OMGEVING SlFE-LOm RIJNSTREEK foedahjêcincl WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 LEIDSCHEN DAM Schoorsteenbrand. Gisteren werd de brandweer gealarmeerd voor een brand aan de Smidlaan. Bij aankomst van de brandweer, die spoedig ter plaatse was, bleek in de woning, bewoond door A. P. Schr., den schoorsteen in brand te staan. De brandweer wist den brand spoedig te bedwingen en erger te voorkomen. K.J.M.V. (L.T.) Donderdag 27 Oct. a.s. organiseert de „Jonge L.T." een eigen ortwikkelingsavond, waarop de heer A. J. Verkleij zal spreken over „Wintervoor- ziening." De L.T.B.-leden, speciaal de veehou ders, zijn ook op dezen avond zeer wel- koom. LISSE Kinderverlamming. Binnen deze gemeente is wederom een geval van kinderverlamming geconsta teerd bij een 3-jarig meisje, in het dorp woonachtig. Het patientje is overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Lei den. Dit is het derde geval in deze ge meente. Groene Kruis. Gistermiddag vond de opening plaats van de te houden bazar ten bate van het Groene Kruis, afdeeling Lisse. In tegenwoordigheid van vele be langstellenden en genoodigden werd het openingswoord gesproken door den heer dr. J. M. van Dijk. SASSENHE1M Biljarten. Gisteravond werden de wed strijden om het persoonlijk kampioenschap van Sassenheim in het café „De Oude Post" voortgezet. De stand luidt als volgt: gesp.gew.verl.pnt. h.s. J. Diederiks 2 1 4 27 G Zandbergen 11 2 C. Guldemond 11—2 Chr. Homan 11 2 B. Haver 2 112 G. v. Diest 2 112 A. J. v. d. Wiel 10-0" J. v. Reizen 1 1 0.2 Chr.è Zandbergen 10 10 A. Hoogervorst 10 10 N. v. Diest 10 10 A. Guldemond 0 0 0 0 H Schoo 0 0 0 0 P. Duivenvoorde 0 0 0 0 Dez avond behaalde de heer J. Diede riks de hoogste serie n.l. 27, en tevens het hoogst gemiddelde van 6.25. VOORSCHOTEN Afkomstig van diefstal. De heer J. G. deponeerde bij de politie al hier, als gevonden achter zijn woning: 1 pet, 1 portemonnaie, 1 portefeuille en twee doosjes. Het bleek, dat deze voorwerpen afkomstig bleken te zijn van een in Zoe- terwoude gepleegden diefstal. Deze voorworpen werden in beslag genomen en ter beschikking gesteld van. de politie te Zoeterwoude. Hanze. Maandagavond vergaderde de R.-K. Middenstandsvcreeniging de Hanze in het R.-K. Vereenigingsgebouw onder lei ding van den heer G. Schrama, voorzitter der afdeeling. Met een woord van welkom en een krachtige aansporing om het San tosfonds te steunen, opende de voorzitter deze bijeenkomst, waarna de heer Th. Lam- boo verslag uitbracht van den Centralen Raad. Vervolgens werd de agenda behan deld voor den te honden Centralen Raad op 27 October 1938. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer P. Niersman en tot plaats vervanger de heer Th. Lamboo, terwijl verschillende aanwezigen zich opgaven om deze vergadering bij te wonen. Vervolgens werd hetwinterprogramma besproken en vastgesteld. Het programma, toegezonden van het hoofdbestuur zal op enkele ver gaderingen door een bevoegden spreker worden behandeld. De eerste vergadering zal plaats hebben op 14 November a.s. De voorzitter sprak de hoop uit, dat alle leden zullen tegenwordig zijn. Kapelaan Perquin alhier gaf een kort overzicht omtrent den tegenwoordigen toestand in Palestina en v/at daarmede samenhangt, welke uiteen zetting aandachtig werd gevolgd. Hierna siuiting. Diefstal. Toen de heer L. J. van A. met zijn rijwiel wilde wegrijden, bemerkte hij dat het rijwielplaatje was gestolen. WASSENAAR Vereeniging van Oud-Leerlingen. In het Wapen van Leiden hield hield de afdeeling Wassenaar van de Vereeniging van Oud- Leerlingen van den Tuinbouwcursussen haar mandelijksche ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer H. Schipper. Hierop volgde een bespreking van een uitgebreide collectie aanwezige besdragen- de heestertakken, ter vergadering mede ge bracht door de heeren J. Hermsen, Wens- veen, Schipper en van Zetten, waarbij zeer fraaie soorten werden voorgedragen. Tot leden der jury om het ingezondene te keuren werden benoemd de heeren W. C. van Zetten, Ter Burg en van Dijk. Aan de inzending van den heer J. Hermsen werden 9 punten toegedacht terwijl aan een fraie collectie Chrysanthemums in di verse kleuren en van verschillende vari- teiten vele en hooge punten werden toe gekend. Voorts werd besloten op Woensdag 7 December een gezellige avond te organisee- ren. Uit de vragenbus kwam de vraag „Hoe is plantkundig het ontstaan van een „Sport" te verklaren" en „Welke voordeelen heeft het zaaien van Lathyrus in het najaar in de plaats van inhet voorjaar". Beide vra gen zullen op een der volgende vergade ringen worden beantwoord. Voorts kwam uit de bus de mededeeling dat de boom staande op den Rijksstraat weg voor Raaphorst den naam draagt van Lybocedrus decurrens dit antwoord naar aanleiding van een op een der vorige ver gaderingen gestelde vraag. Buurtvereeniging Deijleroord en Omge ving. In Bellevue werd door genoemde buurtvereeniging de jaarvergadering ge houden. Bij de opening deelde de voor zitter, de heer Fortuyn mede, dat het af- geloopen jaar voor de vereeniging een vruchtbaar jaar is geworden omdat aan vele gedane verzoeken kon worden vol daan. Uit het verslag van den secretaris ont- leenen wij, dat het ledental sterk is voor uitgegaan en voorts bleek ook daaruit dat door de actie van het bestuur veel werd tot stand gebracht. Het verslag van den penningmeester gaf aan aan inkomsten 353.31 «4, aan uitgaven 243.65 batig saldo al zoo 109.66. Tot bestuursleden wetden bij acclamatie herkozen de heeren Fortuyn, Radersma en Pel. WARMOND Motorboot verbrand. Bij het aanslaan van den motor is de motorboot „Anal" van den heer P. de Boer uit 's-Gravenhage in brand gevlogen. De boot brandde geheel uit en de inzittenden konden zich nog tijdig in veiligheid bren gen. Verzekering dekt de schade. Bouwvergunning. Aan de firma Waas dorp Juffermans alhier is vergunning ver leend voor den bouw van een groote loods welke gebruikt zal worden als winter- en zomerberging van zeilbooten en kano's. ZILK Ongelukkige val. Gistermorgen ongeveer elf uur kwam Corrit v. Haaster Hd. in het Parochiehuis zoocanig te vallen dat zij op twee plaat sen haar been brak Dr. Versluys uit Hillegom verleende de eerste hulp en achtte vervoer naar bet zeikenhuis gewenscht. De patiën'e werd naar de Mar.astich- ting t.o haailem vervoerd. ALPHEN AAN DEN RIJN BEGIN VAN BRAND IN VERNIS- FABRIEK. Nachtelijke blussching. In den afgeloopen nacht omstreeks 3 uur is een begin van brand ontstaan in de ver- nisfabriek van de firma Varossieau. Bo ven een der gebouwen werd een vuurgloed waargenomen. Bij onderzoek bleek, dat een ketel, gevuld met chemische stoffen, in brand was geraakt. Het personeel slaagde er in met eigen blusehrniddelen den brand te bedwingen. De brandweer, die ter plaat se kwam, behoefde aldus geen dienst te doen. Een der arbeiders, die ter hulp snel de, kwam door de gladheid van den weg te vallen en verwondde zich dermate aan het hoofd, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Gemeenteraad. De e.v. Raadsvergade ring zal gehouden worden 7 November des avonds 7 uur. Aanrijding. De 22-jarige b. D. werd in de Brugstraat aangereden door een hem passeerende vrachtauto. Zijn rijwiel werd vrijwel vernield. De bestuurder der auto reed door. De politie heeft de zaak in on derzoek. Gevestigd: Gerard B. Mol, banket- bakkerskn., Stationsstr. 1 raad, van Den Haag, Anna Paulownastr. 40 Wed. C. Meijnen-Baureijs, zonder beroep, Raad- huisstr. 58, vair Utrecht, Prinsenstr. 34 Wulfert Zevenboom en gezin, handels agent, Pr Hendrikstraat 3c, van Leiden, Stielejtesstr. 18 Jannetje Kammeraat, zonder ber.oep, Hooftstraat 16, van Wou- brugge. A 133 Hendrika van Klaveren, zonder beroep, Hoorn 398, van Koudekerk a. d. Rijn, B 118 Harmen Moll en echt- genoote, portier, Wilhelminastraat 60, van Bussum, Eendrachtpark 110. Vertrokken: Cornelis van den Bo- gert, militair, Oudshoornscheweg 17, naar 's-Gravenhage, Kazerne He R. H. Chris- toffel Demoet, slooperskn., Willemstr. 42f, naar Vlaardingen, Waterleidingstr. ld Gottfried Bremmer, kappersbediende, Raadhuisstr. 247, naar Uelsen (Dl.), Haupstr. 59 Margaretha Verhorst, dienstbode, Hoorn no. 224, naar Wasse naar, v. Zuijlen v. Nijeveltstr. 66. AARLANDERVEEN C. L. O. Veevoedercontrole. Gisteren avond werd in de zaal van den heer W. v. d Berg een lezing met lichtbeelden gehou den over de samenstelling van de verschil lende veevoeders door ir. van Wijk. Deze avond werd geopend door den heer C J. Kempen, voorzitter der plaatselijke afdeeling van den L. T. B., die alle aanwe zigen welkom heette, en daarna het woord gaf aan den spreker van dezen avond, ir. v Wijk. Hierna werd door de N.V. Handelsraad, van welke deze avond uitging, aan alle aanwezigen een gratis consumptie aange boden, en was er tevens gelegenheid tot het stellen van vragen, welke alle tot te vredenheid door ir. van Wijk werden be antwoord. Aanwezig was ook de landbouw-onder- wijzer, de heer G. v. d. Loo met de cur sisten; de heer v. d. Loo dankte den spre ker voor zyn leerzamen avond en sprak de hoop uit, dat nu alle veehouders, na hetgeen zij gehoord hebben, hun veevoeder zullen betrekken van een coöperatie of handelaar, aangesloten bij de C. L. O. Vee voedercentrale. Het aantal aangeslotenen is op heden 114. Na het beëindigen van de lezing bedank te de voorzitter den heer ir. v. Wijk voor zijn leerzame woorden en de aanwezigen voor hun opkomst en sloot deze bijeen komst. BOSKOOP Naar de Missie. Naar wij vernemen, zal de eerw. Zuster Christina, welke sedert acht jaar aan de R.-K. Lagere School vr,n onze gemeente is werkzaam geweest, bin nen afzienbaren tijd Boskoop verlaten, daar zij werd aangewezen om haar werk in het Missie-gebied van de Ursulinen-Or- de van Bergen te gaan voortzetten. Weer op vrije voeten. De melkhande laar C. F. M., die verleden week de poli tie handen vol werk gaf bij zijn arrestatie als overtreder van de wet op de melk in zake het niet voldoen van wettelijke bij drage, is, nadat de Officier van Justitie te 's-Gravenhage kennis van de stukken had genomen, voorloopig weer op vrije voeten gesteld. Geslaagd. Aan de Hoogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch- exa- njen onze plaatsgenoot R. van Nes Kzn. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. C. I. R. Glas legde dezer dagen met goed ge volg het candidaats-examen in de Godge leerdheid af aan de Rijks Universiteit te Groningen. Verkooping. Door notaris Engelberts te Hazerswoude werden heden verkocht twee woonhuizen met werkplaats en erf, staande en gelegen aan de Burgemeester Colijnstraat onder de gemeente Boskoop, groot 4 aren 60 centiaren. Kooper werd de hypotheekhoudster voor 7000. BODEGRAVEN De Hanze vergadert. Maandag verga derde de R. K. Middenstandsvereeniging afd. Bodegraven-Zwammerdam in Hotel van Rossum. De opkomst der leden was in tegenstelling met anders bevre digend. Nadat de voorzitter, de heer A. Aenge- nent, de vergadering met den chr. groet geopend had, werden allereerst door den secretaris, den heer N. A. van Rossum, de notulen der 'vorige vergadering voor gelezen en onder dankzegging goedge keurd. Na de mededeelingen werd er door den heer Frans Steffens uit Amsterdam een causerie gehouden met als opschrift: „Een verzekeringspraatje". Hierin werd op zeer duidelijke wijze het verzekerings- weenz voor den Middenstand uiteenge zet. Ook de voordeelen. welke deze ver zekering in geval van brand, regen en ziekte biedt, werden voor oogen gehaald, alsmede de Bedrijfs-, Glas-, Ongevallen en Levensverzekering. Zoo de vergade ring het wilde, zou een der heeren zeer gaarne alle nadere inlichtingen komen geven, zoodat allen tot groote tevreden heid ingelicht zullen zijn over deze soort van verzekeringen. De voorz. dankte den heer Steffens met eenige hartelijke woorden voor de uiteen zetting, welke hij gegeven had. Vervol gens werd de agenda van de Centrale Raad behandeld, waarbij nog enkele aan merkingen gemaakt werden. Als afgevaar digden werden gekozen de heeren A. Aengenent en N. A. van Rossum, terwijl als plaatsvervanger de heer P. van der Zwaan benoemd werd. Punt 6 van de agenda bevatte de be spreking van de reiszegel-reclame 1939. Men besloot met algemeene stemmen om hieraan deel te nemen. Deze reiszegel- reclame zal waarschijnlijk twee maanden eerder beginnen als dit jaar. De backers, welke dit jaar niet hebben nieigedaan zullen in 1939 ook meedoen, zoo'lat de deelneming nu wel algemeen zal zijn. Na rondvraag sluiting. Bodegraven in het donker. Het !a- tynsche spreekwoord: „Si vis pacem, para bellum" (indien gy vrede wilt, bereidt u dan op den oorlog voor), gaat de laatsie tyd hoe langer hoe meer van toepassing worden. Eerst begonnen de groote steden en gedurende de laatste maanden wordtu er herhaaldelijk plaatselijke luchtbescher mingsoefeningen gehouden. Zoo ook is Bodegraven niet achter gebleven en Dins dagavond om kwart over acht zagen we verschillende personen reeds in ac.ie on de laatste maatregelen te treffen om de oefeningen een goed verloop te doen heb ben. Als om half negen de fluit van „Hero B" het begin van de oefening aan- kondigd, zijn allen op hun post. Op de vyf hoogste punten van de gemeente Bo degraven waren contróleposten oogisteld, nauwkeurig moesten uitzien of er soms hier of daar eventueel lient naar buiten uitstraalde. Dit werd dan terstond telefonisch doorgeseind naar de centrale post op het gemeentehuis. Actief aai. doze oefening moesten deelnemen: de pol.tie, de leden van de Burgerwacht en de leden van het Roode Kruis, die hun posten had den op de R.K. kerk, de Ned. Herv, kerk, de Phoenix, het dak van de fa. Ubert, en het dak van de N.V. Hero de Groot. Bo vendien patrouilleerden overal twee man van de Burgerwacht door de stralen in gezelschap van de politie, die zoowel aan de voor-, als aan de achterzijde van de huizen controleerden en eventueele aan wijzingen gaven wanneer er licht naar buiten mocht uitstralen. Inmiddels zien we in de straten auto's zich met hun stadslichtjes voortbewegen, fietsers be hoeven slechts hun roode achterlichtjes te laten branden, hetgeen een min of meer romantische aanblik geeft; in een al erg donker straatje zien we „waaghal- zige" voetgangers, die tastend langs de muren der huizen gaan om van even tueele bloedneuzen en bulten gespaard te blijven, opdat na afloop niet de menschen van het Roode Kruis handen te kort zul len komen. Het loopen op de straat was een bezigheid die met voorzichtigheid verricht moest worden, maar als men den pas wat inhield en goed uitkeek, kon men toch in de goede richting vooruit blijven komen en daarenboven had men voor al op de groote hoek veilige bakens aan de ontelbare gloeiende sigaren, die in deze duistere omgeving glimmende, dan sende vuurbolletjes geleken. De transportcolonne van het Roode Kruis, die geconsigneerd was bij het Sta tion, heeft in het kader van de verduis teringsoefeningen ook nog eenige beschei den oefeningen uitgevoerd. Van de vyf controleposten werden naar elkaar nog lichtsignalen gegeven om mededeelingen aan elkaar zoo spoedig mogelijk over te brengen. Tenslotte vernemen wij van officieele zijde, dat er zoo hier en daar nog al waar schuwingen gegeven zijn, doch overigens mag deze avond wat betreft de afdek king van licht van binnen uit de huizen heeten. Personalia. Met ingang van 1 No- vmber a.s. is onze vroegere plaatsgenoot, de heer IJ. Broekhof, brievenbesteller aan de posterijen, als zoodanig overge plaatst van Mijdrecht naar Bodegraven, waar hij voor enkele jaren eveneens ah brievenbesteller werkzaam was. Voorze ker geen onbekende in onze omgeving! HOOGMADE N.C.H. Zooals U wel weet gaat 't mo menteel goed met N.C.H. Er heerscht een prettige stemming en de goede voetbal- geest is weer in de leden gevaren. Hier over is het bestuur het ook roerend eens, maar er is nog meer te bereiken. Het be stuur heeft n.l. nog verschillende aanvra ger. om mede te spelen waaraan zij nog niet kan voldoen, want er is nog maar één eiftal. Wanneer nu echter de andere jon gens, die veel voor 't voetbalspel voelen, de stoute schoenen eens aantrekken en zich opgeven, dan is er spoedig een tweede elf tal en kan aan alle wenschen worden vol daan. En er zijn nog veel jongens, die hier voor in aanmerking komen, die graag mede zouden spelen en die 's Zondag met leede oogen hun vrienden en bekenden naar groene veld zien gaan. Laat die jongens Zondag a.s. eens mede komen naar N.C.V. terrein en zeer zeker zal hun lust tot voetballen hen doen besluiten zich als lid op te geven. Het bestuur staat klaar om deze sportieve en sportlievende jongelui met open armen op te nemen. Geeft U dus op, het is uw eigen voordeel, voor uw gezondheid, want door sportieve inspanning geeft 't voetbal spel ontspanning. KOUDEKERK ONTDEKKING IN EEN SCHUURTJE. Twee gestolen fietsen gevonden. In verband met de aanhouding door de politie van Zwammerdam van onze plaatsgenoot de 26-jarige P. de H. uit de Lagewaard alhier, als verdacht van verschillende rijwieldiefstallen gepleegd te Zwammerdam en omgeving, werd giste renmorgen door de gemeenteveldwach ter K. van Zwammerdam in samenwerking met den gemeenteveldwachter D. alhier, een onderzoek ingesteld in een schuurtje bij de timmerwerkplaats van S. d. H. in de Lagewaard alhier, hetwelk P. de H. had gehuurd. Nadat de toegang tot het schuurtje was geforceerd, kwam men tot de verrassende ontdekking dat hierin een tweetal zoo goed als nieuwe heerenry wie len waren geborgen, waarvan een dier ry- wielen al aanstonds herkend weru als ver moedelijk te Reeuwijk te zijn ontvreemd De beide rijwielen, alsmede n 13 eenige onderdeelen werden in beslag gmomen en ovrgebracht naar Zwammerdam al waar P. de H. er wel meer van zal hoo- ren. NIEUWERBRUG GEMEENTERAAD VAN WAARDER Onder voorzitterschap van burgemeester P. J. Brunt kwam de raad der gemeente Waarder in openbare vergadering byeen ter behandeling der gemeentebegrooting dienst 1939. Bij monde van den heer v. d. Linde werd rapport uitgebracht namens de commissie welke de begrooting had nagezien. Spr. deell mede dat slechts vier posten veran dering hebben ondergaan en wel als volgt: ter. eerste een post voor salarisverhooging (op voorstel van B. en W.) voor den len en 2en ambtenaar ter secretarie en wel met respectievelijk 50.en 25.per jaar. Ten tweede is een post aangebracht groot 35.voor de Burgerwacht als tegemoet koming in de kosten van een instructeur. De post Luchtbescherming is verhoogd ge worden met 75.en gebracht op 175. terwijl ten vierde een post op de begroo ting is geplaast van 1000.— voor verbe tering der wegen. Na eenige discussie over enkele posten van ondergeschikt belang werd deze be grooting z.h.st. goedgekeurd waarna de vergadering werd gesloten. Botsing tusschen auto's. In den afge loopen nacht heeft op den Rijksstraatweg nabij de kiosk „De Witte Wimpel" een bot sing plaats gehad tusschen een personen auto en trailer-vrachtauto. De laatste was vanaf het parkeerterrein by de kiosk achteruit den weg op komen rijden, om zijn weg weer te vervolgen. Vanuit de richting Nieuwerbrug kwam toen in volle vaart een personenauto aan gereden welke, inplaats van even te stop pen of vaart te verminderen, geheel links van den weg den trailer voorbij wilde rij den juist op het moment dat deze weer op trok. Met volle vaart botste de personen auto toen tegen den zijkant van den trailer op. Hierdoor werd tevens de geheele weg afgesloten en kon het verkeer geen door gang meer vinden. De rijksveldwachter werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Hierna kwam vast te staan dat de bestuurder der perso nenauto, zekere ten B. uit Rotterdam, in specteur der Amstelbrouwerij, de schuldige was daar hy de linkerbocht had genomen. De personenauto was zwaar beschadigd, terwyl de trailer slechts lichte materieele schade had opgeloopen. De bestuurder der personenauto had levens een lichte ver wonding aan zijn been opgeloopen. Proces verbaal is opgemaakt. NIEUWVEEN De Gemiac. De bonboekjes van de Gemiac zijn niet zooals in ons vorig be richt vermeld, verkrijgbaar bij don heer W. de Vos, maar zijn vanaf heden te be komen bij A. v. Dam. NIEUWKOOP Moedercursus. Gisteravond werd In het Parochiehuis de eerste les gegeven van den Moedercursus, uitgaande van het be stuur van de plaatselijke afdeeling van het Wit-Gele Kruis onder leiding van mej. A. H. Hoskam uit den Haag, die reeds 7 jaren als zoodanig voor het Wit-Gele Kruis werk zaam is. Het aantal deelneemster is buitengewoon groot, niet minder dan 56 dames gaven zich op en waren aanwezig. Mevr. de wed. P. Kuijf-Tibboel opende namens het bestuur van de afdeeling met een korte toespraak. NOORDEN Speldjcsdag. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Vrouwenbond zit voor een berooide kas en kan aldus den winter niet ingaan. Het bestuur organiseert daarom voor Zondag a.s. een speldjesdag en ver trouwt hiervoor op aller steun en mede werking. Steunt Luchtverdediglngsfondsl Postgiro Den Haag ssyiyy

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7