de N.SB. ge/aarlyK konden worden, heeft, naar „Het Volk' meldt, thans tegen ir Mussert een proces aangespannen tot het bekomen van een geldelijke schadeloos stelling tot een bedrag van duizend gulden, zijnde 2 maanden salaris. Deze zaak zal weldra voor den Utrecntschen kantonrech ter Mr. De Jager dienen In December van het vorig jaar hield de N.S.B. te Batavia een Landdag, waarop ir. Van der Laaken ais spreker optrad. Hij gaf zich by die gelegenheid over aan visioenen van een „in gesloten geiederen, met zwaai ende knuppels optrekken over het natte, gladde asfalt van het Buitenhof, recht in de glorievolle zalen, waar de sloopers van ons volk straffeloos werkzaam kunnen zijn". Voorts had de spreker nog een droombeeld van „met de zwart-rovKle stormvlag gee- seiend door de roode Jordaan" te kunnen trekken. De heer Mussert heelt hierop zijn ver tegenwoordiger in Indië ontslagen. Ir. Van der Laaken, die indertijd al een bekend lid van de N.S.B. in Indonesië was, repatrieerde eenige jaren geleden naar Ne derland. De heer Mussert kreeg contact met hem en wist hem met veel moeite over te halen, opnieuw een positie te zoeken in In dië, waar de N S B hem volgens den heer Mussert, zeer noodig had. Daarna behaagce hei den algemeen lei- dtr van de N.S.B zijn stedehouder in In dië geheel te bestemmen voor de propa ganda. Nu volgde een uitvoerige corres pondentie, waarin de heer Mussert er op aandrong, dat de heer Van der Laaken zijn betrekking, waarvcor hy een contract had afgesloten, weer zou opzeggen en in uit sluitende dienst v3n d- N.S B. zou treden, zulks tegen een salaris van 500 per maand. Toen hield de heer Van der Laaken zijn bekende redevoering, die ir. Mussert aan leiding gaf, hem op staande voet te ont slaan. Ir. Mussert bericntte telegrafisch het ontslag aan der. betrokkene en lichtte tevens zijn Bann in, dat deze geen cent aan den heer Van der Laaken mocht uit betalen. Daarover gaat nu het proces. UITWIJZING VAN EEN IN NEDERLAND VERTOEVENDEN DUITSCHER. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Wendelaar betref fende de arrestatie en de uitwijzing van een ir. Nederland vertuevenden Duitscher heeft de minister van justitie het volgende mede gedeeld: De bedoelde Duitscher heeft begin No vember 1936, komende uit Spanje, te Rot terdam een naar Duitschland varend schip verlaten en zich den daaropvolgenden dag bij de politie gemeld. Waar hij zonder mid delen van bestaan was en tegen doorreis naar Duitschland bezwaar maakte, is hij in aiwachting van een nader onderzoek aan gehouden. Ofschoon niet aannemelijk was gemaakt, dat hem in Duitschland gevaar dreigde en ook uit de ingewonnen inlich tingen niet was gebleken, dat hij daar ge zocht werd, is ten slotte tot zijn uitleiding naar genoemd land niet overgegaan en is hij onder bepaalde voorwaarden op vrije voeten gesteld voor een kort verblijf hier te lande ter voorbereiding van zijn vertrek naar elders. Dit verblijf is onder nadere maatregelen van toezicht nadien nog ver lengd geworden. Zijn verdere gedragingen hebben echter aanleiding gegeven de in vrijheidstelling te herroepen, waarna einde Juni 1938 alsnog zijn uitleiding naar Duitschland heeft plaats gehad. Blijkens de ter zake ontvangen inlichtingen (waarbij r.ader werd bevestigd, dat hij in Duitsch land niet gezocht werd) heeft de betrok kene zich na zijn overname door de Duit- sche autoriteiten door ophanging van het leven beroofd. Uit het bovenstaande blijkt, dat aan het onderhavige geval bijzondere aandacht is besteed geworden en dat de daarin gevolg de gedragslijn in geen enkel opzicht afwijkt van het standpunt der regeering, zooals de minister dat heeft uiteengezet in de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij de behande ling van de interpellatie-de Visser op 9 Juni j.l. R.K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. (Vervolg) In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. J. M. Kemper, Amsterdam, Th. S. J. Hooy, Haarlem en C. Ponsioen, Alphen aan den Rijn. Een voorstel-Amstelveen, om bij de re geering aan te dringen op de steunuitkee- ringen, is door het hoofdbestuur overgeno men. Naar aanleiding van een voorstel-Noord- wijk betreffende verandering van de tijden van seizoensopuiming antwoordde het hoofdbestuur, dat een wijziging van de wet op de uitverkopen in voorbereiding is en thans bij den middenstandsraad be rust. De afdeeling Noordwijk vroeg voorts, dat de R.K. Middenstandsbond stappen zal doen ter bevoegder plaatse, opdat uitslui tend bevoegde krachten onderwijs geven aan de avondcursussen in verband met de Vestigingswet. De voorziter deelde mede, dat dit onder wijs nog niet wettelijk geregeld is. Het is nog niet mogelijk z.g.n. wilde cursussen tegen te gaan. De voorzitter deed een be roep op de georganiseerde katholieke mid denstanders om de cursussen van de Hanze te volgen. De kwestie zal voorts met de be voegde instanties worden besproken. DE STAAT EN HET GECONCEN TREERDE GROOTBEDRIJF Pater mag. dr. P. de Bruyn S.J. hield ver volgens een inleiding over: „De Staat en het geconcentreerde grootbedrijf". Spr. ontwikkelde daarby de volgende stellingen: 1. De grootte der bedrijven hangt behal ve van technische voorwaarden vooral af van de economisch»» oorzaken der juiste proportionaliteit cn der geringste onkosten. 2. In iedere soort van bedrijf zyn dus ondernemingen van allerlei grootte naast elkaar bestaanbaar, zoover de grootte van economische oorzaken afhangt. 3. De economische doelstelling, die de grootte bij ieder soort van bedrijven be palen moet, is het algemeen welzijn: ieder iedryf moet die grootte hebben, waarbij net de grootste bijdrage levert voor het aigemeen welzijn. 4. De eerste voorwaarden daartoe zijn de vrije concurrentie en de gelijke kansen voor ieder soort van bedrijf. 5. Vóór er van vrije concurrentie of ge lijke kansen sprake kan zijn, moeten alle vormen van onrechtvaardig of onbillijk machtsmisbruik bestreden worden: uitkoop van bedrijven tegen den wil,der onderne mers en zonder nut voor arbeiders en con sumenten, misbruik van meerderheidspak ketten, sluiting van kartelsovereenkomsten zonder controie van den Siaat in naam der afnemers, prysdiscriminatie, weigering van levering of chicaneering by levering, dum ping, verkoop beneden kostprijs, verkoop van lokartikelen, doodconcurreeren van tegenstanders zonder economisch nut, mis bruik en bedrog in reclame, credietweige- ring, valuta-speculatie, fictieve verkoopen enz. 6. Tot het scheppen van gelyke kansen is nog noodig een gelijke credietverdeeling door het eenige instituut, dat in staat is crediet te scheppen en te beheeren: de Staat; evenals een belasting naar draag kracht. De belasting op de naamlooze ven nootschappen van 8 of 10 pet. kan de jaren lange onrechtvaardige behandeling van den middenstand niet goed maken, daar: a. het beginsel een progressieve belasting eischt; b. de vroegere onrechtvaardigheid nog moet worden goed gemaakt, aleer de kan sen weer gelijk zyn. 7. Wanneer op deze wijze de kansen ge lijk en de concurrentie vry gemaakt is, kan de economie eerst uitmaken, welke grootte voor de verschillende bedrijven het meest economisch werkt. 8. De groote concerns hebben hun ont staan te danken aan de verwoestende con currentie der particulieren. Samenvoeging van bedryven door economischen dwang was het eenige middel tot een houdbaren prijs. Maar deze samenvoeging onder één bestuur bezorgde dit een machtstelling, dat niet met de prijzen kon manipuleeren en de markten naar zyn voordeel kon dwingen. De toekomst zal echter onder druk van den Staat de samenwerking brengen van alle bedrijfsgenpoten op redelijke basis zonder mogelijkheid van machtsmisbruik, waarbij ook met de belangen der consumenten re kening gehouden wordt. 9. Bij het bepalen van de grootte der be drijven en van de maatregelen tot bescher ming van iederen yorm van bedrijf moet bovendien nog rekening gehouden worden met de sociale voordcelen van de kleine on afhankelijke bedrijven. Deze bestaan vooral: a. in de waarde, die de onafhankelijk heid als zoodanig heeft; b. in de menschelijke verhouding van producent en leverancier tot consument; c. in den menschelijke verhoudingen van patroon tot arbeider in het kleinbedrijf. 10. Hiervoor is echter noodig, dat vooral de middenstander vrij blyft van kapitalis tische winstmentaliteit en zijn bedrijf be schouwt als een dienst aan consument en arbeider, waarvan hij zelf ook profiteert naar de mate van de voordeelen, die hy aan de anderen bezorgt. 11. De bijzondere middelen, waarmee de Staat het klein- en middelbedrijf moet beschermen zijn vooral: verandering van het octrooirecht, uitbreiding van de inlich tingendienst voor alle soort van bedrijven, gemakkelijke credietvoorwaarden, belasting aftrekken, groote vrijheid ten opzichte van de sociale wetgevingen, herziening van het instituut der naamlooze vennootschap. 12. Daarnaast moet echter de midden stand zelf werken om zijn byzondere mo gelijkheden uit te buiten: samenwerking op breede basis met opoffering van toevallige persoonlijke voordeelen, coöperatieve con tractsluiting met groothandel en grootaf nemers, bijzondere zorg voor eerlijkheid en voor werkelijk goeden raad aan de afne mers, dienst aan de consumenten ook in ar tikelen, waaraan weinig verdienste zit, maar de afnemer behoefte heeft e.a. 13. De Staat heeft hierin de byzondere taak de middenstanders te helpen in het zoeken naar de beste middelen voor den opbouw van hun economisch vereenigings- leven. MOTIE Nadat pater de Bruyn de uit de vergade ring gerezen vragen had beantwoord, stelde hel bestuur de volgende motie voor: De R.K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, bijeen in de najaars-Centrale Raadsvergadering op 27 October 1938 te Den Haagt gehoord de besprekingen over het grootbedrijf in den detailhandel het filiaalbedrijf en de concentratie van die be drijven, overtuigd van de funeste gevolgen daarvan voor het Nederlandsche volk en meer in het bijzonder voor den middenstand dringt met kracht aan op het treffen van wettelijke maatregelen, welke leiden tot beteugeling van het grootbedrijf, het fili aalbedrijf en de concentratie van die bedrij ven en tot positieve bescherming van het kleinbedrijf, gaat over tot de orde van den dag. De motie werd bij acclamatie aangeno men. De schriftelijk ingediende vragen zullen schriftelijk worden beantwoord en deze antwoorden zullen aan alle afdeelingen worden toegezonden. Na een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. HOOFDINSPECTIE VOLKS GEZONDHEID. Dr. R. N. M. Eijkel eervol ontslag verleend. Bij K. B. is aan R. N. M. Eijkel te Den Haag, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, tevens hoofdinspec teur van den dienst, welke in het bijzon der is belast met de handhaving van de wettelijke bpalingen op de uitoefening van de artsenijbereidkunst, van de warenwet en van de opiumwet en met de zaken, -a- kende de hygiëne van bodem, water en lucht, met ingang van 1 Januari 1939 op zijn verzcek, wegens het bereiken van van d.n pensioengerechtigden leeftijd, eer vol ontslag als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hem aan den lande bewe zen, en zijn met ingang van 1 Januari 1939 benoemd tot geneeskundig hoofdinspec teur van de volksgezondheid, dr. J. J. Th. Doyer, thans geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid van den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handha ving van de wettelijke bepalingen op de uit oefening van de artsenijbereidkunst, van de warenwet en van de opiumwet en met de zaken, rakende de hygiëne van bodem, water en lucht A. H. van de Velde, thans inspecteur van de volksgezondheid in al gemeenen dienst. „Msbd." PRIJZEN VARKENS, BESTEMD VOOR BACONBEREIDING. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de prijzen voor de varkens, bestemd voor baconbereiding, welke aan de Nederland sche Veehouderijcentrale worden geleverd, met ingang van Maandag 31 October 1938 worden verl-agd met 4 cent per K.G. ge slacht gewicht. Bijzonderheden worden per publicatie bekend gemaakt. DE HEFFING OP BOTER, Het bedrag van de heffing en de steun- uitkeering op boter, is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 27 October tot 3 November vostgesteld op 70 cent per K.G. STERFTE MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 16 t.m. 22 October bedragen: 222 runderen, 203 kalveren, 99 varkens en biggen, 8 scha pen en 3 geiten. Sedert de week 19—26 September 1937 zijn aan mond- en klauwzeer bezweken 4825 runderen, 5208 kalveren, 4067 var kens en biggen, 325 schapen en 77 geiten. Z.H. Ex. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. VOETBAL LUGDUNUM IHILLINEN L Zondag a.s. zal Lugdunurn voor den wed strijd tegen Hillinen I, in de navolgende opstelling uitkomen n.l.: Doel: J. Koet. Achter: J. van Berkel en H. Honsbeek. Midden: G. Gressie, H. Gans en P. Bree- develd. Voor: P. de Lange, J. van Weerlee, W. Koolloos, A. v. d. Heijden en P. Vermond. AMSTERDAMSCHE RECHT BANK EISCHT STOPZETTING VAN WILDEN AUTOBUSDIENST Een uitspraak, tegenovergesteld aan die van den president der Haagsche rechtbank De president van de Amsterdamsche rechtbank mr. A. J. van Royen heeft von nis gewezen in een kort geding tusschen de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. en de N.V. Electrische Spoorwgemaat- schappy als eischers tegen de N.V. Reis onderneming „Reverti", de beide directeu ren der N.V. en twee directeuren van ga rage Dumee te Haarlem en de algemeene Haarlemsche Taxi-onderneming en luxe autoverhouur (beide laatste N.V.'s ver huurden de autobussen aan den wilden busdienst Reverti). Eischeressen vorderden verbod van den wilden busdienst, oplegging van een dwangsom, stopzetting eventueel met den sterken arm en bovendien nog een verbod tegen de directeuren van de verhuurin- richtingen om nog bussen aan wilde diensten te verhuren. Eischen toegewezen. De president, recht doende, verbood, tot dat bij een gewijsde in een binnen veer tien dagen na heden voor den gewonen rechter door eischeressen in te stellen pro cedure hieromtrent zal zijn beslist aan de N.V. Reverti en haar beide directeuren om zonder vergunning als bedoeld in art. 2 van het reglement autovervoer personen of zonder vergunning als bedoeld in art. 1 der wet op de openbare middelen van ver voer, herhaaldelijk personen te vervoeren of te doen vervoeren tegen vergoeding over de wegen tusschen Haarlem en Am sterdam bij wijze van een autobusdienst. Voorts verbood de president de direo- teuren der verhuurinrichting hun autobussen ter beschikking te stellen voor het vervoer van personen ala hierboven omschreven. De president legde een dwangsom van 250.per dag op en machtigde eische ressen om de gegeven verboden desnoods met behulp van den sterken arm te hand haven en verklaarde het vonnis uitvoer baar bij voorraad. Overwegingen. In zijn uitvoerige overwegingen van dit vonnis overwoog de president o.a., dat ge daagden het verweer voeren, dat door den autobusdienst geen schade aan eischeres sen wordt toegebracht, omdat op de bus sen is aangeplakt een biljet en aan het publiek wordt uitgereikt een biljet, waar bij wordt te kennen gegeven, dat de bus sen alleen degenen vervoeren, die geen gebruik wenschen te maken of kunnen maken van tram of trein. Dit verweer gaat echter niet op, omdat, ook al zouden al leen personen worden vervoerd, die vol doen aan dit biljet, dit niet wegneemt, dat gedaagden zyn degenen, die het publiek gelegenheid geven tot het doen van een keuze, zoodat geenszins vaststaat, dat, in dien de busdienst, door gedaagden onder houden, niet bestond, het publiek geen ge bruik van trein of tram zou hebben ge maakt. Voorts is de vermindering van ontvangsten voldoende aangetoond. Door de dagelijksche schade staat het spoed- eischend karakter van dit geding vast. Ook overwoog de president, dat de di recteuren der N.V. Reverti aansprakelijk zijn, daar de onrechtmatige daad zoowel door de N.V. als haar directeurs wordt ver richt. Betreffende het verhuren van bussen aan den wilden dienst overwoog de presi dent, dat de gedaagde directeuren ontken nen, dat zy geweten hebben, dat de N.V. Reverti en haar directeuren door gebruik van de bussen een onrechtmatige daad zouden plegen. Dit verweer dient echter te worden verworpen. Nadat bij vonnis in kort geding op 15 October j.l. aan de N.V. S. en A. Tours een wilden busdienst tus schen Amsterdam en Haarlem is verbo den, heeft die N.V. den dienst stopgezet, doch deze is onmiddellijk voortgezet door „Reverti". De N.V. S. en A. Tours maakte gebruik van de bussen van de gedaagde verhuurinrichtingen en ook Reverti maakt van die bussen gebruik, waarbij op de rui ten der bussen de al eerder genoemde me- dedeeling is geplakt. De dagelijksche, ge regelde dienst werd niet met één, doch met meerdere bussen tusschen dezelfde plaatsen als de N.V. S. en A. Tours deed onderhouden. Ook staat vast, dat thans de algemeene aandacht op de z.g.n. wilde bussen is ge vestigd, zoodat bij de beide gedaagde di recteuren der verhuurinrichting ongetwij feld daarvoor aandacht bestaat. Uit een en ander volgt aldus de president dat de verhuurders wisten, dat de bussen ge bruikt werden voor den dienst tot 15 Oc tober onderhouden door de „S. en A. Tours" Daaruit concludeert de president, dat zij wisten, althans hebben moeten we ten, dat de N.V. Reverti een onregelmatige daad pleegde gelijk haar voorgangster, de N.V. „S. en A. Tours". De directeuren der vrehuurinrichtingen hebben dientengevol ge door hun bussen ter beschikking te stel len eveneens onrechtmatig gehandeld, zoo dat de primaire vordering tegen deze ge daagden moet worden toegewezen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6