VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 VER. „KATHOLIEK-LEIDEN". Het R.K. Winterprogramma. Aan de zeer vele wenschen, om complete programmaboeken met toegangskaarten voor 3 avonden te reserveeren, kunnen wij geen gevolg geven. Uitdrukkelijk wordt bekend gemaakt, dat deze uitsluitend verkrijgbaar zijn bij de fa, Huibers, Haarl.straat en fa. Geijer, Botermarkt. Degene, die de drie schitterende avon den van het R.K. Winterprogram wenscht bij te wonen, doet goed, zich spoedig van een compleet programma met toegangs kaarten te voorzien, voor het te laat is. De toeloop voor deze programma's is buitengewoon groot. Nogmaals!!, schaft u tijdig het program ma met kaarten aan. De kosten zijn mini maal. Slechts 1.25 voor drie avonden. R.K. VROUWENBOND. Theepropaganda-avond. De leden der afdeeling Leiden van den R.K. Vrouwenbond worden herinnerd aan den theepropaganda-avond, welke heden avond wordt gehouden in de kleine Stads- zaal om 8 uur. Er zal thee geschonken en er zullen films vertoond worden. Introductes is toegestaan. EXCURSIE VAN DEN ARMENRAAD NAAR DE MARTHA-STICHTING TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Het bestuur van den Armenraad te Lei den organiseerde gistermiddag een excur sie naar de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn. De Martha-stichting is een protestantsch- christelijk gesticht voor de opvoeding van jongens en meisjes, voornamelijk kinde ren, die met toepassing van de Kinderwet ten aan de ouders worden onttrokken. De deelname stond open voor leden en plaatsvervangende leden van den Armen raad en andere belangstellenden Ongeveer veertig personen hadden aan den oproep van het bestuur gehoor gegeven. Het ge- eischap werd ontvangen door den direc teur, ds. J. Th. Meijer, die begon met een korte uiteenzetting te geven het werk van de stichting. Op het oogenblik zijn er vierhonderd der tig kinderen, waarvan ongeveer driehon derd vijftig voogdijkinderen. Veel meer kinderen zou de stichting ook niet kunnen opnemen. De jongens en meisjes zijn in verschillende huizen ondergebracht. Broer tjes en zusjes krijgen echter gelegenheid contact met elkander te houden. Over het algemeen wil men de kinderen zooveel mogelijk opvoeden als in een gezin. De kin deren zijn volgens leeftijd in groepen inge deeld. Men krijgt de kinderen liefst zoo jong mogelijk. Groote waarde kent men toe aan de opvoedende kracht van de kinderen op elkaar. De kinderen gaan op een. school die bij de stichting hoort. Enkele kinderén gaan op een school voor buitengewoon la ger onderwijs. Over het algemeen neemt de stichting echter geen kindpren op, die achterlijk of psychopatisch zijn. Enkele zijn op de M.U.L.O.. de H. B. S. en de Ambachtsschool. De kinderen, die hierheen gaan, moeten echter niet alleen uitblinken in intellect maar ook in karak ter, daar niet ieder kind de vrijheid, die dit naar hét dorp gaan meebrengt, kan verdragen. De jongens zijn over het alge meen vrijer dan de meisjes. De meisjes worden opgeleid tot dienst bode. Het meeste huiswerk wordt dan ook in de stichting door de meisjes zelf ge daan. Het voordeel van het dienstbode-vak is, dat de meisjes in een gezin komen, waar zij leiding hebben. De jongens krijgen een vakopleiding, ze gaan werken bij een baas in het dorp en keeren 's avonds in het ge sticht terug. De beroepskeuze is zooveel mogelijk vrij. Nadat het gezelschap de thee gebruikt had, toonde de directeur de verschillen de gebouwen van de stichting. Het terrein is zeer uitgestrekt met veel speelruimte en tuinoppervlak. Voor de jongens is er pas een nieuw gebouw in gebruik genomen, dat geheel modern is ingericht. Alles maakt niet alleen een zeer frisschen en verzorgden, maar ook gezelligen indruk. De kinderen zien er gezond en vroolijk uit. De gymnastiekzaal doet tevens dienst als kerk. Vele oud-leerlingen laten hier nog hun huwelijk inzegenen en hun kinderen doopen. De voorzitter van den Armenraad be dankte den directeur voor de vriendelijke ontvangst en vertolkte de gevoelens van alle deelnemers, in de woorden „de kin deren hebben den besten directeur". Voldaan over het genotene keerde het gezelschap om half zes te Leiden terug. ONDER LADING HOUT GERAAKT. Bij het lossen van hout van een schuit der fa. v Koeken is de lading planken gaan schuiven, waardoor twee arbeiders onder de planken terecht kwamen. De 33 jarige I. N. uit de Kaarsemakersstraat liep ver schillende huid wonden op en een gekneus- cie linkerbeen, terwijl de 40-jarige P. G., wonend aan de v. d. Helmkade klaagde over pijn over geheel het lichaam. Beiden zijn door den E. H. D. naar het Diacones- senhuis vervoerd. PAST OP UW RIJWIEL. De zwijntjesjagers zijn den laatsten tijd weer canig in actie. Wij vermelden niet lederen keer opnieuw, wanneer er een kar- .•etje ontvreemd wordt, omdat het te een tonig wordt. Nu zijn er echter weer vijf rijwielen op onrechtmatige wijze van eige naar verwisseld, een teeken, dat de dieven niet Mil zitten. Derhalve waarschuwen we bet publiek nog eens: zet uw rijwiel toch ii let athlenoi neer, want de dieven staan op de loer! VOORDRACHT PROF. DR. C. W. LUNSINGH Over oud-Perzische kunst Op de maandvergadering van het Oos- tersch Genootschap hier ter stede sprak prof. dr. C. W. Lunsingh Scheurleer over: „Zekere verschijnselen in de oud-Perzische kunst". Hij besprak eerst de bouwwerk zaamheden van Darius en Xerxes, welke vooral in Persepolis ontplooid is. In het bijzonder trekken de reliefs de aan dacht, waarin zeker gewaadsplooien-motief voorkomt, dat wegens zijn „optische" voor stelling aan Griekschen invloed doet den ken. Het zelfde motief nu vindt men op re- liefs uit Pasargadere, waar de residentie van Cyrus den Groote was. Daar Cyrus omstreeks 55 v. Chr. regeerde, zou Griek- sche invloed nog niet mogelijk zijn ge weest, omdat het plooien-motief in Grieken land eerst 525 v. Chr. optreedt. Spr. gaf in verband hiermede een over zicht van de ontwikkeling van dit motief in de Grieksche kunst. Hieruit blijkt, dat de Grieken het movtief aan de verschillende lichaamshoudingen aanpasten, terwijl de Perzen het meer als cliché gebruiken. Spr. wijst nu nog op éen inscriptie van Darius uit Susa, waarin staat, dat Jonische Grieken bij den bouw van het paleis steen- bewerkers waren. Hij concludeert, dat de reliefs moeten zijn uitgevoerd door de onder Darius naar Per- zië geimporteerde Grieken, die met het hun eigen aanpassingsvermogen de opdrachten der Perzische koningen uitvoerden. K.J.M.V. Moderator Paap over: „Geen gezag dan uit God" In de gisterenavond gehouden bijeen komst van de K.J.M.V. hield de Moderator der Vereeniging de weleerw. heer E. Paap, een inleiding over: „Geen gezag dan uit God". Spr. toonde aan, hoe deze waarheid ten grondslag ligt aan alles. Wordt Gods ge zag ontkend of verdraaid, dai? ontstaan problemen op allerlei terrein. De geschie denis der menschheid toont ons van het eerste begin af tot aan den dag van heden toe, hoe de verdraaiing of ontkenning van Gods gezag tot allerlei problemen voerde. Spr. lichtte deze stelling met verschillende voorbeelden toe. Vervolgens behandelde spr. de stelling: Gezag in het algemeen is noodig, is natuur noodzakelijk. Zonder gezag is het leven van menschen in gemeenschap onmogelijk. En waar God de natuur van den mensch dusdanig heeft gevormd, heeft Hij zelf in die natuur neergelegd, dat er Gezag zal zijn, dat in zijn diepsten oorsprong God zelf is. Spr. toonde aan, dat Gods gezag te spreken heeft zoowel in het sociale leven als in het cultureele leven van den mensch En waar nu Gods gezag wordt ontkend of verdraaid, ontstaat verwarring, - zooals we bijzonder in onze dagen constateeren in de ontwrichting van het socialé leven, merle in het onmenschwaardige in het cultureele leven. Spr. werkte dit uit aan de hand van meerdere voorbeelden. Na deze inleiding, welke een uur inbe- slag nam, werden door de leden drie De- ba tingsgroepen gevormd, ieder met eigen „speaker". Na een kwartie pauze, waar onder de groepen zich strijdvaardig maak ten, werd „het vuur" geopend, en ontspon zich een levendig debat over het besproken onderwerp. Een zeer geslaagde avond, waarbij alle leden actief meededen. Het idee „debatings- groepen bleek uitmuntend in practijk te voldoen. Met gebed en Zegen werd de bij eenkomst gesloten. EEN FORD-FILMAVOND Met interessante films In de Graanbeurs is gisteravond door de N.V. „Het Motorhuis", de official Ford dealer een filmavond gehouden, die door een talrijk publiek werd bezocht. De heer ir. P. S. van Walsen van de Ned. Fordtfa- brieken te Amsterdam hield een korte toe spraak over de economie van het vervoer in 't algemeen en van de Ford-trucks en -bestelwagens in 't bijzohder. Spr. gaf een opsomming van de verschillende voordee- len der Fordproducten en wees er op, dat z.i. de toekomst ligt in de frontbesturing met gelijkmatige belasting der beide assen, zooals reeds bij autobussen veel wordt toe gepast. Later op den, avond sprak de heer van Walsem nog over de Ford-reserve door middel van de honderd Ford-dealers in Ne derland en over het Ford-: .lilsysteem, waardoor de auto's op z'n hoogst voor slechts enkele uren uit het bedrijf behoeven te worden gehaald. Deze Ford-dealers ge- - aan 2500 menschen werk. Op de Neder- landsche Fordfabrieken werken ook 500 ar beiders, zoodat de Fordproducten aan tal- wérk geven. Wat de filmvertooning betreft: in de eerste plaats werd een film gedraaid, waar in men de Ford-truck in bedrijf zag. Ver schillende overheidsbedrijven en vele be kende Nederlandsche fabrieken gebruiken de Fordproducten voor allerlei doeleinden. Men zag de auto's in deze bedrijven bezig en hoorde telkens de directeuren dier be drijven hun goede bevindingen met de Ford-trucks mededeelen. Na de pauze draaide de film „Haarklove rijen" die een beeld gaf van de precisie- maten en -instrumenten, die in Fordfa brieken worden gebruikt, instrumenten, die inderdaad aan verregaaande haarklove rij doen. Een geestige tegenstelling was ge vonden met de maten, zooals die reeds in de grijze oudheid eh ook in het hedendaag- sche gewone leven worden gebruikt. Een vertooning van een aantal Ford-wagens in min of meer „beschonken" toestand sloot den interessanten avond af. Voor het machinisten-examen diploma B is te Den Haag geslaagd de heer G. P. van Ruiten alhier. MAGAZIJN M. C. BROKAAR. Ter rectificatie van het gisteren geplaat ste bericht moeten wij mededeelen, dat de heer M. C. Brokaar een geheel nieuwe zaak in sigaren en sigaretten is begonnen in perceel Breestraat 67. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gem. Dienst voor Soc. Zaken afd. Arbeidersbemiddeline, stonden giste ren de navolgende personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders 903, Fabrieksarbeiders 219, Kantoorpersoneel 187; Hotel-, Café- personeel 78; Houtbewerkers 140; Kleer makers 65; Kappers 2; Schoenmakers 15; Land- en Tuinarbeiders 101 Metaalbewer kers 525; Sigarenmakers 20; Technici, op zichters 30, Textielarbeiders 287; Trans portarbeiders 908; Typografen 87; Voe dingsmiddelenarbeiders 250; Vrouwen 139. Alg. totaal 3960. Op 11 Oct. 1937 4724, op 12 Oct. 1938 4884. Benevens 60 ged. werk- loozen. MILITARIA. De wachtmeester der le klasse A. van Waard van het 6e R.V.A. zal op 24 October een cursus volgen voor telefoonhersteller bij het Regiment Genietroepen te Utrecht- Op 1 November a.s. zal aan de Opper wachtmeesters-instructeur ~b.z.j. H. J. van Vueren en C. van Oostrom van 6 R.V.A. het salaris aan hun rang verbonden worden toegekend. De wachtmeester de. le klasse H. F. Gronde] van 6 R.V.A. zal op 24 October een cursus aan de A.l. aan .le Hembrug volgen voor vuurwerker. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 3310. „De Molen", Lei den, Koningstraat 5. Winkel in kruideniers waren, enz. Wijz. handelsn. in: I. Wirtz, L heien. 279. N.V Schelpkalk, in liquidatie. Lei den, Korte Mare 16. Fabricage van en han del in schelkalk. Overl. liq.: P F. van der Wallen, Brielle. Muziek RESIDENTIE-ORKEST. Eerste concert. Het seizoen is nog 'ftiaar' nauwelijks in getreden of het Residentie Orkest bevindt zich ook, weer in ons midden. De zaal was, zooals gewoonlijk, vol en toen pro fessor Szell het podium betrad werd hij als een oude bekende begroet. Het gebo- dene Bach, Mahler, Brahms was een gang naar de concertzaal waard. De dirigent heeft orkestraal 'veel moois' laten bewon deren en onder zijn temperamentvolle leiding heeft 't ox-kest met buitengewone toewijding en élan gespeeld. Van de Brandenburgsche concerten hoorden wij de eerste. In 1721 waren de „concerts aux plusieurs instruments", zooals Bach ze noemde voltooid, belangrijke groote or kestwerken. Zooals het programma aan merkt wordt het hoofdthema van het le Allegro contrapuntisch verwerkt met een tegenmotief, dat in de verschillende groe pen en solopartijen wordt overgenomen. Voortreffelijk was de vertolking van het „Adagio", een duet tusschen violino, pi- colo en hobo, waarbij zich solistisch fagot, viool en bas voegen. „Allegro Menuet en Polacca" sluiten het werk af. Als bindend element wordt de clavecimbel gebruikt, die den samenklank completeert. Telkens en telkens meer leert men het stemmen- weefsel volgen en telkens wordt zoo'n werk ons liever, en voor de uitvoerenden behooren deze werken tot de allermooiste opgaven. Hiervan heeft men zich kunnen overtuigen, wanneer men de geestdrift aanmerkt, waarmee dirigent en orkest in wisseling van spanning en ontspanning het concert hebben vertolkt waarvan wij de positieve muzikale waarde zoozeer ap- precieeren. De altzangeres Hertha Glück- mann solieei'de in de „Kindertotenlieder" van Mahler. Zij bezit een mooie beschaaf de altstem èn heeft ook het fijne esprit van voelen en zeggen, charmeerende be wogenheid en ontroering om deze liede ren in haar melancholieke weemoed en schreidende smart uit te drukken, maar wij misten draagkracht en klank. Hoewel wij toch. weer moeten erkennen, dat haar zangcapaciteit nergens faalde en het le gato en mezza voce voortreffelijk zijn ge cultiveerd. Zij brengt klanken voort die ontroerend zijn. De innerlijke diepgang evenwel stelde teleur, niettegenstaande er een geheimzinnige nevelachtige sfeer in haar visie ligt, die zelfs in de veder lichte uitbeelding der glansrijke berusting melancholiek blijft schemeren en met iets expansiefs de aandacht boeit. De inter pretatie in haar geheel was fijn van in tuïtie en geest. De orkestbegeleiding was met veel verve gespeeld, overtuiging en stijl. Er waren bloemen voor de soliste, die met applaus werd gedankt voor haar interpretatie. Na de pauze Brahms' 4e symphonie. Wij zouden zoo gaarne eens Mahler of Bruckner hebben gehad. Niet temin de vertolking was wel zóó, dat wij haar niet zonder meer passeeren. Profes sor Szèll dirigeert haar in heel bijzondere visie. Als uitgangspunt de sensibele passie en geëxalteerd opdrijven, dat de indruk van macht geeft. Daarbij toch alles wel overwogen en beheerscht, zoodat de ware gedaante van 't werk en de karakteris tiek terdege wordt vastgehouden"; maar met een zekere verrijking maakt hij haar gevoelig zelfs méér soepel en gebruik makend van alle zwepende Brahms eigen schappen werd de uitvoering brillant en impulsief. Zoo was de uitwerking grootsch. Met daverend applaus werd gedankt voor 't mooie concert, het orkest deelend in 't huldebetoon. J. K. RIJNSTREEK ZOETERWOUDE Aan de gevolgen overleden. De heer C. Olsthoorn, die vorige week door een koe werd gewond, is in het St. Eiisabeth-gesticht aan de opgeloopen in wendige kneuzingen overleden. Laatste berichten Binnenland TWEEDE KAMER. De verdere behandeling van het wets ontwerp tot wijziging der tarief machtigings wet 1934 werd hedenmiddag ook bijge woond door den Minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn. TARIEFMACHTIGINGS WET AANGENOMEN Het wetsontwerp tot wijziging van de lariefmachtigingswet is met 44 tegen 41 stemmen door de Tweede Kamer aange nomen. HET ONDERZOEK INZAKE DEN DOOD VAN GRETA GROEN. Nog steeds geen oplossing. Op 12 October werd in de Molenslqot- straat te 's-Gravenhage een jong meisje dood aangetroffen, waarna de politie oogenblikkelijk een uitgebreid politieel onderzoek werd ingesteld. Greta Groen was namelijk tweemaal op straat lastig geval len door een man en men veronderstelde, dat dit individu een aanslag op het meisje had gepleegd, gebruikmakend van de om standigheid, dat zij alleen thuis was. Negen dagen zijn sedert dien verloopen: de politie hoorde vele menschen, die meen den iets van belang tè kunnen mededeelen en men publiceerde een signalement van een man, wiens verhoor van groot belang zou zijn voor de opheldering van het mysterie. Deze man, die in een vrachtauto is ge stapt op den dag van den dood van Greta Groen, zeer zenuwachtig was en een schaafwond aan zijn rechterhand had, heeft zich tot nu toe nog niet bij de politie ge meld. In de afgeloopen dagen zijn tal van per sonen door de politie verhoord, maar het onderzoek heeft geen enkel positief resul taat opgeleverd. Vanzelfsprekend nam "men aan, dat er in het huis van de familie Groen een mis drijf was gepleegd, want anders zou men zeker niet met een onderzoek naar den dader zijn begonnen. Ook nu nog houdt de politie weliswaar aan een misdrijf vast, maar zij ontkent niet, dat er gege vens zijn, welke op zelfmoord wijzen, terwijl men zelfs een ongeluk niet uitge sloten acht. Er kunnen zich derhalve drie gevallen hebben voorgedaan: Greta Groen werd vermoord door een bezoeker van haar woning, toen zij alleen thuis was, waarbij men in het midden laat of het hier gaat om doodslag of dood door schuld. Greta Groen heeft om een of andere onnaspeur lijke reden zelfmoord gepleegd, Greta Groen heeft in haar woning een ongeluk gehad, dat den dood tengevolge had. Ziedaar de drie veronderstellingen, wel ke men oppert aan de hand van de tot nu toe gevonden gegevens en naar aanleiding van de verschillende bij de politie binnen gekomen verklaringen. Wij mogen bekend veronderstellen op welke gronden wordt aangenomen, dat Greta Groen vermoord is. De familie van het meisje houdt vast aan deze meening en de oudere zuster van Greta verklaar de, toen zij den dood van haar zusje ver nam, „dat het haar niets verwonderde". Verwonderde hét haar niet, omdat Greta tweemaal hinderlijk gevolgd was door een man? Of had Greta sterke aanvallen van me lancholie, waaruit zelfmoord zou kunnen volgen? Van dit laatste is evenwel niets gebleken tijdens het leven van het misje. Er is geen enkel motief voor zelfmoord aanwezig in dit mysterie, dat om ophelde ring roept. Dan blijft nog over de hypothese van het ongeluk. Greta Groen zou van de trap zijn gevallen en zoo ongelukkig terecht zijn gekomen, dat de dood zou zijn ingetreden. Maar op welke wijze is dan de deksel on der de deur naar de zolder gezet, zoodat deze niet kon worden geopend en niet open kon vallen en waarom had zij een bedde- laken om haar hals? Waarom ook heersch- te er wanorde in de woning, welke steeds keurig is opgeruimd? Op geen dezer vragen kan nu antwoord worden gegeven en het is zeer de vraag of er wel ooit een oplossing wordt gevonden van dit mysterie. De politie heeft vanzelfsprekend haar on derzoek nog niet gestaakt, maar toch is de tijd aangebroken, waarop men geen nieu we paden meer kan betreden, waarop alle draden tot het einde toe zijn nagezocht..., zonder positieve resultaten. Want men kan niet eens met zekerheid zeggen hoe de ver stikking, geconstateerd door den politiedes kundige dr. Rochat, is ingetreden. De kans bestaat natuurlijk, dat nog nieuwe aanwijzingen bij de politie binnen komen. Zooals de zaken nu staan is het onderzoek in deze zaak vrijwel doodgeloo- pen. IN WATERWEL VERDRONKEN. Hedenmorgen is de 75-jarige mevrouw M. Boon-List te Den Cocksdorp bij het waterputten in een wel gevallen en ver dronken. Het ongeluk werd eerst vele uren later ontdekt. Het stoffelijk overschot van de oude vrouw is naar naar woning gebrach* Buitenland KRACHTIGE WOORDEN VAN DEN PAUS. Over den toestand in Duitschland. CASTEL GANDOLFO, 21 Oct. (Havas). Z. H. de Paus heeft gisteren een rede ge houden tijdens een audiëntie voor de leden van het archaelogische congres. Noch een officieele noch een officieuze tekst van deze rede, waarin de Paus in heftige be woordingen de kerkvervolging in Duitsch land en Oostenrijk gispte, is gepubliceerd. Slechts van de toehoorders heeft men dus inlichtingen kunnen verkrijgen. Volgens hen heeft de Paus gezegd: „De vervolgin gen in Duitschland en Oostenrijk blijven voortduren met een waarlijk zonderlinge vermetelheid. Zij worden steeds ernstiger, zooals blijkt uit de bewijzen, die ik onder mijn oogen gehad heb. Deze vervolging treft den Paus diep, niet alleen als Vader der Geloovigen, maar ook als mensch, wanneer hij ziet, dat de menschelijke waar digheid zóó verraden wordt." De Paus protesteerde tegen de valsche beschuldigingen aan het adres „van het kardinaalspurper" en riep uit: „Wat moeten wij doen? Doen wat de Paus doet, die op timistisch blijft. Maar Pius X zegt, dat men het eens moet zijn over den zin van het optimisme. Hij is slechts optimistisch voor de toekomst. Het heden is zooals God toe staat dat het is, zooals hij toestaat, dat de menschen het maken; maar de toekomst is in Gods handen en dus in goede handen en dat geldt vooral voor de toekomst (Van groote dingen. Het geeft ons troost, dat wij in ons bestaan van tachtig jaar gezien Reb ben, dat de toekomst in Gods hand en niet in menschenhanden is." De Paus zeide getuige te zijn geweest van het verval van de hegemonie van Na poleon III, Bismarck, en Wilhelm II. „Wij zien, hoe de nieuwe toestand zich ver scherpt, hoe deze hegemonie min of meer de neiging heeft zich over de wereld, uit te breiden en wij vragen ons af, wat de Voorzienigheid voor ons bewaart". Tenslotte zeide de Paus in krachtige woorden, dat het een leugen is. dat de Kérk zich met politiek bezig houdt. „Onze,politiek is die van het algemeen welzijn." EEN NIEUWE GRONDWET IN TSJECHO-SLOWAKIJE OP KOMSP, PRAAG, 21 Oct. (A.N.P.). De „Venl/ov" meldt, dat de Tsjecho-Slowaaksche rede ring twee commissies heeftingesteld, een politieke en een technische, welke... belpsl zullen worden met de opstelling van éen nieuwe grondwet voor de republiek. GEEN TIJD VOOR FEESTVIERING. PRAAG, 21 Oct. (A.N.P Op besluit van den ministerraad zal men in dit jaar af zien van feestelijkheden ter viering van het 20-jarig bestaan der republiek. Men zal voorstellen den 28en October, den natio- nalen feestdag, tot een dag van den arbeid te maken, doch uitsluitend voor dit jaar. DE ENGELSCHE BEWAPENING. BERLIJN, 21 Oct. (A.N.P.). In een ar tikel .Bewapening voor den vrede?" schrijft de „Voelkischer Beobachter" o.a. het vol gende over de Engelsche bew.apenings- actie. Wie dezer dagen <ie Engelsche bladen leest of de dagelijksche redevoeringen van ministers e.a. ooort, krijgt den indruk, dat hier een groote mogendheid te elfder ure ontwaakt is en ontdekt heeft, dat zij tegen over een tot aan de tanden gewapende wereld van vijanden staat. Men kan zich afvragen, of deze geweldige inspanning van Engeland werkelijk slecnts een bewapening voor den vrede is. De wensch van het En gelsche volk naar veiligheid kan nergens misverstaan worden. De nieuwe Engelsche bewapening neemt een afmeting aan, welke de grens der veiligheid verre overschrijdt en niet zonder uitwerking kan blijven op de mogendheden, tegen welke de Britsche bewapeningsveldtocht blijkbaar gericht is. BRAZILIAANSCHE AMBASSADEUR UIT BERLIJN VERTROKKEN. RIO DE JANEIRO, 21 Oct. (A.N.P. Moniz de Aragao, ambassadeur van Bra zilië, is voorgoed uit Berlijn vertrokken. Hij zal eenige weken met zijn gezin te Parijs doorbrengen, alvorens hij naar Brazilië terugkeert. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2i Oct. Vee. Aanvoer: 20 stie ren 230270, schoon gewicht 5460 cent handel zeer matig; 118 kalf- en melkkoeien 190310, en 381 varekoeien e. a. 95 200, handel tamelijk; 112 vette koeien 180 280, schoon gewicht 5470 cent, en 230 graskalveren 2050, handel matig; 14 vette kalveren 70115, schoon gewicht 80110 cent, handel stroef; 121 nuchtere kalveren 5—10, 400 slachtkalveren 14 27, 296 weideschapen 1221 handel ma tig; 374 mestvarkens 2036, 735 biggen 9.5013.handel zeer matig;-13 bokken fof geiten 25; 20 zeugen 4570, han del zeer matig, Kaas. Aanvoer 63 partijen waarvan 50 partijen Goudsche kaas le soort 25 27, 2e soort 2324; en 13 partijen Leid- sche kaas le soort 2425 en 2e soort f 2223 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 21 Oct. Vee. Aanvoer: 72 Enterstieren 90200, 102 Twenter- rtieren 200350, 440 vette koeien 130 265 per stuk, 4062 cent per kg., 740 melk en kalfkoeien 125290, 63 pinken 75 165, 1163 graskalveren 2295, 383 nuch tere kalveren 47, 406 vette schapen 11—23, 230 weideschapen f 10—17, 364 lommeren f 816, 340 vette varkens 40 140 per stuk, 4250 cent per kg., 32 ma gere varkens 2245, 221 kleine biggen 714 per stuk, 32 bokken of geiten, 20 paarde".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3