KERKNIEUWS KWALITEITS- NAAIMACHINES C.F MEERPOEL BINNENLAND AGENDA ZATERDAG 15 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaal Bij onze agenten ZO cent per week; f 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WARMER. De Bilt seint: Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer, iets war mer overdag. Hoogste barometers!: 769.1 te Neurenberg. Laagste barometers!: 742.0 te Tartu in Estland. De kern van den hoogen luchtdruk ligt thans over Zuid-Duitschland. De depressie over Zuid-Scandinavië trok snel Oost waarts af, die bezuiden IJsland bleef vrij wel stationnair. In het Oostzeegebied waait nog een krachtige tot stormachtige Noord- Westelijke wind, het buiig weer. Overigens zijn de luchtdrukverschillen en dientenge volge de wind overal afgenomen. In Mid den- en Noord-Scandinavië en Zuid- Frankrijk is het prachtisch windstil, ove rigens is de wind zwak tot matig uit het Zuid-Westen. Uitgezonderd in het reeds genoemde Oostzee-gebied is het weer over al opgeklaard, met gedeeltelijk bewolkten hemel. In Zuid-Frankrijk wordt het war mer, overigens daalde de temperatuur in vrijwel het geheele waarnemingsgebied. Zij is méést echter nog iets boven nor maal, alleen in Frankrijk is zij er onder. Ook voor morgen wordt nog droog weer verwacht, met gedeel telijk bewolkten hemel. Overdag zal de temperatuur vermoedelijk iets stijgen, de wind zal naar Zui delijke richtingen krimpen en met zwakke tot matige kracht waaien. LUCHTTEMPERATUUR. 15 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Zaterdagnamiddag 5.38 uur tot Zondagmorgen 5.55 uur; van Zondagnamid dag 5.36 uur tot 5.56 uur Maandagmorgen. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Zondag 16 Oct. voorm. 7 en nam. 7.24 uur, op Maandag 17 Oct. voorm. 8.05 en nam. 8.30 uur. Maan op 21.50 uur Zaterdagavond. Maan onder 13.35 uur Zondagmiddag. Maan op 23.05 uur Zondagavond. Maan onder 14.08 uur Maandagmiddag. PATERS CAMILLIANEN. Nieuw juvenaat te Melick. Enkele jaren geleden vestigden zich de paters Carnillianen opnieuw in de onmid dellijke nabijheid van Roermond, in het kasteel Schödelen, gemeente Melick. Ze hadden Roermond bij het uitbreken van den wereldoorlog moeten verlaten, na er ver schillende jaren zegenrijk werk te hebben verricht. De Carnillianen hebben het gebouw be langrijk vergroot en het is bestemd als Ne- derlandsch Juvenaat van de orde der Carnillianen. Het gebouw bevat verschillende zalen, voor allerlei doeleinden bestemd en een kleine kapel, voorloopig bestemd voor jongens. De studenten volgen de lessen op het bisschoppelijk college te Roermond ter opleiding voor het eindexamen. De orde der Carnillianen heeft zich aan den nieuwen tijd aangepast, die veel ver schilt met den tijd, toen de stichter, de H. Camillus, leefde, en gaat haar werk zaamheden ook uitbreiden tot de zielzorg in al haar geledingen, doch overeenkomstig den geest van den stichter, bij voorkeur op het terrein van de christelijke charitas. en toch niet duur!! Dan naar: ALLEEN: BREESTRAAT 171 - TEL.2657 Levering uit voorraads ADLER-LADA PFAFF - DÜRKOPP - HUSQVARNA. PRINS BERNHARD BEZOCHT TE ARNHEM HONDERDJARIGE De heer J. E. Labots te Arnhem, die sinds twee jaar in het rusthuis van zuster Eskes Pico verblijf houdt, vierde heden zijn hon derdsten verjaardag. Onder de velen, die den honderdjarige kwamen feliciteeren be hoorde 's morgens ook de burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers. Een groote verrassing, zoowel voor den heer Labots als voor de directrice van het rust huis, was, dat prins Bernhard 's middags even op bezoek kwam. De Prins had juist de nieuwe laboratoria der Kema geopend, die aan de Utrechtscheweg liggen, vlak tegenover het rusthuis, waar de honderd jarige woont. De Prins, die verzegeld was van den bur gemeester van Arhem heeft even met den verheugden ouden man gesproken en hem nog vele jaren toegewenscht. Toen de Prins zei: „Ik hoop, dat u nog vele jaren zult leven", antwoordde de oude man: „Dat zal wel niet gaan, want als je eenmaal niet meer kunt werken is het gauw met je gedaan". De Prins herhaalde hierop zijn wensch nog eens. R. K. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Ledental de 10.000 gepasseerd. Donderdag 1 September j.l. is in boven- genoemden bond een groote actie ingeluid ter versterking van het ledental. De inzet was. „Naar de 10.000" De mondelinge en schriftelijke propa ganda was hierop geheel ingesteld. Nieuwe afdeelingen werden opgericht en de onge organiseerde katholieke middenstanders bezocht. Het resultaat is verblijdend Reeds nu is het ledental de 10.000 gepasseerd, terwijl in de meeste afdeelingen de actie nog voort duurt. Het hoofdbestuur heeft besloten, op fees telijke wijze het 10 000ste lid te installeeren in de a.s. najaarscentrale raadsvergadering op Donderdag 27 October a.s. Naar het zich laat aanzien, zal d^n de R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem 140 afdeelingen tellen met ruim 10.000 leden. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM Benoeming niet in overeenstemming met politieke verhoudingen in de bevolking De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag met 31 tegen 8 stemmen den heer Reuderink (Comm.) gelegenheid ge geven te interpelleeren over de burge meestersbenoeming van den heer Oud. Het resultaat van deze .interpellatie was een motie, voorgesteld door den interpellant, waarin de raad uitspreekt, dat de benoe ming niet in overeenstemming is met de politieke verhoudingen in de bevolking van Rotterdam, zooals deze zich in den raad af spiegelen, en waarin voorts de ontstemming over de benoeming te kennen wordt ge geven. Tien jaar geleden toen de liberale heer Droogleever Fortuyn tot burgemeester was benoemd, heeft de raad eveneens critiek geoefend op de benoeming. Toen werd een motie van ongeveer gelijke strekking als die van heden voorgesteld, doch die af komstig was van den tegenwoordigen bur gemeester van Leerdam, den A.R. heer Hanemaayer, aangenomen, aldus den in terpellant. Dat gebeurde met groote meerderheid. Gisteren werd de motie na een debat, waaraan woordvoerders van vrijwel alle partijen in den raad deelnamen, eveneens aangenomen, doch ditmaal was het aan tal tegenstemmers belangrijk. Voor de motie stemden n.l. alleen de soc. Demo craten en de uiterst linkschen, die in to taal met twintig leden aanwezig waren eri er tegen alle anderen, in totaal 17. Naar aanleiding van de woorden van den heer mr. A. de Jüng, dat hij in deze be noeming meer zag dan een burgemeesters benoeming, te weten ook de benoeming van een vertegenwoordiger van de regeering, waarop hij al in 1934 had aangedrongen, een soort regeeringscommissaris dus, ver klaarde de voorzitter, loco-burgemeester de Zeeuw (S.D.), dat de hear Oud ontvangen zal worden als „Onze nieuwe burgemees ter", dat de Soc. Dem. in 't college met hem samen zullen werken als met vorige burge meesters en dat zij hun oordeel over hem zullen afmeten naar zijn werk. NIEUWE BURGEMEESTER OP URK. Bij Koninklijk Besluit van 12 October is met ingang van 1 Nevember benoemd tot burgemeester der gemeente Urk: G. Keyzer. De nieuw benoemde burgemeester is thans ambtenaar ter gemeente-secretarie van Amersfoort. ORIËNTATIECURSUSSEN VOOR MEISJES EN VROUWEN. Aan Katholieke meisjes en jonge vrou wen, die een academische opleiding geno ten, die een middelbare school bezochten of een diploma behaalden als apothekers assistente, analyste, huishoudkundige of aJs onderwijzeres enz. wordt een prachtige kans geboden. Indien zij nog niet hebben besloten, op welke manier zij de door haar genoten op leiding productief zullen maken of haar talenten verder zullen ontplooien, of als zij nog uitzien naar een haar passende werk kring, zullen zij in de gelegenheid worden gesteld een 14-daagsche cursus te volgen om zich te orienteeren op huishoudelijk, maatschappelijk en godsdienstig gebied. Gedurende haar 14-daagsche verblijf zul len zij voor haar maatschappelijke oriën tatie in kleine groepen als zelfstandige jonge menschen verschillende instellingen bezoeken op charitatief, sociaal en cultu reel gebied. Ze zullen inzicht krijgen in sociale nooden en sociale voorzieningen, in de uiteenloopende werkgelegenheden en werkomstandigheden voor meisjes en jonge vrouwen en in de veelzijdige instellingen en mogelijkheden op cultureel gebied. En, daar zij Katholieke jonge vrouwen zijn zal haar godsdienstige oriëntatie na tuurlijk allerminst de laatste plaats inne.- men. Voortbouwend op het godsdienst-on derricht, dat ze reeds ontvingen, zullen ze zich als leden van de Katholieke Kerk vertrouwd maken met de belangrijkste do cumenten in onzen tijd verschenen, n.l. de Encyclieken van onzen Heiligen Vader den Paus. Alle meisjes en jonge vrouwen van 16 tot 24 jaar, die hare opleiding achter den rug hebben, doch geen werkkring hebben, komen voor deze 14-daagsche oriëntatie cursussen in aanmerking. Daar echter het aantal deelneemsters aan een cursus slechts 25 zal bedragen, hebben zij, die het eerste aanmelden natuurlijk ook de beste kans om geplaatst te worden. Het cursusgeld is laag gesteld. Zij, die een goede ontwikkeling bezitten, maar voor wie dit cursusgeld een bezwaar vormt, kunnen hiervan worden vrijgesteld, indien goede gronden aanwezig zijn. Deze cursussen zullen worden gegeven op verzoek van het De partement van Sociale Zaken en met subsidie van de regeering. tZij zullen gegeven worden in de Centrale voor Katholieke Actie Scheveningscheweg 90, Scheve- ningen. De eerste cursus begint op 21 November a.s. Zij, die nadere inlichtingen wenschen omtrent deze cursussen, kunnen zich rich ten tot:, Centrale voor Katholieke Actie, afd. Oriëntatiecursussen, Scheveningsche 90, Scheveningen. BEDRIJFSRAAD VOOR DE SIGARENINDUSTRIE Verschillende aangelegenheden besproken. De bedrijfsraad voor de sigarenindustrie kwam Donderdag te 's-Gravenhage bijeen. Mededeelingen werden gedaan met be trekking tot verschillende ingekomen brie- vern van de ministeries van Economische Zaken en van Sociale Zaken, terwijl in ver band met een binnengekomen verzoek van het Centraal bureau voor de statistiek be sloten werd, ook dit jaar wederom in samen werking met dat bureau een loon-enqpête in te stellen. Voor het voeren van de besprekingen, die voor den opzet en het uitzetten van deze enquête noodig zullen zijn, werden aange wezen de voorzitter van den bedrijfsraad, de heer J. Gemen en de secretaris, mr. A. S. Steinkühler, Een achttal adviezen aan den minister van Economische Zaken met betrekking tot de binnengekomen verzoeken tot ont heffing van het mechanisatieverbod werden vastgesteld. Besloten werd zooveel mogelijk steun te verleenen aan de pogingen van de commis sie uit het midden- en kleinbedrijf, welke commissie een accijnsregeling nastreeft, waardoor aan de midden- en kleinindustrie eenige verlichting wordt gegeven, door over een nader te bepalen eerste gedeelte van de totaal-productie van alle fabrieken een gedeelte van den accijns terug te betalen. Aan het eind van de vergadering heeft de voorzitter, de heer J. Gemen, in verband met de omstandigheid, dat volgens de re glementen ieder jaar per 16 October het voorzitterschap wisselt, zijn functie over gedragen aan zijn opvolger, den heer H. van det Putt, werkgeverslid van den be drijfsraad. Bij die overdracht heeft de scheidende voorzitter een overzicht gegeven van het geen de bedrijf raad gedurende het afge- loopen jaar in het belang van de sigaren- industrie heeft verricht. MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE Tijdelijke maatregelen moeten nog twee jaar langer duren, meent regeering De wet van 5 November 1936, houdende tijdelijke maatregelen betreffende de me chanisatie in de sigarenindustrie, vervalt met ingang van 1 Januari 1939. De minis ters van Economische Zaken, van Sociale Zaken en van Financiën hebben thans een wetontwerp ingediend, dat verlenging van de werkingsduur dezer wet met twee jaar ten doel heef! Naar de meening van de mi nisters kon het met de wet beoogde doel, nJ. groote economisch en sociaal onge- wenschte schokken tengevolge van de snelle mechaniseering in deze tak van nijverheid op te vangen, inderdaad worden verwezen lijkt. Zij z\jn echter van oordeel, dat voort zetting van de onderhavige maatregel met ingang van 1 Januari 1939 noodzakelijk moet worden geacht, omdat het wegvallen Van deze maatregel wederom tot een schoks gewijze mechanisatie zal leiden. De huidige situatie in de sigarenindustrie is nog verre van gunstig te noemen. Niet tegenstaande de regelmatige toeneming van het verbruik van sigaren, blijven de be- drjjfsuitkomsten nog steeds ver beneden de gestelde verwachtingen. De overcapaciteit, welke ten gevolge van de ongebreidelde mechanisatie in de jaren 1930 tot en met 1936 is ontstaan, heeft de onderlinge con currentie tot het uiterste opgevoerd en blijft een zware druk op de prijzen uitoefe nen. De eenport van sigaren blijft, niette genstaande een bevredigende toeneming gedurende 1937 en ondanks het feit, dat aan mechanisatie voor export geen moeilijk heden in de weg gelegd worden, zeer ge ring. Ook de ontwikkeling der werkgele genheid stemt nog steeds niet tot tevreden heid. Het oordeel van de ministers steunt op de resultaten van een enquête, welke de be windsman van Economische Zaken bij de bedrijfsraad voor de sigarenindustrie en bij alle organisaties van werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak ter zake heeft ingesteld. Opening instituut voor Protestantsche kerkelijke kunst te Utrecht Onder groote belangstelling, speciaal uit Protestantsche kringen, werd hedenmiddag het instituut voor religieuze en kerkelijke kunst te Utrecht officieel door Z. E. prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, geopend. Het instituut is gehuisvest in een per ceel achter St. Pieter 14, waarvan het de beschikking heeft over twee ruime goed verlichte zalen. In deze zalen is thans een expositie van Protestantsche kerkelijke en religieuze kunst van dezen tijd ingericht, voornamelijk bestaande uit werken van prof. Roland Holst en Willem van Konijnen burg. Tot de tentoongestelde werken be- hooren ook enkele beeldhouwwerken van S. Miedema. O.a. een Christus-basreiief, die door den directeur van het museum ten ge schenke werden gegeven. Het instituut stelt zich ten doel de be vordering van de religieuze en kerkelijke kunst in het Protestantisme en de met het Protestantisme Oecumenisch verbonden kerken en groepen. Prof dr. J. Haverschmidt overleden Op 76-jarige leeftijd is in Driebergen overleden prof. J. Haverschmidt, oud-hoog leeraar in de kindergeneeskunde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Oc tober, van 11 tot 16.30 uur, wegens schieten met geschut. streelt door fraaie weergave en onovertrefbare selectiviteit niet olleen het oor, maar ook het oog. Want stuk voor stuk zijn Erres radiotoestellen, van hel goedkoopste tot het duurste* door de notenhouten kast en de fraaie afwerking sierlijke meu» belties voor huiskamer of salorb Overtuigt U zich van de bijzon» dere eigenschappen door een bezoek aan onze zaak HrHi-tirM.TFl worden geleverd ook in huurkoop dt HAGEMAN HOOIGRACHT 51 b/d Groenesti TEL, 2S45 LEIDEN. Maandag. R. K. Bakkerspatroonsvereej ging „St. Clemens", ledenvergac irng Hotel „Centraal", Breestrt 7 uur. Dinsdag, Maatschappij voor Toon] eerste buitengewoon concert, Stadszaal, 8 uur. Vrijdag. „St. Christoffel", ledenvergadei „De Harmonie", 8.30 uur. Donderdag en Vrijdag 8.15 uur Tridui oefening voor de Maria-Congr. mannen en vrouwen, parochie V. Hemelvaart en St. Joseph, lm dag 6.45 uur Algemeene H. Col munie. Des avonds 7 uur Plecht® Congregatie met Opdracht. Donderdag Het Residentie-orkest, le Abt nementsconcert, soliste Hei Glückmann, Stadsgehoorzaal, 8 De Zondagsdienst der huisartsen te b den wordt waargenomen door de dokte Flim, Kortmann, Hovens Gréve en Simo: De Zondagsdienst der huisartsen te Oe| geest wordt waargenomen door dr. Va: kamp. Te! 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst d apotheken te Leiden wordt van Zate: d a g 15 tot en met V r ij d a g 21 O c t. a v,'aargenomen door de apotheken D. J. v: Driesum, fylare 110, Te! 406 en E. B. Metz, Kamer! Onneslaan 28, te! 3553. I Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apothet Wilhelminapark 8, tel 274. GEMEENTERAAD VAN KOUDEKERK: Voorzitter is de Burgemeester. Tegen woordig zijn alle leden. Na openings der vergadering door den voorzitter met ge bed worden de notulen der vorige verga dering gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede de goedkeuring door Ged. Staten op een wijzigingsbesluit van de begrooting dienst 1938. Hierna wordt de begrooting van het Wa terleidingbedrijf dienst 1939 aangeboden, waarbij de voorzitter mededeelt, dat het bedrijf er zeer gezond voor staat en er geen extra-afschrijvingen meer behoeven plaats te hebben. Vervolgens wordt aangeboden de ge meente-begrooting dienst 1939. De voorzit ter zegt, dat de ontvangsten en uitgaven van den gewonen dienst bedragen 80808.53 Voorts komt aan de orde de goedkeuring van de begrootingen van het Burgerlijk Armbestuur en het Burgerlijk Armhuis voor 1939. De voorzitter geeft hierbij eeni ge toelichting en zegt dat het subsidie voor het B.A. is geraamd op f 1400. Spreker stelt voor de begrooting van het Burger! Armbestuur voor nader onderzoek in han den te stellen van de commissie, waartoe zh.st. wordt besloten. De begrooting van het Burg. Armhuis sluit in ontvangsten en uitgaven op 5865. Deze begrooting wordt op voorstel van den voorzitter z.h.st. goed gekeurd. Goedgekeurd wordt een voorstel tot wij ziging van de abonnements-overeenkomst met het Verificatie-bureau der Vereeniging van Neder! Gemeenten. Vervolgens licht de voorzitter toe een voorstel tot intrekking van de rekening courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder! Gementen en het aangaan van een nieuwe overeenkomst, zulks met ingang van 1 Januari a.s. Hierbij wordt be paald, dat in den vervolge de crediet-ren- te door de Bank zelve wordt vastgesteld. Overeenkomstig het voorstel wordt z.h.st. besloten. Ingekomen is een adres van J. Haas beek te Alphen aan den Rijn om verlenging datum opruiming onbewoonbaar verklaar de woningen Wijk B. Nos. 220 tm. 222. De voorzitter zegt, dat verzocht wordt de datum van ontruiming, welke op 1 October j.l. is afgeloopen nader te bepalen op 1 Januari a.s. Afgezien nog van het feit, dat bedoelde woningen intusschen van eige naar verwisseld zijn, staan B. en W. op het standpunt, dat nu voldoende tijd is gegti ven en zij daarom geen termen aanwezig achten om opnieuw uitstel te verleenen. De heer Lieverse vraagt of er geen ve: zoek om verbetering is ingekomen. De voorzitter antwoordt, dat dit indei| daad het geval is geweest, doch dat o aanvrage moest worden afgewezen o; grond van de bouwverordening. Ook ee: tweede bouwverzoek voldeed niet aan dj vereischte bepalingen. Besloten wordt het verzoek af te wijzen|| Een fietspad langs de Ruifpe kade. Ten slotte deelt de voorzitter nog medf dat door B. en W. besprekingen zijn voerd met Leiderdorp en Woubrugge ove plannen om langs de Ruige kade een fiets- pad te doen aanleggen door werkloozen met behulp van overheidsbijdragen. De netto-kosten voor deze gemeente be- dragen in ieder geval minstens 3000, waarbij dan nog komen de jaarlijksche on derhoudskosten. Hoewel van hoogerhar.ii steeds meer wordt aangedrongen op werk verschaffing en B. en W. hiertegen ook niet afkeerig staan, meenden zij toch me! de voorgestelde plannen af te moeten zien. daar de gemeente bij een dergelijk fiets pad geen belang heeft en het dus niet ge oorloofd zou zijn om hiervoor zulk een groote uitgave te doen. Ook de heeren Lieverse en Oppelaar zien hiervan het nut voor on ze gemeente1 niet in. De Raad kan zich volkomen met het standpunt van B. en W. vereenigem Rondvraag. De heer de Jong vraagt in welk stadium de plannen staan van de verbetering van de brug bij v. d. Bij! De voorzitter antwoordt, dat wegens ziek te van den raadsman van een der eigena ren van de brug er eenige stagnatie is ont staan. De heer van Vegten informeert of er geen commissie voor het nazien der begroo ting moet worden aangewezen. De voor zitter antwoordt, dat zulks niet noodzake lijk is, doch spreker heeft er geen be zwaar tegen indien dit alsnog wordt ge daan, zoodat hij den heer de Jong verzoekt de leiding hiervan op zich te nemen. Hierna gaat de Raad over in besloten zitting.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2