Brand aan boord „Deutschland" STADS NIEUWS Leidenaars worden oud Onderwifs AGENDA Echtpaar nam verkeerden trein WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.5Ü per kwartaal. Bij onze agenten *0 cent per week; f 2.CO per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER? REGEN E NWIND. De Bilt seint: Verwachting: Tot krachtig of stormach tig toenemende Westelijke tot Noordelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Regen; later in buien. Zachter des nachts, overdag in het Westen kouder en in het Oosten zelfde temperatuur. Hoogste barometerst.: 764.4 te Valencia. Laagste barometerst.: 745.8 te T'norshaven. Het hoogedrukgebied over Centraal Europa nam sterk in beteekenis af. Rond dt Oostzee en over Duitschland bleef het somber betrokken wee--, doch de nachte lijke temperaturen waren in deze omgeving niet zoo laag als gisteren. Over Zuid- Duitschland, het Zuidoosten van ons land en Noord-Frankrijk vroor het nog licht. Het gisteren genoemde oceanische hooge- drukgebied heeft zich over het Zuiden van de Britsche eilanden uitgebreid en de voor van lage druüking tusschen beide hooge- ürukgebieden trekt heden met zware be wolking over ons heen. Een zeer belangrijke storing ontwikkelde zich in den loop van den nacht tusschen IJsland en Schotland; zy neemt in betee kenis toe en zal Zuidoostwaarts via de Noordzee naar onze omgeving begeven. Het weer ten onzent komt geheel onder invloed van dit lagedrukge bied. Voor morgen zal de wind tot krachtig of stormachtig toenemen, het weer wordt regenachtig bij be trokken tot zwaar bewolkte lucht. De nachtelijke temperatuur stijgt aanmerkelijk terwijl het overdag in het Westen kouder wordt. LUCHTTEMPERATUUR. 7.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdag n.m. 5.15 tot Donderdag ochtend 6.15 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Donderdag 27 Oct. v.m. 4.40 en n.m. 5.05 uur. Maan op Doncerdagochtend 10.55 uur. Maan onder Donderdagavond 19.23 uur. ook Frankrijk en Italië zullen worden uit genood igd. Een belangrijk gedeelte dezer alge- meene overeenstemming zal een schikking zijn ten aanzien van de koloniën, waarin Frankrijk om medewerking zal worden ver zocht om te voldoen aan den wensch naar expansie van Duitschland. Pirow en de Duitsche koloniën LONDEN, 26 October (A.N.P.) De „Daily Herald" schrijft over het bezoek van Pirow, den Zuid-Afrikaanschen minis ter voor landsverdediging, dat diens op vattingen bekend zijn. Hij is voorstander van een teruggave van koloniaal gebied aan Duitschland, doch is tegen de teruggave van Z.W. Afrika of Tanganyika. Zijn reis naar Lissabon toont duidelijk den wensch aan een onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid, Duitschland eeni- ge „compensatie" te geveni hetzij door Angola van Portugal te koopen, hetzij door speciale economische voordeelen. Het betreft een vroeger dikwijls onder oogen gezien plan, dat thans ernstig wordt be studeerd. Volgens het socialistische blad zou het pian dan ook eenerzijds een teruggave aan Duitschland van Kameroen en Togo inhou den, anderzijds een cessie van Angola en misschien van Belgisch Kongo als compen satie voor het verlies van Taganyika en Zuid-West-Afrika. Portugal en België zouden eenige com pensatie ontvangen, waarover men overi gens nog niet heeft gedacht. van de Het vuur bedwongen Er waren bijna 1000 menschen aan boord Makay Radio heeft gisteravond om 23 uur 22 Greenwichtijd een S.O.S.-signaal opgevangen, dat uitgezonden werd door het s.s. „Deutschland". Het Duitsche stoomschip was op weg van Hamburg naar New-York en bevond zich op ongeveer 320 K.M. ten Zuidwesten van Kaap Race op Newfoundland. Er was brand uitgebroken aan boord van het schip, in ruim 2. De gezagvoerder van de „Deutschland" verzocht draadloos aan de s.s. „Europe". „Collamer" en nog een derde schip, den „American Travelier", zich ter assistentie naar de „Deutschland" te begeven en de passagiers over te nemen. Voorts werd draadloos bekend gemaakt, dat de brand aan boord van het schip ge vaarlijk was en dat hulp dringend noodig was. Volgens de ambtenaren van de New York Line bevonden zich aan boord van de „Deutschland" 591 passagiers, terwijl het schip een bemanning van 400 koppen had. SCHEPEN TER ASSISTENTIE ONDERWEG. Volgens Radio Marine te New-York be gaven zich een zestal schepen in allerijl ter assistentie naar het brandende vaar tuig. Het dichtst bij waren de „Europa", n.l. op 75 mijl, en de „Collamer", op 86 mijl. Beide schepen varen met een snelheid van 12 knoopen, zoodat zij ongeveer zes uur.- noodig zouden hebben voor zij de „Deutschland" konden bereiken. DE OPVARENDEN ONGEDEERD. Naar de Hamburg-Amerika lijn mede deelt, heeft de gezagvoerder van het stoomschip „Deutschland" vanochtend radictelefoniscb medegedeeld, dat men den brand aan boord meester is en dat geen gevaar voor passagiers, bemanning en schop bestaat. Er hebben zich geen per- stoonlijke ongevallen voorgedaan. Ver scheidene schepen liggen in de nabijheid van de „Deutschland". Een mededeeling van de „Deutschland" heeft bevestigd, dat de bemanning het vuur meester is. Niettemin bleven eenige sche pen koers zetten naar het Duitsche schip, om zoo noodig hulp te bieden. De Marine Radiodienst te Halifax heeft een bericht van de „Deutschland" opge vangen. waarin de gezagvoerder mede deelt, dat de radioverbindingen, die gedu rende verscheidene uren verbroken wa ren in verband met den brand, hervat kon den worden. Te 3.15 uur vanochtend waren te Ber lijn nog slechts onvolledige berichten over de scheepsbrand ontvangen. Volgens zekere inlichtingen heeft zich een ontploffing aan boord voorgedaan. Ten slotte wordt uit New-York gemeld: De „American Traveller" en de „Europe" zijn bij de „Deutschland" aangekomen en verleenen hulp. Zij bevestigen, dat men het vuur meester is. Vervolgt het schip zijn weg? De vertegenwoordiger van de Hamburg Amerika-lijn te New-York deelt mede te 6.05 uur G.M.T. de volgende boodschap van den gezagvoerder van de „Deutsch land" te hebben ontvangen: „Wij zijn den brand meester en hopen de reis bij het aanbreken van den dag voort te zetten". De „Deutschland" is een snelle mail boot, die 22.000 ton meet en wordt voort bewogen door vier dubbele schroeven. Het schip kan een snelheid van 19 knoopen bereiken en heeft plaats voor ongeveer duizend passagiers. Het schip heeft een bruto-inhcud van 21.046 ton. Het is in 1923 te water gelaten van de werf van Blohrn, en Voss te Ham burg. De reis naar New-York voortgezet. De gezagvoerder van de „Deutschland" heeft vanochtend te 10.40 uur zijn reederij radio-telefonisch medegedeeld, dat de brand op zijn schip met eigen middelen geheel ge- bluscht is. Het schip zet de reis naar New- York op volle snelheid voort. Passagiers en bemanning zijn ongedeerd. De passagiers hebben voortdurend hun kalmte bewaard. Verwacht kan worden, dat het schip nog Vrijdagavond te New York zal aankomen. Blijkens de statistieken wonen zij in een gezonde stad De najaars-praklijkexamens Boekhou den en Talen van „Handelsexamens", Stichting van den Ned. R.K. Midden standsbond en van de R.K. Vereeniging van Leeraren tot bevordering van het Handelsonderwijs, worden gehouden op 28 en 29 December a.s. De inschrijving sluit op 1 December. Leidenaars worden oud. Dit is de onge twijfeld bemoedigende conclusie, waartoe dn sterfte-statütiek der laatste jaren leidt. In 't algemeen is de gemiddelde levens duur der Nederlanders in de laatste drie kwart eeuw veel hooger geworden. In de I>eriode 18701880 bedroeg hij voor man nen slechts 38. voor vrouwen 40 jaar; thans worden de mar.nen gemiddeld plm. 56 en de vrouwen plir. 58 jaar. Verschillende oorzaken hebben dit be werkt. Een voorname plaats nam daarbij de verbetering der economische toestanden rn Wel is waar zijn deze de laatste tien jaren in menig opzicht weer achteruit ge gaan, maar vergeleken by den vooruitgang sedert 1870 is deze teruggang toch slechts héél beperkt. Maar ook de ontwikkeling van de medi sche wetenschap heeft er veel toe bijge dragen om het leven der menschen te ver lengen. Vooral ook de zuigelingensterfte is daardoor sterk afgenomen. Omstreeks 1870 stierven er van elke honderd geborenen nog ruim twintig in het eerste levensjaar, thans nog maar gemiddeld vier. En tenslotte Ls er dan nog de uitgebreide sociale hygiène, méèi lucht, méér licht, méér ruimte, goede rioleering, opruiming van krotwoningen enz. enz. Deze sociale hygiène is van zoo enorm belang gebleken, dat zij een totalen ommekeer bewerkte in de onderlinge verhouding der provincies ten opzichte van den levensduur en de sterftekansen. Driekwart eeuw geleden was dx* sterfte het hoogst in Zuid- en Noord- Kalland. in de provincies dns met de groot ste steden, terwijl Friesland, Noord-Brabant en Gelderland de laagste sterftecijfers had den. Dat is nu volkomen veranderd. Fries land, Noord-Brabant en Gelderland blijken de ongezondste provincies geworden te zijn, Utrecht en Zuid Holland de gezondste! Terwijl het sterftecijfer in Nederland over de laatste drie jaren gemiddeld 8.7 per duizend en per jaar bpdroeg, was het ir Zuid-Holland slecht0 8.2. In Leiden was het over dezelfde periode gemiddeld 8.-- wat dus nog iets gunstiger is Maar een nadere ontleding van het sterftecijfer onzer stad doet bovendien zien, dat de Leidenaars in 't algemeen een hoo- geren leeftijd "bereiken, dan in Nederland als gemiddelde geldt. Bezien wij eerst de zuigelingensterfte, d.w.z. de sterftf in het eerst levensjaar. Hierbij, en bij alle volgende berekeningen, nemen wij de gemiddelden van de laatste drie jaren. Van alle sterfgevallen kwamen op rekening va.n de zuigelingensterfte in: Nederland 9.pet. Zuid-Holland 6.8 pet. Leiden 5.6 pet. Het provinciale cijfer is dus heel wat lager dan het rijksgemiddelde, maar het Leidsche cijfer blijft nog weer aanmerke lijk beneden het provinciale. Hetzelfde zier wij bij de sterfte van kleu ters, kinderen en jeugaige personen. Ver deeld over de leeftijdsgroepen van één tot vier jaar, vijf. tot veertien en vijftien tot negentien jaar kwamen van alle sterfte- gevallen de volgende percentages op reke ning van deze drie groepen: 1_4 j 5—14 J 15—19 j. Nederland 2.9 pet. 2.2 pet. 1.5 pet. Zuid-Holland 2.3 2.3 1.3 Leiden 1.5 1.9 1.1 In de totaal-groep van 0 tot 20 jaar vie len in Nederland blijkens bovenstaande cijfers dus 15.6 pet. van alle sterfgevallen, in Leiden slechts 10.1 pet. In de volgende groep, die der jonge vol wassenen, is hel Leidscie cijfer gelijk aan het rijksgemiddelde, en iets hooger dan het provinciale gemiddelde: 2029 jaar Nederland 3.7 pet. Zuid-Holland 3.6 Leiden 3.7 In de daarop volgende drie leeftijdsgroe pen overschrijd* de sterfte in Leiden het lijksgemiddel-de eenigermate: 30—39 j. 40—49 j. 50—59 J. Nederland 4.3 pet. 5.9 pet. 10.6 pet. Zuid-Holland 4.4 6.4 11.5 Leiden 4.4 6.6 10.7 Uit deze cijfers blijkt, dat alleen in de leeftijdsgroep van 40 tol 49 jaar het Leid sche cijfer beteekenend hooger is dan het rijksgemiddelde, maar toch lang niet in die mate, dat daarmede de voorsprong in de lagere groepen zou worden teniet gedaan. Immers, in de totaal-groep van 0 tot 60 jaar vallen voor het geheeie land 40.1 pet. van alle sterfgevallen, voor Leiden slechts 35.5 pet. Pas in de hoogere leeftijdsgroepen ligt het zwaartepunt var- de Leidsche sterfgevallen. Voor de 60 tot 79-jarigen bedroegen de per centages n.l.: 6079 jaar Nederland 42,9 pet. Zuid-Holland- 43.8 Leiden 45.4 Nog sterker spreekt het verschil in de laatste leeftijdsgroep, die van de grijsaards: 80 jaar en ouder Nederland17.pet. Zuid-Holland..17.2 Leiden 19.1 Leiden is blijkbaar een gezonde stad, waar de bewoners pas op hoogeren leeftijd sterven dan elders in Nederland gemid deld het gevai is. CHRISTUS' KONINGSFEEST IN OOSTENRIJK De Vereeniging „Katholiek Leiden" vraagt mij een persartikel in verband met het door haar te organiseeren Christus' Ko ningsfeest op aanstaande Zondag. Pater professor Otten, een der meest po pulaire radiopriesters, naar wien meer dan half Nederland gewend is te luisteren, komt naar Leiden om voor ons en met ons te mediteeren over Christus' Koningschap en. .de verguizing er van in Oostenrijk. Als professor Otten spreekt, kan ik en kunnen velen met mij beter zwijgen en luisteren, maar één ding is er, waarop wel tevoren aandacht gevestigd mag worden, door wie dit dan ook geschiedt, gekomen is van Christus' Konings-viering Ik weet niet, hoe de combinatie tot stand en het protest tegen de Kerkvervolging in groot Duitschland, maar wel meen ik te weten, dat deze combinatie een buitenge woon gelukkige is. Er zijn in enkele van onze Nederland- sche steden reeds protestvergaderingen ge houden, de grootste zalen waren niet groot genoeg en er moesten parallelverga deringen gehouden worden of de men schen wachtten op straat, om na afloop van de eerste oijeenkomst een tweede pro testmeeting te beleggen. Maar wat halen die protestvergaderin gen uit? Men heeft gezegd: telegrammen sturen naar Hitier, naar Buerckel, maar bereiken die telegrammen de geadresseer den strenge censuur kan ook hekjes zetten om de auteurs dier censuur en wanneer zij hun bestemming wel bereiken, zal Hitier, zal Buerckel bewogen worden doordat men het in Leiden niet eens is met hun Gods Kerk tergende politiek? Onder dit opzicht zal nog het meest be reikt kunnen worden door mede te doen met het groote landelijke protest, dat, van Amsterdam uitgaande, handteekeningen verzamelt over heel het land. Maar ik vindt het van veel grooter be lang, dat Katholiek Leiden bewust of onbewust ons protest doet bestaan i n een Christus Konings-viering, omdat dit zeggen wil zoo scherp en zoo duide lijk: geen protest als protest, geen nega tieve teweerstelling, maar een ositief stel ling nemen, een zich zelf versterken in den dienst van Christus Koning, om leven de van en in het mystieke wereld-lichaam van den Christus hier aan te vullen, wat daar ontbreekt, en hier te versterken, wat daar zwak is en hier tot leven te wekken, wat daar sterft of reeds lang gestorven is, maar nu als rotte bladen van den boom vallen. Christus) Koningschao* /wie zou er meer recht hebben om als Koning te regeeren en te leiden dan de Zoon van God, die Zelf God is gelijk de Vader en de H. Geest, die bovendien dat Goddelijk Koningsrecht bevestigd heeft, toen Hij in Zijn mensche- lijke natuur wilde sneuvelen om den ze gen te bevechten op het slagveld, waar het ging om de regeering over onze zielen tusschen Hem, den Vorst van het Licht, en den duivel, die zich vorst weten mag van de duisternis. Christus, die door Zijn Ver rijzenis het zegel der waarheid en echt heid drukte op Zijn verheven Koning schap. Wij weten het toch wel: wij en de Ka tholieken in Weenen, in Ostmark, in groot Duitschland vormen een veel sterker een heid dan door bloed en ras en bodem tot stand gebracht kan worden; in geestelijk opzicht is ons bloed het Bloed van Chris tus Koning, ons ras is verheven door Zijn menschwording, onze bodem is Zijn Leer, Zijn geboden, Zijn Sacramenten en daar om zijn wij, Nederlanders, die gelooven in Christus Koning, één met die Christus- Kon ing-geloovigen in het buitenland; als wij d:?per gelooven, consequenter Gods geboden onderhouden, vruchtbaarder de Sacramenten ontvangen, dan zullen niet alleen wij, maar ook zij er voordeel aan hebben. Moge dit het succes zijn van de overbe volkte protestmeeting in Leiden tegen de Kerkvervolging in Duitschland, een pro testmeeting, die bestaan zal in een diep bewuste, herdenking van het Christus Ko ningschap. L. BEUNE, Pr. NIEUW GEVAL VAN KINDER VERLAMMING. Bij een driejarig meisje van de Middel stegracht is kinderverlamming geconsta teerd. Het meisje is naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht. De toestand is be vredigend. LEIDEN. Donderdag: Conferentie voor niet-Katho- lieken. Hartebrugskerk, 8.30 uur. Zondag. Openbare Christus Koning-her denking. Pater Otten over: „Ko ning van Liefde". Stadsgehoorzaal 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der spotheken te Leiden wordt van Zater dag 22 tot en mat V r ij d a g 28 Oct. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- ter, N. Rijn 18, Tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. De man bi) het uitstappen tusschen trein en perron gedood Gistermiddag bij het vertrek van den trein van 4.09 naar Amsterdam is op het station alhier een ernstig onge luk gebeurd, waarbij de 73-jarige heer H. van der Pol uit 's-Gravenhage op tragische wijze om het leven is geko men. Met zijn echtgenoots was de heer v. d. P. op familiebezoek geweest bij de familie van Kleef, Oude Singel alhier, en wilde naar de residentie terugkeeren. Hij slapte echter in den trein naar Amster dam en bemerkte zijn vergissing eerst op het laatste oogenblik. Zijn echtgenoote zag nog kans op het perron te stappen voor dat de trein zich in beweging zette. Den heer van der,P. evenwel gelukte dit niet meer. Hij sprong mis en geraakte bekneld tusschen den trein en het perron, waardoor zijn hoofd verbrijzeld werd en de ongeluk kige op slag werd gedood. Het stoffelijk overschot is door de poli tie in beslag genomen. Het tragisch ongeluk veroorzaakte een half uur stagpatie. ST. MARGARETA VAN CQRTONA- STICHTING. Er zijn plannen gemaakt, en reeds in een vergevorderden stadium vóór de uitvoe ring, voor uitbreiding en vernieuwing van het gebouw der St. Margareta van Corto- na-stichting aan den Haagweg. De bedoe ling is, op het bestaande paviljoen een verdieping te plaatsen en een gehee1 nieuw gedeelte te bouwen met een viertal kin derzalen. De plannen hebben reeds de goedkeuring van de geneeskundige inspectie der volks gezondheid. Mogen ook de andere instan ties, wier mdedwerking vereischt wordt, deze geven, zoodat de mooie, nuttige .doel treffende plannen spoedig- werkelijkheid worden! EEN GIFT VOOR HET LEIDSCHE CARILLON. Onbekende gever schenkt opnieuw 250. Bij het Cariilon-comité is van een gever die onbekend werrscht le blijven, een gift binnengekomen van 250.voor het carillon van net nieuwe Stadhuis. Hiermede heeft deze gever zijn reeds het vorige jaar geschonken bedrag verdubbeld, zoodat dit thans 500.bedraagt. Hij heeft daarbij den wensch uitgespro ken, dat meeroeren zich op dit voorbeeld gedrongen zullen voelen hun reeds ge schonken gift te verdubbelen, een wensch waarbij het Carillon-comité en ook wij ons van harte aansluiten. MILITARIA. Op hun ver/.oek is aar: de reserve luite nants C. D. Grynsen P M. Sermondt van 6 R.V.A. bij Kon. Besluit van 27 Sept. 1938 met ingang van 1 October 1938 eervol ont slag uit den militairen uienst verleend. De dienstplichtigen der landmacht van de lichting 1923, die hun militaire uitrus ting moeten inleveren, moeten zich van die verplichting kwijten op Donderdag a.s., tusschen des voormiddags 9 uur en des namiddags 3 uur, in het gymnastieklokaal in de Doelenkazerne alhier. Het eerste gewoon concert der Maat schappij voor Toonkunst, dat Donderdag 3 November a.s. in de Stadsgehoorzaal plaats vindt, zal de kennismaking brengen met een te Leiden nog onbekend sympho- nie-orkest, t.w. Het Rotterdamsche Phil- harmonisch Orkest o. 1. v. zijn dirigent Eduard Flipse, wiens baanbrekend werk in den strijd tegen den sleur der stan daard-programma's tot vèr buiten de landsgrenzen de aandacht heeft getrok ken. Ook ditmaal brengt het R. Ph. O. een belangrijk programma van zelden gespeel de werken van Debussy (Marche Ecossai- se), Roussel (Le Festin de l'Araignée), Ra- vel (Valses nobles et sentimentales), Franck (Poème Symphonique „Psyché", een der schconste werken van den mees ter). terwijl de Fransche paniste Lélia Gousseau het vierde Pianoconcert van Saint-Saëns en het Concertir2 voor Piano en Orkest van Honegger zal spelen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2