Na den val van Kanton en Hankau DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Breede besprekingen aanstaande? WOENSDAG 26 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9168 Ste- £aidb<iïw(2<ywï<M Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. V Geen volk wil oorlog! Chamberlain staat in de volksgunst. En terecht. Hij heeft het initiatief geno men, om de directe bedreiging van een we reld-oorlog af te wenden van de volken, die beangstigend donkere wolken bo ven hun hoofden zagen hangen. Chamberlain staat in de volksgunst. Wie aan staatslieden dank wil brengen voor t voorkomen van den wereld-oorlog, welke een vernietiging van de cultuur zou heb ben beteekent, denkt aan Chamberlain verreweg de meesten, in welk land ter we reld ook, denken het eerst of denken zelfs alléén aan Chamberlain. Chamberlain staat in de volksgunst. Chamberlain isgeen nationaal-socia- list of fascist; hij is voorstander van het parlementarisme, hij is democraat. En nu moet toch de sympathie, die Chamberlain op zich heeft getrokken, worden overge bracht op het nationaal-socialisme en op Hitier! Dit is de „politiek", welke ten onzent de N. S.-B. nu voert. In een strooibiljet, dat wij vanmorgen in onze brievenbus vonden, lezen we onder den titel: „Oorlog of vrede" o.m. het vol gende: Hitler en Chamberlain willen geen oorlog, en: Wilt gij vrede? Steunt dan Chamber lain en Hitler in hun strijd tegen het oorlogsfront. Is dit geen mooie „politieke" vondst? Daar zullen er echter wel zyn meenen we die bij de lezing van deze verheer lijking van Chamberlain en Hitier „in één adem" nog niet héélemaal vergeten zijn, dat Hitier, indien Chamberlain niet naar Berchtesgaden was gekomen, een oorlog zou zijn begonnen een oorlog met alle allerverschrikkelijkste gevolgen daarvan.... Intusschen wij willen graag veronderstel len, dat nu zoowel Hitier als Chamberlain geen oorlog willen.Maar: wie willen nu wél positief oorlog? In de buitenlandsche kroniek van de „Maasbode" lazen we gisteravond: „De oorlog is door de ontwikkeling van de moderne tëchniek iets zoo gruwelijks en angstwekkends geworden, dat zij feitelijk een moreele onmogelijkheid is geworden, zooals de Paus bij den aanvang van het Abessynische conflict zeide". Zóó is het. De oorlog is feitelijk een moreele onmogelijkheid gewor den! Maar m o g e 1 ij k blijft toch de oorlog. En steeds gaat verder de razernij van de bewapening de eene Staat, ge dwongen of gedrongen door de andere! Mogen de volken, de regeerders wijs heid erlangen, om te komen tot de basis van een vrede, van een vrede, die recht vaardig en duurzaam is. DE LEERLINGEN- SCHAAL DE WERELD IN VOGELVLUCHT HANKAU: Nu Hankau ook in Japan- sche handen gevallen is, treedt de strijd tusschen de Japanners en de Chineezen psychologisch in een nieuw stadium. De bevolking van Tokio juicht en ziet tegen Kerstmis den vrede reeds in zicht. Het nu inderdaad een zeer geschikt oogenblik om het Chineesche avontuur te beëindi gen. Tsjang Kai Sjek is wel niet ten val gebracht en de kracht van zijn leger is nog ongebroken, maar de Japanners klaren thans zelf, dat Tsjang nu niets meer is dan een kleine plaatselijke leider. Bovendien beschouwt het Japansche volk de val van Kanton en Hankau als de enorme militaire overwinning. Indien de Japansche leiders thans genoeg hebben van het oorlogje spelen, dat milliarden kost, hebben zij nu een uitstekende gele genheid. Maar er gaan ook andere stemmen op te Tokio. Er zijn „officieele kringen", die te kennen geven, dat men niet moet denken, dat de val van Kanton en Hankau het ein de van den oorlog beteekent, doch veeleer de inzet van een nieuwe krachtsinspan ning, waarvoor nog grootere offers van het land worden gevraagd. PRAAG: De regeering van Tsjecho-Slo- wakije binnenkort zal de nieuwe staat waarschijnlijk „Slavia" heeten beraad slaagt op het oogenblik over het antwoord, dat aan Boedapest zal worden gegeven op de Hongaarsche eischen. Officieel staat nog niets vast. maar het schijnt wel zeker, dat het idee van een volksstemming in Sub-karpathisch Rusland (Roethenië) van e hand zal worden gewezen. I. Wat is dat toch met die' leerlingenschaal? Telkens duiken er in de dagbladen be richten op over de leerlingenschaal. Wat' wordt daarmee nu eigenlijk be doeld? Het is iets, wat de scholen aangaat. Iedere school krijgt een aantal onderwij zers (essen) betaald door het Rijk volgens het aantal leerlingen, dat er op die school Er is b.v. gezegd, als er op een school ar 40 leerlingen zijn, dan betaalt het Rijk maar 1 onderwijzer (het hoofd). Zijn er tusschen de 40 en 80 leerlingen, dan be taalt het Rijk 2 leerkrachten. Zijn er scho len met een aantal leerlingen tusschen de en 130, dan betaalt het Rijk 3 leerkrach ten in totaal en zoo gaat dat verder vol gens in de wet vastgestelde getallen. En die getallen noemen we de schaal, de leer lingenschaal. Volledigheidshalve volgt hier een over zicht tot en met een school voor 7 leer krachten van de thans geldende leerlin genschaal: van 8 t/m. 40 leerlingen 1 onderwijzer. van 41 t/m. 80 leerlingen 2 leerkrachten; van 81 t/m. 130 leerlingen 3 leerkrachten; van 131 t/m. 185 leerlingen 4 leerkrach ten; van 186 t/m. 235 leerlingen 5 leerkrach ten; van 286 t/m. 285 leerlingen 6 leerkrach ten; in 286 t/m. 335 leerlingen 7 leerkrach ten; Iedere lagere schooi heeft normaal 7 leer jaren van de eerste tot en met de zevende klas. Heel gewoon- zou zijn, dat een ge middelde van het totale aantal leerlingen per onderwijzer kwam. Tenminste, d?t zou zoo een buitenstaander kunnen denken. Maar dat is niet zoo, omdat zulks eenvou dig niet gaat. Neem een school van 280 leerlingen. Dat is al een „groote" school. Die krijgt 6 leerkrachten. Vooraf wordt hier opgemerkt, dat één onderwijzer dan toch 2 klassen zal hebben, of meerdere on derwijzers ieder bij hun eigen klas nog een stuk van een andere klas. Doch daarover zal hier niet al te zeer worden geschreven. Die 6 leerkrachten met totaal 280 leer lingen hebben „gemiddeld" 46 leerlingen. Pas op; want dat gemiddelde is heel mooi, maar spot met de practijk. Het is zoo goed als zeker, dat niet iedere klas precies of bijna precies hetzelfde aan tal kinderen heeft. Welnu, dan volgt daar uit, dat er een ongelijke verdeeling moet plaats hebben, dat de klassebezetting ver schillend is. En nu is het geen zeldzaam heid, dat er aan een school als boven van 180 leerlingen een toestand is als b.v.: Ie leerjaar 58 leerlingen; 2e leerjaar 52 leerlingen; 3e leerjaar 41 leerlingen; 4e leerjaar 38 leerlingen; 5e leerjaar 40 leerlingen; 6e leerjaar 31 leerlingen; 7e leerjaar 20 leerlingen; Waar er slechts 6 leerkrachten beschik baar zijn en er 7 klassen zijn, vragen we maar aanstonds: Waar zullen we de leer lingen van het 7e leerjaar onderbrengen? Bij het 6e leerjaar. Dus dan 51 samen voor één onderwijzer. Of anders dat 7e leerjaar maar in twee gedeelten nemen en ieder stuk bij een an der leerjaar voegen. Dat brengt groote moeilijkheden. Dan komen er overbelaste klassen. Nu is ons voorbeeld nog een mooi voorbeeld. In de practijk zijn er veel ingewikkelde^ combi naties en komen veel grooter moeilijkhe den voor. Waar komt dan al dat lastige vandaan? De oorzaak is, dat ei feitelijk te weinig leerkrachten aan die school zijn en dat komt dan weer door de getallen van de leerlingenschaal. Iedere school lijdt onder de te groote getallen van de tegenwoor dige leerlingenschaal. Volgende maal over de nadeelen daar van. KOMT HET EINDE VAN DEN OORLOG IN ZICHT? BLOEDIGE STRAATGEVECHTEN De Japansche troepen zijn vanmorgen Woetsjang, tegenover Hankau, binnenge rukt. Naar uit Hankau gemeld wordt, staat het grootste deel dezer stad reeds onder controle van de Japansche troepen. De Ja- panneezen dringen van den Zuidelijken oe ver der Yangtse verder op en hebben Woets jang bezet. Er zijn bloedige straatgevechten gele verd, toen twee Japansche detachementen, die de poorten der ommuurde stad binnen trokken, op sterken Chineeschen tegenstand stuitten. De Japansche bladen schrijven, dat de val van Hankau niet het einde maar uit gangspunt van een nieuw stadium in het conflict met China is en dat de militaire phase thans door de diplomatieke zal wor den afgelost. TREURIGE TOONEELEN TE HANKAU Terwijl de hoofdmacht der Japansche troepen nader en nader kwam, woedden gisteravond in de drie steden van Woehan, Hankau, Hanyang en Woetsjang, enorme branden. Zoodra het duidelijk was, dat de Japanneezen Hankau naderden, had men in de voornaamste militaire gebouwen, in de fabrieken van openbaar nut en in de stations, alsmede in de Japansche eigen dommen lonten gelegd. Den geheelen och tend volgde ontploffing op ontploffing. Alle poorten van de Britsche en de Britsche en de Fransche concessies werden omstreeks het middaguur gesloten en bij de barricades betrokken matrozen de wacht. Zoo nu en dan werden de poorten geopend om een stel vluchtelingen toe te laten, doch aan alle gewapende soldaten werd de toe gang geweigerd. Het was gisteravond on mogelijk op de. trottoirs in de Britsche con cessie te loopen, zoo vol lagen zij met van alles beroofde menschelijke wezens. Dui zenden hebben het vooruitzicht, dat de straatsteenen hun vele weken tot leger stede móeten dienen. Het lot der vluchte lingen is nog verergerd, doordat de stad het voor het oogenblik zonder water moet stellen. CHINEEZEN TREKKEN ZICH ORDELIJK TERUG Volgens te Londen ontvangen berichten schijnen de Chineesche legers zich op orde lijke wijze terug te trekken naar Sjaatsi, dat op 160 K.M. ten Westen van Hankau is gelegen. Niets wijst erop, dat zij in eenig opzicht gedemoraliseerd zijn. De Chineezen hebben al hun materiaal in veiligheid kunnen brengen en de burger bevolking van de stad kunnen evacueeren. De terugtocht van de Chineezen was nood zakelijk, aangezien de Japanners een be- slissenden slag wilden leveren in Woehan. Door dezen terugtocht hebben de Chinee zen hun kracht behouden. De woordwoorder van het Chineesche leger kon niet mededeelen welke de ver dere plannen van de Chineesche legerlei ding waren Dit was een militair geheim, wel kon hij zeggen, dat de legerleiding ook verder tegenstand zal blijven bieden. VREUGDE TE TOKIO Zoodra de val van Hankau in Japan offi cieel bekend werd gemaakt, loeiden in het geheele land de waarschuwingssirenes voor de luchtaanvallen gedurende een mi nuut. In de Japansche hoofdstad zal een zeer groot défilé gehouden worden. Er zal een dag vrij worden gegeven. De val van Hankau heeft in Japan de KLEEF, 26 Oct. (A.N.P.) Voor de rechtbank te Kleef is deze week een op- zienwekkende smokkelzaak behandeld, waarbij drie Duitsche kommiizen uit de grensstreek tusschen Nijmegen en Kleef betrokken zijn. Deze smokkelzaak loopt reeds over dxie jaar. Het betreft n.l. smokkelen van de viezen en verder verboden invoer van eieren etc., waardoor aan het Duitsche Rijk voor honderdduizenden Marken schade is berokkend. Tegen de drie commiezen, W. W. uit Emmerik, G. W. uit Schottheide en H. A. uit Frasselt (bij Kleef) werd wegens me dewerking aan smokkelhandel reso. vijf jaar tuchthuis, vijf jaar tuchthuis en drie en een half jaar tuchthuis, allen met eerverlies voor deze straftijden geëischt. Tegen de twee hoofdschuldigen in den smokkelhandel H. B. uit Schottheide en J. Sch. uit Frasselt werd resp. vier en een. half jaar en vijf jaar gevangenisstraf ge- eischt. DU nummer bestaal uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS vrijwel algemeene hoop, dat de gebeurte nissen tot vrede zullen leiden, doen toe nemen. Een groot deel van het publiek ver wacht blijkbaar tegen Kerstmis vrede, of schoon officieele Japansche kringen hun best doen, ongerechtvaardigd optimisme weg te nemen. Zij wijzen er op, dat de jongste gebeurtenissen niet noodzakelijk het einde van den oorlog behoeven te be- teekenen, en dat het Japansche volk daar op nieuwe offers voorbereid moet zijn. De bevolking van Tokio zal niettemin haar vreugde over den val van Hankau toonen door het organiseeren van een groote lam pion-optocht, waaraan door een millioen personen zal worden deelgenomen, acht honderdduizend schoolkinderen zullen voor het keizerlijk paleis samenstroomen om het leger te huldigen, terwijl zeventig duizend leerlingen van de middelbare scho len gewapend in de straten zullen para deeren. Onze krachtsinspanning wordt niet ver minderd Naar aanleiding van den val van Hankau heeft de Japansche minister van oorlog, Itagaki, een vertegenwoordiger van Havas medegedeeld: „Nu Kanton en Hankau ge nomen, is Tsjang Kai Sjek nog slechts een klein plaatselijk leider. Wij zullen onze krachtsinspanning niet verminderen, zoo lang wij er niet ingeslaagd zijn, een nieuw China óp te bouwen en de grond slagen voor een blij venden vrede in het Verre Oosten te leggen. Eerst dan zullen wij rusten. Zoo noodig zullen wij binnen dringen in de verst afgelegen hoeken van China". Daar Tsjang Kai Sjek niet gecapituleerd heeft, is het noodig de veroverde gebieden te zuiveren, de door den oorlog geslagen gaten te dichten, de steden in het birfnen- land van China weer op te bouwen. De waarschijnlijke moeilijkheden voor een po litieke reorganisatie van China en de om vang der ten uitvoerlegging van de voorge nomen economische taak leiden er toe de openbare meening op vastberaden wijze voor te bereiden op de gedachte, dat nieu we opofferingen noodzakelijk zijn om de eindoverwinning te behalen. Politieke kringen in Japan voorzien der halve een algeheele versterking der natio nale discipline en met name: 1. De toepassing voor het einde van dit jaar, der gedeelten van de wet op de natio nale mobilisatie, die nog niet in werking zijn getreden en die neerkomen op vol machten voor de regeering op ieder gebied. 2. Een nieuwe aansporing van de be weging ten gunste van een eenheidspartij. 3. Versterking der economische controle. 4. Schepping van nieuwe hulpbronnen, bestemd voor de oorlogsbegrooting, mis schien door de verhooging van zekere be lastingen. 5. Het voorloopig onder de wapenen hou den van alle opgeroepenen. 6. Intensiveering van de campagne voor geestelijke mobilisatie. De opmarsch langs de Parelrivier. In het Zuiden van China rukken de Ja pansche strijdkrachten op langs de Parel rivier. Reeds hebben zij een derde van den afstand tusschen Kanton en de forten van Bocca Tigris gezuiverd van mijnen en ver sperringen. Op vier punten waren in de rivier versperringen gelegd. Uit vliegtuigen, welke boven Kanton heb ben gevlogen werd gemeld, dat de stad kalm scheen, doch nog drie of vier rook kolommen stegen aan den oever van de Parelrivier omhoog. GROOT HANKAU JAPANSCH CON< ITALIAANSCH ZWEEDSCH DUITSCH FRANSCH RUSSISCH BRITSCH RENBAAN ARSENAAL HAN JANG'S IJZER EN STAA1 WERKEN. MILIT. SCHOOL 12fWËTËF EN SPIN NERIJEN. HANKAU H^WOEJSJAN! lAN^ftNG <|p*NKANG NANJANG, Buitenland De regeling der nieuwe Tsjechisch-Hon gaarsche grenzen. (2de blad). Na den val van Kanton en Hankau. De Chineezen trokken zich ordelijk terug. Vrede met Kerstmis? (1ste blad). De hertog van Kent benoemd tot gouver neur-generaal van Australië. (2de blad). Brand aan boord van de „Deutschland". (lste blad). Binnenland De Tweede Kamer over de begrooting van Defensie. (2de blad). Gisteravond is het Grieksche s.s. „Chrys- op den Nieuwen Waterweg bij Poor tershaven aangevaren en hedennacht ge zonken. (3de blad). VON RIBBENTROP ZOU VANDAAG TE ROME AANKOMEN Voor besprekingen met Mussolini PARIJS, 26 October (A.N.P.) Mevrouw Tabouis deelt in de „Oeuvre" mede, dat gisteravond laat te Londen en Parijs werd vernomen, dat de Duitsche rijksmi nister van buitenlandsche zaken von Rib- bentrop vanmiddag te Rome zal zijn. Hij zal er, naar men meent, met Mussoli- i spreken over de groote overwinning van Japan. Ook zal hij de voorstellen ter sprake brengen, welke Duitschland aan Polen heeft gedaan in de Roetheensche kwestie en de militaire politiek van de as. De ver deeling van invloedszones in Oost-Europa en den Balkan geeft aanleiding tot zeer veel moeilijkheden tusschen Rome en Ber lijn. Op grond van de laatste berichten schijnt bevestigd te worden, dat Duitschland zich definitief heeft uitgesproken tegen een ge meenschappelijk Poolsch-Hongaarsche grens, doch dat het bereid zou zijn tot con cessies aan zijn Itatiaanschen bondgenoot op ander gebied. De correspondent van de „Matin" te Rome meldt aan zijn blad, dat volgens in geloofwaardige kringen verkregen aan wijzingen, het program der nieuwe Itali- aansch-Duitsche besprekingen drieledig zou zijn. Het zou de volgende punten bevatten: 1. De Hongaarsche eischen; 2. Versteviging van het anti- Komintern pact. 3. Koloniën voor Duitschland. De correspondent zegt, dat opgemerkt dient te worden, dat alle geruchten over dit laatste punt uit de Duitsche bron afkomstig zijn. Het rijk zou wenschen het bondge nootschap met het fascisme op het gebied van het koloniale vraagstuk te com'ple- teeren. Volgen den correspondent van „Le Jóur- il" te Rome zijn welingelichte kringen van meening, dat von Ribbentrop over komt om met de Italiaansche regeering een versterking van het driemogendheden-ver- drag tusschen Italië, Duitschland en Japan voor te stellen. Hulpverleening, zulks in antwoord op de verdere bewapening van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten. Ook Chamberlain naar Rome? De „Matin" meldt uit Londen, dat men aldaar herhaalt, dat Chamberlain zich na de definitieve regeling van het Spaansche vraagstuk en de van krachtwording der overeenkomst tusschen Londen en Rome, naar Rome zou -kunnen begeven om er nieuwe besprekingen te hebben met Musso- linie. De politiek van Chamberlain. PARIJS, 26 October (A.N.P.) De Parijsche editie van de „Daily Mail" meldt, dat eerste minister Chamberlain de laatste dagen met de Engelsche ministers en des kundigen gesproken heeft over de funda- menteele kanten der toekomstige Britsche buitenlandsche politiek. Het blad verklaart te kunnen melden, dat Chamberlain na een onderzoek van den toestand besloten heeft de politiek tot pacificatie van Europa welke te München werd ingezet, voort te zetten, daar hij van meening is, dat éen Engelsch-Duitsche overeenstemming de beste waarborg voor den vrede is. Het dóel van de overeenstemming zou zijn te komen tot een bewapeninvsovereankomri. waartoe

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1