agenda Burgerlijke Stand WOENSDAG 19 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDEN. Donderdag en Vrijdag 8.15 uur Triduum- oefening voor de Maria-Congr. aid. mannen en vrouwen, parochie O.L. V. Hemelvaart en St. Joseph. Zon dag 6.45 uur Algemeene H. Com munie. Des avonds 7 uur Plechtige Congregatie met Opdracht. Donderdag Het Residentie-orkest, le Abqn- nementsconcert, soliste Herta Glückmann, Stadsgehoorzaal, 8 u. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging bureau-zitting 89 uur n.m, ge bouw St. Vincentiusvereeniging, Hoogl. Kerkgracht 32. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergadering ,De Harmonie", 8.30 uur. Vrijdag: „St. Raphaël', Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 15 tot en met Vrijdag 21 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Driesum, Mare 110, Tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel 274. Van onze Adverteerders het ford circus komt in de stad. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Iedereen, die morgen den reclamestoet van Ford door de stad zal zien rijden, zal wellicht bij zichzelf denken: „Het Ford circus is in aantocht". Het is een reclamestoet, bestaande uit niet minder dan 11 verschillende Ford trucks en bestelwagens, voorafgegaan door een kolossaal grooten olifant van papier- maché, waarin een complete Ford-truck verdwijnt. De Ford-producten, die dezen olifant op mc-er dan ware grootte volgen, torsen op hun rug baby-olifantjes, die op hun flan ken spreuken dragen, die de voordeelen van het Ford-product aangeven. Morgenmiddag tusschen 12.30 en 3.30 u. zal de kudde olifanten „parkeeren" op de Beestenmarkt, ten einde geïnteresseerden gelegenheid te geven, de dieren op hun ge mak te bekijken. Voor gebruikers van transport-materiaal zal dit zeer zeker de moeite waard zijn, want om onze „olifantenbeeldspraak" nu maar te laten varener is inderdaad een Ford voor elk transport! In de eerste plaats vinden wij daar een tweetal trucks van nieuwe type, die door Ford worden uitgebracht, n.l. de nieuwe Ford Frontstuurtruck met 2.57 meter wiel basis en de Frontstuur-truck met 3.40 M. wielbasis. Dit type truck biedt zijn gebruiker het voordcel van een korteren draaicirkel en een grooter laadoppervlak, met als gevolg meer laadvermogen en een grootere ma- noeuvreerbraarheid in het stadsverkeer. Vervolgens vindt men in den stoet de normale truck met 340 meter wielbasis, die met 4 meter wielbasis, alsook de lan gere 4.70 meter truck met cabine. Ook voor nóg zwaarder vervoer bestaat de mogelijkheid van het Ford-product ge bruik te maken, n.l. door de Ford 6-wieler, die vanzelfsprekend eveneens vertegen woordigd is. Voor hen, die niet te zware lasten heb ben te vervoeren, mar toch over een flin ke laadruimte wenschen te beschikken, is daar het Ford 1-tons chassis, alsook de Ford 1-tons bestelwagen, die beide uitge rust zijn met den 60 pk. motr, welke een ongekend laag benzinegebruik waarborgt. Óp bestelwagengebied treft men voorts nog aan den vlotten Ford Sedan bestelwa gen, die een sieraad vormt voor elke zaak, benevens den Ford bestelwagen met 2.85 meter wielbasis, alsook den Ford Junior bestelwagen, die, naast een flinke laad ruimte, het allerzuinigste besteltransport verzekerd. Wij kunnen iedereen aanraden eens op het marktplein een kijkje naar deze wa gens te gaan nemen en deze raad geldt spe ciaal voor vracht- en bestelwagengebrui kers, want het is een algemeen bekend feit.... Wie rekent koopt Ford!!! ZILVEREN JUBILEUM G. F. RILA Vandaag herdenkt de heer G. F. Rila, kantoorhouder der „Maasbode" hier ter stede, zijn 'zilveren jubileum in dienstbe trekking bij dit blad. De heer Rila was aanvankelijk aan de expeditie van de Maasbode te Rotterdam werkzaam, werd na ruim vijf jaar geleden tot vertegenwoordiger hier ter stede be noemd, waar de Maasbode haar bijkantoor in het Noordeinde gevestigd had. Na een half jaar werd de heer Rila benoemd als zoodanig te Arnhem en na drie jaar kwam hij hier weer terug. De jubilaris mocht ter gelegenheid van zijn 25-jarige dienstvervulling vele bewij zen van belangstelling ondervinden. Er stonden verschillende bloemstukken op zijn kantoor aan den Oude Rijn, o.m. van col lega's kantoorhouders uit andere steden. Namens de directie (de directeur was wegens ongesteldheid verhinderd) werd de heer Rila hedenmorgen ten zijne huize ge- lukgewenscht door den heer Kruisbergen, algemeen chef van exploitatie te Rotter dam, die hem onder de gebruikelijke toe spraak een enveloppe met inhoud over handigde, waarvoor de heer Rila hartelijk dank zegde. Muziek MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Badingsavond. Het (vorig jaar reeds aangekondigde, maar uitgestelde) Badingsconcert had gis teravond plaats. Een zeer belangstellend auditorium was in de kleine zaal samen gekomen om vier Nederlandsche kunste naars de werken van onzen landgenoot te hooren verklanken. Dit waren mevrouw Ollif Folge Fonden viool, de broeders Jo- han en Felix de Nobel cello en piano en de altzangeres Annie Woud. Begonnen werd met een in 1934 inge schreven Trio en aanvankelijk stonden wij voor de groote moeiijkheid dit werk in ons op te nemen. Dissonanten, forte passa ges in den regel abrupt afgebroken, contrapunt, rhythmeversnellingen, heel eigen sfeer in de langzame deelen, maar wat bij de reprise van dit „Trio" opvalt, is, voor wie zich weet in te stellen op deze muziek, goed weet te hooren en in zich op te nemen, daet deze jonge Nederland sche componist een begaafdheid bezit, die ook over onze grenzen de belangstelling heeft. Men bestudeert ook daar het werk van Badings, die niet alleen grondige ken nis van 't vak verraadt, maar dat tegelij kertijd noblesse en inspiratie inhoudt. Maar intense verdieping van den toehoorder is vereischte, wel men iets verstaan van de geweldig samengestelde tooneelschepping, te meer omdat een tonenbeeld aan den mensch voorbijtrekt en snel vervaagt. Met meesterschap hanteert hij het contrapunt, de chromatische modulaties te midden der moderne tonaliteiten, maar meer dan dit alles boeit de kracht van uitdrukking, de hevige passie, het Oostersch (Joodsche) element in zijn muziek, de klagelijk droef geestige melodische stuwingen die wijzen op groot menschelijk gevoel. En hoe gecompliceerd ook, de ongeoefen de toehoorder heeft hieraan een leiddraad die hem voert door den gedachtengang en opbouw der thematische gegevens, die hij ontvouwt, gebruik makend van een voor treffelijke, vaak geheimzinnige instrumen tatie en rhythmische effecten, die tot veel schoons vermogen op te voeren (Adagio), al ligt dit niet gemakkelijk te benaderen. Mevrouw Folge Fonden vormde met de twee heeren de Nobel een ensemble waar voor wij respect hebben. Zii gaven aan het uiterst moeilijke Trio een impulsieve en spontaan markeerende belichting vooral bij de reprise, toen de interpreta tie het nog glansrijk won van den eersten keer. Hoe verschillend hun gevoelsprik- kelingen en mouvementen allicht ook mo gen zijn, het aanpassingsvermogen is ge bleken groot te zijn en met inspiratie en fantasie brachten zij (gesteund door de eigen idee van het werk) de eigen gewaar wording naar buiten. De sonate voor viool en piano, welke in geacheveefcl samen spel werd geïnterpreteerd, draagt even eens kenmerken van den modernen schep penden kunstenaar. De violiste, die klaar blijkelijk veel talent heeft om Badings- muziek te vertolken ontwikkelde een-for- schen loon (haast te sterk voor de kleine zaal) en streek. Zij verstaat deze muziek best, ontwikkelt een levendig rhythme en leidt door de moeilijke dissonanten. Annie Woud zong ons een reeks liede ren van den componist voor. Tekst en mu ziek van hooge allure en innerlijke waar de, fel dramatisch droefgeestig en gepas sioneerd. Een verklanking hieraan even redig, een dictie onnavolgbaar schoon van uiadrukking. „Vier wiegeliedjes, Co- plas, Christus stervende", liederen, die de grootste belangstelling voor zich vragen. Na de pauze een cellosonate (van 1935) en Johan en Felix de Nobel hebben ons aJ weder het nieuwe perspectief, de nieu we taaimogelijkheden van de muziek lee- ren opnemen. Beider boeiend tempera mentvol spel, waarbij geen technische moeilijkheid in den weg staat, heeft zeer geinteresseerd. Zooals de componist in zijn eigendom is doorgedrongen zoo zijn de ver schillende executatnen aan dezen avond op het onderwerp ingegaan, hebben er bezit van genomen en zóó toegerust hebben zij het hunne bijgedragen om Badings muziek op een zoo hoog mogelijk niveau te plaat sen en voor ons verstaanbaar te maken de werken van een uitzonderlijk begaaf den landgenoot. Telkenmale was er harte lijk applaus en de damessólisten ontvingen een bloemenhulde. J. k. opvoedende concerten in nederlandsche scholen. .ór_ 1900 Belast zich met den aan- of verkoop van effecten en staat U gaarne ter zijde met inlichtingen om trent aandeelen of obligatie. „Eén uur muziek". Gisteren is het eerste der reeks „opvoe dende concerten" gegeven, evenals dit in andere steden van ons land wordt gedaan. Overal is dit een succes geworden en naar men ons zeide, is er ook hier bevredigend ingeteekend. Omdat er nog plaatsen onbe zet zijn en de belangstelling nog grooter kan wezen, wijzen wij de ouders op de waarde volle middagen, die niet genoeg aanbevo len kunnen worden in de belangstelling. De liefde vóór en de kennis van muziek en instrument wordt vermeerderd en komt de algemeene ontwikkeling ten goede. Ziet men de programma's van elders en hier, en de kunstenaars die ze vertolken en leest men welke vooraanstaande personen op muziek- en paedagogisch gebied zich onder het comité van aanbeveling scharen, dan zullen de ouders inzien, dat Leiden niet mag achterblijven, en door inteekening medewerken aan bet welslagen der concer ten. Tevens wordt dan begrepen, dat mu sici in hart en nieren lessen in kunst ge ven, die aan de leerlingen van onze mid delbare scholen niet onthouden mogen worden. De heer Franz Aufrecht is de organisator van deze paedagogische concerten, in sa menwerking met de vereeniging voor mu zikale ontwikkeling der schooljeugd (en hij is geslaagd). Als iets van cultureel be lang, bevelen wij deze muziekuitvoeringen zonder voorbehoud aan, omdat door kunstenaars (tevens muziekwetenschappe lijk gevormd), uitleg wordt gegeven van instrument en werken, wat zijn invloed niet kan missen. Dit eerste concert dan, dit „uur van mu ziek", werd tot een uur van belangstelling en genot, niet alleen voor de aanwezige jongelui, maar ook van de volwassenen en ouderen tegenwoordig in de aula der Christelijke H.B.S. aan de Kagerstraat. De medewerkenden aan dit concert waren Cor de Groot, piano, en Jaap Stotijn, hobo. Op de hem eigene opgewekte manier vertelde Stotijn een en ander van zijn instrument, van den bouw, den omvang en van den groei uit een primitief schel Oostersch in strumentje tot de dichterlijk klinkende hobo, zooals wij kennen. Dan legde hij het snijden van het rietje uit, zonder welk rietje de hobo geen geluid voortbrengt en liet eens hooren over welk een adembe- heersching hij beschikt om daaraanvol gend, vóór hij de D dur sonate van Handel met den panist zou spelen, te wijzen op den sonate-vorm en het karakter van Han del's muziek. Dat de interpretatie aan het volmaakte grensde, is voor wie Stotijn's muziektalent heeft leeren waardeeren, niets nieuws. Maar de pianist was voor ons een onbe kende en met veel waardeering beluister den wij het samenspel en beider stijlinzicht. Nu was de beurt aan de Groot, die heel beknopt iets over het klavier vertelde en al gauw er toe overging een en ander uit te leggen van de voornaamste der „Handel- variaties" van Brahms, die hij zou vertol ken. Eerst stelde hij ons in kennis met het strakke thema, de beteekenis der triller, de romantiek, de canon, de variatie met het klokkenspel enz. Een bondige uiteenzet ting, alleszins nuttig om Brahms stijleigen heden te leeren inzien en de gecompliceer de variaties (die niet alle werden gespeeld) te beluisteren. De technisch-muzikale ver klanking mocht er wezen, en met veel waardeering wijzen wij op de beheer- sching, de capaciteit en muzikale gaven van den pianist. Het le deel uit Voormolen's „hobocon cert" volgde, na den gebruikelijken uitleg over orkestinleiding, den concertvorm met hoofdthema's, zangthema en doorwerking, alsmede de cadenz (een improvisatie op de aanwezige thematiek). Dit concert is door Voormolen opgedragen aan Stotijn en de noviteit is nog niet in de concertzaal met orkest uitgevoerd. Genoemde componist schrijft blijkbaar met veel liefde voor Sto tijn en zijn instrument, waaraan de mees- ter-hoboist de schoonste klanken weet te ontlokken, subtiel tot in de uiterste verfij ning zijner aanvoelingen, "ijn tonen r#'n immaterieel, los van hun stoffelijkheid, en wonderlijk werkend van essentieele visies. Zoo is deze interpretatie, voor hen die hem goed beluisterden, een openbaring van k]->*-':e"V.o0n geworden. Tot besluit Chorin's „Polonaise as dur", de statige dans in 3/4 maat. De pianist, die voortdurend in het touw was geweest, speelde dit werk vol fierheid, kracht en energie. Met recht was hier sprake van „de heroische", de hevig grootsche Chapeau bas voor deze interpretatie, die er alleszins was, parelend technisch, expressief en vol temperament, poëzie en karakter. Voor treffelijk de aanslag, zeer onderscheiden de octavenpassages en fivrituren. Het eerste „uurtje van muziek" is in elk opzicht geslaagd. Mogen er meerdere zoo volgen en moge de belangstelling bij voort during groeien. J. K. MILITARIA. De wachtmeester-capitulant Padje van het 6e Regiment veld-artillerie is van zijn detacheering bij 1-II-22 R.I. teruggekeerd bij het 6e Regiment Veld-artillerie. De wachtmeester-capitulant Denekamp van het 6e Regiment Veld-artillerie zal 31 October 1938 t.m. 14 Januari 1939 bij het Regiment Genie-troepen een cursus vol gen in den verbindingsdienst. De wachtmeester-capitulant Hauer van het 6e Regiment Veld-artillerie is van zijn detacheering bij 1-II-10 R.I. teruggekeerd bij het 6e Regiment Veld-artillerie. Handelsregister k. v. k. W ij z i g i n g 3515. Alphensche Glasver zekering Maatschappij N.V., Alphen aan den Rijn, Julianastraat 65. N. Comm.: A. P. Tolk, Alphen aan den Rijn; N. Vos, Heem stede en B. Koning. Voorschoten. Laatste berichten demonstratie met de nieuwe reddingsboot, de „Nicolaas Marinus", welke golven noo- dig heeft om zijn capaciteiten te kunnen toonen. Om acht uur was Prins Bernhard te Har- lingen aan boord gegaan van de „Noord Nederland" der firma Doeksen en hoewel wind en tij gunstig waren, duurde de over tocht toch nog twee uur. Inmiddels waren in het dorp zelf alle voorbereidingen ge troffen voor de ontvangst van den Prins. Vlaggen klapperden in den wind en de bewoners van het eiland stonden reeds vroeg aan de haven om de komst van den Prins af te wachten. De schepen wa ren gepavoiseerd, zoodat de regen niet in staat was aan de vroolijke sfeer afbreuk te doen. Om tien uur liep de „Noord Nederland" met den Prinselijken standaard in top de haven van Terschelling binnen. Op het bovendek bevonden zich Z.K.H. Prins Bernhard, gekleed in plusfour met donkerblauwe winterjas en blootshoofds, verder zijn adjudant, kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt., de heeren P. E. Tegelberg, voorzitter, H. Hh. de Booy, secretaris en H. de Booy penningmeester van de N. Z. H.R. M.t de heeren J. Rypperda Wierdsma en mr. J. Th. Munster van Heuven van de Zuid-Hol- landsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, de heer Th. P. van den Bergh, directeur van Radio Holland. Ter begroeting waren op de kade aan wezig de burgemeester van Terschelling, tevens voorzitter der plaatselijke reddings commissie de heer J. A. H. Rijnders, met alle ledèn dier commissie. Nadat de Prins van boord was gegaan liet hij deze heeren aan zich voorstellen. De honderden juichten en wuifden, toen de Prins te voet door de Torenstraat ging tot vlak onder de „Brandaris". Daar stapte hij in een auto, welke hem bracht tot vlak bij het nieuwe bootenhuis bij paal B op het Noorderstrand. Ook hier hadden zich wederom velen opgesteld om den Prins toe te juichen. Z. K. H. liet zich de bemanning van de nieuwe reddingsboot voorstellen, v/aarna de voorzitter van de N.Z.H.R.M. het woord nam om in het kort de geschie denis van de reddingsmaatschappij te schetsen en woorden van welkom te rich ten tot alle aanwezigen namens beide maatschappijen. De heer Tegelberg dank te vooral Prins Bernhard, die de uitnoo- diging om het nieuwe station te openen, wel had willen aanvaarden. Daarop bezichtigde de Prins onder lei ding vaij den heer de Booy de nieuwe in stallatie en het nieuwe bootenhuis. Toen werd de boot naar buiten gebracht, terwijl de Prins zich van oliekleeding en laarzen had voorzien. De tocht naar het strand, waar een demonstratie met de reddingsboot zou plaats hebben, duurde ongeveer zeven minuten, gedurende welken tijd Prins Bernhard herhaaldelijk fotografeerde. Vol belangstelling volgde de Prins de korte oefening, waarna het gezelschap wederom terugkeerde naar het bootenhuis. Hier sprak nog de burgemeester van Ter schelling, die memoreerde hoe gevaarlijk de Terschellinger gronden voor den zee man zijn en zijn erkentelijkheid er over uitsprak, dat de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij thans reeds het derde station op Terschelling opende, hier toe in staat gesteld door een onbekenden milden gever. Op zijn beurt dankte de bur gemeester den Prins voor zijn komst naar het eiland. Om ongeveer 12 uur werd de terugtocht naar het dorp aanvaard, waar Prins Bern hard met zijn gezelschap de lunch ge bruikte in hotel Nap. Om half twee ging de Prins terug naar het vasteland wederom met een extra- boot. DE DOODSLAG TE EINDHOVEN. DE VERDACHTE AANGEHOUDEN. Hij ontkent echter gestoken te hebben. In den afgeloopen nacht is de gemeen tepolitie van Veldhoven er in geslaagd, den 29-jax'igen J. H. van der V. aan te houden, die gezocht werd als verdachte van den doodslag op L .Sanders tijdens een vechtpartij, den nacht tevoren in de he melrijken onder Woensel gepleegd. De man was In een boerenschuur gaan slapen, waar hij werd aangehouden en naar Eind hoven overgebracht. Bij zijn verhoor door den commissaris van politie verklaarde hij echter niets met de vechtpartij te hebben uit te staan. Hij zou vóór Sanders het café verlaten heb ben en zich bij den twist, die daarop in ae straat ontstond, met de rol van toekij ker vergenoegd hebben. Dat hij met de c'.aarloopende 38-jarige vrouw Fr. de Bia op den motor is weggereden verklaarde hij met de mededeeling. haar slechts een kor ten rit tot het einde der straat op de duo te hebben laten maken. Voor de politie staat het evenwel vast, dat deze vrouw hem op zijn nachtelijken motorrit heeft vergezeld. Zij is evenwel tot nu toe onvindbaar. Van der V. ontkent pertinent, dat hij Sanders gestoken heeft. De man wordt ter beschikking van den Officier van Justitie in Den Bosch gesteld. Leiden Geboren: Jojianna d. v. D. Zaalberg en Cè Lacourt. Adriaan z. v. A. de Kroes en A. Romein. Overleden: A. M. Bruines d. 12 j. W. v. d. Eijkel m. 68 j. A. v. d. Wer ken wedn. 64 j. Binnenland NIEUW STATION VAN DE NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDING MAATSCHAPPIJ. Door Prins Bernhard geopend. Het waren hedenochtend belangrijke uren voor Terschelling en zijn bewoners, want Z.K.H. Prins Bernhard heeft in zijn functie van eere-voorzitter van de N.Z.H. R M. een nieuw station van deze maat schappij op het Noorderstrand geopend, waarmee hij een koninklijke traditie voort zette. Het weer liet eigenlijk alles te wenschen over, want de wind gierde rond de „Bran daris" en de regen joeg over duin en dorp, maar het was wel uitgezocht weer voor een gen eigenaar, den heer D. van Staveren, die in een der schuren aan het werk was tijdig in veiligheid brengen. Een paard kwam in de vlammen om. Een auto kon men tijdig bergen. Een andere wagen is door het vuur vernield. brandweer bestreed het vuur met vier stralen en kon voorkomen, dat ook de zesde schuur in vlammen opging. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Buitenland BENESJ NAAR ROEMENIë PRAAG, 19 October (A.N.P.) Niet- officieel wordt gemeld, dat oud-president Benesj Tsjecho-Slowakije verlaten heeft. Hij begeeft zich eerst naar Roemenië, om vandaar naar Rusland te gaan en tenslotte de reis naar Chicago te aanvaarden. DE ANTI-JOODSCHE DEMONSTRATIES TE WEENEN WEENEN, 19 October (A.N.P.) Bij de anti-Joodsche demonstraties van Zaterdag j.l. is een Britsche, niet-Joodscbe, vrouw ernstig gewond toen zy zich op straat be vond, nadat de betoogers de synagoge had den bestormd. Naar verluidt heeft de Britsche consul by de autoriteiten gepro testeerd. SUDETEN-DUITSCHE LEIDER UIT REICHENBERG OMGEKOMEN. BERLIJN, 19 Oct. (A. N. P.). Wenzel Kastner, leider der Sudeten-Duitsche par tij te Reichenberg is bij een auto-ongeluk by Ruppersdorf omgekomen. Hij was op een inspectietocht. BRITSCHE SCHEPEN BIJ LUCHT AANVAL GETROFFEN. BARCELONA, 19 Oct (A.N.P.) De Britsche stoomschepen „Lake Hallwil" en „African Explorer", zijn by een lucht aanval getroffen. Het eerste schip werd door bomscherven geraakt, terwijl een bom in het ruim van de „African Explo rer" terechtkwam. SJEKLOENG GENOMEN. HONGKONG, 19 Oct. (A. N. P.). Beves tigd wordt hier, dat de Japansche troepen Sjekloeng, 55 km. ten Oosten van Kanton, genomen hebben. GEEN VERBRUIK VAN ELECTRICITEIT DOOR ARABIEREN. JERUZALEM, 19 Oct. (A. N. P.). In een door de rebellenleiding uitgegeven com muniqué wordt den Arabieren het gebruik van electriciteit verboden, en wordt hun gelast terug te keeren tot kaarsen en olie lampen, omdat, aldus het communiqué, het aan electriciteit besteede geld in de zak ken der Joden komt. Hetzelfde communi qué gelast alle Arabische winkeliers uit sluitend uithangborden met Arabische op schriften te hebben. Wie dit bevel veron achtzaamt, wordt met den dood bedreigd. „NARROW ESCAPE" BIJ EEN VLIEGTUIGONGELUK. NEW YORK, 19 Oct. (A. N. P.). Bij Montgomery in Alabama heeft een lijn- vliegtuig, dat dienst deed tusschen New- Orleans en Atlanta, een noodlanding moe ien maken, doordat een vleugel in brand was geraakt, en een motor losraakte. De bestuurder en zijn metgezel slaagden er in, den buitengewoon moeilijken omstandighe den ten spijt, het toestel veilig op den grond te brengen, waarna«zij konden ont snappen door een gat in het plafond van de stuurhut. Zij hadden slechts lichte ver wondingen opgeloopen. De elf passagiers bleven ongedeerd. Toestel en post zijn ge heel in vlammen opgegaan. MARKTBERICHTEN BRAND TE HAARLEM. Vijf schuren uitgebrand. Vanochtend heeft een felle brand ge woed in een complex van vijf schuren aan den Rijksstraatweg in Haarlem- Noord, waarin auto-onderdeelen waren opgeslagen. Omstreeks kwart voor tien waren kin deren ter plaatse aan het spelen. Vermoe delijk is een van hen roekeloos met vuur omgegaan waardoor brand is ontstaan. Voorbijgangers zagen rookwolken en een rossen gloed. Het bleek, dat het vuur reeds ver om zich heen had gegrepen, en, aangewakkerd door den feilen wind ston den de schuren, drie groote en twee klei ne, in lichter laaie. Men kon den 76-jari- AMSTERDAM, 19 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 227 vette Kalveren 7076, 5866 en 4654 cent per kg. levend gewicht; 50 nuchtere kalveren 712 per stuk, 121 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 kg. 6364 cent, zware 6162 cent en vette 6061 cent per kg. slachtgewicht. Aangevoerd 1 wagon geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: vette kalveren, flinke aanvoer, han del willig met hoogere prijzen, nuchtere kalveren: matige aanvoer, handel gedrukt, prijzen lager. Varkens: weinig aanvoer, handel traag, prijzen lager. WOERDEN, 19 Oct. Kaas. Aanvoer 344 partijen. Prijzen met rijksmerk le kwal. 26—27.50, 2e kwal. 23—25, zware tot 28.Handel matig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen 8-77,/« Berlijn 73.031 /2 Parijs 4.911/2 Brussel 31.051 /2 Zwitserland 41.75 Kopenhagen 39 17i/2 Stockholm 45.221/2 Oslo 44.10 New York l.o3'/.j Praa? 6.35

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3