Uld" BENDER ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij or.ze agenten /O cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïIL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. BOE WORDT HET WEER? VEEL WIND EN FRISCH. De Bill seint: Verwachting: In het Noorden matige tot krachtige Zuid-Oostelijke tot Oostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. In het Zuiden: meest krachtige tijdelij ke matige meest Oostelijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, iets zachter des nachts, over dag iets kouder. Hoogste barometerst.: 773.7 te Stockholm. Laagste barometerst.: 749.8 te Isafjord. Het gebied van hoogeluchtdruk over Zuid-Scandinavië en de Randstaten nam nog in beteekenis toe. Het verplaatste zich langzaam Oostwaarts. Op den Oceaan be weegt zich een nieuwe storing in de rich ting van Frankrijk. De depressie bij IJs land vulde nog verder op. Onder invloed van de nieuwe depressie werden de lucht- drukverschillen over onze omgeving, En geland en West-Frankrijk grooter, zoodat de Zuid-Oostelijke wind tot matig, plaat selijk tot krachtig toenam. In het gebied van hoogeluchtdruk blijft het weer helder en zonnig, met lage ochtendtemperaturen. Over de Britsche Eilanden werd het zwaar bewolkt tot betrokken, terwijl in Ierland en Schotland plaatselijk regen valt. Voor het Noorden van ons land is matige tot krachtige Zuid-Oos telijke tot Oostelijke wind te ver wachten, met gedeeltelijk bewolkte lucht en weinig verandering in temperatuur. In het Zuiden neemt de wind toe toe krachtig, terwijl de bewolking zwaarder wordt en de temperatuur overdag wat lager, des nachts wat hooger. In het Noorden blijft het droog, terwijl voor het Zuiden geen regen van beteekenis wordt verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 11 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.«.: Van Zaterddagnamiddag 5.23 uur tot Zondagmorgen 6.07 uur; van Zondagna middag 5.21 tot Maandagmorgen 6.09 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zandag 23 Oct. voorm. 2.05 en nam. 2.30 uur; van Maandag 24 Oct. voorm. 2.45 tot nam. 3.10 uur. Maan op 6.45 uur Zondagmorgen. Maan onder 16.42 uur Zondagmiddag. Maan op 7.56 uur Maandagmorgen. Maan onder 17.12 uur Maandagmiddag. (Zondag 23 October nieuwe maan). Storm waarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt hedenochtend negen uur aan alle posten: „Weest op uw hoede." Acadeimienieuws LEIDEN. Bevorderd: tot doctor in de Geneeskunde, op proef schrift getiteld: „Over wezen en verloop van de ulcusziekte", de heer M. J. Hee- ring, geboren te Dordrecht. Geslaagd: candidaatsexamen klassieke taal- en let terkunde mej. C. W. L. van der Sluys, Den Haag; candidaatsexamen Nederlandsche taai en letterkunde de dames M. A. Kooien, Den Haag en T. M. van Leening, Rotter dam; candidaatexamen Rechten de heeren J. Rombach, Vorden R. Graafstal, Bloemen- daal, W. C. van Dedem, Amersfoort, mej. L. Oskam, Den Haag; candidaatsexamen Romaansche taal- en letterkunde: de heer B. de Boer, Wagenin- gen. Examen van apothekers-assistent te Lei den: de dames-: Y. E. van Ouwerkerk, Rijs- v ijk, M. Langejan, Rotterdam, J. Lelyveld, Haag, C. van Leeuwen, Scheveningen. NE C. F. MEERPDEL's isSSJT Alléén: Breestraat 171 - Tel. 2659 MISSIE-ZONDAG 23 OCT. Zal de dag van morgen slagen? Lezer, de Paus verwacht ook Uwe daad. Tè groote belangen vragen daarom, belan gen van Jezus Christus zelf, dan dat gij u zoudt mogen terughouden. Als Plaatsbekleeder van Jezus Christus verklaarde Pius XI Zijn missieplicht te be schouwen als dat deel van Zijn apostelambt, dat Hem voortdurend in spanning en zorg houdt, zoolang het aantal heidenen moet worden geschat op een milliard. De dag van morgen moet Hem in die zorg verlichten. Men heeft de Missie-Zondag wel genoemd de trompet, door de Voortplanting des Ge- loofs geblazen om de katholieke gewetens te wekken ten overstaan der milliard hei denen. En verklaarde de Paus niet: „Het schijnt ons, dat ook Wij worden aangespoord met het profetenwoord: Roep en houd niet op, verhef Uw stem als een bazuin Welnu: thans hoort gij die trompet, die bazuin: thans hoort gij 's Pausen stem,, hard en luid, omdat de spanning der Missie-be hoeften de stootkracht wekt. Krachtens goddelijk bevel gaat de Kerk in een pelgrimstocht over de aarde om er de kinderen van God te verzamelen en er Gods uitverkorenen bijeen te brengen, die verspreid liggen over de vier windstreken. Zoo omschreef Bossuet de missietaak der Kerk, waarvan gij, lezer, u door Gods goed heid lid moogt noemen. De Missie-Zondag van morgen moet aan die Kerk de middelen daartoe verschaffen. Geef dan veel, terwijl gij veel bidt, opdat Gods woord moge verheerlijkt worden en alle volkeren God mogen erkennen in Jezus Christus, Dien Hij gezonden heeft. We schreven: Lichting 1938. De Missies nemen onder den zegen van God toe in aantal en uitgestrektheid in alle werelddeelen. Werkelijk, er is reden tot dank en verheugenis. Maar dan moet ook de achterhoede ver sterkt worden met manschappen, die door gebed en geldeliike gaven de zwoegende missionarissen ondersteunen. De Missie-Zondag van morgen moet den Paus de nieuwe lichting brengen van Ka tholieken, die, nog geen lid, thans lid wor den van bet Genootschap tot Voortplanting des Geloofs. Teder helpe die „lichting" groot te maken. Dat lidmaatschap moet volgens 's Pau sen bedoeling de gewone vorm zijn, waarin wij, als katholieken, onze persoonlijke mis sieplicht vervullen. Het eischt een dafelijk- sche „Onze Vader" en „Wees Gegroet" met het schietgebed „H. Franciscus Xaverius, bid voor ons"; daarnaast een wekelijksche uitgave van 2 1/2 cent of 1.30 per jaar. De Paus vraagt het u; de missionarissen, de dragers van het crucifix, die het kruis gaan planten, vragen het u. En zij allen in naam van Christus, die als Gezondene des Vaders, een Missie-Priesterschap bezat en doorgaf. Niemand weigere! Niet-leden melden zich morgen nog aan bij hun pastoor. En die reeds wel lid zijn? Ieder winne er een medelid bij, alvorens het acht dagen verder is. Ariëns z.g., die „in zijn laatste schoenen" nog graag iets goeds deed voor de Missiën en in werkelijkheid zijn laatste krachten wijdde aan de Missie-actie, moge u over tuigen met het edelste en sterkste motief dat gelden kan: „Hoe meer gij de Missies zult beminnen en bevorderen, hoe beter katholiek gij zult zijn". C. C. VAN DIJCK, Pr. St. Michielsgestel, Seminarie. RECHTZAKEN POGING TOT MOORD TE OVERSCHIE. Tegen verdachte een jaar geëischt. Vrijdagmiddag heeft zich voor de Rot- terdamsche rechtbank te verantwoorden ge had de 40-jarige Johanna S., gedetineerd en wonende te Rotterdam, wegens poging tot moord op den 29-jarigei kantoorbediende M. H., eveneens te Rotterdam woonachtig. Verdachte had zich in den avond van 16 Juni verdacht opgesteld in een tramhuisje lands de Schie te Overschie nabij de tol. Daar had ze met een revolver, die met zes scherpe patronen geiaden was, H. op gewacht. Toen hij op de fiets naderde, sprong ze plotseling naar voren en wilde hem in de rug schieten. Zij raakte hem echter in den rechterbovenarm. De Officier van Justitie eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van een jaar met aftrek van voorarrest, met voorwaar delijke ter beschikking stelling van de re geering. Mr. F. Eikelenboom pleitte clementie. Uitspraak 4 November. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Een verkeerde voorgehad. Terecht stond de 36-jarige W. V. uit D e Kaag (gem. Alkemade) wegens mishan deling van een zekeren J. M. de W. uit DE LEIDSCHE COURANT Lisse. Getuige was opH2 Aug. j.l. een paar maal met de pont overgevaren om naar een zijner vrienden te gaan zoeken om Koninginnefeest te gaan vieren. Op een gegeven oogenblik ontving get. op z'n rechteroog een flinke klap, welke bleek uitgedeeld te zijn door verd. Op een vraag van dén politierechter, waarom verd. aan deze getuige de klap had gegeven, zeide verd., dat de uitge reikte klap voor een ander bestemd was. Getuige leek zeer veel op dien anderen persoon, die verd. steeds hinderlijk is. De officier van justitie eischte tegen verdachte een geldboete van 10.subs. 6 dagen hechtenis. Overeenkomstig den eisch werd ver dachte veroordeeld. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Allereerst had zich te verantwoorden A. v. P. uit Zuilen, die als bestuurder van een vrachauto een aanrijding te Alphen had veroorzaakt met een truc met trailer be stuurd door J. C. Sch. De oorzaak van de aanrijding bleek niet recht duidelijk, doch het kwam vast te staan, dat A. v. P. niet voldoende had opgelet. Hij was van ach ter een personenwagen gekomen, zonder zich eerst te hebben overtuigd of dit wel mogelijk was. Ook een getuige J. G. uit Al phen die langs den weg stond te praten had het ongeval gezien en verklaarde eveneens dat verdachte niet voldoende had opgelet. De ambtenaar vroeg een boete van 10. subs. 10 dagen. Uitspraak conform den eisch. Een aanrijding langs den Ziendeweg. M. O. had een aanrijding veroorzaakt langs den Ziendeweg en had de auto van div. W. uit A a r 1 a n d e r v e e n voor een bedrag van omstreeks ƒ400 beschadigd, en was zelf met zijn melkauto in een langs dien weg gelegen sloot terechtgekomen. Mevrouw v. W. verklaarde, dat zij de melkauto op zich had zien aanstormen, waarop dan ook haar echtgenoot direct had afgeremd. Het remspoor hiervan was op gemeten en had een lengte, van ongeveer 12 meter. De dokter was wel verzekerd te- STADS DE VERDUISTERINGSPROEF OP WOENSDAG 16 NOV. Wenken en raadgevingen In verband met de op Woensdag 16 No vember a.s. in het in ons blad van Woens dag 19 dezer aangegeven gedeelte onzer stad te houden verduisteringsoefening, maakt het Hoofd van den Luchtbescher mingsdienst het navolgende bekend: De verduistering zal in tijd van oorlog niet beperkt kunnen worden tot korte pe riodes, waarin direct gevaar voor een lucht aanval dreigt Rekening moet worden ge houden met het feit, dat luchtaanvallen plotseling kunnen plaats grijpen; veelal zal dit laatste het geval zijn. Daarom zal de verduistering in dien tijd alle avonden en nachten onafgebroken moe ten plaats vinden: op dit grondbeginsel zal ook de oefening moeten worden gebaseerd. WAT MEN IN HUIS NIET EN WAT MEN WEL MOET DOEN. Draait niet eenvoudig in Uw woning of inrichting alle lampen los, of sluit niet door middel van den hoofdschakelaar of door het uitnemen van de zekeringen den stroom geheel af. Wanneer de verduistering avond aan avond zal moeten plaats vinden, kunt U ook niet steeds in het donker zitten of Uw inrichting of bedrijf sluiten. Het is daarom zaak, het leven in wonin gen, inrichtingen als café's, bioscopen, scho len, e.d. en fabrieken en werkplaatsen, waarin gewoonlijk des avonds gewerkt wordt, ook tijdens de oefening normaal voortgang te doen vinden. Daarbij zullen dan echter de noodige maatregelen moeten worden genomen ter voorkoming van licht- uitstraling. De te nemen maatregelen zijn in het al gemeen van eenvoudigen aard en zullen m de meeste gevallen niets of zeer weinig kosten. DAAROM KAN EN MOET IEDEREEN MEEDOEN! Zorgt er dus voor, dat geen licht naar buiten kan stralen. Donkere gordijnen, van zware stof vor men een goede afsluiting. Besteedt vooral de noodige aandacht aan de zij- en boven kanten van de gordijnen (b.v. vastzetten met punaises en strook zwart of blauw pa pier aan bovenkant). Beschikt men riiet over donkere gordij nen, dan verdienen rolgordijnen van don kere stof of zwart of donkerblauw papier de voorkeur. Kleine vensters kunnen met zwart of donkerblauw papier worden beplakt. Ook carton of triplex kan hier goed dienst doen. Denkt vooral aan den achterkant van Uw huis, aan dakramen en zoldervensters en aan het uitnemen of losdraaien van de lam pen, in portieken, portalen en op trappen. Winkeliers, denkt er aan Uw etalage- verlichting, Uv Neon- of andere reclame verlichting en de verlichting van aan den gevel aanwezige automaten te dooven. Garagehouders, dooft de verlichting van Uw benzinepompen en uraagt zorg, dat bij het openen van de deuren Uwer garage geen licht naar buiten, nan vallen. gen W. A. doch niet voorzichzelf. M. O. verklaarde dat zijn snelheid niet grooter was geweest dan ongeveer 30 K.M. en hij had de auto van dr. W. niet zien aanko men. Er ontstond nog een debat over een uithaalplaats, waarop de melkauto-chauf- feur gerekend had, dat de dr. zou stilstaan, en over het uitzicht. De getuige W. V., die naast den melkauto-chauffeur zat tij dens het ongeval, had niet veel gezien, daar hij net zijn boterham aan het eten was. Dr. v. W., die door zijn gemachtigde vertegen woordigd was, had nog een drietal getui gen laten dagvaarden. Deze hadden gen van allen de botsing gezien. Hun verklaringen kwamen hierop neer, dat melkauto-chauffeurs in het algemeen veel te snel rijden. De ambtenaar was van mee ning, dat de melkauto-chauffeur te hard had gereden en niet voldoende had opge let, omdat van hem geen remspoor was ge vonden, zoodat hij aannam dat verdachte de auto van dr. W. op het laatste moment pas gezien had. Hij eischte dan ook 10. subs. 10 dagen, waarop de verdediger van dr. W. een pleidooi hield in verband met de door dr. v. W. ontvangen dagvaarding. De kantonrechter veroordeelde verdachte M. O. tot 10 subs. 10 dagen en sprak dr. W. vrij. Een echte spijbelaar. J. W. te A 1 p h e n moest zich verant woorden wegens overtreding der Leer plichtwet. Hij had een kind van hem sinds 1 Mei tot nu toe 37 maal laten verzuimen. Het rapport over verdachte was niet zoo gunstig, daar het kind door al die verzui men niet goed meer met de klas meekon. De ambtenaar wil rekening houden met de financieele omstandigheden en eischt een geldboete van 3 subs 2 dagen. J. W. uit Nieuwkoop had zich voor eenzelfde feit te verantwoorden. Het rap port over dit gezin was heelemaal niet gun stig en er stond in vermeld dat het een slordig gezin was, terwijl het rapport te vens aantoonde, dat het thuis houden niet gerechtvaardigd was. De ambtenaar wil sterk rekening houden, ook met den finan- cieelen toestand en eischte eveneens 3. subs. 2 dagen. Veroordeeling conform den eisch. Controleert thans zeil reeds, hoe U Uwe woning geheel „lichtdicht" kunt maken, neemt nu reeds maatregelen. Blijft tijdens de oefening zooveel moge lijk thuis; op straat is niets te zien, terwijl, wanneer U Uw woning verlaat anderen met minder goede bedoelingen wellicht, gebruik makende van de duisternis, deze met een bezoek zullen „vereeren". WERKT ALLEN MEDE! Een volgende maal iets over het verkeer met voer- en vaartuigen. GEMEENTERAAD Aan de agenda van den Gemeenteraad op Maandag 24 October zijn nog de volgende punten toegevoegd: Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, den heer P. G. Knibbe. Voorstel inzake het verstrekken van brandstoffen aan daarvoor in aanmerking komende werkloozen gedurende het win terseizoen 19381939. BRANDSTOFFENVERSTREKKING De Minister van Sociale Zaken heeft me degedeeld, dat ook gedurende het a.s. win terseizoen aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste werklooze ge huwde of ongehuwde kostwinners zoome de aan werkloozen, die steun voor alleenwo- nenden ontvangen, een brandstoffenbij slag mag worden verstrekt en wel gedurende de tijdvakken van 30 October 1938 t.m. 26 No vember 1938 en van 12 Maart 1939 t.m. 15 April 1939 van ten hoogste 1 en geduren de het tijdvak van 27 November 1938 t.m. 11 Maart 1939 van ten hoogste 1.30 per week (voor kamerbewoners de helft). Ten aanzien van de bij een werkverschaf fing geplaatsten is de regeling iets ruimer dan die, welke voor het seizoen 19371938 gold, omdat zij, die geen volle week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, dan wel periodiek zijn tewerk gesteld, thans over de z.g. wandeldagen resp. wandelweken, ook voor den bijslag in aanmerking komen en wel voor de helft van den bijslag, welke hun zou worden uitgekeerd, indien zij over bedoelde dagen resp. weken tewerkgesteld waren geweest. Evenals vorige jaren zullen voor de ver strekking mede in aanmerking komen de kastrekkers indien en voor zoover hun kas- uitkeering minder bedraagt dan het steun bedrag hetwelk zij zouden ontvangen, wan neer zij volgens de steunregeling werden ondersteund, vermeerderd met het bedrag van den brandstoffenbijslag. In verband met de thans geldende kolen- prijzen zal de verstrekking aldus geregeld kunnen worden, dat gedurende de beide eerstgenoemde tijdvakken Yt H.L. parelco- ker. en Yi H.L. eierkolen per week worden beschikbaar gesteld en gedurende het laatst genoemde tijdvak Ys H.L. parelcokes en Yt H.L. eierkolen. In de kosten van de verstrekking van den brandstoffenbijslag van aan vorengenoemde categorieën van werkloozen, welke kosten in totaal op plm. 70.000 worden geraamd, wordt eenzelfde bijdrage uit het Werkloos- heidssubsidiefonds verleend als in de ove- EERSTE BLAD - PAG. 2 AGENDA LEIDEN. Dinsdag. Ver. „Katholiek Leiden", R.K. Winterprogram, gezelschap Jan Musch, Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Bal na. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Jasperse, Meyboom, Nieuwzwaag en Stof fers. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 22 tot en mat V r d a g 28 Oct. a.s. waargenomen door de apotheek C. B. Duys- ter, N. Rijn 18, Tel. 523. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 274. VOOR DE JEUGD. (Rectificatie van de Kinderrubriek in ons nummer van jl. Donderdag). DE PRIJSRAADSELS. In afd. B. raadsel V moet staan: In afd. C. raadsel IV moet staan: A. .s d. 1. .g.n n.g z.s. .1, D. w..rh..d a..t.rh..lt h..r w.L Oom W i m. rige kosten van steunverleening en werk verschaffing. B. en W. geven den Raad in overweging te besluiten tot het, met inachtneming van de door den Minister in zijne circulaire van 17 October 1938 gegeven voorschriften, ver strekken van een brandstoffenbijslag als hiertoe genoemd. Nadat door den Raad overeenkomstig het bovenstaande zal zijn besloten, zullen B. en W. de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon verzoeken aan de daarvoor in aanmerking komende door haar ondersteunde armlastigen een gelijke brandstoffenverstrekking te doen plaats hebben. EXCURSIE DR. SCHAEPMAN De reeds eerder aangekondigde excursie naar de nieuwe KRO-studio zal plaats vinden op Zondag 13 November a.s. Vertrek nam. 2 uur per luxe touringcars vanaf het gebouw van de „Leidsche Cou rant" waarna de tocht wordt gemaakt via Utrecht, De Bilt, Bilthoven, Soestdijk naar Hilversum. Na het bezoek aan de studio zal de terug tocht over Amsterdam aanvangen. Wij organiseeren deze excursie voor onze leden en donateurs, doch voor zoover de plaatsruimte toelaat zijn ook KRO-vrienden van harte welkom. Zij, die deze excursie willen medemaken, gelieven hiervan voor 1 Nov. opgaven te doen aan den penningmeester, den heer A. C. H. Speel, Leliestraat 112, 's avonds van 6 9 uur, waar men zich tevens tegen beta ling van 1.50 van een plaatsbewijs kan voorzien. Het bestuur van Dr. Schaepman. „JAN MUSCH" mvt zijn gezelschap komen a.s. Dinsdag avond in de Groote Stadsgehoorzaal. Zij zullen opvoeren het schitterende too- neelstuk „de Sabijnsche Maagdenroof". Een prachtige inzet voor den openings avond van het R. K. Winterprogram, uit gaande van de Vereeniging „Katholiek Leiden". Katholieken van Leiden! hebt waardee ring voor het werk van deze vereeniging. Gij kunt dit doen, en dat zult gij zeker, door er voor te zorgen, dat a.s. Dinsdag avond geen plaats in de Gehoorzaal onbe zet is. Thans even opgelet!!! Men kan zyn plaats voorbespreken bij de fa. Huibers 20 ctens per plaats. Verder is er Zondag a.s. in de Vestibule der Stadsgehoorzaal, gelegenheid om plaat sen te bespreken van 1 tot 2 uur a 10 cent per plaats. Daar een jarenlange erva ring èn een enorme sorteering van verschillende fabrikaten (I ten dienste staat, hebt U de grootste kans van slagen 1 Inderdaad: MEERPOELheeft meer keus en is toch voordeeliger 1 -Förster's kleine piano „Pianetto" 'n klasse apart Volie 7'/3 octaaf toon omvang. Normale repetitie-mechaniek en speelaard, n Juweel van toonschoonheid. A dam - Rotterdam - Arnhem - Breda n

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2