MGEVING VRIJDAG 28 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. IQ HILLEGOM BLOEMBOLLENCULTUUR. Gisteravond hield de afd. Hillegom der Alg. Ver. een zeer goed bezochte ledenver gadering in hotel Sistermans, onder voor zitterschap van den heer W. Jonkheer. De penningm. sloot ;ijn boeken met een kassaldo groot 1307.93. Tot leden der ve rificatiecommissie worden benoemd de hee- ren D. E. Nieuwenhuis en J. H. Keur. Door 95 leden is net verzoek binnenge komen, om het reglement zoo te wijzigen, dat de voorzitter herkiesbaar is bij voort during. Enkele leden verklaren zich daar tegen. Na ampele bespreking komt het voorstel in stemming en wordt aangeno men met 84 stemmen vóór, 29 tegen en 2 blanco. Inzake candidaat-stelling voor 3 leden van het hoofdbestuur deelt de heer De Bra bander mee, dat de anti-saneerders zich ge heel van stemming zullen onthouden. In de vacature J. W. A. Lefeber wordt over genomen en gesteund de heer M. Veldhui zen van Zanten Rzn. te Lisse. In de vacatu re Jac. de Brabander stelde men G. Veld- huijzen van Zanten er. in de vacature T. M. H. van Waveren S. Verdegaal. Aan de zusterafdeelingen zal worden verzocht deze candidaten te willen steunen of over te nemen. Bij de rondvraag wordt de verzekering gegeven, dat onze bloembollen in de ge meentelijke plansoenen zullen worden op geplant. Zeer ernstig wordt aangedrongen, te trachten nog een kwantum bloembollen uitgevoerd te krijgen naar Duitschland. Het bestuur zal bij het hoofdbestuur ten spoedigste aandringen, om alsnog voor het 4e kwartaal althans een beduidend groo- ter contingent te erlangen. Hierna sluiting. J. W. Stassent Te Hilden (Duitschland) overleed de heer J. W. Stassen, dir. der N.V. L. Stassen Jr. alhier. De overledene genoot reeds ge- ruimen tijd een wankele gezondheid. Dit belette hem niet, met grooten ijver mede te arbeiden aan het grootmaken der ex portzaak in bloembollen. De heer Stassen bereikte den leeftijd van 42 jaar. De be grafenis heeft Maandag alhier plaats. Demonstratie E. H. B. O. Woensdag avond organiseerde de E. H. B. O. in hotel Sistermans een groote demonstratie-avond, waarvoor flinke belangstelling bestond. Onder de aanwezigen waren het college van B. en W., alle doktoren enz. In zijn openingswoord deelde de voorzit ter, de heer J. Paling mede, dat deze de monstratie bedoeld was als inleiding tot de georganiseerde spoedcursus voor lucht- en gasbescherming. Vervolgens voerde burgemeester Van Nispen tot Pannerden het woord. Hij juich te het initiatief der E. H. B. O. ten zeerste toe en binnenkort hoopt hij met meer uit gebreide plannen te kernen tot algemeene regeling van dit onderwerp, waarbij hij rekende op een volledige medewerking der geheele bevolking. Het is dringend noodig, dat men zich ter deze voorbereidt. Ten slotte hield dr. H. F. ten Hoopen een beschouwing over de hulpverleening der E. H. B. O. Vervolgens demonstreerden verschillen de ploegen E. H. B. O'ers eenige ongeval len, die geregeld voorkomen en hoe deze werden behandeld. Een en ander werd met groote belangstelling gevolgd. De directie der Roy-bioscoop had daarna de zeer gewaardgeerde attentie, om een film te vertoonen over Röntgenstralen, een populair wetenschappelijke film, wel ke duidelijk demonsteerde, wat deze ge heimzinnige stralen ons van het mensche- lijk lichaam doen zien. De dank en het ap plaus hiervoor was zeer zeker verdiend. Ten slotte werd nog gedemonstreerd, hoe personen door lichtgas en phosgeen- gas bedwelmd, moeten worden behandeld, waarbij het zuurstofapparaat der vereeni- ging en drie gasmaskers goede diensten be wezen. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUWOVERZICHT. Niets veranderlijker dan het weer, en niets veranderlijker dan de bloemkoolhan- del, zoo schreven we twee weken geleden. En nogmaals is zulks gebleken. De weers omstandigheden hebben in den afgeloopen week heel wat verandering gebracht en ook de tuinders parten gespeeld. Tot vorige wreek Zaterdag ten opzichte van prijs en handel misère en nog eens misère en toen de aanvoer als gevolg van het zeer slechte weer wat ging verminderen, ging de prijs direct naar boven. Dit dan voor wat be treft de goede kwaliteit, want er was in- tusschen o zooveel bedorven en tot de of 3de soort gebracht. En als de klap op de vuurpijl kwam Maandag de strenge nacht vorst. Die nachtvorst van Maandag tot Woens dag heeft in die korte spanne tijds nog heel wat schade aangebracht. Niet alleen aan de bloemen, dahlia's, troschrysanthen, enz., die hierdoor bijna geheel verloren gingen, maar ook aan bloemkool en boo- nen. De prijs van de bloemkool die vorige week tot 5.50 bleef in de eerste soort, liep toen vlug naar boven en de eerste da gen dezer week werd van 6.70 tot 12.60 voor 1ste soort en 1.50 tot 6.50 voor de 2de kwaliteit genoteerd. Deze prijzen kon den zich eenige dagen handhaven. Maar de meeste tuinders hebben aanmerkelijk meer 2de dan- 1ste soort. De uitkomst blijft dus te laag. Massa's zijn vorige week naar de belt en voor distributie weggegaan te gen 1.50 per 100. De groote slag is intusschen gevallen. Iets kon er nog goed gemaakt worden bij en kelen doch dan moet de nachtvorst zich voorloopig niet herhalen. Gelukkig dat voor een flinke groep tuinders de was- peen in voorjaar 1938 een bevredigende uitkomst heeft gegeven. En voor anderen was de opbrengst van den vroegen aard appelenoogst naar genoegen. Bospeen kon deze week vrij goed geplaatst worden.. Goede kwaliteit kon gemakkelijk van 5.60 tot 7.60 opbrengen. Er was echter weer eenige neiging voor verlaging. Was- peen was alleen in de beste kwaliteit voor redelijke prijs te plaatsen. Naar kwaliteit bracht dit artikel van 0.45 tot 0.80 per kist van 20 K.G. op. Kroten waren, als steeds, goed aan den prijs, van 0.35 tot 0.60 per kist van 20 K.G. Hierover valt niet te klagen. De laatste boontjes waren goed aan den prijs. Princesseboonen van ƒ12 tot ƒ20, snijboonen van ƒ8 tot ƒ15 per 100 K.G., maar de kwaliteit was niet meer prima. Intusschen zijn de boonen allen vernie tigd door de vorst. Uien waren laag in prijs. De laatste dagen was er iets meer vraag. Betaald werd van 1.60 tot 3 per 100 K.G. Maar die opbrengst zet geen zoo den aan den dijk. Met Andijvie ging het iets beter. Toch is de prijs onvoldoende. Deze varieerde van 0.70 tot 1.80 per 100 stuks, naar kwaliteit. Met de roode en gele kool wil het maar niet vlotten. Roode kool deed van 1.70 tot 2.90 per 100 K.G. Met de slechte gewassen van dit product heeft een tuinder hiervoor alleen verlies te boe ken. Niet veel beter is het gesteld met de gele kool. Betaald werd van ƒ2.10 tot 2.80 per 100 K.G. Ook hieraan zit geen winst. Iets beter werd groene kool betaald, n.l. van ƒ3.20 tot ƒ4 per 100 KG., maar dit product dat maar in vrij beperkte hoe veelheid wordt geteelt, kan in den totaal omzet geen doorslag geven. Dat had de bloemkool moeten doen er, die kans is ver keken. Hierdoor kan de uitkomst van den tuinders individueel wal niet meer goed worden. De hoop blijft nog gevestigd op de waspeen, welke ook voor het jaar 1938, le gen verwachting in, zoo'n mooie opbrengst gaf. Wie weet wat nog kan gebeuren. De kans is er in ieder geval nog, dus,... LEIDSCHENDAM K.J.M.V. (L.T.). Gisterenavond be handelde de heer A. J. Verkleij, land- en tuinbouwonderwijzer te Nieuwerkerk a. d. IJsel voor de jonge L.T. het interessante onderwerp „Wintervoorziening". Spreker begint met op te merken, dat hij had ver wacht, dat er in een gemeente als deze met zulk een groote en flinke L.T.B. meer belangstelling van de jonge L.T.'ers zou geweest zijn. Komende tot zijn onderwerp „Wintervoorziening", speciaal voör~ Vee houders, schetst spreker in welken toe stand het weiland moet zijn om daar 'an de hoogst mogelijke productie te verkrij gen. Hiervoor is allereerst noodig een goe de afwatering en een oordeelkundige be mesting. Hierna besprak hij de verschil lende soorten gras, welke er in een gras land te vinden zijn en gaf enkele aanwij zingen om te trachten het goede gras bo ven het minder goede te laten uitgroeien. De verschillende tijden van hooiwinning en het gebruik van grassilo's (inmaken), de oude manier van grasinkuilen en h£t gebruik van voederbieten en aardappelen werden nader uiteengezet om zoodoende te trachten zooveel mogelijk het benoo- digde winterrantsoen var eigen bedrijf te winnen. Enkele vragen werden door spreker ze*r uitvoerig beantwoord, waarna hij tot slot nog eenige propagandistische woorden tot de aanwezigen richtte en allen verzocht propagandisten te zijn voor hun mooie vereeniging. 25-jarig jubileum. Gisteren herdacht de heer C. van Niel, wonende Damstraat 19, alhier den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de coöperatieve Maalderij „Nooit Gedacht", alhier. Des morgens werd de jubil-ris in het bijzijn van het bestuur, enz. door den voorzitter hartelijk toege sproken en gecomplimenteerd en werd hem als blijv van waardeering een gratifi catie overhandigd. Door het personeel zal den jubilaris een ligstoel worden aangebo den. LISSE Bouwvergunning. B. en W. dezer ge meente hebben de navolgende bouwvergun ningen verleend, t.w.: a. aan den heer S. Buschman, te Hillegom, tot het bouwen van 4 woningen aan de Zwanendreef, architect M. Laurentius te Voorschoten; b. aan de vereeniging „Proefstations voor Bloem bollencultuur" alhier, tot het bouwen van een garage-bergplaats, aan den Heereweg, aannemer H. Marseille alhier; c. aan den Kerkeraad der Gereformeerde Gemeente al hier, tot het bouwen van een schuurtje en het verbouwen van de pastorie, aan de Ka naalstraat, aanneemster de fa. Daudeij en Co.'s alhier; d. aan de heeren A. de Kooker en C. Biom alhier tót het bouwen van twee schuren aan de Van der Veldstraat, aan neemster de fa. Daudeij en Co.'s alhier. Personalia. De heer M. J. Urlings, hulpkeurmeester van den Vleeschkeurings- dienst kring „Lisse", omvattende de ge meenten Lisse, Sassenheim, Noordwijker- hout en Voorhout, is benoemd tot hulp keurmeester in de femernte 's Gravenhage. Geboren: Hermanus Johannes Petrus z. van H. van der Zon en M. J. Mens Nelly Amerentia d. van J. ten Hagen en N. de Graaf Maria Joanna Adriana d. van W. L. Onderwater en C. C. M. Langeveld Cornelia Antonia d. van Th. Meijer en M. M. van Saasen. Oidertrouwd: J. Philippo 28 j. te Hillegom en M. van Egmond 26 j. G. v. d. Voet 26 j. en M. M. van Essen 26 j. Gevestigd: M. M. van Essen uit Bloe- mendaal A. Kersbergen uit Wassenaar M. A. Otten uit Alkemade G. van 't Wout en echtg. uit Amsterdam A. J. War merdam geb. Verbij uit Sassenheim. Vertrokken: J. F. Scholte naar Alke made J. B. Schelfhout en gezin naar Alphen a. d. Rijn A. Glasbergen naar Sassenheim G. C. Hoogendoorn naa Haarlem K. Razenberg naar Solingen Wald (D.). NOORDWIJKERHOUT OPENBARE HULDE AAN CHRISTUS KONING Zondagmiddag a.s. zal alhier voor de, tweede maal een openbare huldiging van de jeugd plaats hebben aan Christus-Ko ning. Hieraan zullen deelnemen de K.J.M. V., op wier initiatief de huldiging wederom geschiedt, de jongens en meisjes-congrega ties, zoowel van de St. Joseph- als van de St. Victor-parochie en de Kruisvaart, even eens van beide parochies. Met vlaggen en banieren vertrekt de optocht, welke op het St. Joseph-kerkplein wordt opgesteld, via Dorpsstraat, Havenstraat en Kerkstraat naar het plein van de St. Victor-kerk. Mu zikale opluistering zal geschieden door de R.K. Harmonie „8t. Jeanne d'Arc", de St. Bavo-harmonie en de R.K. Muziekvereeni- ging van Voorhout. Het uur van afmarsch naar de St. Victor-parochie is gesteld op half drie. Op het kerkplein aangekomen zal de zeereerw. heer W. Bosch, pastoor te Aerdenhout, de feestrede uitspreken, ge volgd door de akte van toewijding in de kerk en een kort Lof. Alle Katholieken worden verzocht Zondag te vlaggen en evenals het vorig jaar de beeltenis van het H. Hart zichtbaar te versieren. NOORDWIJK Geboren: Cornelia Geertruida Johan na Maria d. van J. G. Hoogeveen en M. C. Verkleij Johanna Maria d. van J. C. Zuidhoek en J. M. v. Wouw. Ondertrouwd: J. Dekker en M. W. Bed ij n. Getrouwd: A. v. Sprang en N. Plug N. P. v. Rooden en B. J. Toebak Overleden: Christina Maria de Groot 4 jaar d. van A. de Groot en A. G. Ver- weij. RIJNSBURG Tuinbouw. De verschenen week was er geen voor de tuinders om een plezierig ge zicht te trekken. Integendeel. De meer grove tuinbouwproducten brachten niet veel op en de bloemkool die dezer dagen weer wat op prijs kwam, is zoo goed als weg. Uienb rachten weinig op, van 1.60 2.80 per 100 K.G. Roode en gele kool ble ven goedkoop, de eerste van 1.503, de andere van 1.40 tot 2.80 per 100 K.G. Waspeen was in de beste kwaliteit tegen matigen prijs te plaatsen, van 3.20 tot 3.90 per 100 K.G., doch wat niet extra was, bracht maar van 2.10 tot 2.60 per 100 K.G. op. Groene kool van 3 tot 4..An dijvie van 0.80 tot 1.60 per 100 st. SASSENHEIM KLACHTEN WERKVERSCHAFFING OVERDREVEN. Waarschuwing tegen het stemming maken. Gisteravond hield de afdeeling Sassen heim van den R. K. Volksbond een boet- plichtige ledenvergadering in het K.S.A.- gebouw. De voorzitter, de heer J. Korte- kaas, hield in deze ópeningsvergadering van het winterseizoen een korte inleiding over het wereldgebeuren en over het economisch stelsel, dat de wereld be- heerscht. Hij spoorde de leden aan om een gebed te storten, opdat de wereld ge leid moge worden in christelijken geest. Namens het Centr. bestuur werd be kend gemaakt, dat in Leiden aan de Paul Krugerstraat gelegenheid bestaat voor jongens van leden zich te bekwamen op een avordvakschool. Opgaven kunnen ge schieden bij het bestuur. Medegedeeld werd,, dat op Zondag 20 Nov. een H. Mis met alg. H. Communie zal worden gehouden waarbij het bestuur rekent op aller belangstelling. Op 22 en 23 Nov. zal de tooneelvereeniging St. Pancratius een uitvoering geven, terwijl dan tevens deze vereen. 12 Yt jaar be staat. Tevens spoort hij de leden aan het reglement mede te brengen, waarop het strijdlied staat, door allen te zingen. Ten aanzien van de werkverschaffing wil de voorzitter even toelichten, dat de verga dering van de land- en tuinbouwarbei- ders, j.l. gehouden, geen mooien indruk heeft nagelaten. Hoewel ook spr. de werk verschaffing niet in zijn. geheel toejuicht, daar er ook zeer zeker vele bezwaren aankleven mogen wij ook niet uit het oog verliezen, dat er ook een goede kant aan zit. We moeten er steeds van doordrongen zijn, dat de werkloosheid deprimeerend werkt op den goeden geest; dit gevaar mogen we niet onderschatten. We moeten ook in de werkverschaffing onzen plicht doen. Met een openlijke actie hiertegen is niets te bereiken, terwijl de werkver schaffing steeds bezien moet worden als steunregeling. Spr. waarschuwt tegen het stemming maken, waarbij men bestuur en hoofdbestuur en zelfs de priesters niet ontziet. Een beroep doet spr. op de pers, ook dit ter Kennis te brengen. Door den neer M. Kloek werd een keu rig verzorgd verslag uitgebracht van de gehouden Centr. Raadsvergadering, welke onder dank van den voorzitter werd aan vaardt. Hierna hield de voorzitter een pleidooi over het sparen bij de Centr. Volksbank, waarvoor zitting wordt gehouden door den heer A. v. d. Meer. Het sparen van de schooljeugd en ouderen wordt speciaal aanbevolen. Kapelaan Smidt hield hierna een cau serie over de jeugdwerkloonen-enquête, welke ten doel heeft te onderzoeken het gemiddelde loon van personen van 17 tot 25 jaar, dat verdiend wordt in het gehele land. De medewerking van de ouders werd verzocht. Na een pauze, waarin de bus van H. en N. rondging, sprak de geest, adviseur, die een korte aansporing hield tot con- gregatiebezoek. De reglementswijziging ging vlug on der de hamer door, daar, na bestudeering door het bestuur, het concept reeds is be handeld. De beschrijvingsbrief kan door de leden ter inzage worden gevraagd. De heer Schrama wijst op het gevaar dat de afdeeling als zoodanig haar zelfstandig heid verliest, waarop de voorzitter mee deelt, dat het Centr. Bestuur in de toe komst de plannen der afd. moet goed keuren. Vervolgens werd de winteractie bespro ken: ten eerste de uitvoering en St. Nico- laasfeest. Medegedeeld werd dat de drie' actueele vraagstukken: kinderbijslagrege ling, Kath. actie en arbeid voor de gehuw de vrouw, dezen winter voor de afdeeling zullen worden behandeld. Een schrijven van het Centr. Bestuur over aardaopelen- land werd behandeld; na eenige bespre king werd besloten een circulaire te stu ren aan de leden. Hierna sluiting. Geboren: Truusje d. van J. Hoekstra en M. Duijm Elisabeth Maria d. van C. L. van Rijn en J. M. van der Hoeven Ma- rius z. van P. van Houwelingen en J. Stam O n d e r t r o u d: H. H. J. Smits 30 j. en J. E. Berg 24 j. Getrouwd: C. Lekkerkerker 24 j. en P Kuijper 24 j. A. Smit 37 j. en G. P. Bee- len 35 j. Gevestigd: M. Heijmans en gezin, v. Bergschenhoek C. A. M. Waasdorp, van Heerenveen N. van Benten, van 's Gra venhage P. Goudeket geb. Roos, van 's Gravenhage G. Vosselman geb. de Vries en kind van Leiden A. P. Koning en echtgenoote, van Oegstgeest. Vertrokken: M. A. H. van der Wed den naar Breda P. H. IJsselmuiden,, n. Lisse P. J. van Rijn naar Warmond L. Zuiderduin en gezin naar Noordwijker- hout G. P. Beelen naar Anna Pauwlona. P. Lekkerkerker geb. Kuijper naar 's Gravenhage. A. Hoekstra en echtge noote naar Alkemade J. Zwaan naar 's Gravenhage C. Diepeveen en gezin naar New-York. VOORHOUT Geboren: Jacobus z. van C. Colijn en C. van de Winter Maria Adriana There- sia d. van B. Boskamp en P. C. v. d. Berg. VOORSCHOTEN Vrede In „Gemeentebelang" In het jaar 1935 werd alhier opgericht een kiesvereeniging, gehteeten „Gemeen tebelang". Al spoedig brak er in de ver eeniging oneenigheid uit en het liep zoo hoog, dat een deel der leden de vereeni ging verliet en tot oprichting over ging van een tweede kiesvereeniging „Voorschotens Belang", hans is de vrede wederom getee- kend en heeft men de vereeniging „Voor schotens Belang" opgeheven en een be stuur gevormd. Het bestuur der vereeni ging bestaat thans uit de heeren: P. H. J. de Booy, voorz., C. J. Smits, secretaris, mej. P. de Graaf, penningmeesteres, A. A. Go- bius, H. F. Libosan, C. Bins, J. R. Affourtit, Chr. A. C. Nell, C. J. Meulmeester, J. P. de Marei, en C. G. J. Lohman. Zou de a.s. Gemeenteraadsverkiezing invloed hebben gehad op deze hereeniging? Jubileum „Benvenuto". Op 23 October was het 40 jaren geleden, dat het muziek gezelschap „Benvenuto" werd opgericht. Donderdag werd dit 40-jarig jubileum ge vierd en gaf dit gezelschap in het gebouw van Christelijke Belangen" een uitvoering met medewerking van Wassenaar's Dubbel- mannenkwartet, directeur de heer J. M. Keemink, en de voordrachtkunstenaar, de heer C. Spaanderman, uit Leiden. Vele vrienden waren aanwezig, toen de jubilee- rende vereeniging den avond opende met het spelen van een marsch van Sousa „Sem per Fidelis", onder leiding van den direc teur, den heer J. G. Wakka, uit Leiden. Na dit muzikale welkom, kwam de voorzitter, de heer M. Wiesrma, op het podium om nog eens dank te zeggen voor het geschenk, de schelleboomen, die bij de jubileumfees ten zijn aangeboden. Gelijktijdig huldigde de voorzitter het lid H. J. van Klaveren, die 40 jaren „Benvenuto" is trouw gebleven en zeide hem dank voo zijn toewijding, waar na het programma werd afgewerkt. De uit voering viel te loven en vooral de opera fan tasie „Les Dragous de Villars" van Mail- lart werd met genoegen aangehoord. De ver tolking was voor „Benvenuto's" directeur Wakka een succes. Als finale werd ge speeld „B. A. L. Marsch", gecomponeerd en geschonken door den heer Wakka. Deze „Benvenuto's" achtste lustrummarsch werd correct geblazen. De heer Wiesma heeft den directeur be dankt voor dit geschenk en hem in het openbaar gehuldigd voor zijn toewijding, waarbij bloemen werden aangeboden. Het tweede gedeelte van dezen avond werd ge vuld door Wassenaar's Dubbelmannenkwar- tet met een gewijd programma. Hierjn moet vooral geloofd worden de uitvoering van „Ave Maria" van F. Wit en „Vespergesang" van Carl Kampff. De voordracht-kunste naar C. Spaanderman (oud-lid van „Benve nuto") verleende eveneens zijn welwillende medewerking en bij voorbaat weet men reeds, dat succes verzekerd is en de aanwe zigen genieten van zijn vroolijke en luimi ge voordrachten. Het was een mooie avond. Geslaagd. De heer P. C. Reineveld al hier is gisteren geslaagd bij het examen, af genomen door den Ned. Kruideniersbond: 1. voor algemeene handelskennis, 2. voor vakbekwaamheid. Geboren: Jacobus Nicolaas, z. van J. de Vries en A. J. van Veen. Gehuwd: .A. Th. van Engh 34 j. en C. M. van Wissen 26 j., wonende te Rijswijk F. P. van Leeuwen 32 j. en M. A. Wit- teman 32 j., wonende te Wassenaar J. Zwaan 31 j. en H. Buikema, wonende al hier. Overleden: A. van Os 62 j., echtg. van M. Waardenburg. WASSENAAR R. K. Vrouwenbond. Gisteravond hield de R. K. Vrouwen bond in het R.K. Vereenigingsgebouw zijn eerste vergadering in dit seizoen, onder leiding van de voorzitster Mej. E. Fein, die, na opening met den Chr. groet, allen ver welkomde, bijzonder den onlangs benoem den nieuwen Geestelijk Adviseur, kape laan J. Schoots. Notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Na het zingen van het Bonds lied werd een O. V. en W. G. gebeden voor een overleden lid, alsook voor de vroegere presidente Mej. Remmerswaal, die ziek is. Nadat dan eenige mededeelingen waren gedaan, sprak de Geestelijk Adviseur over het onderwerp „Maria-vereering. Na een algemeen inleidend woord, waarbij spr. dank bracht voor de vriende lijke welkomstwoorden tot hem gericht, verhaalde spr hoe de eerste christenen in Maria zagen feods Moeder, geloovend in haar maagdelijkheid en algemeen midde- laresseschap en daarom tot haar biddend om haar voorspraak. In het concilie van Eiese, in het jaar 431, wordt de Maria-ver eering niet voorgesteld als iets nieuws, maar als iets gewoons. In de volgende eeuvfm kwam er dieper en rijker inzicht n» de grootheid van Maria, de Moeder van God. De vereering, de liefde en het ver trouwen tot Maria is zoo oud als het Chris tendom. Tot in de 13de eeuw bad men alleen het eerste gedeelte van het Wees Gegroet, waaraan allengs een toevoeging kwam; sinds de 16de eeuw is het Wees Ge groet zooals het ook nu nog wordt gebe den. Spreker geeft hierna de afstamming aan van Maria uit het huwelijk van Joa chim en Anna. Maria schijnt de eerste te zijn geweest die aan God maagdelijkheid beloofde, welke belofte zij gehouden heeft. Te Nazareth stichtte zij haar ideaal gezin, dat we moeten trachten te benaderen. In de hierna volgende pauze werden de aanwezigen onthaald op een kop koffie met biscuit. Een tijdens de pauze gehouden collecte ten bate van het Babyfonds bracht 8.06 op. Na de pauze vervolgde kapelaan Schoots ziin rede, erop wijzend hoe de huwelijks- illusies van een Christenvrouw weliswaar moet zijn een vriendelijk huis, maar bo venal een huis van God en Ingang van de hemel. De echte kath. vrouw blijkt niet bij het zuiver menschelijke te staan, maar veradelt, vergoddelijkt de illusies. Voor haar is het huwelijk een door Christus in gesteld Sacrament met bovennatuurlijk doel en bovennatuurlijke genadegaven. Voor haar is haar man haar wederhelft, één in liefde, in diepste wezen een liefdé tot God. Samen gaan zij den heiligen le vensweg die voert tot God Haar huis is een huis van God, waarin Goddelijke lief de bloeit en waar Gods engelen wonen. Haar gebed volgt haar man door het leven; ?.ii is een biddende engel, dankbaar jegens God, als zij in blij geluk zich buigt over het kind. Het kruisbeeld 'in haar huis is haar een voortdurende herinnering aan Jezus' verlossingsdood; als teeken van de grootste liefde, die de wereld heeft aan schouwd. Het kruis heft haar gedachten en verlangens boven alle aardsche dingen. Het kruis herinnert haar aan het feit, dat het leven offers vraagt, vooral van de vrouw, omdat zij in offeren het edelmoe digst is. Een verstandige vrouw zijn vraagt zelfopoffering, hetgeen spr. met eenige voorbee'den aantoont. Door het brengen van offers wordt haar huis een huis van God, wordt haar invloed heilzaam voor man en kinderen. Dan zullen de Christen gezinnen de maatschappij hernieuwen en zal de ware geest weer over de wereld komen. Na een dankwoord van de voorzitster werd de rondvraag gehouden, waarvan geen gebruik werd gemaakt. Te 9.30 uur volgde sluiting met den Chr. groet. R. K. Dam"Jnb St. Willibrordus Wassenaar. De uitslag bordenwedstrijd luidt: 2de ronde 1ste tiental J. Bellekom—A. de Greef 02 F. v. d. MeerN. Knijnenburg 11 J. ZandvlietP Zandvliet 20 A. NoordoverTh. Zonneveld 1—1 P. v. HelmondC. Knijnenburg 20 2de tiental. A. v. GentJ. Schiferli 0—2 J. RuijgrokW. de Groot 1—1 A. KnijnenburgP. Vogels 0—2 A. v. SteenC. v. Wissen 20 Aanrijding. De 12-jarige v. V., alhier, die gisteravond per rijwiel nabij Kerkehout den Rijksstraatweg overstak, werd aangere den door een auto, tengevolge waarvan hij een ernstige verwonding bekwam aan het linkerbeen. Na eerste hulpverleening door dr. Hubbe- ling is hij overgebracht naar het Acad. 7' kenhuis te Leiden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10