„VEILIG KOOPEN" Onze JUBILEUM-GESCHENKEN borgen Zaterdag 22 October-5 December 500 Geschenken ter waarde van Fl. 3000.- zijn gratis beschikbaar voor de spaarders van onze Jubileumzegels die in alle „Veilig Koopen" winkels gratis worden gegeven „Veilig Koopen'7 winkels Onder deze Geschenken bevinden zich: Hue komt li in het bezit van onze Geschenken LET WELU kunt met Uw Jubileum-Zegels dus 3 maal inschrijven naar onze waardevolle Geschenken VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 BODEGRAVEN Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Woensdag 26 October, des namiddags 2 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling der notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot aanvulling der Bouwverordening. 5. Voorstel tot verkoop van bouwgrond. 6. Behandeling gemeente- begrooting en begrooting van de bedrijven voor 1939. Luchtbeschermingsoefening. Dinsdag 25 October a.s., des avonds van 8.30 tot 9.30 uur zal een verduisteringsproef voor de luchtbescherming hier ter plaatse worden gehouden. De verduisteringsproef is over geheel Bodegraven met uitzondering van De Meye en Nieuwerbrug. Evenals op vele andere plaatsen wordt ook voor deze verduiste ringsproef op de volle medewerking van de burgerij gerekend. Wij hopen, dat deze eerste proef voor de luchtbescherming in alle onderdeelen goed zal slagen. Onderscheiding. Bij K.B. is de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in zilver, toegekend aan den heer J. OOnk, alhier, onderbaas bij de N.V. Aannemersmaatschappij, voorheen J. P. Broekhoven, gevestigd te Nijmegen. BODEGRAVEN Geboren: Tonny z. van C. van Dijk en A. van Klaveren. Petronella d. van W. B. Verhoef en T. Dijkstra. Gevestigd: C. G. A. van Beek, arts, van Leiden C. I. Spierenburg, van Over- schie Wed. J. van de Pol geb. Hanswijk, van De Bilt C. Burggraaff, van Wou- brugge. Vertrokken: J. A. Pellikaan naar Zwijndrecht K. P. Kooy naar Harderdijk C. A. Twaalfhoven naar Leusden C. G. H. van der Meulen naar Vianen A. v. d. Panne naar Gorinchem. LEIMUIDEN Luchtbescherming. Voor een zeer groot aantal aanwezigen heeft Drs A. van Vianen uit Leiden een lezing gehouden over lucht bescherming. Te ongeveer kwart voor acht opende de heer J. W. de Reu, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst de bijeen komst. De heer de Reu herinnerde aan de dagen rond den 23sten September. Hij zeide dat activiteit geboden was. Er moet gezorgd worden dat de Luchtbeschermings dienst in orde is, voor het gevaar over ons komt. Alleen indien met de noodige acti viteit wordt gewerkt, za lhet mogelijk zijn om zonder ondragelijke lasten bij herha ling van het oorlogsgevaar beter be schermd te zijn. Hij sprak den wensch uit dat na de lezing van Drs Vianen, vele aan wezigen zich zouden opgeven voor de op te richten afd. van de Ned. Vereeniging voor luchtbescherming. Daarna was het woord aan Drs A. v. Vianen, uit Leiden. In zeer duidelijke bewoordingen besprak spreker het luchtgevaar, om vooral stil te staan bij de brand-, biesant- en gasbom men. Op zeer duidelijke wijze zette hij uit een, wat de burgers moeten doen om zich zelf zooveel mogelijk tegen al deze gevaren te beschermen. Drs van Vianen lichtte een en ander toe met lichtbeelden. Na de lezing werd alhier een plaatselijke afd. van de Ned. Vereeni ging voor Luchtbescherming opgericht. 62 personen gaven zich als lid op. Voorwaar een mooi succes. Het bestuur werd voor- loopig samengesteld uit de heeren Dr. D. Stapensea, arts, J. Maarse, Comm. Brand weer, K. Lissenberg, voorzitter E.H.B.O., O D. Offringa, onderwijzer, Ds J. G. Aal- ders, Kapelaan de Wit, Ph Muys, P. Meyer, A. C. Beuk, H. Weeninü, J. A. Bakhuizen, J W. de Ren en A. C. Westen. Uit dit voorloopig bestuur zal een klei ner permanent bestuur geformeerd worden. Nadat de heer de Ren Drs van Vianen dank gebracht had voor zijn heldere uit eenzetting en de aanwezigen voor hun medewerking om tot oprichting een er ver eeniging te komen, werd de vergadering gesloten. NIEUWVEEN Gemeenteraad. Maandagavond a.s. te half acht, zal de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeenkomen ter be handeling der volgende agenda-punten: 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Behandeling en voorloopige vaststelling gemeenterekening 1937. 4. Credietaanvrage voor de luchtbeschermingsdienst. 5. Even- tueele nagekomen stukken. 6. Rondvraag en sluiting. Gevestigd: J. Zand, van den Haag A. J. v. Dam, van Ter Aar B. A. v. Overmeren, van Amsterdam M. M. Ru- ibenkamp, van den Haag C. v. Tichelen, van Kundert M. v. Kapel van Nieuw koop A. H. v. Huigen, van Mourik. Vertrokken: D. S. Baggers naar Rot terdam D. J. Sonneveld naar Rhenen Roestenburg en gezin naar Leidschendam. Overleden B. v. Dijk, 7 jaar. Gehuwd: Th. C. Kempers en P. W. Akerboom. ROELOFARENDSVEEN Propagandaclub „St. Willibrordus". We moeten zeker enkele jaren in de ge schiedenis van deze club teruggaan om een dergelijke „joyeuse entree" van het nieuwe seizoen te constateeren, zooals gisteravond het geval is geweest. Door groote werk zaamheid van het bestuur zijn in de afge- loopen weken vele nieuwe leden aangewor ven. Deze jaarvergadering gaf dan ook in vele opzichten hoop op een mooiere toe komst: er zijn ernstige plannen en voorstel len naar voren gebracht, en er was ook een gezellige sfeer. De met Kolpings-groet ge opende vergadering door den heer J. Heemskerk, onderging aan de hand van no tulen en jaarverslag allereerst een vluchtige terugblik over het afgeloopen jaar. Er was veel goeds, en dan herinneren we aan de geslaagde Vondelherdenking, de inleidin gen van dr. H. van Rooyen O.S.Cr, en den heer Vergouwen, maar er was ook iets on bevredigends, aldus de secretaris. Een min of meer voorloopig program ont vouwde hierna de vice-praeses kap. von Fi- senne. Op de a.s. bijeenkomsten zal gespro ken worden over Dr. Ariëns en zijn Sociale arbeid; over de Europeesche toestanden, de verhouding tusschen Kerk en Staat, de va- derlandsche en algemeene Kerkgeschiede nis etc. Wanneer de leden z,ich klaar willen maken, dus inwendig zich vormen, voor de actie naar buiten, dan zullen zij moeten ko men luisteren naar wat hier gesproken zal worden. In de rondvraag liet de voorz. onzer R.K. r" -.atspartij, alhier, de heer J. J. de Ko ning, een zeer sympathiek en opmerkens waardig geluid hooren over de tegenwoordig zooveel 1 sproken politieke scholing. Spr. een voorstel om in deze aangelegen heid te komen tot samenwerking tusschen propaganda-club en Staatspartij, opdat onze katholieke jongeren, vooral goed mogen weten, wat er op politiek gebied aan de hand is en welke houding de juiste is. Het bestuur zegde den heer de Koning toe, deze voorname kwestie te overwegen. T\idat de vergadering beëindigd was, is hoi verdere gedeelte van den avond met een aangename converseer-, kaart- en biljart- stemming gevuld, waarbij het optreden van het symphonie-orkest veel belangstelling genoot. RUNZATERWOUDE In de sloot. De veehoudersknecht H. van Spijkeren alhier, had het ongeluk om met een bakfiets gelade:i met twee bussen melk in de langs den weg loopende sloot te geraken. Daar de sloot ter plaatse vrij diep is, kostte het nog al eenige moeite om hem op het droge te brengen. Van Spijkeren be vond zich huiswaarts van het melken en zeide bang te zijn geworden voor een hem passeerende auto, waarvoor hij te ver uit haalde. De melk ging verloren. Werkverschaffing. Naar wij van be voegde zijde vernemen bestaat bij het ge meentebestuur het voornemen, om dezen winter de slooten die daarvoor in aanmer king komen grondig uit te laten baggeren. Het is de bedoeling dit in werkverschaffing te laten doen in overleg met de Heide- Maatschappij. Als men gezien en ondervon den heeft in welken staat de slooten alhier verkeeren, is dit geen overbodige luxe. We zien met belangstelling het streven van het gemeentebestuur tegemoet. UITHOORN Geboren: Petrus Theodoras Catharina z. van B. J. A. Prins en van H. M. Scher- ders. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te vergadert op Woensdag 26 October, des voormiddags 10 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Aan bieding van de gemeentebegrooting en de begrooting van het waterleidingbedrijf voor den dienst 1939 en benoeming van een com missie van onderzoek dier begrootingen. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aan vulling van de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging der veldwachters. 4. Als voren tot verhooging van het crediet voor het maken van een betonschoeiing in de Zuidbuurt. 5. Belastingreclames. 6. Rondvraag. ZOETERWOUDE (H. R.1 Volksbond Gisteravond werd de eer ste vergadering gehouden van den R.-K. Volksbond afd. Zoeterwoude-Leiderdorp. Een bijzonder dringende oproeping tot de leden, waarin met nadruk gewezen werd op de noodzakelijkheid, dat de Katholieken, en meer in het bijzonder de georganiseer de, hun uiterste best moeten doen de kath. invloed op het openbare leven te behouden en te versterken en was hieraan voorafge gaan. Het bestuur hoopte op deze verga dering te vernemen, wat er moest wor den gedaan om de volle medewerking der leden te verkrijgen. Na een kort openings woord van den voorzitter, den heer J. Gie- zen, volgden de notulen en diverse mede- deelingen, o.m. betreffende de Volkskrant, de Film-centrale en het St. Willibrordus- relief. Dit laatste is te verkrijgen by den secretaris. Van het bestuur van de teeken- school van de afdeeling Leiden was een verzoek ingekomen om meer gebruik te maken van deze nuttige instelling. De laatste belangrijke mededeeling was het program voor den komenden winter. Op 22 November a.s. zal er een groote verga dering worden gehouden, waarbij de secre taris van het Centraal Bestuur, de heer Ant. J. M. Angenent, een rede zal hou den over het onderwerp: „Wat leert ons 50 jaren katholiek organisatieleven". Op 28 December zal de zeereerw. heer dr. Olierook spreken over „De Katholieke Ac tie". Op 25 Januari volgt de 3de leerzame avond, te geven door den heer Angenent, toegelicht met lichtbeelden. Ook gaf de voorzitter verslag van de ac tie en de resultaten daarvan voor Her wonnen Leevnskracht, waarvan de op brengst was geweest 77.18. Ook voglde een aanbeveling voor de instelling Con cordia, en voor het verslagboek van de Studiedagen. Nog volgde de mededeeling van de in grijpende a.s. reglementswijziging voor de geheele R.-K. Volksbond, De voorzitter meende hoofdzakelijk hierin te zien de uit breiding van de macht van het Centraal Bestuur. Na deze reeks van mededeelingen, gaf de heer Angenent, secretaris van het Cen traal Bestuur, een duidelijke uiteenzetting betreffende het waarom, en het doel van deze belangrijke reglementswijziging. „Geen belangstelling". Dat was het on derwerp wat de districtsbestuurder, de heer Arigenent, op dezen avond in over leg met het bestuur met de leden wilde bespreken. Al sinds jaren is er in de af deeling een verslapping en geen voldoen de medewerking. Dit moet en dit kan ver anderen, wanneer de leden willen. Spre ker drong er op aan met eventueele grie ven of tekortkomingen naar voren te ko men, dan kon misschien de oorzaak van deze verslapping worden vastgesteld. Uit de hierna volgende bespreking meende de heer Angenent te beluisteren een zeker wantrouwen en onkunde bij de leden. Wan neer dat werkelijk het geval was, dan hoop te hij dat vanaf heden 't wantrouwen op zij gezet zou worden en dat de onkunde zou kunnen verdwijnen door het bezoeken van de vergadering. Ook werd genoemd het in discrediet staan van de afdeeling. De heer Angenent meende, dat de leden dit zelf door mede werking en saamhoorigheid kunnen op heffen. Hij hoopte, dat op 22 November, wanneer er gesproken zal worden over het onderwerp „Wat leert ans 50 jaar katho liek organisatieleven" er een groote belang stelling zal zijn. Laten de leden en het be stuur daar nu eens voor zorgen. Die ver gadering is voor alle Katholieken toegan kelijk, ook de dames zijn niet alleen wel kom, maar worden daar zeker verwacht. Hierna volgde sluiting der vergadering. WOUBRUGGE Groene Kruis. De afd. Woubragge van de Z. H. Vereeniging „Het Groene Kruis" hield ten ledenvergadering in hotel Swa- ma, met als voorzitter dr Loth. Deze open de de vergadering en sprak waardeerende woorden over het belanglooze werk van wijlen den heer F. Kroes, jaren aaneen aan het Groene Kruis bewezen. Uit oe verschillende uitgebrachte ver slagen bleek, dat gebouw en inventaris in goeden staat zijn. Hierna gaf de penningmeester een over zicht van de financiën over het afgeloopen jaar: hf+ bleek, dat dit boekjaar sloot met een nadeelig saldo groot 584. Dit bedrag moet uit de reserve gevonden worden. Ver volgens werd de begrooting voor 1939 vast gesteld op een gelijk bedrag aan inkomsten en uitgaven op 1918. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd aan gewezen de heer W. A. Boot. Hierna had een bestuursverkiezing plaats en werd in de vacature door overlijden van den heer F. Krres gekozen de heer G. Kroes, terwijl de heer J van Reenen herkozen werd. In de plaats van den heer Tondu die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. Kroon .Door Zuster de Wit werd ver volgens een overzicht gegeven van het werk door haar verricht. Dov.-r haar werden 1309 ziekenbezoeken afgelegd en 442 bezoeken inzake de t.b.c.- bestrliding. Aan het bestuur en de Zuster werd rank gebracht. KERKNIEUWS NIEUWE DEKEN VAN MAASTRICHT. Naar de „Msb." verneemt, is door Z. H. Exc. den Bisschop van Roermond be noemd tot deken van Maastricht de Zeer- Eerw. heer J. J. F. Ingendael, pastoor van de St. Lambertusparochie aldaar, als op volger van Mgr. J. Wouters, die ontslag beeft genomen. 231 Er leven op de heele wereld 1600 millioen menschen. Of er nu op den kop af zooveel zijn, daar wil ik af wezen natuurlijk. Van dit getal zijn er 300 millioen katholiek. Ik durf veronderstellen dat dit cijfer U tegen valt. 300 millioen is een mooi getal, maar op 1600 millioen is het maar een minder heid, zij 't een groote minderheid. Dat beteekent dat er na aftrek van de n iet-katholieke christenen, nog een slordi ge 1000 millioen heidenen overblijven. Een milliard heidenen dus nog op de wereld! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN ZAL DE MINISTER GAAN? De Volkskrant schrijft o.m.: De minister van Waterstaat heeft giste ren in de Tweede Kamer een wat men noemt eclatante nederlaag geleden. Een nederlaag die hij had kunnen maar niet heeft willen voorkomen. Het wetsontwerp, dat minister Van Buu- ren op zulk een geduchte nederlaag te staan kwam, betrof een herziening van de pensioenwet voor de spoorwegambtenaren. Tegen het wetsontwerp, ten deele for- meele wijzigingen inhoudend, ten deele verbeteringen, had niemand bezwaar. Het bezwaar gold hetgeen er niet in voor kwam: het schrappen der korting op de spoorwegpensioenen. De Kamer wenschte ze te schrappen, de minister wilde ze handhaven. Vandaar het conflict. Uiteraard zal minister Van Buuren woord houden en het wetsontwerp intrekken. Maar er staan dingen in die niet zóó kunnen blijven, zoodat na korter of lan ger tijd een nieuw wetsontwerp het licht moet zien. Wij stellen ons voor, dat de minister, die van geen concessie wilde weten, niet be reid zal zijn tot het opheffen der pensioen korting mee te werken. Het nieuwe wetsontwerp zou dus niet bevatten hetgeen de Kamer men mag bij na zeggen: eenparig verlangd heeft. Nieuw conflict tusschen minister en Ka mer; opnieuw intrekking van het wets ontwerp? Men voelt dat dit niet gaat, en men be grijpt ook dat tegen zulk een da capo de ernst van de zaak, ook de waardigheid van kabinet en Kamer zich verzet. Indien derhalve minister Van Buuren niet tot een andere overtuiging kan komen of tot ander inzicht worden gebracht, dan heeft hij heen te gaan. Er zijn in het verleden wel ministers om een verschil van geringer afmetingen op- De spoorwegmannen moeten aan hun recht worden geholpen: niet de Kamer maar de minister heeft te zwichten of te gaan. Naar Gambetta's woord: il faut se sou- mettre ou se démettre: men moet zwichten of zijn ontslag nemen. Nu is een milliard gauw gezegd, maar denk eens wat een getal dat is. Als al die heidenen dicht achter elkaar werden ge zet, zouden zij 10 maal de heele wereld omspannen. Voor al die millioenen heidenen zijn wij katholieken verantwoordelijk. Ja, werke lijk verantwoordelijk. Heeft Christus niet gezegd tot zijn apostelen: „Gaat in de heele wereld en predikt het Evangelie aan alle schepselen?" 't Was wel een reuze taak. Die elf apo len stonden ieder voor millioenen. Dat heb ben ze zelf niet kunnen klaarspelen en die hen volgden zijn er nog niet mee klaar. Maar de verhoudingen zijn beter. Nu staan er 300 millioen tegenover 1000 mil lioen. Ieder nog drie dus en de zaak is zoo goed als voor elkaar! Ieder katholiek drie heidenen winnen voor Christus en de wereld is aan God. 't Klinkt ongeloofelijk eenvoudig. Als dan maar ieder zorgt voor zijn drietal. Hoe staat het met uw drietal? Ik kan vrijuit spreken; heb er zelf meer dan 2000 gedoopt. Heb dus mijn schaapjes op het droge. Maar daar was Uw drietal nog niet bij! Die loopen nog rond. Weten van God noch gebod! Beste Lezer, ik laat U zelf verder den ken, gevolgen trekken, besluiten nemen FATHER G. v. LEEUWEN, Directeur. St Bonifacius Missiehuis. Hoorn, giro 120937. begint de groote Jubileum-Reclame der LEIDSCHE WINKEL-COMBINATIE zijn tentoongesteld in ons „Geschenkenhuis" VR0UWENKERKK00RSTRAAT H Ie huis vanaf de Haarlemmerstraat 1 en in de etalages van alle kenbaar aan de Jubileum-biljetten op hun etalages. een pracht Radio toestel, moderne rustbank, Dames- en Heeren Rijwielen, moderne Klok, Rook tafel compleet. - Clubfauteuil, Standaard Schemerlamp, moderne Kapstok, pracht zilver Cassettes met waardevolle inhoud. Groote zijden- en wollen Dekens en IOO*n andere luxe en practische Geschenken. Ons Jubileum-formulier ontvangt U gratis in alle „Veilig Koopen" winkels daarop staat alles vermeld. Dit formulier heelt U noodig om in het bezit te komen van onze pracht geschenken. Alle geschenken zijn genummerd U behoett op het tormuiier slechts in te vullen Uw naam en adres, het nummer van het geschenk dat U wenscht en het aantal 2egels dat U hebt. »~DE ZEGELS NIET INZENDEN U spaart zooveel JUBILEUM ZEGELS als U kunt, want wie met de meeste zegels naar een geschenk inschrijft die krijgt het. Onze 500 geschenken worden .in 3 groepen uitgereikt op 7 en 21 November en 6 December

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15