5PORT 5P6L Van de Katholieke Voetbalbonden MAANDAG 17 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 BuVDeQ5EL SJC verliest van Spartaan, DOSR speelt gelijk tegen Leonidas VAN DE TWEEDE KLAS- SERS WINNEN LISSE EN BLAUW ZWART Er zijn gisteren weer flinke klappen uit gedeeld in de verschillende afdeelingen, al betrof het dan niet in de eerste plaats de leiders der afdeelingen. De uitzondering daarop evenwel vormde S. J. C. In de andere klassen en afdeelingen betrof het meer de nummers drie en vier, zooals men uit onderstaande zal zien. West II le klasse: Alle thuisclubs boek ten hier successen. Dat beteekende dus al lereerst een tweede nederlaag vari S. J. C. De Noord wij kers konden het in Rotterdam niet bolwerken tegen Spartaan, dat een 20 overwinning wist te behalen. S. J. C. verspeelde dus met deze nederlaag tevens de leiding, welke nu zoowaar overging aan Onze Gezellen, die gisteren wel voor de grootste verrassing zorgden door H. B. C. met 51 te kloppen. De Heemstedenaren duikelen daardoor van de derde naar de zesde plaats. Santpoort hield D. H. L. er met 53 on der en Excelsior zond T. Y. B. B. met 21 naar Haarlem terug. D. O. S. R. was de eenige thuisclubv die niet de volle buit binnenhaalde, doch het gelijke spel, in de Veen behaald tegen Leo nidas, wijst er overduidelijk op, dat de D. O. S.-spelers den moed nog geenszins verloren hebben. D. O. S. R. speelde thans een hoopgevende partij en we twijfelen er niet aan, dat er nog wel meerdere successen zullen volgen. De stand ir deze klasse is nu: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Onze Gezellen 5 3 1 1 10—7 7 Spartaan 4 3 1 9—6 6 S. J. C. 5 3 2 15—13 6 Leonidas 5 1 3 1 9—8 5 Santpoort 3 2 1 10—6 4 H. B. C. 4 2 2 14—11 4 T. Y. B. B. 4 1 1 2 10—11 3 D. H. L. 4 3 1 9—11 3 Excelsior 5 1 1 3 12—17 3 D. O. S. R. 3 1 2 4—12 1 Tweede klasse A: Vitesse ging op den 4 4 1 7—7 9—1 2 11—12 1 10—5 1 3—1 1. 5—8 2 13—8 goeden weg voort door een fraaie 40 zege op V. V. E. De Castricummers hebben thans nog geen punt verloren en de twee naaste concurrenten reeds drie en vier. Lisse stelde haar aanhang niet teleur en won met 32 van de Santpoort-reserven. Teylingen kon het in Beverwijk niet bol werken en verloor van D. E. M. met 30. D. S. S. H. verspeelde een punt aan B. S M., dat nu reeds drie gelijke spelen boekte, terwijl tenslotte A. D. O eenige plaatsen naar boven klom door een 30- overwinning op O. I. V., zoodat de stand is: D. S. S. H. Vitesse Lisse D. E. M. A. D. O. V. V. E. Santpoort II B. S. M. 4 3 1 7—15 3 Teylingen 5 113 57 3 O. I. V. 4 1 3 6—11 1 Tweede klasse B.: De groote strijd in deze klasse tusschen St. Lode wijk en V. V. L. leverde een magere 21 zege voor de Duy- venstein-bewoners op. Een uitslag, die doet vermoeden, dat V. V. L. de overwinning niet cadeau heeft gegeven. Zoo was het inderdaad ook en de Voorschotenaren had den zeker wel een gelijk spel verdiend. Intusschen behoudt St. Lodewijk op fraaie wijze de leiding, mede doordat haar stad- genoote Aeolus gisteren twee punten ver speelde, want V. V. P. wist haar met 40 te slaan. Fraai werk verrichtte Blauw Zwart door in Loosduinen met 42 van G. D. A. te winnen. De Wassenaarders hebben thans twee gewonnen wedstrijden en naar het zich laat aanzien zullen zij in deze afdee- ling weer voor een spannend verloop zor gen. V. E. P. stelde teleur door in Pijnacker met 31 van Oliveo te verliezen, terwijl D. O. N. K. door een 21 zege op Wilhel mus tot de derde plaats van de ranglijst opklom. De stand: St. Lodewijk D. O. N. K. BI. Zwart G. D. A. Aeolus V. V. L. V. V. P. Wilhelmus Oliveo V. E. P. Gr. Willem II 1 6—3 2 13—9 1 11—8 2 6—10 2 9—11 2 6—6 2 10—13 3 4—15 3 2—9 Fortitudo verloor met den oneven goal van Volendam en zakte daardoor van de derde naar de zevende plaats af. De Meer boekte haar vijfde overwinning in successie, zij het dan slechts door een 21 overwinning op Wilskracht. V. V. A. steeg van de negende naar de vierde plaats dank zij een 54 overwin ning op N. E. A. G. V. O. tenslotte boekte een gelijk spel tegen E. M. M. De Meer H. M. S. Volendam V. V. A. E M. M. V. V. Z. Fortitudo N. E. A. G. V. O. Wilskracht 5 10—4 10 2 1 10—4 4 2 1 6—6 4 3 Zuid I le klasse: Beide leiders in deze klasse boekten een overwinning. Laura kwam met een 21 zege uit Sittard terug en Kerkrade zond de club uit Heerlen met 20 naar huis. Voor een groote verrassing zorgde hier R. K. N. A. C. door een klinkende 8—0 op Valkenburg, de beste uitslag, die gisteren in ae eerste klasse van den I. V. C. B. werd behaald. De stand in deze afdeeling is: 12—4 8 1 6—1 7 2 19—13 6 2 1 7—5 4 2 10—9 4 2 1 8—6 4 2 11—11 4 2 2 11—12 4 3 9—19 4 West I le klasse: Evenals in West II was hier het succes bijna volledig voor de thuisclubs. Drie n.l. wonnen er, terwijl de vierde gelijk speelde. Laura Kerkrade R. K. N. A. C. Sitt. Boys R. K. V. V. L. Waubach Palemig Kimbria Valkenburg R. K. O. N. S. V. V. H. Zuid n le klasse: Brabantia was hier topscorer. De Venlosche Boys werden met 82 verslagen en bleven daardoor op de voorlaatste plaats der ranglijst staan met alleen Mulo onder zich, die een 42 ne derlaag van R. K. T. V. V. te slikken had. Brabantia maakte overigens wel een bij zonder goeden dag, doordat haar naaste concurrent Wilhelmina door de Zwaluw verslagen werd. Schijndel won met 71 van Eendracht, Treffers met 10 van Kolping, terwijl Best Vooruit met een 40 nederlaag door S. V. B. naar huis werd gestuurd. Brabantia Wilhelmina jSchijndel Zwaluw R. K. T. V. V. S. V. B. Treffers Best Vooruit Kolping Eendracht Venl. Boys M. U. L. O. 4 20—3 10 1 17—12 8 1 18—9 6 1 1 13—11 5 1 2 12—14 5 2 9—9 4 2 4—8 4 3 7—11 4 1 1 4—2 3 4 6—16 2 1 3 8—19 1 4 12—18 Oost le klasse: Hier blijven twee clubs rog steeds ongeslagen .aan den kop gaan. Vogido won niet zonder moeite van de Lo- titsche Boys en Vosta bracht de punten mee van Quick Achilles bleef op de derde plaats door een 32 zege op V. D. Z. en Altior versloeg S. D. O. U. C. met 31. V. O. G. I. D. O. 4 V. O. S. T. A. 4 Achilles 4 Altior 4 Quick 4 V. D. Z. 4 Grol 2 S. D. O. U. C. 18—6 12—4 1 13—9 1 9—8 2 14—9 2 10—7 1 6—5 R. V. W. N. E. O. Lob. Boys 1 1 De uitslagen. 4—11 1 2—5 4—17 3—12 Zuid I le klasse: RKONS—Kimbria 2—2; Kerkrade—WH 2—0; RKNAC Valkenburg 80; Sittardsche BoysLaura 1—2; Palemig—RKVVL 4—2. Zuid II le klasse: BrabantiaVenl. Boys 82; SVBBest Vooruit 40; Mulo RKTVV 24; EendrachtSchijndel 17; ZwaluwWilhelmina '53; TreffersKol ping 10. Oost lek la ss e: AchillesVDZ 32; Grol—NEO 5—1; Quick—Vosta 2—4; Al tior— SDOUC 3—1; Vogido—Lobitsche Boys 3—2. West I le klasse: De MeerWils kracht 2—1; WA—NEA 5—4; GVC—EMM 22; VolendamFortitudo 10. West II le klasse: SpartaanSJC 2—0: Excelsior—TYBB 2—1; Onze Gezellen HBC 5—1: Santpoort—DHL 5—3; DOSR Leonidas 22. 2eklasseA.: LisseSantpoort 55 32; DEM—Teylingen 3—0; BSM—DSSH 1—1; ;VitescseWE 4—0; ADO—OIV 3—0. 2e kilasse B.: OliveoVEP 31; GD A Blauw Zwart 24; St. LodewijkWL 21; AeolusWP 04; Wilhelmus DONK 1—2. D. O. S. R.—LEONIDAS 2—2. Rotterdammers loopen een 02 achter stand in. De elftallen waren als volgt opgesteld: Leonidas: Doel: Ham. Achter: P. Haanappel en Th. Haanappel. Midden: v. Kessel, Heinrich en Verhoef. Voor: v. d. Huls, v. Deursen, Ciolina, Vloeimans en Ploegman. Scheidsrechter: Frauenfelder. D. O. S. R.: Doel: J. de Koning. Achter: P. de Koning en L.'Hoogeboom. Midden: Rietbroek, J. Turk en H. Turk. Voor: Akerboom, v. Es, v. Hameren, Van Velzen en Rodewijk. D. O. S. R. probeerde een experiment en plaatste v. Hameren weer eens op de mid denvoorplaats. Het is moeilijk te beoordee- len, of de veel betere combinatie in de voorhoede het gevolg was van deze omzet ting. Bovendien ging de middenlinie dezen middag stukken beter dan in de twee voor gaande wedstrijden. Aan deze geheel an dere speelwijze is het dan ook zeker te danken, dat de Veenders een mooien voor sprong verkregen, maar het nuttig effect kwam nog beter tot uiting in de laatste 20 min. van den wedstrijd, toen Leonidas over weldigend kwam opzetten en het den Rot' terdammers toch niet mocht gelukken om door den verdedigings-schakel der rood-ge- len heen te breken. De talrijke toeschouwers zullen het sen- sationeele verloop van de eerste 20 min. v/el niet verwacht hebben. Langs de lijnen heerschte aanvankelijk mede veroor zaakt door het sombere regenweer een gedrukte stemming. Wat we Zaterdag durfden voorspellen bleek echter werkelijk heid te zijn: een groote geestdrift had het D. O. S. R.-team overvallen; de uitwerking hiervan liet niet lang op zich wachten. Leonidas heeft den toss gewonnen. D. O. S. R. valt direct aan, maar het schot van den midvoor ketst tegen de paal, waarna de bal retour gaat naar de andere zijde. Hoog opspringend haalt de Koning het leer naar beneden. Het volgende moment ont staat een gevaarlijke situatie in het doel gebied der Veenders; L. Hogenboom brengt hier opluchting met 'n verren pas naar den linkervleugel. Rodewijk snelt met den toe- gespeelden bal op het vijandelijke doel af en besluit zijn ren met een hard laag schot. (10). Dit eerste succes werkt als olie op vuur. Ondanks hun groote technische vaardighe den moeten de Rotterdammers het onder spit delven tegen, het D/,0. S. R.-enthousias me. Nog geen 5 minuten later heeft de thuisclub wederom een goede doorbraak bewerkt. Vanaf de cornervlag slingert de linksbuiten Rodewijk den bal voor de voe ten van den toeloopenden v. Hameren, die van dichtbij in doel plaatst. (20). Ge durende een lange periode is D. O. S. R. absoluut de sterkte; de aanvallen zijn overrompelend en steeds gevaarlijk, maar tenslotte heeft Leonidas zich zelf weer te ruggevonden, een doelmatige en hechte verdediging door de Rotterdammers voor komt verdere doelpunten. Naarmate half time nadert worden de krachtsverhoudin gen weer ongevaar gelijk, en zoo zien we het gebeuren, dat Leonidas na een einde loos gedribbel voor het D. O. S. R.-doel tenslotte door den rechtsbuiten v. d. Huls den achterstand verkleint. (21). De tweede helft is een groote tegen stelling geworden met de eerste helft. Nu was het na ongeveer een kwartier spelen Leonidas, die den toon aangaf. Met groote energie pakken de Roelofarendsveensche jongens weer aan, een prijzenswaardige v/ilskracht om het eenmaal verkregen suc ces zoo fel mogelijk te verdedigen. Blijk baar is hun inspanning in den beginne te zwaar geweest; het tempo zakt. Leonidas dirigeert door fraai positiespel den bal naar voren, door het gladde terrein komt een oer D. O. S. R.-verdedigers te vallen, waar door een scrimmage ontstaat in het doel gebied der thuisclub en de bal in het net terecht komt. (2—2). Er zijn nog 20 min. te spelen. Maar ongewijzigd is het einde dan toch gekomen. Leonidas heeft in de laatste periode van den strijd alles nog in het werk gesteld om een zege te behalen. Ze hebben geschoten, als ze maar even een kans hadden, en de gladde bal bezorgde den D. O. S. R.-keeper moeilijk werk. Onge- H.H. SCHEIDSRECHTERS EN JUNIOREN-LEIDERS. Nu de drukke werkzaamhesden voor sommige heeren achter den rug zijn, heeft de commissie besloten wederom een aan vang te maken met het winterprogramma, waarvan de eerste avond zal plaats heb ben op Woensdag 19 Oct. a.s. De vergadering zal gehouden worden in Café Rest. „De Doelen" aanvang 8.15 uur. Als spreker zal dien avond optreden Rec tor Beune met als onderwerp: De opvoe dende taak van den scheidsrechter. Ook zal de heer van Wijk spreken over: de al- gemeene beschouwing over de spelregels. Wij noodigen vooral de Juniorenleiders dien avond uit omdat zij dikwijls voor wed strijden geplaatst worden wanneer de aan gewezen arbiter verhinderd is. De commissie vertrouwt dat geen enkele arbiter op deze en de volgende avonden zal ontbreken. veer 5 minuten voor het einde viel echter ook Leonidas terug, moe en zonder suc ces. In den resteerenden tijd hebben de rood-gelen toen weer opnieuw de Rotter- damsche veste bestookt. Zoo eindigde deze groote kamp onbeslist weliswaar, maar de nieuwe eerste klasser heeft met dit al het eerste puntje binnen. Een span nende strijd is het geweest van begin tot het einde, waarbij D. O. S. R. gedurende een groot deel van de eerste helft goed voetbal vertoonde. Leonidas stelde in de tweede helft een kwartier lang werkelijk first-class voetbal daartegenover. SPARTAAN—S. J. C. 2—0. Het is gisteren S. J. C. niet gelukt eenig tastbaar resultaat in Rotterdam te beha len, want beide punten kwamen op naam van Spartaan, dat met dezen uitslag meer kreeg dan haar toekwam. Een gelijk spel had o. i. de juiste verhouding weer gegeven. Vóór dezen wedstrijd had de inze gening plaats van de nieuwe tribune door den Geestelijk Adviseur Roest, een feit, waaruit blijkt, dat de Katholieke Voetbal in Rotterdam een steeds grooter vlucht neemt, waartoe Spartaan, dat nu een zeer goed veld met een mooie accomodatie heeft, in een 18-jarig bestaan veel heeft bijgedragen. Onze sportvrienden proficiat met dit succes. Als te even half drie is begonnen, opent Spartaan met eenige vinnige aanvallen, waarbij Wies echter den bal juist over de lat kopt. Een tegenaanval van S. J loopt doodt op buitenspel, een euvel wat nog al veel in dezen strijd voorkwam. De aanvallen blijven nu snel wisselen, de Spartanen schijnen het gemunt te hebben op de bovenlat, waardoor het harde on verwachte schot van Menntink over Dan miste S. J. C. een bijna vaste kans, voor open doel, v. d. Geer probeert het eens op zijn eentje, maar hij wacht te lang met schieten en zijn kans gaat verloren. Tot tweemaal toe zien wij de Spartaan keeper op sublieme wijze schoten van C. v d. Berg eu Groenenwoud verwerken. Van weerszijden wordt getracht eenig ces te behalen, doch rust komt met blan ken stand. Na de thee heeft Spartaan zijn elftal eenigszins gewijzigd en speelt A Mentink middenvoor, wat een goede verbetering is. Na 5 minuten spelen weet deze speler 10 in te zetten. Door dit succes aangemoedigd, komen zij direct weer voor het S. J. C.- doel, maar nu werkt de S. J. C.-keeper ir moeilijke situatie corner. De S. J. C.'ers la ten het er niet bij zitten, maar hebben veel pech met schieten en zeker in de pe riode van overwicht hadden zij den gelijkij maker volkomen verdiend. Het was bleef een pittige wedstrijd van twee gelijk waardige ploegen, welke tot het laatste toe volhielden. Twee minuten voor het einde weet v. d. Geer een goede voorzet van rechts te benutten en einde breekt aan met 20 voor de Spartanen. Naast het suc ces, dat de gastheeren in dezen wedstrijd grooter succes voor hen en wel de propa gandistische waarde, welke van dezen hoogstaanden en technisch goed verzorgden wedstrijd is uitgegaan en de vele bezoe kers zullen zeker uiterst voldaan huis waarts zijn gegaan. LISSE—SANTPOORT II 3—2. Als is afgetrapt onderneemt Lisse den eersten grooten aanval, doch de keeper kan redden. Dan is Santpoort aan het woord doch de Lisse-backs ruimen op. Het eerste doelverkennen is achter den rug, zoodat het spel nu verdeeld raakt met Lisse een tikje in de meerderheid en Santpoort voor doel gevaarlijker. Aan beide zijden den enkele corners genomen, doch hebben geen resultaat. Zoo golft het spel van doel tot doel met steeds spannende momenten, zoodat er volop te genieten valt. Als de wedstrijd ongeveer 25 minu ten oud is speelt de midhalf van Lisse den bal naar voren, deze wordt dooi de Sant poortbacks gemist en met een mooi schuin schot geeft de Lisser midvoor zijn club de leiding (10). De aanvallen van Sant poort worden nog gevaarlijker, doch steeds is er weer een Lisser hoofd of been, dat een doelpunt voorkomt. Als dan plots de rechtsbinnen van Santpoort doorbreekt, NIEUW WERELDRECORD SPEERWERPEN Nikkanen brengt het op 78.80 meter Het Finsche athletiekseizoen is gis teren besloten met een prestatie, welke slechts weinig jaren geleden voor on mogelijk werd gehouden. Yrjoe Nikkanen, die reeds op 25 Augustus j.l. te Karhula het wereld record speerwerpen op zijn naam had gebracht met een worp van 77.87 meter, bracht het gisteren te Helsinki tot 78.80 meter, een fantastische ver richting van den krachtigen Fiuschen athleet. Het nog officieel erkende wereldrecord staat ten name van zijn landgenoot Matti Jaervinen met een afstand van 77.23 meter, op 18 Juni 1936 te Helsinki gevestigd. maakt hij met een mooi schot, gelijk (11). De wedstrijd wordt nog spannender, het tempo wordt opgevoerd, doch geen der partijen wisten voor de rust nog te doel punten, zoodat met gelijken stand wordt gedraaid. Na de thee is Santpoort aan het woord en zoowaar weten zij na 10 minu ten de leiding te nemen (12). Het spel krijgt nu een heel ander beeld, v/ant Lisse oefent nu een druk uit op het Santpoort- doel, doch het duurt nog geruimen tijd eer dat de midvoor van Lisse de partijen op gelijken voet brengt (2—2). Nog 17 min. is er te spelen en beide partijen geven zich geheel, zoodat het laatste gedeelte op hoog peil staat. Het gaat er nu maar om welke keeper het eerste moet capituleeren, want de aanvallen worden steeds gevaarlijker. Vijf minuten voor het einde geeft de rechts binnen van Lisse met een mooi boogballe- tje zijn club de leiding (32). Santpoort wil het verloren terrein herwinnen, doch de achterhoede van Lisse met den keeper .an het hoofd houdt stand, zoodat als de scheidsrechter het einde blaast Lisse ver diend heeft gewonnen. Het was een pittige en vlotte wedstrijd welke in een hoog tem po werd gespeeld. BLAUW ZWART—G. D. A. 4—2. Het was Zondag j.l. een zeer fortuinlijke dag voor de elftallen van Blauw Zwart. Het eerste ondernam de reis naar Loosdui nen om daar G. D. A. I te ontmoeten. In een zeer aantrekkelijken wedstrijd, waarin vooral van de zijde van Blauw Zwart goed voetbal te zien werd gegeven, gelukte het met 4 tegen 2 de overwinning in de wacht te sleepen. Bij de rust was de stand 21. In de tweede helft werd het aanvankelijk 31, vervolgens 32, terwijl ongeveer 10 minuten voor het einde de stand tot 42 werd ODgevoerd. Het 2de elftal speelde thuis tegen G. D. A. II en won met 20. Het 3de elftal speelde eveneens thuis tegen L. en S. rv en boekte een 120 overwinning. Blauw Zwart IV speelde in Rijswijk te gen K. R. V. C. IV en won met 42, ter wijl de ajunioren thuis speelden tegen Vo gel a en deze laatste liefst met 110 ver sloegen. D.E.M.—TEYLINGEN 3—0. Vol goeden moed ging Teylingen I naar D E. M. met de bedoeling de punten te veroveren. Hoe bedrogen zijn zij uitgeko men. De uitslag was juist andersom. Voor de rust verdiende D. E. M. de 20 voorsprong maar na de rust werd de wed strijd har:» en mede door de onjuiste be slissingen een teleurstelling. Intusschen heeft Teyl. weer twee punten verspeeld. Over het verslag kunnen wij kort zijn. Voor de rust is D. E. M. tweede derden in de meerderheid en weten na een beetje ge luk het eerste doelpunt te maken door toe doen van hun linksbinnen. Bij een Teyl. aanval maakte een der backs van D. E. M. in het beruchte gebied hands, doch dit ont ging den scheidsrechter. Verschillende ma len vallen de Beverwijkers aan, doch Jan sen onderschept verschillende schoten. Toch kan hij niet verhinderen, dat een schot van den linksbuiten van D. E. M. door de gladheid van den bal door zijn vingers glint (2—0). Na de thee heeft Teyl. den wind mee en is geweldig in de meerderheid, en ware hier de arbiter de kluts niet kwijt geweest, dan zou dej uitslag zeker gunstiger zijn geweest. Bij een aanval van Teyl. wordt de linksbinnen in 't beruchte gebied door twee D. E. M.-spelers gemangeld, echter volgt in D^ats van penalty een vrije trap voor D. E. M. Bij een tweeden aanval wordt de midvoor van Teyl. in 't beruchte gebied gehaakt, zonder dat hij valt, doch de arbiter laat gewoon doorspelen. Hoe Teyl. ook werkt niets wil lukken. Nog een vermakelijk moment, wanneer v. Nobe- len den bal met een forsche trap weg schopt, en dan tegen zich een nenalty ziet toegekend, welke door D. E. M. wordt in geschoten (3—0). Kort hierop is het einde van dezen teleurstellenden wedstrijd. Teylingen II wist van Geel Wit met 51 te winnen en Teyl. III met 90 van Docos 3 Juioren A verslag S. J. C. a met 41. daar hadden wij niet op gerekend, en B deed het ook al goed tegen S. J. C. b, met 3—0 werd gewonnen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 13