fiOODE STER Hongarije naar de confe- renlietafel teruggestuurd Hervatting der onderhandelingen met de Slowaken DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd In het verre Oosten TABAK eCUBKAl BUITENLAND Een waarschuwing van Churchill DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De Hongaren die zich toen de bespre kingen te Komarom over Roethenië wa ren vastgeloopen, tot Hitler en Mussolini en tot Engeland en Frankrijk hebben ge wend, schijnen van alle kanten het ad vies te hebben gekregen: begeeft u op nieuw naar de conferenties-tafel. Uit Parijs wordt vernomen, dat de mo gelijkheid voor het houden eener confe rentie der vier mogendheden, en in het bijzonder der ministers van ibuitenland- sche zaken van Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië, ernstig is overwo gen. Men schijnt dit denkbeeld evenwel te hebben laten varen, en het schijnt, dat het Hongaarsche kabinet, na inlichtingen te hebben ingewonnen bij de vier Westelijke mogendheden, bereid is de rechtstreeksche besprekingen met de Tsjecho-Slowaak sche regeering te hervatten. Men is te Boedapest van oordeel, dat de besprekingen tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije deze week zullen worden hervat. Naar verluidt beschouwt de Hongaar sche regeering de uitslag van de bespre kingen tusschen Hitier en Daranyi als be vredigend en in regeeringskringen wordt de verwachting geuit, dat de Duitsche re geering een verzoenende houding aan zal nemen ten aanzien van de Roetheensche kwestie en zich niet zal verzetten tegen een eventueel inlijven bij Hongarije. Deze week zal een delegatie van vier Tsjecho-Slowaaksche ministers, n.l. de mi nisters van landbouw, financiën en handel en industrie, alsmede de minister zonder portefeuille Vavreka, naar Berlijn gaan, teneinde de besprekingen met de Duit sche regeering voort te zetten. Dit werd bekend na de vergadering van den minis terraad van Zaterdagavond, waarin de minister van buitenlandsche zaken, TsjvaJ,- kovski verslag heeft uitgebracht over zijn besprekingen met de Duitsche regeering. Fransche persstemmen over de onderhandelingen. Over de HongaarschTsjecho-Slowaak sche onderhandelingen schrijft de „Petit Parisien": „Rome en Warschau blijven de eischen van Hongarije krachtig steunen en niets wijst er op, dat Duitschland zijn meening, die volstrekt tegen een gemeen schappelijke PoolschHongaarsche grens gekant is, heeft gewijzigd. Hoewel Duitschland en Italië het eens zijn ge worden over het beginsel, dat Praag en Boedapest de onderhandelingen moeten hervatten, heeft men niet den indruk, dat zij ook tot overeenstemming zijn gekomen ten aanzien van het toekomstige statuut van Roethenië. De mogelijkheid van een compromis moet echter niet uitgesloten geacht worden. Men spreekt vooral over een nieuw plan, volgens hetwelk de door Boedapest geëischte onvoorwaardelijke gebiedsaf stand zou wordën vervangen door een volksstemming in Roethenië. Het blijft echter de vraag, of Hongarije in een stemming zou toestemmen". De Romeinsche correspondent van de „Matin" schrijft, dat men in Italië, hoewel men voor het oogenblik van een bijeen komst der vier mogendheden heeft afge zien, van meening blijft, dat in geval van volkomen mislukking der besprekingen de mogendheden weder tusschenbeide zullen moeten komen om den vrede te handha ven. In de „Ordre" schrijft Pertinax: „Nu de Tsjecho-Slowaaksche dijk eenmaal bezwe ken is, heeft Duitschland vrij baan in Midden- en Oost-Europa. De overwonne nen van 20 jaar geleden trekken de gren zen. Alles wijkt voor hen. Toch zullen zij vrij spoedig bemerken, dat er één element is, dat hen kan toegenhouden en kan zeg gen: tot hiertoe en niet verder. Dat is de Britsche en de Fransche herbewapening, vooral in de lucht". DE TOESTAND IN ROETHENIë. Autonome regeering gevormd. Uit Uzhorod wordt aan het Tsjecho-Slo waaksche persagentschap Ceteka gemeld: De autonome regeering van Subkarpatii.Ji Rusland is Zaterdag voor den eersten mi nisterraad bijeengekomen, waar werd overgegaan tot de definitieve verdeeling der departementen. De Hongaarsche bladen publiceeren lan ge verslagen over den toestand in Roethe nië, waar zich ongeregeldheden zouden hebben voorgedaan. De pers keert zich krachtig teger. de Tsjecho-Slowaaksche verklaring, dat slechts onbeteekenende grensincidenten zijn voorgekomen. Vol gens de Hongaarsche bladen moet spreken van een grooten Roetheenschen opstand. TZONDERINGSTOESTAND IN SLOWAKIJE. In Slowakije is gisteren in achttien dis tricten, waaronder Bratislawa, Neuhaeu- sel, Rosenua, Kaschau e.a., het standrecht afgekondigd. Als reden voor dezen maat regel worden botsingen tusschen Hongaren en Slowaken in deze gebieden opgegeven. Ontbinding der loges? De „Venkov" verneemt uit bevoegde kringen, dat de autonome Slowaaksche re geering besloten heeft tot de ontbinding der vrijmetselaarsloges in Slowakije, de confiscatie van hun bezittingen en een be waking der leden door de politie. Het blad voegt eraan toe, dat verscheidene loges hun bureaux en archieven reeds naar het buitenland verplaatst hebben. DE NIEUWE ORIëNTEERING VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Na den terugkeer van minister Psjival- kowski is het duidelijk, dat de politiek van Tsjecho-Slowakije zich naar Dutischland zal oriënteeren. Een Tsjechisch blad heeft dienaangaande geschreven: „Wij zijn grondig genezen van het internationalisme". Algemeen wordt verwacht, dat de com munistische partij spoedig zal worden ver boden en dat nieuwe perswetten de ver gaande vrijheid, welke tot nu toe bestond, zullen inperken. Men moet zeggen, aldus Reuter, dat het publiek over het algemeen de jongste wij zigingen niet alleen dapper, doch ook phi- losophisch heeft opgenomen. Iedereen houdt zich thans bezig met vraagstukken van wederopbouw en nieuwe organisatie, en in dit opzicht verwacht men veel van de hulp en de welwillende houding van Groot-Brittannië. Het verlies van vele groote spoorlijnen heeft het aanleggen van nieuwe spoorlijnen op den voorgrond ge bracht, waardoor duizenden arbeid zullen vinden. ITALIAANSCHE VRIJWILLIGERS VERTREKKEN. Het eerste van de vier troepentrans portschepen, waarmede 10.000 Italiaansche vrijwilligers gerepatrieerd worden, is Za terdagmiddag te kwart over vijf van Ca diz vertrokken. De drie overige schepen volgden met een half uur tusschenpooze. Dankbetuiging van Franco aan Mussolini. Franco heeft Mussolini een telegram ge zonden, waarin hij verklaart: op het oogenblik, waarop een gedeelte der Itali aansche vrijwilligers Spanje gaat verlaten na aan de nationale zaak een zoodanige bijdrage van heldenmoed te hebben gele verd, dat wij de hoop mogen hebben spoe dig onzen bodem van de communistische invasie bevrijd te zien, zendt het nationale Spanje Italië de getuigenis van zijn innige dankbaarheid voor de kostbare medewer king en heroische opoffering van zijn roemrijke vrijwilligers, die in den strijd zijn gevallen. Weer broodbombardement op Madrid. De rechtschen hebben Zaterdag weer 145.000 brooden boven Madrid omlaag geworpen. De meeste Madrilenen hebben de brooden opgeraapt en naar de politie gebracht, opdat ze naar rechtschen terug geworpen zullen worden. VAN DE OORLOGSFRONTEN. De opmarsch naar Hankau. De Japanneezen verklaren nieuwe suc cessen te hebben bereikt bij hun „nijp tangbeweging" naar Hankau. Berichten van het centrale Chineesche front mel den, dat aan den rechterflank de Japan- sche troepen Tiehtousjan ten Noorden van Tsjangtsjoeyoean hebben bezet en hun opmarsch voortzetten naar Tsjangtsoeyoean zelf, terwijl de linkerflank van het Japan- schë leger oprukt en ten Noorden van Sintanfoeen in zicht is gekomen van Jangsin, een der sleutelposities voor de verdediging van Hankau. De strijd in Zuid-China. Voortdurend worden nieuwe Japansche troepen van Formosa in de Biasbaai aan land gezet. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de Japanneezen troepen ontscheept hebben in het Foandistrict, na- bij Namtau, aan den Westkant van het schiereiland Kauloen. Men gelooft, dat de Japanneezen thans oprukken naar den spoorweg KantonKauloen, teneinde con tact te verkrijgen met de Japansche een heden, die oprukken van de Biasbaai. De telefoonverbinding tusschen Hongkong en Kanton is volkomen verbroken. Het is waarschijnlijk, dat de Japanneezen reeds dwars op den spoorweg zitten. Cholera-epidemie in Zuid-China? Volgens een van het front in Zuid- China ontvangen bericht zou te Waitsjau een cholera-epidemie heerschen. Meer dan 20.000 van de 100.000 bewoners der stad zouden lijdende zijn, terwijl meer dan 8000 personen overleden zijn wegens de slechte medische verzorging. Direct na de bezetting der stad door de Japanneezen werden maatregelen genomen om de epidemie te bestrijden. 6, 10, 13 CT. PER HALF ONS BELGIË GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Een incident. Bijna vijf en een half millioen kiezers hebben gisteren beslist hoe de gemeente raden in België samengesteld moet zijn. De verkiezingen zelf zijn rustig verloo- pen. Zaterdagavond echter heeft zich een ernstig incident voorgedaan te Elsene bij Brussel. Hier had een heftige vechtpartij plaats tusschen Rexisten en liberalen, waarna een van deze laatsten dood op het terrein bleef. Het lijk van den liberalen propagandist, een 37-jarigen herbergier, werd Zondagochtend om vijf uur door een chauffeur gevonden. Uit het eerste onderzoek is gebleken, dat een groep liberale Jonge Wachten in den loop van den nacht het slachtoffer is ge worden van een waren Rexistischen over val. De Rexisten gingen de liberalen met ploertendooders te lijf. Na deze vechtpartij ontbrak de gedoode herbergier. Hij moet neergeslagen zijn, waarna zijn lichaam over een afstand van 275 meter door een Rexis- tische auto moet zijn meegesleurd. De verkiezingsuitslagen. De eerste uitslagen schijnen aan te geven, dat de regeeringspartij en versterkt zijn. De Rexisten hebben, gelijk men dat verwach te, de katholieke en liberale party bena deeld, maar, vergeleken met de parlements verkiezingen van 1936, boeken zij een ach teruitgang. In Vlaanderen heeft de com binatie der Katholieken. Rexisten en Frontisten niet de door deze partijen ver wachten resultaten opgeleverd. De commu nisten tenslotte hebben eenige winst ge boekt ten koste van de socialisten. In het Oosten des lands zijn de resulta ten, voor zoover bekend, gunstig voor het land. Te Eupen heeft de pro-Duitsch partij een zetel verloren. Te Saint Vith is de meerderheid van den Hexmatbund versla gen. Te Malmedy gelooft men, dat de ge meenteraad zal kunnen worden samenge steld uit vier leden van den Heimatbund tegen vijf van de lijst van burgemeester Werson (socialist) en twee christendemo craten. LEON DEGRELLE ERNSTIG ZIEK. De „Pays Reel", het orgaan der Rexisten, meldt, dat de leider, Leon Degrelle, sinds eenige dagen ernstig ziek is. Hij lijdt aan een longontsteking, welke wel is waar niet tot ernstige complicaties behoeft te leiden, doch hem niettemin eenige weken lang van het politieke leven zal uitschakelen. DUITSCHLAND EEN DIPLOMATIEKE BREUK MET BRAZILIë. Het D.N.B. heeft de volgende officieele mededeeling gepubliceerd. „De Braziliaansche regeering heeft het noodig geacht de Duitsche regeering mede te deelen, dat de terugkeer van den Duit- schen ambassadeur in Brazilië haar onge- wenscht voorkomt. De Duitsche regeering heeft daarop tegenover de Braziliaansche uiting gegeven aan haar groote verwonde ring over dezen ongemotiveerden stap en zij verlangt, dat de Braziliaansche ambas sadeur te Berlijn zijn post verlaat. De Duitsche ambassadeur te Rio de Janeiro wordt in het ministerie van buitenlandsche zaken voor bijzondere diensten beschikbaar gehouden". Dit komt neer op een verbreking der diplomatieke betrekkingen. De „verwon dering", waarvan de officieele mededeeling spreekt, kan niet zoo heel groot zijn, daar het reeds maanden lang bekend is, dat de huidige Duitsche ambassadeur te Rio de Janeiro, dr. Ritter, geen persona grata was wegens zijn propaganda voor het nationaal- socialisme in Brazilië. VON CRAMM OP VRIJE VOETEN. De bekende tennisspeler von Cramm is gistermorgen vroeg op vrije voeten gesteld. Hij vertrok in een particuliere auto uit het gevangenisgebouw. ENGELAND EEN FELLE AANVAL OP DE DICTATUURMETHODEN. „Nog is het tijd voor de krachten der beschaving". Winston Churchill heeft gisteravond een radiorede gehouden, die in Amerika werd uitgezonden en die als antwoord bedoeld was op de critiek, welke Hitier op hemzelf, Eden en Duff Cooper had uitgeoefend in zijn redevoering te Saarbrücken. „Ik weet niet", aldus begon Churchill, „boe lang vrijheden als deze radiorede nog veroorloofd zullen zijn. Nog is het tijd voor hen, voor wie de parlementaire vrijheid iets beteekent, om gezamenlijk overleg te plegen". Churchill acht de jongste gebeurtenissen een catasprohe, die over Europa is gekomen en herhaalde overtuigd te zijn, dat, wan neer maanden geleden Groot-Brittannië, Frankrijk en Rusland een gemeenschap- pelijken verklaring zouden hebben afge legd, dat zij gezamenlijk zouden optreden, indien Duitschland een niet geprovoceer- den aanval op Tsjecho-Slowakije zou doen en Polen, Joegoslavië en Roemenië hadden uitgenoodigd, zich hierby aan te sluiten, Hitier tegen zulk een overmacht zou heb ben gestaan, dat hij van zijn voornemen zou hebben afgezien. Dit zou dan de gelegen heid hebben geschonken aan alle vredelie vende en gematigde krachten in Duitsch land om gezamenlijk met de legerleiders een poging te doen, gezonde toestanden in hun eigen land te scheppen. Doch al hebben de parlementaire democratieën en de vreed zame krachten overal een nederlaag gele den, de zaak der vrijheid is zoo veerkrach tig, dat nieuwe hoop en nieuwe kracht uit tegenslag unnen worden geput. Na vervolgens te hebben gesproken over de rassenvervolging, de onverdraagzaam heid op godsdienstig gebied en de verheer lijking van den oorlog, verklaarde Chur chill, dat de nationaal-socialisten evenals de communisten „leven van haat en van tijd tot tijd moeten trachten een doelwit te vinden, een nieuwen prijs, een nieuw slacht offer". Europa ligt thans neergeslagen en ver strooid voor de triomfeerende aanmatigin gen van de dictatoriale macht, aldus spre ker. Zelfs in Zuid-Amerika begint de struc tuur van den Braziliaanschen staat door de intriges der nationaal-soeialistischen staat te wankelen. Churchill richtte zich vervolgens tot de Vereenigde Staten, tot hen, die verre toe schouwers zijn van de tragedies en mis daden. Niemand twijfelt er aan, naar welks zijde Amerika's sympathie uitgaat. „Wilt gij wachten", aldus Churchill, „tot de Brit sche vrijheid en onafhankelijkheid het on derspit hebben gedolven en pas dan de zaak ter hand nemen, wanneer zij voor drie kwart verloren is? De overblijvende krachten der bescha ving zijn verpletterend. Wanneer zij ver- eenigd worden in een gemeenschappelijke opvatting van recht en plicht, zal er geen oorlog zijn. Integendeel het vlijtige en dappere Duitsche volk zou, bevrijd van de nachtmerrie, een eervolle plaats innemen en aan de spits onzer samenleving gaan". Churchill verklaarde, dat Engeland zou gaan bewapenen en zijn nationalen dienst plicht organiseeren, doch daaraan dient de macht van de idee te worden toegevoegd, want dictatoren zijn bang voor woorden, die in het buitenland gesproken worden en in het binnenland de gedachten bezighou den. „Is dit een kreet om oorlog?" zoo vroeg Churchill. En hij antwoordde hierop: „Ik verklaar, dat het de eenige waarborg voor den vrede zal zijn: de snelle, en vastberaden concentratie van krachten, om het hoofd te bieden aan militaire en moreele agressie, de vastberaden aanvaarding van hun plicht door de Engelsch-spreker.de volken en door alle naties groot of klem die met hen wenschen mee te gaan". DRUKKE WEEK VOOR DE ENGELSCHE STAATSLIEDEN. Belangrijke besluiten verwacht. De geheele pers verwacht, daar Cham berlain morgen uit Schotland terugkeert, een week van belangrijke besluiten. Er moeten opvolgers voor Duff Cooper en Stanley benoemd worden en verder acht men het mogelijk, dat een nieuw minis terie zal worden ingesteld, dat van natio nalen dienst. Twee bladen spreken zelfs over de in stelling van drie nieuwe departementen, n.l. nationalen dienst, voorraden en koop vaardij. Dan zijn er nog andere vraagstukken, uie beschouwd moeten worden, zooals de leemten in de defensie, die bij de laatste crisis aan het licht zijn getreden, de toe stand in Palestina, de betrekkingen met Itadië en de kwestie van een handelsver drag met de Vereenigde Staten. De „Times" schrijft, dat Chamberlain een groote taak en een groote gelegenheid wachten. De taak is niets minder dan de organisatie der hulpbronnen van het land, opdat voldaan kan worden aan de behoef ten van een nieuw tijdperk. Ook de gele genheid is zonder weerga, omdat de bewo ners van het vrije Engeland nooit te voren in vrédestijd zóó bereidwillig hun diensten hebben aangeboden. Het blad betoogt, dat organisatie even noodzakelijk is als wa- PASTOOR J. FILBRY f Gisteren is plotseling overleden de zeer- eerw. heer J. B. A. M. Filbry, pastoor te Hillegersberg. Pastoor Filbry reikte, nadat hij het hei lig Misoffer had opgedragen, de heilig# Communie uit. Plotseling voelde hij zich blijkbaar on wel worden, zette de kelk op de Communie bank neer en greep zich vast. Aanstonds toegeschoten hulp wist te voorkomen, dat hij op den grond viel. Men droeg den pas toor naar de pastorie; hij bleek door een beroerte te zijn getroffen. Zonder eenig teeken van bewustzijn te geven, is pastoor Filbry, nadat hem de laatste H. Sacramen ten waren toegediend, in den middag over leden. Dit plotselinge overlijden heeft diepen indruk gemaakt in de parochie, welke den Herder hoogachte en beminde, wat zoo overduidelijk is gebleken bij de viering van diens 25-jarig priesterfeest op 15 en 16 Aug. 1936. Een van pastoor Filbry's kenmerkende eigenschappen was de correcte, punctueele vervulling van zijn plicht en taak. Het werk, waarvoor hij was geroepen en dat hij op zich had genomen, werd door hem consciëntieus precies ten uitvoer gebracht. En midden in zijn priesterlijke werk, dat hij in alle deelen lief had met héél zijn hart, is hij opgeroepen. Onverwacht, maar niet onvoorbereid. Pastoor J. Filbry was een man van die pe en degelijke vroomheid, waardoor klaarblijkelijk heel zijn optreden werd ge dragen. De waardigheid van zijn roeping en ambt bleek hij zich bij vortduring be wust maar in dat bewustzijn leefde een oprechte eenvoud, die, evenals zijn open hartelijkheid, den omgang met hen, die hem van nabij kenden, zoo aangenaam en wel dadig maakte. De parochianen, zijn famile" en vrienden en bekenden zijn getroffen door een droef ver/es, maar trootsrijk is voor hen, dat de nagedachtenis van dezen priester bij allen, die hem hebben gekend, blijft voortleven in oprecht eerbiedige hoogachting. Hij ruste in vrede. Pastoor J. Filbry (een broer van plebaan Fr. Filbry te Haarlem) werd te Leiden ge boren 11 Mei 1888, is dus 50 jaar gewor den. Hij werd priester gewijd 15 Augustus 1911. Hij is geweest kapelaan te Weesp van 1911 tot 1915, kapelaan te Amsterdam („St. Vincentius") van 1915 tot 1921, kapelaan te 's-Gravenhage („St. Jacobus"), van 1921 tot 1927, in welke laatste plaats hij o.m. met hart en ziel het directeurschap der R.-K. Militairenver. waarnam. Daarna is hij ge worden rector van het St. Elisabethzieken- huis en moderator van het R.-K. Lyceum te Alkmaar van 1927 tot 1934, in welk jaar hij benoemd is tot pastoor te Hillegersberg. De plechtige uitvaart heeft plaats Don derdagmorgen om half tien in de parochie kerk „St. Lidwina" te Hillegersberg, waar na tusschen 12 en 12.30 uur de begra fenis op het Kerkhof te Leiden. pening. Er is geen tegenspraak tusschen de organisatie van de Britsche macht en het gelijktijdig streven naar een betere orga nisatie van den vrede. De Britsche herbe wapening is de sleutel tot den vrede. LORD STANLEY OVERLEDEN. De minister voor de Dominions. Lord Stanley, de minister voor de Do minions, is gisternacht om half drie in een ziekenhuis te Londen overleden. Lordt Stanley werd daar verpleegd sinds hij uit Canada was teruggekeerd. Hij is 44 jaar oud geworden. Vóór zijn vertrek naar Canada, waar hij tijdens het reces van het parlement zou vertoeven, liep Lord Stanley een beenwon de op. Gedurende de reis werd de wonde ernstiger en het been moest worden ge spalkt. De minister brak zijn reis af en keerde 25 September in Engeland terug. Hij werd toen direct overgebracht naar een kliniek te Londen, waar hij thans is over leden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5