BINNENLAND DONDERDAG 27 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9169 3)e Êeicbelve (Sou^cmt Telefoon: Redactie IS. Adv. en Aboun.-tarieven zie pae. 2 Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. DE LEERLINGEN- SCHAAL HAAGSCHE RECHTBANK WEIGERT STOPZETTING VAN VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Dit nummer bestaat uit vier bladen. Vijl en zestig jarigen ln de R.K. Staatspartij In het bijzonder met het oog op de a.s. Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen is in den laatsten tijd in den boezem van de R. K. Staatspartij het vraagstuk aan de orde gesteld van de bepaling eener alge- meene leeftijdgrens voor verkiesbaarheid, zoowel voor de vervulling van partij func ties als voor de bezetting van zetels in vertegenwoordigende lichamen, zulks als maatregel van internen, partij-organisato- rischen aard. De vraag werd daarbij geopperd of er voor het partijbestuur geen aanleiding bestaat zijnerzijds aan alle betrokken in stanties het parool uit te geven, dat par tijleden, die den 65-jarigen leeftijd heb ben bereikt, niet langer behooren candi- daat te worden gesteld zoowel voor het lidmaatschap van de vertegenwoordigen de openbare lichamen als voor het lidmaatschap van vertegenwoordigende colleges en besturende functies in de part ij-o rganisatie. Het dageJijksch bestuur der partij heeft deze kwestie nader bestudeerd en is daar bij tot de volgende conclusie gekomen: De partijleiding acht het dienstig en gewenscht, haar verlangen uitdrukkelijk kenbaar te maken, dat partijleden, die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, zich als regel niet langer beschikbaar stellen voor de bekleeding van functies in of namens de partij. Met betrekking tot de vervulling van vertegenwoordigende of besturende func ties in de partij-organisatie adviseert de partijleiding in reglementen van kringen en afdeelingen een bepaling op te hemen, waarbij die leeftijdsgrens uitdrukkelijk wordt vastgesteld, desgewenscht met be paalde uitzonderingen. Met betrekking tot het lidmaatschap van vertegenwoordigende openbare licha men acht de partijleiding het nog niet ge wenscht een algemeen bindend voor schrift ten deze te geven. Wel is zij van meening, dat het partijbelang als regel zal meebrengen, dat leden, die den 65-ja rigen leeftijd hebben bereikt, zich niet langer candidaat stellen. Hoe wij hierover denken? Wij zouden deze vraag willen beant woorden met een wedervraag: Is het wer kelijk waar, dat als regel degenen, die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt, minder geschikt zijn geworden voor het waarnemen van functies in of namens de R. K. Staatspartij? Daar zijn er. Maar daar zijn óók anderen. Anderen, 65-jarigen. in wie de rijpe en rijke erva ring in haar activiteit geenszins wordt belemmerd door, tengevolge van ouder dom, versleten physieke of psychische krachten. Het partijbestuur der R. K. Staatspartij schijnt ten deze er geen besliste meening op na te houden en blijkens het boven staande wankelt het, als we goed zien, naar twee kanten. Wat de kwestie voor lagere instanties in de partij niet erg ge makkelijk maakt. V De vruchten van sociale organisatie Op 60-jarigen leeftijd is in het algemeen genomen een arbeider nog niet ongeschikt of minder geschikt voor zijn werk. Toch overweegt men thans in het typo grafisch bedrijf een vervroegde pension- neering of op wachtgeldstelling van hen, die den 60-jarigen leeftijd hebben be reikt. Volgens deze regeling zou een ar beider op 60-jarigen leeftijd 65 a 70 pro cent van het loon ontvangen tot zijn 65ste jaar, waarop hij pensioengerechtigd wordt. Deze 65 a 70 procent zou worden be taald door bijdragen van alle werkgevers en werknemers, bijdragen van de nieuwe tewerk gestelden, en, naar men hoopt, bij dragen van de regeering. In het typografisch bedrijf zijn thans ongeveer 300 arbeiders van 6065 jaar werkzaam. Zouden zij door een wacht geldregeling, als hier geschetst, ontslagen kunnen worden, dan zouden dus ongeveer 500 jongeren, die thans werkloos zijn, werk kunnen vinden. Hiermede is n i e t een idéale werkloos heidsbestrijding beréikt: namelijk werk verruiming. Maar wel is aldus langs redelijken weg verkregen een inkrimping van het aantal werkloozen. En dat is ook een groot belang, voor de betrokkenen zelf en voor de samenleving in haar geheel! De „Maasbode"' merkt bij dit plan op: „Ziedaar een practisch, goed in elkaar zittend plan: Niet in alle bedrijven zal men het kunnen navolgen, omdat het vooron derstelt, dat er in het bedrijf een be hoorlijke pensioenregeling bestaat. Dit is in het typografisch bedrijf het geval". Men heeft hier gelegenheid, te consta- teeren, hoe zegenrijk het is, als in een bedrijf organisaties van alle belang hebbenden invloed uitoefenen. Dan worden er omstandigheden geschapen, waaronder het mogelijk is, sociaal-gewenschte maat regelen te nemen. Zeker, de bemoeiingen van organisaties in een bedrijf kun nen onaangenaam zijn, kunnen ook ver keerde kanten hebben en slechte resul taten opleveren. Maar: wie objectief kan zien en eerlijk kan oordeelen moét toe juichen, dat, dank z jj den organi saties, in een bedrijf vele goede vruch ten kunnen worden geplukt. Als er geen organisaties hadden geweest, zou in het typografisch bedrijf niet hebben bestaan een zoo behoorlijke, ook sociaal zoo ze genrijke, pensioenregeling als er nu be staat, als nu in dat bedrijf als een van zelfsprekendheid wordt aanvaard en na geleefd individueele werknemers had den het niet zoo ver weten te brengen en individueele werkgevers uitzonderingen buiten beschouwing latend zouden er nooit voor te vinden zijn geweest. Aan de sociale organisaties heeft héél de samenleving heel veel te danken! PE WERELD IN VOGELVLUCHT PRAAG: Na twee dagen van besprekin gen heeft de nieuwe Tsjecho-Slowaaksche regeering gisteravond haar antwoord op de Hongaarsche eischen overhandigd. Naar verluidt, wordt de Hongaarsche eisch tot bezetting van de streken, over welker af stand overeenstemming bestaat, ingewil ligd. Voorgesteld wordt echter, dat wat meer tijd wordt toegestaan voor de ver wijdering van al het materiaal enz. Ook wordt het beginsei van arbitrage aanvaard voor de streken, die Tsjecho- Slowakije weigert af te staan. Daar de Hongaarsche nota voorstelde Polen als buurstaat te hooren, wenscht de Tsjecho- Slowaaksche regeering, dat in dat geval ook Roemenië geraadpleegd zal worden. Het idee van een volksstemming in Roe- thenië over de vraag, of de bevolking in Tsjecho-Slowaaksch staatsverband wil blij ven dan wel bij Hongarije wenscht te wor den ingelijfd, wordt klaarblijkelijk van de hand gewezen, daar de Roetheensche ministerpresident, Brody, die een voorstan der was van een plebisciet, is afgetreden. Het heeft dus blijkbaar gespannen in den ministerraad te Praag. Zooals nog eens ten overvloede blijkt uit een telegram uit Boekarest, is de Roemeensche regeering fel gekant tegen het verlangen van Hon garije om Roethenië te bezitten. Mussolini is, zooals bekend, daar een voorstander van, doch men verwacht, dat hij weldra zal omzwaaien, als hij met den Duitschen mi nister von Ribbentrop zal hebben gespro ken, die op het oogenblik op weg is naar Rome. WASHINGTON: President Roosevelt en de Engelsche minister van buitenlandsche zaken lord Halifax hebben zich in radio redevoeringen tot bet Amerikaansche volk gewend. De eerste sprak in het algemeen over de kansen van den vrede, die slechts bestaan kan als de verheerlijking van het geweld als instrument van nationale poli tiek ophoudt. De laatste trachtte voorna melijk de Amerikanen er toe te brengen om him houding van afzijdigheid op te geven. Tezamen vormen deze redevoerin gen een krachtig beroep op de Amerika nen om hun machtige hulp te verleenen voor de herleving van de vredes-gedachte en van de ontwapening. Het is dwaas steeds maar voort te gaan met opvoering der bewapeningen, maar er zit niets anders op, wanneer er staten- zijn, die de bedrei ging met oorlog gebruiken als middel om bun zin door te drijven. n. In het vorige is aangetoond, dat de ver deeling der leerlingen van één school over de verschillende klassen groote moeilijk heden meebrengt, als er niet voor iedere klas een onderwijzer beschikbaar is. En lang niet alle scholen hebben even veel leerkrachten als leerjaren of klassen. Dit natuurlijk weer tengevolge van de ge tallen in de leerlingenschaal. Kleine scho len hebben die moeilijkheid altijd. Dat er ook vaak „groote" klassen ont staan, ja t e groote klassen zijn, is alge meen bekend. Een overzicht van de aan tallen dezer scholen met de juiste cijfers van de aantallen leerlingen per klas, zoo als dit heden nog bestaat, zou ontstellend werken. Het zou echter een dor cijfer- overzicht worden. Daarom maar een paar algemeenheden: Een klasbezetting tot 36 leerlingen eischt van de leerkracht reeds alle inspanning en groote zorg. Lijkt dit getal van 36 u te klein, welnu, dan hoogstens 40 per klas. Maar er zijn zeer veel klassen met groo- tere bezetting, waarbij de aantallen leer lingen per klas oploopen tot.70. Stel u dat voor: klassen met 48, 50, 56, 60. 64 en 70 leerlingen en daar is dan één, zegge één leerkracht voor. Zulks is geen uitzondering, want ga het in eigen omge ving maar na. Dit komt voor op midden- groote en zeer groote scholen. Wat moet er van dat onderwijs terecht komen??? Wat moet er in die gevallen van de op voeding terecht komen??? Op scholen met uitgesproken cachet, op z.g. standenscholen zorgen de ouders wel, dat het aantal leerlingen per leerkracht niet grooter is dan b.v. ten hoogste 24. Dan worden daar extra leerkrachten aan gesteld en betaald. Maar gemeentebesturen en schoolbestu ren kunnen dat bij „zware" klasbezetting niet doen en al zouden ze het kunnen, dan wordt het aanstellen van boventalli ge onderwijzers belet door hooger hand. Ouders, de te hooge aantallen van de be staande leerlingenschaal zijn er de schuld van, dat deze toestanden bestaan bij ons onderwijs. Daarom is de verbetering van de leer lingenschaal ook uw zaak en ligt het op den weg der ouders om hierbij te helpen. Het is zoo erg gesteld, dat de actie der onderwijzersorganisaties als goed en nut tig en noodzakelijk erkend is door tal van gemeentebesturen, schoolbesturen van alle richtingen en vooraanstaande personen bij middelbaar- en hooger onderwijs. Honder den en honderden van alle richtingen steunden de verzonden adressen aan de Regeering. Maar het is ook de zaak der ouders om niet werkloos te blijven toezien. Gij moet de toestanden op de scholen weten en dan overal, waar dit effect kan hebben, zelf blijven aandringen op verbetering. Het is niet enkel iets van de onderwij zers. Zij zijn heusch niet bang om hard te werken, maar het moet redelijk blijven en sinds lang is het onredelijk en moet er helaas wel naar buiten over geschreven en gesproken worden. Het is veel erger, dan men denkt of weet. Hoe komt het dan, dat er op de scholen nog zooveel van terecht komt? Omdat er in Nederland ruim 4500 vol waardige onderwijzers (essen) zijn, die bo ven de door de wet vereischte getallen in de school arbeiden, niet door de Regeering betaald, nergens „vol" worden gesala rieerd, maar die voor een schijntje en zelfs grootendeels geheel voor niets volslagen zelfstandig werken in een eigen klas en zoo het onderwijs redden. Dat zijn de z.g. kweekelingen met akte. Dat zijn geen aankomende jongeren, die zoo'n beetje practijk opdoen in de school en nog moeten geëxamineerd worden. Neen, dat zijn echte akte-bezitters, die door de zware crisistijden behooren tot het groote leger van de 15000 werklooze onderwijzers en die nu „op hoop van eenige kansooit (ooit?)" 4500 plaat sen in de scholen bezetten, omdat feite lijk die plaatsen bezet moesten zijn door maatregelen van de Regeering. Die veel gesmade kweekelingen met akte redden en behoeden he tonderwijs in Nederland voor totaal verval. Hulde aan die jonge generatie! Waarom doet de Regeering dan zelf niets ter verbetering? In een slotartikel hierover nader. MINISTER PIROW OP BEZOEK BIJ SALAZAR. LONDEN, 27 Oct. (A.N.P.). De „Daily Telegraph" meldt uit Lissabon, dat Pirow, de minister van landsverdediging van Zuid- Afrika, een langdurig gesprek heeft gehad met den Portugeeschen minister-president. LISSABON, 27 Oct. (A.N.P.) In welinge lichte kringen is pien van meening, dat de Portugeesche regeering, anders dan in het buitenland gemeld is, niet met Pirow zal spreken over het vraagstuk van geheele of gedeeltelijke restitutie der vroegere Duit- sche koloniën. Deze meening berust er op, WILDEN AUTOBUSDIENST De president van de Haagsche recht bank mr. A. S. Rueb, deed heden uit spraak in het kort geding van de Neder- landsche Spoorwegen en de Haagsche Tramweg Maatschappij tegen de N.V. Reisbureau Stoop te 's-Gravenhage, één van de z.g. „wilde bus"-ondernemingen. De president heeft de door de Ne- derlandsche Spoorwegen en de Haag sche Tramweg Maatschappij gevraag de voorziening om autobusdiensten van Stoep onmiddellijk stop te zetten met een dwangsom van 250.voor elke rit, geweigerd. In zijn vonnis overwoog de president o.m., dat de zeer ruime redactie van arti kel 2 R.A.P geen grond voor onrechtma tigheid van de handeling van gedaagde (Stoop) oplevert, dat ook niet geageerd kan worden uit de wet openbare midde len van vervoer, omdat de machtigings wet, waarop het R.A.P. steunt, deze wet ter zijde heeft gesteld. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN GODSSPRAAK. Wij lezen in de T ij d: Verbeeld u, dat iemand u het volgende mededeelde: dat Salazar besloten heeft niet deel te nemen aan besprekingen van dien aard, omdat Portugal zijn Afrikaansche bezittin gen niet van Duitschland of een ander land heeft gekregen. Salazar heeft te kennen ge geven, dat hij Hitier aan zijn woord zal houden: Hitier heeft immers verklaard, dat Duitschland geen belangstelling heeft voor de koloniën, die het niet vóór den oorlog bezat. Het antwoord van Praag op de Hongaar sche eischen overhandigd. Arbitrage aan vaard. Roetheensche minister-president af getreden. (4de blad). Von Ribbentrop naar Rome vertrokken tot het houden van besprekingen met Mus solini. (4de blad). Minister Halifax wendt zich tot de Ver- eenigde Staten om moreelen steun. (4de blad). Roosevelt over de kansen van den vrede. (4de blad). Binnenland Vergadering R. K. Middenstandsbond in bet Bisdom Haarlem. (1ste blad). Sport en Wedstrijden Het Engelsch voetbalelftal heeft gisteren te Londen met 30 gewonnen van de Con tinentale ploeg. (3de blad). De Amsterdamsche zwemster Iet van Feggelen heeft gisteren te Düsseldorf het wereldrecord op de 200 meter rugslag, de Deensehe Ragnhild Hveger, dat op 220 yards borstcrawl verbeterd. (3de blad). PATER BORROMAEUS DE GREEVE IN INDIë. Aneta seint d.d. 26 October uit Batavia: Voor de spreekbeurt, welke Pater Bor- romaeus de Greeve O.F.M. gisteren voor de loge „De ster in het Oosten" over: „Schoonheid uit mijn geloof" hield, be stond zeer groote belangstelling. „Als een Oostersche God, die het bloed der kinderen eischt als zoen offer, zoo eischt deze staat, in ijzeren noodwendigheid, als offer de inge schapen vrijheden en rechten van ieder volk, dat zich eenmaal, door vreemde geestelijke machten geleid, heeft losgerukt van eigen volk en eigen bodem en als gevolg daarvan de Goddelijke orde van geslacht en ge meenschap vertrapt". Waaraan zoudt gij dan denken? Welke visioenen van verschrikking en ondergang zouden voor u opdoemen? Welke staat met ijzeren noodwendigheid zou volgens u de ingeschapen vrijheden en rechten van ieder volk opeischen als zoenoffer? Zweeft u wellicht een naburige staat voor den geest, of denkt gij, bij het hooren van den vertrouwden klank „zoenoffer" wellicht aan Tsjecho-Slowakije? Waar wordt de „goddelijke orde van geslacht en gemeen schap vertrapt?" Hebt gij de „Goddelijke orde van geslacht" al eens zien vertrap pen? Een fraai gezicht moet dat ook al niet zijn! Lezer, de aangehaalde zinsneden, indien men ze geen onzinsneden moet noemen, werden ontrukt aan het „Nationale Dag blad" en behelzen de meening van de re dactie omtrent de tariefdebatten in de Tweede Kamer. Nu is alles duidelijk, nietwaar? De Godsspraak van Delphi vond ook haar kracht in nevelige welluidendheid. DE OPLOSSING? Velen hebbel, zich er over verwonderd, waarom de heer d'Ansembourg zoo plot seling, telegrafisch zelfs, naar Nederland werd teruggeroepen. Waren er moeilijk heden in Nederland of was de tournee van den graaf in Indië een mislukking? Wij zouden het laatste gaan gelooven zegt deOpmarsch nu wij in het In dische „Nieuws van den Dag" de volgende indrukken over dezen „zendbode" van Mus- sert weergegeven zagen: „Wat den eersten spreker, den heer d'Ansembourg betreft, is aan de verwach ting van het publiek zeker niet voldaan. Hij had zich als opgave gesteld, in een klein uur de synthese van het nationaal-socialis- me uiteen te zetten, had dit veelomvattend onderwerp in een logisch opgebouwde rede verwerkt, doch bleef zoozeer aan de oppervlakte, dat er weinig kracht van overtuiging van uit ging Voegt men hier aan toe, dat hij met accent spreekt hij is Zuid-Limburger, zooals men weet en dat zijn wat gebroken Hollandsch, dien naieven indruk maakt, dien wij zoo goed kennen van buitenlanders in deze gewes ten, dan is de slotconclusie over den eer sten spreker: och, het publiek vond het wel aardig als het niet te lang duurde, maar men kon dit ook wel uit een boekje halen. Hiervoor behoeft men niet uit Nederland te komen". DE INVOERRECHTEN OP NEDERLANDSCHE ZUIVELPRODUCTEN. EEN SLAG VOOR DE EPORTEURS VAN KAAS. Het zijn vooral de exporteurs van kaas, die zwaar getroffen worden door de com- penseerende invoerrechten, die de Ver- eeingde Staten van Amerika met ingang van 19 November a.s. op een aantal zuivel- en melkproducten van Nederlandschen oor sprong zullen heffen. Deze mededeeling deed een belanghebbende bij den export van zuivel- en melkproducten aan een ver slaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau. De zegsman van het A.N.P. voegde hier aan toe, dat de kaasexporteurs na het slui ten van het handelsverdrag van 20 Decem ber 1935 tusschen de Vereenigde Staten en ons land goede verwachtingen hadden over de vergrooting van den export van kaas naar de Vereenigde Staten. De verlaging van invoerrechten ver grootte dan ook in het begin den kaas export. Al spoedig bleek, dat de Vereenig de Staten door vergrooting van eigen pro ductie minder behoefte aan onze kaas had den dan voorheen. Ook tengevolge van deze eigen productie maakten de Neder- landsche exporteurs lagere prijzen dan vroeger. Het gevolg van dezen Amerikaan- schen maatregel zal nu zijn, aldus de zegsman van het A.N.P., dat de uitvoer van kaas nóg geringer zal worden en dat de exporteurs hun heil zullen gaan zoeken op de •binnenlandsche markt. En dat is dan weer nadeelig voor de kaas handelaren, die nimmer veel ex porteerden, maar zich hoofdzake lijk bepaalden tot een binnen- landsch afzetgebied. PACHTBUREAU VOOR ZUID-HOLLAND. Dezer dagen zal de stichtingsacte van het pachtbureau voor Zuid-Holland nota rieel worden verleden. Het pachtbureau bestaat uit de leden C. W. Alkemade te Noordwijk; J. Bie- mond te Bleiswijk; A. Blom te Rotterdam; W. Boer te Bodegraven, Corn, van Dijk te 's-Gravenzande; mr. J. C. A. Everwijn te Noordwijk; F. den Hartog te Hoog Blokland; E. Huysman te Pijnacker; J. L. Jacobs te Achthuizen; J. D. Kok te Loos duinen; Joh. v. d. Meer te Roelof arends veen; A A. Mijs te Sommelsdijk; L. I. Overwater te Strijen; A. Tukker te Bles- kensgraaf; A. J. Verkley te Sassenheim en B. Westerveld te Nieuw Helvoet. Voorzitter van het pachtbureau is de heer E. Huysman te Pijnacker; het secre tariaat wordt waargenomen door mr. W. Rip te 's-Gravenhage. Van 1 November af kunnen pachtcon- tracten ter goedkeuring worden ingezon den. Voorts belast het pachtbureau zich met het geven van adviezen en uitvoeren van taxaties, enz.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1