In memoriam Deken J. M. Hellegers Auto van „wilden bus-dienst" door treiler opengereten op den rijks weg Den Haag-Rotterdam. Het vergaan van de „Maria II" Het tragische lot der Duitsche vluchtelingen. Moord tc 's-Gravenhage WOENSDAG 12 OCTOBER 1938 30ste Jaargang No. 9156 Ste Ccid^eli^Sou^ant Telefoon? Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tZ Na een ziekte van ongeveer vyf weken is gisterenavond in het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Leiden Deken Hellegers overleden. Zijn sterven kwam plotseling en onver wachts. Tegen alle menschelijke berekeningen en veronderstellingen in. De dag van gisteren was zóó goed, dat men werkelijk op een gunstige wending kon rekenen en een herstel zelfs tegemoet mocht gaan zien. Met deze bemoediging waren zijn fami lieleden naar huis gegaan, maar nog voor ze gelegenheid hadden hun vreugde te uiten, moest de telefoon al melden, dat menschelijke berekening en veronderstel ling zich berustend moest voegen naar Gods wil, Die in liefde beschikt over le ven en dood. Een kwartier, nadat het bezoek was weg gegaan en de Deken was ..klaargemaakt" voor den nacht, zooals de ziekenhuisterm luidt, bracht de verplegende zuster hem nog een glas water. De Deken maakte toen nog een aardig heidje, zuchtte eens diep en zeide, dat hij op z'n zij wilde gaan liggen. Een plotselinge, intense bleekheid, een zuchteen deur ging toeeen deur ging open, een ziel verliet dit leven, een Ziel trad binnen het huis der eeuwigheid. Kwam dit sterven voor hemzelf onver wacht? Neen. 'n Paar uur te voren had de Deken te gen de ziekenzuster gezegd. „Ziezoo, nu hebben jullie me voor het laatst goed gelegd". „Kom, kom, Mijnheer de Deken", had den ze geantwoord, „niet zoo pessimistisch, 't gaat beslist goed vandaag"*- „Let maar op m'n woorden, maar pessi mistisch ben ik niet!" De Deken kreeg gelijk. Ze hadden hem voor het laatst geholpen. Hij ging niet onvoorbereid. De dood kwam niet onverwacht. Gods goedheid heeft hem zoo geholpen over de groote kloof van tijd en eeuwigheid. Joannes Michaël Hellegers werd 24 Ja nuari 1867 geboren te Schoonhoven; 16 Augustus 1891 priester gewijd te Haarlem; 19 Augustus 1891 Kapelaan benoemd te Velsen; April 1892 Conrector van de Weeshui- Zen te Rotterdam; Mei 1895 Kapelaan te Dordrecht; 3 October 1896 Leeraar aan het Klein seminarie „Hageveld"; 1 Mei 1908 Pastoor te 's Heerenhoek; 13 September Pastoor en Deken te Al phen a. d. Rijn. Meer dan zeven en veertig jaren was hij priester. En wie nu in dit oogenblik op het stra mien van zijn levensdata een volledig ka rakterbeeld zou willen teekenen, zou veel en variante kleuren van noode hebben. Het kan niet de bedoeling zijn dit in een krantenartikel uit te werken, maar wel mag de gedachtenis aan deze nauwgezet te priester en nobele mensch met een paar woorden dankbaar worden herdacht. Men kan gerust zeggen, dat een massa menschen geen kijk hebben op 'n pries terleven. Ze zien de buitenkant, vergelij ken het met hun eigen bestaan en trekken een conclusie. Die natuurlijk onvolledig en daardoor dikwijls onjuist is. Men heeft geen begip van de verant woordelijkheid van een priester en men kan zich daarom maar zoo heel zelden de zielezorg en gewetensbenauwdheid inden ken, die priesterlijke verantwoordelijkheid meebrengt. Ouders dragen de verantwoor ding voor hun kinderen, maar in laatste instantie laten zij de beslissing over zielezaken en is er iets van meer waar de aan den priester. Echtgenooten dra gen de verantwoording voor elkaar, maar alweer in laatste instantie laten ze de ver antwoording aan den priester. Deken Hellegers heeft deze verantwoor ding beseft, hij is er niet voor terugge schrokken om ze op zich te nemen, maar hij was eerlijk genoeg om te erkennen, dat die verantwoording zwaar woog op zijn ziel en op zijn geweten. Daarom duurde het wel eens voor een besluit viel. Daarom duurde het wel eens voor de beslissing afkwam. Maar dan nam hij ook alles op zich. Alle anderen waren bevrijd. Zijn last alleen was zwaarder geworden. En het besef van die verantwoording gaf soms een plotse linge ruk aan z'n gebaren en scherpte aan z'n stem. Het was de zorg voor de zielen die hem bewoog en „G'en weet niet, hoe beneên den bast der buitenwaardsche onteederheid hij teerheid in z'n harte borg". In het besef van deze verantwoordelijk heid lag ook de kracht en de drijfveer, waarmee hij het eerste en meest echte zielzorgers-werk trouw en onverwoest baar vervulde. De Deken had een voorliefde voor kin deren. En dus behoorde hij tot de echt-eenvou- digen, wat niet hetzelfde is als „met-je- laten-spelen". Hij hield van kinderen. Hij deed het al in het Weeshuis, hij deed het op Hageveld en in zijn parochie. Laten de vaders en moeders maar spreken! Overal hadden de kinderen z'n bijzondere aandacht en sym pathie. In een pensionaat, waar hij nogal eens kwam, vroegen voor een 40 uren- gebed of dergelijke gelegenheid de kinde ren al aan den rector: „Komt de Deken ook?" En dan zijn zorg en alweer zijn verant woording voor al degenen, die in nood en in moeilijkheden verkeerden. Hij was te nuchter en te verstandig, om niet te begrijpen, dat stoffelijke hulp en verlichting ook geestelijk sterker en stevi ger maakt en daarom hielp hij waar hij kon en hielp hij in stilte en zweeg. O. L. Heer alleen weet wat hij weggaf en aan wie. En dan moesten ze niet beginnen met te bedanken en lange speechen en veel woor den te verbruiken. Niet omdat hij geen dankbaarheid waardeerde, maar omdat het hem anders te machtig werd en hij zelf z'n ontroering niet meer meester bleef. Hij wist te goed wat zorg was en hij voelde de vreugde mee van door hem mogelijk gemaakte uitkomst. Hij dacht zich dat in, leefde mee. En wat de geholpen menschen ontroer de en bewoog, ontroerde en bewoog ook hem, alleenze mochten het van hem niet merken, hij wilde niet weten, dat hij een klein hart bezat. Wie hem dat wil verwijten, hij moge het doen! Dit zijn maar enkele trekken. Waar licht is schuilt ook schaduw. Iedere priester is uit de menschen genó- men. Menschelijke fouten spreken soms ster ker, doordat ze staan tegen het licht van nobele eigenschappen en vastheid van wil. Maar dit is zeker, dat volgens het woord der psalmen (Ps. 40, 2) de man, die begrip heeft getoond voor de geestelijke en tij delijke nood van z'n medemenschen, op den donkeren dag van zijn nood en ver antwoording door God zal worden bevrijd. Zoo'n man was Deken Hellegers. Daarom een dankbaar en vertrouwvol gebed, dat hem geleide geve' naar eeuwi ge rust en eeuwig geluk. H. SONDAAL, Pr. Ook het tweede liik gevonden Hedenmorgen te half acht zijn de bergingswerkzaamheden van de „Maria H" beëindigd en is de lichter weer naar Rotterdam vertrokken. Eenige uren na het vertrek van den lichter begaven de gebroeders Kennis te Roelofarendsveen zich naar de plaats van het ongeluk, teneinde naar het stoffelijk overschot van den schip per Van der Pluym te gaan dreggen. Nauwelijks ter plaatse aangekomen vonden zij het lijk drijvende. Waar schijnlijk is door de beroering, welke door het vertrek van den lichter en de andere vaartuigen is veroorzaakt, het lijk naar de oppervlakte gekomen. Door de Rijkspolitie is het stoffelijk overschot naar het lijkenhuisje te Oude-Wetering overgebracht. TWEE DOODEN, ZES GEWONDEN. Omstreeks middernacht is op den nieu wen rijksweg, tusschen Delft en Overschie een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat tot dusver aan twee menschen het leven heeft gekost en waarbij een zestal perso nen min of meer ernstig is gewond. Op dat tijdstip kwam een vrachtauto met z.g. oplegger uit de richting Rotter dam. Toen de chauffeur van deze vracht auto in de gemeente Pijnacker een langs den berm van den weg stilstaande auto bus opmerkte, wilde hij deze passeeren en haalde daartoe naar links uit. Daarbij merkte hij vermoedelijk niet, dat juist op dat oogenblik een autobus van de N.V. Cotax uit Rotterdam, uit tegenoverge stelde richting naderde, welke zich tege lijkertijd ter hoogte van de stilstaande bus bevond. Het gevolg was, dat de Co- tax-bus door den oplegger werd gegre pen en hoewel de bus niet met groote snelheid reed, aan een zijde totaal werd opengereten. De gevolgen waren verschrikkelijk. Door de hevige botsing werden de banken van de autobus in elkander gedrukt. Toen het voertuig tot stil stand was gekomen en men ijlings te hulp snelde om de passagiers te red den, bleken twee hunner, die op de bank achter den chauffeur hadden plaats genomen, op slag te zijn ge dood. De chauffeur zelf, alhoewel ge wond, had geen ernstig letsel beko men, doch een zestal passagiers bleek min of meer ernstig gewond. Het duurde geruimen tijd vooraleer men er in slaagde een hunner, die tus schen de ineengedrongen banken van het voertuig bekneld zat, uit zijn be narde positie te bevrijden. Onverwijld werd geneeskundige hulp gerequireerd en weldra waren twee auto's van den geneeskundigen dienst uit Rotter dam en twee van den geneeskundigen dienst uit Delft, alsmede een ambulance wagen van het Roode Kruis uit Overschie ter plaatse. Ook de burgemeester van Overschie, de heer J. C. Baumann, en de NERGENS WELKOM, OVERAL VERJAAGD. Met de bajonet teruggedi-even. LONDEN, 12 October (A.N.P.) De „Daily Telegraph and Morning Post" meldt uit Praag, dat generaal sir Neill Malcolm, de hooge commissaris van den Volkenbond voor het vluchtelingenvraag stuk zich thans voor een buitengewoon gecompliceerde en tragische situatie in Tsjecho-Slowakije geplaatst ziet. Dit probleem heeft een drieledig aspect. Er zijn drie groepen, n.l. lo. Tsjecho- Slowaaksche burgers van Tsjechisch ras, 2o. Tsjecho-Slowaaksche burgers van Duitsch ras, die uit de thans door Duit sche troepen bezette grensstreken zijn gevlucht, en 3o. Rijksduitsche of Oosten- rij ksche politieke vluchtelingen, die in de democratische Tsjecho-Slowaaksche re publiek een toevlucht hadden gevonden, doch thans van de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten aanzegging hebben gekregen het land binnen veertien dagen te verla ten. Het ergste is het lot der democratische Duitsche of Joodsche vluchtelingen uit het Sudetenland. Ondanks de verzekeringen van de centrale Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten, dat deze menschen niet ver plicht zouden worden terug te keeren, wanneer hun leven bedreigd zou worden of wanneer er kans zou bestaan, dat zij in nationaal-socialistische concentratie kampen zullen worden opgesloten, zijn naar schatting reeds 20.000 hunner door plaatselijke gendarmen of burgerlijke autoriteiten met de uiterste gestrengheid naar de Duitsche streken teruggedreven. Henlein, de rijkscommissaris voor het Sudetenland, heeft volgens den corres pondent in een Vrijdag uitgesproken ra dioredevoering volkomen duidelijk ge maakt, welk hun lot daar zou zijn. Hij zeide toen, dat zijn politieke tegenstan ders geen genade verdienden en ook niet zouden krijgen. „Wij zullen hen gevangen zetten, totdat zij teruggaan", kondigde hij aan. „Allen die gevlucht zijn en later zijn terugge keerd, zullen op dezelfde wijze worden behandeld".' Het tragische lot van deze menschen, die jarenlang moedig achter de Tsjechen hebben gestaan in den strijd voor het be- hoofdcommissaris van politie te Delft, de heer U. van der Zee, spoedden zich op het vernemen van dit ernstig ongeval naar de plaats des onheils. „Wilde bus" versplinterd. De autobus, welke een z.g. „wilde dienst" tusschen Den Haag en Rotterdam onderhoudt, is geheel versplinterd. Het stoffelijk overschot van de slachtoffers en de gewonden zijn naar Delft overge bracht. Nader wordt gemeld, dat de lijken van de twee slachtoffers van dit verkeerson geluk geïdentificeerd zijn als die van de 26-jarige mevrouw K.O. en den heer H. te Rotterdam. De echtgenoot van eerstge noemde, de heer K., alsmede de 54-jarige V., de 66-jarige L., de 34-jarige L. en een nog onbekende passagier, allen uit Rot terdam, zijn in het oude en nieuwe gast huis te Delft opgenomen. Twee zusters van mevrouw K., die niet levensgevaarlijk gewond bleken, zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overge bracht. Onder degenen, die kort na het gebeurde zich van de toedracht der zaak ter plaatse op de hoogte kwamen stellen, behoorde, behalve de reeds genoemden, de heer A. B. de Zeeuw, wethouder en waarnemend burgemeester van Rotter dam. Benzine bijvullen van auto uit auto de oorzaak. Omtrent de toedracht van dit ongeval kan nog worden gemeld, dat de chauffeur van de geparkeerde autobus ter plaatse tot de ontdekking kwam, dat de benzine tank ledig was. Hij deed daarop een be roep op den bestuurder van een hem pas- seerende auto, die zijn wagen tot stil stand bracht, doch deze niet geheel aan den kant van den weg plaatste. De chauf feur van den trailer, de heer Krijger uit Haarlem, werd daardoor genoodzaakt zoodanig naar links uit te halen, dat hij op het rechterrijvlak terecht kwam. De eerste die getuige was van dit ongeval, was de heer J. Stoop uit Den Haag, even eens eigenaar van een autobusdienst-on- derneming, die met een luxe wagen op controle uit was. De politie te Pijnacker in welke ge meente de aanrijding geschiedde, stelt een uitgebreid onderzoek in. houd der gemeenschappelijke republiek, is veel erger dan de wereld tot nu toe heeft aanschouwd bij de Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen. Met de punten van bajonetten zijn deze menschen bijeengedreven in groepen en teruggezonden. Er zijn hartverscheurende tooneelen voorgekomen, daar de doodelijk beangste slachtoffers uit treinen sprongen om te trachten te ontsnappen. Een der verschrikkelijkste gevallen was te Wetistaedtil, waar, ondanks de persoonlijke interventie van burgemees ter Kessler en van ministers en den gou verneur der provincie, groote aantallen mannen en vrouwen, wier levens wanho pig werden bedreigd, genadeloos naar de Duitsche bezette gebieden werden terug gezonden. MEISJE IN MOLENSLOOTSTRAAT DOOD GEVONDEN. In de Molenslootstraat No. 38 een straatje van kleine gemeente woningen in de buur van den Laakweg te Den Haag is vanochtend een moord gepleegd op de 15-jarige Greta Groen, die zich alleen thuis bevond. De woning wordt bewoond door het gezin van den werkloozen fabrieksar beider Groen, bestaande uit man, vrouw en drie dochters resp. van 18, 15 en 7 jaar. Ongeveer 12 uur kwam het 7-jarige zus je Betsy thuis en vond daar tot haar schrik het lijk van het vermoorde meisje in een hoek bij de trap. Het kind liep daarop ontsteld naar de buren en vertelde daar, wat zij gezien had. De buren hebben toen de ouders en de politie gewaarschuwd. Het doode meisje werd aangetroffen met een roode plek aan den slaap, een snede in het voorhoofd en met gezwollen lippen. Het schijnt, dat de dader of de daders van de wandaad het heele huis hebben -doorzocht, en, als wij goed zijn ingelicht, is een vaasje met geld verdwenen. Spoedig na de aangifte van het misdrijf waren de substituut-officier van justitie, mr. P. J. Blok en de commissaris van poli tie Rugers in de woning aanwezig, ver gezeld van een staf van rechercheurs. Het onderzoek is nog in vollen gang. De politie kon op dit moment nog geen nade re inlichtingen verstrekken. Wel heeft mr. Blok verklaard, dat een ongeval hier uit gesloten moet worden geacht. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een manifest van kardinaal Innitzer tot de Katholieke ouders. (2de blda). Moeilijkheden bij de regeling der Tsje chische kwestie. (2de blad). De Japanneezen hebben troepen ont scheept in de Biasbaai. (2de blad). Gemeld wordt, dat waarschijnlijk 12.000 Italianen uit Spanje worden teruggetrok ken. (2de blad). De onrust in Palestina. (2de blad). Binnenland Gisteravond is op den rijksweg Rotter damOverschie een autobus door een trei ler aangereden en opengereten, waarbij twee personen werden gedood en zes ge wond. (1ste blad). Te 's-Gravenhage is een meisje in de ouderlijke woning vermoord gevonden. (lste blad). Sport en Wedstrijden Het blijft remise in den strijd om het we reldkampioenschap dammen. DE TOESTAND VAN PRINSES JULIANA Men meldt ons van officieele zijde, dat de toestand van Prinses Juliana goed voor uitgaande is. De genezing werd door een lichte geel zucht vertraagd. De behandelende genees heer acht het noodzakelijk, dat H. K. H. voorloopig nog alle inspanning vermijdt. DE TERUGKEER VAN DEN PAUS UIT CASTEL GANDOLFO. ROME, 12 October (A.N.P.). Het lang durig verblijf van den Paus in zijn zomer residentie van Castel Gandolfo zal over 14 dagen eindigen. De datum voor den terug keer naar het Vaticaan zou zijn bepaald op Zaterdag 29 October. Tot de eerste daden van den Paus zou behooren de zalig verklaring van drie Itaiiaansche vrouwen. POOLSCHE OPPOSITIE WAARSCHUWT TEGEN DUITSCH GEVAAR. WARSCHAU, 12 Octo. (A. N. P.). Bladen der oppositie wijzen vandaag voor het eerst op het nut van een gemeenschappelij ke PoolschHongaarsche grens als slag boom tegen het Derde Rijk. De „Warzaws- ki Dziennik" (nationaal-democraat) schrijft ,Nu Tsjecho-Slowakije verdeeld is en zijn weerstandsvermogen heeft verloren, is een gemeen tschappelij ke PooLsch-Hongaarsche grens als zekerheid tegen de Duitsche ex pansie noodig geworden. Wij gelooven, dat de Duitsche diplomatie geen steun zal ver- leenen aan de Hongaarsche eischen." De „Polonia" (christelijk-democraat) acht het noodzakelijk, dat het nieuwe Tsje cho-Slowakije, Hongarije, Polen, Roemenië en misschien Zuid-Slavië en Bulgarije zich vereenigen in een anti-Duitsch blok, met het oog op het Duitsche streven, dat een zoo groot mogelijk aantal kleine staatjes, die in onmin met elkander leven, in den Balkan wil hebben. HET VERTREK DER ITALIAANSCHE VRIJWILLIGERS. BURGOS, 12 October (A.N.P.). De Itaii aansche vrijwilligers, die naar hun vader land terugkeeren, hebben het front reeds in met vlaggen en bloemen versierde trei nen verlaten, en wel naar Cadix, waar zij zich zullen inschepen. Op de stations, waar de trein stilhoudt, worden de soldaten door de Spaansche bevolking geestdriftig toege juicht. DE POSITIE VAN TANGANJIKA. DARES SALAM, 12 Oct. (A. N. P.) Gis teravond hebben inboorlingen van ver scheidene stammen onverwachts een op tocht door de hoofdstraten gehouden, waar na een der leiders in een toespraak zeide, dat de inboorlingen onder Britsch bewind willen blijven. Hij verklaarde, dat tot deze betooging zonder overleg met andere ras sen besloten was.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1