ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND DU1TSCHLAND DE VADER VAN OUD-BONDS KANSELIER SCHUSCHNIGG OVERLEDEN. Van officieele zijde wordt vernomen, dat de gepensionneerde luitenant-veld maarschalk Arthur Schuschnigg, de vader van den vroegeren bondskanselier, gister avond op hoogen leeftijd is overleden. DE GEARRESTEERDE NON INTERVENTIE-WAARNEMER. Volgens een rapport van het Noorsche consulaat-generaal te Hamburg heeft de controleur van de non-interventiecommis sie Jacobsen ruzie gehad met Duitsche be ambten. die eischten, dat hij zou bijbeta len om in een hoogere klasse te kunnen reizen, dan op zijn reisbiljet stond aan gegeven. De openbare aanklager te Osna- brueck heeft een maand gevangenisstraf tegen hem geëischt wegens verzet tegen de politie. Het Noorsche consulaat-generaal tracht thans zijn invrijheidsstelling te verkrijgen. ENGELAND DE BESPOEDIGING DER BEWAPENING Rede van Hore Belisha. Minister Hore Belisha heeft gisteravond te Cardiff een redevoering uitgesproken over de kwestie der bespoediging der be wapening. Hij.zeide o.m., dat om een merkbare be spoediging of een merkbare uitbreiding te verkrijgen, binnen een bepaalden tijd, van het Engelsche bewapeningsprogram, het noodig zou zijn de oorlogs-methode te doen herleven, waarbij iedere andere over weging aan deze ondergeschikt werd ge maakt. Hore Belisha voegde hieraan toe, dat om doeltreffend te zijn een ministerie voor de munities volmachten moest heb ben voor het toewijzen van opdrachten, het toekennen van voorkeuren, de con trole over de levering van materialen en het treffen van regelingen voor de ver plaatsing van geschoolde arbeidskrachten. Dit zouden fundamenteele wijzigingen zijn. Ook Cranborne dringt op bewapening aan. Lord Oranborne, de vroegere onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken, die tegelijk met Eden is afgetreden, heeft gisteravond in een te Bournemouth ge houden rede verklaard, dat het oogenblik is gekomen om de agressieve naties, die den tijd, dat Engeland zijn kracht liet gel den, voorbij achten, te „desillusionneeren". Dit kan, aldus Cranborne, slechts op één manier geschieden: door ons zoo te bewa penen, als hier te lande in vredestijd nog nooit is geschied, al onze bronnen te mo- biliseeren, en met een opgewekt gemoed alle offers te brengen, die noodig zijn. PALESTLNA TOESTAND TE JERUZALEM VERBETERD. Verzachting der strenge maatregelen. In verband met de verbetering van den sche autoriteiten besloten om, indien geen nieuwe verergering intreedt, vanaf heden het verbod om zich buitenshuis te bege ven te doen gelden van 4 uur 's middags tot 10 uur 's ochtends. De toegangen tot de oude stad zullen streng bewaakt wor den. Slechts twee poorten, de Damascus- poort en de Jaffapoort, zullen voor het verkeer opengesteld zijn. Voor hedenmid dag is een groote levensmiddelenuitdee- ling georganiseerd. Hoe de toestand gisteren was. Gistermorgen is een Britsch soldaat ge dood door een franctireur in de oude stad. Het was de tweede doode, dien de Brit- sche troepen in de laatste 24 uur hebben verloren. Een luitenant werd n.l. bij on geluk gedood op een patrouilletocht nabij Ramalia. Nabij Haifa is een Britsch soldaat gewond bij de ontploffing van een land mijn. Gistermorgen werd met tusschenpoozen geweervuur gegeven door franctireurs in de oude stad van Jeruzalem. Deze franc tireurs hielden nog stand in de omgeving van de moskee. De troepen der regeering beantwoordden het vuur. Bij tusschen poozen cirkelde een vliegtuig boven de stad, dat het hoofdkwartier in kennis stel de van verdachte bewegingen. Dertig Ara bieren hebben vergunning aangevraagd om het moskeegebied te betreden ten be hoeve van het Vrijdagavondgebed De an dere Arabieren worden blijkbaar afge schrikt door het vooruitzicht in de vuur linie te geraken. In een ooggetuigeverslag verhaalt de correspondent van Reuter, die op den Olijfberg is geweest, dat moskee en hei ligdom er verlaten uitzagen. De rebellen en andere hielden zich echter waarschijn lijk gedekt in de heilige gebouwen en kloosters. Een opstijgende rookzuil duid de aan, dat er brand was in een overbe volkte wijk, waar de brandweer slechts met de grootste moeite kan optreden. De gezondheidsautoriteiten hebben gis teren 10.000 brooden uitgereikt onder de bewoners van de nog niet bevrijde wijk. In een speciaal blad is het bevel gepu bliceerd van luitenant genaraal Haining, de opperbevelhebber, waarbij militaire gouverneurs worden aangesteld, die zullen staan boven de districtscommissarissen, in het geheele land. Bij een gevecht tusschen Britsche troe- I pen en politie aan den eenen en een troep BINNENLAND De Tweede Kamer over de Rijksbegrooting SCHRIFTELIJKE BEHANDELING Belastingverhooging wordt van meerdere zijden niet zonder bedenking geacht. Verschenen zijn de algemeene beschou wingen van de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting 1939. Daaraan is het vol gende ontleend: Zeer vele leden spraken hun groote vreugde uit over de wijze, waarop onlangs het regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin werd gevierd. Zij achtten het een feit van staatkundige beteekenis, dat in die viering in zoo belangrijke mate tot uiting zijn gekomen de erkenning van het belang van den Nederlandschen staatsvorm en de waardeering voor de wijze, waarop de draagster der Kroon gedurende zoovele ja ren Haar constitutioneele taak heeft ver vuld. Dat feit is vooral daarom van zoo groo te waarde, omdat het vrijwel algemeene vreugdebetoon uit het volk zelf is opgeko men en in geen enkel opzicht van bovenaf was opgelegd. De hoop werd uitgesproken, dat de een heid, welke zich, ondanks alle principieele verschillen, bij deze gelegenheid in ons volk heeft geopenbaard, richtsnoer zij en blijve in onze staatkunde. Alvorens over te gaan tot het voeren van beschouwingen over het algemeen beleid der regeering op economisch, financieel en sociaal gebied, meende een aantal leden eenige wooren te moeten wijden aan den huidigen intenartionalen toestanden aan de houding van Nederland met betrekking tot dien toestand. Weliswaar aldus verscheidene dezer leden is zeer onlangs tot groote blijd schap van alle volken een oorlog nog oo het laatste oogenblik voorkomen, doch dit is slechts kunnen geschieden, doordat een kleine staat werd opgeofferd. Bedreiging met gewelddadig optreden heeft eenige groote mogendheden er toe gebracht, Tsje- cho-Slowakije, vrijwel zonder met de re geering van dit land overleg te plegen, tot het toegeven aan zeer ver gaande eischen te noodzaken. De op zulk een wijze gered de vrede kan nergens een gevoel van ge rustheid geven, allerminst in de kleine lan den. Er is grond voor de vrees, dat in een mischen nabije toekomst andermaal met geweld zal worden gedreigd, om inwilliging van eischen, aan een of meer kleine staten gesteld, te verkrijgen. Zulk een afschrikwekkende gang van zaken zal slechts af te wenden zijn, als de volken en regeeringen uit het ge beurde de les trekken, dat een werke lijke organisatie van den vrede thans dringend noodzakelijk is. Toestand des land. Verscheidene leden noemden den toe stand, waarin ons land verkeert, uiterst zorgwekkend. Van een economisch herstel kan nog steeds niet worden gesproken. Naar het oordeel dezer leden is de be treurenswaardige stand van zaken op eco nomisch en financieel gebied geenszins uit sluitend te wijten aan de ongunstige con junctuur en aan de internationale politieke spanningen. Het stond reeds lang en staat het ook nu nog voor hen vast, dat het beleid der regee ring de gevolgen van de crisis in ons land heeft verergerd in stede van verminderd. Met bezorogdheid hadden deze leden ken nis genomen van het voornemen der regee ring, de voorziening in het geraamde te- terroristen aan den anderen kant, welk ge vecht volgde op een aanval op een Jood- sche autobus nabij Jaffa, is een rebel ge dood en een gewond, terwijl vijf rebellen gevangen werden genomen. Rebellen hebben thans een begin er mee gemaakt om niet geëscorteerde tank wagens te gelasten hun benzinevoorraad aan te vullen. Te Gaza zijn gewapende Arabieren het regeeringsziekenhuis bin nengedrongen. Zij doodden er een vrouw, die verpleegd werd, omdat zij met dolk steken was gewond. In den loop van den nacht zijn de rails op de spoorlijn Lydda Jeruzalem over een afstand van een der de mijl opgebroken. Een brug werd met ontplofbare stoffen beschadigd. Te Na bloes wordt ongeregeld door bandieten ge schoten. Schildwachten van het hoofd kwartier der brigade beantwoorden het vuur. EGYPTE OOK EGYPTE GAAT STERKE LUCHT VLOOT BOUWEN. De Egyptische regeering is voornemens de defensie belangrijk te versterken. Men zal weldra over een vlootkern beschikken en in 1941 zal het leger 100.000 man sterk zijn, terwijl de luchtvloot dan uit 1000 toe stellen van het modernste type zal be staan. Naar verluidt zal Egypte spoedig de verovering van Abessinië door Italië er kennen en een consul te Addis Abeba be noemen. Huitenlandsctie Berietilen DEENSCHE SUIKERFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. De suikerfabrieken te Nakskov op Laa- land (Denemarken) waarvan de raffinade rij als de grootste van Europa gold, zijn gistermiddag door een brand bijna volko men verwoest. kort voor een deel te zoeken in het opnieuw invoeren van belangrijke bezuinigingen. Ook het andere middel, dat de regeering wil toepassen, om het begrootingstekort te overbruggen, te weten de invoering van nieuwe belastingen, achtten deze leden al lerminst zonder bedenking. Dat weder een aantal nieuwe heffingen den druk der toch reeds zoo hooge belas tingen zal komen verzwaren, betreurden ook andere leden. Naar hun oordeel zal dat zeker aan een spoedig intreden van economisch herstel niet ten goede komen. Zij verklaarden zich echter tegen die plannen niet te willen ver zetten, juist omdat zij zoozeer van de nood zakelijkheid van het spoedig bereiken van een sluitend budget overtuigd waren. Een uitzondering zouden zij daarbij willen ma ken voor de op de bedrijfswinsten te leg gen extra-belasting van 8 pet. Verscheidene leden noemden de critiek, van andere zijde op het beleid van het kabi net geoefend, voer een zeer groot deel on gegrond. Van hun kant wenschten zij aan te vangen met hun waardeering uit te spre ken voor de vastheid van hand, waarmede de regeering in deze moeilijke tijden het schip van staat voert. Zonder twijfel is mede daardoor het saamhoorigheidsgevoel van ons volk bevorderd. En als men de millioenennota nauw keurig bestudeert, treft men daarin tal van gegevens aai\ welke er op wijzen, dat hier inderdaad van een zeer be langrijk samenstel van maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid spra ke is. Voorts gaat het thans niet meer om het lenigen van de gevolgen der werkloosheid, maar om de bestrijding van de werkloos heid zelf. De uiteenzetting, in de millioenennota omtrent 's Rijks financiën gegeven, acht ten de leden hier aan het woord, in pessi mistischer toon gesteld dan noodig ware ge weest. Deze leden waren van oordeel, dat de financieele positie des lands minder on gunstig is, dan de regeering zich voorstelt. Het ligt voor de hand, dat die positie niet rooskleurig is, maar zij is toch ook niet zóó slecht, dat niet zou kunnen worden overwo gen, in afwachting van gunstiger jaren, een deel der uitgaven, b.v. die verband houden met de werkloosheid, ongedekt te laten. Op grond van deze zienswijze meenden zij zich nog hun oordeel te moeten voorbe houden over de vraag of het gewenscht is, in vollen omvang over te gaan tot de ver wezenlijking van de aangekondigde belas tingplannen. De Regeering en het vreemdelingen vraagstuk De begrooting van Justitie Aan het voorloopig Verslag over de Jus- titiebegrooting wordt het volgende ont leend: Verscheidene leden gaven uiting aan hun waardeering voor den arbeid van den mi nister in het algemeen en voor de door hem ingediende wetsontwerpen in het bij zonder. Verscheidene andere leden verklaarden voor de kennis en de werkkracht van den minister eveneens waardeering te hebben, doch zich met het door hem gevoerde be leid geenszins in allen deele te kunnen ver eenigen. Met name hadden zij bezwaar te gen 's ministers beleid in zake de toela ting en uitwijzing van vreemdelingen. Eenige leden verklaarden opnieuw gee nerlei vertrouwen in den minister te stel len. Zij verweten hem opdracht te hebben gegeven tot het instellen van een vervol ging tegen ir. Mussert terzake van het ge beurde in het Blauwe Zand, hoewel ontslag van rechtsvervolging huns inziens voor de hand lag en dan ook door den rechter ge geven is. Van verschillende zijden werd de klacht geuit, dat nog steeds in ernstige mate pers-excessen plaats vinden. Ver scheidene leden waren van oordeel, dat de vraag onder het oog moet worden gezien, of het niet noodzakelijk zal zijn de strafbepalingen tegen de excessieve uitingen nogmaals uit te breiden. An deren meenden, dat de bestaande be palingen op zichzelf voldoende ruim te bieden om krachtig op te treden, doch dat niet genoeg vervolgingen te dezer zake worden ingesteld. In het bijzonder tegen de anti-semieti- sche uitlatingen wordt naar de meening van verscheidene leden lang niet streng genoeg opgetreden. Van verschillende zijden werden ook thans weer- talrijke klachten geuit over de toepassing van het vreemdelingenrecht. Verscheidene leden verkaarden den te- genwoordigen toestand op dit gebied zeer onbevredigend te achten. Vele andere leden achtten het misplaatst de suggestie te wekken alsof de Regeering niet in Christ'elijken geest zou handelen. Zij hadden het volste vertrouwen in de toezeggingen van den minister, dat bij het beoordeelen van de vraag, of vreemdelin gen kunnen worden toegelaten, zoo hu maan mogelijk zal worden opgetreden. De regeering moet echter vooruitzien en over wegen, welke gevolgen een sterke immi gratie voor ons volk kan hebben. Opnieuw werd de aandacht gevestigd op het toenemende euvel van vervanging van z.g. volksverzekeringspolissen door over eenkomsten met begrafenisondernemingen, welke overeenkomsten niet, gelijk de ge noemde polissen, de bescherming van de wet op het leyensverzekeringsbedrijf ge nieten. Eenige leden bepleitten een wettelijke regeling van het beroepsgeheim van den journalist zulks naar aanleiding van de onlangs daarover gevoerde procedure. Ve le anderen verklaarden, aan zulk een nieu we regeling geen behoefte te gevoelen, zij waren van oordeel, dat met de bestaande wettelijke bepalingen en de daaraan door rechtspraak gegeven toepassing kan wor den volstaan. Verscheidene leden betwijfelden, of de onlangs getroffen regeling tot wering van vreemdelingen uit de balie wel noodig en of zij juist in de tegenwoordige omstandig heden wel wenschelijk was. Andere leden betuigden met de nieuwe regeling hun instemming. Met het oog op de functie, welke de balie in de Neder- landsche rechtsbedeeling uitoefent, waren zij van oordeel, dat aan een zuiver Neder landsche balie de voorkeur gegeven dient te worden. Uit de behandeling van de zaak-Oss voor het arnb ten aren gerecht te 's-Gra- venhage is naar de meening van vele leden wel gebleken, voor zoover dat al thans niet reeds eerder vaststond, dat er ernstige gebreken bestaan in de or ganisatie van de politie hier te lande. Zonder thans op de genoemde zaak zelve in te gaan, meenden deze leden, dat niet alleen een bespreking, doch ook een verbetering van deze organi satie niet mag worden uitgesteld. Noo dig is, dat de organisatie van de poli tie in breeder verband wordt bezien dan tot dusverre geschiedde. BEZOEK VAN KONING LEOPOLD AAN ONS LAND Voorloopig program vastgesteld De volgende maand zal, zooals men weet, Z. M. Koning Leopold van België een offi cieel bezoek brengen aan Nederland en daarbij gedurende twee dagen te Amster dam vertoeven, waar hij officieel zal wor den ontvangen door H.M. de Koningin. Het voorloopig progam van dit koninklijk be zoek vermeldt, dat Zijne Majesteit de Ko ning der Belgen op 21 November a s. per trein uit Brussel aan het Centraal Station te Amsterdam zal arriveeren, waar hij met groote plechtigheid zal worden ontvangen. H.M. de Koningin zal zelf op het station aanwezig zijn om Haar koninklijken east te begroeten. Hulde van sportlievend Neder land in voorbereiding. Vergezeld van een groot bereden eere escorte zullen de beide staatshoofden in de door zes paarden getrokken open gala-ca lèche zich via het Damrak naar het paleis op den Dam begeven. Op den avond van den 21sten November zal H. M. de Koningin ter eere van den Belgischen Koning een gala-diner aanbie den. Op den tweeden dag van het bezoek zal Z. M. Koning Leopold worden ontvangen door het gemeentebestuur van Amsterdam, in de raadszaal op het Prinsenhof, waar hij zal worden toegesproken door den burge meester dr. W. de Vlugt. Verder zullen dien dag nog verschillende bezoeken aan offi cieele instellingen worden gebracht. Des avonds zullen de beide staatshoofden een galaconcert bijwonen, dat onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg in het Con certgebouw zal worden gegeven. Ter gelegenheid van het bezoek van Ko ning Leopold zal de intochtsweg Damrak en Dam op feestelijke wijze worden versierd. Het ontwerp hiervan is opgedragen aan den architect C. Veltkamp. Voorts zullen, zoo als men weet, de grachten en torens we derom worden geillumineerd. Men verwacht, dat vele Belgen tijdens het bezoek naar Amsterdam zullen komen om van de feestelijk heden getuige te zijn. Den 23sten November vertrekken Ko ning Leopold en H.M. Koningin Wilhel- mina naar de residentie. - Nu het vaststaat, dat Koning Leopold van België op Maandag 21 November a.s. een officieel bezoek aan de Koningin in Am sterdam brengt, is spontaan de gedachte naar voren gekomen, om dien dag sportlie vend Nederland in staat te stellen zijn hul de te brengen aan den Koning van een land, waarmede- op sportgebied zoo talrijke vriendschappelijke betrekkingen worden 'onderhouden. Het „Initiatief comité Amsterdam" (I.C. A.) hetwelk zich vergewist heeft dat de burgemeester aan dit plan zijn gewaardee- de goedkeuring kon hechten, heeft te dien einde een comité van voorbereiding be noemd, waarin het zijn leden mr. dr. J. A. van Thiel en A. J. G. Strengholt resp. als algemeene voorzitter en voorzitter aanwees, terwijl het den heer J. A. W. Bergvelt be reid vond, het secretariaat op zich te ne men. Voorts namen de volgende heeren zit ting in het comité: S. Broekman, F. A. da Costa, dr. J. Gajentaan, M. J. Koolhaas, A. Montagnees en G. Rhee. Het comité hoopt zich binnen enkele da gen tot de in Amsterdam gevestigde sport verenigingen te wenden, teneinde haar medewerking voor een manifestatie in te roepen. Extra-treinen uit Brussel en Antwerpen In verband met het bezoek van Koning Leopold van België aan Amsterdam laten de Belgische en Nederlandsche spoorwegen op Maandag 21 November, een zoo noo dig meer extra treinen loopen van Brus sel en Antwerpen naar Amsterdam, ten einde ook het Belgische publiek in de ge legenheid te stellen den intocht van hun vorst in de Nederlandsche hoofdstad bij te wonen. In overleg met de V.V.V. „Amsterdam" is een plan ontworpen, volgens hetwelk de bezoekers uit België in de ochtenduren de stad in touringcars bezichtigen en in den avond een boottocht door de verlichte grachten ondernemen zullen. Daarna keeren de Belgische gasten des avonds naar Ant werpen en Brussel per extra trein terug. Voor dit bezoek aan Amsterdam wordt, „Msbd." PRINS EN PRINSES OP HET LOO. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur ver scheen Prinses Juliana met Prinses Beatrix in den kinderwagen voor het paleis Het Loo, waar zij, ten aanschouwe van talrijke belangstellenden, in een zonnig hoekje op den cour Haar baby aan het verzamelde paleispersoneel toonde. Ongeveer een kwar tier onderhield de Frinses zich ongedwon gen met hen. Daarna nam jkvr. Feith den kinderwagen over en reed met het Prinsesje via de Ko ningslaan het koninklijke park in. Een vrij talrijk publiek had het Prinsesje goed kun nen zien. Prinses Juliana begaf zich na het afscheid op den cour in het paleis. Z. K. H. Prins Bernhard, die Donderdag en Vrijdag heeft deelgenomen aan een jachtpartij op het eiland Schiermonnikoog is Vrijdagavond om zeven uur met de douaneboot „Sinnigehe Damsté" naar Oost- mahorn vertrokken. Vandaar heeft de Prins zich per auto naar het Loo begeven. HULDIGING BURGEMEESTER J. F. PLOEGMAKERS TE OSS Ter gelegenheid van het eervol ontslag van burgemeester J. F. Ploegmakers als in specteur der rijkswerkverschaffing in Oostelijk Noord-Brabant, is Vrijdagmiddag in de raadszaal van het gemeentehuis te Oss, een plechtige huldigingsbijeenkomst belegd. Het initiatief van deze huldiging was uitgegaan van een comité, gevormd door den burgemeesters der gemeenten 's-Hertogenbosch-Schijndel, Andel C. A„ Tilburg en Wanrooij, onder voorzitterschap van mr. F. van Lanschot, burgemeester van 's-Hertogenbosch. Bij aankomst van burgemeester Ploeg makers en mevr. Ploegmakers aan het ge meentehuis bood de voorzitter van het hul- digings-comité mevr. Ploegmakers een bloemenhulde aan. De huldigingsrede namens de burgemees ters en gemeentebesturen van de 78 onder de inspectie van burgemeester Ploegma kers ressorteerende gemeenten, werd uit gesproken door mr. F. van Lanschot, bur gemeester van 's-Hertogenbosch. In bree- de trekken schetste deze de enorme werk kracht, welke door burgemeester Ploeg makers als inspecteur der rijkwerkver schaffing is ontplooid waardoor in korten tijd het aantal tewerkgestelden van enkele honderden tot 3000 kon stijgen. Wethouder Cremers sprak mede namens zijn collega wethouders Kemps en mede namens den gemeente-secretaris mr. G. Konig. Deze grootsche huldiging aldus spr. stemt ons tot groote verheugenis, daar wij hierin hebben mogen constatee- ren, dat de scheidende functionaris door loyale plichtsbetrachting en tact- en be leidvol optreden in een allerminst gemak kelijke functie ook de sympathie heeft we ten te verwerven van de collega's in het ressort van den functionaris. Namens het staatsboschbeheer, sprak de heer van Alphen die gaarne verklaarde, dat de veelvuldige samenwerking van het staatsboschbeheer met den heer Ploeg makers als rijksinspecteur der werkver schaffing steeds een zeer aangename was. Burgemeester Ploegmakers nam hierop het woord en betuigde zijn oprechten dank aan alle burgemeesters en gemeente besturen. DE HOOFDSTAD VERDUISTERD. Een heldere sterrenhemel maakte nochtans oriëntatie mogelijk. Ook de hoofdstad heeft Vrijdagavond haar eerste grootscheepsche verduiste ringsproef gehad. Om half tien doofden de straatlantaarns over de stad, ter waar schuwing, dat alle lichtuitstraling moest verdwijnen en alle lampen van auto's, fietsen, trams en schepen behoorlijk moes ten zijn afgeschermd. Om kwart voor tien was Amsterdam inderdaad een naar de regels der kunst verduisterde stad, maar het effect was, althans op den grond beoordeeld, niet zoo volkomen, doordat een prachtige heldere sterrenhemel zich over de stad koepelde. Tegen dezen lichtenden hemel staken de silhouetten van de huizenrijen, de groote gebouwen en de torens, duidelijk af. Op de breedere straten kon men zich nog vrij goed oriënteeren, terwijl het wa ter het meest verraderlijke element vorm de en breede lichtende voren trok door het stadsbeeld. De meeste menschen had den gehoor gegeven aan den oproep, om zooveel mogelijk thuis te blijven, alleen in de binnenstad was het wat drukker. Het auto- en rijwielverkeer was betrek kelijk gering. Fantastisch was het effect der rijdende trams, waarvan alle licht was afgeschermd. Het tramverkeer vond, zij het in matig tempo, regelmatig voort gang. Ook in de stations was alles verduis terd. Donkere treinen reden af en aan. Het blauw licht van de lantarens, spaar zaam op de perrons en in de tunnels ver spreid, wees den reizigers den weg. De heldere lucht speelde ook hier de ver duistering parten, want het beloop der rails, die blonken met den matten glans, wezen den weg naar de stationscomplexen waar bovendien de roode en groene sein lichten een duidelijke plaatsbepaling mo gelijk maakten. De eerste indruk was, dat de bevolking der stad sportief heeft medegewerkt, om deze eerste groote verduisteringsproef te doen slagen. Een enkel vergeten gang- of bovenlicht mag daarbij aan gedachteloos heid worden toegeschreven. Menschenwerk is ten slotte nooit vol maakt. Door een misverstand in de or ganisatie bleef één plek van Amsterdam gedurende de halve verduisteringsperiode in vollen lichtglans stralen. En deze ééne plek wasde Dam. „Tijd".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6