RECHTZAKEN Laatste berichten Burgerlijke Stand MARKTBERICHTEN BIOSCOPEN TE LEIDEN DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 BELANGWEKKEND WINTER- PROGRAM VAN „G. EN W." De vereeniging „Geloof en Wetenschap" heeft voor dezen winter een programma opgesteld, dat er zéér aanlokkelijk uitziet. Het komt ons voor, dat het bestuur in het samenstellen van het menu, dat aan de le den zal worden opgedischt, nog nimmer zóó gelukkig is geweest. Het getuigt van verfijnde intellectueele keuken-kunst! Reeds is medegedeeld, dat op 18 October prof. J. Simonis S.J. komt spreken over de opgravingen in Palestina. 22 November zal prof. Willibrord Lam pen O.F.M. een lezing houden over den be schermheilige van ons vaderland, St. Willibrord. Op 8 December wordt een filmvoorstelling gegeven „Het Lied van de Aard e", waarvan wij de hoogste ver wachtingen hebben. In het nieuwe jaar, op 10 Januari, zal de D a n t e -kenner bij uitnemendheid, prof. B. H. Molkenboer O.P. een lezing houden over den schrijver van de „Goddelijke Co- medie". Bijzonder interessant belooft ook de lezing te worden van pater J. de Kort SJ. over „Veranderlijke Sterren", een onderwerp dat veel belangrijker is als de titel doet vermoeden. Het programma wordt besloten door dr. C. de Clercq uit Antwerpen, die de „O o s- tersche Kerken" zal bespreken. Gelijk men ziet een boeiend programma. Verwacht mag worden, dat de meer-ont- wikkelden en al degenen, die op meerdere ontwikkeling prijs stellen, in grooten ge tale deze serie voordrachten zal bijwonen. Het denkbeeld van het bestuur van G. en W onder deskundige leiding excursies te organiseeren naar Leidsche musea, lijkt ons eveneens zeer gelukkig; de meeste Leide- naars weten niet, welke schatten van Ge schiedenis en Kunst hun stad herbergt. ETHNOLOGENDAG Voortaan zullen de Ethnologendagen niet elk jaar te Amsterdam plaats hebben, maar beurtelings te Amsterdam, te Leiden en te Utrecht en eventueel ook in andere plaatsen, waar de Ethnologische weten schap officieel vertegenwoordigd is. De eerstvolgende Ethnologendag zal ge houden worden op Zaterdag 7 Januari a.s. in het Rijksmuseum voor Volkenkunde hier ter stede. DE HAAGWEGSPOORBRUG Na de verbetering van den Haagweg ge leidelijk aan vordert rijst meer en meer de vraag wanneer eindelijk met de vernieu wing van de voor-historische Haagweg- spoorbrug zal worden aangevangen. De A.N.W.B. heeft zich nog eens tot de directie der Ned. Spoorwegen gewend met verzoek deze vernieuwing te willen bevor deren! A.N.W.B. had zich de moeite kunnen be sparen, want een dergelijk verzoek zal wei- *"«t invloed hebben bij de spoorwegen. LEIDSCHE ARMENRAAD Onder leiding van prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink vergaderde gisteren de^, Armenraad in het Nutsgebouw. Door den secretaris werd verslag over het jaar 1937 uitgebracht. Zoodra dit zal zijn gepubliceerd komen wij hierop terug. Een nieuw huishoudelijk reglement werd op voorstel van het bestuur vastgesteld. In de begrooting voor het jaar 1939 werd een wijziging aangebracht. Nadat de voorzitter de aanwezigen had aangespoord op 20 October deel te nemen aan de excursie naar de Martha-Stichting en belangstellenden hierbij te introducee- ren, sloot hij de vergadering. Het overzicht der vervoersopbrengsten van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende September 1938 (ongecontroleerd) luidt: Totaalop brengst 1938 ƒ261.395; 1937 ƒ254.566. JEUGDWERKKAMPEN TE EGMOND. Wie meldt zich? Maandag 12 Nov. begint een nieuwe zes- wekenkamp tot 24 Dec. Jongere werkloozen die in aanmerking wenschen te komen voor uitzending naar het werkkamp te Egmond kunnen zich aanmelden. Welke zijn de voorwaarden en voor deel en? Ie. Niet jonger dan 16 en niet ouder dan 25 jaar. 2e. Zin voor arbeid aan de beroemde Abdy. 3e. Zich aanmelden in het Gezellenhuis Rapenburg 52. Lidmaatschap van Stands- of Vakorganisatie is geen vereischte. Voordeelen: le. Arbeid, eten en ontspanning geduren de 6 weken. 2e. Per week 1.75 zakgeld. 3e. Vergoeding van reiskosten. Jongere katholieken zonder werk, meldt U aan. Ouders op Uw steun rekenen wij, om Uw jongens uit de sleur van niet-doen op te richten. Aan te melden Zaterdag 15 Oct. van 89 uur in het Gezellenhuis, Rapenburg 52. P. Reizevoort, Sec. afd Werkkampen. MOTORRIJWIELEN ONTVREEMD Nadat in den nacht van Maandag op Dinsdag een Ariël-motorrijwiel ten nadeele van J. A. H. M., alhier woonachtig, werd ontvreemd vanuit de Vrouwensteeg, is gis teravond van de Hoogstraat een Norton- motorrijwiel ontvreemd ten nadeele van H. F. J. S. Het Bestuur der Afdeeiing Leiden van het Nationaal Jongeren Verbond is als volgt samengesteld: C. Cohen Tervaert, voorzit ter; H. J. F. Oetgens van Waveren Pancras Clifford, vice-voorzitter; M. J. P. D. van Harinxma thoe Slooten, secretaris; G. L. W. de Milly, penningmeester. Het secretariaat is gevestigd: Stille Rijn 15 De Staatscourant no. 198 bevat de ko ninklijk goedgekeurde gewijzigde statuten van de N.V. Meelfabriek Koechlin, alhier. DE „ARNOUD" EN DE ARBEIDSWET Voor de Haarlemsche Rechtbank had zich hedenmorgen wederom te verantwoorden de heer A. H. baron Van Hardenbroek tot Ammerstol inzake de bekende arbeids- kwestie in de kalkzandsteenfabriek „Ar- noud" te Hillegom. Indertijd is baron van Hardenbroek, die vervolgd werd wegens overtreding der arbeidswet door den kantonrechter veroordeeld, doch door de Rechtbank vrijgesproken. De Hooge Raad vernietigde echter dit vonnis, dat geba seerd was op art. 83, lid 6 der Arbeidswet. Daar nog eenige verdedigingsargumenten niet beantwoord waren, moest de zaak van daag voor de vierde maal behandeld wor den. Verdachte hield een zeer uitvoerig uit eenzetting betreffende den loop zijner za ken. Hierna werd gehoord de voormalige di recteur-generaal van den Arbeid te Den Haag, die verzoek van verdachte's raadsman nog eenige jurische vragen beantwoordde. De verdediger mr. F. v. d. Goot uit Haar lem heeft thans beroep op overmacht ge daan in zijn pleidooi en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak over 14 dagen. Binnenland DE MOORD TE DEN HAAG Een belooning van 250.uitgeloofd De Officier van Justitie te 's Gravenhage heeft een belooning uitgeloofd van ten hoogste 250.— voor diegene(n), die in lichtingen kan (kunnen) geven welke lei den tot de ontdekking en opsporing van den dader van den moord, welke gister ochtend gepleegd is op het 14-jarige meisje Grcta Groen. In het belang der openbare veiligheid wordt een beroep gedaan op een ieder die inlichtingen kan geven, deze te verstrekken aan den commissaris van politie van den justitieelen dienst, afdeeiing C.( Java- straat 18. Geen nieuwe aanwijzingen. Er is nog geen opheldering gekomen in de geheimzinnigheid rond den moord op de 14-jarige Greta Groen, hoewel de politie iedere mogelijke aanwijzing tot in kleinste onderdeelen uitzoekt. Het spreekt vanzelf, dat vele getuigen zijn gehoord, doch alle verklaringen hebben slechts zijdelings iets met de zaak te maken en brengen geen nieuw licht, dat kan leiden tot aanhouding van den dader. De groote moeilijkheid is, dat de moord in een zeer stille straat is ge pleegd, zoodat niemand den eventueelen dader heeft opgemerkt bij het binnengaan of bij zijn vertrek uit de woning van de familie Groen. Men is daarom aangewezen op de stille getuigen in het huis zelf en ook hier staat de politie voor een zware taak, want het nemen van vingerafdrukken bij voorbeeld bleek op groote moeilijkheden te stuiten, omdat verschillende buurvrouwen in de woning zijn geweest, voordat de rechercheurs en politiedeskundigen hun werk konden beginnen. Het officieele rapport van den politie deskundige, dr. Rochat, wordt in den loop van dezen dag verwacht. Thans reeds is komen vast te staan, dat de politie niet denkt in de richting van een ongeluk, maar dat moord wordt aangenomen. Het plegen van een zedenmisdrijf is niet te bewijzen, terwijl van roofmoord evenmin sprake is. Men zou hoogstens kunnen spreken van een „poging" tot zedenmisdrijf, welke op doodslag is uitgeloopen. De politie legt evenmin verband tusschen den bewusten jongeman met zwartkrul- lend haar, die het meisje ehkele malen zou hebben aangesproken, en dit misdrijf. Men zoekt den jongeman alleen om in lichtingen te kunnen verkrijgen, die zoo als alle andere van belang voor het onder zoek kunnen zijn. Het is wel duidelijk, dat de recherche voor een zeer moeilijke, zij het niet vol komen hopelooze taak staat. Wellicht zal de belooning welke is uitgeloofd, voor den- gene, die nieuwe aanwijzingen kan verstrek ken, aanleiding zijn zich tot de politie te wenden. Hierop is thans de hoop gevestigd van hen, die moeten probeeren licht te bren gen in het mysterie van dezen moord. CABARET-EXPLOITANT NA 2 JAAR AANGEHOUDEN In December 1936 exploiteerde de 38 jarige M. P. in de zaal van den Haagschen kunstkring in de Houtstraat te 's-Graven- hage, een cabaret „de Paris". P. stelde drie employé's aan om zijn bedrijf naar behoo- ren te kunnen leiden, maar hij verlangde van hen bij hun aanstelling een waarborg som. Op deze wijze ontving hij 650. Na enkele voorstellingen moest het ca baret evenwel gesloten worden, omdat het publiek geen belangstelling toonde. Tengevolge daarvan werd ook het perso neel ontslagen. P. behield evenwel de waarborgsom. Hij gebruikte het geld ten eigen bate en nam de wijk naar België. Het schijnt hem daar echter evenmin naar den vleeze gegaan te zijn want gis teren ondernam hij een poging om bij Roosendaal wederom in ons land terug te keeren. Hij werd aangehouden door de marechaussee, die hem naar Den Haag hebben overgebracht, waar hij heden is in gesloten. Hij bekende het geld te hebben verduis- tedr. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is heden vastgesteld op 72 cent per kg. Buitenland DE KWESTIE DEK DUITSCHE KOLONIëN. Alle koloniën terug, niets meer en niets minder. LONDEN, 13 October (A.N.P.). Van ge zaghebbende zijde te Berlijn werd tegen over den correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" aldaar een verklaring afgelegd over de Duitsche kolo niale politiek. Hitier, aldus verklaarde een hooge amb tenaar, heeft thans, naar men kan zeggen, zijn eisch gesteld inzake de teruggave van de voormalig Duitsche koloniale gebieden. Van dezen eisch geen verdere formulee ring te verwachten. Hij verwees naar het gesprek te Godes- berg tusschen Hitler en Chamberlain, waar bij de Fuehrer zeide: „Er is één vervelende kwestie de koloniën maar dat is geen zaak om oorlog over te voeren. Daarvoor zal niet worden gemobiliseerd." De Duitsche eisch, aldus de woordvoer der, behelsde de teruggave van alle kolo niën, welke Duitschland waren afgenomen. Het wenschte niets meer en niets minder. Geen wijziging in de vlootverhouding. De correspondent heeft de verzekering ontvangen, dat het niet de bedoeling was, de Duitsche vloot uit te breiden tot boven de grenzen in de Engelsch-Duitsche vloot- overeenkomst vastgesteld, zelfs indien Duitschland weer een groote koloniale mo gendheid zou worden. Den correspondent werd gezegd, dat de handhaving van het Britsche rijk be schouwd werd als een positieve factor in de Duitsche buitenlandsche politiek. De Rijksbank treft voorbereidingen. In afwachting, dat de koloniale kwestie spoedig ten gunste van Duitschland zal wor den geregeld, heeft dr. Schacht, de presi dent van de rijksbank, een speciale afdee iing ingericht, belast met de bestudeering van vraagstukken, welke verband houden met de voorbereiding van nieuwe koloniale valuta. Om technische redenen zal de Rijksmark niet worden ingevoerd als geregelde munt eenheid in koloniale gebieden, welke Duitschland zou terugontvangen. DE CONFERENTIE DER AMBASSA DEURS TE BERLIJN. Buitensporige Duitsche eischen. LONDEN, 13 October (ANP.) De diplo matieke correspondent van de „Daily Tele graph and Morning Post" schrijft, dat het duidelijk is geworden, dat de kleine con cessies, welke Duitschland te München heeft gedaan, zijn herroepen of zelfs tijdens de zitting der conferentie zijn vervangen door grooter eischen. Het verluidt, dat zelfs de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, signor Attolico, zich bij de pogingen weerstand te bieden aan de buitensporige Duitsche eischen heeft aangesloten bij de vertegenwoordigers van Groot-Bxittannië en Frankrijk. De van Duitsche zijde ter conferentie voorgelegde eischen zijn geschraagd door een duidelijken wenk, aldus het blad, dat Duitschland met geweld van wapenen de gebieden, welke het eischt, zou bezetten, tenzij overeenstemming wordt bereikt. Onder deze omstandigheden is het dui delijk, aldus besluit de correspondent, dat de woordvoerders der regeeringen, welke te München niet bereid waren een oplossing door een oorlog te bewerken, niet in staat zijn geweest zich daartegen op doeltreffen de wijze te verzetten. DE ONDERHANDELINGEN MET DE HONGAREN. BOEDAPEST, 13 October. (A. N. P.). De Hongaarsch-Tsjecho-Slowaaksche on derhandelingen zijn hedenmorgen te negen uur hervat. De Tsjecho-Slowaaksche de legatie overhandigde haar tegenvoorstel len. Daar Tisso wegens redenen van bin- nenlandsch-politieken aard naar Bratisla va moest reizen, werden de besprekingen te half elf geschorst. De Hongaarsche dele gatie zal de tegenvoorstellen bestudeeren, waarna de onderhandelingen te 18 uur zul len worden voortgezet. In bevoegde Hon gaarsche kringen verklaart men, dat deze gang van zake de beste tegenspraak vormt voor de beweringen, volgens welke Kanya gedreigd zou hebben, dat Hongarije met eigen middelen zijn rechten zou doen gel den, indien de voorstellen niet werden aan vaard. CHVALKOWSKIVANAVOND NAAR BERCHTESGADEN? BERLIJN, 13 October. (A. N. P.). Van Duitsche officieuze zijde wordt te kennen gegeven, dat de Tsjechische minister van buitenlandsche zaken Chvalkowski, die vanochtend een langdurig bezoek heeft ge bracht aan den rijksminister van buiten landsche zaken, voornemens zou zijn van avond naar Berchtesgaden te vertrekken. HOOGE COMMISSARIS VAN PALESTINA WEER VERTROKKEN. LONDEN, 13 Oct. (A. N. P.). De hoo ge commissaris voor Palestina, MacMi- chael, is per vliegtuig van Southampton naar Palestina vertrokken. DE INVAL DER JAPANNEEZEN IN ZUID-CHINA. TOKIO, 13 Ovtober. (A.N.P.) De Ja- pansche troepen, welke gistermorgen in de Biasbaay geland zijn, zijn verscheidene kilometers het land ingetrokken, maar hebben geen verliezen geleden, zegt een communiqué van het keizerlijke hoofd kwartier. Kort voor de landing der Japan- sche troepen, zou Tsjang Kai Sjek ver scheidene divisies gelast hebben van Kan ton naar Hankau op te rukken, om de verdediging aldaar te versterken. Voorts heeft de Chineesche maarschalk den generaal Ho Ying Tsjin naar Kanton gestuurd om de ontevreden militaire lei ders aldaar tot verzoening aan te manen. Volgens hetzelfde communiqué heerscht te Kanton groote onrust, en verlaten de Chineesche politiemannen hun posten, aangezien zij geen loon uitbetaald krij gen. Vele burgers verlaten de stad. Volgens een communiqué der afdeeiing marine van het keizerlijke hoofdkwartier hebben de Japansche marinevliegtuigen de Chineesche stellingen doeltreffend ge bombardeerd. O.a. bombardeerden zij de spoorbruggen aan de lijn KantonHankau. LEIDEN. G e b'o ren: Marianne d. v. H. Kleibrink en A. W. Postma Jacqueline Henriette d. van J. W. R. Brueren en G. J. Meeuwe Johannes z. van C. Siebert en J. W. Blik- man Tine d. van L. W. Hei en P. Höhle Anthonius Maria Emanuel z. van W. C. Vol- lebregt en A. M. v. d. Hoorn Theodorus z. van J. Barendse en E. M. Koger Geer- truda Veronica d. van P. Groenendijk en C. H. v. Klink Geertruida d. van J. v. d. Vós en A. J. Warnaar Maria Margaretha Geertruida d. van M. v. d. Madeh en M. M. v. Leeuwen Cornelis Jacoba d. van P. Geluk en S. Franke Jacobus Michael Jo zef z. van P. J. v. d. Voort en M. J. v. d. Geer. Ondertrouwd: C. A. v. Beek jm. 27 j. en C. H. Roelandse jd. 26 j. H. Borst wedn. 63 j. en A. H. den Boer wed. 64 j. A. D. Glasbergen jm. 27 j. en G. Wijtsma jd. 24 j. Getrouwd: J. Brouwer jm. en J. Ku- kler jd. D. v. d. Burg jm. en N. J. Nieuw- kerk jd. W. C. Hoogeveen jm. en A. De- vilee jd. A. A. Janssen jm. en A. J. de Wolff jd. J. Lacourt jm. en G. J. Lancel jd. W. v. d. Oever jm. en C. de Haas jd. P. Rijlaarsdam jm. en A. M. H. v. Beers jd. P. Schouten jm. en J. Boehlee jd. J. J. J. de Tombe jm. en M. J. Pillikers jd. C. G. Verhagen jm. en T. Oosterom jd. J. v. d. Wal jm. en J. v. d. Weijden jd. H. J. v. Wijk jm. en S. H. Viele gesch. Overleden: C. Mulder vr. 73 j. Chr. M. de Groot dr. 4 j. G. J. Burgers- dijk hsvr. van E. L. Nauta 63 j. C. M. Vlasveld hsvr. van J. B v. Duuren 73 j. Zij konden voorts constateeren, dat de Japansche opmarsch in het Zuiden vlot verloopt. De Japansche bladen spreken den wensch uit, dat de andere mogendheden zich ten aanzien van de Japansche actie afzijdig zullen houden. Verwijzende naar de voorgenomen groote Britsche manoeu vres met Hongkong als middelpunt, zegt een der bladen, dat deze het Japansche optreden niet kunnen tegenhouden, en slechts de Engelsch-Japansche betrekkin gen nadeelig kunnen beinvloeden. De hulp welke Engeland en Frankrijk aan Tsjang Kai Sjek hebben verleend, heeft tot deze actie van Japan in het Zuiden geleid. De „Kokumin Sjimboen'' levert critiek op den minister van buitenlandsche za ken, Konoye, dat hij gisteren nota's heeft gericht tot de buitenlandsche diploma tieke vertegenwoordigers in verband met de rechten en belangen van derde mo gendheden in China, en verklaart, dat in dien eenig land door de Japansche expe ditie in Zuid-China bedreigd wordt, het slechts zijn verdiende belooning ontvangt wegens de steunverleening aan Tsjang Kai Sjek. LEIDEN, 12 Oct. Groentenvei'ing. Per 100 kg.: wittekool 2.80, roodekoul 0 90 —3.20, savoyekool 2.20—2.90, groenekool 1—3, boerenkool 2.00—2.50, prei 1 50 —2.70, kroten 1.51—3.00. kroten, ge- kookt 4—5, uien 0.90—2.30, peen f 1.20- 3.50, spruiten 2—9, aardappelen 2.—, andijvie 2.—, druiven 18—24, snijboo- nen 317, stokboonen 5 -15, pronk- boonen 3.—, stamboonen 3—18. witloof 18, postelein 3—7, spinazie 1—15, to maten A 4.00—11.60, idem B 4.00—12.60 idem C 4.C0—11.20. .t'em CC 4—5. per 100 stuks: andijvie 9.40—1.20. komkom mers 1—6, bvloemkool 1.50—4.80, meloe- nen 411, salade 0.305.10, perziken 2.0010.10, knolselderie f 1.303.00, per 100 bos: kroten 0.50—1.10, pieterselie 30 70 cent, radijs 40 cent, selderie 30—70 cent bleekselderie 3—10 cent, peen 1.00—4.20, raapstelen 50 cent. DELFT, 13 Oct. Vee, Aanvoer: 74 run deren, 10 veulens, 4 graskalveren, 123 nuchtere kalveren, 559 magere varkens, 870 biggen, 20 schapen of lammeren, 20 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien 150 —315, varekoeien 100190, nuchtere kal veren 45, magerfe varkens 20—48, biggen 1220, geiten of bokken 312, rundvleesch per kg. slachtgewicht 72, 62 en 52 cent. Boter. Aanvoer 4 zesde en 1 zestien de vaten boter, wegende totaal 90 kg., prijs 1.521.65 per kg. Handel kalm. GOUDA, 13 Oct. Vee. Aanvoer in totaal 1870 stuks, waarvan 31 slacht varkens: vette 2627 cent per pond, levend met 2 pet. korting; 635 magere varkens 2540, 1119 biggen «1015, Geldersche biggen 15—18, 5 runderen 130200, 35 nuch tere kalveren 69, 45 bokken en geiten 27 per stuk. Handel stug. Kaas. 354 partijen kaas. Prijzen: le kwal. met rijksmerk 2729; 2e kwal. 2426, zware tot f 29.50, extra zware tot 31, Crisisaftrek 9.6 cent. Handel ma tig. Boter. 399 ponden boter. Prijzen: Goe- boter 7075 cent, en weiboter 6570 cent per pond. Handel vlug. Eieren. Aanvoer 81.500 eieren. Prijzen: kippeneieren 5.205.50, eendeneieren 3 3.50 en kleine kippeneieren 3.754.00 per 100 stuks. Handel willig. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) 8-713/4 38 95 44.95 43.85 1.841/4 HOOFDFiLMb AANVANGSUUR Blauwbaards achtste vrouw. (Gary Coo per, Claudette Col bert). De gevangene van het Alcatraz-eiland (Ann Sheridan, John Litel). De gevangene van Zenda (Ronald Col man, Madeleine Ca- roll). My man Godfrey. (William Powell, Ca role Lombard). De dubbele bruiloft. (William Powell lyrna Loy). jeer het leven lief hebben. (George Fitzmaurice, Rosa- :nd Russell). De weg terug (John Lng, Richard Crom- vell). log drie maanden - leven. (Edw. Ev. Horton, Irene Her- .vey Avontuurlijk Blijspel Komisch Blijspel Anti-oorlog Komisch lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Zaterdag, Woensdag en Donderdag 2 uur matinée. lederen avond 8.15 u. Zondag van 27 uur Zaterdag en Woens dag half drie mati née. lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur Eiken werkdag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Afgekeurd

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3