WOENSDAG 19 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Als je wakker wordt! en je voelt je loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. Dus onthoudt Instantane stilt en voorkomt pijnen Doosje» a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. Tweede Kamer Verhooging begrooting van defensie aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Wij ziging ongevallenwet. Wijziging Tabakswet Vergadering van gisteren. SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN DEFENSIE. Aan de orde is een suppletoire begroo ting voor 1938 van defensie. Deze suppletoire begrooting verhoogt den gewonen dienst met ruim 9,4 millioen en den kapitaaldienst (Kazernebouw) met 22 millioen verhoogt. Hierin zitten o.a. de meerdere kosten van het grootere contin- gént, dat in 1938 onder de wapenen is ge komen; niet echter nog de kosten voort vloeiende uit de verlenging van den eer sten oefentijd der infanterie van 5% tot 11 maanden. Daarvoor komt nog een af zonderlijk wetsontwerp. De heer VAN DE POLL (R.K.) maakt een opmerking betreffende den invoer van hout ten behoeve van den kazerne bouw. Op dit punt kan tusschen Neder land en Indië worden samengewerkt. De MINISTER is bereid hierover een onderzoek in te stellen. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aange nomen met aanteekening van tegenstem men van de heeren Posthuma en van Houten (C.D.). Aan de orde is een wetsontwerp hou dende machtiging tot het sluiten van een overeenkomst met de Bataafsche Petro leum Mij. voor de opsporing en ontginning van aardolie op een terrein in West-Java. Na discussie wordt hetwetsvoorstel aangenomen met 53 tegen 23 stemmen. Tegen stemden de sociaal-democraten, de communisten en de christen-democraten. Aan de orde is een voorstel houdende bekrachtiging van een door den gouv.-ge neraal van Indië vastgestelde ordonnantie tot instelling van een .tijdelijk defensie uitvoerrecht. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen met aanteekening van tegen-stemmen van de chr.-dem. Aan de orde is de verlaging van het in voerrecht van courantendrukpapier in Indië. Het voorstel wordt aangenomen. Aan de orde is de wijziging van de On gevallenwet en van de Land- en Tuin- bouwongevallenwet. In verband met een te Genève aange nomen ontwerp-verdrag betreffende scha deloosstelling voor beroepsziekten, verdrag, waarbij Nederland wil toetreden, heeft minister Romme de Land- en Tuinbouw- ongevallenwet herzien. De herziening mag beschouwd worden als een verbetering voor belanghebbenden. Het wetsontwerp wordt, na eenige dis cussie, z. h. s. aangenomen. Eveneens de wijziging van de land- en tuinbouwonge- vallenwet. Aan de orde is een wetsontwerp goed keuring van onderhandschen verkoop van de voormalige quarantaine-plaats en ma rine-inrichting op het eiland Tiengeme- ten. De heer TJALMA (A.R.) kant zich te gen deze transactie, omdat 's lands de fensie aan de inrichting, b.v. tot berging van scheepsbrandstof, weer behoefte kan krijgen. De koopsom is wel zeer laag. De staat blijft bovendien belast met het on derhoud van den oever. De heer WENDELAAR (Lib.) heeft de zelfde bezwaren, met het oog op 's lands defensie. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer DE WILDE, zegt dat het standpunt van de regeering geweest is, dat het eiland niet meer noodig was. Defensie heeft het niet noodig. Het is niet uitgesloten, dat het eiland ooit voor defensie nuttig zal zijn, maar dat kan men van elk stuk grond zeggen. Spr. vindt het juist, dat het rijk den koop sluit. Indien de Kamer er anders over denkt, laat spr. het echter aan haar over. Er wordt gestemd. Het ontwerp wordt aangenomen met 42 tegen 39 stemmen. De stemming was ge mengd. DE WIJZIGING VAN DE TABAKSWET. Aan de orde is de wijziging van de Ta bakswet. De bedoeling dezer wijziging is vooral een betere handhaving van het verbod van verkoop van tabaksfabrikaten bene den den kleinhandelsprijs te verzekeren. Thans leveren b.v. we] fabrikanten aan consumenten beneden dien prijs. Voorts wordt het gecombineerd bedrijf van gros- sierlkleinhandelaar in één pand verboden, ook al om misbruiken te voorkomen. Maar voorshands zal ontheffing van deze bepaling mogelijk zijn. De heer IJZERMAN (S.D.) dringt aan op verbetering van de wet met het oog op de gevolgen van den tabaksaccijns voor de kleine en middenstandsbedrijven. De minister kan niet zeggen, dat sanee ring niet tot zijn ressort behoort, want de tabaksaccijns heeft de saneering juist noo dig gemaakt. Spr. betoogt, dat de marktkooplieden, voorzoover het hun vak is sigaren bene den den kleinhandelsprijs te verkoopen, eigenlijk buiten de wet leven. Deze men- schen verkoopen afwijkende exemplaren, welke branche thans niet wettig kan wor den uitgeoefend. Deze branche heeft re den van bestaan, daar de Winkeliers zelf de minder goede sigaren niet kunnen ver koopen. Het verdient aanbeveling een al- gemeene regeling te maken voor den ver koop van voorraden van afwijkende kwa liteit. De heer DE MARCHANT ET D'AN- SEMBOURG (N.S.) zegt, dat de regeerings- maatregelen chaotisch zijn. Waarom is de regeering bij de wijziging der tabakswet niet verder gegaan, n.l. door de wet te verbeteren ten opzichte van het kleine bedrijf. De belastingpolitiek dient de oeco- nomische ordening te dienen. Er ont breekt een voldoende controle op de ta baksvergunningen. Waarom komt er geen afkondiging van een tijdelijk vestigings verbod voor de sigarenwinkeliers? Er zal aan de fabrikanten de verplich ting moeten worden opgelegd slechts aan die winkeliers te verkoopen, die, naar hun gebleken is, een tabaksvergunning hebben. De coöperaties behooren tegen banderolleprijs in te koopen. De afschaf fing van het invoerrecht kan niet gefun deerd worden op het feit, dat er zoo veel gesmokkeld wordt. De staat moet zijn wetten weten te handhaven. Intusschen lijkt de afschaffing spr. om andere rede nen gewenscht. De heer SCHILTHUIS (V.D.) zegt, dat de kleine bedrijven door de werking der wet ernstiger worden getroffen dan de groote. De marktkooplieden verkeeren in een impasse, omdat zij niet beneden bande rolleprijs mogen verkoopen. Spr. zou voor deze kleine groep voor dit' geval een uit zondering willen zien. gemaakt. De heer VAN DER PUTT (R.K.) merkt op, dat de winkeliers, die tevens grossier zijn, in het voordeel zijn omdat zij, als zij maar in eiken kooper een wederverkooper zien, beneden banderolleprijs kunnen ver koopen. Spr. vraagt intrekking der ver gunningen, wanneer daarvan ongewenscht gebruik wordt gemaakt. Spr. wil den overgangstijd zoo kort mo gelijk zien gehouden. Ook dringt hij aan op een preferentie wegens betaalden accijns op de goederen van den afnemer. Een regeling van het invoerrecht op sigarettenpapier behoort in de Tabakswet thuis en het is daarom onjuist, dat deze materie thans blijft rusten. Spr. hoopt, dat in de zeer naaste toekomst een rege ling op dit punt tot stand zal komen. Spr. ziet slechts twee middelen ter oplossing: belasting van de rooktabak met vrijstelling van het sigarettenpapier ofwel vrijstelling van het binnenlandsche sigarettenpapier tot op zekere hoogte. De minister kan zich van den moeilij ken toestand in de kleine bedrijven niet afmaken door deze materie naar Oecono- mische zaken te verwijzen. Want juist de accijns was mede oorzaak van den moei lijken toestand. Spr. vraagt een reductie op den accijns voor de kleine bedrijven. Een derde van het bedrag, waarmede de opbrengst van den accijns de raming overschrijdt, zou. al genoeg zijn. De heer WIJNKOOP (Comm.) merkt op, dat de rompslomp van den accijns ook nadeelig is voor den werknemer. In het bijzonder pleit spr. voor de marktkoop lieden, wier vak het is afwijkende sigaren beneden banderolleprijs te verkoopen. Aan hen zou een speciale vergunning moeten worden verleend. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer DE WILDE, noemt de strekking van het wetsontwerp beperkt. Verschillende sprekers zijn gekomen met wenschen, die daarbuiten vallen. Spr. wil deze wenschen wel in overweging ne men. De accijns heeft op de bedrijfsuitkom- sten der ondernemingen invloed gehad. De wet is echter een belastingwet, welke niet gebruikt mag worden om een sanee ring der bedrijven tot stand te brengen. Spr. zou wel voelen voor het denkbeeld den kleinen afnemers reductie op den ac cijns toe te kennen, al vreest hij klachten over ongelijke behandeling. Spr. wil dit punt overwegen. Overleg met zijn ambtgenoot van oeconomische zaken leided spr. tot de erkenning, dat de belasting van siga rettenpapier verlaging behoeft. Deze zal zeer spoedig haar beslag krijgen. De kwestie is er een, die bij de Ta- riefwet behoort. Wat de marktkooplieden betreft haalt spr. een brief aan van de Vereeniging marktkooplieden, die van andere meening blijken te zijn dan de Kamerleden, die over dit punt gesproken hebben. Spi\ meent, dat de controle op de na leving der wet voldoende is. Tegen coö peraties kan de Minister van Financiën niets ondernemen. De wetswijziging wordt met 60 tegen 3 stemmen aangenomen (tegen de heeren Woudenberg, Rost van Tonningen en de Marchant et d'Ansembourg). Nadat nog enkele kleinere wetsontwer pen waren aangenomen, wordt de verga dering verdaagd tot heden. BINNENLAND WIJZIGING CRISIS-HARING BESCHIKKING. Men meldt ons van bevoegde zijde: Aangezien de haringdrijfvantvisscherij een begin heeft gemaakt met het aanvoe ren van versche haring, is de crisisharing- beschikking gewijzigd. De tijdsruimte tus schen twee opeenvolgende reizen van een vaartuig gelegen, zal n.l. met ingang van 19 dezer ten minste twee uur moeten be dragen voor een vaartuig, dat uitsluitend versche haring aanvoert. De tijdsruimte voor schepen, die alleen gezouten haring aanvoeren blijft bepaald op 48 uur. AANKOOP GEZOUTEN HARING. Ter voorkoming van inzinking van den marktprijs. De Minister van Economische Zaken heeft met de Reedersvereeniging van de Nederlandsche Haringvisscherij een rege ling getroffen betreffende het tijdélijk uit de markt nemen van gezouten haring. De haring, welke niet een bepaalden mi nimumprijs aan den afslag opbrengt, wordt aangekocht door genoemde vereeniging, die daartoe door een crediet uit het Landbouw crisisfonds in staat is gesteld. Hiermede wordt beoogd, inzinking van den markt prijs te voorkomen. Deze regeling is inmiddels in werking getreden. KOSTWINNERSVERGOEDING. Gebleken is, dat de dienstplichtigen, die recht op kistwinnersvergoeding hadden over de dagen van buitengewoon verblijf in werkelijken dienst, nog niet allen in het bezit van de vergoeding zijn gekomen. Dit schijnt o.a. hierdoor veroorzaakt te zijn, dat de burgemeesters, die voor een groot deel van deze gevallen met het uit betalen van de vergoeding belast zijn, ze kere opgaven van de korpsen moeten af wachten, doch deze opgaven niet altijd op tijd hebben ontvangen, vermoedelijk in verband met de snelheid, waarmede de ge troffen buitengewone maatregelen weer zijn opgeheven en vele commandanten het eene commando met 't andere hebben moe ten verwisselen. De minister van defensie heeft thans te legrafisch aan de burgemeesters aanwijzin gen verstrekt, opdat de vergoedingen! voor zoover zij nog niet zijn uitbetaald, zoodra mogelijk in het bezit van de rechthebben den komen. Een serie microfoon-gesprekken voor den katholieken middenstand. Onder den algemeenen titel „Modern zakendoen en bedrijf voeren" zullen de heeren L. J. A. van Doorn te Rotterdam en J P. de Brabander te Utrecht voor de K.R.O.-microfoon een drietal gesprekken voeren over den middenstander en zijn taak in het moderne zakenleven. De bekende middenstands-deskundigen v. Doorn en De Brabander zullen in deze uit zendingen, die worden gehouden onder auspiciën van den Ned. R.-K. Midden standsbond, nog eens duidelijk voor oogen stellen wleke eischen de moderne ijtd aan het middestandsbedrijf stelt. Met deze openbare gedachtenwisseling zullen onge twijfeld alle vooruitstrevende middenstan ders hun voordeel weten te doen. Op Zondag 23 October a.s. van 12.15 12.35 uur zal voor de K. R. O. het eerste van de drie gesprekken worden gevoerd. Het bijzonder onderwerp in bovenomschre ven algemeen kader zal dan zijn: „De mid denstand van voorheen: „die goede oude tijd". De twee andere gesprekken zijn bepaald op Zondag 20 November en Zondag 18 De cember a.s. Op voordracht van de commissie van be heer van het Bisschoppelijk Museum en onder goedkeuring van Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, is beslo ten tot samenwerking tusschen de R.-K. openbare leerzaal te Haarlem en de biblio theek van het Bisschoppelijk Museum. In gevolge dit besluit zullen voortaan de le den der R.-K. Leeszaal gebruik kunnen ma ken van de zeer rijke verzameling boek werken op allerlei gebied, welke in het Bis schoppelijk Museum aanwezig is. Op de uren, waarop het Bisschoppelijk Museum geopend is, kunnen zij daar ter plaatse, mits voorzien van een introductie van den directeur der leeszaal, de werken raadple gen. DR. A. LOUDON WORDT GEZANT TE WASHINGTON. De Regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen kan weldra de benoe ming worden verwacht van dr. A. Lou don, thans Hr. Ms. gezant te Bern, in ge lijke hoedanigheid te Washington. Dr. A. Loudon is op 5 Juni 1892 in Den Haag geboren. Hij studeerde aan de Leid- sche Universiteit in de rechten en trad, na de diplomatieke examens te hebben afge legd, in Juni 1920 in diplomatieken dienst. Als gezantschapsattaché was hij aan de legatie te Londen en later als gezant schapssecretaris 2de klasse aan het gezant schap te Buenos-Air es verbonden. Sinds 1937 is dr. Loudon gezant te Bern, in welke functie hij mr. C. Ridder van Rap- pard is opgevolgd. Als zoodanig is dr. Lou don ook onze permanente vertegenwoordi ger bij den Volkenbond. Dr. Loudon is Officier in de Orde van Oranje-Nasshu, Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en drager van ver schillende buitenlandsche ordeteekenen. WERKLOOZE TYPOGRAFEN. OUDE ARBEIDERS ZULLEN OP WACHTGELD KUNNEN GAAN. In het typografisch bedrijf is op dit oogenblik een omvangrijk en belangwek kend plan voor practische bestrijding der werkloosheid in een vergevorderd stadium van voorbereiding aldus de „Vooruit". De bedoeling is, de mogelijkheid te openen, dat typografen, die zestig jaar en ouder zijn, wachtgeld aanvragen, welke wachtgeldregeling dan loopt, totdat de betrokkene (op zijn 65ste jaar) aanspraak zal kunnen maken op pensioen. De plaat sen, die daardoor in de ondernemingen vrijkomen, zullen door werklooze vakge- nooten moeten worden bezet. De werkloosheid in het typografisch bedrijf is nog altijd vrij groot. In dit be drijf, waarin ongeveer twaalf duizend man werken, bestaat nog steeds een werk loosheid van ongeveer twaalf tot vijftien procent. Dat degenen, wie de belangen van het vak en de vakgenooten ter harte gaan, dus zoeken naar de mogelijkheid, een zoo groot mogelijk aantal werkloozen aan den arbeid te brengen, is volkomen te begrijpen. De weg, om dit te bereiken is gevonden, door oudere arbeiders in de gelegenheid te stellen enkele jaren vroeger van hun rust te gaan genieten, dan anders het ge val zou zijn geweest. Op dit oogenblik werken ongeveer vijf honderd arbeiders van 60 tot 64 jaar in het bedrijf. De bedoeling is nu, deze 60- tot 64-jarigen in de gelegenheid te stel len hun werk neer te leggen en een wacht geld toe te kennen van 65 pet. van het laatstverdiende loon. Buitendien zal voor hen de pensioenpremie en de invaladiteits- zegel, een bedrag van 2.20 uitmakende, worden doorbetaald, waardoor het bedrag, dat deze wachtgelders ten goede komt, tot ongeveer 70 pet. van het loon stijgt. Het wachtgeld zal alleen worden toege kend, indien de patroon voor den gaan den man een plaatsvervanger aanstelt. De regeling is immers niet bedoeld ter wille van de op-wachtgeld-stelling, maar beoogt het verkrijgen van plaatsen voor thans werkloozen. De kosten van deze regeling zullen vrij groot zijn. De arbeiders zullen toch ten deele een jaar, maar voor het overige ge deelte twee, drie, vier en bijna vijf jaar wachtgeld moeten ontvangen. Voor dit doel zal dan ook een fonds worden ge vormd, dat zijn inkomsten uit drie bron nen zal moeten putten, n.l.: a. bijdragen van alle patroons en alle arbeiders; b. bijdragen van de plaatsvervangers; c. subsidie van de regeering. De eerste bijdrage zou volgens het plan, zooals dit thans luidt, bestaan uit een we- kelijksche afdracht van tien cent door eiken werkenden arbeider, waarbij elke werkgever dan eveneens een dubbeltje zou storten voor iederen bij hem werken den arbeider. Op deze wijze zou een we- kelijksche inkomsten van 24.000 maal 10 cent worden verkregen. De tweede bijdrage zou bestaan uit een bedrag van 3 door den plaatsvervanger af te staan van zijn loon. Hij koopt daar voor de ancienniteitsrechten van den man op wiens plaats hij komt te staan. Deze afdracht en het overnemen der ancienni teitsrechten geschieden beide tot op het oogenblik, dat de wachtgelder overgaat naar de pensioenregeling. Het dan nog aan het fonds ontbreken de bedrag hoopt men te krijgen uit een subsidie van de regeering, in verband met het feit, dat door deze regeling zekere bedragen aan werkloosheids-uitkeering niet zouden behoeven te worden uitbe taald. Zekerheid daaromtrent bestaat op dit oogenblik nog niet, omdat de onder handelingen met de regeering pas kunnen worden geopend, wanneer er een nauw keurig overzicht van de noodige bedra gen zal zijn en dit zal slechts zijn te ver krijgen, wanneer vaststaat, hoeveel oude re arbeiders het wachtgeld zullen aanvra gen en dus vervangen zullen moeten wor den. In de eerstvolgende weken zullen de vakbonden de oudere arbeiders op de hoogte stellen van de voor hen aanbre kende mogelijkheid, om het werk neer te leggen. In de kringen van het bedrijf hoopt men dan, dat de wachtgeld-rege ling, gepaard met aanstelling van nu werk loozen nog voor het einde van dit jaar in kannen en kruiken zal zijn. Dit plan is gegroeid uit het overleg tus schen de vakbonden en de patroonsorga nisaties. Vragen van het Tweede, Kamerlid Van der Weijden. Het Tweede Kamerlid Van der Weijden heeft aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister van oordeel, dat de inge stelde vaste-lasten-commissies voor den tuinbouw aan de doelstelling beantwoor den? Indien deze vraag bevestigend beant woord, is de minister bereid en in staat, aan de Kamer eenig inzicht te verschaf fen omtrent de tot nu toe bereikte resul taten? Indien de minister van oordeel is, dat het met de instelling van de genoemde commissies beoogde doel niet bereikt zal worden, is Zijne Excellentie dan bereid verder gaande maatregelen te nemen om te voorkomen, dat in verband met de na- jaarsbetalingen in vele gevallen weder de geheele geldelijke opbrengst benevens de steun door middel van cessie aan veilingen en banken moeten worden overgedragen en de tuinder dan in den winter weer op maatschappelijk hulpbetoon worde aange VERDUISTERINGSPROEF TE HAARLEM EN OMGEVING. Gisteravond is in Haarlem en omgeving een luchtfyeschermingsoefening gehouden, n.l. een verduisteringsproef tusschen negen en tien uur. Hieraan namen deel de gemeenten Haar lem, Zandvoort, Heemstede, Bloemendaal en Bennebroek. Precies te negen uur werd de straatverlichting gedoofd. Vele winke liers en particulieren hadden reeds op een vroeger tijdstip de lichten gedoofd. In de binnenstad heerschte alom duisternis. Zoo wel op de Groote Markt als in de Groote Houtstraat was veel publiek op de been. Er viel evenwel „niets" te zien. In de bui tenwijken bleek hier en daar nog een licht naar buiten zichtbaar, maar na een waar schuwing door de politie of de vrijwillige burgerwacht werden de lichten gedoofd. Het doorgaand verkeer kon voortgang vin den, doch de auto's reden met gedoofde, de trams met blauwe lichten. Tijdens de oefening cirkelde een waar nemingsvliegtuig boven de stad en omge ving. Hierin hadden o.m. plaats genomen de burgemeesters van Haarlem, Bloemen daal, Heemstede, alsmede vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur van Zand voort en Bennebroek. De autoriteiten toon den zich zeer tevreden over de resultaten van dezen proef, ondanks het feit, dat er hier en daar nog lichten waargenomen waren en een auto langs den Boulevard te Zandvoort met vol licht had gereden. UITREIKING VAN MARGARINE, VET EN REUZEL ALS KERSTGAVE. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat de Minister van Economische Zaken, evenals vorige jaren dit jaar we der zal bevorderen, dat door de Neder landsche Zuivelcentrale ter gelegenheid van het Kerstfeest ten behoeve van ar men, bak- en braadvet, gesmolten rund- vet, gesmolten reuzel en/of onvermengde margarine vrij van heffing verstrekt zal kunnen worden, mits deze producten ge heel gratis worden gegeven door vereeni- gingen of instelilngen van weldadigheid. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toege staan. Evenmin is het geoorloofd, dezen door een z.g. spaarregeling, contributie of dergelijke, uiteindelijk toch zelf de kos ten van de aan hen uitgereikte producten te doen dragen. Voorts zullen de producten vóór 1 Ja nuari 1939 aan de behoeftigen moeten zijn verstrekt. De merken (banderolles) voor het ge smolten vet en de gesmolten reuzel, bene vens de wikkelpapieren voor de onver mengde margarine, bestemd voor de Kerstgaven 1938, zullen slechts geldig zyn tot 1 Februari 1939, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze vóór genoemden datum zullen moe ten hebben opgebruikt. Vereenigingen en instellingen van wel dadigheid, welke in aanmerking wen schen te komen voor vrijstelilng van hef fing op door haar onder de genoemde voorwaarden uit te reiken gesmolten vet, gesmolten reuzel en/of onvermengde margarine, worden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk een aanvraag bij de af- deeling margarine, vetten en oliën der Nederlandsche Zuivelcentrale, Nassaulaan i, 's-Gravenhage in te dienen op daartoe bij deze afdeeling te verkrijgen formu lieren. Alleen volledig ingevulde en ondertee- kende aanvraagformulieren, welke uiter lijk 19 November 1938 in het bezit zijn van de genoemde afdeeling, kunnen in behan deling genomen worden. Aanvragen, na genoemden datum ontvangen, zullen ter zijde worden gelegd. Het heeft geen zin, aanvragen in te zenden, indien het de bedoeling is, de producten te bestemmen voor verwerking in spijzen ten gebruike door de inwonen- den van gestichten, inrichtingen e.d. of voor verstrekking van maaltijden aan be hoeftigen (spijskokerijen). Voor dergelijke doeleinden kan n.l. geen vrijstelling van heffing worden verleend, ook niet aan die vereenigingen, welke in vorige jaren de vrij van heffing ontvangen producten voor deze doeleinden hebben aangewend. De prijzen, waartegen de leveranciers de genoemde producten, bestemd voor „Kerstgaven", vrij Van heffing aan de vereenigingen en instellingen van wel dadigheid zullen mogen leveren, zijn vastgesteld op ten hoogste 0.36 per K.G. voor gesmolten rundvet, ten hoogste ƒ0.30 per K.G. voor bak- en braadvet, ten hoog ste 0.56 per K.G. voor gesmolten reuzel. Letteren en Kunst 700STE BOEFJE. Het mag als een zeldzaamheid geken schetst worden, indien een tooneelstuk in Nederland honderd maal wordt opgevoerd. Stukken, die vijfhonderd maal opgevoerd worden, komen eens op een kwart eeuw voor, maar het getuigt van een ongekend diepe indruk, die stuk en spel bij het pu bliek moeten maken, wil een opvoering 700 maal plaats vinden, Aldus is het ge val met Brusse's „Boefje". Is dit succes zeer zeker aan de kwaliteiten en den in houd van het stuk te danken, niet minder vindt deze triomftocht van zuiver natio nale kunst hare oorzaak in het sublieme spel van mevrouw Annie van der Lugt Melsertvan Ees, die binnenkort voor de 700ste maal de rol creëeren zal, die in de historie der Nederlandsche tooneelspeel- kunst onafscheidelijk en glorieus verbon den zal zijn aan hare naam. De 700ste voorstelling gaat op Dinsdag 25 October as. in den Koninklijken Schouwburg te Den Haag.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7