Frankrijk zwichtte niet voor dwang Beter vrede van Münctien, dan oorlog Minister-president Daiadier spreekt te Marseille De strijd in tiet verre Oosten BUITENLAND Het accoord van Rome DE SPAANSCHE BURGEROORLOG VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Heftige verwijten tegen de communisten HUN ONVERZETTELIJKHEID HEEFT MIJN ACTIE VERLAMD. Op het Congres der radicaal-socialisten te Marseille heeft de Fransche Minister president gisteren een groote rede gehou den, waarin hij o. a. zeide: „Het is thans voor den leider van een regeering niet meer mogelijk zich alleen tot zijn partij te richten. Tot geheel Frankrijk moet worden gesproken." Daiadier begon hierna direct te spreken over den internationalen toestand. „Wanneer wij den toestand op de wereld en in Europa op dit oogenblik bezien is het allesoverheerschende feit, dat de vrede, welke verloren scheen, gered werd en dat v/ij de vraagstukken in vrede zullen moeten oplossen." Na herinnerd te hebben aan de zware opofferingen, welke men zich getroost heeft om de crisis op te lossen, verklaarde hij: Ik wensch eens te meer voor u allen met alle\ kracht, waarover ik beschik, te be- toogen, dat voor ons vrijheidsideaal, voor ons land en voor Tsjecho-Slowakije zelf de toestand, welke is voortgevloeid uit de overeenkomst van München, de voorkeur vérdient boven den toestand, welke van daag zou heerschen, indien de oorlog niet voorkomen zou zijn. Ik heb voor het parlement uitgelegd, dat ik zeer goed begreep, wat zich -in het ge weten van iederen Franschman heeft af gespeeld tijdens deze crisis, daar ik het zelf ook heb beleefd. Maar thans kan ik toch niet toe staan, dat men spreekt over capitula tie van Frankrijk. Ik ken de mate der gevolgen dezer overeenkomst, maar ik weet, dat wij niet onder dwang ge zwicht zijn en dat, indien ik mij te München geplaatst zou hebben ge zien tegenover een ultimatum, dat, indien ik mijn stem niet had kunnen laten hooren en spreken op voet van gelijkheid, ik naar Parijs zou zijn te ruggekeerd, waar ik een beroep zou hebben gedaan op het verzet der natie. De daad van München was een daad van de rede. Ik sta slechts critiek toe aan hen, die mij eraan zouden kunnen herinneren, dat zü mij in deze tragische uren kwamen zeg gen, liever to een oorlog te gaan, dan een compromis te aanvaarden. Zeer zeker kan een partij mij zeggen steeds voor onver zettelijkheid te zijn gewest, ook al zou deze tot oorlog hebben geleid en onderhande lingen af te keuren. Dat was de commu nistische partij, welke overigens haar vol komen oppositie betuigde door haar stem ming in het parlement en haar dagelijk- sche beleedigingen in het land. De heftigheid en onverzettelijk heid dezer partij hebben mijn actie verlamd. Toen haar bladen en haar sprekers Chamberlain op grove wijze aanvielen, heeft dat toen niet de positie van Frank rijk verzwakt? Hebben zij onze actie ver gemakkelijkt, toen zij alle dagen somma ties richtten tot de Fransche regeering? Hebben zij, toen zij hun banvloek uitspra ken tegen een regeering tegenover wie wij ons in een gevaarlijke onderhandeling be vonden, niet het gevaar opgeroepen en ge tracht het land mee te sleuren en in een oorlog te storten? Wanneer zij thans beweren, dat de ge deeltelijke mobilisatie, waartoen wij over gingen slechts diende om onze abdicatie te camoufleeren, dan bedienen zij zich vrijwillig op de meest afschuwelijke wijze van leugens. Want indien de misleide mas sa's dit als waar zouden hebben aangeno men, zou dit tot gevolg kunnen hebben, dat het, indien noodig, onmogelijk zou zijn een toevlucht te nemen tot dezen maat regel, waarvan ik herhaal, dat hij krachtig heeft bijgedragen tot het redden van den vrede. Wanneer men wil, dat de regeering den vrede en de eer redt, dan moet men haar niet openlijk haar actie-mogelijkheden be twisten, en dan moet men evenmin, in strijd met de waarheid, beweren, dat het land onmachtig is tot tegenstand en niet de leiders der landsverdediging in op spraak brengen. DE BETREKKINGEN MET DUITSCHLAND. „Ik heb het hart van het Duitsche volk voelen kloppen." Wat de betrekkingen tot Duitschland en Italië aangaat, is Frankrijk er van over tuigd, dat indien men aan beide zijden niet slechts denkt aan de verdediging der nationale belangen, overeenkomsten tot stand kunnen komen, die de nuttigste bij drage tot versterking van den vrede zul len kunnen geven. Toen ik, aldus Daiadier, te München het hart van het Duitsche volk hoorde klop pen, kon ik niet nalaten te denken, zooaLs ik in vollen oorlog te Verdun had gedaan, dat er tusschen het volk van Frankrijk en het volk van Duitschland, ondanks alle moeilijkheden, machtige redenen zijn tot wederzijdsche achting, welke tot loyale sa menwerking moeten leiden. Op deze sa menwerking heb ik krachtig gehoopt. Hoe de verschillen van hun politieke stelsels ook mogen zijn, moeten deze beide naties, die op het slagveld zoo vaak tegenover elkander hebben gestaan, begrijpen, dat in den modernen tijd een oorlog nooit meer een oplossing is en dat het door een loyale overeenstemming der volken mogelijk is alle problemen te regelen. Deze methode moet ons naar den vrede voeren, voor dezen vrede hebben wij toe gestemd in het brengen van offers. Wij dulden evenwel niet, dat men dezen voor stelt als een eerste étappe op den weg naar abdicatie, want deze vrede heeft een einde gemaakt aan een crisis van twintig jaar. Ik heb het recht dit te zeggen, want gedu rende deze twintig jaar heb ik met mijn vrienden steeds getracht het evenwicht in Europa te herstellen. Eenige jaren geleden zou dit gemakkelijker en met minder kos ten zijn geschied. Iedere droefheid is trou wens onnoodig, wanneer, voor Frankrijk de vrede is gered en tevens een nieuw tijdperk begint. Dit is evenwel slechts mo gelijk met steun van het geheele land. FRANKRIJK OP WEG NAAR HET FAILLISSEMENT. Als gevolg van den binnenlandschen toestand. De minister-president behandelde ver volgens den financieelen toestand. Hy con stateerde, dat de lasten voor de schatkist in 1939 geraamd zijn op 102 milliard aan Uitgaven en 66 milliard aan inkomsten, dus een tekort. Het nationale inkomen wordt geraamd op 220 milliard. Spr. wees erop, dat 't zoo niet kan voortduren. Frankrijk is op weg naar het failliet, waardoor de on afhankelijkheid van het land te gronde kan gaan. Het evenwicht in de begrooting moet dus hersteld. Alle maatregelen blij ven evenwel vruchteloos, wanneer binnen- en buitenlandsche orde niet gehandhaafd blijven. De minister-president wees op de nood zakelijkheid van een verhooging van het nationale inkomen en dus op de noodza kelijkheid van opvo ren der productie, waaraan alle Franschen, werkgevers zoo wel als werknemers, moeten medewerken. Na ernstige studie is spreker tot de slotsom gekomen, dat de crisis in Frankrijk de vermindering van de productie tot oorzaak heeft. Dit kan niet doorgaan. Frankrijk, dat zichzelf te gronde richt, is een prooi van binnenlandsche onlusten en aanvallen van buiten af. Het is geen verraad den vrede te bewaren voor de arbeidersklasse. Ook hier dreigt de communistische partij door haar felheid het land naar een dra matisch slot te voeren. Een vrij land van werkers. Vervolgens wees de minister-president erop, dat Frankrijk geen redder noodig heeft, noch een man, door het lot aange wezen, doch werkers. Het land zal gered worden, doch het zal zijn heil niet te dan ken hebben aan de plotselinge komst van een onverwachten redder. Het zal zichzelf redden door de kracht van zijn kinderen. Zijn grootste kracht is zijn vrijheid. Alles is aan de Franschen mogelijk omdat zij vrije mannen zijn. Frankrijk is een land van boeren, die de natuurlijke vertraging in elk menschenwerk kennen. Zij weten, dat om te oogsten het noodig is geweest te arbeiden en te zaaien. „Laten wij van daag werken en morgen zaaien", zoo riep de minister-presiden.t tenslotte uit. „La ten wij onze velden verdedigen tegen de wisselvalligheden van de jaargetijden en tegen de vernielende stormen. Spoedig zal dan de oogst komen." De rede van den minister-president werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. 1 INSTEMMING TE BERLIJN EN ROME. Van officieuze zijde te Berlijn wordt ge meld, dat de rede, welke de Fransche mi nister-president te Marseille heeft gehou den, in Duitschland gunstig is ontvangen. In politieke kringen is men vooral zeer tevreden over de bereidwilligheid met Duitschland tot een overeenstemming te komen, welke blijkt uit de rede. De redevoering van Daiadier heeft ook te Rome levendige belangstelling gewekt. Men is van meening, dat hij moedig ge sproken heeft. Met voldoening heeft men kgennis daarvan genomen. Men stelt de verklaringen van den pre mier over de houding der communisten in het licht als kenmerkend voor de binnen landsche ontwikkeling van Frankrijk. DALADÏER EN DE COMMUNISTEN. Nadere uiteenzetting in besloten vergadering. De verklaringen, die Daiadier in zijn rede heeft afgelegd en die neerkomen op een openlijke breuk met de communistische partij, worden door de meeste leden van de radicaal-socialistische partij, goedge keurd. Daiadier werd gisteravond uitgenoodigd 'n nadere uiteenzetting te verstrekken voor de commissie voor de algemeene poliiek, die in besloten vergadering bijeenkwam. Personen, die deze zitting hebben bijge woond, deelen mede, dat Daiadier ontkend heeft het initiatief te hebben genomen tot het veroorzaken van een breuk met de communistische partij. Reeds tijdens de volksfrontregeeringen onder de socialistische leiding, aldus zeide Daiadier, heeft het ministerie van defen sie moeten vaststellen, dat de Fransche productie onvoldoende was, zonder dat het daarin verbetering kon brengen. De omstandigheden zijn thans te ernstig dan dat men zich zou kunnen bezig houden met politieke bondgenootschapnen. Een na tionale eenheid rondom het volksfront zou wenschelijk zijn, ongetwijfeld. Maar alle pogingen, die men in die richting in het werk gesteld heeft, zijn mislukt. Binnenkort zal het land kennis nemen van maatregelen, door de regeering ge troffen ten bate van het openbaar welzijn. De regeering zal een beroep doen op alle republikeinen en hun vragen, hervormin gen in republikeinschen geest te aanvaar den. Van alle Franschen zal een offer ge vraagd worden, aldus Daiadier, hoewel van de vermogens een grootere bijdrage gevergd zal worden dan van de opbrengst van den arbeid. Indien de regeering deze herstelpoging niet zou overleven, zou het volk zich door nieuwe verkiezingen moe ten uitspreken. OVATIES VOOR DALADIER. In het begin van den avond, toen Daia dier naar zijn hotel aan de Cannebière ging, bracht een groote menigte hem een gewel dige ovatie. Toen de premier zijn appar tementen had betreden, juichte het publiek nog door, zoodat Daiadier op het balkon moest verschijnen. Ruim een uur bleven nieuwsgierigen buiten wachten, in de hoop den premier het hotel nog te zien verlaten. VAN HET OORLOGSTOONEEL Bezetting van Hankau, Woetsjaig en Hanjang voltooid Nabij Sienning, zeventig kilometer ten Zuiden van Woetsjang, hebben de Japan- sche troepen gistermiddag den spoorweg KantonHankau bezet. Een sterke Chineesche troepenafdeeling is hier op de vlucht geslagen. De Japansche troepen rukken verder naar het Westen, ten Zuiden van de Jangtse. Een andeer Japansche af deeling heeft Hanjang aan de samenvloeiing van Han en Jangtse bezet, zoodat thans de drie zus tersteden Hankau, Woetsjang en Hanjang gehmeel in Japansche handen zijn. Teian bezet Japansche strijdkrachten hebben Teian, halverwege Kioekiang en Nantsjang geheel bezet. In de mededeeling van de Japansche strijdkrachten dienaangaande wordt ge meld, dat in den strijd, welke twee maan den heeft geduurd twintig Chineesche divi sies zijn vernietigd. De Japansche troepen, welke ten Wes ten van Matsjang aan de grens van de pro vincies Honan Hoepe opereeren, hebben Swangan bezet. Nog steeds nieuwe branden te Kanton Nog steeds worden te Kanton gebouwen en andere eigendommen stelselmatng in brand gestoken. Japansche schildwachten nemen de patrouillediensten in het gebied langs den rivieroever over en helpen even eens de buitenlandsche patrouilles om de eigendommen te beschermen. De meeste straten van Kanton zijn verlaten en er zijn geen teekenen, die wijzen op een terugkeer der bevolking. NIEUWE CHINEESCHE TACTIEK Guerilla-oorlog De Chineesche militaire woordvoerder in Züid-Hoenau heeft medegedeeld, dat de Chineesche legers na den val van Hankau en Kanton een nieuwe taktiek zullen gaan voeren. De Japansche troepen zullen op de zelfde wijze worden aangevallen door het Chineesche geregelde leger, als thans door de Chineesche vrijscharen in Sjansi. Deze Chineesche vrijscharen zijn diep DUITSCHLAND ALLERZIELENDAG IN OOSTENRIJK. Wordt vervangen door 9 November. Allerzielendag zal dit jaar in Oostenrijk geen verandering brengen in de lesrooster der scholen. Hiervoor ir de plaats komt 9 November, de doodengedenkdag van de Na- tionaal-Socialistische beweging. Op dezen dag blijven de scholen geslo ten. DE NOOD DER BEDELORDEN. Door het inzamelingsverbod zijn de be delorden in de onmogelijkheid om in hun levensonderhoud te voorzien. Hierdoor zijn deze orden in grooten nood geraakt. In de Beiersche bisdommen zal op 13 November een kerkcollecte voor de men- dicanten gehouden worden. ENGELAND OP 15 NOVEMBER IN WERKING? Berichten uit Rome zijn voorbarig, zegt Londen. Perth, de Britsche ambassadeur te Ro me, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan den Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, ten einde hem op de hoogte te stellen van de resultaten der Engelsche kabinetszitting ten opzichte van de ^Britsch-Italiaansche overeenkomst. Te Rome verluidt, dat de Britsche regee ring er in heeft toegestemd de terugtrek king door Italië van 10.000 vrijwilligers uit Spanje te beschouwen als neerkomende op de vereischte regeling in Spanje, zoodat de overeenkomst onmiddellijk van kracht kan worden. Te Rome verluidt verder, dat men voorloopig overeengekomen is het Britsch-Italiaansche accoord op 15 Novem ber van kracht te doen worden. Intusschen acht men te Londen de be richten uit Rome voorbarig. Volgens deze kringen is dit alles, aldus Reuter, een po ging om de inwerkingtreding van het En- gelsch-Italiaansche accoord te forceeren. Men wijst er op, dat er nog parlementsde- batten gehouden moeten worden, voordat bepaald kan worden of er een regeling in het Spaansche donflict bestaat. Officieele kringen te Londen kunnen den inhoud der berichten uit Rome bevestigen noch ontkennen, aangezien men daarvoor op de hoogte zou moeten zijn van den aard en den omvang der besjrekingen in het Engelsche kabinet in zijn zitting van Tsjahar binnengedrongen en hebben zich meester gemaakt van de stad Hsiahoea- joean, zeventig kilometer ten Zuid-Oosten van de hoofdstad Kalgan aan de spoorlijn Peking-Soei j oean. Andere Chineesche ongeregelde troepen hebben Hsoeanhoea, veertig kilometer ten Zuid-Oosten van Kalgan aangevallen. De steeds toenemende kracht van de Chi neesche ongeregelde benden bedreigt thans ernstig Jehol. DE STRIJD NOG NIET TEN EINDE Verklaring van Itagaki De Japansche minister van oorlog heeft in een officieele verklaring gezegd, dat de strijd in China niet is geëindigd met den val van Hankau. De Japansche politiek ten aanzien van China is duidelijk uiteengezet en heeft ten doel het vernietigen van de pro-communistische en anti-Japansche po litiek van Tsjang Kai Sjek. Teneinde deze taak te vervullen moet het geheele Japan sche volk al zijn kracht inspannen. Feest te Tokio Het voor het keizerlijk paleis te Tokio ge legen plein geleek gisteren den geheelen avond een zee van lampions. De menigte zong vaderlandsche liederen, o.a. „Het daagt in het Oosten", en „Wij verpletteren de onrechtvaardigheid", welke liederen se dert het begin der vijandelijkheden veel gezongen worden. Des middags hingen in de lucht talrijke ballons, waaraan reusachtige doeken wa ren bevestigd met opschriften, waarin de overwinning van Hankau werd verheer lijkt. DE TERUGTREKKING DER VRIJWILLIGERS Overeenstemming met Volkenbonds commissie Volgens een door Reuter ontvangen te legram van het Spaansche persagentschap te Barcelona is volledige overeenstemming bereikt op alle punten in de gezamenlijke vergadering te Barcelona van de interna tionale volkenbondscommissie en de Spaan sche commissie van controle op de terug trekking der buitenlandsche vrijwilligers. KARDINAAL KASPAR OVER DE JEUGDOPVOEDING Enkele dagen geleden heeft Kardinaal Dr. Kaspar, Aartsbisschop van Praag, het nieu we meisjesgymnasium van de Zusters Ur- sulinen in de Tsjechische hoofdstad inge wijd. In zijn toespraak zeide de Kardinaal o.m.: Zoolang de menschen zich bewust waren, dat er zonder Gods hulp geen blijvend goed verricht kan worden, werd de jeugd bij het begin van het schooljaar naar de kerk ge bracht, om zich onder Gods bescherming te stellen. Bij het einde van het schooljaar werd alle dank aan God gebracht. Nieuwe schoolgebouwen werden toen al tijd ingewijd. Na de omwenteling, toen alles zich by ons van God afkeerde, werd op aanraden van een zeker gezelschap alles ontkerstend en gelaiciseerd, het huwelijk, de familie, de jeugd, de school. De begrafenis veranderde in lijkverbran ding. De kruisbeelden werden uit de scholen verwijderd, het godsdienstonderricht wordt tegengewerkt, de scholen werden niet meer ingewijd. Wee, wanneer een volk niet terugkeert tot God.... eergisteren, waaromtrent geen officieele mededeelingen zijn verstrekt. Er kan echter worden verklaard, dat de Britsche regeering verlangend is om de overeenkomst zoo spoedig mogelijk in wer king te doen treden en derhalve wenscht, wanneer het parlement bijeenkomt, in staat te zijn de gunstigste voorwaarden voorwaarden voor de van krachtwording voor te leggen. WIJZIGING IN HET KABINET. Lord Stanhope is benoemd tot eerste lord der admiraliteit. Lord Delawarr zal hem opvolgen als minister van opvoeding. De post van lord Privy Seal, evenals de post van minister der Dominions is dus nog vacant. De minister van Koloniën, Macdo- nald, heeft reeds eenigen tijd ook het mi nisterie van Dominions waargenomen en zal dit blijven doen. Lord Stanhope heeft reeds ondervinding opgedaan in het ministerie van marine, hij is eenigen tijd junior lord van de admira liteit geweest, terwijl lord Delaware de functie van onderstaatssecretaris van het ministerie van onderwijs heeft bekleed. Gezien van het standpunt der partijen heeft de regeering geen wijziging onder gaan. Een referendum over vrijwilligen of verplichten dienst. De „Daily Mail" had onder zyn lezers een referendum uitgeschreven over de vraag, welke vorm van militairen dienst. Het resultaat van dit referendum wordt thans bekend gemaakt. Van 102.644 personen hebben zich 51.511 uitgesproken voor vrijwillige dienstneming en 51.133 voor militairen dienstplicht. De voorstanders van het vrijwillige stelsel hebben dus slechts een meerderheid van 378 stemmen. PALESTINA DE ZUIVERINGSACTIE. Arabisch dichter gedood. De Arabische dichter Noer Effendi Ibra him Abdoellah, een der leiders van de re bellen, is Dinsdag bij de zuiveringsactie in de omgeving van Haifa gedood. Gisteren heeft men nabij Tampa zijn lijk gevonden. Burgemeester van Tiberias gewond. De Joodsche burgemeester van Tiberias, Zaki el Hadi, is ernstig door drie revolver kogels gewond. De schoten waren door een onbekend gebleven persoon gelost. De autoriteiten hebben een „curfew" afge kondigd en bewaken de wijk, waar de aan slag gepleegd is. AMERIKA HET SPIONNAGEPROCES. Bewijsstukken tijdelijk verdwenen. Een boek, dat photographische copieën bevatte van acht brieven en dat als be wijsstuk door de Amerikaansche regeering in het spionnageproces ter tafel was ge bracht, werd gisteren vermist, toen de be handeling van het proces werd voortgezet. De copieën waren foto's van brieven, die door Rumrich gezonden waren aan een Duitschen agent, Sanders genaamd, wiens adres werd opgegeven als „in handen van mevr. Jordan, Dundee". Deze mevr. Jor dan is in Schotland veroordeeld. Behalve de copieën der brieven van Rumrich be vond zich in het boek een brief, die door Rumrich's broer uit Praag aan hetzelfde adres was gezonden. Aan het slot van de zitting bracht de federale procureur, Hardy, een dossier ter tafel, dat de fotografische copieën bevatte, welker verdwijning in den aanvang der zitting een zekere sensatie had gewekt. Hardy weigerde echter eenigerlei uitleg van de tijdelijke verdwijning te geven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5