Het Eeuwfeest van den „Grooten Trek11 Academienieuws AGENDA KERKNIEUWS RECHTZAKEN Burgerlijke Stand WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Plechtige herdenking in Zuid-Afrika op 16 Dec. a.s. De historische beteekenis van den „Grooten Trek" r Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL Bij onze agenten ^0 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag, S» HOE WORDT HET WEER? ZACHTER. De Bill seint: Verwachting: Meest matige, in het Noor den tijdelijk toenemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, tijdelijk regen in het Noorden, in het Zuiden weinig of geen regen, iets zachter vooral des nachts. Hoogste barometerst.: 773.3 te Avord. Laagste baromterst.: 744.8 te Röst. De depressie op den Oceaan trekt naar het Oost-Noord-Oosten, doch wordt niet dieper. Zij deed den luchtdruk dalen in Ierland en hedenmorgen daalde de baro meter snel in Schotland en in de Iersche Zee. In Ierland komen de dalingen weer tot staan. Op het vaste land bleef de lucht druk den geheelen dag stijgende en vormde zich een krachtig gebied van hooge lucht druk met maximum over Midden-Frank rijk en Noordelijk van de Alpen. Dit ge bied van hooge luchtdruk brendt zich re gelmatig naar het Noorden, Zuiden en Oosten uit. Het gebied van hoogeluchtdruk boven Groenland en het gebied van lage luchtdruk boven de Noorsche zee blijven beide stationnair. Een uitgebreid regenge- bied bedekt Schotland en Ierland en het Oceaangedeelte ten Westen van Schotland. Het is aan de Noordzijde begrensd door den zestigsten breedtegraad. In het Ooste lijk Oostzeegebied is het weer nog buiig. De regenhoeveelheden van het laatste et maal waren geringer dan van het vorige. In het Noorden van ons land zal het weer sterker den invloed der naderende depressie ondervinden dan het Zuidelijke deel van ons land. In het Noorden zal de wind tijdelijk toenemen en is tijdelijk regen waarschijnlijk, in het Zuiden is de kans op regen geringer. LUCHTTEMPERATUUR. 14.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 5.45 uur tot Donderdagmorgen 5.49 uur. HOOG WATER Te Katwijk aan Zee op Dondtrdag 13 Oct. v.m. 4.40 en nam. 5.05 uur. Maan op 18.50 uur Woensdagavond. Maan onder 10.44 uur Donderdagochtend. LELDEN. Bevoraerd: tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „De electrische weer stand van zuivere metalen bij lage en zeer lage temperaturen", de heer G. J. van den Berg, geboren te Rotterdam. Geslaagd: Candidaatsexamen In disch Recht: de dames J. M. W. Zimmer man, Den Haag; A. Th. L. de Boer, Den Haag; en de heeren S. H. Tan, Leiden; W. K. Roos, Den Haag; J. van Vollenhoven, Den Haag; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie: mej. M. Franzen, Dordrecht; idem, hoofdvak Wiskunde: mevr.. H. E. M. Appels-v. d. Linden, Den Haag; idem, hoofdvak Natuurkunde: de heer W. J. de Vos, Vlaardingen. Geslaagd voor het examen van apothe- kèrs adsistent te Leiden: Mej. H. van Zij- derveldt, Rotterdam en de heer H. Scholte, Leiden. Als u tóch iets móet:verliezen rrftfr" En u hebt 't voor 't kiezen Offert liever dan een uur V Dan uw verdren levensduur) De jaarljjksche herdenking van Din- gaansdag in Zuid-Afrika ter herinnering aan de zege, die de Boerengeneraal Andries Pretorius op 16 December 1838 behaalde op den Zoeloe-koning Dingaan, zal dit jaar een bijzonder karakter dragen, omdat, zoo- als men uit het jaartal ziet, deze overwin ning op 16 December a.s. precies een eeuw geleden zal zijn. Maar van grooter historische beteekenis dan deze slag tegen den verraderlijken Zoeloe-koning is de indirecte aanleiding tot de toenmalige botsing, de „Groote Trek'' der Boeren van Nederlandschen stam uit de Kaapkolonië naar het Noorden, en het is de herdenking van deze heldhaftige ge beurtenis, welke aan de plechtigheid op 16 December a.s. als nabij Pretoria de hoeksteen zal worden gelegd voor het groote nationale voortrekkersmonument, haar bijzonder karakter zal geven. Van de belangstelling, die overal in Ne derland voor deze herdenking bestaat. en van het medeleven met de Nederlandsche stamgenooten in de Unie van Zuid-Afrika zal o.a. blijk worden gegeven door de spe ciale vlucht, welke de K.L.M. bij deze ge legenheid in December a.s. naar Zuid- Afrika zal ondernemen met een Douglas D.C. 3-machine onder commando van ge zagvoerder Scholte, die vergezeld wordt door gezagvoerder Viruly. Niet om land, maar om vrijheid. Het gebruikelijke motief voor een volks verhuizing want als zoodanig kan men den grooten trek beschouwen is meestal gebrek aan grond en aan expansie-moge lijkheden. Hoewel bij de uit de Kaap-koio- nië emigreerende Boeren deze motieven natuurlijk niet geheel ontbroken hebben, moet men de trek toch wel in de eerste plaats zien als een vrijheidsdaad, een in der, steek laten van den geboortegrond, omdat men het Britsche bewind, waar onder de Kaapkolonië in 1814 definitief was gekomen, niet langer kon en wilde verdra gen. De bezwaren, welke de Boeren tegen het Britsche bewind in steeds toenemende mate gingen koesteren, zijn uit tal van publica ties bekend. Daar waren in de eerste plaats de Hottenlotten- en de Kafferkwes tie. Onder den invloed van zendelingen be handelde het Engelsohe bewind de Holten- totten op vrijwel gelijken voet als de Boe ren, tegen wie telxens opnieuw bescnuldi- gingen werden geuit, dat zij de Hottentot- ten op wreede wijze mishandelden. Het bezwaar inzake de Kafferkwestie was, dat deze herhaaldelijk invallen op het gebied der boeren deden, Boerengezinnen ver moordden, Boerennederzettingen en vee plunderden, en toch nog door het Engel- sche bewind in bescherming werden geno men, ondanks het feit, dat de Engelschen verscheidene Kafferoorlogen tegen hen moesten voeren, waarbij men aan de Boeren trouwe en dappere bondgenooten had. Daarbij kwam de slavenkwestie. In 1834 moesten alle slaven in vrijheid gesteld wor den, waarvoor de Boeren van het Engel- sche gouvernement een schadevergoeding zouden krijgen, welke echter veel lager was dan het bedrag der werkelijk geleden schade. Den doorslag gaf echter de bestaans- en taalkwestie, het streven naar centralisatie van het geheel op Engelsche leest geschoei de bewind en de onder het regime van den gouverneur lord Charles Somerset steeds verder doorgevoerde Anglificatie, waarbij o.a. de Hollandsche taal als ambtelijke taal geheel door het Engelsch werd vervangen en de Boeren van allerlei openbare functies, zooals het lidmaatschap van juries, enz., werden uitgesloten. De eenige oplossing, welke de Boeren zagen om zich vrij te maken van het En gelsche bewind was het verlaten van de geheel Engelsch geworden Kaapkolonië, ten Noorden waarvan zich nog uitgestrekte oppervlakten vruchtbaar land moesten be vinden. Reeds in 1834 gingen voortrekkers in versohillende richtingen de mogelijk heden verkennen, en wel in de richting van de Kalahari, van de Zoutpansbergen en van de Delagoabaai. „Ons wil ons self bestuur". Dan volgt, in 1836 en in 1837, de eigen lijke „Groote Trek", het eerste gedeelte, onder leiding van Hendrik Potgieter, naar het gebied van den lateren Oranje-Vrij staat en verder naar Delagoabaai, het tweede en grootste gedeelte onder leiding van Piet Retief over de Drakensbergen naar Port Natal, het latere Durban, terwijl een andere trek onder commando van Ger- rit Maritz zich later bij Potgieter en de zijnen aansloot. Hoezeer het de bedoeling van de trek kende Boeren was, een nieuwen, van de Engelschen onafhankelyken vrijen staat te stichten, bljjkt o.a. uit het manifest, dat Piet Retief in 1837 uitgaf en waarin hjj verklaarde: „Ons verlaat die kolonie onder die volledige versekering, dat die Engelse regering niks meer van ons te vorder het nie en ons sonder verder bemoeiing sal toelaat om ons in die toekoms self te bestuur". Onmiddellijk na het verlaten van de Kaapkolonië en nadat de verschillende trekkersgroepen weer contact met elkaar hadden verkregen, werd dan ook een voor- loopige constitutie opgesteld tot organisatie van het maatschappelijke en het gods dienstige leven. Er werd een door de vol wassen Boeren gekozen burgerraad ge vormd, waarvan Maritz president werd, terwijl hij tevens de functie van rechter en hoofd der politie kreeg. Retief werd naast hem benoemd tot gouverneur en Andries Pretorius tot krijgsoverste. Het lag in de bedoeling, het bescherm heerschap over den nieuw te vormen staat op te dragen aan koning Willem I der Ne derlanden, maar gezien de Europeesche ver houdingen is daarvan nooit iets gekomen. Wel bleven de Boeren in haar nieuwen staat zich volledig houden aan de grond slagen der Nederlandsche Gereformeerde Kerk. Zoowel Potgieter als Retief zagen het als een levensbelang voor den nieuwen Boerenstaat, dat deze een uitweg naar zee zou hebben. Vandaar dat eerstgenoemde zijn trek richtte naar Delagoabaai, maar zich ten slotte moest vestigen op den grond van den lateren Oranje-Vrijstaat. Vandaar ook, dat Retief zich richtte naar Natal, waar hij erin slaagde, een contract te slui ten met den Zoeloe-koning Dingaan, van wien hij een gebied, ongeveer de helft van het tegenwoordig? Natal omvattend, kocht. Men kent het drama, dat hierop volgde. Vertrouwetnde op de vriendschap van Dingaan gaf Piet Retief met 150 van zijn mannen op 6 Februari 1838 gehoor aan een uitnoodiging van den Zoeloe-koning, die de Boeren bij Thabantsjoe in een val lokte en vermoordde, waarna hy het vrijwel on beschermde leger overviel en vrouwen en kinderen eveneens liet vermoorden en vee en bezittingen roofde. De bitter verontwaardigde Boeren be zworen, dat zij dit verraad zouden wreken. Andries Pretorius verzamelde oude en nieuwe trekkers om zich heen en vormde een legermacht, welke op 16 December nabij de Tugela slag leverde tegen Dingaan, wiens krijgsmacht in dezen befaamden slag bij „Bloedrivier" geheel werd vernietigd. In hun dankbaarheid voor deze overwin ning besloten de Boeren, dat de 16de De cember voor hen altijd een plechtige her- Groote ontberingen en moeilijkheden. Men kan zich in onze dagen moeilijk meer een voorstelling maken van de ontbe ringen en moeilijkheden, waarmee de trek kers te worstelen hadden, die de reusachti ge afstanden, welke zij aflegden, moesten doortrekken met hun zware ossewagens, met vrouwen en kinderen, have en vee, en daarbfj voortdurend bloot stonden aan de aanvallen der vijandige Kafferstammen. Aan deze aanvallen bood men het hoofd door het vormen van legers met behulp van de wagens, die in een cirkel werden ge schaard, terwijl de openingen er tusschen en er onder werden opgevuld met gekapt struikgewas of getimmerd hekwerk. In den slag bij Bloedrivier maakte An dries Petrorius gebruik van een bocht in de Tugela om zijn kamp aan twee kanten door de tamelijk diepe rivier te doen be veiligen. Ook beperkte hij zich niet tot het verdedigend optreden achter de bescher ming van het wagenkamp, maar liet hij zijn bereden boeren herhaaldelijk uitvallen doen, waarbij men zich goed moet voorstel len, welke moeilijkheden deze Boeren bij het schieten hadden, als zij te paard en in gelop hun vuursteengeweren moesten la den en van kruit voorzien. Het is voorts bekend, dat Pertorius toen voor het eerst over twee kanonnen beschikte, kleine ko peren scheepskanonnen, 4 voet lang en van 2 1/2 duims kaliber. In 1840 werd definitief, naast de Boeren republiek Oranje Vrijstaat en Transvaal, de vrije Boerenrepubliek Natalia opgericht maar deze werd reeds in 1843 door de En gelschen geannexeerd. Het nationale monument. Het is echter duidelijk, van hoe groote beteekenis de groote trek voor de geschie denis van de tegenwoordige Unie van Zuid- Afrika is geweest. Niet minder dan 12.000 bewoners van de toenmaals 65.000 zielen tellende bevolking verlieten vrijwillig de Kaap-kolonie: Hun nagedachtenis wordt ge- eerd door het groote nationale monument, tot oprichting waarvan in 1931 een natio nale commissie in het leven is geroepen en dat naar ontwerp van den beeldhouwer en architect Gerard Moerdijk bij Petroria zal worden gebouwd. Het wordt een koepelvormig bouwwerk, met een oppervlakte van 140 bij 140 voet en 130 voet hoog. In de groote zaal komt langs de vier wanden een bronzen fries, waarin de geheele geschiedenis van de voortrekkers en van den grooten trek is af gebeeld. In het midden zal een sarcofaag komen met het stoffelijk overschot van Piet Retief en de zijnen. En aan den buitenkant, voor de breede, hooge trappen, die toegang geven tot het monument, komt het beeld, waarin alle voortrekkers gesymboliseerd worden, ter herinnering aan haar, zonder wie de groote trek niet mogelijk zou zijn geweest en die de grootste dapperheid hebben betoond, omdat zij ten deele lijdzaam hebben moeten WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE HOOGSTE GOEDEREN. In de Nederlander (christ.-hist.) vonden wij de volgende zeer juiste opmer kingen: „De radio bracht ons het verslag van een rede van den heer Hitier, waarin deze zeide, dat het nu maar eens uit moest zijn met de buitenlandsche critiek op het lot van sommige personen in Duitschland. Waarmede hij voortborduurde op zijn ra diorede uit de spannende dagen, die achter ons liggen, toen hij hoonend sprak over de zorg van het buitenland over Niemöl- ler's lot. Aan de ontvangen sommatie zal de Christen geen gevolg kunnen geven. Na tuurlijk zal hij zich heoben te onthouden van critiek op zuiver oinnenlandsche za kelijke aangelegenheden. Maar zoodra in Duitschland of waar elders ook, Christe nen om des geloofs wille vervolgd worden of te lijden hebben, zal hij zijn stem doen hooren. Het lot van die Christenen in Duitschland raakt de Christenen in de ge heele wereld. Die Christenen in Duitschland behooren meer bij ons dan bij de heidenen onder de Duitsche nationaal-socialisten. Hun lot is ons lot, hun leed ons leed. De Duit sche rijkskanselier kent slechts de stem van het bloed en weet niets van de verbon denheid door Christus over alle staatsgren zen heen. Hij zal de houding der Christen heid dan ook nooit, begrijpen. Tenzij het God zou goeddunken hem de oogen te openen en hem te doen zien hoe nietig ten slotte al zijn scheppingen voor God's aan gezicht zijn". HET SCHANDAAL TE WEENEN. De Volkskrant schrijft: Het Nationale Dagblad is van oordeel, dat hetgeen Zaterdag te Weenen is ge beurd, waar het paleis van kardinaal In- nitzer werd overvallen, „de allerstreng ste bestraffing" verdient. Afgezien van de overval van het paleis zelf en de daar gepleegde wandaden, die door den strafrechter moeten worden ge straft, „hebben de daders de godsdiensti ge gevoelens van het Oostenrijksche volk diep gekwetst". Aan het slot van zijn beschouwing vraagt het blad zelfs „draconische'' straf fen. Dit is andere taal dan in de Volkischer Beobachter wordt verkocht, die kardinaal Innitzer een „politieken epilecticus"-noemt. Intusschen moet men het dagblad der N.S.B. niet te vlug prijzen voor wat op pervlakkig gezien lofwaardige onpartij digheid en nobele verontwaardiging lijkt. Want wat het blad verder schrijft druipt, niet enkel aan de staart, van ve nijn. Half en half geeft het Nationale Dag blad te verstaan, dat de daders van den aanslag op het aartsbisschoppelijk paleis „saboteurs" zijn geweest, die op geraffi neerde wijze verdeeldheid hebben willen zaaien tusschen Kerk en Staat. En onmiddellijk daarop heet het, dat de „onverlaten" van Zaterdag „in de kaart hebben gespeeld van de stille ophitsers, die de godsdienstige gevoelens der Duit sche katholieken willen misbruiken voor hun duistere doeleinden". Nog één stap, en we krijgen de verzeke ring dat de vijanden van het nationaal- socialisme zich met nazi-uniformen en nazi-emblemen hadden toegerust om zoo het nationaal-socialisme, onschuldig als een kind, in opspraak te brengen. Na zoo de geestverwanten te hebben voorbereid verzekert het Nationale Dag blad dat het de taak der (Duitsche of Ne derlandsche?) nationaal-socialistische par tij is, de geestverwanten opmerkzaam te maken op de „ware verantwoordelijken". Men zou meenen, dat de verantwoor delijkheid gemakkelijk is vast te stellen, dat men niet lang behoeft te zoeken naar hen die in laatste instantie aansprakelijk zijn voor de ingeworpen ruiten, de open- gerammeide deuren en de vernielde meu belen, in één woord, de bestorming van het paleis van een prins der Kerk. Aansprakelijk is het bewind, dat de jeugd aan de kerk en de godsdienst ont trekt en daarvoor de cultus van een stel sel iri de plaats stelt. Neen, zegt het Nationale Dagblad: nog steeds zitten vroegere Centrumleden als ■raadgevers aan het Duitsche episcopaat; nog steeds woedt in de boezem van de vroegere Oostenrijksche geestelijkheid een verwoede strijd voor of tegen het na tionaal-socialisme. En „daar de ondermijners van het nieu we Duitschland zich op arglistige wijze achter de Kerk probeeren te verschuilen, is van de zijde der nationaal-socialistische beweging de grootste behoedzaamheid ge boden om harerzijds niets te doen wat als een aanslag op de Kerk wordt beschouwd". Hier blijkt overduidelijk uit, dat oppor- tuniteitsoverwegingen veel meer dan ver ontwaardiging over het feit zelf het blad nopen gewelddadigheden af te keuren, die als een aanslag op de Kerk konden worden uitgelegd. Zelfs den ergsten stoïcijn onder de ka tholieken brengt het Nationale Dagblad het bloed aan het koken als het durft schrijven, dat het nationaal-socialistische Duitschland in Oostenrijk de taak heeft, het volk „tot de levenshouding van god vruchtige en vrije menschen te helpen op voeden". Daarvoor moeten Rosenberg en Baldur von Schirach zorgen; daarom moet het onderwijs aan de geestelijkheid worden ontnomen en het godsdienstonderricht worden afgeschaft. dulden: het vijftien voet hooge beeld van de voortrekkersvrouw, van wie in de her innering van alle Afrikanen de dappere woorden voortleven: „Liewers blootvoets oor die drakensberge as terug na die sla- werny". LEIDEN. Dinsdag, Maatschappij voor Toonkunst, eerste buitengewoon concert, KI. Stadszaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dags ttot en met Vr ij dag 14 Oct. a.s. waargenomen door de apotheken: J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en A. J. Donk Doezastraat 31, tel, 1313. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 274. Oilicieële Crisispublicaties INLEVERING VARKENS. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de afneming der varkens met een gewicht van meer dan 150 kg, ten aanzien waarvan leveringscontracten zijn gesloten, deze week zal worden beëindigd. Contractanten, die een leveringsbewijs ont vangen hebben, doch aan wie de dag waar op de levering dient plaats te vinden nog niet bekend is, zullen goed doen zich zoo spoedig mogelijk met den zaakvoerder in hun district in verbinding te stellen. Dit geldt niet voor hen, die vrijstelling van de verplichting tot levering ontvangen of aan gevraagd hebben. Leveranciers, die varkens ter levering hebben opgegeven, doch aan wie nog geen leveringsbewijs is uitgereikt, zullen nog nader bericht ontvangen. Benoemingen in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den weleerwaarden heer F. C. Co- synse belast met het treffen van voorbe reidende maatregelen tot het oprichten van een nieuwe parochie onder de be staande parochie van de H. Gertrudis te Utrecht en heeft benoemd tot kapelaan te Arnhem (H. Joannes de Dooper) den weleerwaarden heer C. L. ten Veldhuis, tot kapelaan te Hilversum (H. Joseph) den weleerwaarden heer H. G. J. Bless, tot kapelaan te Terborg den weleerwaar den heer C. A. Stockmann (Neom.); heeft voorts benoemd tot diocesaan di recteur van het vrouwelijk jeugdwerk in het Aartsbisdom Utrecht den weleer waarden heer J. H. Onland, tot kapelaan te Arnhem (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.) den weleerwaarden heer B. H. Benneker, tot kapelaan te Winterswijk den weleerwaar den heer C. A. M. van Beek, tot kapelaan te Herwen en Aerdt den weleerwaarden heer C. J. van Wyk (neom.), tot kape laan te Ede den weleerwaarden heer J. W. J. van Soest (neom.) en tot assistent te Baak den weleerwaarden heer A. A. M. Veldman (neom.). Overtreding Vestigingsverbod. De kantonrechter te Haarlem wees von nis in de zaak tegen A. J. S., uit Haarlem, die terecht heeft gestaan wegens over treding van het vestigingsverbod voor den boekhandel. Verdachte had een detail zaak geopend van vulpenhouders, vul- peninkt e.d. Alvorens tot vestiging over te gaan had verdachte enkele adviezen ingewonnen op grond waarvan hij de overtuiging kreeg, dat hij, gezien het feit, dat hij een speciaal-zaak stichtte, geen ministerieele vergunning voor deze vestiging noodig had. Wel had verdachte toch bij den Minister van Economische Zaken een vestigingsvergunning aange vraagd, doch hierop was nog niet beslist. De Ambtenaar van het O. M. had tegen verdachte geëischt een geldboete van f 25.subsidiair 10 dagen hechtenis. Na pleidooi van de verdediger had de amb tenaar van het O. M. nog van repliek ge diend. Als het juist is, dat verdachte al vorens tot vestiging over te gaan bij di verse instanties te rade was gegaan, dan mag uit de omstandigheid de goede trouw worden aangenomen, naar aanleiding waarvan de ambtenaar bij nader inzien in plaats van de gerequireerde straf 25 subs. 10 dagen hechtenis) een geldboete van f 6.subsidiair 1 dag hechtenis vor derde. De kantonrechter uitspraak doende ver oordeelde verdachte tot een geldboete van 6.subs. 3 dagen hechtenis. LEIDEN. Geboren: Hermanus, z. van D. J. Fas- seur en J. C. Stouten Jannetje, d. van S. v. Oosten en J. Blansjaar Bernardus Jacobus Wilhelmus, z. van H. v. d. Water en F. H. J. Wijnhoven Johanna, d. van W. Mark en J. Brouwer Elisabeth Ca- tharina, d. van J. J. v. d. Reijden en H. P. v. d. Blom Bartholomeus Arnoldus Ma ria, z. van F. v. Ulden en F. W. Cozijn Hendrika Geertruida Maria, d. van J. H. S. Olde Juninck en H. B. M. Bertelink. Ondertrouwd: C. Strik jm. 23 j. en J. H. Abspoel jd. 21 j. Gehuwd: G. L. Krol jm. en C. B. E. Eerdmans jd. Overleden: W. F. Louwrier rn. 46 j. R. v. Nugteren zn. 22 j. M. Sieval m. 73 j.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2