STADS NIEUWS Laatste berichten MARKTBERICHTEN WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE HEER GOSLINGA NEEMT ONTSLAG ALS RAADSLID. De heer T. S. Goslinga, die, zooals be kend, voorzitter van den Raad van Ar beid te Amsterdam is geworden, doch voorloopig hier nog woont en in verband daarmede nog eenigen tijd lid van den Raad hier ter stede kon blijven, heeft thans ontslag ingediend als zoodanig en tevens ontheffing gevraagd van de func ties, aan het lidmaatschap van den raad verbonden. De heer Goslinga was van 1927 af lid van den Raad; hij is van 1937 tot 1935 wethouder geweest. Naar wij vernemen is de gezondheids toestand van den heer Goslinga den laat- sten tijd minder gunstig. Dit deed hem tot dezen stap besluiten. De heer Goslinga mag terugzien op hoogst verdienstelijken arbeid voor de gemeente als wethouder en als raads lid. Met zijn inderdaad zeldzaam ge mak om veel en vlug te werken, zijn scherpzinnigen kijk op de dingen, zijn opvallend sterk geheugen, heeft hij een uitnemende plaats ingenomen als anti- rev. Raadslid en als Wethouder. Hij was een strijdvaardig, een strijd- minnend vechter voor zijn partij, voor zijn beginselen, maar niet minder voor de be langen der gemeente. Wij wenschen van ganscher hgrte, dat de gezondheid van den man dien wij altijd hebben gezien als een-kracht-figuur, ook physiek zich spoedig zal herstellen, opdat hij zijn nieuwe taak te Amsterdam met volle energie zal kunnen uitvoeren. ALG. R. K. PROP. CLUB „DR. SCHAEPMAN". De winteractie ingeluid. De enkele weken geleden uitgestelde vergadering der Alg. R. K. Prop. Club „Dr. Schaepman" werd gisteravond onder vrij matige belangstelling in de Jacoba- zaal van Hotel „Den Burcht" gehouden. De voorzitter, mr. H. F. A. Donders, heette in zijn openingswoord allen hartelijk welkom op dezen eersten avond van het winterseizoen en memoreerde, dat er een lange rustperiode voorbij is, terwijl een drukke tijd wacht. Spr. hoopt, dat hij voor de vele werkzaamheden, welke de a.s. ver kiezingen meebrengen, allen paraat zal vinden om het vele werk met grooten lust aan te pakken. Spr. herinnert er vervolgens aan waar om de vergadering enkele weken geleden werd uitgesteld omdat het toen juist de critieke dag was in den gespannen inter nationalen toestand, terwijl bovendien dien avond de minister-president dr. Colijn zou spreken en velen door dienstplicht verhin- derd zouden zijn. Met dankbaarheid aan God, dat de vrede bewaard kon blijven, besloot spr. dit openingswoord. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing door den secretaris, den 'heer v. Dijk, goedgekeurd. Hierna volgde de installatie van den nieuwbenoemden Geest. Adviseur. De voor zitter heette kapelaan Bernefeld hartelijk welkom en herinnerde eraan, dat de nieuwe adviseur de vierde is, dien hij de eer heeft te installeeren. Spr. hoopt, .dat zijn advi seurschap langer moge duren dan van de vorige, terwijl hij eraan toevoegde hoe pater de Leeuw, de laatste adviseur, in zijn afscheid zegde, dat „Dr. Schaepman" een heel goeden nieuwen adviseur zou krijgen. Dat dit laatst bewaarheid moge worden, hoopt spr. van harte, terwijl hij vertrouwt, dat de samenwerking aangenaam en vrucht dragend moge zijn. Kap. Bernefeld dankte voor de hartelijke woorden van den voorzitter en gaf de ver zekering, dat hij zijn beste krachten zal geven voor het katholieke verenigings leven hier ter stede in het algemeen en voor de Prop. club in het bijzonder. Komend tot de acties, welke gevoerd zul len worden, zegt spr., dat de eerste actie wat klein, wat kinderachtig moge schijnen, maar in wezen is het toch niet zoo. Het betreft hier het rondbezorgen van circulai res betreffende de conferenties voor niet- Katholieken, welke dezen winter door pater Wynand Sluys O.F.M. in de Hartebrugs- kerk gehouden zullen worden, 't Zal met deze papieren wel gaan als met zoovele an dere, ze zullen voor het grootste gedeelte in de papiermand verdwijnen, doch wan neer deze actie tot resultaat zou kunnen hebben, dat één zieltje gewonnen wordt, dan heeft zij haar succes reeds opgeleverd. Een andere actie is de verspreiding van den rondzendbrief der Duitsche bisschop pen naar aanleiding van de Kerkvervol ging in Duitschland, in welken brief de Duitsche bisschoppen een beeld geven van de ongehoorde toestanden, waaronder de Katholieken in Duitschland in deze tij den te leven hebben. Als derde actie noemt spr. die der ko mende verkiezingen in het volgend jaar. Daarvoor in de eerste plaats is een stevige actie noodig, omdat van het welslagen der verkiezingen zal afhangen of de stelsels der moderne heidensche wereld buiten onze landsgrenzen blijven. Ten slotte noemt spr. de actie voor „De Leidsche Courant", de huisvriend van den dag in het katholieke gezin, dat daaruit voor een groot deel ontwikkeling en ken nis moeten vergaren. Spr. wees hierbij nog eens met nadruk op de groote beteekenis van de gewestelijke pers, want niemand beter dan zij kan de vele gevarieerde gevoelens der lezers be vredigen. Daarom dient „De Leidsche Cou rant" in elk katholiek gezin van Leiden en omgeving gelezen te worden, en om dat mede te bewerkstelligen heeft de propagan da-club haar medewerking hiertoe ten vol le toegezegd. Dan wees spr. nog op het tentje van de Zaterdagsche markt betreffende de actie „Voor God", waarvan eveneens een groo te propaganda uitgaat voor de goede zaak, mede daarvoor zal spr. gaarne zijn krachten geven. De voorz. dankte kap. Bernefeld voor zijn toespraak en constateerde daaruit met groote voldoening, dat zijneerw. zich reeds volledig ïgewerkt had in de te voeren acties. Hierna werd tot het practisch werk van bovengenoemde acties begonnen, hetgeen een vlot verloop had. Wat betreft de actie „Voor God" op de Zaterdagsche markt en groote vergaderingen deelt de voorzitter mede, dat de verkoop buiten verwachting goed gaat en dat de omzet veel grooter is dan de verwachtingen waren. Het wil spr. voorkomen, dat hier een apologetisch werk wordt verricht van de eerste orde. De cijfers hieromtrent spre ken zeer duidelijk, maar daar staat tegen over, dat het aantal propagandisten voor deze actie nog te gering is. Ter verlichting van hun taak roept de voorz. meerdere propagandisten op. Nader op deze actie ingaande zegt de voorz., dat velen den propagandisten vra gen stellen. Dat kan op zichzelf zeer goed en nuttig zijn, maar zij mogen niet ontaar den in debatten, want daardoor zou het bestaan dezer actie bedreigd kunnen wor den. En dat- moet tot iederen prijs voor komen worden. Vragenstellers kan men daarom het beste verwijzen naar de Apo logetische Vereeniging „Petrus Canisius", naar de te houden Conferenties voor niet- Katholieken door pater Sluys e.a. Het aantal tot heden verkochte brochu res nadert thans de 1600, hetgeen betee- kent een verkoop van 75 brochures per Zaterdag. Nadat de verschillende acties besproken waren kwam het bezoek aan de K.R.O.- studio ter sprake. De voorz. deelde mede, dat de propagandisten, die medewerken aan de markt-actie op Zaterdag, door het bestuur voor deze excursie worden uitge- noodigd. Over den datum kon men nog niet tot een besluit komen. Een oproep hiervoor zal in de Leidsche Courant verr schijnen. Bij de rondvraag kwamen nog verschil lende kwesties ter sprake, waarover op ge animeerde wijze van gedachten gewisseld werd. De heer Jansen bracht daarbij na mens de propagandisten van di- actie „Voor God" den voorzitter dank voor de woor den van waardeering aan hun adres ge richt en vroeg van de overige leden van „Dr. Schaepman" voor deze actie meerde ren steun. Met een woord van opwekking tot de aanwezigen tot actie, tot vurigè actie voor de goede zaak sloot de voorz. ten slotte de vergadering. R.-K. ALMA MATER-KOOR. De repetitie zal hedenavond worden ge houden in de Romanuszaal acher de Harte- brugskerk te 8.15 uur. Mededeelingen zullen tijdens deze repe titie worden gedaan in verband mét een nieuw in te studeeren programma, alsmede het bedrag der contributie. Nieuwe leden zijn alsnog van harte welkom. HET BESTUUR. K. J. C. LEIDERS. Cursus lichamelijke oefeningen. Zaterdag a.s. zal onder leiding van den lieer A. Duindam de cursus beginnen, waar over als inleiding op de laatste gehouden Recollectie door dienzelfden leeraar een beschouwing is gehouden. Als hulp in de opvoeding der jongeren hebben wij, leiders in de K. J. C., zeker eenig begrip noodig omtrent wat goed en schadelijk voor de lichamelijke gezondheid is. Ook eenige vaardigheid is geen over daad. Bedoelde cursus wordt gegeven in het Sint Antoniusclubhuis te Leiden, ingang naar verkiezing Mare of Hazewindsteeg en vangt aan precies te 7 uur. Het aantal deelnemers bedraagt een twintigtal, zoodat niet veel meerderen kun nen worden toegelaten; omdat het wen- schelijk is, dat iedere parochieele afdee- ling één leider doet deelnemen, bestaat de gelegenheid zich op te geven nog tot Vrij dagavond aan het Districtsadres, Zoeter - woudsche Singel 33. Gistermiddag liep een jongen voorbij een stal in de Agn ietenstraat, toen plotse ling een steen op zijn hoofd terecht kwam, zoodat de jongen door den E.H.D. moest behandeld worden. Het bleek, dat de stal gedeeltelijk op instorten stond. Bouw- en woningtoezicht stelde een onderzoek in, waarna de politie-brandweer, onder lei ding van inspecteur Couzy, den gevel ge deeltelijk sloopte. DE SCHADEVERGOEDINGSKWESTIE VAN HET LEIDSCHE STADHUIS. Gisteren heeft de zaak der schadever goedingskwestie van de perceelen naast den Stadhuisbouw opnieuw voor de Haagsche Rechtbank gediend. Zooals bekend treden voor de benadeel de huiseigenaren op mrs. E. A. Cosman en C. J. Goudsmit, voor de N.V. Aann. Mij. v.h. Hille en Roose mr. P. Briët en voor de Bouwonerneming Trio mr. H. de Ranitz. Beide partijen hebben gisteren conclu sie van antwoord genomen op de door bei de partijen geponeerde stellingen. Daarop vyerd de zaak vier weken aan gehouden en zal dus op 8 November op nieuw dienen. LUIT. KOL. C. DE IONGH. Thans benoemd tot commandant dei- Se Artillerie Brigade. Zooals wij onlangs reeds hebben gemeld was binnenkort de benoeming te verwach ten van luit. kolonel C. de Iongh, garni zoenscommandant alhier en commandant van het 6e Regiment Veldaratillerie hier ter stede, tot commandant van de 3e Ar tillerie Brigade te Breda. Deze benoeming is thans per 1 Novem ber afgekomen, terwijl de nieuw benoem de tevens bevorderd is tot kolonel. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf is de 19-jarige P. K., wonend Rijns- burgersingel, in het nieuwe telefoonkan toor aan de Boommarkt van 2 M. hoogte van een plank gevallen en op den rug te recht gekomen. Hij klaagde over pijn en werd door den E.H.D. ter observatie mee genomen naar het Diaconessenhuis. Hedennacht te 12.15 uur is de 44-jarige caféhouder P. B., bij- het afloopen van de Vischbrug op den Nieuwe Rijn gestrui keld en met het hoofd tegen een hardstee- nen paal terecht gekomen. Hij liep ver wondingen op aan het oog en het hoofd en werd door den E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. Muziek LEIDSCHE KUNSTKRING Stefan Askenase De Leidsche Kunstkring „Voor Allen" heeft ditmaal geopend met een pianorecital door Stefan Askenase, waarmede hij hier te Leiden evenals overal elders zijn naam van groot en bijzonder pianist met ovationeel succes heeft weten te handhaven. Het programma kondigde aan „Variaties" van Mozart over een thema van Gluck. „Sonate a gr. t. van Beethoven op 101". (uit de laatste periode dus) twee werkjes van Badings, vier Préludes van Chostako- witch, Petrouchka danse ruste van Stra- winski en een uitgelezen reeks Chopin- nummers Askenase had behalve de be kende werken het middengedeelte van zijn programma gewijd aan componisten van dezen tijd, wat het programma wél zoo interessant doet zijn, al waren al deze kleinere werken alleszins aanvaardbaar en behoefde men niet versteld te staan van de modernismen, die men te hooren kreeg. Schitterend klavierspel gaf de solist en de vatiaties van Mozart. Wat bleek uit tal van détails, uit lichtelijk naar het romantische zweemende- phaseering, uit zooveel oogen- schijnlijken kleinigheden, die als stijlele ment het wezen van Mozart's muziek zoo nauw raken. Dat hij fijne muzikale distinc tie bezit geestelijke reflexie en verzadig de accentuatie wie zou het nog ontken nen na zijn Beethoven-vertolking? Maai de werken waarmede de concertgever de grootste bewondering oogstte waren behal ve de twee Roemeensche schetsen van Ba dings, de gradioos gespeelde Petrouchka zetting, bovenal de Chopins. Dat was alles uitgezocht schoon en perfectie, voortreffe lijk het sober pedaalgebruik, gevoelsover- storting reëel en beheerscht. Ook de Pré ludes van Chastakowitch. Beluister de linkerhand, b.v. in Stra- winsky's danse russe, overweldigend in spankracht met haar muzikale begeleiden de, steunende en opjagende opdrijving, terwijl zijn rechterhand in deze niets te kort komt. Dat de Chopinprestatie van dezen Pool de kroon op het werk zou zetten, wisten wij reeds en het pleit voor zijn kunstenaar schap heeft hij in deze volkomen gewon nen. Knap was de' wedergave van de „Im- promftu ges gr. t" de „Nocturne e gr. t" en last not least de drie Etudes. Men weet hoe volmaakt en origineel deze études zijn gecomponeerd en in al deze Chopin- werken ontbrak er niets aan de wijde grepen, het samenkoppelen van loofj es, fiorituren en accoorden, aan idyllestemming aan schittering, aan klankenrijkheid, aan juist sentiment. Terecht was er grote bewondering voor Askenase's spel (vooral zijn Chopinspel) wat zich uitte in luid applaus, wat niet tot rust kwam, voor hij zich weer aan den vleugel zette en Mendelssohn's „Spinner lied" uit de Leider ohne Worte, als aller laatst slot ragfijn voorspeelde, 't Was een mooi en belangrijk concert, waaraan velen die niet gekomen zijn, veel kunstgenot heb ben gemist. j. k. Binnenland DOODELIJKE AANRIJDING TE ROTTERDAM. Vannacht werd de 63-jarige M. van der Velden, wonende aan den 's-Grevenweg te Rotterdam gewaarschuwd, dat er een paar koeien uit de wei waren geloopen. Van der V. stond op en begaf zich naar buiten om behulpzaam te zijn bij het terugbren gen van de beesten. Op den weg is hij toen onder een juist passeerende personenauto, bestuurd door den achttienjarigen C. B., wonende aan de Spigelnisserkade, geraakt. Van der V. werd tegen den weg gesmakt waarbij hij een dusdanige ernstige schedel- basisfractuur opliep, dat hij in het zieken huis aan den Coolsingel, waarheen hij per auto van den geneeskundigen dienst is ver voerd, kort na aankomst is overleden. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Gisteravond om half zes is te Gorredijk een ernstig ongeluk gebeurd. Nabij de machinefabriek Valta is de 22- jarige boerenknecht W. de Boer uit Hoorn- sterzwaag, die per fiets de tramkruising wilde oversteken, door een vrachtauto aangereden. Ernstig gewond is hij naar het Zieken huis te Heerenveen vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. DE MOORD TE 's-GRAVENHAGE. Nader wordt ons omtrent den op de eer ste pagina van dit nummer gemelden moord nog medegedeeld: 's Middags om half vier waren omtrent den moord in de Molenslootstraat slechts schaarsche bijzonderheden bekend, daar van de zijde der politie niets meer werd losgelaten, dan dat het hier vermoedelijk geen roofmoord betreft. Uit de mededeelingen, welke ons door de buurtbewoners en door het oudste zusje van het vermoorde meisje, Lena Groen, werden verstrekt, schijnt evenwel de con- clusise niet lichtvaardig, dat het hier gaat om een zedenmisdrijf. In de afgeloopen weken is het vermoorde meisje eenige malen gevolgd door een bepaalden man, die haar twee keer heeft aangesproken, den laatsten keer Vrijdag j.x. Hij was toen in een auto en hield het meisje staande bij het slachthuis. Een poging om haar in de auto te trekken mislukte, doordat het meis je zich tijdig wist los te rukken Het kind heeft toen het voorgevallene aan haar ouders verteld, die er de politie van in ken nis hebben gesteld. Het ligt wel voor de hand, dat hier door de politie in de eerste plaats gedacht wordt aan dien onbekenden man, van wien een vaag signalement bestaat. Het lijk van het meisje is ongeveer half drie met een auto van den geneeskundigen dienst naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. VECHTPARTIJ IN WOONWAGEN KAMP. De politie te Nijmegen heeft zekeren S. S., uit Sittard, en P. -G., uit Antwer pen, die thans in het woonwagenkamp te Nijmegen verblijf houden, gearresteerd. Het was de politie ter oore gekomen, dat er gisternacht in dit woonwagenkamp ernstige ongeregeldheden waren voorge vallen ten gevolge van onderlinge veeten. Bij een vechtpartij, waarbij men ge bruik maakte van zeisen, bijlen en een revolver, waren eenige gewonden geval len. S. en G. moeten hierbij de belhamels zijn geweest. Geen der gewonden had echter bij de politie aangifte willen doen, zoodat de *>litie pas later op de hoogte kwam van hetgeen er voorgevallen was. Een man liep een ernstige hoofdwonde en een schotwond aan het been op, een andere man en een vrouw hadden snij- wonden aan het gelaat gekregen. Daar de kampbewoners zeer zwijgzaam waren, kon de politie eerst na een diep gaand en langdurig onderzoek tot de ar restatie van S. en G. overgaan. Buitenland DE~ BETOOGINGEN TEGEN INNITZER. VATICAANSTAD, 12 Oct. (A. N. P.). In gezaghebbende kringen in het Vaticaan bewaart men het stilzwijgen ten aanzien van de geruchten, volgens welke de apos tolische Nuntius te Berlijn, Mgr. Orseni- go, een stap in de Wilhelmstrasse gedaan zou hebben of nog zou doen naar aanlei ding van de gebeurtenissen voor het pa leis van kardinaal Innitzer. Uit de hier ontvangen berichten kan men echter op maken, dat Mgr. Orsenigo persoonlijk een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld, dat de pijnlijke indrukken, die het Vaticaan reeds over de gebeurtenissen had, slechts heeft kunnen versterken. Men heeft, al dus wordt gezegd, vastgesteld, dat een priester door nationaal-socialistische ele menten, die in het paleis waren binnen- gedrohgen, uit een venster geworpen is, v/aarbij hij beide beenen brak. MGR. ORSENIGO IN DE WILHELMSTRASSE. BERLIJN, 12 October. (A. N. P.). Het bezoek van Mgr. Orsenigo, den Pauselij ken Nuntius, aan staatssecretaris Woer- mann in de Wilhelmstrasse, moet, volgens bevoegde Duitsche kringen niet beschouwd worden als een officieel protest van de zij de van den Heiligen Stoel tegen de hevige incidenten, die zich Zaterdag en Zondag j.l. te Weenen hebben voorgedaan. In Duitsche gezaghebbende kringen is men van meening, dat de Pauselijke Nun tius zich in de eerste plaats op de hoogte heeft willen stellen van de resultaten van het door de Duitsche autoriteiten ingestel de onderzoek. HET VOORSTEL VAN HITLER INZAKE EEN BEPERKING DER BEWAPENING. BERLIJN, 12 October. (A. N. P.) Duit sche politieke kringen zetten vandaag uit- een, dat zij in afwachting zijn van het antwoord van Groot-Brittannië of Frank rijk op het jongste voorstel van Hitier in zake een beperking der bewapening. Het wordt technisch doenlijk geacht den omvang en het aantal van vele moderne wapens, met name zware artillerie, te be perken, zobmede den omvang en het vlieg- bereik van zware bommenwerpers. De Duitsche opvatting is, dat Duitschland veel te winnen heeft bij een beperking der bewapening op groote schaal, mits Groot-Brittannië, Frankrijk en Italië het pact onderschrijven. Het schijnt, dat het gevaar voor een Russischen aanval minder ernstig wordt geacht, nu de positie van Tsjecho-Slowakije fundamenteel is gewijzigd. Er werd hier steeds aangevoerd, dat zoo lang het Tsjechisch-Russisch pact zou be staan Tsjecho-Slowakije gebruikt kon worden als springplank voor Sovjet-Russi sche luchtaanvallen op Duitsche steden. DE JAPANSCHE INVAL IN ZUID-CHINA Chineezen boden geen enkelen tegenstand TOKIO, 12 October (A.N.P.) Volgens een communiqué van het keizerlijke hoofd kwartier, heeft de verrassende landing der Japansche troepen in de Biasbaai met vol komen succes verloopen. Dank zij de goede samenwerking, aldus het communiqué, tusschen leger en vloot, was de ontsche ping voor het aanbreken van den dag vol tooid. De Chineesche kustwacht was zoo verrast, dat zij geen tegenstand bood, zoo dat de Japannoezen geen verliezen hebben geleden. De Japansche troepen trekken thans het land in. Men gelooft, zoo ver neemt Reuter, dat Kanton hun doel is. De stad Swatau wordt door de bevolking ont ruimd, op geruchten, dat ook daar Japan sche troepen zullen landen. HONGKONG, 12 October (A.N.P.) Volgens den correspondent van de „China Mail", een plaatselijk Engelsch blad, be vinden zich de Japansche landingstroepen thans op nauwelijks 50 K.M. van de gren zen van Hongkong. De correspondent, die over het landings gebied is gevlogen, vertelt, dat troepen werden ontscheept door groote aantallen lichters en hulpvaartuigen. Duizenden sol daten en groote voorraden konden aan land gebracht worden blijkbaar zonder Chinee- schen tegenstand. Twee Japansche tor- pedobootjagers kruisten voordurend voor de kust. De Japansche vlootmacht bestaat uit slagschepen, vliegtuigschepen, torpedo- bootjagers en andere schepen. De beteekenis der Japansche actie. TOKIO, 12 October, (A.N.P.) Extra- edities der dagbladen melden het begin der Japansche troepenontschepingen in Zuid- China. Hiermede is een belangrijke mili taire en politieke beslissing gevallen, welke in radicale kringen reeds sinds tien maan den geëischt werd. In politieke kringen neemt men aan, dat hiermede de lang ver beide aanval op Kanton begonnen is. Vol gens mededeeling van militaire kringen ia het doel van den veldtocht in het Zuiden, om het wapenvervoer voor Tsjang Kai Sjek langs de spoorlijn Kanton-Hankau af te snijden, teneinde den laatsten weerstand der Chineezen te breken, die na de bezet ting van Kanton uitsluitend op den onze- keren toevoer uit Indo-China, Birma en Sovjet-Rusland zouden zijn aangewezen. TOKIO. 12 Oct. (A.N.P.) Het Japan sche ministerie van marine verheelt niet, dat het doel der Japansche troepen, die in de Biasbaai aan land gegaan zijn, Kanton is. Overigens hoort men in gezaghebbende kringen ook zeggen, dat de troepen onmis baar waren voor de voltooiing van den aanval op Hankau, die steeds moeilijker wordt, doordat de Japanneezen tegenover goed-geconcentreerde troepen op een wel voorbereid terrein staan. TOKIO. 12 Oct. (A.N.P.) In een pro- clamatie van de militaire afdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier wordt de be volking van Kanton uitgenoodigd zich van Tsjang-Kai-Sjek los te maken. BRAZILIë ROEPT ZIJN VERTEGEN WOORDIGER TE BERLIJN TERUG. LONDEN, 12 October (A.N.P.) De cor-. respondent van de „Daliy Telegraph and Morning Post" te Berlijn meldt vernomen te hebben, dat dr. José Joaquim de Lima e Silva Moniz de Aragao, de Braziliaansche ambassadeur te Berlijn, door zijn regeering is teruggeroepen. Hij zal binnenkort naar Brazilië vertrekken. Het is nog niet zeker of dr. Moniz te Berlijn zal terugkeeren. Officieele krin gen te Berlijn „weigeren te gissen" of deze terugroeping verband houdt met de ver klaring der Braziliaansche regeering, twee dagen geleden afgelegd, dat de Duitsche ambassadeur te Rio de Janeiro, dr. Ritter, niet langer persona grata is. AMSTERDAM, 12 Oct. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 194 kal veren (vette) 62—70 cent (enkele hooger), 5660 en 50—55 cent per kg. levend ge wicht; 48 nuchtere kalveren 7—12 per stuk; 178 varkens: vleeschvarkens, wegen de van 90110 kg. 6465 cent, zware 62 —64 cent en vette 6162 cent per kg. slachtgewicht. VOORSCHOTEN, 11 Oct. Vrije Veiling. Kippeneieren 5.305.60, kuikeneieren 3.004.20 pe rlOO stuks, konijnen 0.80 1.10, kippen 40—70 cent, duiven 1016 cent per stuk, zoete kaas 5460 cent en Leidsche kaas 4448 cent per kg. WOERDEN, 12 Oct. Kaas. Aanvoer 333 partijen. Prijs: le kwal. met rijksmerk 2628, idem 2e kwal. 2325, zware tot 29.Handel matig.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3