MAANDAG 17 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS KOUDER. De Bilt seint: Verwachting: Meest matige Zuid-Weste lijke tot Westelijke wind, meest zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk eenige regen, iets kouder over dag. Hoogste barometerst.: 766.8 te Budapest. Laagste barometerst.: 734.7 te Thorshavn. Over Midden-Europa ligt een gebied van hoogeluchtdruk. Het centrum van de Oceaandepressie ligt thans tusschen IJs land en de Faroer. Verschillende secundaire storingen trekken over Engeland en onze omgeving. In Frankrijk is de wind zwak, hier houdt het mooie herfstweer nog aan, evenals in Zuid-Duitschland en Midden- Europa, waar de wind zwak is uit Zuide lijke richtingen. In de randstaten, Noord- Duitschland, onze omgeving en op de Brit- sche Eilanden is het weer buiig en regen achtig, met matige Zuid-Westelijke wind. De temperatuur is in vrijwel het geheele waarnemingsgebied boven normaal 1. In onze omgeving en Oost-Zweden is het ver schil aanzienlijk. Voor morgen wordt afwisselende bewolking venvacht met waar schijnlijk eenige regen. De tempera tuur zal vermoedelijk iets lager zijn dan vandaag, de wind zal met matige kracht uit het Zuid-Wes ten tot Westen waaien. LUCHTTEMPERATUUR. 15. 7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Maandagnamiddag 5.34 uur tot Dinsdagmorgen 5.58 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 18 Oct. voorm. 9.35 en nam. 10 uur. Maan op 0.22 uur Dinsdagnacht. Maan onder 14.37 uur Dinsdagmiddag. AARTSHERTOG FRANS JOZEF IN NEDERLAND De Hongaarsche aartshertog Frans Jozef is Zaterdagochtend, vergezeld door den Hongaarschen staatssecretaris Zolan Szvie- scényi, voor een kort verblijf in ons land in de hoofdstad aangekomen. Gisteren heeft de aartshertog als gast van H.M. de Koningin op het Loo het noen maal gebruikt. Te Den Haag zal hij een lezing houden over het nationale streven van het nieuwe Hongarije. Zaterdagmiddag heeft de Hongaarsche club in de hoofdstad den hoogen bezoeker in het Hungaria-restaurant een luch aange boden. Aartshertog Frans Jozef heeft in een voor ons land zeer vleiende toespraak dank be tuigd voor de hartelijke ontvangst in de hoofdstad. De vriendschap tusschen Honga rije en Nederland kan nauwelijks dieper worden, dan zij al is. Hij prees vooral de sociale voorzieningen, in het bijzonder wat betreft den bouw van arbeiderswoningen, in Amsterdam, welke hij als een voorbeeld voor Hongarij wilde nemen. „Wanneer in Hongarije aldus de aarts hertog de tulpen bloeien, dan bloeit daar de NederlandschHongaarsche vriend schap". Tenslotte bracht ook hij hulde aan den heer Balazs voor zijn werk in het belang van Hongarije. ALGEMEENE ROOMSCH KATHOLIEKE AMBTEN ARENVEREENIGING (A. R. K. A.). Congres te Den Haag. Het jaarlijksch congres der A. R. K. A., oorspronkelijk vastgesteld op 26 en 27 Sep tember j.l., doch in verband met de inter nationale situatie op die dagen niet door gegaan, werd in de zaal van den Dieren tuin te Den Haag gehouden. Een groot aantal afgevaardigden van de verschillende A. R. K. A.-afdeelingen uit het land alsmede van de landelijke vak groepen was bijeengekomen onder leiding van den voorzitter, den heer B. J. M. van Elk, referendaris ter gemeentesecretarie te Eindhoven, die omstreeks 11 uur het con gres opende, met een openingsrede waaruit wij het volgende vermelden: Zich wetend te spreken namens de gehee le vereeniging van R.-K. Nederlandsche ambtenaren, brengt spreker een woord van eerbiedige, dankbare hulde aan H. M. de Koningin bij haar 40-jarig Regeeringsju- bileum, terwijl hij de hoop uitspreekt, dat het Haar gegeven moge zijn nog lange ja ren werkzaam te zijn in het belang van de toekomst van de Nederlandsche Volksge meenschap en van een werkelijke volkseen heid. Hierna memoreert spreker het afgeloo- pen vereenigingsjaar. Hij constateert met voldoening een grooteren bloei van A. R. K. A. Spreker wijst voorts op de voortreffelij ke samenwerking tusschen de organisaties vereenigd in de R.-K. Centrale van Bur gerlijk Overheidspersoneel. Mede namens de geheele Vereeniging wenscht spreker één der ARKA-promi- nenten, de heer mr. J. P. Kallen, gemeen tesecretaris van Maastricht, geluk met de hem zeer onlangs door H. M. de Koningin toegekende onderscheiding van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Spreker roept in de herinnering op hoe nog laatstelijk opnieuw stelling is genomen tegen de bezuingings- en gelijkschakelings- procédé's die door of -namens de Regee ring op het Overheidspersoneel werden toe gepast. Talrijk waren de kortingen; even talrijk waren de beloften van herstel. In verband met het beloofde redres wijst hij op de laat ste troonrede en millioenennota en betreurt dat de Regeering nog geen middelen heeft kunnen vinden om ten minste de minst draagkrachtigen tegemoet te komen. Voortgaande vestigt de heer van Elk de aandacht op het, speciaal voor het Zuiden des lands onrechtvaardige, classificatie systeem ingevolge het Rijksbezoldigingsbe sluit. Zeer tot zijn leedwezen acht spreker zich verplicht om te wijzen op de vanwege het Department van Binnelandsche Zaken, naar algemeene meening, voor en na on juiste toetsing van de salarissen enz. der provinciale- en vooral gemeente-ambtena ren. In een breede uiteenzetting doet hij de onbillijkheid van de departementale hou ding in deze duidelijk uitkomen. Spreker wijst voorts op de niet minder schrijnende behandeling van de bestaande rechtspositieregelingen in gemeenten, wel ke op de een of andere wijze financieel af hankelijk zijn van het Rijk. Ook voor het departementale optreden in dit verband kan het hoofdbestuur weinig waardeering heb ben. Een aangelegenheid, welke reeds mede de ernstige aandacht van de A.R.K.A. had is het onlangs verschenen rapport vanwe ge het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid uitgebracht over de fondsvorming door de Overheid voor de Sociale Verzekeringen en Pensioenen. Spreker verwijst hierbij naar de in het A. R. K. A. Weekblad verschenen reeks ar tikelen waarbij de conclusie van het rap port aan een vernietigende critiek werd onderworpen. In deze voor het geheele Overheidspersoneel zoo belangrijke zaak zal de ARKA bij voortduring de grootst mo gelijke diligentie betrachten. Ook hetgeen op fiscaal terrein voor de groote gezinnen kan en zal moeten worden gedaan heeft de volle belangstelling van de daarvoor in aanmerking komende ARKA organen. De aandacht wordt weder gevraagd voor de actie tegen de achterstelling van Ka tholieke Nederlanders bij de vervulling van Overheidsambten. Ook hier zal de ARKA de plaats innemen welke haar past. Na nog gewezen te hebben op de zeer bedenkelijke gevolgen welke moeten voort vloeien uit de requireering van het rijks personeel uit de capitulanten, uit de reser ve-officieren en werklooze onderwijzers, die via het capitulantenbureau aanspraak kunnen doen gelden op plaatsing in rijks diensten, vaak zonder in achtneming van de krachtens het capitulantenbesluit toe komende voorrang voor het overheidsper soneel, hetwelk vóór de inwerkingtreding van het capitulantenbesluit reeds op bur gerrechtelijke arbeidsovereenkomst in dienst was, en na stil gestaan te hebben bij de mogelijke gevolgen, welke het in Mei j.l. afgekondigde K. B. inzake de perso neelsformatie bij de departementen ook voor het overige overheidspersoneel zal kunnen hebben, wekt de voorzitter de aan wezigen op om mede te werken aan de stu wing naar nog hooger organisatieniveau, een nog intensiever activiteit en een voort gaande versterking der plaatselijke ARKA- gemeenschappen. De voorzitter deed vervolgens voorlezing van telegrammen namens de aanwezigen te verzenden aan H. M. de Koningin en Z. H. Excellentie den Bisschop van Haarlem. De notulen der in 1937 gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering werden goedgekeurd alsmede het jaarverslag van den Algemeen Secretaris over 1937, waar na de rekening van baten en lasten over 1937, de balans per 1 Januari 1938 en de begrooting voor 1939 werden vastgesteld. Des namiddags werd een openbare bij eenkomst gehouden waarbij op uitnoodi- ging van het hoofdbestuur de heer mr. H. P. Marchant, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een inleiding hield ovre „De zaak Vrijman". Het congres zal morgen worden voort gezet en dan aanvangen met een H. Mis, opgedragen in de kerk van den Boschkant ter intentie van de levende en overleden leden der A. R. K. A. DEKKERSWALD 25 JAAR Luisterrijke viering van het zilveren jubileum Gisteren werd onder groote belangstel ling het zilveren feest van hel sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek bij Nijmegen gevierd. Uit geheel het land waren be- stuurderen, afgevaardigden van medische vereenigingen, vertegenwoordigers van wetenschappelijke organisaties naar Dek kerswald gekomen, dat er in den morgen in den door de zon beschenen natuur lag. De ingang was eenvoudig versierd. Reeds vroeg in den ochtend waren de bewoners van het sanatorium met meer dere gasten vereenigd in de kapel van Dekkerswald, waar door den Rector, den zeereerw. heer F. Verbunt in de kapel een plechtige H. Mis met assistentie werd op gedragen. Mgr. Diepen droeg om 11 uur in de kapel een stille H. Mis op. Tegen twaalven werd in het economiegebouw, de receptie gehouden, waarop tal van vertegenwoor digers van geestelijke orden, van medische organisaties en wetenschappelijke vereeni gingen de directie en het bestuur van Dekkerswald kwamen gelukwenschen. Al lereerst werd hier het woord gevoerd door Mgr. Diepen, die met groote lof sprak over het hooge werk, dat hier verricht wordt ten bate van de lijdende menschheid, wel ke hier genezing vindt voor haar kwalen. Mgr. wenschte het bestuur, de directie, de Zusters en haar Overste geluk en prees hen om hun groote toewijding, waardoor alle patiënten steeds een bijzondere ver zorging genoten. Mogen allen die hier hun werk deden, daarvoor eenmaal het eeuwig loon ontvangen. God zegene Dekkerswald, zijn bestuurderen en zijn werkers tot in lengte van dagen. Dr. Henneman, directeur van Dekkers wald, richtte vervolgens het woord tot het bestuur en de vele aanwezigen en toonde vooral zijn groote dankbaarheid voor de offervaardigheid van katholiek Nederland, dat door zijn groote en kleine gaven Dek kerswald had helpen tot stand brengen. Dr. Fehmer, voorzitter van de Ned. Mij. voor Geneeskunde, betoogde in zijn geluk- wensch, dat ook Dekkerswald steeds aan het streven van zijn maatschappij, bevor dering der volksgezondheid, had beant woord. Dr. Hefting, voorzitter der Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding van tubercu lose, bracht hulde aan allen, die Dekkers wald tot op de huidige hoogte hadden op gevoerd in het belang van de menschheid. Dr. Eneking, voorzitter der Nijm. afdeeling van de Ned. Mij. tot bevordering van de geneeskunde, sprak mede namens het be stuur, wenschte de jubileerende geluk met de bereikte resultaten, waartoe vele leden van den Kring hun medewerking hadden kunnen verleenen. Een der patiënten van Dekkerswald voer de het woord namens tegenwoordige pati ënten en oud-patiënten. Namens allen bood spreker aan Dekkerswald een filmprojectie apparaat aan. Oud-notaris Grysseels dankte voor de hartelijke woorden en voor de feestgave. Dr. Henneman uitte eveneens zijn waardeering voor de gesproken woorden en voor het fraaie geschenk, dat ook be schouwd kan worden als een medisch appa raat ter ontspanning van de patiënten. Dr. Oomen uit Utrecht sprak namens de Ned. Verg. van Tuberculose artsen en namens het Wit-Gele Kruis. Pater Wessels S. J. sprak waardeerende woorden namens het dagelijks bestuur van de vereeniging „Ons Ziekenhuis". Vervol gens werden bloemen aangeboden namens de jongere patiënten en het dienstperso neel. De vice-voorzitter, oud-notaris Grys seels, dankte voor al deze hartelijkheden. De receptie werd vervolgens bezocht door tal van autoriteiten der R.K. Univer- door tal van autoriteiten. „Maandagmorgen" SINT WILLIBRORD-HERDENKING TE UTRECHT Naar wij vernemen zullen het volgend jaar ter gelegenheid van de herdenking van het tweelfde eeuwgetij van Sint Willibrord, waarvoor een nationaal comité is gevormd, twee herdenkingspostzegels in de frankeerwaarde van 5 en 12 cent worden uitgegeven. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, bestaat het voornemen in 1939 te Utrecht o.m. een tentoonstelling te houden van vroeg-middeleeuwsche we reldlijke en kerkelijke kunst en van voor werpen, die verband houden met de ver eering van den Heiligen Willibrord in den loop der tijden tot don huidigen dag toe. NEDERLANDSCHE BOND IN DUITSCHLAND De steunverleening besproken „Het streven van onzer, bond blijft: Nederland niet te vergeten en door Neder land niet vergeten te worden. Wij willen geen menschen worden zonder vaderland, maar willen blijven wat wij zijn, Neder landers'. Deze woorden sprak de voor zitter van den Nederlandschen bond in Duitschland, de heer P. H. Mooren, bij de opening van de negentiende jaarvergade ring. De regierungspraesid'ent en de oberbur- gemeister van Keulen lieten zich op dit congres vertegenwoordigen door den re- gierungsrat Lehmann, voorts waren aan wezig de heer H. J. van Santen, rijksin specteur voor de ondersteuning van de be hoeftige Nederlanders in het buitenland, vertegenwoordigers van den minister van binnenlandsche zaken, de heer A. Rienks, raad-adviseur aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschapen, ver tegenwoordigers van ministers van buiten- landsche zaken en van O.K. en W., dr Kap- ma, rijksconsulent voor sociale zaken te Oberhausen, vertegenwoordiger van den minister van sociale zaken, de heer J. J. Hallebeek, vertegenwoordiger van de Ne derlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen luitenant-generaal jhr. E. J. M. Wittert, adjudant in b.d. van H.M. de Koningin, voorzitter van het Nebid-comité en het cursus-comité, dr. J. J. A. Bakker, voor zitter van den raad van arbeid te Nijmegen, oud-kolonel F. Dekker commissaris van der Nederlandschen bond in Duitschland in Duitschland in den Haag, consul Chr. schmid te Essen, vertegenwoordiger van het algemeen Nederlandsch Verbond, de heer Franz Schoenberg, rechts an walt, ver-' tegenwoordiger in Keulen van de Duit- sche vereenigingen in Nederland, consul- generaal der Nederlanden H. C. Schneibler, de heer A. J. Schrikker, consul-generaal der Nederlanden te Dusseldorp, de consuls van Aken, Duisburg, Keulen, Dortmund, Kleef, Munster, Muenchen en Emden, de bondsvrienden jhr. A. P. A. Elias van Sta- brouck en J. Muntinga van Plettenberg. Zaterdagavond heeft de Keulsche ver eeniging van Nederlanders Concordia een begroetingsavond voor de deelnemers ge geven, welke zeer goed geslaagd is. Bewonderenswaardig waren de resul- ttaen van de taalcursussen, welke hier waar te nemen waren. De op Duitsche scholen op gegroeide jonge Nederlanders gaven een aardig programma in de moedertaal. Zondagochtend begon te tien uur het eigenlijke congres, dat werd ingezet met een aantal begroetingstoespraken van den voorzitter, van regierungsrat Lehmann, van den heer Rienks, van consul Scheibier en consul Schmid. Telegrammen werden verzonden aan H.M. de Koningin en aan het Duitsche Staatshoofd. Tot eereleden werden benoemd consul A. P. Nieuwkamp te Keulen en oud-kolonel F. Dekker uit den Haag. De bonds-wissel beker voor de actiefste vereeniging viel toe aan de vereeniging van Nederlanders te Kaldenkirchen. Het bestuur werd bij acclamatie herko zen. De heer H. J. van Santen, rijksinspecteur voor de steunverleening aan de behoeftige Nederlanders vroeg, voordat de voorstellen der afdeelingen aan de orde kwamen, het woord, om aan te kondigen, dat hij niet meer, als verleden jaar, zijn beleid voor de vergadering zou verdedigen, doch, na de opmerkingen zwijgend te hebben aanhoord, ze later met het hoofdbestuur zou bespre ken. Spr. constateerde met genoegen, dat er practisch geen werklooze Nederlanders meer in Duitschland zijn. De vergadering besteedde veel aandacht aan het probleem, of de Nederlandsche ouders verplicht zijn hun dochters na de schooljaren het land jaar te laten meemaken. Uit de vergadering werd betoogd, dat het land jaar de kinderen geheel dreigt te verduitschen, de opofferingen der ouders om hun Nederlandsch te leer en en Neder landsch besef bij te brengen, ten spijt. Een der afgevaardigden zeide bovendien, dat de meisjes moreel ook niet zoo uit het landjaar terugkeeren, dat Nederlandsche ouders er trotsch op kunnen zijn. De hoofdschotel vormde daarna de steunverleening aan de behoeftigen. Een woordvoerder uit Duisburg zeide, dat het in Duitschland voor de behoef tigen hoe langer hoe slechter wordt. Men kan daar tegen, aldus deze woordvoerder, wel index cijfers aanvoeren, n.l. indexcijfers van levensonderhoud, maar men rekent er dan niet mee, dat een brood van thans niet meer een brood is van vroeger. De gezin nen hebben thans meer brooden noodig. Voorts begint men van Duitsche zijde nu in te zien, dat de Duitsche steunverleening op een peil heeft gestaan, die tot onder voeding leidde en daaruit trok de spreker de conclusie, dat ook de daaraan gekoppel de steun aan Nederlandsche behoeftigen te laag is. Ook bleek ter vergadering eenige ontstemming over de soms met den ster ken arm geexecuteerde, terugvorderingen van verleende steunbedragen op grond van artikel 63 der armenwet. Hierop waren de betrokken zei men allerminst be dacht. Aan het hoofdbestuur werd verzocht aan te dringen op verhooging van den steun vooral aan invaliden en ouden van dagen, te ijveren voor verstrekking van kleeding en schoeisel door een rijkssteundienst aan werkende landgenooten met lage inkomsten en voor hulp aan kinderrijke gezinnen. Stemmen werden gehoord ten gunste van een wettelijke regeling der steunverleening. Al deze punten zullen door het hoofd bestuur te bevoegder plaatse worden be sproken. Generaal Wittert sprak nog een hartig woordje om de deelneming aan de cursus sen te bevorderen. Ofschoon het niet op de agenda voor kwam, bracht het hoofdbestuur toch een vporstel van de vereeniging te Bonn in be handeling, dat wel een merkwaardig teeken is van de kentering van de omstandigheden en van de geesten. Hoewel het de Nederlandsche Bond in Duitschland geweest is, welke indertijd een jaar of tien geleden voor de af schaffing van den dienstplicht voor de ver der dan 15 K.M. van de grens wonende Nederlanders in Duitschland, heeft ge ijverd, noodigde de vereeniging te Bonn toch het hoofdbestuur uit om er bij de re geering op aan te dringen den dienstplicht voor de Nederlandsche jongens in Duitschland weer in te voeren. De afge vaardigde van Bonn verdedigde dit voor stel op grond van het tegenwicht, dat de HET STERK' GESLACHT MERKT 'T AL SNEL. HET IS THUIS WEER DE WASCHDAG-HELI STUUR D'R NAAR VEREENIGDE - WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-13-LEIOEN TE LEF O O N2 0 6 AGENDA LEIDEN. Maandag. R. K. Bakkerspatroonsvereeni- ging „St. Clemens", ledenvergade- irng Hotel „Centraal", Breestraat, 7 uur. Dinsdag, Maatschappij voor^ Toonkunst, eerste buitengewoon concert, KI. Stadszaal, 8 uur. Donderdag en Vrijdag 8.15 uur Triduum- oefening voor de Maria-Congr. afd. mannen en vrouwen, parochie O.L. V. Hemelvaart en St. Joseph. Zon dag 6.45 uur Algemeene H. Com munie. Des avonds 7 uur Plechtige Congregatie met Opdracht. Donderdag Het Residentie-orkest, le Abon nementsconcert, soliste Herta Glückmann, Stadsgehoorzaal, 8 u. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeniging bureau-zitting 89 uur n.m. ge bouw St. Vincentiusvereeniging, Hoogl. Kerkgracht 32. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergadering „De Harmonie", 8.30 uur. Vrijdag: „St. Raphaël', Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Z a t e r- d a g 15 tot en met V r ij d a g 21 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken D. J. van Driesum, Mare 110, Tel. 406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 3553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel 274. DE VLIEGVELDKWESTIE De kamer van Koophandel te 's-Gra- venhage heeft aan den voorzitter van den raad van ministers een adres gericht, waar in de kamer de regeering in overweging geeft een vergadering te beleggen van be langhebbenden uit de naar haar oordeel, daarvoor in aanmerking komende centra, teneinde daardoor te komen tot een meest juiste beslissing met betrekking tot het denkbeeld van een centraal-vliegveld. De kamer verklaart zich voorstandster van een centraal vliegveld te Leiderdorp. dienst in het Nederlandsche leger biedt tegen verduitschende invloeden. Om de zelfde reden pleitte hij voor een wettelijke verplichting voor Nederlandsche kinderen tot het volgen van onderwijs in de Neder landsche taal. Het hoofdbestuur steunde het denkbeeld, zeggende: „Wij hebben altijd geijverd om als volwaardige Nederlanders te worden beschouwd, dan behooren wij ook den dienstplicht te aanvaarden". Anderen in de vergadering meldden zich niet zoo geestdrif tig. Iemand maakte de opmerkingt dat de betrokkenen dan ook het kiesrecht zouden moeten hebben. Een voorloopige stemming bij zitten en opstaan wees geen meerder heid voor het voorste-Bonn aan. Er werd besloten de afdeelingen nog eens te raadplegen alvorens definitief te beslis sen. De vergadering sloot met het Wilhelmus. Daarna bewonderden de deelnemers de film „Veertig jaren" van Profilti. COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING WIEGERINCK MUSCHTER CO. FAILLIET VERKLAARD De rechtbank te Amsterdam heeft van daag failliet verklaard de Commanditaire Bankvereeniging Wiegerinck Muschter Co, Keizersgracht 213. Ook de beide direc teuren, de heeren Wiegerinck en Muschter zijn persoonlijk failliet verklaard. Tot Rech- ter-commissaris is benoemd mr. J. Sprey tot curator mr. D. Giltay Veth. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens op! 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2