Afscheid van Burgemeester Van Dobben de Bruijn Brutale diefstal te Zoeterwoude UUMJfcKUAÜ Z7 UtlUBÜK 1338 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN De daders opgespoord SUCCESVOL OPTREDEN VAN DE POLITIE. Toen de zoon van den landbouwer N. de J. in het Gelderwoude Zondagmorgen zijn gouden horloge op zak wilde steken, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat het verdwenen was en bij nader onderzoek bleek ook een zilveren horloge, twee por- temonnaies, een portefeuille en een pet te zijn gestolen. Daar moest dus een dief zijn geweest en aanstonds werd gedacht aan een persoon, die op Vrijdagmiddag was gezien, toen hij het erf kwam oprijden. Later had Cornelis, het 13-jarig zoontje, een mooie fiets tegen den hooiberg zien staan en zijn bewondering uitgesproken, dat er geen man bij was en een poosje la ter had de jongen een man gezien, wiens signalement hij zeer nauwkeurig kan op geven, blootshoofd gekomen, had hij nu de gestolen pet opgezet. Voor de man wegreed had de jongen nog een praatje gemaakt, maar niet anders dan voor hem onverstaanbare woorden ten antwoord gekregen. Met deze gegevens is de politie eerst Maandagmorgen aan het werk kunnen gaan en bij het doorgeven van het signa lement enz. kwam al spoedig uit Voorscho ten bericht, dat daar de doosjes van de horloges, de portemonnaie, de portefeuille en ook de pet was gevonden. Later kwam bericht binnen van het in- bewaring stellen van twee mannen, een Tsjech en een Romeen, beiden zonder papieren, die in een hooiberg te Hoofd dorp slapende gevonden o.a. een fiets bij zich had zooals de kleine Cornelis nauw keurig had opgegeven. Waar uit andere politie-opgaven was gebleken, dat de fiets in Zevenhuizen was gestolen, waren de beide dieven ter beschikking van den burgemeester van Zevenhuizen gesteld, waar ook nog een ontvluchting had plaats gehad, toen de veldwachter de arrestanten één voor één wilde hooren en de eene in zijn keuken had geplaatst onder toe zicht van zijnvrouw. Terwijl de veldwachter zelf naar het ar restantenlokaal was gegaan om de tweede man te hooren, was de eerste gevlucht en weder in een woonwagenkamp opge spoord. Hierna was het tweetal veilig opgebor gen in het Huis van Bewaring in Rotter dam. Gistermiddag zijn de veldwachters Brox- terman en Van der Vliet met de kleine Cornelis de Jong daar heen gegaan en toen de dief de grijze pet op het hoofd werd gezet herkende de jongen hem. Na lange en krachtige ondervraging be kenden de twee „staatsloozen" de diefstal gepleegd te hebben; de een was het erf opgereden en was rechtuit door de open staande zijdeur van de stal de trap opge- loopen. Terwijl de boerin in de stal de ka zen had „gekeerd" was hij maar boven gebleven, totdat hij naar beneden gaande Cornelis had ontmoet, die, met aan de jeugd eigene opmerkingsgave zoo goed had gezien. Toen was er voor de politie nog een taak n.l. de horloges terug te krijgen en na lang kruisverhoor bekende de Tsjech deze in hunne cel te hebben. Ondanks de fouilleering bij het bin nenkomen hadden zij kans gezien de horloges in een opengesneden voering te verbergen. Zoo kwam de politie in Zoeterwoude terug met de bekentenis en met het gestolene in haar bezit. Op den vooravond van het zilveren feest van veldwachter Broxterman een verheu gend succes. NIEUWKOOP EEN AUTOBUS-DIENST LEIDEN—WOERDEN. De Commissie vervoervergunningen te Den Haag heeft een voor deze streek be langrijke beslissing genomen. Aan A. van Roeijen te Woerden is ont nomen de vergunning voor het exploiteeren van de sinds jaren bestaande autobusdienst NieuwkoopNoordenKamerikWoerden. Deze vergunning is thans verleend aan P. Langhout te Ter Aar, die reeds diensten onderhoudt over de trajecten Noorden Leiden en Ter Tar—Langeraar—Nieuwveen Tr Aar. De vergunning is voorloopig verleend tot 31 December 1940. Ook door den garage-houder J. Pietersen te Noorden was verzocht om vergunning voor dit traject voor het geval deze niet opnieuw verleerd zou worden aan T. van Rooijen. Dit verzoek is afgewezen. De regeling treedt in werking binnen twee weken na het verstrijken van den be roepstermijn. Wordt derhalve niet in beroep gegaan of wordt dit beroep afgewezen, dan ontstaat een dienst LeidenWoerden via deze ge meente. Van groot belang zou het voor Nieuwkoop zijn, wanneer deze bus. mede aandeed het station Alphen aan den Rijn. Wordt de verbinding NieuwkoopNoor den'thans onderhouden door twee diensten met 15 ritten heen en terug per dag, dit zal bij de nieuwe regeling tot de helft ongeveer worden teruggebracht. Gemeentebegrooting. De in ontwerp door het Gemeentebestuur samengestelde begrooting voor het jaar 1939 met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 104.100.57. Uit den dienst 1937 is een batig saldo be schikbaar van 5.409.59, terwijl voor on voorziene uitgaven is geraamd 2.321.84. De belastingen worden op den bestaan- den voet gehandhaafd. HOOGMADE Ziekenhuisverpleging „Onderlinge Hulp" Woensdagavond om half acht hield bo vengenoemde vereeniging een algemeene ledenvergadering in café Witteman, die hoewel het nog beter kan, zich toch in een tamelijke belangstelling mocht verheugen. 41 leden hadden nl. aan de oproep gehoor gegeven, een voor Hoogmade werkelijk respectabel aantal. Na opening door den voorzitter, den heer heer J. Meyer, bracht de secretaris verslag uit van de Federatie vergadering. Het nu volgende punt van bespreking maakte de hoofdschotel van de agenda van dezen avond uit. Dit betrof nl. de wijziging van artikel 32 van het Reglement en wel het gedeelte dat luidt: „waaronder echter niet begrepen zijn barakken, sanatoria, hos pitia, rusthuizen en inrichtingen voor ver pleging van zielszieken" en dit als volgt vast te stellen: Geen uitkeering wordt verleend voor ziekenhuisverpleging van: a. Lijders aan een besmettelijke ziekte genoemd in de wet op Besmettelijke Ziek ten van 4 Dec. 1872, St.bl. 134. b. Zielszieken. c. Lijders aan tuberculose. Echter zullen voor chirurgische tubercu lose en eenige andere opgesomde gevallen uitzonderingen worden gemaakt. En het gedeelte dat luidt: „Van het Zie kenhuis naar de woning wordt ten hoogste 10.uitgekeerd, wanneer het bestuur dit goedkeurt" en dit als volgt te wijzigen: „Voor lijkvervoer van het Ziekenhuis naar de woning of de begraafplaats tot een maximum van 10. Nadat door het bestuur de aanleiding tot het aanbrengen van deze wijziging van het reglement was medegdeeld, nl. het feit dat tegenwoordig ook lijders aan een besmet telijke ziekte geïsoleerd in het ziekenhuis worden verpleegd en niet in de barakken, waardoor in het eerste gecal de vereeniging wel uitkeering moet doen en bij opname in de barakken niet, en het dus kan voorko men dat 2 leden in eenzelfde geval op ver schillende wijze worden behandeld, het geen een onbillijke verhouding zou geven, werd gelegenheid gegeven hieromtrent vragen te stellen. De wijziging werd hierna in stemming gebracht, waarvan de uitslag was: Voor 33 stemmen; tegen 4 stemmen; blanco 3 stem men, zoodat zij is aar genomen. Bij de rondvraag werd de door het be stuur van het Streekverband „Rijnland en Omstreken" verspreide circulaire betref fende het z.g. „Operatief" ter sprake ge bracht. Door den voorzitter werd op de al lereerst plaats naar voren gebracht dat dit een actie is die geheel buiten de vereeni ging staat, en waarvan toetreding geheel vrijwillig is. Zij beoogt de verzekering te gen operatie- en ander bijkomende kosten bij opname in een particulier ziekenhuis, daar het bovenstaande in het Academisch Ziekenhuis tot nu toe vrij is. Hierin kan echter door de omstandigheden verande ring komen. De geschatte contributie welke echter nog wel hooger kan zijn zou bedra gen: ongeveer 2.50 per lid, waaronder in dit geval worden verstaan: man, vrouw, kinderen boven 15 jaar en twee kinderen beneden 15 jaar; de andere kindere- zijn vrij. Dit is dus vooral voor de groote ge zinnen nog een tamelijk kostbare ge schiedenis, hetgeen ook de meeste leden wel inzagen daar zij er op het oogenblik nog bijna geen van allen wat voor voelden. De hierover gestelde vragen werden alle naar algeheel genoegen beantwoord. Hier na sluiting. NIEUWVEEN Landstormavond- Onder zeer groote belangstelling is Dinsdagavond in hotel Schreuder de propaganda-avond gehouden van de Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Nieuw veen. De voorz. de heer M. Karsemeier, verwelkomde in 't bijzonder Pastoor C. M. Mol, wiens belangstelling op hoogen prijs wordt gesteld en op wiens steun de afd. ten allen tijde kan rekenen. Vervolgens een hartelijk welkom aan kapitein L. Verleun, de leider van dezen avond, aan comman dant Oosten, en majoor J. P. de Borst, Spr. drukt zijn spijt uit, dat nog zoo velen niet konden worden toegelaten. De veilig heids-maatregelen moesten in acht geno men worden, zoodat velen teleurgesteld moesten heengaan. Na dit openingswoord werden de navolgende films vertoond: De groote Legerrevue voor H.M. de Koningin; de verjaardag van H.M. de Koningin in de residentie; zeevaartdag en vlootschouw te Scheveningen. Hierna trad als spreker op majoor J. P. de Borst van het Kon. Ned. Indische Leger b.d. Deze had als onderwerp gekozen: „De B.V.L. en Nederl. Oost Indië". Deze causerie op aangename wijze in verteltrant voorge dragen, werd aandachtig beluisterd. Èen warm applaus, was het doorslaand bewijs, dat deze causerie door de aanwezigen op prijs werd gesteld. In de pauze, welke hierop volgde, had de uitreiking der prijzen plaats van den schietwedstrijd. De heer A. v. Veen werd houder van den wisselbeker met 184 pun ten, terwijl de heer D. Spek het diploma behaalde van scherpschutter, welk diploma op de eerstvolgende bijeenkomst zal worden uitgereikt. Pastoor C. M. Mol, die op verzoek het slotwoord sprak zeide, dat ook van de geestelijkheid een groote belangstelling uit gaat naar het werk en streven van de B.V.L. De B.V.L. heeft zijn ontstaan te danken aan vredelievend Nederland. Wij stellen het streven van de B.V.L. op hooge prijs; hij is onze groeiende steun ten volle waard. Het treft ons buitengewoon, in de ze dagen, dat onze geëerbiedigde Koningin het heeft aangedurfd de bevolking een gee stelijke herbewapening voor te houden. Spr. besloot zijn woord met dank te brengen aan de organisatoren van dezen avond en sprak den wensch uit, dat deze geestelijke herbe wapening in Nieuwveen en in de omliggen- Woensdagmiddag vergaderde de ge meenteraad. Alle leden waren aanwezig. Voor het laatst presideerde burgemeester van Dobben de Bruijn. Besloten werd weer een brandstoffenbij- slag te geven op de uitkeeringen aan de werkloozen. Aangenomen werd vervolgens een wijziging van de bouwverordening, waarbij het verboden wordt de bestemming van gebouwen te veranderen. Dit was in de eerste plaats noodig om de stichting van een vleeschwarenfabriekje op het Vij- vertertrein onmogelijk te maken. Een per ceeltje bouwgrond, ter grootte van 18. M2 werd verkocht voor 75. Behandeling van de gemeente begrooting. Vervolgens werd overgegaan tot de be handeling van de gemeentebegrooting voor 1939. Bij monde van den heer Burggraaf bracht de financieele commissie rapport uit. De inkomsten beleken 12280.hooger te zijn, waaronder 7000.— voor een hooger ope ningssaldo. Lagere inkomsten waren er tot een bedrag van 3810.— grootendeels ver oorzaakt door belastingverlaging tot een bedrag van 3100.—. Anderzijds waren ook de uitgaven 14335.— hooger, waarbij het belangrijkst was de verhooging van de werkioozensteun van 16000.tot 19000.—. Lagere uitgaven compenseerden dat echter weer met een bedrag van 6415.—, waarbij en bedrag van 2200.— veroorzaakt door het snel afmaken van de Meijeweg, die dus geen geld meer kost, de hoofdschotel was. Aldus dekten de mee vallers en de tegenvallers, ieder ruim 18000.— elkaar zoogoed als geheel. Bij de nu volgende algemeene beschou wingen sprak de heer v. d. Marei in mineur over den ecomonischen toestand en voor spelde weer hoogere werkloozencijfers. De winst van het G.É.B., die 12000.be draagt, waarvan nu maar 4000.meer in de reserve gestort moet worden, omdat het maximaal bedrag -van 50.000 is be reikt, moet gebruikt Worden voor verdere tariefverlaging. De heer van Elk vroeg de armlastigen wat ruimer te behandelen en had ernstige grieven tegen de werkverschaffingsloonen. De heer Noordhoek huldigde B. en W. voor hun prachtig financieel beleid. De voor zitter achtte de werkverschaffing zeer gun stig, maar de menschen, die hier worden uitgezonden zijn vrijwel uitsluitend werk loozen, die jaar in jaar uit steuntrekken en nimmer moeite doen om werk te krijgen. Dié zullen daar dus"ook niet hard werken en dus weinig verdienen. Verschillende andere posten werden toegelicht. Weth. v. d. Poll verdedigde het beleid aan het G.E.B. en toonde aan, dat de winsten in Bodegraven zeker niet abnormaal zijn en lager dan in tientallen andere plaatsen, ook met S. D. wethouders. Bij repliek voer den enkele leden nogmaals het woord. De begrooting werd vervolgens niet meer geheel gelezen, maar alleen de hoofdstuk ken werden genoemd. Het salaris van den heer Ramp, 2e amb tenaar ter secretarie werd verhoogd tot 1600.Een post van 1000.werd-iut- getrokken voor een algeheele nieuwe be volkingsboekhouding. Aan de burger wacht werd een subsidieverhooging van 150.toegestaan voor aanschaffing van uniformen. Een bedrag van 500.werd uitgetrokken, voor bescnerming tegen lucht aanvallen, waarvan echter de precieze be stemming nog niet bekend is. Het salaris van den gemeente opzichter. Over het salaris van den gemeente- opzichter, dat de meerderheid van B. en W.-wilde verhoogen tot 1500.werd veel gesproken. De heer v. d. Marei wilde dan liever het bedrag nog iets verhoogen en den opzichter geheel in dienst der gemeen te stellen. Tenslotte ging de raad in comité en bleef achter gesloten deuren 1 y2 uur over deze zaak doorredeneeren, met het resul taat dat het voorstel met algemeene stem men werd aangenomen. De vergoeding voor het L.O. werd vast gesteld op 11.60 per leerling, voor U.L.O. op 20.00. Voor armenzorg wordt 14000.uitge trokken hoewel slechts 12000 was uit gegeven. De heer Beijen wilde er, nu op nieuw lastingvcrlaging mogelijk is 2000.- bh doen, met de bedoeling dat de uitkee ringen verhoogd werden. De voorz. achtte dit heel onlogisch en het voorstel werd in getrokken. Het eerste jaar van het Waterbedrijf. Nadat de vergadering te 6 uur tot 8 uur verdaagd, werd na her. t ning voortge gaan met de behandeling van de begroo- tngen van het Electrisch bedrijf en het Waterbedrijf. Over het eerste ontstond geen discussie over het tweede sprak de heer Jongeneel. Hij nam er goede nota van, dat in het eerste exploitatie jaar van het gemeentebedrijf al een winst van 5500. kon worden geconstateerd, maar maakte er bezwaar tegen dat dit bedrag principieel al was bestemd voor extra-aflossing. Hij de gemeenten zal doordringen, en dat aan den B.V.L. aller medewerking mag ten deel vallen. wilde 3000.afdragen aan de gemeente kas. De voorzitter bestreed dit voorstel. De beheersverordening is nog niet eens goed gekeurd en misschien vragen G. S. andere afschrijvingspercentages. Daar moet zeker in het eerste jaar geen winst worden uit gekeerd. Weth. v. d. Poll toonde aan dat de winst eigenlijk 7200.is en was ver heugd over het uitkomen van zijn steeds volgehouden beweringen te dien opzichte. Echter achtte hij het wenschelijk, als dit mogelijk was, een extra-afschrijving toe te passen, omdat het bedrijf gedrukt wordt door een goodwill van 2 ton. Het voorstel werd ingetrokken en alle be- grootingen z.hst. vastgesteld. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER Tenslotte nam de voorzitter, die tegen 1 November ontslag heeft gevraagd als bur gemeester, afscheid van den raad. De tri bune was dicht bezet en het geheele amb tenarencorps woonde dit afscheid bij. Allereerst vroeg en verkreeg spr. eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand, waarna hij een korte rede hield. Bouw van een nieuw raadhuis aanbevolen. Spr. erkende nog graag eenige jaren aan het hoofd van de gemeente te hebben ge staan, maar de tijdsomstandigheden nood zaken op 65-jarigen leeftijd heen te gaan. Hij hetft met ambitie 14 jaar zijn taak verricht en constateert dat vele verbete ringen konden worden aangebracht; zonder dat de financieele toestand der gemeente eronder geleden heeft. In deze moeilijke tijden konden, trots veie werken, de veel verzwaarde armenzorg, de steunuitkeerin- gen zonder eenige rijkssteun worden uit gekeerd. De toekomst is financieel allesbehalve donker, maar men zal goed doen nu zoo spoedig mogelijk te beginnen aan den bouw van een nieuw raadhuis. De grond is er en het geld kan gemakkelijk gevonden worden uit de vrijkomende winst van het G.E.B., nu de reserve vol is. Spr., heeft dit punt de laatste jaren laten rusten, omdat hij beter de oude plannen kon volvoeren, waarin hij geslaagd is. Alle straten zijn verbeterd en van trottoirs voor zien, de uitbreiding is verzekerd door het vijverplan. Spr. dankt het gemeenteperso- neel dat zonder uitzondering vol ijver heeft gewerkt. Speciaal dankt hij den secretaris met wien hij 14 jaar zonder verschillen mocht .werken. De verhouding in B. en W. was goed, er bestonden slechts zakelijke verschillen en in den raad was slechts in hooge uit zondering de uitslag spannend door even wicht van voor en tegenstanders. Spr. ver klaart tenslotte zonder aanzien des per- soons getracht te hebben recht en billijk heid te betrachten. Het is gemakkelijker de moeilijke elementen tevreden te stellen, dan zwijgt alles, maar spr. meende om der rechtvaardigheids wille op zijn tijd ook „neen" te moeten zeggen. Spr., besloot met den wensen, dat God de gemeente in de toekomst rijkelijk moge zegenen. Dank namens de wethouders. Weth. Batelaan spreekt namens de wet houders hartelijke woorden van dank en waardeering voor de groote werkkracht en de veelzijdige kennis, die de burgemeester volkomen ten dienst der gemeente heeft ge steld. Al mocht men af en toe een wat soe peler optreden hebben gewenscht, steeds stonden de belangen van de gemeente voor op. Een burgemeester van Dobben de Bruijn-straat. Om in Bodegraven het zoo vruchtbare be wind van burgemeester van Dobben de Bruijn levendig te houden, stellen de wet houders voor de straat om den Vijver, welk plan heelemaal het initiatief en de aan wijzigen van den burgemeester zijn ge weest te noemen Burg. van Dobben de Bruijn-straat, terwijl als aandenken aan de ambtsperiode in Bodegraven een album met foto's zal worden aangeboden. Bij al zijn anderen arbeid, die blijft, wenscht spr., den scheidenden voorzitter Gods zegen toe. Het voorstel betreffende den Vijver wordt z.h.st. aangenomen. De voorzittter heeft geen bezwaar, maar ver moedt dat de bewoners er w^l bezwaar tegen zullen hebben. Al zal de naam „Vij ver", die veel logischer is, wel bewaard blijven. Vervolgens spreekt namens de C.H. frac tie, de heer Ph. Jongeneel, die eveneens activiteit en werkkracht roemt en die trots verschillen van opvatting, die de frac tie meermalen tegen den voorzitter in het geweer brachten, toch dankbaar roemt het vele door den burgemeester is tot stand gebracht. U laat een Bodegraven achter dat hemels breed verschilt van het Bodegraven van 1924, zoo eindigt spr. Vervolgens spreekt names de R.K. fractie de heer A. R. v. d. Heyden, die begrijpt hoe zwaar het moet vallen om het ambt neer te leggen en herinnert aan de ambitie en de toewijding, waarmee de zaken steeds werden aangevat en de uitnemende wijze waarop talrijke problemen werden opge lost. Namens de fractie van Gemeentebelang sprak de heer J. Beijen, die eveneens op het werken den nadruk legde, het vele dat tot stand kwam prees en speciaal de toe wijding en de absolute rechtvaardigheid tegenover alle scholen noemde. Namens de A.R. fractie sprak de heer J. Burggraaf die enkele van de belangrijkste werkzaamheden van den burgemeester, Markt, rioleering, stratenaanleg, uitbrei ding releveerde in het bijzonder prees dat de voorzitter, hoewel tegenstander van de overname van het Waterbedrijf toch met volle ambitie zich aan de organisatie van het bedrijf ging geven. De heer van Elk dankte tenslotte namens de S.D.A.P. voor wat voor de gemeente werd gedaan, waar na de secretaris, de heer Loman, besloot met een persoonlijk woord van waardeering en dank. Een zeldzame eenstemmigheid. De scheidende voorzitter besloot met te zeggen dat hij in de 114 raadsvergaderingen er zelden een van zoo groote eenstemmig heid had meegemaakt. Hij dankte den raad voor het zeer welkome aandenken en speci aal de wethouders en den secretaris voor de goede samenwerking, waarna hij de laat ste raadsvergadering onder zijn leiding sloot. ROELOF ARENDSVEEN L. T. B. De nieuwe pachtwet, de wet telijke regeling tusschen verpachter en pachter, welke op 1 November a.s. ingaat, heeft vanzelfsprekend de belangstelling van vele boeren en tuinders. Het docu ment met de zeer vele onderverdeelingen en toevoegsels evenwel is in zyn volle omvang geen lectuur, waarnaar ieder L.T. B.-lid zal grijpen. Een populaire uiteenra feling met ingelaschte voorbeelden uit de practijk maakt de wet pas levendig. Aldus hield de heer Tel van het hoofdbestuur van den L.T.B. gisterenavond in de St. Pancratius-zaal vcor de leden der afdee- ling een inleiding van bovengenoemde wet. Spr. wees er allereerst op, dat de be doeling heeft voorgezeten, om rechtvaar digheid en billijkheid te betrachten in het pachtwezen; daartoe bepaalde de wetgever vele verplichtingen voor pachters en ver pachters. En vervolgens, dat de grondbe- doeling van deze wet is, dat de pachter blijvend kan zitten op zijn bedrijf. Bij dit alles zijn vele haken en oogen, welke we- derzijdsche verplichtingen meebrengen. Uit deze wet zullen in de practijk de pacht-kwesties voortkomen, en wanneer men deze goed behartigd wil zien, dan wende men zich tot de pachtbureaux. „De nieuwe pachtwet", aldus spr., „is een kentering. Door. vei'schillende acties jaren lang is dit eindelijk tot stand gekomen. De sociale organisaties hebben steeds voor de verwerkelijking van de grondgedachte 'n deze pachtwet gewerkt. De wet is daarom een onderdeel van de sociale actie, en wil ze zich goed ontwikkelen, dan moeten de betrokkenen zich sociaal vormen. Deze actie is mede door den L.T.B. behartigd. Moge dit vooral sympathie inboezemen bij onze leden. De L.T.B. is er, om de mentalitc-it op gebied van land- en tuinbouw drnppel- gewijze te doordringen van Katholiek-so ciale opvattingen. Hiervan is de pachtwet weer een nieuwe bekroning. Houdt daar om uw vereeniging op peil". Op deze vergadering van L.T.B.-leden heeft Pater Donicii van het St. Clemens- retraitehuis te Noordwijkerhout een aan moedigend en opwekkend woord gespro ken over de retraite, gestaafd met r/or- tuigde verzekeringen van de laatste Pau sen. Bereids is een retraite-fonds gesticht tn traden enkele leden toe. St. Josephsgezellenver. Met de ver plichte vergadering is gisterenavond het winterseizoen aangevangen. De goede op komst der leden rechtvaardigt hoopvolle vei htingen voor de toekomst. Vice- Prneses, kap. P. von Fisenne, maakte een aanvang met de behandeling der Ency- clir'—n „Rerum Novarum" en „Quadrage- simo Anno". Tot slot zijn uitgebreide me- dedeelingen gedaan over de plannen voor de komende maanden, waarbij werd aan gespoord tot een goede verhouding met de onderafdeelingen, opdat door gemeen schappelijke samenwerking de inwendige vooruitgang der vereeniging volgens Kol- pings-program moge geschieden, en het optreden naar buiten zoo goed mogeUjk verzorgd kan zijn. RIJNZATERWOUDE KOLENDAMPVERGIFTIGING. Op Woensdagavond vervoegden zich aan de woning van de alleen wonende mej. A. de Rijk alhier J. de Bruijn en T. van Lu iing. Daar zij geen gehoor kregen op hun geroep, verschaften zij zich toegang tot de woning, mede omdat zij meenden van binnen eenig gekreun te hooren. Tot hun ontsteltenis zagen zij, dat mej. de Rijk be wusteloos op den grond lag en dat de kachel omver lag op den vloer. IJlings werd dr. Stapensea te Leimuiden gewaar schuwd, die zeer spoedig ter plaatse was en kolendampvergiftiging constateerde. Na behandeling kwam zij wederom bij. Volgens ar. Stapensea had het niet lang geduurd, of mej. de Rijk zou zijn bezweken. De kolen damp was ontstaan door kolen vuur van een warme stoof, waar mej. de Rijk blijkbaar met haar beenen opgezeten had. Waar schijnlijk is zij in bewusteloozen toestand tegen de kachel aangevallen en heeft zij deze in haar val omver gegooid. Wij ver namen nog, dat haar toestand redelijk wel is. Brand. Bij den heer G. van Bekkum alhier ontstond in een schuurtje een begin van brand. Een waschketel op het fornuis was de oorzaak. Met groote moeite wisten de bewoners met hulp van verschillende buren de brand tot het schuurtje te be perken. Met man en mr.cht werden emmers water aangebracht. Het dak van de schuur moest het echter ontgelden en brandde uit. Wanneer de buren niet zoo actief geweest waren, was zeker het woonhuis niet ge spaard gebleven.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7