VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN LOCOMOTIEF OP HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM ONTSPOORD. Treinverkeer ondervond een half uur vertraging. Gisteravond om even over half acht is op het Oostelijk eiland van het Centraal Staton te Amsterdam even buiten de over kapping, een lichte rangeerlocomotief door ontijdige wisselbediening ontspoord. Door deze ontsporing, die geschiedde op een knooppunt van wissels, werden de spo ren 2 tot en met 7 buiten dienst gesteld, zoodat alle vertrekkende en binnenkomen de treinen naar en van de richting 't Gooi en Utrecht via de sporen 8 en 14 moesten worden geleid. Gelukkig gebeurde het on geluk niet op een spitsuur. Het groote fo rensenverkeer hadden de spoorwegen reeds verwerkt, zoodat het mogelijk was alle trenen met ongeveer 25 minuten vertra ging te laten binnen1'en en vertrekken. Het was op het eerste en tweede perron, waar anders een belangrijk deel van de trainen naar Utrecht en 't Gooi vertrekken, opvallend stil. Geen enkele trein kwam er aan, geen enkele vertrok er. De derde, vierde en vijfde perrons daarentegen wa ren overladen met reizigers, geduldig wachtende op de treinen, die zij anders ge wend waren aan te treffen op het eerste of tweede perron. Met man en macht is men aan het werk gegaan om de uit de rails geloopen machi ne weer op het rechte spoor te brengen. Schade heeft de locomotief slechts zeer weinig opgeloopen en ook persoonlijke on gelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Ook de internationale treinen hadden een vertraging van ongeveer een half uur. Nader wordt gemeld: Het weer in de rails plaatsen van den ontspoorden locomotief was een zwaarder karwei dan men aanvankelijk had ge meend. De stagnatie in het treinverkeer met het Gooi en Utrecht duurde derhalve tot het einde van den dienst voort. Het oponthoud bij vertrek en aankomst duurde in de late ueren een klein half uur. Na vele uren van waren arbeid is men er tegen drie uur in den nacht in mogen slagen de ontspoorde locomotief weer op zijn plaats te krijgen, waarmede tevens de stagnatie in den treinen loop was opgeheven. Deze stagnatie vond zijn oorzaak voornamelijk in het feit, dat de ontsporing op een kruispunt van lij nen plaats had. Ook gaat er geruimen tijd verloren alvorens het personeel, dat het opruimingswerk moet verrichten en waar van de meesten op het oogenblik van de ontsporing geen dienst hadden, ter plaat se is. Hedenochtend kon het treinverkeer wederom normaal voortgang hebben. NOG EEN TREINBOTSING. Trein rijdt op een lorrie. De electrische trein uit Utrecht, die gis termiddag om 12.16 te Woerden moest arri- veeren, is tusschen Vleuten en Harmeien op een tegemoetkomende electrische l«rrie gereden. De arbeiders, die op de lorrie za ten, wisten er tijdig af te springen en hun leven te redden. Het baanvak werd ge stoord. De treinenloop moest over enkel spoor geleid worden. Het treinverkeer kreeg groote vertraging en functionneerde eerst te vijf uur weer normaal. VROUW VERMIST. Op Woensdag 12 October j.l. des avonds tusschen acht en tien uur heeft Johanna Susanna Schoen, oud 48 jaar, gehuwd met Willem Hendrik Erens, wonende Stoom- bootweg 7 te Landsmeer, haar woning ver laten en is sedertdien niet teruggekeerd. Zij was in den laatsten tijd zeer zwaar moedig. zoodat een ongeluk wordt ge vreesd. Bij het verlaten der woning was de vrouw gekleed in zwarte japon, beige man tel, beige kousen, lage schoenen, zwarte hoed met voile. Waarschijnlijk droeg zij een beige handtasch. Het signalement van de vrouw luidt: Lang plus minus 1.55 meter, blond haar, licht grijze oogen, kleine neus. De vrouw heeft een kunstgebid in den bovenkaak. Zij heeft een Zaansch dialect en spreekt vloeiend Duitsch. De burgemeester van Landsmeer ver zoekt opsporing en bericht van de ver miste vrouw. PROCURATIEHOUDER SPOORLOOS VERDWENEN. Op weg naar Amerika? De hoofdstedelijke politie stelt alle pogin gen in het werk een procuratiehouder van een bankinstelling te Maastricht op te spo ren, die dezer dagen spoorloos is verdwe nen. Het betreft den procuratiehouder van een oijkantoor eener Amsterdamsche bankin stelling, den heer P. J. L. N. uit Maastricht, cie eenige dagen geleden van zijn directie een klant zou bezoeken, doch sindsdien niet meer is teruggekeerd. Toen de man niet meer terugkwam kreeg men argwaan, dat hij zich aan verduiste ring van geld zou hebben schuldig ge maakt. Men controleerde de boeken en vond daarna voldoende termen aanwezig onmiddellijk de politie te waarschuwen. Namens den commissaris van politie te "stricht is hierop aan alle groote steden het verzoek gericht den voortvluchtigen procuratiehouder te arresteeren. Daar het vermoeden bestaat, dat de man zal trach ten r.aar Amerika te vluchten, zijn ook de verschillende havensteden gewaarschuwd. Naar verluidt zou de man zich een be langrijk geldsbedrag hebben toegeëigend en in de boeken hebben geknoeid. „Tel." DE DEVIEZEN SMOKKELARIJ Men vermoedt wie de gearresteerde postbeambte is Nog steeds verkeert men in onzekerheid omtrent het lot van den Nederlandschen postambtenaar, die sinds Maandag j.l. niet meer uit Duitschland is teruggekeerd en zeer waarschijnlijk de man is, die te Keulen werd gearresteerd door de Keulsche Zollfahndungsstelle. De Duitsche politie-autoriteiten weigeren echter mede te deelen wie zij dezer dagen aanhielden als verdacht van het smokkelen van geld. De postambtenaar, die Maandag morgen j.l. met een trein naar Duitschland vertrok en sindsdien niet meer is terug gekeerd, is de Amsterdamsche adjunct-com mies R., die gescheiden van zijn vrouw leefde en op kamers woonde met Duitsche emigranten. Noch de posterijen, noch zijn familie, noch de Amsterdamsche politie heeft echter eenig bericht omtrent den heer R. gekregen. Toen de postbeambte Maandagavond niet te Amsterdam terugkeerde en de collega's van den heer R., die 's morgens met den- zelfden trein naar Duitschland waren ver trokken, ook geen mededeelingen konden doen over hetgeen den man was overkomen, heeft men eenige dagen later aangifte ge daan van de vermissing van den ambtenaar, meldt de „Tel". Op alle telefonische verzoeken om nadere inlichtingen, heeft men geen enkel nader bericht gekregen, zoodat ten slotte den Nederlandschen consul te Keulen werd op gedragen na te gaan of de vermiste heer R. mogelijk gearresteerd kon zijn. Tot heden hebben de stappen, die door den consul werden ondernomen, evenmin succes ge had. Waarom de Duitsche autoriteiten zwij gen en geen bevestiging willen geven van de eventueele arrestatie van den heer R., is een volkomen raadsel. Te meer waar men in Nederlandsche politiekringen met vry groote zekerheid meent te weten, dat de heer R. inderdaad gearresteerd moet zijn. Uit het hier ingestelde onderzoek is wel met vrij groote zekerheid komen vast te staan dat de adjunct-commies herhaalde lijk gelden uit Duitschland naar Nederland overbracht en daarmede allerlei Duitschen emigranten, die hier te Amsterdam wonen, groote diensten bewees. Daarom zou de heer R. reeds geruimen tijd door de Gestapo zijn gevolgd en ten slotte zijn gearresteerd, lntusschen wacht men met groote spanning op het eerste be richt uit Duitschland. De Tel." had gistermiddag nog een on derhoud met de hospita van den verdwenen adjunct-commies, die vertelde, dat de heer R. reeds vanaf 10 October wordt vermist. ,,'s Middags om halftwaalf op den tien den October heb ik hem nog gesproken, zoo vertelde zij. Hij moest met den trein mee, die te halfeen naar Emmerik vertrok en hij zou 's nachts eerst terugkomen. Het licht was defect geweest en schertsend vroeg hij mij nog: „Heb ik vannacht licht, wanneer ik thuis kom?" Hieruit blijkt wel, dat de heer R. er zelf ook van overtuigd was, dat hij 's avonds naar Amsterdam zou terug- keeren. Merkwaardig is het, dat zelfs zijn colle ga's hem niet uit den trein hebben zien stappen, zoodat ook zij des avonds laat voor een raadsel stonden, toen de heer R. niet meer terugkeerde. De familie, in wier huis de heer R. een kamer bewoonde, zijn geen emigranten. Er wonen echter wel Duitsche vluchte lingen in het huis, doch deze menschen be schikken niet over kapitalen, zoodat hij voor de inwonende families althans zeker niet gesmokkeld zal hebben. Hij was een keurige rustige man, zoo vertelde de hospita nog, iemand, die zich weinig met andere menschen bemoeide en doorgaans alleen zijn weg wel vond. Hij kreeg hier ook weinig bezoek. ONEERLIJKE DIENSTBODE. In verband met het feit, dat den laatsten tijd in het ziekenhuis de wijkverpleging der diaconie van de Ned. Herv. gemeente aan de Westhaven te Gouda, verschillende xoorwerpen vermist werden, heeft de po- lil ie een onderzoek ingesteld in de woning van de 20-jarige dienstbode A. V. te Moor drecht. Hier vond men o.m. 24 sloopen, 21 lakens, 12 servetten, 11 badhanddoeken, 34 zakdoeken, een doktersjas etc., alles af komstig van de wijkverpleging. Het meis je heeft bekend een en ander te hebben gestolen. Bovendien had ze nog twee wol len dekens ontvreemd, waarvan er één in Harmeien in beslag is genomen. Zij ont kent echter ooit geld te hebben ontvreemd. Ci i in:\ Woorden (|P VAN DEN WEG!! RECHTZAKEN Een familiedrama bracht Zondag 17 Juli Nieuwer-Amstel in beroering. Op een stille landweg, even buiten Nieuwer-Amstel, overviel de 20-jarige vrachtrijder Leendert C den verloofde van zijn schoonzuster, den 26-jarigen Marinus Gr. met een zeis. Hij bracht hem een diepe wonde in de rech terschouder toe, waardoor een slagader tak werd doorgesneden. Spoedig nadat de jongeman in een ziekenhuis te Amsterdam was opgenomen, overleed hij. De aanlei ding tot deze doodelijke vechtpartij is te zoeken in een ruzie tusschen de vrouw van den dader en haar zuster Maike O., dei reeds geruimen tijd duurt. Aan den stillen landweg staan slechts enkele woningen, in een er van woont de familie O., de vader en stiefmoeder van de vrouw van Leendert C. Aan de nachte lijke vechtpartij ging een ruzie vooraf tus schen de vrouw van Leendert C. en haar zuster. Er vielen klappen en huilende liep de jonge vrouw naar de woning van haar schoonouders, die vlak in de buurt wonen. Later op den avond kwam daar ook de vrachtrijder om zijn vrouw af te halen, omstreeks elf uur ging hij echter even weg, naar zijn eigen huis in de buurt, zgn. om sigaretten te halen. Zijn vader verge zelde hem. Hij ging echter uit om zijn schoonzuster Maike op te wachten, die met haar verloofde naar Amsterdam zou gaan, zooals hem bekend was. Op het erf van zijn huis zocht hij in het nachtelijk duister een vreeselijk wapen, eien zeis. Met dit wapen wachtte hij zijn schoonzus ter, haar verloofde, een vriend en vrien din op. Toen dit viertal vlakbij was, sprong Leendert C. te voorschijn. De twee man nen duwden de meisjes achteruit, nadat een paar woorden waren gewisseld, zwaai de Leendert zijn zeis en zwaar gewond zakte de getroffene ineen, roepend:, Vlucht ik ben gewond". De meisjes renden weg en ook de vriend zocht een goed heenko men.. Men waarschuwde de politie en een dokter. Leendert C. werd gearresteerd; hij stond op het punt rustig naar bed te gaan. Gister stond hij terecht voor de Amster damsche Rechtbank. Hij gaf toe, dat hij dien avond zijn schoonzuster had opgewacht. Ook gaf hij toe, dat hij rekening en verantwoording wilde vragen, maar aan dooden of ver wonden had hij nooit gedacht. „Hij kwam op me af en ik moest me wel verdedigen, mijn vrouw was mishandeld, ik was ze nuwachtig. De getuigen, die in dit familiedrama wor den gehoord, gaven een triest beeld van de familieverhoudingen, van de ruzies en de jarenlange veete tusschen deze menschen die zoo vlak bij elkaar wonen, en die elkaar liefst zoo weinig mogelijk zien. Aanvankelijk'had verd. ontkend, dat zijn vader ook bij de vechtpartij aanwezig was geweest. Voor de rechtbank gaf hij dit echter toe. De verklaringen van vader en zoon klopten niet bijzonder nauwkeurig met elkaar. De moeder van verdachte vertelde, dat haar zoon dien avond erg zenuwachtig was, vooral toen hij hoorde, dat zijn vrouw was mishandeld. Op een zeker oogenblik ging hü uit om sigaretten te halen. Pres., mr. Dons: Of ging u op weg om eens met uw schoonzuster en haar ver loofde af te rekenen? Verd.: Ik wilde haar aanspreken en zeg gen, dat het uit moest zijn. Het woord was vervolgens aan den Of ficier van Justitie, mr. B. Kist. Deze ver dachte, aldus spr., staat wegens een der zwaarste misdrijven, n.l. doodslag, terecht. Een jonge, goed bekende man verloor het leven. De Officier sprak dan een woord van medelijden en deelneming tot de fa milie. Het reclasseeringsrapport besprekende, merkte het O.M. op, dat dit rapport niet geheel de realiteit dekt. Er wordt geen re kening gehouden met de vele leugens van verdachte. Uitvoerig ging spr. de feiten na. Verd. heeft kennelijk de bedoeling ge had om te dooden. Hij nam het gevaar lijkste wapen mee, dat er bestaat. Mis schien mag als verzachtende omstandig heid de omgeving, waarin hij is opgegroeid, gelden. Toch dient aan dezen ruwen kerel een zware straf te worden opgelegd. Spr. vorderde een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. De verdediger Mr. A. Fokker, was van meening, dat hier beter van dood door schuld dan van doodslag gesproken kan worden. Verd. heeft C. naar pl. overtui ging nooit de bedoeling gehad om Iemand te dooden. Reeds uit het feit, dat verd. zijn vader meenam, blijkt, dat hij niet de be doeling had te dooden. Daarbij neemt men geen getuigen mee. Pleiter drong met klem op clementie aan. Vonnis 3 November. STEEKPARTIJ TE EINDHOVEN. Op den Kermisdag te Eindhoven, 1 Aug. j 1., heeft de bankwerker L. S. in het café H. Trudo na een korte woordenwis seling met H. Senders, die met een bil- jartqueu per ongeluk tegen het meisje van S had gestooten, het mes getrokken en Senders zoodanig in den onderbuik ge stoken, dat deze bloedend neerviel en in doodsgevaar heeft verkeerd. Na zyn arrestatie sloeg S. in de cel al les kort en klein. Voor de Bossche rechtbank heeft hij te recht gestaan wegens poging tot doodslag. S. ontkende gestoken te hebben en de getrt fene Senders zelf, die èèn voor de politie èn voor den rechter-commissaris zeer bezwarende verklaringen tegen S. had afgelegd, wilde nu niet rechtstreeks ver klaren gestoken te zijn door zijn tegen stander. Eerst nadat de president der rechtbank hem zeer streng op de gevolgen van mein- RADIO-PROGRAMMA'S ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 HILVERSUM L 1875 en 301.5 M. KRO- Uitzending. 8.009.15 GramofoonmuzieK. (Om 8.15 Berichten) 10.00 Gramofoon- muziek 11.30 Godsdienstige causerie 12.00 Berichten 12.15 KRO-orkest (1.00 I.20 Gramofoonmuziek) 2.00 Voot de rijpere jeugd 2.30 Gramofoonmuziek 2.45 Kinderuurtje 4.00 Berichten 4.05 Gramofoonmuziek 4.35 De KRO-Boys en solist (4.555.10 Gramofoonmuziek) 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 De KRO-Nachte- gaaltjes 6.15 Gramofoonmuziek 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gra mofoonmuziek 7.00 Berichten 7.15 Causerie „Chemische strijdmiddelen" 7.35 Actueele aeteherflitsen 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen 8.15 Overpein zing met muzikale omlijsting 8.35 Het KRO-orkest 9.00 Voordracht 9.10 De KRO-Melodisten 9.30 José de Sousa Pinto en zijn Portugeesch orkest 9.45 Liedjes aan de vleugel 9.55 Vervolg de KRO-Melodisten 10.15 Vervolg José de Sousa Pinto 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje 10.5512.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM H. 415.5 M. VARA-Uitzen- ding. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 VARA-Kalender 8.15 Gramofoon muziek (Om ca. 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven 12.00 Gramofoon muziek (Om ca. 12.15 Berichten) 1.00 Fantasia 1.30 De Ramblers 2.00 Film kwartiertje 2.15 VARA-orkest 3.15 Causerie „De pluimveetentoonstellingen in het a.s. Winterseizoen" 3.30 Residentie orkest en soliste 4.30 Reportage 4.50 Vervolg concert 5.30 Filmland 6.00 Orgelspel 6.30 Uit-de Roode Jeugdbewe ging 7.00 Gramofoonmuziek 7.10 Poli tiek radiojournaal 7.30 Bij bel vertellingen 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia 8.15 De Flierefluiters (opn.) 8.45 Toespraak 8.55 Esmeralda en solist 9.16 „En nu Oké" (opn.) 10.30 Damnieuws 10.32 Berichten ANP 10.35 VARA-orkest II.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH. 1500 M. 11.20 Jan Berenska en zijn orkest 12.10 Sportreportages 12.35 Gevarieerd programma 105 Trio- concert 1.20—2.20 Bobby Howell en zijn Band 2.25 Orgelspel 2.50 Sportrepor- tage 3.50 Gramofoonmuziek 4.20 Zang en harp 4.45 Sportreportage 5.20 Henry Hall en zijn orkest 6.20 Berichten 6.50 Sportpraatje 7.05 Het BBC-orkest 7.50 Radiotooneel 8.20 Variété-program- ma 9-20 Berichten 9.45 Amerikaansch overzicht 10.00 Radiotooneel 10.35 Het BBC-Theaterorkest, en solist 11.35 Jack Harris en zijn Band 11.5012.20 Dans muziek (gr. pl.). RADIO PARIJS. 1648 M. 8.10 Gramofoon muziek 9.50 Conservatorium-orkest 12.35 en 1.35 Locatelli-orkest .2.20 en 4.05 Gramofoonmuziek 6.10 Chansons 7.20 Gramofoonmuziek 8.35 Zang 8.50 Ra diotooneel 9.30 Variété-programma 10.2510.55 Symphonieconcert en soliste. KEULEN. 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek 6.30 E. Schneidewind's orkest 7.50 Schupo-orkest 11.20 Omroep-Amusa- mentsorkest 12.35 Omroepkleinorkest I.30 Gramofoonmuziek 3.20 Amusements orkest, solisten en pianoduo 6.20 Omroep orkest en solist 7.30 Radiotooneel met muziek 8.20 Omroeporkest 9.35—11.20 Leo Eysoldt met zijn dansorkest, solist, pianoduo en instrumentaal kwartet. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 en 1.30 Omroep orkest 1.50 Gramofoonmuziek 3.20 Zang, accordeon en gramofoonmuziek 4.40 Viool en zang 6.20 Omroeporkest en solist 8.20 Omroepsalonorkest 8.50 Omroepdansorkest en solisten 10.30— 12.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonmuziek 1.00 en 1.30 Omroepkleinorkest 1.50 Gramo- ofonmuziek 2.55 Pianovoordracht 3.20 en 4.05 Gramofoonmuziek 5.35 Omroep kleinorkest 6.35 en 7.35 Gramofoonmu ziek 8.20 Omroepsymphonie-orkest en solisten 9.35 Cabaretprogramma 10.30 Jean Omer en zijn orkest m.m.v. solist II.2012.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 7.35 „Die Dubarry", operette (opn.) 9.20 Be richten 9.50 Concert 10.05 Berichten 10.2011.20 Nachtconcert (gr. pl.). GEM. RADIO DISTRIBUTIE-BEDRIJF 3de Programma: 8.00 Keulen 9.20 Radio Parijs 12.05 Diversen 12.20 Brussel VI. 13.30 Keulen 14.55 Brus sel Fr. 15.20 Keulen 17.20 Diversen 17.35 Brussel Fr. 18.20 Brussel VI 19.50 Keulen 23.20 Brussel Fr. 4de Programma: 8.00 Brussel VI 9.20 Diversen 10.35 Londen Reg 11.20 Droitwich 12.10 Londem Reg. 13.05 Droitwich 14.50 Londen Reg. 16.20 Brussel Fr. 17.20 Droitwich 21.45 Lon den Reg. 22.20 Brussel VI. 22.30 Droit wich. eed had gewezen, verklaarde Senders door S. gestoken te zijn. Na het getuigenverhoor, waarbij kwam vast te staan, dat het leven van Senders ir gevaar is geweest, achtte de Officier van Justitie opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bewezen en eischte hij tegen S. een gevangenisstraf van twee jaar. BRANDSTICHTING TE MAASHEES? Op 27 Juli j.l. is te Maashees de boeren hoeve, bewoond door den landbouwer W. E., afgebrand. Toen de brand werd ontdek,t was E. op het veld werkzaam. Na de melding van het onheil begaf hü zich naar de boerderij, doch stond niet toe, dat men het vuur bluschte, en de veld wachters zagen bij hun komst nog juist, dat E. met een brandende lucifer stroo aan stak. E. had zich als verdacht van opzettelijke brandstichting voor de Bossche Rechtbank te verantwoorden. Na getuigenverhoor achtte de Officier van Justitie brandstichting bewezen en eischte hij een gevangenisstraf van ander half jaar. De verdediger, mr. P. Tripels, uit Roer mond, achtte het onaannemelyk, dat iemand order de oogen van twee veldwachters brand zou stichten, en hij sprak het ver moeden dan ook uit, dat zij zich moeten hebben vergist. Pleiter kon minstens twaalf getuigen naar voren brengen, die een geheel ander licht op deze zaak kun nen doen schijnen en hy verzocht dan ook haar naar den rechter van instructie terug te verwijzen. De rechtbank schorste daarop de behan deling der zaak en wees ze voor nader on derzoek naar den rechter commissaris te rug. HET COUPEEREN VAN PAARDEN STAARTEN. Er wordt volgens het vonnis geen redelijk doel mee gediend. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 47-jarigen paardenhandelaar A. V. uit Bolnes, die zich a^n dierenmishandeling zou hebben schuldig gemaakt, door, zonder dat er een zedelijk doel mee gediend was, van twee 1-jarige paarden des staarten te coupeeren, v/aarbij de wonde met een heet ijzer was dichtgeschroeid. De rechtbank is tot de overtuiging gekomen, dat verdachte zon der redelijk doel aan een tweetal paarden opzettelyk pijn, althans letsel heeft ver oorzaakt. Bij de bepaling van de straf heeft de rechtbank overwogen, dat in aanmerking moet worden genomen, dat verdachte het door hem toegepaste systeem van coupee ren, afgezien van het niet-verdooven, op vakkundige wijze en zonder wreede be doelingen heeft verricht en dat het hier een principieele kwestie geld. De rechtbank heeft verdachte veroor deeld tot 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. LUCHTVAART VIJF DOODEN BIJ VLIEGONGELUK. Naby Selukwe in Zuid-Rhodesia (Afri ka) is een particulier vliegtuig veronge lukt, waarbij de vijf inzittenden om het le ven zyn gekomen. DRUK LUCHTVERKEER MET PRAAG. De K.L.M. profiteert ervan. Nog steeds is het normale verkeer tus schen Tsjecho-Slowakye en de omringende landen niet hersteld. Wel bestaan er eeni ge spoorverbindingen, b.v. via Presburg, doch hierbij treden nog groote vertragin gen op, terwijl de reizigers te voet de grens overschryden. Het vliegtuig vormt daarom op het oogenblik de eenige geregelde verbinding met Praag. Uiteraard bestaat er daardoor een groote belangstelling voor de vliegtui gen, welke de diensten op de Tsjechische hoofdstad onderhouden. Het traject Wee- nen—Praag, dat de K.L.M. bevliegt als etappe van haar dienst LondenRotter damMidden Europa, is dan ook voortdu rend volgeboekt, terwijl dagelijks tiental len passagiers moeten worden afgewezen. Het zijn voornamelijk in September uitge weken Duitschers en Tsjechen, die nu te- rugkeeren, en tal van passagiers, die in normale omstandigheden de reis op andere wijze zouden hebben gemaakt, ondergaan nu hun luchtdoop. Zoodra een regeling tot stand is gekomen, die aan een aantal naar Praag gevluchte Sudeten-Duitschers de emigratie naar West-Europa toestaat, zul len waarschijnlijk extra vliegtuigen wor den ingezet om dit vervoer snel en zonder moeilijkheden te doen plaatsvinden. Ook voor goederenvervoer is de lucht weg op het oogenblik nagenoeg de eenige mogelijkhed. Honderden kilo's vracht wor den dagelijks van Rotterdam naar Praag vervoerd. Zóó groot is het vrachtaanbod, dat een groote Nederlandsche industrieele onderneming gisteren een speciaal vlieg tuig heeft gecharterd om haar goederen naar Praag te zenden. De Douglas DC2 „Nachtegaal", speciaal ingericht voor den nieuwen vrachtdienst op Londen, vertrok ter uitvoering van deze opdracht gister ochtend volgeladen van Waalhaven naar Tsjecho-Slowakije. De „Daily Herald" meldt, dat tegen het einde der week drie Britsche bombarde mentsvliegtuigen van Upperheyford in Ox ford zullen opstygen om te trachten, het op Russischen naam staande lange-af- standsrecord te verbeteren. De vliegtuigen zullen zich naar Egypte begeven en van daar in de richting van Australië vliegen. De vliegers hopen het record met ver scheidene honderden kilometers te verbe teren.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10