OMGEVING Peek&Cloppenburg VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 HILLEGOM RIJ VAN BURGEMEESTERS Doch één ontbreekt In de hal van het gemeentehuis zijn de burgemeesters, die sinds 1813 Hillegom be stuurden, vereeuwigd. Men vindt er in glas in lood hun naam, den duur hunner regee ring en hun wapen. Alleen van oud-burge meester mr. D. F. Pont ontbreekt dit nog. Vertrouwen we, dat de hal ten spoedigste met het ontbrekende wordt aangevuld. Auto door etalages. In aansluiting met ons vorig bericht inzake het verkeers ongeluk, waarbij gisteravond aan het Hee renmodemagazijn „Modern" zulk een groote schade werd berokkend deelt men ons nog de volgende bijzonderheden mede: Of de chaffeur geslipt is, staat nog niet vast; de mogelijkheid van het breken van een as van de vrachtauto is niet uitgesloten. Toen de wagen het trottoir opreed stonden twee personen voor de etalages van den heer Schulte-Kuperjans, een met en een zonder rijwiel. Een der twee sprong in 't portiek bij den heer S. K. ,de ander werd „geschept" en enkele meters meegevoerd. Dit liep wondergoed af: de fiets wat beschadigd, een onbeduidend schaaf wondje, dat was alles. De materieele schade was zeer ernstig: Groote spiegelruiten verbrijzeld; vazen van diverse grootte 61 stuks verloren, ge slepen legplaten 11 stuks, bronzen stan gen verbogen, glas in lood gebroken, sjaals, slipovers, overhemden en dassen beschadigd en onverkoopbaar, ook een zeer groot plaid. Hopen we, dat deze schade op den eigenaar van de vrachtauto ver haalbaar is, anders wordt het voor den heer Schulte-Kuperjans een zeer leelijk souve- KATWIJK AAN DEN RIJN PATER JOSEPHAT HULSHOF O.F.M. t Vicarius van het Missie-College te Katwijk. Heden overleed de zeereerw. Pater Jo- sephat Hulshof O.F.M., Vicarius van het Missiecollege St. Willibrord te Kat wijle a. d. R ij n. Pater Hulshof werd geboren te Lichten voorde 21 November 1881, hy maakte zijn Gymnasiale studiën te Venray, ontving het kleed der Orde te Wychen 7 September 1905, werd geprofest 8 September 1906 en werd priester gewijd te Weert 25 Maart 1913. Na zijn priesterwijding was Pater Jose- phat verschillende jaren assistent te Al vernaWychen en Heerlen, waarna hij be noemd werd tot kapelaan aan de Recto- raatskerk te Bleijerheide. Bij het kapittel van 1925 werd hij be noemd tot Gardiaan van het Minderbroe- derskloost er te Heerlen, in 1928 werd hij Gardiaan te Bleijerheide, 1931 Gardiaan te Weert en werd in 1923 Gardiaan te Vorden. Na een langdurige ziekte vertrok hij in 1936 naar het klooster te Wychen, waar hij assistent was totdat hij in October 1936 benoemd werd tot Vicarius van het Missie college te Katwijk aan den Rijn. Pater Josephat Hulshof heeft In de mijnstreek veel gewerkt en in zijn vele overheidsfuncties heeft hij zijn Orde groo te diensten bewezen. De Metten der overledenen zullen ge zongen worden Zondagavond om 7 uur. De Plechtige Lauden worden gezongen Maandagmorgen 9.30 uur, waarna de plech tige uitvaart, en begrafenis op het kerk hof van het Missiecollege te Katwijk aan den Rijn. Tuinbouwoverzicht. De afgeloopen week gaf nogmaals voor de tuinders, allen, zonder uitzondering, zeer slechte financieele resultaten. De maand October is een van de maanden, waarschijnlijk wel de voornaamste maand van het jaar. Dan immers moet als regel de groote slag geslapen worden met de bloemkool en zelden, misschien nog nooit is het verloop zoo bedroevend slecht ge weest. De afgeloopen week heeft wel het grootste wekelijksche kwantum bloemkool gegeven. De aanvoer was abnormaal groot en de prijzen waren steeds zeer laag, al tijd verliesgevend en varieerde geregeld tusschen 1.90 tot 5.10. Als men dan be denkt dat het hooge uitzonderingen waren als men meer kreeg dan 4 per 100 voor le soort en een massa ging voor 2.50 tot 3.50, dan begrijpt men welke slechte fi nancieele uitkomsten de tuinders te boeken hebben. Tweede soort bracht niet meer op dan 1.50 tot 1.80 p. 100. Met bospeen ging het soms zeer slecht om een of twee dagen weg dat de prijs in doorsnee onvoldoende later weer wat op te loopen. Dit neemt niet is om van loonend te kunnen spreken. De prijs bewoog zich tusschen 3.10 en 6. per 100 bos. Met waspeen ging het geregeld slecht tot vrij slecht. Wat eerste kwaliteit genoemd kon worden werd gekocht tegen 0.60 tot 0.75 per kist van 20 K.G., maar een groot kwantum kon het niet verder brengen dan 0.35 tot 0.50 per kist. An dijvie voor 16 tot 21 ct. per kist van 6 K.G. zal ook niet veel voor de tuinders in het laad je brengen. Maar begrijpelijk is, dat als andere producten als koolsoorten en peen laag in prijs staan, andijvie de winst niet zal aanbrengen. Met uien, als steeds nog even slecht, kunnen niet hooger komen dan 1.8( 2.90 per 100 K.G. Boonen komen in vele kwaliteiten en de prijs loopt dientenge volge zeer uiteen. Zoo worden Princesse- boonen verkocht voor 6, terwijl andere partijen tot 16 opbrengen. Met snijboonen al bijna hetzelfde. Betaald werd van 8 18 per 100 K.G., naar kwaliteit. Kroten blij ven nog als steeds een vrij goed gevraagd artikel met redelijken prijs. Wanneer voor dit grove product nog 2 tot 2.70 kan be- somd worden is de uitkomst nog niet slecht. Gele en roode kool wil nog niet. De ver wachting is voor de toekomst ook niet hoog gespannen. Thans brengt roode kool van 1.40 tot 2.60 per 100 K.G. op, en gele kool gaat voor 1.40 tot 2.40 per 100 K.G. De consumenten kunnen dus den laatsten tijd te kust en te keur groente eten voor weinig geld. Groene kool gaat iets beter dan gele of roode. Deze gaat nL voor 2.60 tot 3.60. Met aardappelen is het zoo ongeveer afge loopen. Er is op de veiling geen vraag meer naar en in den particulieren handel is het ook al niets gedaan. De prijs beweegt zich tusschen 1.70 tot 2.90 per 100 K.G. Een geheel onvoldoende prijs dus. De uitkomsten zullen zich in het alge meen heel wat moeten wijzigen, willen de tuinders met een eenigszins gerust hart de winter kunnen ingaan en zij aan hun ver plichtingen ten opzichte van pacht enz. kunnen voldoen. De hoop doet leven! LEIDSCHEN DAM Een veelbelovende knaap Op het kruispunt BroekwegMiddenweg Polderweg te Leidschendam bevindt zich een tol, welke wordt bediend door den tol- knecht D. Stynman. Deze man, die onge huwd is, heeft de gewoonte iederen dag een flesch pap te nuttigen, welke vooraf wordt warm gemaakt op de tegenoverlig gende boerderij van den landbouwer Lelie veld. Woensdagmiddag was mede in het tolhuisje aanwezig de 15-jarige scholier M. van der M., wonende aan den Polderweg. De tolknecht vroeg den jongen om even de flesch met pap naar de boerderij te brengen, doch ofschoon de jongen tot dat oogenbïik geen haast had getoond, zeide hij geen tijd meer te hebben en verwijderde zich, waar op de tolknecht zelf de flesch weg bracht. Daar de afstand nog geen 50 meter is, was hij spoedig terug en vond toen in zijn huisje op zijn knieën liggende den jongen M. van der M., die in dien tijd was terug gekeerd en blijkbaar geen haast meer had. De jongen had een geldlaadje geopend en zich reeds eenig geld toegeeigend, dat hij daarop weer aan den tolknecht terug gaf. Politie en marechaussee hebben na aan gifte een bezoek gebracht aan de ouderlijke woning, waar echter de jongen niet aan wezig was. Het vermoeden is thans dat de jongen bij meerdere diefstallen is betrokken, welke de laatste dagen in den omtrek hebben plaats gehad. Zoo kwam hij regelmatig bij den landbouwer L., waar Maandagnacht een bedrag van 10.benevens een da mesarmbandhorloge is ontvreemd en voor welk feit de marechaussee hem Dinsdag avond ten huize van dezen landbouwer, waar de jongen op visite kwam, reeds een verhoor heeft afgenomen. Ook op de school in Voorburg, waar de jongen het onderwijs volgt, zijn den laat sten tijd verschillende voorwerpen en der gelijke uit zakken, tasohjes, enz. vermist, zonder dat men den dader kon te pakken krijgen. Het onderzoek, dat met kracht wordt voortgezet, zal vermoedelijk de ko mende dagen wel resultaten opleveren. Diefstallen. In verband met diverse diefstallen, waarover in enkele bladen minder juiste berichten werden gepubli ceerd, hebben wij thans van de politie, die verzocht had met het oog op het onder zoek geen publicatie hiervan te doen, de noodige gegevens ontvangen. Bij den Heer L. aan den Broekweg hebben de dieven 8.— plus en armbandhorloge medege nomen. Bij Tonnema's Vleeschwarenfabriek werd slechts een ham en een worst mede genomen, terwijl bij den heer Keukenmees ter de dieven niets hebben medegenomen, daar zij hier blijkbaar in hun bedrijf zijn gestoord. Als verdacht van deze diefstallen werd ■heden door de politie in samenwerking met de politie van Nootdorp gearresteerd v. d. M. uit Nootdorp, die op heeter- daad werd betrapt bij een inbraak in het tolhuisje van D. St. aan den Broekweg. v. d. M. heeft bekend in het tolhuisje twee maal te hebben ingebroken, doch ontkend iets met de overige diefstallen uitstaande te hebben v. d. M. is in het arrestanten lokaal te Leidschendam opgesloten. Aangifte van diverse diefstallen Bij de politie, alhier werd aangifte gedaan van de navolgende diefstallen: door A. J. van B., alhier van diefstal van 3 fuiken; door W. J. aan den Broekweg van diefstal van een accu; door G. M. W. alhier van mest uit een mestput bij zijn woning; door A C. van H. en L. de G. beiden uit Den Haag, resp. van diefstal van 8 en 6 konijnen aan den Westvlietweg, alhier. De politie stelt een yverig onderzoek in. Met aandachtige stilte werd spreker ge volgd en met een hartelijk applaus beloond. Hierna werd gepauzeerd waaronder een kop koffie werd aangeboden. Na deze kor te pauze volgde het vroolijke gedeelte van den avond en wel het beroemde handpop penspel van B. Brugman, met een sprook jesachtige geschiedenis „De Tooverviool" met zang en dans, verschijningen en ver dwijningen, hocus pocus enz. door Frans Graaf van Pocei, hetgeen ook zeer goed in den smaak viel. Na het dankwoord trokken allen wel voldaan huiswaarts. Bouwvergunningen. B. en W. dezer gemeente hebben de navolgende bouwver gunningen verleend, t.w. aan den heer D. J. Schouten, alhier, voor het bouwen van een woon-winkelhuis, aan de Kanaalstraat, ar- Jullie*. Verhoop Cfèreestraat 78/60 - U/eideiL LISSE Vrouwenbond. Onze afdeeling van den R.-K. Vrouwenbond hield gisteravond in het K. J. C.-gebouw een vergadering ter opening van het winterprogramma. De opkomst was schitterend. Mevrouw Vree burgHeemskerk sprak een welkomst woord, waarna de geest, adv., pastoor G. P. A. van Zuijlen een toespraak hield. Spr. zeide, dat de banden tusschen hem en den Vrouwenbond tijdens zijn langdurige ziek te nog versterkt zijn. Spr. dankte voor de genoten belangstelling tijdens diens ziek te ondervonden, terwijl hij tevens dankte voor het prachtige geschenk hem bij zijn zilveren priesterfeest van den Vrouwen bond hem geschonken, een geschenk, dat hem voortdurend aan den Vrouwenbond herinnert. Vervolgens bracht pastoor ter sprake de op te richten afdeeling Vrouwen in de „H. Familie". Niet minder dan 400 hebben zich als lid aangemeld. Een lasti ge vraag is op welken avond zullen we on ze conferenties houden. Na eenige discus sie werd als de meest geschikte avond voorloopig de Woensdagavond vastgesteld. Hierna werd het woord verleend aan den causeur, den heer W. N. Schalkwijk, uit Haarlem, welke als onderwerp had gekozen „Poëzie in het Kinderleven". Spreker schetste allereerst dat de kinde ren gelukkiger zijn in het werkmansge zin dan in het gezin van de betere stan den. Het kind van den rijken heeft een kinderkamer vol speelgoed doch mist in vele gevallen de intieme omgang met de ouders, terwijl het kind van den werkman bij vaders thuiskomst mag paardje rijden op vaders knie enz. Daar moet zijn een in nig samenleven tusschen kind en ouders. Daar moet zijn poëzie in het kinderleven. Dit moet niet bestaan in alles hun zin ge ven, neen, dat is het kind niet gelukkig maken, integendeel, dat is het kind ver wennen. Men moet het kind leeren geluk kig te zijn. Het grootste gedeelte der opvoeding is de taak der moeders. Doe het met zacht heid, doch met zachte strengheid. De ouders moeten hun kinderen de deugden leeren. De daden der ouders moeten de kinderen ter leering strekken, waarvan spr. eenige mooie voorbeelden gaf. Het St.-Ni- colaasfeest b.v. is een mooi feest om de kinderen de deugd van naastenliefde te leeren beoefenen. Een groote factor om het kind gelukkig te maken is het te lee ren teleurstellingen te dragen. Het is niet zoo kwaad, dat de kinderen moeten lee ren teleurstellingen te overwinnen. Aan het slot van zijn leerzame causerie droeg spreker eenige mooie schetsen voor (met opvoedkundige strekking) van de hand van Mien Labberton. chitect L. Tol Jr. alhier; aan den heer H. Schoone alhier voor het bouwen van een woonhuis aan de Hyacinthenstraat, archi tect C. W. Barnhoorn alhier; aan den heer J. J. Guldemond alhier voor het bouwen van een garage aan den Heerenweg, archi tect L. Tol Jr. alhier; en aan de N.V. In- cassobank te Amsterdam voor het bouwen van een bankgebouw met twee bovenwo ningen aan den Heerenweg hoek Veldhorst straat, architectenbureau Gratema en Din ger te Amsterdam. Geboren: Wilhelmina Maria Theersia d van J. C. Ruigrok en C. P. van Rooyen Sophia Hendrika Maria d. van L. A. van detr Zon en A. J. Nelis Petrus Johannes z van P. van der Lans en Th. M. Warmer dam Maria Margaretha Cornelia d. van S. R. Lemmers en E. van Beek. Ondertrouwd: H. S. Weijers 25 j. te Hillegom en G. A. v. d. Berg 25 j. Getrouwd: P. Minnée en A. Barn hoorn Th. Faas te Sassenheim enA. Glas bergen. Gevestigd: M. F. A. Beijsens uit Ber gen C. van Duijvenbode uit Sassenheim J. de Bruin uit Haarlemmermeer M. Faas uit Haarlemmermeer W. Philippo en gezin uit Hillegom C. E. Faas geb. van der Stelt en gezin uit Sassenheim J. J de Wilde uit Bloemendaal E. P. Chris- pijn uit Amsterdam J. Sauerbier Couvée uit Leiden. Vertrokken: J. M. en C. C. Ruigrok naar Amsterdam C. E. Faas naar Heem stede H. van Dijk naar Ned. Indië - H. de Lange naar Amsterdam L Vreeken naar Amsterdam. VOORSCHOTEN Kinderuitzending en fancy-fair E. H. B. O. Van den arts A. In 't Veld, penning meester van de uitzendingscommissie, ont vingen wij het volgende schrijven: Hoe dikwijls bespreekt en bekijkt men niet een zwak kind, een kind met bloed armoede, onvoldoende voedingstoestand, onvoldoend ontwikkeld, bij zijn leeftijds- genooten ten achter komend, of juist de krachten groeiend", of een asthmatiker, die door zijn aandoening geregeld de school moet verzuimen. „Het kind zou er eens uit moeten", is dan de gedachte en daar blijft het dan bij, omdat men alleen niet in staat is de zoo noodige financieele hulp te verleenen. Het was de pionier dr. Walter Bion, pre dikant te Zurich, Zwitserland, die in 1876 het initiatief nam om het zwake, bleeke, schoolvermoeide kind een gezond buiten verblijf te verschaffen gedurende zijn va- cantietijd, opdat het verfrischt van lichaam Mr. P. J. Oud tijdens zijn rede na de installatie van den oud-minister tot burgemee ster van Rotterdam en geest zijn schooltaak weer met opge wektheid zou kunnen hervatten. Overal in het buitenland vond dit prachtige voor beeld navolging. Ook in ons land bleef het werk van ds. Walter Bion niet onopgemerkt en zonden mr. Kerkdijk en mevrouw Cnoop Koopmans te Amsterdam reeds in 1883 kinderen naar buiten. De onderwijzer A. C. Bos zag zijn brochure „Gezondheidkolo- nies'T beloond door de oprichting in 1901 van de eerste groote kinderuitzendingsver- eeniging. Sindsdien gaat de kinderuitzen ding met rasse schreden vooruit en thans exploiteeren vereenigingen van alle gods dienstige gezindten met steeds stijgend succes tal van koloniehuizen. Niet alleen wordt thans „uitgezonden" in de vacantie- maanden, maar het koloiniehuiswezen heeft zich ontwikeld tot een sociaal-medisch- paedagogisch instituut van den eersten rang met verpleging gedurende het gehee- le jaar. Zoo is het nu mogelijk, dat ieder- in Voorschoten zijn verzwakt kind naar een koloniehuis zijner godsdienstige overtuiging kan zenden door bemiddeling van de Groene Kruis-commissie voor uit zending van zwakke kinderen. Deze com missie verricht sinds enkele jaren haar werk. De resultaten met de door haar uit gezonden kinderen waren uitstekend. De kinderen kwamen als herboren terug. Er stond een gezonde glans in hun oogen, de houding was veel flinker geworden, de huid elastisch, de spierkracht vergroot, het gewicht toegenomen; kortom frisch en krachtig, lichamelijk en geestelijk gesterkt zijn zij terugekomen en waren zij weer opgewasschen tegen de lichamelijke en geestelijke vermoeienissen, die in 't leven in school en daar buiten reeds voor hen oplevert. In 1936 kon de commissie 14 kinderen uitzenden, dank zij enkele groote giften, in 1937 werden 6 kinderen naar buiten gezon den, terwijl in 1938 tot nu toe slechts één kind kon uitgezonden worden. De jaarlijk- sche bijdragen vermideren en daarmede de mogelijkheid om de kinderen, die uitzending het meeste noodig hebben, naar een ge zondheidskolonie te zenden. Het moet mo gelijk zijn jaarlijks minstens 8 kinderen uit te zenden. Dat kan ook. Voorschoten telt circa 1400 gezinnen. Indien elk gezin jaarlijks 25 centen afzondert, dat is een halve cent per week, voor het zwakke kind, kunnen wij per paar over minstens 350 gulden beschikken, hetgeen ongeveer voor 8 kinderen noodig is. Het is dan ook een gelukkige en zeer prijzenswaardige gedachte van de E. H. B. O-vereeniging te Voorschoten om zich met al haar leden in dienst te stellen van de bescherming van het zwakke kind en een demonstratie-avond met daaraan verbon den fancy-fair te organiseeren ten bate van de kas der kinderuitzending. Ingeze tenen, vaders en moeders, laat het nu eens niet bij de gedachte „het kind zou er eens uitmoeten", maar bezoekt de demonstra tie-avond met zijn vele attracties van de E H. B. O. in de gymnastiekzaal achter het raadhuis op Dinsdag 25 October a.s. van 7 tot 11 uur en of stort uw bijdrage op gironummer 103116 ten name van den penningmeester der commissie voor uit zending van zwakke, kinderen met vermel ding „kinderuitzending". De eerste hulp brigade verleent ook thans de „eerste hulp" niet van u alleen, maar van u allen gezamenlijk verwacht het zwakke kind „de overige hulp". WARMOND Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer J. Hogenboom hield de R.K. Volks bond een algemeene vergadering in hotel de Stad Rome, de eerste van dit seizoen. Na de gebruikelijke opening heette spreker alle aanwezigen hartelijk welkom, inzon- der den nieuwen geestelijken adviseur kap. C. Jongkind en den spreker van dezen avond, pater Sengers uit Noordwijkerhout. Vervolgens spoorde spreker de leden aan de komende vergaderingen trouw te be zoeken, daar hierop onderwerpen van be langrijken aard zouden worden behandeld. Nadat een gebed was gestort voor het overleden lid, den heer H. L. Kortekaas, bracht de voorzitter nog een woord van dank aan den afgetreden adviseur, kap. ten Hengel, voor alles wat hij in het belang der vereeniging had gedaan. Overgegaan werd tot installatie van den nieuwen advi seur, kap. Jongkind, waarbij van weers zijden hartelijke woorden werden gespro ken. Hierna werden door den secretaris den heer C. van Kempen, de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen die onder dankzegging zonder bemerkingen werden vastgesteld. Het woord was hierna aan pater Sengers die een uiteenzetting gaf van het doel en de streking van een retraite, een leerzamen lezing die onder groote belang stelling werd aangehoord en waarvoor hij een hartelijk applaus van de vergadering in ontvangst had te nemen. De geestelijk adviseur gaf op verzoek een uiteenzetting van de betekenis van het relief van St. Willibrordus. Besloten werd op 7 November a.s. de eerste tooneel uitvoering te geven. Uit het verslag hierna uitgebracht door den penningmeester bleek, dat de vereeniging momenteel over een klein batig saldo te beschikken had. Op 14 November a.s. zal de heer Angenent voor den bond komen spre ken over het zeer urgente onderwerp: „Kinderbijslag", terwijl op 20 December deze spreker het onderwerp zal behandelen „Wat heeft ons in de laatste 50 jaren het Katholieke leven geleerd". De gehouden collectie ten bate van de vereeniging „Hulp in Nood" bracht de somma op van 3.92. Na de gebruikelijke rondvraag die eenige zaken van huishoudelijken aard naar voren bracht, werd de bijeenkomst onder dank zegging voor de opkomst gesloten. Ongeluk. De heer K. v. d. S. alhier had het ongeluk een paar emmers kokende teer over het lichaam te krijgen, waardoor hij ernstige brandwonden opliep. Hij moest zich onder dokters behandeling stellen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13