STADS NIEUWS DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; f 2.50 per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regeL Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? STORMACHTIG. De Bilt seint: Verwachting: Krachtige tot matige tijde lijk wellicht stormachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke of Westelijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, zachte nacht iets kouder overdag. Hoogste barometerst.: 771.9 te Lyon en Budapest. Laagste barometerst.: 740.3 te Vestmanoer. Het hoofdminimum van den luchtdruk ligt thans ten Zuiden van IJsland. Kleine voorloopers zijn te vinden in Zuid-Zweden en in het Noorden van de Bothnische Golf. Een randstoring trekt langs Ierland waar de barometer hedenmorgen te zeven uur zeer snel dalende was. Tusschen IJsland en Schotland daalt de luchtdruk regel matig, doch ten Westen van 20 graden Westerlengte stijgt hij weer. Ook in Zuid- Engeland daalt de barometer tijdelijk flink. Het gebied van hoogeluchtdruk over Central Europa hield stand. In Oost-Frank rijk, Zuid-Duitschland en in Zwitserland was de nacht windstil en koud. Het gebied van matige tot krachtige winden is in hoofdzaak beperkt tot de kuststreeken van het continent In Scandinavië is het weer rustig en naderen de temperaturen tot de normaalwaarden. Langs de Zuidkust van IJsland stormt het uit Oost. In het Noor den van dit eiland daalde de temperatuur onder het vriespunt en op de Oostkust van Groenland tot minus 14 graden. In de Alpen is de atmospheertemperatuur nog hoog. De vliegtuigwaarnemingen van En geland en van Soesterberg geven tot hoog in de atmospheer zomersche warmte aan. In ons land zal de wind aanvan kelijk stormachtig tot krachtig uit Zuid-West zijn en later waar schijnlijk iets ruimen. Het weer blijft betrokken tot zrwaar bewolkt met regenbuien en morgen overdag iets kouder. LUCHTTEMPERATUUR. 13.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Donderdagnamiddag 5.43 uur tot Vrijdagmorgen 5.51 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 14 Oct.: voorm. 5.20 en nam. 5.44 uur. Maan op 19.40 uur Donderdagavond. Maan onder 11.43 uur Vrijdagmorgen. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind 13 October 11.40 uur: „Wordt verwacht storm uit het Zuid-Westen." HET CENTRALE VLIEGVELD Ook de Kamer van Koophandel voof de Beneden-Maas verklaart zich tegen Schiphol De Kamer van Koophandel voor de Be neden-Maas heeft aan den Minister van Wa terstaat een schrijven gezonden, waarin ook zij sterk stelling neemt tegen het voo'rne- men om Schiphol als centraal vliegveld aan te wijzen. Hoewel wij niets willen afdingen, aldus het adres, op de uitstekende uitrusting van Schiphol, zal toch ieder onpartijdig beoor- deelaar met ons de meening zijn toegedaan, dat de ligging van dit vliegveld allerminst centraal genoemd kan worden en de samen trekking van het internationaal luchtver keer op dit ééne punt voor tal van natio nale belangen schadelijk zal zijn. Het adres pleit voorts voor een centraal vliegveld op Waalhaven (Rotterdam). PRINS BERNHARD Z. K. H. Prins Bernhard heeft gisteren, in zijn functie van Koninklijk Commissaris der Nederlandsche padvinders de vergade ring van den Nationalen Padvindesraad ge presideerd op het Paleis Soestdijk. DE HONGAARSCHE AARTSHERTOG DR. JOZSEF FERENC IN ONS LAND. De Hongaarsche aartshertog dr. Jozsef Ferenc, president van de vereeniging „Bu dapest, stad der baden", tevens voorzitter van de internationale federatie van bad plaatsen en kurorten, zal naar men weet in gezelschap van den ministerialrat Zol- tan Sziezsenyi, directeur van de kurcom- missie in Budapest, Zondag aanstaande een bezoek aan Amsterdam brengen. Het ge meentebestuur van de hoofdstad zal den aartshertog een tocht door de stad en een diner aanbieden. De Hugaria Club 1929 biedt den hoogen gast een lunch aan, terwijl de vereeniging NederlandHongarije in samenwerking met de Hungaria-club ter eere van het be zoek van den aartshertog eveneens Zon dagmiddag een thee geeft in de zalen van de Hungaria-club. Den volgenden dag, Maandag 17 Octo ber, houdt de aartshertog in Den Haag voor de vereeniging NederlandHongarije een lezing, gevolgd door een receptie in het gebouw van de Hongaarsche legatie. TERUGVORDERING VAN CRISIS- GELDEN. Handhaaft Regeering haar stelling over verhaal op den consument? In haar verslag betreffende het wetsont werp tot voorziening ten aanzien van de terugvordering van gelden gestort of be taald in verband met artikel 8 der Crisis- Zuivelwet 1932, herinnert de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer er aan, dat tegenover het betoog in de memorie van toelichting, dat de „heffing" op spijs- vetten is verhaald op den consument, ge steld werd, dat in ieder geval de biscuitfa brikanten deze heffing niet op hun afne mers, de consumenten, verhaald hebben, en dat in verband hiermede den Minister verzocht werd gegevens over te leggen. a. Omtrent het prijsverloop gedurende de jaren 1932 t.m. 1935 van de voornaam ste grondstoffen voor de biscuitfabricage (bloem, suiker en vetten), omtrent de ver houding, waarin deze in de voornaamste soorten biscuits en wafels verwerkt plegen te worden, en omtrent den invloed van den vetaccijns op den kostprijs van deze pro ducten; b. omtrent het verloop van de verkoop prijzen van de zooeven genoemde produc ten gedurende dezelfde periode. In de memorie van antwoord werden deze gegevens niet verstrekt; wel werd be toogd, dat nimmer aan te toonen is of een industrie als deze een bepaalde heffing op haar afnemers heeft verhaald, en dat wel vaststaat, dat de handelaren de betaalde heffing aan hun afnemers (d.w.z. de fabri kanten) hebben doorberekend. Teneinde elke onzekerheid op dit punt weg te nemen, zal de commissie van rap porteurs het op prijs stellen, indien de Re geering alsnog zou willen verklaren, of zij de stelling uit de memorie van toelichting, dat in het algemeen „het door den han delaar betaalde door dezen op den consu ment (d.w.z. den uiteindelijken consument, zooals hy in den volgenden zin van die memorie genoemd wordt) is verhaald", nog handhaafd, dan wel of deze stelling geacht mag worden te zijn teruggenomen. WEER WISSELING VAN GOLFLENGTEN. Proefneming via Jaarsveld mislukt. Bij het hoofdbestuur der P.T.T. en oak bij de omroepvereenigingen zijn tallooze klachten binnengekomen over de ontvangst der programma's van Avro en Vara, welke thans uitsluitend via Jaarsveld (415 M.) worden uitgezonden. Naar men weet ge schiedt die uitzending via Jaarsveld bij wijze van proef, maar men dient nu die proef als mislukt te beschouwen: Jaarsveld wordt lang niet overal goed ontvangen en het doel is dus niet bereikt. Men mag thans, volgens het Handelsblad, zeer binnenkort terugkeer naar den ouden toestand verwachten, n.l. de periodieke wis seling van de combinatie 1875415 M. (Kootwijk en Jaarsveld) met 301.5 M. (Hil versum), Avro en Vara zullen dan, om te beginnen, overgaan van Jaarsveld op Hil versum 301.5 M., K.R.O. en N.C.R.V. naar 1875—415 M. De kans is niet uitgesloten, dat deze nieuwe zooveelste! regeling reeds be gin volgende week van kracht wordt. DE VERDEELING DER RADIO-ZENDERS In de dezer dagen gehouden vergadering van den Raad van Beheer der Nozema, is, nadat kennis genomen is van de klachten van onderscheidene luisteraars in de stre ken, liggende tusschen Zwolle en den Zuid- Oost-hoek van Drente en den Noord-Oost hoek van Overijsel over storing van de ontvangst van den 415.5 M.-zender na zons ondergang door enkele sterke buitenland- sche stations, waaronder voornamelijk Ro me, besloten, met ingang van 16 October a.s. den oorspronkelijken toestand inzake het werken der omroepzenders wederom te herstellen. Met ingang van dien datum zullen de zen ders Hilversum I (1875 M.) en Jaarsveld (415.5 M.) beide het programma van KRO en NCRV uitzenden, terwijl de zender Hil versum II (301.5 M.) het programma van AVRO en VARA zal uitzenden. Deze beslissing is genomen, omdat het niet mogelijk is den zender te Jaarsveld, welke als tijdelijke zender is bedoeld, te versterken, om op die wijze aan storingen het hoofd te bieden. Er wordt prijs gesteld op berichten van luisteraars over het verschil in ontvangst van den 415.5 M.-zender en 301.5 M.-zen der, waarbij opgave van het gebruikte ont vangtoestel, alsmede van het uur en om standigheden, waaronder geluisterd werd (luchtstoringen), van waarde is. Deze be richten kunnen worden ingezonden, het zij aan de AVRO, KRO, NCRV, of VARA, hetzij aan de N.V. Nozema, Sarphatikade 11, Amsterdam C. ZUID-HOLLANDSCHE PROVINCIALE BRANDWEERBOND. Burgemeester van Katwijk tot voorzitter benoemd. Gistermiddag heeft de Zuid-Hollandsche provinciale brandweerbond in het Oude Raadhuis te Rotterdarri een bijzondere al- gemeene vergadering gehouden om te voorzien in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer W. A. Keeman, die, na veertien jaar, sinds de oprichting van den bond, het voorzitterschap te hebben bekleed, hiervan afstand deed, omdat hij benoemd is tot commissaris in een nieuw opgerichte onderneming in brandblusch- materiaal, welke functie hij niet vereenig- baar achtte met die van voorzitter van den bond, welke naar bekend is propa gandist V-ch werk verricht in de provincie om te bevorderen, dat de brandweer goed wordt georganiseerd, en geoutilleerd. De heeren mr. J. W. Woldring van der Hoop, burgemeester van K a t w ij k, en ir. L. J. E. C. van der Tas te Rotterdam, wer den door de vergadering bij acclamatie ge kozen tot respectievelijk voorzitter en be stuurslid. Vervolgens werd in de vacature in het bestuur, ontstaan door den heer J. Kneppelhout, voorzien door de benoeming van den bestuurscandidaat jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, burge meester te Hillegom De nieuwe voorzitter heeft vervolgens een toespraak gehouden tot den heer Kee man, waarin hij herinnerde aan het ont staan en den groei van den bond en het groote aandeel, dat de heer Keeman daarin heeft gehad. Namens den bond bood spr. den scheiden den voorzitter een herinneringsbord aan, waarna de heer P de Graaff, namens de bestuursleden, een geschenk aanbood. Het bestuurslid, de heer M. C. van Keulen, ver tegenwoordiger van het provinciale be stuur, uitte daarna woorden van waardee ring en dank voor het werk van den heer Keeman. Tenslotte heeft de heer Keeman een toe spraak gehouden. ALGEHEELE VERDUISTERINGS OEFENING TE ROTTERDAM. De groote verduisteringsoefening voor Rotterdam en omstreken, welke gisteren avond van tien tot twaalf uur te Rotter dam is gehouden, stond wel in het middel punt van da publieke belangstelling. Een gevolg daarvan was, dat het in het cen trum, op den Coolsingel, tegen tien uur vrij druk was. Toen het echter tegelijk met de verduistering begon te regenen, zakte de drukte wat af. Men had bij de straatver lichting dezelfde maatregelen toegepast als in de citieke dagen van September, n.l. dat de verlichting vooral in de buitenwijken tot ongeveer de helft teruggebracht was. Na negen uur werd deze beperking steeds grooter, totdat na tien uur ook de laatste straatverlichting gedoofd werd. Het ver keer ondervond daarvan dadelijk den te rugslag. De trams kropen donker en lang zaam naar een plek, waar ze niet in den weg stonden, de autobussen van de ge meente namen standplaats op breede stra ten en pleinen en heel langzaam bewoog het andere verkeer zich langs de donkere straten, waar alleen op moeilijke kruis punten de lichten van de verkeerspalen heel zwak licht gaven. Ook stonden hier en daar agenten met blauwe lantaarns. Over het algemeen werd het verzoek van verduistering goed opgevolgd. De agenten en burgerwachters, die in de straten sur veilleerden, hadden niet al te veel te doen. Natuurlijk waren er menschen, die hier en daar een licht lieten branden, maar over het algemeen straalde weinig licht naar buiten. Wel verspreidde het licht van de maan, hoewel verduisterd door de laag hangende wolken, nog vrij veel licht. In het centrale verzamelpunt, in hotel Atlanta op den Coolsingel heerschte groo te tevredenheid. Hoofdcommissaris mr. L. Einthoven had hier de gelukwenschen in ontvangst te nemen van generaal de Rid der, die vele oefeningen heeft meegemaakt, maar deze een van de meest geslaagde noemde. Mr. Einthoven legde er den nadruk op, dat deze oefening in hoofdzaak bedoeld was om na te gaan, hoe de bevolking zou reageeren op deze proef. Dit nu is buiten- verwachting meegevallen. De indruk, die mr. Einthoven gekregen had, noemde hij overweldigend. De bevol- kig heeft voor 100 pet. meegewerkt, en dat is het voornaamste, daar een luchtbescher ming zonder hulp van de bevolking niet denkbaar is. Wat dat betreft is de proef dan ook buitengewoon goed geslaagd. Om twaalf uur hernam het leven in de stad zijn rechten weer. De tram en auto's zetten zich weer in be weging en het werd nog even druk in de stad. Maatschappelijk Hulpbetoon te Nijmegen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft tot directeur van den gemeentelijken dienst van maatschappelijk hulpbetoon in de va cature mr. F. Jansen benoemd mr. Chr. M. J. H. Hustinx te Nijmegen. AGENDA LEIDEN. Dinsdag, Maatschappij voor Toonkunst, eerste buitengewoon concert, KI. Stadszaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dags ttot en met V r ij d a g 14 Oct. a.s. waargenomen door de "apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk Doezastraat 31, tel. 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. AcacSeinieiiieiiws LEIDEN. Geslaagd: propaedeutisch examen Theologie: mej. A. J. Lürsen, Haarlem; candidaatsexamen Geneeskunde, mej. A. H. Boer, Boskoop, en de heeren W. C. van Dorp, K a t w ij k; J. Tol, Hillegersberg; R. de Wolff, Den Haag; L. C. Tol, Breskens; D. M. Miete, Scheveningen; J. Ingenhoes, Rotterdam; E. C. Reillingh, Den Haag; H. Bakema, L e i d e n; C. W. C. Deurman, Den Haag; H. Neefjes, Den Haag; N. M. Tim- menga, Leeuwarden; C. J. W. Rothfusz, Rot terdam; H. E. van Hoepen, Leiden; H. F. Begeman, Wassenaar. doctoraal examen Rechten: de heer J. de Vries, Den Haag en mej. J. B. Nauta Pie- ter, Leiden. EEN NIEUWE POLITIEAUTO Zooals bekend, werd eenigen tijd gele den door den gemeenteraad besloten een nieuwe politie-auto aan te schaffen. Dat zulks geen weelde was weet ieder, die den „Blauwe Vogel" de uitdrukking is niet van ons! kent. Het beestje om in dezelfde terminolo gie te blijven had reeds drie jaar dienst gedaan bij de Lichtfabrieken, toen de poli tie er de beschikking over kreeg. Acht jaar lang heeft het oude Ford je zijn taak ver vuld en het zal nu gaan rusten. Wat er mee gebeuren zal is nog niet bekend, maar er behoeft geen plaats voor gereserveerd te worden in een museum! De politie heeft nu een nieuw Ford je op gedaan neen, dat is de juiste uitdruk king niet het is een flinke, mooie Ford V 8 in muiskleur met voor en achter de transparanten „Politie". De wagen is gebouwd op een origineel Ford V-8-chassis en kan 12 personen bevat ten. In den wagen zijn twee cellen aange bracht, welke door een ijzeren hek van de ov.erige ruimte afgesloten kan worden. Bo ven deze cellen bevindt zich een verschuif baar dak, dat zoowel door den chauffeur zoowel als door de achterinzittende politie agenten kan worden opengetrokken in ge val van nood. Aan weerskanten van den wagen bevin den zich voorts rolluiken op het gedeelte waar de zitbanken voor de agenten zijn. Onder deze banken zijn nog bergplaatsen aangebracht. Voor op den wagen bevinden zich twee schijnwerpers, welke in alle standen ge draaid kunnen worden. Deze wagen is zeker een aanwinst voor de politie te noemen. DE KATHOLIEKS LEESBIBLIOTHEEK. Een buitendienst ingesteld. Wanneer men op 't punt staat iets te moeten missen, ontwaart men, vaak voor 't eerst, hoeveel prijs op 't bezit ervan werd gesteld. Er liepen geruchten, dat de Kath. Lees bibliotheek aan de Lorentzkade haar deuren zou sluiten; dit voelden wij aan als een pijnlijke gebeurtenis in het openbare leven der Leidsche Katholieken. Het is toch een belang van den eersten rang, dat in een stad als Leiden een goed- georiënteerde Katholieke bibliotheek ge vestigd blijft. Daarom verheugen wij ons en velen deelen deze vreugde te kunnen berich ten, dat de Katholieke Bibliotheek aan de Lorentzkade niet alleen behouden blijft, doch zelfs aanmerkelijk zal worden uitge breid. Bovendien, en daarmede wordt aan veler bezwaar tegemoet gekomen, zal een bui tendienst worden ingesteld. De boeken worden gehaald en gebracht, mits men dat even opgeeft aan de directrice van de bi bliotheek, mej. Schoenmaker. Deze buitendienst strekt zich uit tot Oegstgeest. Wij hopen, dat vele Katholieke ingeze tenen van dezen ophaaldienst zullen ge bruik maken en in dezen winter zullen profiteeren van de rijke, gevarieerde boe kenschat. COMMANDANT 6e REG. VELD-ART. Majoor A. H. Drijfhout van Hooff benoemd In de plaats van kolonel C. de Iongh is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot luitenant-kolonel, commandant van het 6e Reg. Veld-Ar tiller ie hier ter stede de majoor A. H. Drijfhout van Hooff, van het 7e Reg. Veldartillerie. Voorts is met ingang van 1 Nov. in rang en ouderdom overgeplaatst bij den Genera- len Staf kapitein I. L. Uij terschout van het 4e Reg. Infanterie. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 1399. C. P. Omtzigt, Lei den, Oude Rijn 144. Motordiensten Leiden- Amsterdam v.v. Wijzigingen. 432. Erven van wijlen J. van der Stok. Leiden, Oude Rijn 10. Han del in glas, porcelein, aardewerk en luxe artikelen: engros en detail. Oph. fil. Lei den, Mare 104. 2680. G. van Steyn en Zonen. Voorhout, Jac. van Beyerenweg 10. Bloembollen-ex port. Uittr. Venn.: M. van Steyn, Warmond. 573. Firma Gebroeders Mulder. Leiden, Maredijk 183. Houthandel, loonzagerij, schoppenfabriek. Venn.: C. Mulder (H.V.). 2129. Jac. van Vliet en Zonen. Alphen a. d. Rijn, Hooftstraat 596163. Banket- en broodbakkerij; fabriek van suikerwerk. Over.l E.: J. van Vliet, d.d. 8. Juni 1938. N. E.: Wed. A. G. van VlietSpruitenburg, Al phen a. d. Rijn. Volmacht verleennd aan: C. J. van Vliet, A. van Vliet en I. J. van Vliet (B. P.). 7186. Handelsvennootschap onder de fir ma „Java Kawi Thee Import Leiden. Lo rentzkade 34. De vennootschap onder firma te omgezet in een vennootschap en com mandite onder den naam: Comm. Venn. „Ja va Kawi Thee Import (met ingang van 4 October 1938). (B.P.). Beh. venn.: C. H. Ger- lings, Leiden (H.V.) en C. H. Ferrée, Was senaar, Aant. venn. b.w.v. geldsch.: één. Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam Maggi en de Kruisster MAGGI5 JUS Overal in Nederland gebruikt men graag MAGGIS Justabletten Maggi's Jus is smakelijk, krachtig, geu rig engemakkelijk klaar te maken. In vijf minuten tijds hebt U van één justablet circa "/r L. bruine jus gereed. En U kunt er zo veel soorten jus mee makenbief stukjus, pikante saus, spekjus, kortom Maggi': Justabletten zijn een uitkomst etten

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2