RIJNSTREEK VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 BEDRIJFSVEREEN1GING „RIJNSTREEK WEST" Het besmettelijk verwerpen bij rundvee. De vereeniging voor bedrijfsvoorlichting Rijnstreek-West te Zoeterwoude heeft haar winterprogram ingezet met het doen hou den van een lezing over besmettelijk ver- wepren. De vereeniging, er steeds op uit zijnde den leden practische voorlichting te kunnen geven, heeft ditmaal den heer Dr. de Gier van de Rijksseruminrichting be reid gevonden deze bedoelde lezing te hou den. Nadat de voorzitter de aanwezigen, die in een behoorlijk getal waren bpgekomen, welkom had geheeten, daarnaast een woord van welkom toeriep aan den spreker van den avond en den heer Commandeur, rijks veearts te Leiden, die aanvankelijk deze avond met zijn kennis weergave zou vullen, werd bericht van verhindering voorgelezen van de heeren Ir. de Groot, Ir. Jacobs, v. d. Hoek en Boongaards, die als adviseerende leden de vergaderingen van de vereeni ging plachten bij te wonen. Dr. de Gier, die hierna aan het woord kwam en in een duidelijke .bevattelijke rede een uiteenzetting gaf van het besmet telijk verwerpen bij runderen, ging eerst het wezen na van de besmettelijke bacillen, de z.g. micro-organismen, welke door Deensche geleerden zijn ontdekt en daarom ook wel Bangsche ao.bacillen genoemd v/orden. Deze bacil, welke aan veel veehouders schade toebrengt dient zoo goed mogelijk tegengegaan te worden. Op kunstmatige wijze is nagegaan op welke wijze een be drijf besmet kan worden met deze ab. bacillen. Bij dit kunstmatig onderzoek bleek n.l., dat besmetting plaats kon vinden middels de geslachtsorganen, via de intacte en de zieke huid. via het voedsel en via de uiers. Via de intacte huid vindt verspreiding plaats door het tegen elkaar schurèn der koeien, een gewoonte, welke goed waar te nemen valt, vooral in stallen. Middels de beschadigde zieke huid uiteraard door ont stane wonden. Door middel van voedsel ten gevolge van het niet voldoende rein hou den van de stallen, waardoor het voeder (stroo b.v.) in aanraking komt het de ab. bacil. De grootste verspreidingsmogelijk ligt echter in het uier opgesloten. Op deze plaats nestelt zich het micro-organisme, to'tdat het dier drachtig wordt en de bacil zich ver der in het lichaam dringt om ten slotte de abortus te bewerkstelligen. Het vaststellen van de ziekte moet men niét overlaten aan ondeskundigen. Men dient daartoe den raad in te winnen van den veearts, die, dikwijls na moeilijk on derzoek, den waren aard der ziekte kan vaststellen. Immers, aldus spr., alle be smettelijk verwerpen is nog niet toe te schrijven aan ab. Andere factoren kunnen evengoed van invloed zijn. Het is echter een bekend verschijnsel, dat men gaarne zyn licht opsteekt bij hen, die in de eerste plaats niet ter zake bevoegden zijn om goede voorlichting te geven. Naast het microscopische onderzoek heeft men ook het serologisch onderzoek, dat in hoofdzaak plaats vindt op de seruminrich tingen. Dit serum wordt als volgt gemaakt. Een gezond rund wordt ingespoten met de ab. bacil, welke handeling na eenigen tijd herhaald wordt. Door deze inenting komen stoffen in het dierlijk lichaam, welke daarin niet thuis hooren, zoodat zich tegen- stoffen vormen. In 'ien deze actie zich tot een bepaalde graad ontwikkeld heeft, wordt het dier bloed afgetapt, dat men laat stollen en waarvan het boven laagje een gele stof geeft, dat in aanraking wordt gebracht met een ab. cultuur. Vindt geen verbinding (samenklonting) plaats, dan kan aange nomen worden, dat het dier niet besmet is imet de bacillen. De bestrijding van deze ziekte is van groot belang en hangt samen met den om vang, waarin deze ziekte op het bedrijf heerscht. Men kan hierbij onderscheid ma ken in geheel en gedeeltelijk besmette be drijven. Is het gedeeltelijk, dan zondere men deze dieren geheel af (niet enkel in de stal, doch op een geheel ander erf». Ook in de weide imoet behoorlijke afscheiding plaats heb ben. Is men op den goeden weg bij de bestrij ding van deze ziekte, dan behoort men voor al bij aankoop van vee zorg te dragen niet opnieuw tot besmetting over te gaan. Het gebeurt, aldus spr., maar al te vaak, dat men een lijdende koe niet wenscht te ver- koopen aan zijn buurman, omdat men hem dan misleid. Op de markt wordt hier echter iniet tegenopgezien. Is een groot gedeelte van de dieren door de ziekte aangetast, dan behooren andere maatregelen genomen te worden. Het Ame- rikaansche systeem, om bij voorkomende ziekte, de geheele stal op te ruimen, zal in Nederland wel geen navolging vinden. De behandeling welke men ter hand neemt kan bestaan in het koop en van lapmiddelen op ce markt. Deze z.g. chemische middelen zijn echter totaal waardeloos. Als men be denkt, dat serum b.v. niet ouder mag zijn dan een bepaalden tijd, dan springt het in het oog, dat verkoop van dit middel niet meer is dan verkoop van wat water. De tweede wijze is inenting met serum. Of hiervan echter resultaten te verwachten zijn, moet betwijfeld worden. Is het dier in een vergevorderd stadium, dan zal ook dit serum niet helpen. Ook kent men nog de "behandeling met een op 70 gr. C. gebrach te en gedoode bacterie, welke in de onder huid gespoten wordt of het gebruik van ossenserum, waarbij inspuiting plaats heeft met toxine en serum, doch de meest juiste wijze moet nog steeds gevonden worden in de preventieve bestrijding. Deze pre ventieve behandeling moet toegepast wor den op runderen in den leeftijd van 810 maanden. Een jongere leeftijd is niet be vorderlijk voor het behoorlijk ontwikkelen van anti-stoffen vanti-tuxine). De preventieve inspuiting geschiedt met een hoeveelheid levende bacillen van ab. Deze inspuiting wordt na 3 weken herhaald niet een grootere hoeveelheid. Het dier wordt op deze wijze immuum gemaakt voor verdere infectie. Bij het besmettelijk verwerpén heeft men terdege rekening te houden met het goed schoonhouden van gereedschappen, het ont- smetten van de plaats waar de dieren ge staan hebben (b.v met een oplossing van chloorloog of formaline), het verbranden van het gebruikte stroo. De Bangsche bacil is echter niet alleen schadelijk en gevaarlijk voor andere die ren (b.v. paard, schaap, geit en varken) doch ook vooi den mensch. Vooral via de melk kunnen kinderen hinder krijgen van deze ziekte. Er ontstaat n.l. een oploopende en neerdalende koorts, de z.g. golvende koorts. Alhoewel <ie melk rauw veel goede stoffen bevat (vooral vitaminen) moet juist, in verband met de vele voorkomende ziek ten, aangedrongen worden oq het koken van de melk. De voorzitter meende namens de verga dering zijn dank te moeten brengen aan den spreker, die op zulk een bevattelijke wijze de aanwezigen op de hoogte heeft gebracht van een ziekte, waarmede wel bijna elke veehouier te kampen heeft. Als men met de wenken van Dr. de Gier reke ning houdt, dan zal in den komenden win ter een goede bestrijding van de ab. ter hand kunnen worden genomen, waardoor deze eerste avond reeds vruchtdragend is. Van het stellen van vragen werd een ruim gebruik gemaakt, een teeken dat men met deze soort ziekte wel moeilijkheden heeft. O a. werd door den spreker geadviseerd een gezond bedrijf (tenminste als zulks vast staat) niet in te enten, terwijl, indien men tot enting overgaat, men volstaan kan met tweemaal enten. Na afloop var. deze vergadering deelde de voorzitter nog mede, dat aan den wensch van vele leden gevolg gegeven zal worden door in de maano November (de datum moet nog nader worden vastgesteld in ver band met andere vergaderingen van de leden) te laten somen Dr. Ir. H. J. Fran- kena, de deskundige in weidezaken. Deze heer zal n.l. het veelbesproken onderwerp „bagger" in behandeling nemen en trachten een voor de leden behoorlijke oplossing te geven van een vraagstuk, dat de gemoe deren der geleerden nogal bezig houdt, aan gezien bekend is. dat net studie-materiaal aan bagger geen waarde toekent, terwijl de boeren zeil dil goedkoope product voor hun bedrijf noodzakelijk vinden. ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Bij de te Den Haag ge houden examens Stenografie slaagden o.a. voor kantoorstenograaf (130 lettergr. per minuut) onze plaatsgenooten de dames L. Boot en W. v. d. Helm, en de heer J. Bei der te Bodegraven, opgeleid aan de Er kende Pontschool, Hooftstraat 152, alhier. 35-jarig jubileum „Hou-Vast". In verband met haar 35-jarig bestaan heeft de gymnastiekvereeniging „Hou-Vast" Woensdagavond in hotel „De Vergulde Wagen" een receptie gehouden en daar na een luisterrijke feestavond. Voor de receptie bestond een zeer groote belang stelling waarbij door tal van plaatselijke sportvereenigingen en van uit de omge ving een groot aantal bloemstukken wer den aangeboden. Na afloop werd in de feestelijke bovenzaal de feestavond ge houden. waarbij het podium op keurige wijze was versierd met de jaartallen. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer P Zuidam, die na een welkomst woord een keurig historisch overzicht gaf van de voornaamste gebeurtenissen het werk der vereeniging betreffende. Het geheel werd daarna op prettige en vlotte wijze afgewisseld door het gezelschap Le Berto en John. Cloys als conferencier, die met hun goocheltoeren etc. weldra een aangename stemming wisten te brengen. Buitengewoon amusant was bovendien de muziek die ten gehoore werd gebracht door den band van den heer G. v. d. Mild. Motorrijder onder een dekzeil. Gis teren kwam de motorrijder J. J. H. uit den Haag nabij de Bonte Paa] met zijn motor te vallen doordat van een passee- rende vrachtauto een dekzeil afwoei en op zijn motor terecht kwam. De motorrij der bekwam een gekneusde arm, terwijl de duopassagier er goed afkwam. Het mo torrijwiel werd belangrijk beschadigd. De bestuurder der vrachtauto, die van het ongeluk waarschijnlijk niets heeft ge merkt, reed door. De politie stelt een on derzoek in. Piëtas. In de gehouden algemeene le denvergadering werd wegens bedanken van den heer A. F. Redegeld in het be stuur en tot voorzitter gekozen de heer P. Erand. Bij de reglementwijziging is vast gesteld, dat van Piëtas lid kunnen worden huisgenooten, vanaf de Eerste H. Commu nie De contributie blijft gehandhaafd op f 0.10 per lid, echter met dien verstand dat in gevallen, waarbij meer dan twee personen van één gezin tot het lidmaat schap toetreden, de contributie niet hooger zal mogen bedragen dan 0.25 per jaar. Dit ter voorkoming, dat het groote gezin te zwaar zou wordetr. belast. NIEUWKOOP Uitdiepen Machinetocht. De Minister van Sociale Zaken heeft goedgekeurd om iri werkverschaffing uit te voeren een plan van het bestuur van den polder Aachttien- hoven alhier tot het 'uitdiepen van een Machinetocht. De loonkosten zijn geraamd op 1700, waarvoor uit het werkloosheidssubsidie- ionds 85 procent zal worden bijgedragen. BOSKOOP De „crisisaftrek" bij de Goudsche kaas-noteering. Vraag: Wat beteekent de crisis-aftrek bij de noteering van de Goudsche kaas markt, en waarom wordt deze crisis-af trek niet vermeld bij de marktberichten uit Leiden, Bodegraven en Woerden? Antwoord: Het woord „crisis-aftrek" is de algemeen gangbare uitdrukking voor de heffing op botervet en wordt wekelijks vastgesteld door den Crisisdient. Zij dient om bij de berekening van de omzetbelas ting gebruikt te worden. Een voorbeeld zal u dit verduidelijken: Gesteld er wordt gekocht een partij kaas van 350 K.G. tegen een noteering van 25 cent (per 1/2 K.G.). De „crisis-aftrek" be draagt 9,6 cent. De berekening van de om zetbelasting wordt dan als volgt. Gekocht 350 K.G. ƒ0.25 (per 1/2 K.G.) is ƒ175.—. Aftrek voor contant 2 pet. is ƒ3.50, blijft ƒ171.50. Het bedrag voor „crisis-aftrek" bedraagt 360 x 9,6 cent is 33/60, wordt 137.90. Hiervan 4 pet. omzetbelasting is 5.52. Dat deze aftrek wekelijks vermeld wordt bij de marktnoteering te Gouda vindt z'n oorzaak hierin, dat vele kaas aanvoerders en handelaren ons verzochten dit op te nemen, wat zeer tot gemak van beide partijen is. De „crisis-aftrek" wordt op onze aanvrage wekelijks door de afdee- ling: „Omzet" van het kantoor der Directe Belastingen en Accijnzen opgegeven. Volksbond. Gisterenavond had in het R.K. Vereenigingsgebouw een algemeene ledenvergadering plaats van den R.K. Volksbond. De voorzitter, de heer P. van der Staak, opende deze vergadering en sprak er zijn leedwezen over uit, dat slechts enkele leden aanwezig waren. Door den secretaris, den heer A. Hout man, werden de notulen weergegeven,, welke aldus werden vastgesteld. Hierna werd door den voorzitter mede gedeeld, dat dcor een commissie van den Volksbond, binnenkort alle leden zullen worden bezocht, om in de gelegenheid te worden gesteld en voorlichting te ontvan gen om een Levensverzekering on der af d. Volksbond) aan te gaan. De voorzitter legd er nog eens den nadruk op, dat een Levensverzekering voor alle leden van groot persoonlijk belang is. Hierna kwam het Winterprogramma ter sprake. Dcor het bestuur is een program ma in elkaar gezet, zooals we vorige jaren hebben zien afwerken tot volle tevreden- hed van de leden en we mogen zonder overdrijving zeggen, dat ditmaal nog grooter succes te wachten is. Nemen we slechts enkele punten uit het zeer uitge breid programma: Op 2 Januari zal een filmvoorstelling worden gegeven over „Herwonnen Levenskracht". De entree is voor dezen interessanten en leerzamen avond gratis, om iedereen in de gelegen heid te stellen er van te profiteeren. Voorts zullen, door nader bekend te ma ken sprekers een tweetal spreekbeurten worden gehouden over de Katholieke actie en geloofsafval. Ondanks het feit, dat deze onderwerpen in de huidige vereenigings- programma's reeds <?p alle manieren zijn besproken, kunnen we gerust de keuze van spreker aan het bestuur overlaten, zoodat een ieder, al mocht hij dit onderwerp dan ook reeds hebben hooren behandelen, er zeer veel voordeel van kunnen trekken. Ook aan de vr.oolijke noot zal het niet ontbreken en in medewerking van de too- neelclub „St. Willibrordus", die haar spo ren op het gebied van tconeelspelen reeds lang heeft verdiend, zal in Februari onge veer een uitvoering worden gegeven. Hier na werd nog een voorstel van bestuurszij de naar voren gebracht, n.l. op de de a.s. Centrale Raadsvergadering het voorstel fe doen om buiten de reiskosten ook de ver blijfkosten voor de afgevaardigden naar de Cenlrale Raadsvergadering te vergoe den Dit voorstel vond weinig bijval, daar de heer G. van Capel, zeer terecht, op merkte, dat dan een contribuiteverhcoging niet onwaarschijnlijk zou zijn. Voorts werd nog medegedeeld, 'at voor de leden een heiligenbeeld van St. Willibrordus kon worden beschikbaar ge- 'd voor den zeer bijzonderen prijs van f 0.75. Na een onbe langrijke rondvraag werd de vergadering gesloten. LEIMUIDEN Diefstal van een fiets. Door K., wonen de te Woubrugge, is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn nieuw rijwiel, dat hij onbeheerd had laten staan tegen het hek bij den kapper, J. v. Veen. Terwijl K. in de kapperswinkel was is het rijwiel me degenomen. Schaak- en Damclub. Uitslag van de gehouden competitiewedstrij tusschen Lei- muiden I en II en Z.S. I en D.C. II. Leimuiden I: E. Koolhaas 1, J. Koolhaas 0, D. Zemel A, G. Heemskerk 0, C. P. Beuk 0, C. Zemel 1, N. Beuk 1, totaal ZA. Leimuiden II: R. Appelmelk 1, Cas. Beuk 1, D. v. Oostrom 1, Th. Vastenhout 1, K. v. Heijningen 1, J. Feenstra 1, K. Loosbroek 1, tot. 7. Z.S. en D.C. I: J. v. d. Panne 0, J. W. Kap- tein 1, J. Roodenburg A, G. Heikamp -, J. P. Hunnink 1, J. v. Zwieten 0, J. Spaan 0, tot. ZA. Z.S. en D.C. II: J. Vos 0, J. Visser 0, J. Schouten 0. A. Overvliet 0, J. Rijnink 0, N. Waasdorp 0, niet opgekomen 0, tot. 0. A.s. Maandag zal een uitwedstrijd ge- supeeld worden tegen „Kijk uit" te Oude wetering en Leimuiden II. Overleden: J. Rietdijk 79 j. wedr. v. A. v. d. Ende. Gevestigd: van Amsterdam: W. M. Beuk van Noordwijkerhout: J. M. oBs- man van Alphen: A. v. Pelt van Ha- zerswoude: Jac. \ian Velzen van Alphen S. Horsman en gezin. Vertrokken: naar Leiden: J. Zoer naar Gendringen J. P. Six. NIEUWVEEN Luchtbescherminsdienst. De lezing met lichtbeelden betreffende luchtbescherming, gisteren in hotel Schreuder gehouden, ver mocht niet de belangstelling te hebben, die er van verwacht werd. Wegens ongesteldheid van den burge meester werd de bijeenkomst geopend door den heer J. J. Roovers, als hoofd van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst. Spr. gaf een korte uiteenzetting der werkzaam heden, vervolgens richtte spr. een verzoek aan de niet-dienstplichtigen, zich als lid op te geven. Staande de vergadering hebben zich een dertigtal leden opgegevezn, waaruit tege lijkertijd een voorloopig bestuur gekozen is. Hierna hield dr. A. van Vianen uit Lei den, een lezing, waarin verschillende aan- wijzigingen werden gegeven, wat ten tijde van gevaar gedaan moet worden, een en ander met lichtbeelden duidelijk gemaakt. Jammer dat deze leerzame-avond door zoo weinigen is bezocht. Personalia. Onze plaatsgenoot de heer J. v. Veen, behaalde dezer dagen te Den Haag het diploma vakbekwaamheid Krui- deniersbedrijf en diploma algem. handels kennis. Werkloosheid. In deze gemeente staan 4 werkloozen ingeschreven. OUD-ADE Personalia. Voor het te Den Haag ge houden examen voor vakbekwaamheid kruideniersbedrijf en algemeene handels kennis is geslaagd de heer J. W. Vermeij, alhier. ZWAMMERDAM Personalia. De heer J. H. Stöcker, vo lontair ter secretarie alhier, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot ambte naar ter secretarie der gemeente Zoelen. Politiezaken. Bij de politie alhier is door de N.V. Aannemers Mij. v.h. Broekho ven aangifte gedaan van de vermissing van een vat benzine van een terrein nabij den Goudschestraatweg. De heer J. B. van Mastwijk deed aan gifte van de vermissing van kippen. Daar dergelijke diefstallen den laatsten tijd hier en in de naburige gemeenten gere geld voorkomen, stelt de politie terzake een nauwkeurig onderzoek in. Juist dergelijke klein diefstallen immers komen veel in den Rijnstreek voor. Zoo is het eenige dagen ge leden de politie mogen gelukken de hand te leggen op eenige fietsendieven, die het onderzoek begint dit reeds uit te wijzen, een respectagel aantal karretjes heeft mee genomen. ZOETERWOUDE (H. R.) VOOR DE DERDE MAAL OP BEZOEK. Verleden Vrijdagavond waren ongenoo- de gasten op bezoek bij den heer den H. aan den Ommedijkschen weg en hadden blijkbaar de bedoeling, den heer H. van minstens eenige van de welbekende kwa liteit konijnen te ontlasten. Bij het om streeks 10 uur thuis komen van den zoon, werden zij echter gestoord en kozen het hazenpad. Deze mislukking wilden zij Zaterdag avond, dus den volgenden dag reeds her stellen, doch zij werder weer, juist toen zij de hokken reeds hadden geopend, ge stoord. Gedurende de geheele week werd met medewerking van de politie een bijzonder waakzaamheid betracht. Gisteravond, ter wijl de heer H. naar de vergadering van de Pluimveevereeniging was, meenden zy hun slag te kunnen slaan. Tusschen acht uur en half negen waren de brutale sin jeurs wederom present, de hokken open, een ras-konijn in de zak, de tweede doodge slagen, maar o wee, daar werden zij voor de 3e maal gestoord door de vrouw des huizes. Even daarna kwam de zoon thuis er. ontdekte het 3e bezoek. Zij zijn echter weer zonder buit moeten vertrekken. Pluimvee-vereeniging. Gisteravond werd de jaarlijksche algemeene verg; ring gehouden van Pluimvee-vereeniging „Ik leer nog" en eierenveiling in het café van mej. Pijnacker. De voorzitter, de heer F. den Hertog, opende de vergadering en richtte eenige waardeerende woorden aan de nagedachte nis van wijlen mej. de wed. Pijnacker, die van het begin af lid der vereeniging is ge weest en steeds ten volle heeft medege werkt. Van den heer M. v. Leeuwen was bericht ingekomen, dat hij wegens drukke werkzaamheden bedankte als secretaris. De penningmeester, de heer W. de Groot, gaf het verslag over het afgeloopen jaar, hier uit bleek, dat geveild zijn: 104783 eieren, 3231 eendeneieren, 100 pond boter, 1447 K.G. kaas, 581 kippen, 645 hanen, 57 i den, 842 konijnen, 103 duiven en een groote partij bloemen en planten. De inkomsten hebben bedragen 305. en de uitgaven ƒ338.91, alzoo een nadeelig saldo van 32.96, hierdoor is het kas-saldo gedaald tot 111.93. Namens de controle-commissie rappor teerde de heer B. v. Vliet, dat boeken en bescheiden van den penningmeester in de bevonden waren. In de nieuwe contro le-commissie werden benoemd de heeren B v. Vliet en G. v. d. PoeL Bij de bestuursverkiezing werden met bijna algemeene stemmen herkozen de hee ren F. den Hertog, S. Goedhart en Jac. Dorrepaal en in de bestaande vacature werd gekozen de heer Th. de Boer. Na eenige vragen van huishoudelijken aard werd deze vergadering met de beken de verrassingen gesloten. Bij de hierna volgende functieverdeeling in het bestuur werd S. Goedhart eerste en Jac. Dorrepaal als tweede secretaris aan gewezen-. BODEGRAVEN St Josephsgezellen en K. J. M. V. Gis teravond vergaderden de leden van deze vereeniging in fyet patronaat om het twee de lustrum van de St. Josephsgezellen te vieren. Na de opening werd door den geest, adv. kapelaan W. de Lange een feestrede uitgesproken, waarin hij zijn tevredenheid uitsprak over de afgeloopen jaren. Ook werd er een overzicht van de werkzaam heden van de vereeniging in de afgeloopen 10 jaren gegeven door den secretaris, den heer G. Stolwyk. Hierna bleef men nog geruimen tijd ge-r zellig bij elkaar. We hopen, dat deze ver eeniging tot een nog grootere bloei zal ko men en dat de niet-leden spoedig zich zul len aansluiten bij de vereeniging waar zij thuis hooren. DE KWAKEL Tombola. Ten behoeve van de be hoeftige kinderen op onze school zal behoudens goedkeuring van B. en W. cp Zondag 27 Nov. a.s. een tombola wor den gehouden in het Gymnastieklokaal, alwaar ook de gemaakte kleeren zullen ten toonggesteld worden. Wij doen een beroep op aller milddadigheid. DE MEIJE Parochleele Jongemannen vereeniging „St. Jan". Donderdagavond vergaderde om ze ven uur deze vereeniging in café „Hellingerswerf". De opkomst was, zooals gewoonlijk, zeer groot. Na de opening en het voorlezen der notulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd, nam kapelan A, L. Umans het woord. Allereerst bedankte hij allen voor de talrijke atten ties en surprises, welke hij op zijn verjaar dag had ontvangen. De hoofdschotel van dezen avond was 'n causerie over „De Vrij metselarij" door den kapelaan Umans. Na allereerst het ontstaan van de Vrijmetse larij verteld te hebben (als jaar van op richting wordt 1717 geleerd), zeide spr., dat in 1734 de eerste loge in Nederland te Den Haag werd opgericht. Reeds spoedig daar op, in December 1735 kwam het Staatsver- bod uit, doch in '44 werden met vereende krachten opnieuw aan de oprichting ge werkt en in 1756 werd een groote natio nale loge tot stand gebracht. Alleen in Ne derland en onze koloniën bedraagt het aan tal leden acht duizend. Dat de vrijmetse larij een min of meer geheime vereeniging is, blijkt wel uit het volgende: op de eer ste plaats worden de namen van de loge- leden geheim gehouden, slechts de namen van het hoofdbestuur zijn bekend. Vervol gens wordt het tijdschrift altijd in een ge sloten enveloppe aan de leden toegezon- den. Ook de gebouwen zijn als zoodanig van buiten niet te kennen en de leden be treden deze op een zoo geheim mogelijké wijze. In de organisatie, zoo vervólgde spr,» moeten we twee groote groepen onder scheiden: de „Blauwen", die weer onder verdeeld zijn in leerlingen, gezellen en meester en de Rooden" waarin zijn onder gebracht de rozenkruisers en de tempe liers (d.i. een afd. van de mee.stersgraad). De meeste leden vinden we in de eerste. Om zooveel mogelijk eenheid te berei ken heeft men drie groote afd. gemaakt en wel de Angelsaksische Vrijmetselaren (Eng. t. Amerika), de Romeinsche (Frankrijk, Spanje en Portugal) en de Germaansche (Duitschland, Noorwegen, Nederland). Al deze groepen zijn verschillend van geest, doch de anti-christelyke geest is algemeen. Na deze uiteenzetting vervolgde spr. met de grondbeginselen en het doel, waarin het Godsbegrip, de zedeleer etc. besproken werden. Als doel heeft men gesteld, het bereiken van een wereld-staat met een al gemeene wereld-godsdienst, met anti-ka tholieke strevingen. De invloed van de vrijmetselarij op de school, in de pers, op politieke en geestelijke stroomingen wer den hierna besproken. Tot slot van deze interessante causerie werden als vanzelf sprekend veroordee lingen door de Kerk' naar voren gehaald. We hooren de veroordeelingen van de Pau sen te beginnen met Clemens XII tot en met Pius IX, die de vrijmetselarij „de Sy nagoog van Satan" heeft genoemd. Het Kerk. Wetboek van 1918 spreekt de excom municatie uit van katholieken, die bij de vrijmetselarij zijn aangesloten, opdat toch niemand tot een dergelijke vereeniging zou overgaan. Na deze causerie dankte de vergadering met een warm en zeer waardeerend ap plaus. De pastoor, de zeereerw. heer Van Kampenhout, maakte allereerst zijn com pliment voor deze leerzame en zoo buiten gewoon interessante causerie en waar schuwde de leden naar aanleiding van de vrijmetselarij voor de lectuur, de zoo ge vaarlijke lectuur, als deze niet uitgaat van kath. zijde. Ook wees de pastoor op de neu trale dagbladen, die helaas ook in on ze parochie gelezen worden. Laten zij toch luisteren naar de woorden van de geeste lijkheid, die herhaaldelijk aanspoort tot het lezen van een katholiek blad, waarin men alles leert zien vanuit een katholiek stand punt. De kapelaan ging vervolgens over tot de stemming. Als voorzitter werd gekozen de heer Willem van der Maat en als vierde bestuurslid de heer Cor van Dam, die bei den enkele toepasselijke woorden tot de aanwezigen hebben gesproken. Hierna werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten met gebed. Oprichting naaivereeniging. Donder dagmorgen is in onze parochie een naaiver eeniging opgericht, die zorg zal dragen, dat met 't Kerstfeest aan de arme gezin nen van De Meye verschillende kleeding- stukken zullen worden uitgedeeld. Men heeft reeds verschillende nieuwe stoffen gekocht en men hoopt, dat men ook nog enkele oude kleeren krijgt, opdat men deze zal kunnen verwerken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11