VOOR ONZE ZIEKEN. Hulde aan de weermacht WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BINNENLAND HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD. Omtrent het bezoek van Koning Leopold III aan ons land, verneemt de „N. R. Crt." nog, dat het in principe in het voornemen van Z. M. ligt een bezoek te brengen aan het monument voor de Belgische militai ren in Amersfoort. De Koning zal tevens een particulier bezoek brengen aan Prinses Juliana en Prins Bernhard in het paleis Soestdijk, en wel op 22 November. Wat betreft het bezoek van Koning Leo pold aan de Residentie kan nog het vol gende gemeld worden: Het ligt in de be doeling in den namiddag van 23 Novem ber een receptie te houden op het Belgi sche gezantschap in Den Haag, waar de Koning de Belgische kolonie en de Bel gische consuls in Nederland zal ontvangen. Wat betreft het ontvangen van Neder- landsche corporaties en instellingen door Koning Leopold, ligt het vermoedelijk in de bedoeling, dat zulks te Amsterdam zal plaats hbeben. De Koning zal daarna op het Belgische gezantschap een maaltijd aanbieden. Z, M. zal niet in het Belgische gezant schap logeeren. WONINGBOUW VOOR GROOTE GEZINNEN. Door het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen is een adres gericht tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, wéarin wordt gezegd: dat zooals bekend mag worden onder steld het maatschappelijk en zedelijk be lang van de groote gezinnen ten nauwste is verbonden met een behoorlijke voorzie ning in de behoefte aan woningen van zoo danige inrichting en inhoud, dat zij gele genheid bieden een groot gezien behoorlijk te kunnen huisvesten; dat de daadwerkelijke toestand op dit ge bied hier te lande veel te wenschen over laat. zooals blijken kan uit het bij het adres gevoegde rapport, na onderzoek van deze aangelegenheid samengesteld door een commisie uit den Bond; dat de algemeene toestand, de toestand over het geheele land genomen, van dien aard is, dat onverwijlde voorziening gebo den is; dat het bestuur daarom de vrijheid neemt enkele richtlijnen uit dit rapport on der de aandacht van Zijne Excellentie te brengen en gelijktijdig verzoekt, dat deze naar zijn oordeel billijke wenschen der groote gezinnen, in de naaste toekomst tot verwezenlijking mogen komen; en dat deze wenschen, met betrekking tot de Hooge Regeering, culmineeren in het volgende: le. de instelling van een centraal or gaan voor het geheele land met voldoende macht en middelen om de voorziening in de woningbehoefte vor de groote gezinnen, zoo noodig dwingend, door te voeren; 2e het aanwijzen van wegen langs wel ke het Werkfonds 1934 dienstbaar kan worden gemaakt voor dit doel en het be schikbaar stellen van de noodige gelden uit voornoemd fonds ten behoeve van de wo ningvoorziening voor de groote gezinnen; 3e. te willen overwegen in hoeverre het mogelijk is de Missive van Z.Exc. van 23 Juni 1938, No. 5462, Afd. Volksgezondheid (Volkshuisvesting) uit te breiden in dien zin, dat het mogelijk wordt om ook andere dan arbeidswoningen met Rijkspremie te verbeteren, zulks in het belang der huis vesting van de groote gezinnen; 4e. het verleenen van bijdragen voor woningbouw ten behoeve van de krotoprui ming moge der mate worden verruimd, dat ook groote gezinnen in de daartoe leidende gevallen in het genot der bijdrage worden gesteld; 5e. verruiming van de voorwaarden, waaronder een bijdrage ad 1 75.in het exploitatie-tekort ten behoeve van de groo te gezinnen wordt beschikbaar gesteld; het moet immers van groot belang worden ge acht, niet alleen dat er voldoende wonin gen voor de groote gezinnen ter plaatse be schikbaar zijn, maar eveneer dat de groo te gezinnen geldelijk in staat worden ge steld deze ruimere woningen te bewonen. INVOERRECHTEN OP NEDERLANDSCHE ZUIVEL PRODUCTEN IN AMERIKA. Blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezant te Washington zullen met ingang van 19 November a.s. bij invoer in de Ver- eenigde Staten van Amerika op de hieron der vermelde zuivel- en melkproducten van Nederlandsche oorsprong de volgen de compenseerende invoerrechten worden geheven in dollarcenten per Engelsch Pond: Boter 9.54 Magere melkpoeder 1.91 Karnemelkpoeder 1.64 Caseïne 3.96 Lactose 5.06 Goudsche kaas 6.44 Edammer kaas 5.96 Gesuikerde gecondens. melk 1.40 Ongesuikerde gecondens. melk 1.37 volle melkpoeder 4.91 Wij teekenen hierbij aan, dat de Ameri- kaansche wetgeving zoodanig is ingericht, dat de heffing van een compenseerend in voerrecht verplicht is op artikelen, geëx porteerd uit landen, welke aan die artike len steun verleenen. Reeds langen tijd hebben de Amerikaan- sche en Nederlandsche regeering aan deze kwestie hun aandacht gewijd. Onze zuivel- export naar Amerika was echter niet bij zonder belangrijk. In den laatsten tijd was onze uitvcer, vooral van kaas, niet onaan zienlijk toegenomen. De maatregel der Amerikaansche regeering is voor onzen handel dan ook een gevoeligen tegenvaller. DE TWEEDE KAMER OVER HET DEFENSIEBELEID. Voorloopig verslag over de begrooting van defensie Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het achtste hoofdstuk (De fensie) der Rijksbegrooting voor 1939 ont- leenen wij het volgende: Zeer vele leden, die zich verheugden over het behoud van den Europeeschen vrede, brachten hulde aan de weermacht, die in de ure des gevaars zich op zoo uit nemende wijze van haar taak heeft ge kweten. Het had hen tot voldoening ge stemd, dat de burgerbevolking.in die dagen op ondubbelzinnige wijze blijk had ge geven van haar sympathie voor hen, die klaar stonden om onze zelfstandigheid te verdedigen. Deze leden waren voorts van oordeel, dat de gedeeltelijke mobilisatie van Leger en vloot een uitstekende proef is geweest om na te gaan, of onze weermacht* inder daad paraat is. Voor zoover daarbij fouten in de organisatie zijn gebleken, kunnen de oorzaken daarvan thans worden onder zocht, ten einde ze in de toekomst te ver mijden. Enkele leden verklaarden zich principieel tegenstander van het oplossen van con flicten door oorlogsgeweld. Zij wilden ons oorlogsapparaat terugbrengen tot een poli tiemacht en konden zich niet vereenigen met de voorgelegde begrooting welke in de omgekeerde richting gaat. De overige leden deelden deze principi- eele bezwaren niet. Vele leden verklaarden, de consequen ties te aanvaarden van de beslissingen, het vorige jaar gevallen, al hadden zij zich toen tegen een deei van die beslissingen verzet. Ernstig bezwaar hadden deze leden tegen het voorstel, den kapitaaldienst te verhoo- gen van 41.6 tot 98.8 millioen gulden. Met deze verhooging van 57.2 millioen ten behoeve van uitgaven, waarvan het vorige jaar niet gerept werd, konden zij zich niet vereenigen. Eenige leden merkten op, dat in dezen bijzonder ernstigen tijd <financieele over wegingen niet den doorslag mogen geven, maar dat :s lands onafhankelijkheid den voorrang moet hebben. Vele leden hadden met voldoening ge zien, dat de minister met voortvarendheid er naar streeft, den achterstand in de ma- terieele voorziening in te halen. Ook zij betreurden, dat de aangeboden begrooting aanzienlijk hooger is dan haar voorgang ster, doch zij achtten, zeker voor wat den gewonen dienst betreft, een sterke ver hooging van de uitgaven onvermijdelijk. Het bezit van een goede weermacht is voor ons land volstrekt noodzakelijk. De jongste gebeurtenissen hebben doen zien, dat een volk niet te zeer op den steun van bondgenooten rpoet vertrouwen. Dit voor beeld zy een aansporing, ons land naar vermogen weerbaar te maken. In deze crisis is pijnlijk gevoeld, dat wij nog niet gereed zijn met den opbouw van onze de fensie. Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat deze begrooting allerminst doet blijken van een krachtig streven naar zuinigneid, overal waar dit mogelijk is. Deze leden er kenden, dat de achterstand nog groot is en dat de prijzen van oorlogsmateriaal sterk zijn opgeloopen, maar daarmede zijn de verhoogingen van tal van posten voor de materieelvoorziening nog niet verklaard. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de bescherming tegen plotselinge over schrijding van de grens door gemoteriseer- GROOTE WIJZIGINGEN AAN SOCIALE ZAKEN. Ter uitvoering van het plan-Westhoff wordt een maatschappij opgericht. Ingewijden was het reeds eenigen tijd bekend, dat het groote cultuur-technische v verschaffingsplan, dat in opdracht van den minister van Sociale Zaken de inspecteur van de Werkverschaffing, ir. Westhoff, heeft ontworpen, o.m. het voor stel bevat om een maatschappij tot uit voering van werken op te richten. Alle voor werkverschaffing beschikbare staats gelden zouden de maatschappij worden toegevoerd en deze zou ais grooiwerk- geefster optreden en door dit optreden den werkloozen zoo weinig mogelijk den indruk geven, dat zij met de overheid te doen hebben en zoo dicht mogelijk de sfeer van het vrije bedrijfsleven te bena deren, gelijk dit bij hei Werkfonds reeds geschiedt. Naar wij thans vernemen worden :en departemente voorbereicfrgen getroffen voor de uitvoering van dit plan Een on derdeel van deze voorbereidingen konden wij gisteren reeds meedeelen: de jeugd- werkloozenzorg wordt in den vervolge als speciale crisisdienst onder de leiding ge steld van den heer G. W. F. van Hoeven, die daarnaast den levensmiddelendienst en de lichamelijke en geestelijke ontwik keling der steuntrekkende onder zijn be rusting houdt. De steunverleening, tot dusver even eens met de werkverschaffing tot één ge heel verbonden, komt onder het beheer van den heer mr. J. H. J. Schouten, hoofd commies aan het departement van Sociale Zaken. De heer Meyer de Vries, tot dusver hoofdinspecteur van de werkverschaffing, zal zich in de toekomst uitsluitend wijden aan de taak, die hij steeds met de meeste liefde vervulde: aan de uitvoering van de werkverschaffing zelf. Daarbij zal hij de de troepen niet voldoende is verzekerd. De onderdeelen, welke met de grensbewaking zijn belast, zijn te ver van de grenzen ge legerd. Naar het oordeel van sommige leden moet onze Oostgrens worden versterkt met per manente werken, in den trant van de Fransche Maginot- of de Duitsche Siegfried- linie. Tegen dit denkbeeld werd door anderen leden aangevoerd, dat het in strijd is met onze zelfstandigheidspolitiek. Wil men ves tingwerken, dan ook naar alle zijden, maar dit is onbetaalbaar. Verscheidene leden, die van oordeel waren, dat onze weermacht moet steunen op de gansche bevolking, betreurden, dat de minister niet krachtiger optreedt tegen pogingen tot fascistische beïnvloeding van onze marine. Vele leden maakten bezwaar, dat aan het Nationaal Jongeren verbond bij gelegen heid van vlootrevue's herhaaldelijk de regeling van de ontvangst der gasten wordt overgelaten, waarbij het de gelegenheid te baat neemt om nadrukkelijk voor eigen zaak propaganda te maken. Verscheidene dezer leden achtten het volkomen onjuist, dat deze organisatie van jongeren, die een felle campagne voert tegen de sociaal- democratie, voor de opluistering van haar openbaar optreden telkens de beschikking krijgt over de medewerking onzer Marine. De weermacht is er voor het geheele volk niet alleen voor het N.J.V. en dat deel van ons volk dat aan het N.J.V. sympathie toe draagt. Eenige leden gaven uiting aan hun inge nomenheid met het feit, dat de Regeering het verbod voor militairen en ambtenaren ten aanzien van het lidmaatschap van de S.D.A.P. en het N.N.V. heeft opgeheven. Zij achtten het echter billijk, dat de Regeering, een zelfden maatregel treft ten aanzien van de communistische partij, die zich immers stelt op het standpunt van de onvoorwaar delijke verdediging van Nederlands onaf hankelijkheid (1) Somige leden achtten het met het oog op de voedselvoorziening in tijden van bui tengewone spanning of oorlog van het grootste belang, dat in ons land veel meer graan wordt verbouwd. Zij achtten de on verwijlde indiening van een wetsontwerp betreffende de bodemproductie noodzake lijk. Gevraagd werd, welke maatregelen zijn en zullen worden getroffen voor de vor ming van voorraden van levensmiddelen en oorlogsbehoeften. Verschillende leden vestigden nogmaals de aandacht op de moeilijke positie, waarin de oud-gepensionneerden, de militaire we duwen en oud-marinewerklieden verkee- ren. Verscheidene leden merkten op, dat het bij de uitwerking en de toepassing van de gewijzigde Dienstplichtwet met den dag duidelijker blijkt, nat de aanvulling van het officierskorps groote moeilijkheden op levert. Sommige leden wezen er op, dat er een nijpend tekort bestaat aan goed geschoold kaaer voor de opleiding van de dienst plichtigen. Zij meenden, dat hieraan moet worden geweten, dat aan de opleiding van de manscnappen nog veel ontbreekt. Men achtte het niet juist, dat burger- architecten geheel zijn uitgesloten van den bouw van nieuwe kazernes. Vele leden zouden gaarne worden inge licht omtrent de organisatie van de lucht verdediging in den ruimeren zin, waar onder zij dus begrepen niet alleen den eigenlijken luchtvaartdienst, maar ook den luchtwachtdienst, den zoeklichtendienst en de luchtdoelartillerie. uitvoering van het plan-Westhoff voorbe reiden om, indien dit eenmaal is verwe zenlijkt, de verbindende en controleeren- de schakel te vormen tusschen het depar tement van Sociale Zaken eenerzijds en de Maatschappij tot Uitvoering van Werken anderzijds; aan het hoofd van welke laat ste de heer Westhoff zelf zal staan. „Tyd". „HET ASSURANTIEKANTOOR" L.T.B. Van deze te Leiden gevestigde Instelling ontvingen wij het goed verzorgde jaarver slag over het afgeloopen boekjaar. Daarin zijn opgenomen de uitvoerige verslagen van alle Verzekeringsinstellin gen, welke tot de Directie van dit kantoor behooren. Uit de resultaten.blijkt, dat alle Instel lingen zich in een voortdurende groei mo gen verheugen. De premiecijfers voor het risico der Land- en Tuinbouw-Ongevallen-Wet („Boeren- en Tuinders-Onderlinge" L.T. B.) waren als volgt: jaarloon Landbouw en Veeteelt 1.60 per 100. Tuinbouw etc. 1.100. Zuivelfabrieken 1.100. Bloembollenbedrijven „0.60 „100. Administratiebedrijven 0.40 100. Verhooging door jaarlijksche administra tie of andere onkosten bestaat niet. Het premiecijfer voor het risico der Ziektewet („Bedrijfsziekenkas voor Land en Tuinbouw" L.T.B.) bedraagt 1.70 per 100.jaarloon voor alle bedrijven. Bijkomende kosten zijn hier evenmin. De Directie verheugt zich in het bijzon der over de uitbreiding der Vrijwillige On gevallenverzekering voor de werkgevers zelf en hun inwonende zoons, omdat deze buiten den wettelijken verzekeringsplicht vallen. Hiervan is het verzekerd bedrag reeds gestegen tot ƒ2.228.160. De jaarpremie blijkt daarvoor als volgt te zijn: jaarloon Landbouw en Veeteelt ƒ1.75 per ƒ100. Tuinbouw etc. 1.25 100. Bloembollenbedrijven 1.100. De voordeelen zijn gelijk aan de wet telijke verzekering, terwijl bovendien ge dekt is het risico van ongevallen buiten het bedrijf. Bovendien blijkt, dat alle leden gratis verzekerd zijn tegen het risico der z.g. Wettelijke Aansprakelijkheid i.g. de Artt. 1401 tot 1407 v. h. Burgerlijk Wetboek. De resultaten van Brand- en Hagelver- zekering waren ook gunstig en de Direc tie wijst er met voldoening op, dat het re servefonds van de Hagelverzekering het kwart millioen is gepasseerd (ƒ2.252.777,11). De groei der Varia-afdeeling houdt ook sterk aan en bereikte thans reeds in het derde jaar van haar bestaan een premie inkomen van 12.329.74 tegen het jaar te voren 6.533.48. De L.T.B. mag zich verheugen in het be zit van finantieel krachtige Verzekerings instellingen, die het vertrouwen van onze boeren en tuinders tenvolle verdienen. DE JODEN!.... Het lid der Tweede Kamer, de heer M. graaf de Marchanfc et d'Ansembourg, heeft de volgende vragen gericht tot den Minis ter van Justitie: 1. Heeft de Minister kennis genomen van een op 14 dezer gepubliceerde, kennelijk van de betrokkenen zelf afkomstige mede- deeling van den navolgenden inhoud: Hedenmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter de burgemeester. Af wezig met kennisgeving de heer Starren- burg. Bij de ingekomen stukken is o.a. goed keuring van het raadsbesluit tot het lee- nen van het werkfonds van 10.500. voor het uitvoeren van een schoeiing in de Zuidbuurt. Van den Minister van Financiën is in gekomen het bericht, dat de uitkeering uit de gemeentefonds-belastingen dit jaar 3000 minder zal bedragen. Waar deze mededeeling eerst ontvangen is na het ontwerpen van de begrooting 1938 snijdt deze verlaging belangrijk in de eindcijfers. Van „Sociale Zaken" is toestemming tot het verstrekken van dezelfde kolentoeslag aan werkloozen als vorig jaar. De voor zitter stelt voor op dezelfde wijze voort te gaan. Aldus besloten. Van den Raad van Staten is bericht in gekomen, dat het beroep van J. de Vries inzake bebouwing van den Vrouweweg op 23 Nov. a.s. zal behandeld worden. De Burgemeester wordt hiertoe als vertegen woordiger voor de gemeente aangewe- De ingekomen stukken worden verder voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt nu de aanbieding van de Gemeentebegrooting en de begrooting voor het waterleidingbedrijf voor 1939 en de benoeming van de commissie van on derzoek. De begrooting voor het waterleidingbe drijf is totaal 15.389.90 voor den gewo nen dienst en 13.472.43 voor den kapi- taalsdienst. Omtrent de gemeentebegrooting moet de voorzitter tot zijn spijt mededeelen, dat B. en W. deze niet sluitend hebben kunnen maken en met een tekort van 8627.98 sluit, zoodat ook deze begrooting weer met een rijksbijdrage zal moeten worden ge steund De voorzitter zegt, dat dit ontstaan is on danks de tegemoetkoming van de school besturen van de bijzondere scholen, die voor het bedrag voor dit jaar van f 14.59 genoegen hebben genomen met ƒ11. voor den Zuidbuurt en 12.voor den H. Rijndijk. Er zal nog wel getracht worden met de uitkeeringen uit het Werkfonds een zeer groot gedeelte weg te werken. „De permanente commissie tot de alge meene zaken van het Nederlandsch-Israë- lietisch Kerkgenootschap heeft in hare vergadering van Zondag 9 October 1938 weder uitvoerige besprekingen gewijd aan aanvallen, in enkele organen tegen de Jo den en het Jodendom in Nederland ge richt. Er is volmaakte overeenstemming tusschen de permanente commissie en het Comité voor bijzondere Joodsche belangen omtrent den aard der daartegen te volgen gedragslijn. Uiteraard kan publiciteit aan de bereids genomen en nog te nemen be sluiten niet worden gegeven?" 2. Is de Minister bereid een onderzoek in te stellen naar de in bovengenoemde me dedeeling bedoelde niet voor openbaarma king vatbare besluiten, welke ongerust- hed wekken in breede kringen van het Nederlandsche Volk en is de Minister be reid het resultaat van zijn onderzoek te deelen? Bij ons wordt er heelemaal geen ong®- rustheid gewekt, als een aangevallen groep Nederlandsche staatsburgers midde len beraamt, om zich tegen dezen aanval te verzetten en dat doet in eigen besloten kring en daarvan dus geen publieke me- dedeelingen verstrekt. Geeft de N.S.B. publiciteit aan èl haar besluiten?! Nu zal men wel weer zeggen, dat „politiek Katholicisme" en Jodendom sa mengaan wy antwoorden hierop, dat een Katholiek niet meedoet aan een Joden- hetze, welke dan ook! Tot leden van de Commissie van Onder zoek voor de Begrooting 1939 worden ge kozen de heeren Berg, Meydam en de Groot. Als deze heeren hunne benoeming aan vaard hebben, dringt de voorzitter op spoed aan bij het onderzoek. Aan de orde komt nu voorstel van B. en W. ot wijziging van de verordening re gelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der veldwachters. Deze wijzigingen en aanvullingen gelvien in hoofdzaak bij nieuwe aanstelling. Wordt z. h. s. aangenomen. Vervolgens stellen B. en W. voor het crediet te verhoogen tot het maken van een betonschoeiing in de Zuidbuurt. De voorzitter zegt, dat het wel bekend zal zijn, dat bij de aanbesteding een in schrijving was van 14.900, van 16.600 en de hoogste van ƒ23.685. De betonschoeiing kan dus niet voor het toegestane crediet va ƒ10.500 gemaakt worden. Waar de verbreeding van den Zuidbuurt- sche weg niet kan geschieden zonder deze beschoeiing, is er voor B. en W. aanleiding geweest het crediet te verhoogen. Voor de behandeling van deze zaak stelt de voorzitter voor in geheime zitting te gaan. Na een uur beraadslagen, wordt de ver gadering heropend en wordt een voorstel van B. en W. medegedeeld: aan het Werk fonds een verhoogd crediet te vragen tot ƒ17.000.—. Het voorstel wordt aangenomen met 7 stemmen voor en 1 tegen (de Groot). De heeren Paardekooper en Wessel had den op het einde van de geheime zitting de vergadering verlaten. De reclames straatbelasting worden aan gehouden tot het einde van het dienstjaar. Bij de rondvraag vraagt de heer Berg de uitkeering van de kolenbon in dezelfde week uit te keeren als deze geldt. B. en W. zullen dit nader overwegen en als er geen administratieve moeilijkheden zijn, zal dit toegestaan worden. De heer Tijssen wijst op noodzakelijke herstelling van de Schoolbrug, d.i. de brug over Meerburg, toegang gevende tot de bijzondere school. De voorzitter zegt, dat dit onderhoud niet bij de gemeente behoodt, maar bij het schoolbestuur of misschien ook bij het kerkbestuur. Hierna wordt de vergadering gesloten. Wij weten, dat ,De Leidsche Courant" in zeei vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is. dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaariijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan afconné's op „De Leidsche Courant" oi aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleead, iederen daq een ev -oplaai van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de aboQné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6