De onderhandelingen tusschen Praag en Boedapest DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het Hongaarsche antwoord op de Tsjechische voorstellen Mvu}etA,6i! Ge/Oir*, VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9170 S)e £cld^ch^Soii/t<mt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Aboun.- Giro 103003. Postbus 11. V Anti-semietlsme Wij hebben dezer dagen melding ge maakt van vragen, door den heer de Mar- chant et d'Ansembourg aan de regeering gesteld inzake het feit, dat in Joodsche krin gen maatregelen worden getroffen, om zich tegen vervolging te weren, welke maatre gelen en dat is genoemden N.S.B.'er niet naar den zin! niet worden gepubliceerd. 't Waren zonderlinge èn brutale vragen! De „N. R. Crt." schrijft naar aanleiding van die vragen een artikel over het anti semietisme, waaraan wij het volgende ont- leenen. In een groot deel van Europa zitten de Joden in hun binnenkamers in voortdurende zorgen en vrees voor he den en toekomst. Op 's Heeren wegen zwerven er vele anderen, uitgeplun derd, als vergezeld van de strophen van het al een sdoor ons aangehaalde Ca- nadeesche lied: „Ik strompel voort, God en Heer, Ver van mijn huis, langs 's levens weg, Help mij, opdat 'k van harte zeg: Geschiede Uw wil". En zelfs op Nederlandsche wegen komt het voor, dat een Joodsche Ne derlander wordt nageroepen met: „Jouw beurt komt ook nog wel eens!" Zelfs in Nederlandsche persorganen ziet men het liederlijke anti-semietis me zich in woord en en beeld te bui ten gaan. In het verdere deel van het artikel wordt het afschuwelijke anti-semietisme gegee- seld en terecht! Het anti-semietisme is één der vele zwar te smetten, die aan de beschaving van onzen tijd kleven. Dat wij toch er voor waken, dat over het cultureele leven der Katholieken niet die leelijke schaduw van het anti-semietisme worde geworpen! V Het poUtiek Katholicisme In Oostenrijk v-as het gewoonte, dat op Allerzielendag het lesrooster der scholen werd gewijzigd, om den kinderen gelegen heid te geven, de gedachtenis der overlede nen mee te vieren. Deze wijziging in het lesrooster is nu verboden, omdat voor 2 November in de. plaats komt 9 November, de doodengedenk- dag van de nationaal-socialistische bewe ging; op dézen dag zullen de scholen ge sloten zijn. Waarom mag in Oostenrijk „Allerzielen", de algemeene kerkelijke dooden- herdenking, niet meer gevierd worden zoo- sis gebruikelijk? Waarom tracht men wat anders in de plaats van „Allerzielen" te schuiven? Omdat „Allerzielen" klaarblijkelijk een uitvinding is van het „politiek katho licisme. Klaarblijkelijk, want het na- tionaal-socialisme verzet zich alléén tegen het „godlooze (aldus de terminologie in het „Nationale Dagblad" van gisteren) politiek katholicisme"! DE ..SPERWER" MAAKT EEN ONFORTUINLIJKE LANDING. Het uit Keulen komend nachtpostvlieg tuig der K. L. M. de „Sperwer" heeft van nacht op Schiphol een ongelukkige landing gemaakt. Het zicht was tot kort vóór de landing heel goed. De landing zou dan ook normaal zijn uitgevoerd, was het niet, dat zich tijdens de daling plotseling een dichte mistwolk laag boven den grond vormde, waardoor den gezagvoerder elke oriëntatie onmogelijk was geworden. Wel werden on middellijk de groote en sterke kwikdamp lampen ontstoken, doch ook deze maatre gel gaf den bestuurder onvoldoende zicht om het toestel op het juiste moment af te vangen. Hij merkte den grond te laat op, hej vliegtuig maakte een z.g. „handwiel- landing", tengevolge waarvan het onder stel knikte. Op zijn buik gleed de „Sper wer" nog een eindje verder. Het vliegtuig bleef liggen op het gras vlak achter het platvorm. Door den schok sloegen de drie inzittenden naar voren, waardoor zij op enkele plaatsen het lichaam lichte schaaf wonden kregen. Nadat dr. Slotboom deze had verbonden, zijn de leden van de be manning op eigen gelegenheid naar huis gegaan. De schade aan het vliegtuig beperkt zich tot de motoren en het onderstel; de cabine is geheel intact gebleven. In den loop van -n morgen is de „Sperwer" weggehaald en één der montageloodsen gebracht. ARBITRAGE VAN DUITSCHLAND EN ITALIë Gisteravond is het volgende officieele communiqué te Praag gepubliceerd: „De Hongaarsche gezant te Praag heeft te half zeven een bezoek gebracht aan mi nister Tsjvalkovski en hem het antwoord van de Hongaarsche regeering op de nota van Tsjecho-Slowakije van 26 October j.l. overhandigd. De Hongaarsche regeering,, protesteert in haar antwoord tegen het feit, dat de re geering van Tsjecho-Slokawije in haar nota niet inging op het denkbeeld een volksstem ming onder de Slowaaksche en Roetheen- sche minderheden, een volksstemming, wel ke deze minderheden zouden verlangen. Verder verlangt de Hongaarsche regee ring, dat de gebieden, welke bewoond wor den door een onbetwistbaar Hongaarsche meerderheid zullen worden uitgesloten van arbitrage. De Hongaarsche regeering neemt evenwel met voldoening kennis van het feit, dat de regee,ring van Tsjecho-Slo wakije bezield is van hetzelfde verlangen als de Hongaarsche regeering om te. komen tot een snelle en volledige oplossing. De Hongaarsche regeering doet vervol gens eenige voorstellen inzake de voorge stelde arbitrage. Om het antwoord van de Tsjecho-Slo- waaksche regeering op te stellen ,zal een nieuwe bijeenkomst van het kabinet noodig zijn". Naar te Praag verluidt, heeft de Hon gaarsche regeering erin toegestemd de arbi trage van Duitschland en Italië te aanvaar den voor het vaststellen van de grenzen tusschen Slowakije en Hongarije. Het Hongaarsche Telegraaf-agentschap meldt nog. omtrent het antwoord aan Tsje cho-Slowakije, dat de Hongaarsche regee ring haar standpunt handhaaft ten aanzien van den eisch eener volksstemming. Zij brengt de Tsjecho-Slowaaksche regeering in herinnering, dat Hongarije iedere ver antwoordelijkheid afwijst voor de gevol gen, die uit een op de lange baan schuiven der onderhandelingen zouden kunnen ont staan. HET BESTUUR VAN ROETHENIë Verklaring van den nieuwen premier De nieuwe minister-president van Kar- pathen-Rusland, Volosin, heeft gisteren te genover een specialen verslaggever van het Duitsche Nieuwsbureau o.a. verklaard, dat zijn regeering in de eerste plaats zal stre ven naar een definitieve grensregeling, waarbij zooveel mogelijk rekening is ge houden met de ethnographische situatie in den zin der besluiten van München, die de regeering als rechtvaardig en voor de toe komstige ontwikkeling van Midden-Euro pa als baanbrekend beschouwt. Het Oekrainsche volk staat in dit opzicht ge sloten achter de regeering. De regeering wenscht vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden met de Slowaken en Tsjechen en met de nabuurstaten. In den gisteren gehouden ministerraad is besloten, alle par tijen te ontbinden. AANKLACHT TEGEN BRODY INGEDIEND Den vorigen minister-president Tegen Brody, den afgetreden premier van Roethenië, wien de parlementaire com missie de parlementaire immuniteit heeft ontnomen, is een civiele aanklacht inge diend. Men kan thans de arrestatie van Bro dy verwachten. Hij wordt beschuldigd van hoogverraad in verband met zijn houding tenopzichte van de volksstemming. DE SITUATIE IN SLOWAKIJE Het bestuur van Bratislava Aan den pasbenoemden regeerings-com- missaris van Bratislava is een uit zes leden bestaande commissie toegevoegd. Er behoo- ren drie Slowaken, twee vertegenwoordigers van de Duitsche Partij en één 4ongaar toe. De Slowaaksche regeering heeft regee- ringscommissarissen aangesteld bij een reeks drukkerijen en dagbladen, die in hun houding niet in overeenstemming geacht werden met het belang van den nieuwen Slowaakschen staat. In hoofdzaak betreft het hier ondernemingen van Joodsche of Tsjechische eigenaren en om bedrijven dei- vroegere Hodzapartij. HERSTEL VAN NORMALE BETREKKINGEN Gisteren hebben de Duitsche regeering en de regeering van Tsjecho-Slowakije een overeenkomst onderteekend, waarbij op 30 October a.s. het spoorwegverkeer over de Duitsch-Tsjecho-Slowaaksche grens zal worden hervat. De provinciale regeering van Bohemen heeft den staat van beleg op de gebieden, welke grenzen aan het Sudeten-Duitsche gebied opgeheven. PRIESTERS ALS POLITIEKE LEIDERS Mgr. Tiso, de leider der Slowaaksche regeering Mgr. Dr. Tiso, de eerste Slowaaksche Mi nisterpresident, is een katholiek priester. Hij werd in 1887 geboren in het bisdom Nitra, in 1910 werd hij priester gewijd, om in 1925 als Kamerlid in het Tsjecho-Slo- waaksch kabinet te treden. Korten tijd was Mgr. Tiso minister van Gezondheid. Als plaatsvervangend voorzitter vai de Slo waaksche autonomisten-partij, nam hij na den dood van Mgr. Hlinka de leiding van de partij in handen. Het is aan hem te dan ken, dat de Slowaken in de September- crisis niet werden losgerukt van de Tsje chen, maar toch het ideaal van Mgr. Hlinka wisten te bereiken. Hij zorgt nu met de Slowaaksche partij voor een christelijke op bouw van den Staat. Een van zijn eerste maatregelen was het verbod van de com munistische partij en de opheffing der Vrij metselaarsloges; reeds enkele weken ge leden heeft de Loge van het Groot-Oosten te Praag zijn archieven naar het buitenland overgebracht. AUGUSTIN VOLOSIN, ROETHEENSCH MINISTER-PRESIDENT Ook in de autonome regeering van Kar- pato-Rusland zetelt een priester, die on der den titel „regeeringsecretaris" de por tefeuille van Welvaart en Gezondheid be heerde en nu tot ixijnister-president is be noemd. Sinds langen tijd heeft pastoor Volosin zich verdienstelijk gemaakt voor de Kerk en voor zijn volk. De Russisch-Oekrainische bevolking van Karpato-Ruslancl behoort voor het grootste gedeelte tot de Katholieke Kerk met den Griekschen ritus (oud-Slavische kerktaal). ÏIE WERELD IN VO GELVLUCHT MARSEILLE: De Fransche minister president Daladier heeft gisteren op het congres der radicaal-socialisten te Marseille een zeer belangrijke rede gehouden, waarin hij zijn beleid inzake het redden van den vrede verdedigde en zeide te gelooven aan de mogelijkheid van een overeenstemming met Duitschland. Hij keerde zich scherp tegen de communisten, die hem voor „Hitlerknecht" hadden uitgemaakt, maar die door hun heftigheid en hun onverzoen lijkheid reeds lang het land naar den af grond voeren. Zij hadden wel een oorlog gewild, maar aan den anderen kant verlam men zij de volkskracht door met hun over dreven sociale eischen .de productie te ver hinderen. Daladiers rede heeft in het buitenland een goede pers gekregen, speciaal in Duitschland en in Italië, maar ook in Frank rijk zelf. Over het algemeen in men het zelfs eens met de door den premier aan gekondigde breuk met de communisten, al ontbreekt het natuurlijk niet aan critiek. PRAAG: Hongarije heeft zijn antwoord op de jongste tegenvoorstellen van Praag gisteravond overhandigd. Een communiqué geeft in enkele vage bewoordigen den in houd ervan weer. Uit dit communiqué blijkt, dat Praag inderdaad het Hongaai*- sche voorstel van een volksstemming in Roethenië van de hand had gewezen. Boe dapest schijnt er evenwel toch aan vast te willen houden. Over de voorgestelde arbi trage schijnen de partijen het eens te zijn; evenwel nog niet over de vraag, wie als arbiters zullen optreden. Naar verluidt, zou Boedapest genoegen nemen met Duitsch land en Italië. Praag beraadt zich op het oogenblik over zyn antwoord. LONDEN: Gemeld wordt, dat het Britsch- Italiaansche accoord op 15 November a.s. in werking zal treden. Dat bericht komt uit Rome, doch Londen zegt, dat het voor barig is. Waarschijnlijk is Rome wat al te haastig in zijn verlangen om het accoord in werking te krijgen en vreest de Engelsche regeering, dat door deze publicatie eenige ontstemming zal ontstaan in parlementaire kringen, daar eerst het Hooger- en Lager huis gelegenheid zullen krijgen, zich over de inwerkingtreding uit te spreken. De af spraak van den 15en November zal wel juist zijn. DE LEERLINGEN SCHAAL m. De leerlingenschaal roept om verbete ring! De toestanden op de scholen zijn zóó, dat er dringend verbetering moet komen. Iedereen, die met het onderwijs te maken heeft, erkent dat. De geheele Rijks-Inspectie zegt het hardop in de openbare officieele versla gen, die aan de Regeering worden uitge bracht. Bijna alle gemeentebesturen, tal van stands- en vakorganisaties, leeraren bij Middelbaar Onderwijs en Professoren van het Hooger Onderwijs (alle richtin gen) steunden reeds de door de onderwij zersorganisaties verzonden adressen aan de Regeering. En de Regeering? Reeds (of eigenlijk „eindelijk") erkende de Regeering in 1937 in de Troonrede, dat noodzakelijkheden waren: meer steun aan de werkloozen en verbetering van de leerlingenschaal. Bij de besprekingen zei- de de Minister-President, dat de Regeering zelfstandig diende uit te maken, wat het eerst in aanmerking kwam voor hulp. Welnu dat was de grootere werkloozenuit- keering of steun. Alles kan niet ineens en Parlement en Nederland wachtte, wachtte vol hoop op de Troonrede van 1938. Maar niets over onderwijs. Niets, niets! Dat was een bit tere teleurstelling. Werkelijk er zijn bij velen tranen ont sprongen door deze bittere ontgoocheling. Niets, niets! Ach, iedereen kent het motief: er is geen geld voor, zegt de Regeering. Maar wel erkende de Regeering reeds in 1937 de groote urgentie, de noodzaak. Toen ging echter iets anders vóór. Wat ligt er dan anders voor de hand, dan dat er nu, nu, wel degelijk een (zij het bescheiden) begin gemaakt wordt door de Regeering met eenige verbetering van de onhoudbare leerlingenschaal? Dat is toch logisch. Dat heeft toch eigenlijk de Regeering zelf zoo bedoeld en aangegeven. Maar niets van eenig lichtend perspec tief, noch in de Troonrede, noch in de Mil- lioenennota. Het is toch treurig. En dat alles om het motief: er is geen geld. Vorig jaar bij de Algemeene Beschou wingen en bij hoofdstuk „Onderwijs" toon de de Tweede Kamer een duidelijke groo te meerderheid voor verbetering van de leerlingenschaal, maar de Regeering meen de, aan den uitgesproken wensch geen ge volg te kunnen geven. Is er dan nu geen hoop? Zij, die niet hopen, zijn niet waard te leven. Moge de gedachtenwisseling op dit punt tusschen de Staten-Generaal en de Re geering er toe leiden, dat er tenminste een begin gemaakt wordt met eenige verbete ring. Het dient zóó te zijn: Elk bedrag, dat beschikbaar is voor onderwijs, dient be steed te worden aan verbetering van de leerlingenschaal. Een afdoening, die tevredenheid zou schenken, vraagt 4 millioen. Is dat bedrag er niet, als dat niet kan niet kan dan maar minder, maar nogmaals: elk be drag, dat beschikbaar gesteld kan worden voor onderwijs, dient te worden aange wend ter verbetering van de leerlingen schaal. Dat heeft een tweeledig doel: ten eerste worden daardoor de onredelijke toestan den op vele onzer scholen verbeterd en dat is een onderwijsbelang. En ten tweede v -den daardoor werkloozen tewerk ge- Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Bulteniand Een opzienbarende rede van Daladier te Marseille. Hij acht samenwerking met Duitschland mogelijk en keerde zich hef tig tegen de communisten. (2de blad). Het antwoord van Hongarije op de Tsje chische voorstellen. (1ste blad). Treedt het Britsch-Italiaansch accoord op 15 November in werking? (2de blad). Allerzielendag wordt in Oostenrijk ver vangen door den 9en November. (2de blad). steld en dat is een groot sociaal belang. Niemand kan het groote leger van de 15000 werklooze onderwijzers wegwerken, maar verbetering van de leerlingenschaal is het middel, ja het eenige afdoende mid del om de werkloosheid zooveel mogelijk op te heffen en ook het meest geëigende middel, omdat enkel aldus de nog wach tenden aan werk komen in het gekozen ambt. dat hun roeping is. Moge de Regeering dit middel willen aanwenden. Alle andere ideeën, die zoo af en toe naar voren komen, lijken mooi, maar brengen geen radicale verbetering. ARRESTATIE VAN POOLSCHE JODEN. Tweeduizend arrestanten te Weenen. BERLIJN, 28 Oct. (A. N. P.). Gister avond zyn bij een razzia in de Joodsche wijken van Berlijn meer dan honderd Jo den in hechtenis genomen. Uit Weenen wordt gemeld, dat daar 2000 Poolsche Joden gearresteerd zijn. De Poolsche Joden te Keulen hebben be vel gekregen zich te 13 uur te melden aan het naastbijzijnde politiebureau, vanwaar zij naar de grens gezonden en gerepatrieerd zullen worden. Zij mochten slechts kleeding en voedsel voor éérl dag medenemen. De razzia te Berlijn is ondernomen door de politie voor de passencontrole en was in de eerste plaats gericht tegen menschen zonder paspoort of personen, van wie men dacht, dat zij onwettig in Duitschland ver toefden. TWINTIGSTE VERJAARDAG DER TSJECHO-SLOWAAKSCHE REPUBLIEK Geen feestdag PRAAG, 28 Oct. (ANP.) Heden, 28 October, herdenkt de Tsjecho-Slowakije den twintigsten jaardag van zijn geboorte. Met het oog op de jongste gebeurtenissen, heeft de regeering besloten geen feestelijkheden te houden, doch den dag te verklaren tot een „dag van den arbeid". Niettemin zijn de openbare gebouwen met vlaggen getooid. De bladen wijzen op het speciale karakter van dezen dag en schrijven, dat het land aan het werk gaat om zich te concentreeren op zijn wedergeboorte. 16e VERJAARDAG VAN MARSCH NAAR ROME ROME, 28 October (ANP.) Italië viert vandaag den 16en verjaardag van den marsch naar Rome, welke door twee plech tigheden in het geheele rijk gekenmerkt wordt, t.w. eerbetoon aan hen, die voor de revolutie en het rijk gevallen zijn, en begin van belangrijke openbare werken. Voorts vertrekken heden uit Genua en Napels 20.000 kolonisten naar Libye. Daar toe varen tien mailbooten weg van Genua, 6 van Napels, en 1 van Syracuse. Maar schalk Balbo, de gouverneur van Libye, in specteert te Genua de ten behoeve der ko lonisten ingerichte hulpdiensten. TOKIO IN FEESTSTEMMING TOKIO, 28 October (ANP.) In geheel Japan heerscht een feeststemming, wegens de verovering der steden Hankau, Woets- jang en Hanyang in Zuid-China. De doo- den-monumenten, met name de Yasoekoe- ni-schrijn, „het Japansche Pantheon", zijn centra van vereering en verheugenis. De schepen in de havens van Tokio en Yokoha ma zijn versierd. Ook Tokio is geheel in feestgewaad gestoken. Gisteren reeds zijn den geheelen dag optochten gehouden, waaraan, naar raming, een half millioen personen hebben deelgenomen, die van or kesten waren vergezeld. Op het groote plein voor het keizerlijke paleis werd een betoo ging gehouden. Vanavond worden fakkel optochten gehouden, welke, met een aantal deelnemers van een half tot driekwart mil lioen de grootste zullen zijn, welke Tokio ooit gezien heeft. De gemeenteraad heeft eenstemmig een motie aangenomen, waarin den eersten minister, den minister van oor log en den minister van marine dank wordt gebracht,

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1