Ordening in het bloembollen- bedrijf St. Dominicus-Huis te Leiden ZATERDAG 11 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9165 3)c Geid&^k^Sou/fca/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. Een plan tot samenwerking en overleg gereed Het algemeen belang gaat Het bloembollenvak staat aan den vooravond van een belangrijk besluit. Reeds herhaaldelijk zijn stemmen op gegaan om te komen tot een „ordening" in het bedrijf, in aansluiting op de „crisis-maatregelen". Er is een algemeene tendenz, om de uit voering van de crisis-maatregelen, die in het belang zoowel van den land- als van den tuinbouw werden genomen, in handen te stellen van het bedrijf zelf. De Regeering slaat tegenover dit streven sympathiek, doch verwacht, dat het initiatief daartoe van de bedrijven zelf zal uitgaan. Deze verwachting hebben de bevoegde regeeringsinstanties ook uitgesproken ten opzichte van het bloembollenbedrijf. Reeds lang was bij de meer-vooruitzien- den de overtuiging gerijpt, dat het tusschen de bedrijfsgenooten moest komen tot sa menwerking en overleg ten aanzien van de maatregelen tot behoud en tot bloei van het vak te treffen. Door een „contactcommissie", waarin bij de oprichting vertegenwoordigd waren de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, de L.T.B., het H.B.G., de C.B.T.B., de N.T.B. en de Bond van Veilingen, werden plannen om tot een dergelijke samenwerking te ko men, onder het oog gezien. De zeer uiteenloopende meeningen aan gaande den inhoud van een dergelijk plan zijn, na langdurige gedachtenwisselingen, in een concreet ontwerp tot elkaar geko men, van welk ontwerp de uitvoering bin nen korten tijd te wachten is. Plannen tot rijpheid gekomen. Nu deze plannen tot samenwerking en overleg tot rijpheid zijn gekomen, hebben wij ons gewend tot den heer D. W. Lef e- b e r te Lisse, den man, aan wiens beleid en doorzettingsvermogen het te danken is, dat de vage ideeën van ordening en samenwer king gemeengoed zijn geworden van de vereenigings-besturen in het bloembollen- bedrijf, zoodat, zij het na vele strubbelin gen, het gezamenlijk overleg tot resultaat heeft geleid. Er is veel geschreven, verklaarde de heer Lefeber, over de chaotische verwarring in de Bloembollenorganisaties, en daarom is het misschien wel goed de momenteele stand van zaken te belichten. Het is waar, dat eenigen tijd geleden in de grootste bloembollen-organisatie in het geheel geen richting werd aangegeven en zij tusschen alles door schommelde van den eenen dag in den anderen. Het was geen visch en het was geen vleesch. Dit gaf werkelijk verwarring en het is gelukkig voor het bedrijf, dat nu alle be sturen en alle organisaties, welke van eenig belang zijn, gemeenschappelijke samenwer king in het bedrijf voorstaan endenood- zakelijkheid erkennen van een centrale instantie met publiek- rechtelijke bevoegdheid, welke practisch zal staan boven de o rganisaties. Omreden het bloembollenbedrijf een vrij wel uitsluitend export-bedrijf is, dat vele risico's met zich brengt en vele belemme ringen ondervindt, moet het mogelijk zijn in en voor het bloembollenbe drijf de bedrijfsbelangen te be hartigen bóven het individueel belang De „kleine kweekers", waarmee men doelt op de kleinste kweekers, zijn dikwijls gebruikt als reclame-object voor een of an dere actie in ons bedrijf. Menzalzeker en vooral ook de belangen van de minst-sterken moeten be schermen. Echter tegenover de be drijfsbelangen, welke verdedigd moeten worden en tegenover de moeilijkheden ver oorzaakt door de export-belemmering, is élke kweeker individueel slechts een zeer kleine kweeker. Hij presteert als individueel te weinig om de groote be drijfsbelangen daaraan over te laten. Het is in het bloembollenbedrijf duide lijk gebleken, dat het niet alleen gaat om een goede, gezonde productie van bloem bollen, ook niet om het individueel boeken van een order met misschien nog eenige handelswinst. Het gaat voor het bloembol lenbedrijf om de vraag: hoe worden de wer kelijk algemeene en groote bedrijfsbelangen het beste behartigd. Een voorbeeld. Om een historisch voorbeeld te geven: Een exporteur had in het buitenland ge boekt 1.000.000 Hyacinthen in de maat 10 cM.; condities contante betaling. Die exporteur vond het een levensbelang om dien order in die maat zoo spoedig mo gelijk uit te voeren. Deze exporteur dacht, dat de directe han delswinst van dien order alle andere be langen mocht negeeren. De betreffende maat Hyacinthen, welke vóór de bedrijf regeling vrij voor export werd verhandeld, is van te kleine kwaliteit om aan de afnemers te kunnen voldoen. Grootere en betere qualiteit was in zeer grooten getale voorradig, zelfs als over schot, en toch wilde die exporteur deze or der uitvoeren. Het is te begrijpen, dat handelswinst en individueel belang tracht vóór te gaan, maar het is uit dit voorbeeld óók duidelijk, dat het gewenscht is, dat de behartiging on zer groote, algemeene bedrijfsbelangen in de toekomst zal zijn toevertrouwd aan een centraal orgaan, waarin alle erkende bloem bollen-organisaties zullen zijn vertegen woordigd om op deze wijze zeker tot wel zijn van het bloembollenbedrijf te kunnen samenwerken. Niemand zal kunnen weerstaan de drang, welke in vrijwel alle bedrijven voor den dag treedt en welke door den economischen toe stand vraagt: méér onderlinge sa menwerking, méér contact, méér overleg tusschen de bedrijfsorganisa ties en dit geeft het ontstaan aan een geor dend bedrijf. De vertegenwoordiging van het bloembol lenbedrijf is echter zeer moeilijk, door de splitsing in kweekers en handelaren. Er kennend, dat de belangen van kweekers en handelaren vrijwel steeds met elkaar ver band houden en dus nauw contact tot be hartiging der bedrijfsbelangen noodig is, moet er toch voldoend en zooveel mogelijk zelfstandigheid zijn om objectief de belan gen van beide groepen te behartigena. De heer Lefeber zeide nog, dat, al is het „plan van samenwerking en overleg" in groote lijnen en vele onderdeelen gereed, nog eenige ernstige bezwaren van socialen aard onder het oog zullen moeten worden gezien. „Im groszen Ganzen" is de ordening in het bloembollenbedrijf echter gereed. Het zal ongetwijfeld vele vakgenooten tot vol doening stemmen dit te vernemen, en zeer zeker zal ook de L.T.B. er zich over moeten verheugen, dat de richting in de economie, door haar als organisatie zoo lang voorge staan, pra:tisch zal worden ingeslagen. Pachtkamers samen gesteld BENOEMING VOOR VIJF JAAR. Bij Koninklijk besluit zijn met ingang van 1 November a.s. voor den tijd van vijf jaren benoemd tot leden van de pachtkamers van de volgende kantongerechten: L e i d e n: J. de Graaf te Zoeterwoude en J Penning de Vries te Alkemade. Alphen: L. van Leeuwen te Alphen aan den Rijn en A. P. Uyttewaal te Ter Aar. Haarlem: B. Biesheuvel A.zn. te Spaarndam en C. M. Reinders Folmer te Heemstede. Delft: B. Havenaar te Berkel en G. H. van den Berg te Monster. D e n H a a g: G. J. van der Stoel te Was senaar en mr. D. A. Kley te 's-Gravenhage. Gouda: G. den Hoek te Bergambacht en A. C. van den Berg te Bleiswijk. INKOOPSPRIJS VOOR MELK VERHOOGD. Met ingang van Zondag a.s. een halve cent duurder. De „Constunptie-Melk-Centrale" en de Algemeene Vereeniging voor melkvoorzie- ning, welke de consumptiemelk-regeling in het westen des lands uitvoeren, deelen roede, dat met ingang van Zondag 23 Octo ber a.s. het gedeelte van den prijs, dat de veehouder rechtstreeks van den kooper der melk ontvangt, wordt verhoogd met 1/2 cent per liter melk. De prijs voor 2e klasse melk wordt hier door 6.25 cent per Liter, terwijl voor le klasse en 3e klasse melk een premie resp. een korting van 0.25 cent per liter melk wordt toegepast. NEDERLANDERS TE KANTON VEILIG. De Nederlandsche regeeringspersdienst meldt: Volgens een bij het Nederlandsche de partement van Buitenlandsche Zaken in gekomen ambtelijk telegram, zijn de te Kanton woonachtige Nederlanders veilig. Brief van Z. Exc. Pieter Bas In de woelige dagen van de historische Septemberweek ontving de redactie van „Het Groene Hout", orgaan der R.K. Stu denten in Nederland, een voortzetting van „De Dijk" een politieken brief van Godfried Bomans, alias Z. Exc. Pieter Bas, waaraan wij het volgende ontleen en: Alleen al Hitier heeft van mij twaalf brieven ontvangen, Goebbels zeven, Benito twee, en ja, wat heb ik al niet aan postzegels gespendeerd aan Runci- man, Chamberlain, Roosevelt en Benesj? Naar Goering stuurde ik gis teren nog een groote kist Würste mit Sauerkraut en een ontzaglijk gebraden zwijn, heelemaal gevuld met kleine doperwtjes en stukjes zwezerik. Ge loof mij, ik had haast spijt toen ik het door den bode zag wegdragen. Maar het welzijn van Europa gaat voor alles. Je zult je misschien afvragen waartoe het dient als een simpel student in de rechten dergelijke brieven schrijft. Ze worden toch niet gelezen, denk je. Ha, dat denk je! Maar dat is niet zoo. Ik onderteeken met Pieter Bas, Minister van Nederland. En naar een minister je luisteren, al was het alleen om de beleefdheid. Eigenlijk heb ik daar niet het recht toe. Doch de goede oude man was zulk een vriend van mij, dat ik wel mag veronderstellen, dat, wat ik voor het belang van Europa doe, ook hij zou gedaan hebben. Zoo schrijf ik alle staatshoofden van Europa aan, milde, zachte vermaningen om toch kalm te zijn, om toch het hoofd koel te houden, en vooralom toch vroolijk te blijven. Over dit laatste zul je mis schien verwonderd zijn. Toch, het is de hoofdinhoud van al mijn brieven. Ik meen namelijk, dat Europa niet vroolijk genoeg is. Er worden op de kanselarijen te weinig grapjes gemaakt. Telkens als ik, in de afgeloopen maan den, de radio aanzette of de krant openvouwde, viel het mij weer op: die verbeten stemmen, die enorme ernst Vroolijkheid is contrabande. Hoogstens durft men spreken van „ontspanning'. Een oogenblik van „ontspanning" is ingetreden, zegt men. En dat is alles wat er aan vroolijkheid te krijgen is. De menschen van nu zijn tot aan den hals gevuld met wils- en daadkracht, met een somber soort energie om zich achter een of ander vaandel te scharen en een of andere richting op te mar- cheeren. Er zijn op het oogenblik maar weinig menschen, b.v. in Nederland, die niet precies weten wat zij willen, waartoe zij „behooren", waar zij „voor" en waar zij „tegen" zijn. Daar zit iets goeds in, mits men er vroolijk bij blijve. Maar dat blijft men niet, en daarom ben ik geneigd te veronderstellen dat er iets verkeerds in zit. Jedenfalls, het gaat buiten het bestek van dezen brief en wellicht ook van mijn eigen capaciteiten, deze filosofi sche gedachten hier verder uit te wer ken. Ik zou er de voornaamste staats hoofden op willen wijzen, dat, verge leken bij een of andere fout in het Vex-drag van Versailles, het feit dat morgen om half zeven de zon opgaat, oneindig belangrijker is. Ik zou willen zeggen, dat tegenover de vraag of een volk ook gelukkiger kan zijn, de moge lijkheid of het ook grooter zou kunnen worden geheel in het niet valt. Ik zou den staatshoofden willen opmerken, dat hun blik te absoluut is, dat zij niet betrekkelijk meer zien. Absoluut be keken is, om bij mijn voorbeeld te blij ven, een mogelijke fout in het Verdrag van Versailles een groote donkere vlek. Doch tegen de zon bekeken, die morgen om half zeven opgaat, is zij niet meer dan een punt, een stip. Dit is het be trekkelijke standpunt. En een vroolijk mensch is niets anders dan een betrek kelijk mensch". In de opwekking tot v r o o 1 ij k h e i d, en de aansporing, om alles betrekkei ij k te zien, ligt een groot mate van ernst van absolute waarheid.... PE WERELD IN VOGELVLUCHT Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: De eeuwige onrust. „Tegenwoordig lijken voortdurende stuiptrekkingen en revoluties wel haast een levensvoorwaarde. Het kenmerk onzer dagen is ontevreden heid met het overgeleverde, mis noegdheid met het bestaande, geest drift voor het eeuwig wordende de sport van het hervormen en moder- niseeren. A. M. Weisz. KANTON: Wat gisteren reeds gemeld werd, wordt heden bevestigd: de Japan ners hebben Kanton bezet. De Chineezen hebben de stad niet verdedigd, omdat zij verdedigingslinies hadden aangelegd in het Zuiden, vanwaar zij een eventueelen Ja- panschen aanval verwachtten. Inplaats van uit het Zuiden deden de Japanners ech ter een aanval uit het Oosten, waar de Chineezen gerekend hadden op de natuur lijke bescherming der bergruggen. Zij ver gisten zich, de Japanners lieten zich niet door de bergen tegenhouden en marcheer den in snel tempo op de stad aan, terwijl zij de Chineesche verdedigingslinies links lieten liggen. Zoo viel de stad. De Chinee zen hebben vóór hun vertrek nog snel de regeeringsgebouwen opgeblazen. Niette min is de inneming van Kanton een be langrijk succes voor de Japansche strijd krachten. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de Ja- panneezen door de inneming van Kanton een zeer belangrijk succes hebben be haald, omdat Kanton de laatste verbinding tusschen China en de buitenwereld was. De plannen voor dit offensief bestonden reeds maanden lang, doch de uitvoering werd uit gesteld wegens de nabijheid van Hong kong en uit vrees voor internationale ver wikkelingen. Blijkbaar heeft Japan thans besloten iets te wagen om de mogelijkheid tot het afdwingen van een beslissing te verkrijgen. Het verlies van Kanton is on getwijfeld een zware slag voor Tsjang Kai Sjek, die thans nog slechts over den spoor weg van Joennanfoe beschikt. Bovendien schijnt de verdediging van Hankau nu snel af te brokkelen. De val der stad schijnt slechts een kwestie van dagen te zijn. Het lijkt er echter op, dat Japan den oorlog wil voortzetten, zoolang Tsjang in China aan het hoofd staat, terwijl China de Japanneezen dieper in het land zal blijven trekken. Want hoewel de Japannee zen alle strategische punten beheerschen, wordt hun macht over het tusschenliggen- de land verzwakt door den onvermoeiba- ren tegenstand der Chineesche guerilla- troepen. Het leggen van garnizoenen in een enorm land als China is nog iets an ders dan het winnen van veldslagen. DU nummer beslaat uil vl|f bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buiten-and De Duitsche campagne tegen de Kerk. (2de blad). Een waarschuwing van den Franschen kroonpretendent. (2de blad). De bespoediging der Britsche bewape ning. (2de blad). De toestand te Jerusalem verbeterd. (2de blad). De val van de stad Kanton. (2de blad). WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN MINISTER ROMME'S PLANNEN. Het Eindhovensch Dagblad is van oordeel dat de aangebroken zittings periode der St.-Gen. veel belangrijker is, dan Troonrede en Mililoenennota in hun soberheid hebben doen verwachten, en wijst daartoe op de bestrijding van de werkloosheid. „De plannen van minister Romme zijn grootscheepsch genoeg en het moet ver wondering wekken, dat ze in de Troon rede zoo allerbescheidenst tot uiting ko men. Gaat de Kamer met deze plannen mee, dan zal het euvel wel niet geheel overwonnen zijn, maar toch aanmerke lijk besnoeid worden. Belangrijk is, dat hij den leeftijd, waar op de jeugd zal worden toegelaten in het bedrijfsleven, voor de jongens tot den 15- Binnenland De wijziging van de Tariefmachtigings wet in de Tweede Kamer is aangenomen. (2de blad). De Tweede Kamer over de Rijksbegroo- ting 1939. (2de blad). De benoemingen van leden van pacht kamers in de verschillende kantons. (1ste blad). Met ingang van morgen wordt het ge deelte van den prijs, dat de veehouder rechtstreeks van den kooper der melk ontvangt, verhoogd met y7 cent per liter. (lste blad). Het lijkt erop, of het auto-ongeluk te Koe dijk, begin dezes jaars, een tragische ont knooping zal hebben (4e blad). Sport en Wedstrl|den Raichenbach behoudt zijn titel van wereld kampioen (4e blad). en voor de meisjes tot den 16-jarigen leeftijd wil verschuiven. Hierdoor wordt het aanbod van jeugdige werkkrachten ge remd, en de maatregel komt niet alleen de vakopleiding der jeugd ten goede maar biedt ook gelegenheid weer een aantal werklooze leerkrachten in te schakelen. Daarnaast komt bodemcultuur op groo te schaal, waarvan men blijvende ar beidsgelegenheid voor minstens 100.000 werkloozen verwacht een agrarische politiek, die in de toekomst ons land on afhankelijk zal maken van den import van granen, die nog altijd zeer belangrijk is, en die we betrekken van landen, die voor onzen export van weinig beteekenis zijn. Dit zijn nieuwe projecten, die in deze periode aan de orde komen, en waarvan men slechts kan hopen, dat zij tot een goed einde zullen worden gebracht". Lft SiSiMalL TIIÜW'kP Er is weer een nieuwe loot aan den ouden stam der sociaal-charitatieve activiteit in Leidens veste! Aan de Raamsteeg is verrezen een pen sion, het St. Dominicus-Huis, hetwelk huis vesting biedt aan een negental echtparen. Aan een dergelijke instelling, met lagen pensionprijs, was inderdaad behoefte. Voor elk echtpaar is bestemd een zit- en een slaapkamer (er zijn 5 beneden- en 4 bovenwoningen), welke kamers ruim en frisch zijn, en liggen aan gangen, die in het geheel een huiselijk-gezellige sfeer kunnen scheppen. Voor de inwonenden wordt zorg gedragen door Zusters Dominicanessen. Als we er nu nog bij vertellen, dat er aan de instelling een kapel is verbonden dan zal ieder toegeven, dat er wel, min of meer bejaarde, echtparen zullen zijn, die hier wil len wonen. Wat de pensionprijs is? Wij hebben reeds gezegd, dat deze héél matig is; gegadigden kunnen zelf verder infor- meeren bij de Eerw. Zuster Priorin der Do minicanessen, St. Jacobsgracht. i Het initiatief voor den bouw van dit Huis is genomen door het bestuur van het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis, dat aan de Raam steeg in bezit had de panden, die nu door verbouwing tot dit St. Dominicus-Huis zijn omgevormd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1