Academienieuws Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 HET KATHOLIEK WINTER- PROGRAMMA „DE SABIJNSCHE MAAGDENROOF" Terwijl de winter nog nauwelijks is aangekondigd en nog een enkele schoone, zelfs zonnige dag het leven veraange naamt, heeft „Katholiek Leiden" den eers ten avond van het winterprogramma reeds gevierd. En het was niet te verwonderen, dat na het groote succes, dat het eerste katho lieke winterprogramma reeds had opge leverd, de inzet van het tweede al direct voortreffelijk mocht worden genoemd. De groote Stadsgehoorzaal was geheel met belangstellenden gevuld om getuige te zijn van het optreden van Jan Musch en diens gezelschap in de vermakelijke klucht: „De Sabijnsche Maagdenroof". Onder de aanwezigen waren talrijke geestelijken uit Leiden en omgeving, waaronder de Deken van Leiden, de hoog- eerw. heer A. H. M. J. Homulle en de Zeereerw. heeren Pastoors Th. Beukers en S. Smitz O.F.M. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter van „Katholiek Lei den" den heer W. Kriek, die alle aanwe zigen van harte welkom heette en zeide, dat het succes van het vorige jaar dit tweede winterprogramma had doen ont staan. Ook met dit programma is de com missie ten volle geslaagd en deze volle zaal ziende, verheugt spr. zich over de spontane medewerking. Spr. is ervan overtuigd, dat dit winterprogramma het vorige nog zal overtreffen. Spr. wenschte allen een genoegelijken avond en verklaarde daarmede het twee de winterprogramma voor aangevangen. Tenslotte wekte spr. allen op tot steun aan de R.K. Bibliotheek, welke nu ook een buitendienst heeft en herinnerde aan den grooten Christus Koning-avond op a.s. Zondag, waarop Pater Otten zal spre ken over: „Koning van Liefde" en waarop zooveel mogelijk katholieken aanwezig moeten zijn om te protesteeren tegen de geloofsvervolgingen in het bui tenland. Hierna ging het gordijn op voor de op voering van „De Sabijnsche Maagden roof." Het is een oud stuk, dat het gezelschap van Jan Musch voor het voetlicht" bracht, maar dat van zijn aantrekkingskracht op het publiek nog aUijd niets schijnt te hebben verloren. Het behoort tot het genre dat de Duitsche blijspelschrijvers in het begin van deze eeuw zoo vruchtbaar hanteerden. Het was het genre verwikkelingsblij spelen van Gustav Moser en vele anderen, welke jaren lang niet alleen bij het be- roepstooneel, maar ook en misschien wel vooral bij het dilettanteniooneel Jriamfen vierde. Tot dit genre behoort ook „De Sabijn sche Maagdenroof,' dat het al eenige decenniën op de plankèn heeft uitgenou- den en nog altijd niet is uitgespeeld. Het heet een verwikkelingsblijspel en feitelijk is het dit ook, maar het biedt zoo sterk de mogelijkheid tot thargeeren dat het daarbij heel spoedig overgaat van het genre blijspel in de dolst denkbare klucht, waartoe de houding van een opgewekt publiek geroutineerde tooneelspelers ge makkelijk opwekt. Dit nu was gisteravond in verdubbelde mate het geval. Reeds vanaf het begin toonde het publiek zich zoo ingenomen met dit vermakelijke spel, dat al dadelijk de lachsalvo's door de zaal daverden. Dat dit voor Jan Musch en de zijnen aanlei ding werd om de dwaasheden nog eens wat extra aan te dikken, laat zich begrij pen. En de vreugde steeg tot het onbe daarlijke naarmate het spel vorderde. Natuurlijk ging Jan Musch zelf als de tooneeldirecteur Striese hierin voorop. Hij had den gymnasiumleeraar, prof. Goll- witz, weten over te halen, een stuk, dat deze in zijn studententijd geschreven had, aan hem ter opvoering af te staan. Dan beginnen de verwikkelingen met een las tige vrouw en schoonmoeder, die hiervan vooral niets mag weten, met een nieuws gierige dochter, die met alle geweld de geheimen wil kennen uit haar man's vrij gezellen] aren, zoodat deze tenslotte maar iets oplepelt, wat hij zoo juist van een ietwat verloupen vriend heeft vernomen, wiens vader ook nog op de proppen komt, terwijl er voorts nog een idylle groeit tusschen dien vriend en de ongetrouwde dochter des huizes Gollwitz, Paula. Daar- tusschen Zweeft nog een prachttype van een dienstbode, op onverbeterlijke wijze vertolkt door Elly van Stekelenburg, die al een even groot aandeel had ha het kluchtige als Jan Musch zelf. Maar om Jan Musch zelf draaide na tuurlijk de grootste belangstelling. Hij speelde de rol van den tooneeldirecteur met de hem eigen losheid en.... char geerde er lustig op los. zoodat de eene lach na de andere door de zaal rolde. Maar bijzonder dienen ook te worden genoemd Rosa, het dienstmeisje (Elly van Stekelenburg) en Mevrouw Gollwitz (Lize van der PollHamakers) die wel een zeer prachtige vertolking gaven. De ove rige rollen vielen echter evenzeer te roe men. Eén fout kleeft er echter aan de Stads gehoorzaal, welke wel zeer moeilijk te verbeteren schijnt te zijn en dat is het geluid. Ondanks de zeer goede geluidsverster king door de firma van Remundt was in het midden der zaal soms weinig van het gesprokene te verstaan. De acoustiek der Stadsgehoorzaal eischt dringend verbete ring. De- eerste avond van het tweede win terprogramma eindigde met een gezellig bal onder leiding van den heer Evert Casteleijn, die alle aanwezig gr-tis oe geheimen van de Lambeth Walk instru eerde. Om klokslag 2 uur kwam het einde van dezer, kostelijker avond. LUCHTBESCHERMING VOOR DE BURGERBEVOLKING. Er bestaat nog steeds behoefte aan medewerkers voor den actieven beschermingsdienst. Reeds herhaalde malen is in dit Blad vanwege het bestuur van de afdeeling Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescher ming gewezen op het nut en de noodza kelijkheid van het organiseeren van een beschermingsactie voor en door de bur gerbevolking tegen luchtaanvallen. Deze actie kan tweeledig zijn: zij kan uitsluitend gericht zijn op de organisatie van beschermende maatregelen voor zich en zijn gezin, de zoogenaamde passieve verdediging, doch zij kan ook bestaan in het zich ter beschikking stellen voor hulp verleening op verschillend gebied (brand weer, eerste hulp bij ongelukken, gas-ont- smettingsdienst, e.d.). Voor beide is even wel eenig inzicht in het. luchtbescher- mmgsvraagstuk en wat daarmede samen hangt volstrekt onontbeerlijk. De recente oorlogsdreiging heeft velen hun onwetend heid op dit gebied doen inzien en hen er toe gebracht zich aan te melden voor een der cursussen, welke onder auspiciën van de Ver voor Luchtbescherming worden ge geven. Juist hedenavond begint voor een 150- ta: deelnemers een nieuwe cursus, welke zeven avonden zal omvatten en er zijn nog vele gegadigden voor een parallelcur sus. Ook in onderwijskringen: bestaat voor deze materie, dank zij vooral de van over heidswege in het leven geroepen commis sie onder voorzitterschap van den heer H. A. Vriend, veel belangstelling: daar vangt binnenkort een in acht groepen geplitste cursus aan, waaraan in totaal 400 leer krachten deelnemen. Doch ondanks deze c.oor haar noodzake lijkheid verheugende toename blijft het aantal gegadigden nog steeds te gering. Wil dit hulpverleeningsapoaraat dat in geval van nood ter beschikking staat van het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst, commissaris R. J. Meyei behoor lijk functioneeren, dan dient het te be schikken over een 3500-tal burgers en bur geressen. die zich in dienst stellen van hun stad en hun stadgenooten. Verscheidene industrieelen en hoofden van diensten gaven een goed voorbeeld van burgerzin door hun personeel in de gelegenheid te stellen kösteloos aan deze cursussen deel te nemen. Wij zijn er van overtuigd, dat meerde ren, zoowel bedrijfsleiders als particulieren in beginsel bereid zijn dit voorbeeld na te volgen, doch door verschillende oorzaken verzuimden hun principieele bereidheid in een daad om te zetten. Moge de overweging, dat luchtbe scherming beteekent bescherming van zich en zijn medeburgers en dus is een algemeen Leidsch belang, de stu- mulans zijn, welke het voornemen doet groeien tot die daad. Het secretariaat is gevestigd- Boerhaave- laan 37. HOE DE WILDE BUS DE SPOORWEGEN BECONCURREERT Vierhonderd reizigers per dag minder voor de spoor Naar wjj vernemen is, sedert de wilde autobusdienst tusschen Leiden en Den Haag in werking is getreden, het reizigers ver voer tusschen Leiden en Den Haag met ongeveer 400 reizigers per dag verminderd Ook het vervoer op de beide tramwegen liep terug, en eveneens is het verkeer in Den Haag bij spoor- en tramwegen ver minderd. Zooals bekend zal morgen 27 October de President van de Haagsche Rechtbank mr. A. S. Rueb op verzoek van de Ned. Spoor wegen en Haagsche tramweg Maatschappij uitspraak doen omtrent de stopzetting wil de busdiensten tusschen Rotterdam-Den Haag—Den HaagLeiden. De minister van Justitie heeft bepaald dat de politie alle wilde busdiensten waar over in kort geding is beslist, dat deze stop gezet moeten worden, met alle middelen het rijden moet beletten. DE SPOORHAVENBRUG AAN DEN HAAGWEG. Naar wij vernemen zal binnenkort nu de plannen voor een nieuwe brug over de Spoorhaven aan den Haagweg zijn goed gekeurd en overeenstemming tusschen de betrokken instanties is bereikt een aan vang met den bouw van een nieuwe brug gemaakt worden. De nieuwe brug zal een electrisch be wogen hef brug worden met een rij vlak van negen meter, (nu 3.44 m.) terwijl aan beide zijden een voet van 2 meter komt. De kosten voor den bouw van deze brug zullen door het Rijk, de gemeente Leiden, en de Ned. Spoorwegen gedragen worden. De bediening der brug zal niet zooals nu door de spoorwegen, maar door de gemeen te plaats hebben. De bouw zal door den Rijkswaterstaat geschieden. STICHTING LEIDSCH BORGSTELLINGSFONDS. Een Leidsch initiatief, dat veel navolging vond. Heden is het 10 jaar geleden, dat de Slichting Leidsch Borgstellingsfonds, met medewerking van particulieren, instellin gen van weldadigheid en het gemeente bestuur, werd opgericht. Moge dit op zichzelf geen aanleiding zijn om in een afzonderlijk bericht bij stil te staan, het feit, dat deze stichting, welke het eerste jaar van haar bestaan onder le'ding stond van Prof. mr. D. van Blom en daarna tot op heden van Mr. P. A. Pijnacker Hordijk, alom in ons land de aandacht heeft getrokken en navolging heeft gevonden, geeft wel aanleiding om hetgeen zij gedaan heeft aan een nadere beschouwing te onderwerpen. In deze 10 jaar zijn niet minder dan 5000 leeningen verstrekt tot een bedrag van rond 400.000,—. Deze credieten wer den verleend in nauwe samenwerking met de Gemeentelijke Hulpbank en betreffen voornamelijk hulp aan arbeiders, werk zaam in het particulier bedrijf. Deze menschen, die veelal op den rand van hup inkomen leven en wier financieel evenwicht in het huishoudelijk budget bij ziekte, werkloosheid en dergelijke spoedig is verstoord, worden door een klein crediet veelal met een weke- lijksch bedrag af te lossen in staat ge steld hun moeilijkheden het hoofd te bie den. Door deze zelfhulp wordt menigmaal een gang naar een liefdadige instelling of r.aar een woekeraar voorkomen en wor den deze economisch en sociaal zwakken in hun veelal moeilijken levensstrijd ge steund. De verliezen op de verleende cre dieten waren zeer gering en bedroe gen slechts 1/2 pet. van het totaal verstrekte bedrag. Hieruit blijkt, dat degenen die geholpen werden, dit in derdaad ook waard zijn geweest. De gunstige werking van' het fonds had tot gevolg, dat o.a. in Alkmaar, Arnhem, Apeldoorn, Dordrecht, Eindhoven, Gouda, Groningen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Utrecht en Zutphen, naar Leidsch model een dergelijk fonds werd opgericht, ter wijl binnenkort Enschede dit voorbeeld zal volgen. Hierbij is het evenwel niet gebleven, want door de bereikte resultaten rijpte te Leiden het plan, om, in navolging van een arbeiders-borgstellingéfonds, ook ten behoeve van den kleinen handeldrijven- den en industrieelen middenstand een der gelijk fonds op te richten. In 1935 volgde clan ook de oprichting van de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds voor den middenstand in het ambtsgebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, met als gevolg, dat naar dit voorbeeld 32 regionale middenstands bcrgstellingsfondsen -in ons land zijn op gericht. Ten slotte heeft dit Leidsche maat schappelijk werk tot bestrijding van den woeker, tot gevolg gehad, dat te Leiden het initiatief werd genomen tot oprich ting van de Nederl. Vereeniging voor Volkscredietwezen en Woekerbestrijding, v/elke vereeniging het centrum is gewor den van alle sociale credietstellingen in ons land. In nagenoeg alle gevallen van oprich ting of reorganisatie van sociale volkscre- dietbanken of arb. borgstellingsfondsen is men te Leiden advies komen in winnen en de praktijk komen aanschouwen. Behalve door het verleenen van een voorschot, is door het Leidsch Borgstel lingsfonds aan velen, die in schulden wa ren verwikkeld geraakt, hulp verleend door adviseerend en bemiddelend op te treden. Het secretariaat der Stichting is gedu rende deze 10 jaren waargenomen door den heer P. A. van Aggelen, Nieuwsteeg no 4 te Leiden, waar nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. DE VERKOOP VAN HET LIDO- THEATER. Het bericht, dat de directeur van het Li- do-theater, de heer Harmtann zijn theater zou hebben overgedaan aan den heer van Kleef welk bericht wij ontleenden aan het „Nieuwe Weekblad voor de Cinema tografie" wordt door den heer Hartman ten stelligste tegengesproken. Wel zijn met genoemden heer van Kleef onderhandelin gen gaande, welke onderhandelingen zelfs in een vergevorderd stadium verkeeren, maar tot op dit oogsnblik zijn deze nog niet geëindigd, zoodat de verkoop nog niet heeft plaats gehad. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6503. Alkemade van Bragt. Noordwijk, Nieuwe Zeeweg 47. Bloembol- ienkweekerij, handel en export. Door den eigenaar van bovengenoemde zaak, den heer A W. C. Alkemade, wordt tevens han del gedreven onder den naam: Exporthuis Noordwijk. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten: de dames T. F. v. d. Feen, Den Haag, A. A. Labberton, Den Haag, B. J. W. Boot, Den Haag, A. M. van Twisk, Epe, en de heer Th. G. L. O. van Kretschmar,' Den Haag. Voor het examen van apothekers-as sistent zijn geslaagd: de dames C. J. Over- hagen, Rotterdam, A. Römer, Rotterdam, N. M. Curtie, Den Haag. Van onze Adverteerders RIETMEUBELMAGAZIJN Fa MEYERS. In perceel Nieuwe Rijn 26 opende de firma Meyers, die vroeger reeds jaren een zaak in deze straat dreef, een nieuwen win kel in rietmeubelen, mandenwerk en aan verwante artikelen. Het pand is grondig gerestaureerd en door de fraaie expositie van allerlei riet werk maakt het geheel een gunstigefi in druk. In rietmeubelen, wiegen, manden, doozeq voor kousen, boorden en handschoenen, vindt men hier een groote keuze, terwijl er tevens een gruote collectie theemutsen en poppen aanwezig is. Een speciaal door den heer Meyers ontworpen en vervaardigde hanglamp van riet doet het bijzonder goed. Vooral met het oog op den komenden St. Nicolaas-t'jo vindt men hier een aar dige collectie artikelen, waaruit beslist keus valt te maken. CORRESPONDENTIE. „Een vurig lid der Katholieke Kerk", 't Spijt ons, dat u ons uw naam niet be kend maakt. Wij voelen, vanzelfsprekend, voor de gedachte, die aan uw schrijven ten grondslag ligt, hoewel wij 't niet met de negatieve conclusie in den laatsten zin eens kunnen zijn. U leze in dit nummer een artikel van rector Beune, dat, dunkt ons, is geschreven in uw geest: protesteer door positief getuigen, in welk getuigen het meest essentieele moet zijn de persoon lijke beleving van x>ns heilig Geloof. Binnenland MIST OP DE EUROPEESCHE VLIEGVELDEN. Niet alleen over ons land hing geduren de den afgeloopen nacht en dezen morgen een zware mist, welke het luchtverkeer ernstig stagneerde, maar ook in het bui tenland heeft men met nevel te kampen gehad. Schiphol lag wel in vrij zwaren mist, maar de machines konden nog ver trekken en landen. De vliegvelden in En geland waren echter volkomen onbereik baar, zoodat verschillende internationale diensten niet werden uitgevoerd. Dc vrachtmachine van de K. L. M., wel ke itderen nacht naar Croydon vertrekt, kon niet startei, terwijl de ochtenddiensten gewacht hebben totdat de mist tegen den middag eenigszins optrok en de voornaam ste Engelsche vliegvelden bereikbaar wa ren. Hedenmiddag werden de meeste diensten weer normaal uitgevoerd. BQERDERIJBRAND. Te Kropwolde, gemeente Hoogezand, is vannacht brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer J. Nieb'oer, be woond door K. Norder, staande achter de kerk aldaar, welke boerderij tot den grond toe afbrandde. De bewoners moesten half gekleed het brandende perceel verlaten. Er ging veel koren verloren. Twee paarden en een koe konden met de grootste moeite gered wor den. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade. Burgemeesterbenoeming. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester der gemeente Didam: H. A. B. de Leeuw, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Am- merzeden. Buitenland NIEUWE AANVALLEN OP DEN CLERUS IN DUITSCHLAND. Bidden voor den vrede een misdaad! BERLIJN, 26 Oct. (ANP). Het „Schwarze Korps" doet opmeuw buiten gewoon heftige aanvallen op de geestelijk heid. Het blad keert zich vooral tegen „de politieke priesters, die stelselmatig van de beslissenden uren der natie proiiteeren om te trachten hun plan, dat tegen volk en rijk gericht is, ten uitvoer te brengen." Het Vaticaan wordt ervan beschuldigd te hebben gespeculeerd op de mogelijke in eenstorting van het Derde Rijk en te heb ber. geprofiteerd van de internationale crisis om den strijd tegen Duitschland en Hitier aan te binden. Het blad is er ver ontwaardigd over, dat tijdens de Tsjecho slowaaksche crisis Roomsch-Katholieke priesters getracht hebben „het volk bang te maken en zijn houding tegenover Hit- Ier te wijzigen". De politiek van het Va ticaan stond steeds aan de zijde van Praag: de Osservatore Romano heeft het demo cratische regime van Benesj geroemd. Het blad herinnert er tevens met ver ontwaardiging aan, dat in een oproep, ge- teekend „door het voorloopig bewind der Duitsche Evangelische Kerk", de geloovi- gen werden uitgenoodigd op 30 September te bidden voor het behoud van den vrede. Deze gebeden zijn uitingen van verraad en deze misdadigers moeten worden uit geroeid, aldus het blad. HET TSJECHOSLOWAAKSCHE ANTWOORD AAN HONGARIJE. Verschillende eischen ingewilligd. PRAAG, 26 Oct. (ANP). In het ant woord der Tsjechoslowaaksche regeering v/ordt de Hongaarsche eisch tot bezetting van de streken, over welker afstand Over eenstemming bestaat, ingewilligd. Voor gesteld wordt echter, dat wat meer tijd 'Aordt toegestaan voor de verwijdering van al het materiaal enz. De Hongaarsche regeering had een week ak termijn ge noemd. Het antwoord van Praag stelt over- 'LEIDEN. Geboren: Cornelis Jacobus, z. van H. S. Bos en J. C. Klein Peter Cornelis, z. van K. Chr. Winkler en J. Kruyt Jaco bus Bernardus, z. van P. de Groot en D. de Jong Jacobus Anthonius Hyacinthus, z. van C. H. v. Kampen en J. M. Schrader. Overleden: A. de Graaf m. 80 j. leg tusschen militaire vertegenwoordi gers van beide landen voor. Ook wordt het beginsel van arbitrage aanvaard voor de streken, die Tsjecho- Slowakije weigert af te staan. Daar de Hongaarsche nota voorstelde Polen als buurstaat te hooren, wenscht de Tsjecho slowaaksche regeering, dat in dat geval ook Roemenië geraadpleegd zal worden. REGEERINGSCRISIS IN ROETIIENIE. Over het antwoord van Boedapest. PRAAG, 26 Oct. (A.N.P.). Twee leden der autonome regeering voor Subkarpa thisch Rusland, Edmund Bacinsky, de mi nister van binnenlandsche zaken en Ju lius Revay, de minister voor verkeer zijn afgetreden. Na een gisteren gehouden ministerraad, waarin de centrale regeering van Praag en de autonome regeeringen voor Slowa kije en Subkarpathisch Rusland waren bijeengekomen, voor een bestudeering van de kwestie der onderhandelingen met Hongarije, heeft zich een oneenigheid voorgedaan in de regeering van Subkar pathisch Rusland: Bacinsky en Revay ver klaarden zich tegen het denkbeeld van een volksstemming in Subkarpathisch Rusland, waartoe de minister-president Andrej Brody en minister Stefan Fencik bereid warén. Tenslotte zou de ministerraad gisteren hebben besloten Hongarije een arbitrage door Duitschland, Italië, Polen en Roeme- r.ië voor te stellen. Dat zou ook de in-, htud zijn van de nota, welke Tsjwalkows- ky, vanochtend heeft overhandigd aan den gezant van Hongarije te Praag. POSTZEGELS MET BEELTENIS VAN BENESJ UIT DEN OMLOOP. PRAAG, 26 Oct. (A.N.P.). De Tsjechoslowaaksche autoriteiten hebben de postzegels, welke de beeltenis dragen van oud-president Benesj, en. welke uit gegeven zijn ter gelegenheid van den a.s. twintigsten verjaardag der republiek, aan den omloop doen onttrekken. DE TOESTAND TE HANKAU. HANKAU, 26 Oct. (A.N.P.) De on geveer 1000 vreemdelingen, die nog te Hankau verblijven, bevinden zich allen veilig en wel in de vluchtelingenzóne, waar het volkomen rustig is. De branden nemen geleidelijk af, waar toe een gestadige motregen, die overigens de ellende der Chineesche vluchtelingen nog vergroot, bijdraagt. Tot dusverre is in de z.g. administratieve wijk slechts één gebouw in de lucht gevlogen. De Britsche marinetroepen hebben de ontplofbare stoffen van alle andere gebouwen verwij derd. De telefoonverbindingen zijn voor hot meerendeel verbroken. Een Japansche vlootofficier heeft de verzekering gegeven, dat dc geneutrali seerde vluchtelingenzóne geëerbiedigd zal worden. Zware branden in de stad. TOKiO, 26 Oct. (AN.PJ Ga corres pondent van Dcmri heeft een b-'sc'uij- ving gegeven van den toesta.ii in Han kau. na de be^ig door de Tapansche ir.^pen en zeg., dal de stad een ''el ge lijkt. Zoowe1 in Hankau, Wo-dsjar.g als T?;>..yang woeden zware branden, zonder dat iemand pogingen in het werk s'elt deze te blussc 'en Het Japansche coi su- lan'.-generaal, he. hoofdkwartier van cie Jo^.i.sche landingstroepen te Han.vé. i, 's ci>* blazen. O >k het centrale bureau van de Kwo Min Tang en de tj/eilabriekcr. te Hanyang staan in brand. Volgens de „Yomioeri" zal op 3 No vember a.s. een plechtigheid gehouden worden ter viering van den Japanschen triomphanlclijken intocht in Hankau. AMSTERDAM 26 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 158 vette kalveren: le kw. 7278 ct. (enkele hooger), 2o kw. 6872 ct., 3e kw. 5864 ct., per K.G. levendgewicht. 30 Nuchtere kalveren 812 per stuk. 106 Varkens: Vleesch- varkens, wegende van 90110 K.G. 64—65 ct, zware varkens 6263 ct., vette varkens 6162 ct. per K.G. slachtgewicht. Vette kalveren zeer matige aanvoer, sleepende handel en hoogere prijzen, nuchtere kalve ren zeer matige aanvoer, vlugge handel, prij zen voor de mindere soorten iets hooger, Varkens zeer matige aanvoer, zeer stille handel, prijzen als Maandag. WOERDEN. Kaasmarkt. In ver band met de jaarlijksche koeienmarkt wordt de kaasmarkt van Woerden op Vrijr dag a.s. gehouden. W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8.77 Berlijn 73 67i/2 Parys 4.901/2 Brussel 31.091/., Zwitserland 41.71 Kopenhagen 39 15 Stockholm 45.20 Oslo 44 O7I/2 New York 1.833/.| Praag 6.36

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3