Storm over Japan Kanton gevallen. VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9164 9e- £eid6cli£0oii/^<mt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2»r,tZ7w'! Gezond gemeentelijk beheer Gistermiddag heeft mr. P. J. Oud, oud- minister van Financiën, die met ingang van 15 October benoemd is tot burgemeester van Rotterdam, het voorzitterschap van den gemeenteraad aanvaard in een daartoe spe ciaal belegde vergadering. De nieuwe burgemeester heeft bij deze gelegenheid een rede gehouden, waarin hij enkele gedacnten tot uitdrukking bracht, waarop wij hier gaarne bijzonder de aan dacht 'willen richten. Na dank gebracht te hebben aan de Ko ningin en aan de raadslieden der Kroon voor zijn benoeming, heeft de heer Oud zijn hartelijke erkenteijlkheid uitgesproken voor de vriendelijke woorden, waarmede de heer De Zeeuw hem heeft welkom ge- heeten en voor de welwillendheid, waar mede Rotterdam hem tegemoet treedt. Aan deze woorden van dank wilde hij onmid dellijk verbinden een woord ter nagedach tenis van den man, die vóór hem het Bur gemeestersambt heeft oekleed. Hierna zette spr. met een enkel woord uiteen, hoe hij het burgemeestersambt ziet. De gemeentelijke zelfstandigheid heeft spr. altijd gezien als een der essentieele grondslagen van ons staatsbestel. Samenwerking van Rijk en gemeente zal echter zijn geboden. Spr. heeft dit in een vorige periode, toen hij aeel uitmaakte van het landsbestuur, ook nooit anders gezien. Van een tegenstelling tusschen het Rijk en de gemeenten heeft hij nooit willen weten. Spr. weet zeer goed dat er omstandig-*' heden kunnen zijn waarin het belangen geldt van zoo groote beteexenis, dat daar voor de eisch van het onmiddellijk sluitend budget op den achtergrond moet worden gedrongen. Hij heeft er echter altijd voor gewaarschuwd, de woorden' „een sluitend budget is niet de hoogste wijsheid" zoo uit te leggen alsof zij beteek enden, dat een slui tend budget eigenlijk heelemaal geen wijs heid" is, en het financiëele huishouden er iniet zoo erg op aan komt. Gemeentelijke autonomie in het kader van samenwerking tusschen Rijk en ge meenten. Er moet zijn gemeentelijke auto nomie, maar niet zóó opgevat, dat er niet is samenwerking tusschen de gemeenten en hoogere instanties (Provincie èn Rijk). Er moet zijn samenwerking tusschen hoogere instanties en gemeenten, maar niet zóó, dat de autonomie der gemeenten daardoor no odeloos in het gedrang komt. En dat laatste gebeurt, helaas, nog al 'ns. Wij willen hier terloops een voorbeeld noemen: het ingrijpen van Ged. Staten in de samenstelling van gemeente-begrootin- gen in kleinigheden, waarvan het wel en wee der gemeente zeker niet afhanke lijk is, is ten eenenmale verkeerd. Ook wat burgemeester Oud zeide over sluitende begrootingen, vormt, goed toe gepast, een gezonde basis -voor de finan- cieele politiek van een gemeente evenzeer als van een provincie en van het Rijk; Het ernstig en krachtig streven naar een sluitende begrooting getuigt van w ij s be leid, maar.... er kunnen omstandig heden zijn, die de eisch van het „onmid dellijk sluitend budget" op den achtergrond stellen. Niet onder alle omstandigheden is een onmiddellijk sluitend budget de hoogste wijsheid. Mr. Oud heeft voorzichtig en juist ge formuleerd eenige waarheden, die een basis zijn voor gezond gemeentelijk beheer. Het Centrale Vliegveld ROTTERDAM KAN ZICH DESNOODS MET LEIDERDORP VEREENIGEN Het Rotterdamsche Vliegveld-Comité deelt mede, dat bij zijn werkzaamheden is gebleken, dat, afschoon in het algemeen aan een internationaal vliegveld in de onmid dellijke nabijheid van Rotterdam de voor keur wordt gegeven, toch grootere bevol kingsgroepen dan aanvankelijk werd aan genomen zich kunnen vereenigen met den aanleg van een centraal gelegen vliegveld voor het westelijke gedeelte van Nederland. Concentratie van het internationale lucht- vaartverkeer op het excentrisch gelegen vliegveld Schiphol wordt unaniem nimmer a"-->-"->nrrlbaar geacht. KERKVERVOLGING IN OOSTENRIJK Nieuwe verwikkelingen in Salzburg Na de rede van Bürckel is de toestand van de Kerk beduidend slechter geworden. Dit is vooral gebleken op het gebied van het godsdienstonderricht. Onmiddellijk na de rede van Bürckel heeft de landsschool- raad een „gewichtige verklaring aan de ouders" opgesteld. Hierin worden de ouders op ondubbelzinnige wijze aange spoord om de kinderen verwijderd te hou den van het godsdienstonderricht. De pa rochiegeestelijken en missiepredikers heb ben de ouders in de laatste weken op hun plichten gewezen. Maar volgens de lands- schoolraad zijn zij zoo opgetreden, alsof de Kerk het alleenrecht op de godsdienst ge pacht had. Daartegenover heeft het Natio- naal-Socialisme bewezen, „dat het zonder kerkelijke hulp in staat is, om de jeugd moreel en godsdienstig op te voeden". Aan de ouders wordt verklaard, dat het afmel den van het godsdienstonderricht in het geheel niet gelijk staat met het vaarwel zeggen van den godsdienst! „Wie een belijdenis aflegt voor den Füh- rer en voor zijn werk, belijdt tegelijk het volk als een schepping Gods. En daarin is een dieper geloof gelegen dan in vernede rende pogingen van de christelijke standen staat, om met middeleeuwsche methodes het Duitsche volk in twee kampen te ver- deelen". In de oproep wordt medegedeeld, dat met betrekking tot de school de consequenties uit de houding van de Kerk zullen getrok ken worden. Het verwezenlijken van deze dreiging laat niet op zich wachten. Twee dagen later werd door de Landsschoolraad van Salzburg verordend, dat het kerke lijk toezicht door den Aartsbisschop op het confessioneele onderwijs onmiddellijk moest worden opgeheven. Ook het gods dienstonderricht zelf is voortaan geheel van den staat afhankelijk. De door de Kerk vereischte kanonieke zending van den godsdienstleeraar bestaat niet meer voor de nationaal-socialistische overheden. Deze maatregel is, volgens de Kipa, het gevolg van een openlijke vijandschap te genover mgr. Waitz, de aartsbisschop van Salzburg. In de reeds aangehaalde veror dening staat o.m., dat volgens opgedane er varingen niet meer gegarandeerd worden, dat de aartsbisschop van Salzburg bij de visitatie van het onderwijs werkzaam zal zijn op een wijze, die met de nationaal-so cialistische beginselen overeenkomt. Mgr. Waitz wordt als nationaal onbetrouwbaar uit de school verdrongen. In verschillende variaties hoort men in Salzburg de melo die van Bürckel „Heer Waitz en de Tsje chen". Zoo wordt de Rome-reis van Mgr. Waitz uitgelegd als een poging om in het buiten land een hetzecampagne te voeren tegen de vrede, en om de vijanden van Duitsch- land tot den oorlog aan te zetten. De pole mieken in de bladen gaan zelfs zoover, dat tot dé „volksbewuste" Duitsche priesters gezegd wordt: „Gij verdient een anderen bisschop dan deze "heer Sigismund Waitz, die te oud is om de nieuwe tijd te begrijpen en nog niet oud genoeg, om te zwijgen". Wij verwijzen verder naar het tweede blad voor de feitelijke mededeelingen over de ergerlijke en schandelijke Kerkvervol ging in Duitschland. MEER DAN 200 DOODEN. Groote schade te Tokio en Yokohama. Een taifoen van matige kracht heeft zich van de Bonineilanden een weg naar het Noorden gebaand en gisterochtend Tokio bereikt. Het tramverkeer werd ontwricht, scholen werden gesloten, de telefonische verbindingen werden verbroken, terwijl de benedenverdiepingen van 10.000 huizen on der water staan. Nader wordt uit Tokio gemeld: De taifoen heeft in de prefectuur Ka- gosjima groote schade aangericht. Meer dan 200 personen zijn om het leven geko men; 600 menschen zijn gewond en vele worden vermist. Er zijn verder 30.000 dak- loozen. Meer dan 2000 huizen zijn vernield. Te Tokio zijn verscheidene huizen inge stort en duizenden boomen ontworteld. Ook te Yokohama is groote schade aange richt. De schepen varen niet uit. Zeven passagiersschepen, waaronder de 11.000 ton metende „Antenor", zijn over tijd. Het stoomschip „Jamaboeki Maroe", dat 5000 ton groot is, is tegen een golfbreker geva ren. DE JAPANNEEZEN BINNEN GERUKT. HONGKONG, 21 October. (N. A. P.) Gemeld wordt, dat de Japansche voor hoede Vrijdag te 14.30 uur Kanton is binnengerukt. LONDEN, 21 Oct. (A.N.P.) Kringen te Londen, die goed op de hoogte zijn van den toestand in het Verre Oosten, vreezen, dat de inneming van Kanton door Japansche troepen de kwestie van den spoorweg tus schen Kanton en Kauloën, welke feitelijk Britsch bezit is, tusschen Groot-Brittannië en Japan aan de orde zal stellen. Kanton was sinds den Engelsch-Chinee- schen oorlog van 1856 nooit door een bui- tenlandsche mogendheid bezet. Buitenlandsche kringen hebben evenwel steeds staande gehouden, dat Japan Kan ton en Hankau zal moeten innemen, wil Japan hopen op een overwinning; dat Kan ton niet alleen de voornaamste plaats van aankomst is van uit het buitenland afkom- stge munitie, doch de eenige belangrijke haven is, welke China voor den uit- en in voer is overgebleven. Het overgroote deel der China gelaten douane-inkomsten wordt te Kanton ontvangen. Bovendien heeft Kanton veel beteekenis als plaats, waar het nationalisme in China zijn bakermat heeft. Buitenlandsche militaire kringen zijn verbaasd over de snelheid, waarmede de UE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Toen Chamberlain uit Mün- chen terugkeerde, bracht hij een gemeen schappelijk geteekende verklaring mede naar huis, waarin de regeeringen van Lon den en Berlijn verzekerden, dat zij tegen elkander geen geweld zouden gebruiken. Desondanks vond Engeland het toch maar veiliger om zijn bewapening wat op te voe ren. Hitier heeft zijn misnoegen daarover uitgesproken. Hij zeide, dat hij Chamber- Iain wel een goeden kerel vond, maar dat hij ieder oogenblik kon worden opgevolgd door iemand als Duff Cooper en Churchill. Sir Samuel Hoare, de Britsche minister van binnenlandsche zaken, heeft gisteren daarop geantwoord. Hij heeft het balletje, cat Hitler naar Londen gekaatst had, heel handig naar Berlijn teruggekaatst. Zoo verklaarde hij, ook wel te gelooven in de vredelievende gezindheid van Hitier, maar als Hitier nu eens door een ander wordt opgevolgd, wat dan? Daarom is het zaak, dat Engeland krachtig is. Hij zeide, dat Engeland steeds bereid was tot den vrede, maar ook ieder uur gereed moest zijn ter verdediging. BOEKAREST: Het schijnt, dat de be sprekingen, welke de Poolsche minister Beck met koning Carol van Roemenië heeft gevoerd, niet zoo vlot verloopen zijn. De Fransche „Excelsior" schrijft: „Men moet de mogelijkheid niet uitslui ten, dat Roemenië een ze1-^ trouwen Japanneezen oprukken, doch gezegd moet worden, dat het land bij de Biasbaai vlak is. Verder landinwaarts echter zijn twee goede heuvellinies en een uitgebreid net van waterwegen, dat zich ten Oosten van Kanton bevindt, vormen natuurlijke verde digingsstellingen. De eenige conclusie is, dat het het beste schijnt de Zuidelijke troepen terug te trek ken voor de verdediging van Hankau, dat geen geschikte verdedigingswerken heeft. Reuter meldt uit Honkong, dat Tsjang- Kai-Sjek uit Hankau naar Tsjangsja, op 190 mijlen ten Z.W. van Hankau, is ver trokken. Aan deze mededeeling, welke van betrouwbare zijde is ontvangen, wordt toe gevoegd, dat mevrouw Tsjang Kai Sjek naar Tsjoeng King, de nieuwe hoofdstad van Tsjetsjoean, is vertrokken. Terugtocht van Chineesche troepen. In een te Tokio uitgegeven communiqué van het hoofdkwartier van het leger wordt beweerd, dat de Chineesche strijdkrachten, die Hankau moesten verdedigen, op alle fronten terugtrekken. Het schijnt, aldus het communiqué, dat de troepen uit Mats- sjeng, Soengfau en Hokosjen, steden, wel ke gelegen zijn in de Chineesche verdedi gingslinie in de provincie Hoepei, op on geveer 50 mijlen ten N. O. van Hankau, op Hankau terugtrekken. VERTREK VAN TSJANG-KAI-SJEK UIT HANKAU ZOU AANSTAANDE ZIJN. SJANGHAI, 21 Oct. (A. N. P.). Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat het vertrek van Tsjang-Kai-Sjek uit Hankau, van oogenblik tot oogenblik verwacht kan worden. heeft getoond ten aanzien van een loodlijn Warschau—-BoedapestBoekarest, die Duitschland van Rusland zou scheiden. Het is een feit, dat de Poolsche politiek, mee- doogenloos jegens Tsjecho-Slowakije, fijn gevoelig ten aanzien van Hongarije en dubbelzinnig tegenover de spil Berlijn Rome, de FranschBritsche politiek tijdens de crisis min of meer uit het veld geslagen heeft. Deze politiek zal er wel toe bijge dragen hebben, dat Tsjecho-Slowakije, toen het zich met algeheele verdeeling be dreigd zag, besloot zich meer onder de be scherming en de voogdij van Duitschland te stellen." De „Petit Parisien" zegt: „Polen en Roe menië zijn bondgenooten, maar zelfs on der bondgenooten heeft de edelmoedig heid grenzen en Carol kon er niet in toe stemmen, dat de veiligheid van zijn land bedreigd zou worden om Hongarije en Po len een gemeenschappelijke grens te geven. Carol is tot dat verstandig standpunt geko men in volkomen overeenstemming met Zuid-Slayië, dat zich eveneens verzet te gen een onwettige uitbreiding van Honga rije. De vraag rijst, hoe deze vreemde twist, veroorzaakt door Polen met onbe kende bedoelingen, zal eindigen." KANTON: Eergisteren schreven wij op deze plaats, dat de Japansche opmarsch naar Kanton in Zuid-China opmerkelijk vlot verliep. Thans kan worden medege deeld, dat Kanton reeds bereikt is en door de Japanners bezet. De verdediging der Chineezen is derhalve wel heel erg zwak geweest. DII nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Bulteniand Hoare pleit voor een krachtig bewapend Engeland, steeds bereid tot den vrede, maar ook gereed tot verdediging. (2de blad). De reorganisatie van Tsjecho-Slowakije. (2de blad). De stelselmatige nazi-stormloop tegen de Katholieke Kerk. (2de blad). Spionnage-complot in Frankrijk. (2de blad). De zuivering van Jerusalem. (2de blad). Storm over Japan. Twee honderd doo- den. (1ste blad). Kanton in handen der Japanners geval len. (1ste blad). Binnenland Nog steeds geen opheldering inzake den moord op Greta Groen. (1ste blad). Belasting op motorrijtuigen. (2de blad). Lelden De nieuwe kassen van den Leidschen Hortus in gebruik gesteld. (1ste blad). Prof. M. de Haas benoemd tot eerelid der Ned. Ver. voor Koeltechniek. (1ste blad). 121. RADIOBOODSCHAP MGR. COSTANTINI. De radioboodschap welke Z. Exc. mgr. Celso Costantini, secretaris van de „Pro paganda Fide" en voorzitter van het „Pau selijk Genootschap tot Voortplanting des Geloofs", Zaterdagavond over den Missie- Zondag zal geven, zal in Nederlandsche ver taling te beluisteren zijn om 18.35 uur Ne derlandsche tijd op golflengte 49.75 M. (K.C. 6.030) Vaticaansche Zender. De K.R.O. zal deze boodschap Zondag om 14.45 uur heruitzenden. DUITSCHLANDS OPENBARE SCHULD. BERLIJN, 21 October (A.N.P.)Het be drag der Duitsche geconsolideerde schuld is tijdens de bewindsperiode van het hui dige regiem bijna verdubbeld. Thans gepubliceerde cijfers, welke be trekking hebben op den toestand van einde Augustus, geven aan, dat het totaal 23.941.800.000 mark bedraagt tegenover 12.305.600.000 M. einde Januari 1933, toen de nationaal-socialistische partij aan de re geering kwam. De buitenlandsche schuld, welke in het totaalbedrag is opgenomen, is echter in deze vijfjarige periode gedaald van 3 556.300 M. tot 1.389.100.000 M. Duitschland binnenlandsche schuld is in dezelfde periode echter van 9.249.300.000 Mark toegenomen tot 22.552.700.000 Mark. De cijfers over Augustus, welke ontleend zijn aan Wirtschaft und Statistiek, het of- ficieele orgaan van het rijksbureau voor statistiek, hebben slechts betrekking op de geconsolideerde rijksschuld en sluiten niet in de rijksleeningen op korten termijn voor de financiering van bewapening, wegen aanleg, enz. ZESTIEN FRANCISCANEN VOOR DE SCHEPENRECHTBANK Studenten van het klooster te Salzburg SALZBURG, 21 October (A.N.P.) Voor de Schepenrechtbank alhier hebben zich zestien Franciscanen, voor het meerendeel studenten in de Godgeleerdheid, te ver antwoorden gehad over „opzettelijke be schadiging van een anders eigendom en minachting voor bevelen der overheid". Het betreft hier de Franciscanen, die, aldus het D.N.B., de meubelstukken van hun nederzetting te Salzburg uit het raam hadden gegooid, toen deze nederzetting moest worden ontruimd". De beschuldigde Franciscanen verklaar den, dat de meubels reeds lang in gebruik waren geweest en daarom geen bijzondere waarde hadden. Zij verklaart Vn voorts, aldus het Duitsche bureau, dat zij de meu belstukken slechts uit het raam hadden gegooid, omdat de termijn voor een be hoorlijke ontruiming te kort was geweest. Daar stond echter tegenover, aldus be sluit het D.N.B., dat vastgesteld was, dat de noodzakelijkheid van de ontruiming reeds vele weken van tevoren was aange kondigd. Een beschuldigde werd veroordeeld tot een maand, negen tot ieder drie weken, vijf tot ieder veertien dagen en één tot tien dagen arrest.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1