Een twistgesprek tusschen Pastoor en Dominee I KERKNIEUWS Academlenlcuws RECHTZAKEN OMGEVING WOENSDAG 19 OCTOBER 1938 DE LEiDSCKE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GESCHIEDENIS DER PAROCHIE STOMPWIJK Voor Pastoor Vermeulen liep het niet goed af Verschillende boerderijen doorzocht III door A. N. Duynisvcld pr. Het liep in dat jaar nog goed af voor pastoor Vermeulen, die in zijn Statie kon blijven om met al zijn ijver te werken voor zijn katholieken. Niet zóó ging het in 1655. De beêvaar- ten naar Wils veen, die bleven voortduren, ondanks alle genomen maatregelen, waren een ergernis vooral voor de predikanten, die steeds weer opnieuw er bij de Staten op aandrongen, aan deze paapsche stoutig heden een einde te maken. Om daartoe te komen hadden de Burgemeesters van Lei den opdracht gegeven op het terrein der oude kapel een school te bouwen 1). De katholieken, verbitterd door deze maatre gelen, wierpen in den nacht van 18 op 19 April 1655 de reeds opgetrokken gebou wen voor den grond. Er werd een streng onderzoek ingesteld, en deze gebeurtenis was aanleiding, dat de Staten krachtig te gen de katholieken meenden te moeten optreden. Een commissie werd naar de dorpen Zoetermeer, Nootdorp, en Stomp- wijk gestuurd om een onderzoek in te stel len. Uit het rapport door deze commissie opgemaakt, komen wij wat Stomp wijk en pastoor Vermeulen betreft, een en ander te weten. Men was geweest „op den Stomp wij ckschen weg ten huyse van den paap Vermeulen, alwaar wij vonden twee kloppen ende boven een kerck van ta- melicke groote, die wij hebben gesloten ende toegesegelt met interdictie als vo ren 2). Vervolgens was de commissie ook geweest „ten huyse van jonghe Simon Si- monssen, omtrent den voorsz. paep (Ver meulen) wonende, en aldaer gevonden een uytermaten groote solder, alwaer de huysgenooten bekenden somwijlen paep- schen dienst te geschieden, doch er was daer geen altaer noch ornamenten" 3). Verder lezen wij in het rappert „daerom- trent geweest ten huyse van Leendert Leendertsen, ende aldaer gevonden een excessive groote schuyr in forme van een kerck geredigeert, met een oxael, daer wel twee dusent menschen konnen vergaderen, alwaer een lakenwynckel was en drie snij ders saten en nayden. Doch alsoo de voorsz. schuyr het principaelste woonhuys was, en hebben wij deselve niet geslo ten" 4). Over deze drie kleermakers hooren wij verder nog het volgende: „^oris Andries- sen, diender van de justitie ende den pro cureur generael, gehoort onder eede, seyt den tijd van 18 jaeren aan den Dam (Leidschendam) ende omtrent Stompwijck gewoont te hebben, ende seer wel te ken nen de voorsz. drie snijders, den eenen te hieten Jacob Rockeveen, ende de twee an dere te zijn Wernaer met sijn broer, sijnde alle drie catechiseerders van den boeren kinderen aldaer. Seyt mede, soo klopbroe- ders als doppen wel tsestich aldaer te wo nen in Stompwyck ende Wiltsveen" 5). Dezelfde Joris Andriessen wist te ver tellen „oock gehoort ende gesien te heb ben, dat hij Vermeulen aan de paepsge- sinden aldaer verboden heeft den pen- ningh te gunnen aen eenen Jan Janssen, kleermaecker tot Stompwijck van de ge reformeerde religie 6), waerdoor hij Ver meulen te weege braght, dat de selve Jan Janssen moest vertrecken ende sijn huis vercoopen, 't welck Vermeulen deed in- coopen. waerdoor niemant meer van de gereformeerde religie omtrent hem en had" 7). Verder verklaarde deze man nog: „seyt mc.'e veel malen in de vergaderinghen oft samenrottinghen van hem Vermeulen geweest te sijn, sijnde geweest sangher onder hen, gelijck de voorsz. drie snijders noch tegenwoordich sijn" 8). De genoemde commissie was ook ge weest aan den Ommedijk onder Stomp- wijk. „Ten -elven dage sijn wij gegaen nae den Ommedijck ten huyse van Aris Aris- Sen, alwaer wij hebben gevonden een seer grcote schuyr, geaproprieert tot een kercke, met een oxael met veel bancken ende een formeel bieghthuysjen, oock een groote kiste, die toegesloten war ende die van den huyse seggende, dat de klop jes den sleutel hadden, die daer niet pre sent en waren. Ende bekennende dat de voorz. Aris, dat de ornamenten daer inne waren, hebben wij de selve kist toegese gelt, doende interdictie als voren van de selve niet te openen noch te vervoeren. Ende was de selve kercke vijff en twin- tigh schreden langh ende vijftien breed, aan den sijden oock geapproprieert om de beesten te stallen, ende de principale wo- ninghe van den luyden" 9). Liep dit» onderzoek dus minder geluk kig af voor pastoor Vermeulen, tot over maat van ramp kwam daar nog bij zijn twistgesprek met den predikant Cabbel- jau te Leiden, hetwelk ten slotte de aan leiding werd voor zijn verbanning, den 21 en Augustus 1655. Den 2den Juni van dat jaar had Ver meulen ten zijnen huize een dispuut ge houden met Petrus Cabbeljau, predikant te Leiden. Volgens den predikant was de aanleiding tot dit gesprek geweest, dat „Christiaen Vermeulen van eenige lede maten onser gemeynte, die zich hadden laten bewegen om sijn sermoen ende Misse-dienst eens te hooren en te sien,, aengesproocken sijnde over het stuck van sijn Misse, of hy deselve uyt Godts Woordt wel soude konnen bevestigen, ge- roemt hadde van jae, oock selve uyt onse nieuwe oversettinge des Bijbels, gelijck mede alle andere puncten en stucken, die bij de R. Kercke gelooft wierden: jae al was het in tegenwoordigheydt van yemandt van de Leydtsche predikanten, roemende met eenen, dat hij verscheydene predikanten gantsch den mond gestopt hadde" 10). Deze ledematen waren daar op naar ds. Cabbeljau gekomen met het verzoek, of hij in tegenwoordigheid van hen met pastoor Vermeulen in dispuut wilde treden. Cabbeljau had, ofschoon aanvankelijk te hebben geweigerd, Ver meulen uitgenoodigd „met hem in confe rentie over het geseyde te komen, alleen lij ck dat het geschieden mochte buy ten sijn huys en op een andere neutrale plaets, in presentie van gelijck getal van getuygen". Waarop Vefrmeulen weigerde in een ander huis te komen: de predikant moest maar naar Stompwijk komen. Met een schuitje ging daarop Cabbeljau naar Vermeulen en met hem gingen eenige personen mee. Volgens pastoor Vermeulen, zou het ini tiatief van Cabbeljau zijn uitgegaan, die vijf menschen uit Leiden naar hem had gestuurd met de vraag of hij op 2 Juni te twee uur in den middag met hem een conferentie wilde houden „over de ver schillen der religie" 11). Vermeulen had daarop geantwoord, in het bijzijn van vier katholieken als getuigen, Jacob Roecke- veen, Warnhart Jansz., Jan Sterck en Dirck Crooneveen, dat „sulcke hem en alle sijns ghelijcken in dese landen gantsch ongeoorloft" was, „als sijnde een saeck strijdich tegen de placcaten, als oock tegij sijn eedt, ten tijde sijns aen- gevens en aennemens voor de Vierschaer van Rijnlandt gedaan". Op aandringen van den predikant had ten slotte toch het twistgesprek plaats, waarbij Vermeulen „in 't bijwesen van vele personen, soo ca- tholycken als anderen, hem tot thien twaelf reysen soo den mondt hadde ge stopt, dat hij niet en durfde kicken of micken". Pastoor Vermeulen had, een toespeling op zijn naam makend, gezegd: „doch de stoutert die de Meulen te naer komt, krijght somtijds wel een slach die hem langn smert". 1) Haarl. Bijdr., dl. LV, bl. 82. 2) Dessing, Chr. S.: De toestand der ka tholieken te Stompwijk en omgeving in de 2de helft der 17de eeuw (in Ned. A. K.: dl. XVIII, bl. 221). 3) L.c. 4) L.c. 5.) L.c. 6) Vgl. Bijdr. Bisd. Haarl.: dl. XXVII, bl. 145 7) N. A. K.: dl. XVHI, bL 221. 8) L.c. 9) L.c. bL 220. 10) Bijdr. Bisd. Haarl., dl. XXVII, bl 11) L.c., bl. 137. 12) Outh. en Gest. in Rijnland, bl. 894. Rectificatie aflevering 2. In kolom 2 en 3 werden eenige regels verwisseld. Na de laatste regel van kolom 2 behoort te komen in kolom 3 de regel die begint met „hetgeen tot de Statie (regel 4 onder het portret; terwijl de eerste drie regels van kolom 3 behooren aan te slui ten bij het stuk van P. J. v. Beekem en A. W. v. B. (kolom 2). IN MEMORIAM FATHER F. KOPERDRAAD. The New Leader, van 2 Oct. een Kath. weekblad uitgegeven te Madras schrijft aangaande Father F. Koperdraad (uit Noorden Z.-H.) die onlangs gestorven is te Huize Vryland, Arnhem, waar hij sinds 4 jaar rustend was van zijn missie- arbeid van bijna 25 jaren: „Father Koperdraad verliet Indië voor goed in Juni 1934. Hij was een ijverig misionaris, verkreeg zich in korten tijd na zijn aankomst in Indië een goede ken nis van de Tamil taal; in de missie van Roshanagaram die hem werd toevertrouwd slaagde hij erin een kerk, pastorie en school op te richten. Hier arbeidde hij gedurende vele jaren met onvermoeide ijver en energie, vele moeilijkheden ten spijt. Een van zijn sterkste karakteris tieken was zijn groote sympathie voor de armen en de lijdenden. Ofschoon uit In dië vertrokken, kon hij het terrein van zijn vroegere arbeid nooit vergeten, zijn brieven aan zijn vrienden in Indië en zijn vroegere parochianen spraken luide van zijn blijvende belangstelling in het Indi sche missie veld". Benoemingen in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, den Zeereerw. heer J. B. Nijrolder, tot pas- loor te Kiider den Zeereerw. heer A. W. van Weerdenburg; heeft voorts om gezondheidsredenen tij delijk eervol ontslag verleend uit de gees telijke bediening aan den Zeereerw. heer heeft benoemd tot pastoor te Werkhoven H. J. Broree en heeft benoemd tot pastoor te Lettele den Zeereerw. heer W. H. Dröge en tot pastoor te Renswoude den Zeereerw. teer P. H. J. Paumen. LEIDENS KATHOLIEKEN EN DE ZANGKUNST. Mag ik me nog eenmaal langs dezen weg tot Leidens Katholieken richten, meer bij zonder tot hen, die belangstelling voelen voor de zangkunst? En dan moet me allereerst wat van 't hart, en wel over den gala-avond van de vereeni- ging „Katholiek Leiden' Wat 'n zorgen en hoofdbreken heeft zoo'n avond gekost! Maanden van te voren zijn de bestuurde- ren en de medewerkenden in de weer ge weest, om een avond te kunnen aanbieden, die iets bijzonders mocht genoemd worden, 't Resultaat was: alleszins loffelijke re censies enplm. 300 entree-betalende bezoekers in een stad met plm. 20.000 Ka tholieken, met als gevolg een nadeelig sal do dat in de honderden loopt! Is dat niet jammerlijk? Begrijpt men wel de grieven de teleurstelling van allen, die zich daar door uitgesloofd hebben, geheel belange loos? Laat toch Leidens Katholieken voortaan beter beseffen, dat de werkers voor de Roomsche zaak recht hebben op hun aller waardeering en steun! Vooral in dezen som beren tijd moeten zij toch zulke gelegen heden aangrijpen om hun saamhoorigheid en eensgezindheid te toonen van hoog tot Lag, moeten zij de voortrekkers in de Ka tholieke beweging bezielen door hun mede leven en hun daadwerkelijke steun. Is het niet dubbel jammer, ja droevig, dat juist op degenen, die zich gaarne tot den oeteren stand of tot de intellectueelen reke l-en, op zulke avonden niet gerekend be hoeft te worden? De uitzonderingen zijn, helaas, zeldzaam! 't Heeft er, jammer ge noeg, alle schijn van, dat onder hen nog een sterke oriëntatie naar 't neutrale be slaat op cultureel e.a. gebied, met 'n nega tie van bijna alles, wat door Katholieke vereenigingen wordt geboden. Wanneer die prestaties niet hoog genoeg staan naar hun smaak, dan zijn zij toch wel de eerst aan gewezenen om die dan hooger op te voe ren. Laat ze eigen kunnen en talenten dan eens in de weegschaal werpen! Dat is toch zeker niet vernederend! Een bloeiend cul tureel- en organisatieleven zullen zij toch ook wel wenschen in eigen huis. En kunnen of wenschen zij hun persoon niet te geven aan die zaken, laten zij dan tenminste belangstelling toonen en anderer streven moreel en financieel steunen. Ook daarmee kunnen zij zich verdienstelijk ma ken! Moge ik na 't voorafgaande nog eenmaal aandacht vragen voor het pogen van een rog jonge vereeniging, die met taaie vol harding opwaarts streeft, die in de 2 jaren, aat ze bestaat, getoond heeft reeds veel moois te kunnen bieden getuige de schoone, treffende Passieherdenking van dit voorjaar. 't Is het „Alma Mater' koor. Met ware bezieling stelt het zich tot taak de schoon heid in de zang te dienen en uit te dragen. Ook 't volgend voorjaar wil het trachten weer een Passie-herdenking te geven, schooner en grootscher van opzet dan de vorige. Het wil van die herdenking zoo mogelijk een jaarlijks terugkeerend ge beuren maken, een evenement van schoon heid en stichting in Katholieke geest. Mag ik daarvoor nu ai reeds de belang stelling van alle Leidsche Kathlieken vra gen, ja zelfs van buiten de stad, en.... nun steun. Laat velen 't ideëele streven onzer vereeniging eens waardeeren en aan moedigen door donateur of kunstlievend Ld te worden! En zijn er niet nog dames tn heeren met 'n goede stem die om een ot andere reden tot nu toe niet hebben kun nen of durven toetreden als werkend lid? Laten zij 't dan nu doen. Hoe sterker ons koor, hoe hooger we kunnen mikken! Van onzen Directeur, den heer W. Mizee, be hoef ik U toch niets meer te vertellen? En over den geest in ons koor zult U meer dan tevreden zijn! We verwachten U nog hedenavond te 8.15 uur in het Antonius Clubhuis op de Mare. Secretariaat Stad houderslaan 30. Met hartelijken dank aan de Redactie. A. W. DE KATHOLIEKE BIBLIOTHEEK IN LEIDEN. In het ingezonden artikel over de R. K. Bibliotheek te Leiden is door verkeerde plaatsing van een regel een alinea ondui delijk geworden. Wij plaatsen deze hier nog eens: „Zooals men ziet, is er dus alle reden om juist van de R. K. bibliotheek ge bruik te maken. Toen deze er niet was, moest men nu eenmaal als lezer noodge dwongen wel van de neutrale bibliotheek af en toe gebruik maken. Nu echter alle K K. lezers naar de R. K. bibliotheek! Dat is onze plicht! Voor zooveel katholieke le zers als Leiden telt is het toch niet onmo gelijk één R. K. bibliotheek in het leven te houden, en het is ook geen overdreven luxe. Moge velen dus den weg naar de bi bliotheek op de Lorentzkade 17 vinden en weer terugvinden, dan zijn de vele moeiten, ilk de Eerw. Pater Zonderland als Censor en mej. Schoenmaker als bibliothecaresse zich getroost hebben, beloond. Hoe meer toeken er worden gehaald, hoe meer er weer nieuw kunnen worden aangeschaft. Het seizoen begint pas, dus ken uw plicht". LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Indisch Recht: de heer H. Versteegh, Den Haag; Doctoraal examen Rechten: de heer M. H. van Hoogstraten, Den Haag; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Scheikunde: mej. E. Wegerif, Den Haag; Doctoraal examen klassieke letteren: de heer P. V. Pistorius, Leiden. Voor het examen van apothekers assistent te Leiden zijn geslaagd: de dames G. Ammeraal, Den Haag, J. G. D. Slotema, Den Haag. KWAKZALVER VEROORDEELD. De kantonrechter te Delft, mr. H. W. Nieuwhuis, heeft vandaag schriftelijk von nis gewezen in de zaak tegen den kwak zalver M. H. C. van Z. uit 's-Gravenhage. Van Z. had twee weken geleden terecht gestaan wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en het verleenen van geneeskundigen raad of bijstand. Hy heeft o a. een meisje, dat lijdende was aan sui kerziekte, behandeld en haar aangeraden, de insuline-injecties die haar door den dok ter waren aanbevolen, niet verder te ge bruiken. Eenige dagen na de laatste be handeling is het meisje overleden. De kan tonrechter achtte den verdachte schuldig en veroordelde hem tot twee geldboeten van honderd gulden subs. 2 maal een maand hechtenis. De eisch van het O.M. luidde tweemaal honderdvijftig gulden, subsidiair tweemaal een maand hechtenis. OEGSTGEEST Dansclub. Het bestuur der R.K. Dans club heeft besloten met haar lessen te be ginnen op Woensdag 26 October a.s. De lessen zullen worden gegeven in het ver een igingsgebouw St. Willibrord te Oegst- geest van 8.30 tot 10.30 uur. Om misver stand te voorkomen zij hier nogmaals ver meld, dat het de bedoeling is om ook meer gevorderden op deze avonden gelegenheid te geven om te dansen. Het bestuur ver trouwt dan ook dat de meergevorderden van deze gelegenheid gebruik zullen maken, opdat er dezen winter in onze parochie nog verschillende gezellige avonden zullen kun nen worden gegeven. Wat in andere paro chies mogelijk is moet ook voor Oegst- geest zeer goed mogelijk zijn, daarom noo- digt het bestuur allen die iets voor dansen voelen zoowel leerlingen als meergevor derden vriendelijk uit om op Woensdag avond 26 October a.s. naar het gebouw St. Willibrord te komen. NOORDWIJKERHOUT Laatste veiling. Vrijdag a.s. zal in dit seizoen de laatste veiling gehouden wor den van de Groentenveiling der Tuinders- vereeniging „De Eendracht", alhier. Bouwen. Aan W. v. Parera en L. G. Vermin alhier is door B. en W. vergun ning verleend tot het bouwen van een dubbel woonhuis langs de Kerkstraat, al hier. RIJNSBURG In memoriam. In den ouderdom van 68 jaar is overleden de heer W. v. d. Eijkel a'hier, in leven voorzitter van de Ver. Groentenveiling Rijnsburg en in tuinbouw- kringen een algemeen bekend en geacht in gezetene. SASSENHEIM Biljarten. In het café „De Oude Post" had Maandagavond de opening plaats van de kampioenswedstrijden om het persoon lijk kampioenschap van Sassenheim, uit geschreven door de biljartclub „De Oude Post". Nadat de voorztiter, de heer A. J. v. d. Wiel, het welkomstwoord had ge sproken, gaf hij het woord aan den heer Bader, die zijn genoegen uitsprak over de goede verstandhouding in deze club, wel ken wedstrijd hij nu reeds voor de zesde maal heeft geopend. De openingspartij werd hierna gespeeld tusschen de heeren Bader en Malmberg. Laatstgenoemde wist deze partij te win nen, doch de heer Bader wist de hoogste serie te behalen van 15 caramboles. Hierna werd een begin gemaakt met de wedstrijden voor het concours, welke met groote belangstelling werden gevolgd. De uitslag hiervan zal. wekelijks weer in ons blad verschijnen. VOORSCHOTEN Aanrijding. Maandagavond omstreeks half zes werd de heer A. van S. alhier, rijdende per fiets op den Veurscheweg, van achteren aangereden door een vracht auto, bestuurd door N. uit Leiden. Met een ernstige linkerschouderblessuur werd de heer S. opgenomen en de eerste ge neeskundige hulp verleend door dr. Kerk hof, waarna de aangeredene naar één der ziekenhuizen te Leiden werd vervoerd. Omtrent de oorzaak en schuld bij deze aanrijding tast men in het duister en de politie heeft verzocht den bestuurder van den tegenligger, komende uit de richting Leiden, die juist passeerde, en aan allen, die getuigen waren van deze aanrijding, zich bij de politie te willen aanmelden tot het verstrekken van inlichtingen. Een tragisch sterfgeval. De heer A. van Os is gisteravond dood langs den Leidscheweg gevonden. Hij keerde per fiets huiswaarts, toen de dood hem plot seling overviel. WARMOND Gestolen. Ten nadeele van den land bouwer H. van Schie alhier is uit zijn wei land een schaap gestolen. Aangifte is ge daan bij de politie die d*r zaak in onderzoek ceeft. Ongeluk. Tijdens het voetballen heeft heer Rijnbeek alhier het ongeluk gehad bij het vangen van een bal een trap tegen zijn hand te krijgen. De trap kwam zoo geweldig aan dat een der vingers zoo goed ais verbrijzeld werd. Hij is in een zieken- iuis nader behandeld. Kindervoeding. Door het Comité Kin dervoeding alhier zal gedurende de komen- ae wintermaanden opnieuw worden over gegaan tot ver verstrekken van warme maaltijden aan hiervoor in aanmerking Komende kinderen. De desbetreffende com missie heeft een oproep gericht tot de in gezetenen der gemeente om het comité fi nancieel te steunen, een oproep die gezien r>fct mooie sociale werk dat met deze maal tijden-verstrekking wordt verricht, zeer zeker niet vergeefs zal zijn. WASSENAAR Tuinbouw en Plantkunde. In het Dorpshuis hield de afd. Wassenaar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een goed bezochte ledenvergadering on der voorzitterschap van den heer J. Pol derman. Een candidaat-lid werd voorge dragen, waarna tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden aange wezen de heeren Polderman en D. van Barneveld. Tot jury om het ingezondene te keuren werden hierop benoemd de heeren C. van Drent, A. F. van Zetten en A. van der Schans. Na de pauze werd van deze keu ring verslag uitgebracht. Voor prijsvraag I luidende de mooiste mand met fruit en bloemen of bessen be haalden J. van Noord, tuinknecht op de Vrije Bliek le prijs; 2e prys A. Vink en 3de prijs Joh. van Noord, beiden tuin knecht bij den heer D. T. Ruys en troost prijs J. Hermsen. Voor de mooiste verzameling besdra- gende heestertakken wist de heer J. Hermsen beslag op den eersten prijs te leggen. Voorts werden aan een keurcollectie peren ingezonden door den heer J. An derson en een collectie peren en appels ingezonden door den heer W. Vogels vele, waaronder de hoogste punten toegekend. Hierop werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen over fruit en fruit- cultuur. Hiervan werd een dankbaar ge bruik gemaakt en een uur lang gingen de vragen en de daaraan verbonden antwoor den over en weer zoodat de luisteraars ook evenveel leerzaams opstaken. Be sloten werd om een excursie te houden op 2 of 9 November a.s. naar de chrysan themumcultures van den heer D. T. Ruys. De datum zal nader worden vastgesteld, waarin de stand van het gewas een woord je mee zal spreken. Gecompliceerde aanrijding. Op den Rijksstraatweg nabij Kerkehout had gis termiddag een gecompliceerde aanrijding plaats tusschen een drietal auto's. Een vrachtauto bestuurd door J. L. uit Den Haag wilde linksaf het Kerkehout inrij den; een hem achterop rijdende perso nenauto stopte. Deze wagen werd bestuurd door P. v. W. uit Loosduinen. Deze laat ste wagen werd aangereden door een luxe auto, bestuurd door P. L. uit Rotterdam, die op de vrachtauto botste. Mevr. V., een inzittende van de luxe wagen bekwam een bloedende hoofdwon de, die door dr. Hubbeling verzorgd is. De beide luxe auto's moesten worden weggesleept. Bakker aangereden. Hedenmorgen reed de broodbezorger J. v. d. B. uit Den Haag per bakfiets op den Rijksstraatweg, waar hij nabij de Narcislaan werd aange reden door een vrachtauto, v. d. B. be kwam ontvellingen aan hoofd en hand, alsmede een gekneusde linkerarm. Op het politie-bureau is door dr. Hubbeling I aan v. d. B. de eerste hulp verleend.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9