WANBEHEER RUSLAND Taak van het ge mobiliseerde leger VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 IN De „zuiveringen" werken vernietigend DE SOVJET-PLANNEN EEN MISLUKKING. „Het is overduidelijk',, schrijft een bij zondere medewerker van de „Times", dat het geheele plannensysteem van het Sov jet-regime een hopelooze mislukking is ge worden. De graanoogst daalt en is onvol doende; de houtindustrie kwijnt en produ ceert minder dan voor den oorlog; de ko lenmijnen zoeken het in de hoeveelheid, maar de kwaliteit gaat schomelijk achter uit en de productie is, kwalitatief gezien, minder dan in het tsaristische Rusland. Met de erts-productie is het niet anders. Landbouw en industrie zien zich voor onoverkomelijke moeilijkheden geplaatst, want er is geen brandstof om het apparaat aan den gang te houden. En wat er aan brandstoffen is, wordt in de eerste plaats voor het leger opgeëischt. De Sovjet-regeering wil nu een nieuwen tak van industrie gaan beginnen om alle andere takken van industrie aan brandstof te helpen, namelijk de productie van brandstof uit organische modder; de regee ring meent, dat modder van de goede soort voldoende aanwezig is in Centraal en Noor delijk Rusland en dat men hiermede heel wat zal kunnen bereiken. Het brandstofprobleem heeft de Sovjet- regeering dit jaar heel wat zorg gekost", schrijft de „Times"-correspondent verder, „hetgeen te opmerkelijk is, omdat de na tuurlijke hulpbronnen aan kolen, hout en clie onuitputtelijk zijn. Maar het econo misch bewind der laatste jaren heeft wel nieuwe behoeften geschapen, doch geen middelen om in die behoeften te voorzien. De landbouw is gemechaniseerd; er zijn on geveer 400.000 tractors en een groot aantal machinerieën naar het platteland gezonden. Doch brandstof is er niet en nu moeten de machines een groot deel van den dag stil staan. De moeilijkheid wordt verscherpt door het gebrek aan paarden. In 1929 wa ren er nog bijna 35 millioen, nu nog slechts JIJ EN IK De man op wiens naam de film „Jij en ik" staat, is Fritz Lang. Al heel vroeger vermaard geworden door zijn Duitsche films, zooals „Metropolis" en „M", heeft Lang in Amerika opnieuw op fabelachtige wijze carrière gemaakt met het opzienbarende „Fury" en met „We only live once". Evenals in deze twee films be handelt Lang in „Jij en ik" weer iets actu eels, iets van deze tijd, iets dat uit het leven gegrepen is en dan niet bij voor keur uit het luxeleven zonder ware pro blemen, dat in de zoogenaamde „society"- films nogal eens tot uitdrukking komt. Bij Lang is alles ruiger, realistischer, eerlijker, en daardoor aangrijpender. In „Jij en ik" brengt hij twee voorwaar delijk in vrijheid gestelde gevangenen ten tooneele, een jonge man en een jonge vrouw wier liefde in strijd is met de Amerikaansche wet. In suggestieve beel den wordt hun probleem, en het groote probleem van het „mijn en dijn", dat de achtergrond van alles is, geschilderd. Zooals wij reeds zeiden: reeds bij de inzet treft het bizonder' karakter van de film. Deze begint namelijk met het „Kasre gisterlied", een eigenaardig soort- proloog op muziek van Kurt Weill, den componist op wiens naam ook het „Drei Groschen Oper" staat. Kurt Weill componeerde trou wens alle muziek voor „Jij en ik", en het is niet in de laatste plaats hierdoor dat de film zich zoozeer onderscheidt van de doorsnee-productie. De kenners weten welk een bizondere sfeer Weill met zijn muziek tveet te scheppen, en regisseur Lang heeft ditmaal de muziek een zeer belangrijke plaats in het drama toegekend. Zelfs heeft Lang, in verband met de muziek, ditmaal een bepaald revolutionaire methode van regisseeren toegepast, namelijk het „pre- scoring". Terwijl tot dusver altijd de muziek gecomponeerd werd nadat de film was op genomen en gemonteerd (waarbij de com ponist zich dus aanpaste aan het tempo der Twee markante typen uit Fritz Lang's nieuwe sociale drama, de Paramountfilm „Jij en Ik", 16 millioen. Het gevolg is, dat de oogsten dalen en dat Rusland graan zou moeten im porteeren, indien men ieder voldoende eten wilde verschaffen. Sprinkhanen-olie. Het leger heeft de eerste keus als het om brandstof gaat. Het is wel zeker, dat als de Sovjet-Unie in een oorlog betrokken werd, de landbouw, die nu al moet hinken, spoe dig verlamd zou worden. Thans heeft men zijn hoop gevestigd op de modder, zooals men eenige jaren voor het gebrek aan olie uitkomst verwachtte van de sprinkhanen. Dit plan is evenwel op niets uitgeloopen; de sprinkhanen zijn verdelgd, maar zij heb ben geen olie opgeleverd. De houtproductie is eveneens sterk ver minderd. In den loop van eenige maanden is de eene minister na den anderen afgezet, hooge functionarissen zijn doodgeschoten wegens sabotage, doch gunstige resultaten voor de houtindustrie heeft dit niet gehad. Dat kan ook niet, aldus de „Times", omdat men de elementaire eischen voor bosch- bouw en houtverwerving heeft veronacht zaamd. Het is duidelijk, dat sedert 1937 het plan systeem van het bolsjewistische regime in eengestort is. De toestand wordt voortdu rend slechter in plaats van beter. Er is maar één roep in de Sovjet-Unie, namelijk om grondig herstel van machines en fa brieken. Men heeft de zaak opgelapt en op gejaagd, tot er met machines en fabrieken geen eer meer te behalen viel. Hetzelfde is gebeurd met spoorwegen en vervoer te wa ter. Bekwame krachten weg-gezuiverd. De verwijdering van directeuren en be drijfsleiders wegens „sabotage" heeft geen saneering gebracht, zooals de Sovjet-lei ders hoopten, maar alleen krampen. Hun opvolgers zijn eveneesn ter dood gebracht, doch met fusileering lost men geen proble men op. De destructor van de Gepeoe ver brijzelt niet alleen onbekwame ambtena ren, maar ook de beste specialisten, die uit vroegeren tijd waren overgebleven en waardevolle jonge deskundigen. De officieele statistieken geven boven dien meestal nog een onzuiver beeld van den waren toestand. Ook hier heeft de „zui vering" vernietigend gewerkt. Het orgaan van het ministerie voor de zware industrie meest dan ook onlangs schrijven, dat eenige olie-industrieën haar productie eenvoudig vermeldden door de cijfers op te geven, di zij wisten dat de autoriteiten gaarne zagen. Bovendien was de olie ondeugdelijk, van tevoren kunnen maken. Tijdens het opnemen der speelscénes werd deze muziek ten gehoore gebracht om de spelers in de sfeer te brengen, en de spelactie is geheel parallel met de mu ziek gemonteerd. Volgens Lang is de mu ziek in sommige gevallen namelijk zulk een gewichtige factor voor de dramatische spanning, dat hij er de voorkeur aan gaf uit te gaan van een homogene muziek- strook, waar niet meer in te knippen viel en daar de leeldstrook met zijn verschil lende camera-instellingen langs te mon- teeren. Lang experimenteerde reeds op kleine schaal met dit systeem in „Fudy" en „You only live once", maar in „Jij en ik" heeft het zijn beslag gekregen. En zoo speelt de muziek een groote rol in deze film, hoewel er slechts één eigenlijk lied in voorkomt: n.L „Good for nothing", gezon gen door Carol Paige, en uiterst suggestief met beelden geïllustreerd. Het genoemde „Kasregisterlied" wordt grootendeels „gezegd" op muziek. In de pers is ook melding gemaakt van een zoogenaamd „Kloplied", doch bij nader indien is de benaming „lied" te oppervlak kig voor dit zeer interessante gedeelte van de film, waar beeld en geluid tot een ui terst indrukwekkend geheel zijn vervloch ten. Als aanloop tot deze scènes dient het geheime communicatie-systeem der gevan genen door middel van kloppen op de ver warmingsbuizen der gevangenis. In deze onderdeelen, en trouwens in de geheele film, toont Fritz Lang zich een regisseur met oorspronkelijke ideeën, en met een waar genie voor de kleinigheden, die een film zijn sfeer geven. Interessant is in verband daarmee een recente uitlating van Fritz Lang, waarin hij zijn afkeer van afgezaagde filmbeelden tot uiting bracht. Hij gaf een complete opsomming van din gen, die hij beslist nooit in zijn films zou willen hebben. In de eerste plaats bijvoor beeld de bewegende wijzers van een klok of een kalender in een of andere vorm, als het er om gaat aan te geven, dat er een zekere tijd verstrijkt tusschen deze en de volgende handeling. Ook beschouwt hij het taboe om verandering van plaats aan te geven door middel van de draaiende wielen van een locomotief of met het geluid van een vliegtuig met lustig draaiende pro pellers. Ook vindt Lang dat de wiseling der jaargetijden nu al te vaak is weergegeven met boomen en bloemen. En als Lang een wildernis-film zou maken, zou men nu eens niet op de achtergrond, het gedreun van de tomtoms hooren.... In plaats van al deze gewraakte beelden stelt Lang nieuwe oorspronkelijke ideeën hij beweert een lijstje te hebben, dat in al de genoemde gevallen voorziet. schreef dit blad en al te kwistig met water vermengd. Di* geldt ook vrijwel alle takken der in dustrie. De centrale autoriteiten te Moskou weten het en erkennen het, want zij ver zwijgen de totale cijfers ofschoon die noo- dig zouden zijn nu het eerste jaar van het derde vijfjarenplan zijn einde nadert. Slechte loonen. Er is geer precedent, zoo schrijft de „Ti mes", voor dc-r warboel, welke het gevolg is van do afgeloopen tien jaar Sovjet-eco nomie. Onbevooroordeeld gezien, zijn alle takken van bedrijf, voorzoover zij niet mi litair zijn, en met uitzondering van de Pool-exploratie en de cosmetische indu strie, er veel slechter aan toe dan tien jaar geleden. Dit alles heeft ook het leven van het Rus sische volk ongunstig beïnvloed. Het ver schil tusschen wat de best en de slechtst be taalde arbeiders verdienen is thans grooter dan voor den oorlog; de overgroote meer derheid verdient een schamel inkomen. In goederen uitgedrukt is het de helft van het geen de industrie-arbeiders voor 1914 ver dienden. De Sovjet-Unie wordt thans niet be- heerscht door plan-economie, besluit het Londensche blad, maar door een traagheid en angst, die het gevolg zijn van terreur. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: N.V. Plaza Theaterbedrijf N.V., Amster dam, Plantage Miodenlaan 24. Cur.: mr. R. Heeg, Vondelstraat 45, Amsterdam. N.V. Penners Snellen-bergs Houthandel, gevestigd te Amsterdam, aldaar kantoor houdende Houthaven 25. Cur.: O. M. A. Geerling, Heerengracht 420, Amsterdam. S. de Raay, handelaar in electro- en ra- diotechnische artikelen, Amsterdam, Tila- nusstraat 26. Cur.: mr. H. F. Blaisse, Hee rengracht 224, Amsterdam. Ilse Werner en Kathe von Nagy in „De school des levens". EEN NIEUWE HANS ALBERS-FILM. Dadelijk nadat de opnamen van de Hans Albers-film Circusreizigers beëindigd wa ren, is deze populaire acteur aan een nieuwe film begonnen, getiteld: „Sergeant Berry". Het scenario is speciaal voor Hans Albers geschreven en stelt hem in de gelegenheid zijn veelzijdigheid te toonen. Sergeant Berry is de man, voor wien de onderwereld in Chicago beeft. Met de noodige dosis geluk weet hij veel gevaarlijke elementen on schadelijk te maken. Dank zij dit succes geeft men hem een belangrijke opdracht en moet hij aan de Mexicaansche grens een aantal vreemde gebeurtenissen ophelderen, waarbij hij slaags raakt met een smokke laarsbende. Het is vooral dit laatste ge deelte, dat de film behandelt. Herbert Selpin voert de regie van deze grootsch opgezette avonturenfilm, welke tevens een fijne parodie op de beruchte Wild West-drama's zal zijn. Het werk zal hier te lande in het programma der Tobis Filmdistributie N.V. verschijnen. JANET DEMPSEY, ZANGERES VAN ZES JAAR, KRIJGT R.K.O. CONTRACT. Des zes-jarige zangeres en danseres Ja- net Dempsey is door R.K.O. geëngageerd voor een belangrijke rol in de film „Mira cle Racket", waarin Sally Eilers en Ann Miller de hoofdrollen spelen. De studio heeft voorts een optie op de diensten van de jeugdige actrice. Janet, die in het Oosten der Vereenigde Staten reeds geruimen tijd een radio- favorite is, kwam eenige weken geleden Als bekend mag worden aangenomen, dat de taak van de gemobiliseerde weer macht is, de Nederlandsche neutraliteit te handhaven; doch moeilijker is het, aan te geven, op welke wijze onze weermacht haar taak zal moeten uitvoeren; voor wel ke gevallen het leger en de vloot kunnen komen te staan. Weinigen van hen, die bij algeheele mo bilisatie onder de wapenen moeten komen, zullen zich een denkbeeld hebben gevormd van het doel, dat zij eventueel moeten hel pen verwezenlijken. Door den generalen staf worden de ver schillende situaties onderzocht, welke zich bij de handhaving der onzijdigheid kun nen voordoen, in verband met den toe stand en de ligging van ons land en het doel, dat de oorlogvoerende mogendheden zich stellen. Voor al de gevallen, welke practisch aannemelijk worden geacht, zijn door den generalen straf plannen uitge werkt, zoodat, bij het intreden van een bepaalde situatie, onmiddellijk aan de daarbij betrokken troepen, overeenkom stig het „plan", de vereischte bevelen kun nen worden gegeven, waarbij alles, ook wat betreft vervoer, rivatilleering e.d. zoo danig is voorbereid, dat het bedreigde punt in den kortst mogelijken tijd kan worden bereikt. Die plannen van verdediging zijn van zelf sprekend geheim, zoodat alleen de be trokken bevelhebbers en hun assistenten (gewoonlijk officieren van den generalen staf) daarmede bekend zijn. Toch is het niet moeilijk bij voldoende kennis van de ligging en de gesteldheid der oorlogvoe rende landen zich een denkbeeld te vor men van de gevallen, waarvoor land- en zeemacht kunnen geplaatst worden. Daar België enkele jaren geleden het militair verdrag met Frankrijk heeft op gezegd en naar het voorbeeld van Neder land een politiek van volstrekte neutrali teit heeft aanvaard, is de situatie voor ons land aanmerkelijk gunstiger geworden en hebben wij in sommige gevallen aan onze Zuiderburen een onuitgesproken bondge noot. Het doel der strijdende mogendheden moet zijn de vijandelijke legers en strijd middelen onschadelijk te maken, eventueel te vernietigen, om het vijandelijk land te bezetten en te dwingen de gedachte vre desvoorwaarden te aanvaarden. In dezen gedachtegang is Tsjecho-Slowakije als een overwonnen volk behandeld, daar het ge- naar Hollywood. Zij legde een filmproef af en werd geëngageerd nadat een R.K.O. talent-scout haar kortgeleden had gehoord en gezien in een Sunset boulevard-theater. „Miracle Racket" is een productie van B. P. Fineman, die geregistreerd wordt door Les Goodwins. MARCELLE BURKE SCHRIJFT VOOR RKO HET SCENARIO NAAR DOUGLAS CORRIGAN'S OCEAANVLUCHT. Marcella Burke, die o.a. meegewerkt heeft aan de filmbewerking van de Dean- na Durbin film „Mad About Music", is door RKO Radio Pictures gecontracteerd voor het schrijven van een scenario naar Dou glas Corrigan's leven en de sensationeele vlucht van New York naar Dublin, welke de moedige jonge Ier ondernam. Met het schrijven van dit manuscript is R.K.O. heeft van haar optie op Gar- son Kanin gebruik gemaakt door de zen jongen regisseur voor langen tijd te engageeren. Dit is naar aanleiding van zijn bijzonder ge lukkig regie-debuut met de film „A Man To Remember" met Anne Shirley en Edward Ellis. Kanin was langen tijd de medewerkei van den New York- schen tooneelleider George Abbot, als acteur, regisseur en assistent-productie leider. Voorts hebben de R.K.O. studio"s een optie op twee jeug dige filmtalenten: op Kay Sutton, die momenteel met Bar bara Stanwyck in „The Mad Miss Man- ton" optreedt, en op Jane Woodworth. De bekende scena rist John Twist heeft met R.K.O. een nieuw contract geteekend. Twist voltooide kortgele den het scenario van „Pacific Liner" een nieuwe McLa- glen-film en even eens het manuscript van Tombstone", dat hij in dwongen werd de vredesvoorwaarden van het Rijk te aanvaarden. Bij den oorlog, welke op het punt van uitbreken stond, was het doel zooals bo ven aangegeven bekend, niet echter de vre desvoorwaarden welke door het Rijk den Tsjechen zouden worden opgelegd en die heel wat verder zouden zijn gegaan, dan alleen afstand van door Duitschers be woonde gebieden. Frankrijk zou Tsjecho-Slowakije te hulp komen en eerstgenoemd land zou door Brit- tannië worden gesteund. Italië zou zich aan de zijde van Duitschland stellen, Rusland (en Roemenië) aan de zijde van Tsjecho- Slowakije. Dat alles in eersten aanleg. Daar zóó gezien de strijd gevoerd zou worden meer naar het Oosten, werd door sommigen de meening uitgesproken, dat Frankrijk eenvoudig de Maginot- en de andere verdedigings-linies aan zijn Oost grens zou bezetten en dan maar kalm af wachten of Duitschland zou trachten door die linies heen te breken, waardoor dus Rheumatische pijnen. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. een groote troepenmacht van Duitschland aan diens Westgrens zou worden vastge houden, terwijl wegens diezelfde meening ook Engeland een afwachtende houding zou aannemen. Deze wel wat al te simplis tische opvatting leidde er toe voor ons le ger te voorspellen, dat het absoluut wer keloos zou blijven. De hulp, door Frankrijk aan Tsjecho- Slowakije toegezegd in het geval, dat het zou worden aangevallen, zou door die af wachtende houding toch wel wat al ie schraal zijn geweest, hoewel moet worden toegegeven, dat dadelijke, actieve hulp aan dat land, gezien zijn geographische lig ging, buitengewone moeilijkheden ople verde. „Kriegen heisst angrüfen" was de mee ning van von Bismarck, hetgeen voor Duitschland geen probleem ware geweest, doch voor Frankrijk en Engeland een uiterst moeilijk vraagstuk. Ware de weg voor de Fransche en Engelsche legers door België en Nederland vrij, dan was het vraagstuk opgelost en zou Duitschland moeten rekenen op een aanval op zijn Noordelijke Oostgrens, doch die weg is niet vrij en wordt versperd door de Belgi sche en Nederlandsche legers. volgens den studioleider Pandro S. Berman, oogenblikkelijk een begin gemaakt. Miss Burke, voorheen redactrice van Fawcett Publications, is de schrijfster van talrijke oorspronkelijke filmverhalen en is reeds verscheidene jaren in de filmproduc tie werkzaam. TWEE WILD-WEST VERHALEN VOOR GEORGE O'BRIEN. „No Law in Shadow-Valley" van W. C. Tuttle en „Stage Coach Stops at Pinon Gulch" door Bernard McConville, zijn twee nieuwe cowboy-verhalen die R.K.O. gekocht heeft om te verfilmen met George O'Brien, die onlangs een contract voor zes Western-films met deze maatschappij aan ging. De twee acteurs hebben een groote repu tatie door hun cowboy-verhalen, die al sinds jaren in de beste Amerikaansche magazines gepubliceerd worden. O'Brien voltooide onlangs zijn hoofdrol in „Renegade Ranger" waarin Rita Hay- worth zijn tegenspeelster is. Bert Gilroy zal zijn werkzaamheden als producer voor de nieuwe O'Brien-serie voortzetten, ter wijl de onafscheidelijke regisseur van den cowboy-acteur, David Howard, de nieilwe films alle zal regisseeren. R.K.O. ENGAGEERT TALENTEN. De R.K.O.-star Barbara Stanwyck. „Law West of 1 met Clarence Young schreef, beide voor samenwerking R.K.O.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13